fees en vijf jaar geëist tegen ran mil ioenen fraude iferdachte Lemy-directie Voorwal hoort wal. ia leerhoudingen binnen Strengere eisen aan vormgeving nieuwbouw rAD >Ü«IR. VAN ZALINGEN: 'BEWIJS ZAKT ALS PLUMPUDDING IN ELKAAR' sa' (elk terug i3de sport vdA-fractie verstoord Boor emancipatiedebat 'nfleuropkikker isaltijd welkom £cid6c SoiiAcmt LEIDSE COURANT WOENSDAG 26 NOVEMBER 1980 PAGINA 3 wiedt I. 22.00 Actual. Spi NET 2 ,ro°''dÜF HAAG/LEIDEN - De officier speeifiii] justitie, mr. HJ. den Os, heeft eren voor de Haagse rechtbank dmumstraffen geëist tegen twee ).00 Reg: de drie verdachten in de giganti- GrandV fraudezaak in de wegenbouw, 20.55 zogeheten „Lemy-affaire". De ing van larste straf zes jaar met aftrek r en jou| zeven maanden voorarrest e de officier tegen de 39-jarige .üy-directeur Hans van L., van 3mand|.hUhet.P,e?" *f.n ""S*" aar de fhrifte en belastingontduiking achtte. De administrateur Aiain het Leidse bestratings- en riole- ^•jBbedrijf. de 25-jarige F.B., hoor- asenteerr11 maximum straf van vijf jaar i ciap, 1 aftrek van zeven maanden voor ntree votst tegen zich eisen vanwege zijn s of docfleel in het vervalsen van factu- De Rozenburgse taxi-chauffeur, jarige Wally van den B., kwam DAhog het genadigst af met een f^ste straf van twee jaar en zes iden, waarvan hij al een half in voorlopige hechtenis heeft i6.io [ezeten. Deze laatste verdachte Kindj reeds in het begin van het mon- §r- a 5S,roce® toegegeven geknoeid te kind«'rn5cn in dc rekeningen van ver- lllende onderaannemingsbedrij- k die over het hele land verspreid 17 oo zwartwerkers in zee gingen en 17Ï40 (Ikaar een bedrag van circa 17 joen gulden aan sociale premies, iet- en loonbelasting in eigen zak Schooitvpn glijden. 17.00 Icier van justitie, mr. Den Os, hield fren een zes uur durend requisitoir, 17.001-in hij op grond van -17 ten laste ge le punten een doorsnede trachtte te geven van de grootste bouwfrau- groter dan de Haarlemse in 1979 lie ooit in Nederland boven water is 17.45 facht. Uit zijn dossier, dat inmiddels itgegroeid tot een stapel van 13 ord ners en duizenden losse vellen, pro beerde hij de „patstelling", die de ver dediging hem steeds weer aanbood tij dens de negen ten volle benutte zit tingsdagen, om te doen slaan in een schaakmat „Ik zal bewijzen, dat de Lemy heeft geknoeid", had mr. Den Os de advocaten vlak voordat hij met zijn pleitnota van wal stak nog voorgehou den. De trekken van een „malafide" (onder)aannemer vond de officier terug bij zowel de Lemy, als bij de tientallen lege bv's, waarmee het bedrijf in de af gelopen drie jaar heeft samengewerkt ten einde de fiscus en de volksverzeke ringen een miljoenenstrop na te laten. Ernstig De officier: „Men heeft het over een malafide onderaannemer, indien bij hem sprake is van een systematische en opzettelijke èn op grote schaal plaats vindende ontduiking van de plicht tot afdracht van sociale premies en/of loonbelasting en/of omzetbelasting. Als men dit begrip zo definieert, sluit men daarbij diegenen uit, die laat ik het populair zeggen rommelen in de marge. Hoewel ik dat laatste beslist niet goed wil praten, is het toch van een veel minder ernstig soort dan hier het geval is". Kenmerken van het „ernsti ger" type waren volgens mr. Den Os bijvoorbeeld de volgende: a) men mani- euleert met valse facturen, b) men eeft recent een bedrijf opgericht dan wel gekocht, c) men voert óf in het ge heel geen administratie, of de admini stratie die men voert is gebrekking, dan wel onbetrouwbaar, d) men betaal aan werknemers hoge netto-lonen uit, e) men zet constructies op, die ten doel hebben een onderzoek te vertragen en de feiten te verdoezelen en f) men laat bv's springen ten einde nasporingen te bemoeilijken. Al deze kenmerken zouden jiaar de mening van mr. Den Os in ruime mate opgaan voor de besloten vennootschap pen, waarmee de Lemy heeft geope reerd. De Lemy was de spin die alle bv's leegzoog, die alle touwtjes vast hield en de nodige middelen voor de fraude leverde. Aan het hoofd van de lege bv's, die alle voor ruim geld (inclu sief de fooitjes voor een sigaar) bij nota ris Van de Waal in Rotterdam werden ingeschreven, stond een papieren di recteur, die door „katvanger", Wally van den B., in cafés of koffiehuizen werden geronseld. Deze W.v.d.B. was op zijn beurt weer verantwoording schuldig aan zijn principaal Wolffgang S., alias De Wolf, die nauwe contacten onderhield met opdrachtgever Lemy bv aan de Overrijn in Leiden. De Wolf kan voorlopig noch als getuige, noch als verdachte worden gehoord, omdat hij binnenkort in een ziekenhuis in de havenstad een hartoperatie moet on dergaan. De verdediging hecht nog steeds veel waarde aan de getuigenis van dit als „sleutelfiguur" en „kroonge tuige" omschreven duistere „brein" achter de (ziekenhuis)schermen. Mr. Den Os heeft overigens aangekondigd een vervolging in te stellen tegen nog tien andere verdachten in de „Lemy- affaire". Deze strafzaak komt waar schijnlijk in februari voor. Duizenpoot Mr. Den Os Ids soms in kleurrijke be-1 woordingen uit zijn pleitnota voor: „Er valt goud te verdienen. De zilvervloot komt binnen. Men hult zich echter als alles stukloopt in nevelen van onwe tendheid. Maar langzaam beginnen de contouren van de valsheid in geschrifte zich af te tekenen. Er zijn hoofdfiguren en bijfiguren. Het verhaal van Wally van den B. loopt overal als een rode draad doorheen. Een superspecialist, een duizendpoot, die als taxi-chauffeur natuurlijk een grondige kennis van het stratenmakersbedrijf heeft opgedaan, omdat hij met zijn wagen dikwijls over de Rozenburgse straten had gezwalkt. Een man aan wie tevens de gave van de helderziendheid niet kan worden ontzegd. Want hij wist tenslotte wat an deren (o.a. de L^my bv - red.) op de blanco en slechts van een handteke ning voorziene facturen zouden gaan zetten". De officier had uren nodig om de puz zel, die de valsheid in geschrifte en de belastingontduiking klaar en helder in beeld moest brengen, te completeren. Aan het eind van zijn requisitoir stelde hij: „Dit monsterproces heeft me niet lijke pleitredes, die ik voor mijzelf hield zag ik de verdediging al wanho- Eig naar huis vluchten. De werkelijk- eid is echter anders". Mr. Den Os gaf nog toe, dat de verdediging met recht het geknoei van het opsporingsteam (met name het aandeel van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid) in de proces stukken aan de kaak heeft gesteld en in de publiciteit gegooid. De officier, vond een en ander zelf ook ontoelaat baar en hij heeft dan ook inmiddels een onderzoek naar de gang van zaken in laten stellen. Mr. Van Zalingen, de ad vocaat van Lemy-directeur Hans van L zei tot slot, dat het requisitoir van de. officier „geheid" was voorbereid, maar dat de bouwstenen daarvan nu niet be paald deugden. Over 14 dagen is het woord aan de advocaten. Mr. van Za lingen: „Als we de bouwstenen kunnen wegschoppen, zakt de bewijsvoering als een plumpudding in elkaar. PETER VIERING nos: V Ier het motto 'Melk terug sport' wordt zondag de iifestatie Winterhappe- '80 in de Leidse Groe- rdhallen gehouden. In poging om het alcohol- ilk van met name de in combinatie met een beetje terug te jen, wordt de aandacht stlgd op allerlei winter- ten. Zo zal er een me- jnge skibaan en aantal liters met hun boten te zijn en zullen 35 sport- ïigingen met een standje i/ezig zijn. Om deze actie idersteunen werd burge ster C. Goekoop gister middag een glas melk aange boden door de grote organi sator van dit gezonde, sport ieve gebeuren Louis van der Meer. Winterhappening '80 wordt zondagmorgen om tien voor tien door Bettine Vriese- koop geopend en duurt tot tien uur 's avonds. Een kaar tje kost 2,50 gulden. IOOS :„MISSCHIEN MOET IK MAAR OPSTAPPEN" s. 7.02 I I ens wa JL wel DEN Tijdens de gisteravond gehon- fractievergadering bleek dat de verhon- wilderen binnen de PvdA in de Leidse ge lat pfateraad er niet beter op zijn geworden uile hf het verloop van het emancipatiedebat ■igense gemeenteraad tijdens de begrotingsbe- flelingen. De fractie ging toen niet in op samdoor de WD gedane voorstel om eman- elijk (tie van WD-wethouder J. Fase over te op deden naar PvdA-wethouder H. van Dam, n het VVD stelde hierbij als voorwaarde, dat dat hgehele PvdA-fractie tegen een motie van daantnoegen zou stemmen over het emanci- bie beleid. Deze verlangde unanimiteit niet te bereiken. Ook het feit, dat dit [stel dat achter gesloten deuren werd ge- OFHtjL toch in de publiciteit is gekomen, is Drzaak van de nu gerezen meningsver- dat de beoordeling van het verloop van de btingsbehandeling aan de orde kwam, de de fractie gisteravond eerst over de |g of dit agendapunt al dan niet besloten- behandeld moest worden. Wethouder P. Jewijk, M. Koning en W. van der Pluijm Tiden de minderheid, die van mening was, fle discussie niet openbaar moest zijn om de i van de fractie de kans te geven vrijuit te (noeilijkheden binnen de fractie zijn ont- li doordat tijdens een besloten fractieverga- fpg vorige week twee leden van de fractie, (an Dongen en A. Groos, niet akkoord gin- net het voorstel van de VVD. 'jleven van mening dat het beleid van wet ter Fase zodanig geweest is, dat een motie in ongenoegen werd uitgesproken over dit gi, op zijn plaats was. Hierdoor liet de 1 de kans voorbijgaan om emancipatie in I trtefeuille te krijgen. En dit terwijl dit on- erp altijd als zeer belangrijk door de partij deeld wordt. Onlangs werd noe door de fractie uitgesproken, dat emancipatie net zo be langrijk is als stadsvernieuwing. Mevrouw van Dongen zette nog eens op een rijtje waarom zij niet op het WD-voorstel is ingegaan: „Het emancipatiebeleid is zodanig geweest dat ik tot geen andere conclusie kbn komen dan deze mo tie te ondersteunen. Er gebeurt echt veel te weinig op dit punt. Ongenoegen houdt wat mij betreft geen 'afkeuring' in met de consequentie, dat het college zou moeten opstappen. Maar blijkbaar mag je in dit soort essentiële zaken niet stemmen zoals je wilt." Groos, de andere dwarsligger in de fractie: „Het is beschamend dat de meerderheid van de fractie zich op deze wijze wilde laten afkopen door de VVD. Het emancipatiebeleid is onvoldoende en dat is voor mij een principiële zaak. Ik heb er over gedacht of ik door al dit gedoe uit de raad zou moeten stappen. De beslissing of ik dat ook doe, heb ik nog niet genomen." Uitlekken Een groot deel van de fractie sprak zijn veront waardiging uit over het in de publiciteit komen van het VVD-voorstel en de reactie erop bin nen de eigen fractie. R. Elkerbout: „Het is be schamend dat dit is uitgelekt. Wat mij betreft mag uitgezocht worden, als dat tenminste zin heeft, wie daaraan schuldig is. Ik kan niet gelo ven dat het uitlekken uit de VVD komt. Daar voor werd teveel over het verloop van de dis cussie binnen onze fractie bekend." Wethouder D. Tesselaar: „Wat er allemaal gebeurd is, trek ik mij zeer aan. Ook ik heb erover gedacht om óp te stappen. Voor mij is dit nog niet afgelo pen. Ik heb er een flinke kater aan overgehou den." Uiteindelijk werd de discussie niet afgerond en besloten om tijdens de fractievergadering van volgende week nader op dit alles in te gaan in een poging om de onderlinge problemen op te lossen. Ook in het afdelingsbestuur van de PvdA komt deze zaak nog uitgebreid aan de orde. Priester wijding diaken Spruyt LEIDEN/ALPHEN De heer J.G. Spruyt, diaken in de St-Bonifaciusparochie in Alphen aan den Rijn zal op zaterdag 29 november in Rotterdam door bisschop Si- monis tot priester worden gewijd. De wijding vindt plaats in de kathedraal aan de Mathenesserlaan 307 in Rotterdam en begint om 11.00 uur. Pastor J.G. (Hans) Spruyt werd 24 jaar geleden geboren in Leiden aan het Levendaal. Na voltooiing van zijn voort gezette studie in Leiden en Vught volgde hij vanaf 1974* de priester-opleiding in het se minarie Rolduc bij Kerkrade. In september 1979 kwam hij naar de St-Bonifaciusparochie in Alphen voor een stage-pe- riode, die werd afgerond met zijn diakenwijding in de Boni- faciuskerk. Op zondag 30 november zal de nieuwe priester in zijn eerste Eucharistieviering voorgaan in de Lodewijkskerk aan de Steenschuur in zijn geboortes tad Leiden. Op 7 december zal hij zijn eerste Alphense H. Mis opdragen in de Bonifaciuskerk aan de Paradijslaan in Alphen aan den Rijn. Na afloop van beide vieringpn bestaat er ge legenheid tot feliciteren. ADVERTENTIE AD VIESRAAD LEIDSE BINNENSTAD: LEIDEN Er moeten stren gere eisen worden gesteld aan de vormgeving van nieuwbouw in de Leidse bin nenstad. Dit, omdat er veel nieuwe gebouwen in de stad detoneren met hun omge ving. De Adviesraad voor de Leidse Binnenstad heeft dit advies uitgebracht aan B en W en de gemeenteraad van' Leiden. De adviesraad doet 16 sugge sties, die er toe zouden moeten leiden, dat nieuwbouw in de toekomst beter architectonisch aangepast wordt bij de omge ving. Zq zou de hoogte van een gebouw maximaal twaalf me ter mogen bedragen en de breedte niet meer dan vier meter of een veelvoud daar van. Een dak zou uit pannen moeten bestaan. Platte daken zijn uit den boze en de hoogte van een doorgang of een poort zou niet meer dan één bouw laag mogen zijn. Als oorzaken van de grote ver schillen ziet de raad de bouw stijlen die in de loop der eeu wen gehanteerd zijn. Trap-, tuit-, hals-, en lijstgevels wa ren daar het resultaat van. De raad vindt dat de welstands- .commssie de afgelopen jaren niet optimaal gefunctioneerd heeft met als resultaat <ïat er nieuwbouw in de binnenstad gepleegd is, die daar qua vormgeving niet thuis hoort. Om hierin verbetering te brengen pleit de raad voor uit breiding van de commissie met een aantal critisch burgers en deskundigen. Fotoboekje Een onneembare vesting. Zowel van bulten af als van binnen uit. „Vergeleken met de oude soos Is dit een aquarium zonder water", verzuchtte eens een corpslid. Het aanzien van de Breestraat is èr in ieder geval niet op vooruitgegaan. ke rol. Wanneer je in de stad rondkijkt, zie je een groot aan tal gebouwen die op zich best wel fraai kunnen zijn, maar niet passen bij hun omgeving." Hij geeft voorbeelden: „Het pand op de hoek van de He rengracht en de Groenensteeg is veel te groot voor de omge ving. Voor de panden 72, 80, 82 en 102 aan de Lange Mare geldt hetzelfde. De botensho- wroom aan de Oude Heren gracht. Onbegrijpelijk, dat de welstandcommissie toestem ming gegeven heeft aan een dergelijk ontwerp. Dat staat daar helemaal niet. De Kore- vaargarage is ook zoiets. En Minerva in de Breestakt na tuurlijk. Het lijkt wel een on neembare vesting." titel 'Leyden let op U saek' een fotoboekje samengesteld met foto's van bestaande situa ties en oude foto's uit het Ge meentelijk Archief. Het boekje is niet te koop omdat er nog geen uitgever gevonden is. Met de foto's wil de adviesraad laten zien hoe de binnenstad soms positief maar vaker ne gatief zou zijn veranderd. Sa mensteller van het boekje H. Hooidonk: „Tot voor kort wer den kostbare monumenten op geofferd aan het autoverkeer en het economisch belang. Het is in ieders belang dat Leiden voor het nageslacht zo authen tiek en leefbaar mogelijk ge houden wordt en daarbij speelt de architectuur een belangrij- De Kore- vaarstraat oostzijde. Twee za ken, die opvallen: het gat op de hoek en de opdrln- oonHo np. Dijkgraaf ontwijkt burgemeester Tijdens de gisteravond gebonden informatie-avond van de Adviesraad voor de Leidse Binnenstad in bet pand van bet Hoogheemraadschap Rijnland aan de Breestraat, ontbrak de dijkgraaf, de beer J. Knobels- dorf. Volgens de Adviesraad trok de dijkgraaf zijn toe zegging om te komen in, nadat bij bad geboord, dat ook burgemeester Goekoop aanwezig zon zijn. Volgens de dijkgraaf zou bet niet passen, dat bij op deze niet officiële wijze kennis zon maken met de nieuwe burge meester. De burgemeester zou bet hoogheemraadschap eerst officieel moeten bezoeken, voordat een dergelijk informele ontmoeting op zijn plaats zou zijn. Afscheid Hoofdfunctionaris B.M.J. Sibon van de stichting Diensten centrum voor Gecoördineerd Bejaardenwerk legt per 1 de cember zijn functie neer. Hij zal soortgelijke werkzaamhe den voortzetten in Brabant. Een opvolger is nog niet aan getrokken. Straatcollecte De Leidse afdeling van bet Algemeen Nederland Jeugdverbond houdt komende zaterdag een straatcol lectie, waarvan de opbrengst is bestemd voor onder steuning van de bevrijdingsbeweging in Zuid-Afrika. Een en ander mede in verband met bet 35-jarig jubi leum van bet jeugdverbond. Zaterdag wordt ook bet eerste lustrum van de Leidse afdeling gevierd in de soos van jongerencentrum Stats aan de Apothekers- dijk, aanvang: aebt uur. Humanitas Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van Humanitas wordt morgen in het gebouw van de speeltuinvereniging Westerkwartier aan de Ten Katestraat 10a een gezellige avond gehouden. De vereniging houdt zich bezig met so ciaal maatschappelijk werk, hetgeen zich onder meer ma nifesteert in het bezoeken van zieken, bejaarden en gehan dicapten. Vrijwilligers worden nog gezocht Voor inlichtin gen: tel. 132627 en tel. 122017. Schrijven voor Amnesty Amnesty International houdt morgen een 'schrijf- avond'. Dit gebeurt aan bet Rapenburg 100. Aanvang 20.00 uur. Amnesty is een organisatie die zich inzet voor mensen die op grond van bun afstamming, geloot of overtuiging gevangen zitten. Amnesty pleit voor de vrijlating van deze mensen wanneer zij geen geweld gebruikt hebben. Amnesty kijkt niet naar bet land waar de mensen gevangen zitten. Zo wordt er gewerkt voor mensen'in Chili en in Rusland. Door de brieven die onder meer op deze schrijfavond gemaakt worden, wil de Amnesty de autoriteiten in deze landen onder druk zetten. Vaardigheid in bet schrijven van brieven is beslist niet nodig, want er zijn voorbeeldbrieven aanwezig. Kraakfilm In bet Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat wordt morgen de film 'Een koninkrijk voor een huis' vertoond. Het is een rolprent over de gebeurtenissen op koninginnedag in Amsterdam en wordt gepresen teerd als een kraakfilm. Na afloop is er een discussie. Aanvang: negen uur. The scene The scene. De Nederlandse drie-mans formatie The Scene treedt vrijdagavond^28 november op in bet Leids Vrijetijds centrum aan de Breestraat 66. De groep speelt rock and roll-muziek. Aanvang: negen uur. De kleine moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee beloont uw krant u graag met een fraai hangertje van uw eigen sterrebeeld. Weet u al iemand? abonnee van de Leidse Courant Postcode/Plaats1 Betaalt wordt per maand (automatische afschrijving) per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite een zilveren hangertje met het sterrebeeld Naam_: Adres Postcode/Plaats_ Telefoon Stuur deze bon,in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. IN FEITEN DE BESTE

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3