m een generaal pardon illegale Surinamers Autostrada del Sole heeft geweld van aardschok doorstaan Concurrerende veerdiensten willen ingrijpen regering idianen wraken issiemethoden [iters Salesianen eduwe Mao voor chter verschenen -mrfi B^TENLAND LE;IDSE COURANT WOENSDAG 26 NOVEMBER 1980 PAGINA 15 -KAMERLID VAN ZEIL BU HERDENKING ONAFHANKELUKHEID SURINAME: CHT PARAMARIBO Illegaal in Neder- lerblijvende Surinamers hoeven er niet op te |n, dat het Nederlandse parlement er naar zal li dat voor hen een generaal pardon wordt af- ligd. Dit zei het CDA-Tweede Kamerlid P. 5il, lid van de vaste kamercommissie voor op- n begeleiding van Surinamers, gisterenavond écht op een bijeenkomst ter gelegenheid van ifjarige onafhankelijkheid van Suriname, e nieuwe overeenkomst tussen Nederland en Suriname, die gisteren van kracht werd, is de komst van Surinamers naar Nederland aan strenge re voorwaarden verbonden en loopt een aantal Suri namers de kans om als „illegaal" te worden aange merkt. De uitlatingen van Van Zeil ontlokten kritiek van de heer H. Roseval, directeur van de Federatie van Wel- zijnsstichtingen voor Suriname in Nederland. Het wei geren van een generaal pardon noemde hij „ronduit schandalig", zeker voor een land „dat zich menigmaal beroept op zijn gastvrijheid en naastenliefde". Volgens hem wordt de deur opengezet voor een heksenjacht van de politie op illegale Surinamers, waarbij men vergeet dat het om ex-Nederlanders gaat. In Paramaribo heeft premier en president Chin a Sen in een toespraak ter gelegenheid van de onafhankelijk heid opnieuw de Surinamers in Nederland opgeroepen naar het vaderland terug te keren, omdat hun hulp meer dan nodig is. Hij merkte daarbij echter ook de be perkte mogelijkheden van het land op en zei de geëmi- greerden niets te verwijten. De ontwikkelingen in de afgelopen vijf jaar noemde hij „niet erg bemoedigend", maar zegde toe dat de huidige regering streeft naar een samenleving met voor iedereen gelijke rechten, kansen en plichten. „Geen waarachtig Surinamer kan het zich in deze uren permitteren passief terzijde te blijven staan, om slechts kritisch toe te zien hoe een kleinere groep van toegewijden het erfdeel beheert", aldus het Surinaamse staatshoofd. TERDAM Vertegenwoordigers van de Brazi- fee Indianen zijn gisteren tijdens het Russell- naai in de Rotterdamse Doelen fel van leer ge- {en tegen de missioneringsmethoden van de s Salesianen in het stroomgebied van de Rio schuldigden de Salesianen van gewelddadige bekering, jtoritair onderwijssysteem, van ontwrichting van het so- llconomische en politieke stelsel van de Indianen,van eco- She uitbuiting, onder meer door inkoop tegen lage en ver- *gen hoge prijzen van ambachtsprodukten, van aantastin- Jn het stamverband, van misdadige verwaarlozing van de he verzorging, van illegale landonteigening en van on- ving van de Indiaanse religie, ceremoniele en mythologi- ebruiken. Als voorbeeld werd onder meer genoemd: de pn - in dit geval Arowakken en Tukano's - wonen van r in grote maloca's of gemeenschapshuizen. Zo'n huis is .er grote betekenis voor de sociale organisatie van de stam. gemeenschapshuizen werden vernietigd en de betrokken indianen werd zo uit elkaar gehaald, dat zij, volgens de £Jnen, beter voor missionering toegankelijk "werden. Voorts ihet onderwijs alleen in het Portugees gegeven en wie niet pool gaat, wordt verkocht als huisbediende aan officieren ft Braziliaanse luchtmacht of verdwijnt in de welig tieren- |5titutie in Manaus. nverband werd aangetekend, dat een grote meerderheid i Braziliaanse kerk een geheel andere kijk heeft op de in- Je van de Indianen en hoopt de in het verleden begane ilxven althans ten dele nog te kunnen recht zetten. Overi- wamen niet alleen de genoemde Indianengroepen aan het maar ook vertegenwoordigers van de Yanomamo's en i paradijselijk levende Nambiquara's. atsgreep in "per-Volta «.ftfiire staatsgreep heeft ~~UJjen een einde gemaakt democratisch geko- ft^egering van president m atule Lamitzama van {■Volta. De staatsgreep ;eleid door kolonel :rbo, een voormalige van buitenlandse lans commandant regiment in dè Ouagadougou. is kennelijk verlo- mee dat was overgenomen militair comité tot de nationale voor onder leiding van ko- Volgens de radio parlement ontbonden grondwet opgeschort, verder alle vrij- De afgezette president Sangule Lamizana heden worden gehandhaafd. Het comité zou aanblijven tot een regering „van herstel" was gevormd. tie berispt in Ripper - zaak Drie rechercheurs in dienst van de politie van zijn gisteren wegens incompetentie berispt naar aan- van de vruchteloze jacht van vijf jaar op Groot-Brit- ergste massamoordenaar, de Yorkshire Ripper. Gregory, het hoofd van de politie voor West-Yorkshire, meedeelde naar aanleiding van de dertiende moord van vorige week op de 20-jarige studente Jacqueline Hill, rechercheurs meer dan tien uur na het vinden van handtasje op nog geen vijftig meter afstand haar overschot hadden gevonden. Gisteren werd de benoe- van een nieuwe groep „superdetectives", wordt als de knapste speurders waarover de poli- hikt.' De weduwe van Mao Zedong Jiang Qing, is in het proces tegen de „Bende van Vier" in Peking eerst voor de rechter verschenen. Zij werd een uur vragen of zij haar oude vijand, de .sterke Xiaoping had belasterd, antwoordde weet ik niet". 67-jarige weduwe was gekleed in een „Mao„-jak en broek. Zij zou destijds Deng hebben uitgemaakt voor Chinese generaals hebben toegegeven, dat zij geleden hebben deelgenomen aan een poging tot een tegen partijvoorzitter Mao Zedong. De drie zijn Jiang de luchtmacht, Huang Yongsheng, voormalige op en Li Zuopeng van de marine. De leider van het tegen Mao zou Lin Biao zijn geweest, eens Mao's kroon- Lin Biao zou zijn omgekomen tijdens zijn vlucht naar Het vliegtuig waarin ook zijn vrouw en zijn zoon, neer toen de brandstof op was. VRIJ LUCHTVERKEER VOOR ITALIANEN IN NEDERLAND DEN HAAG In verband met de aardbeving in Italië heeft de Italiaanse regering de nationale luchtvaartmaatschappij Alitalia toestemming verleend gratis vliegvervoer aan te bieden op haar lijndiensten vanaf Schiphol voor die Italiaanse gastarbeiders, die in de getroffen regio's Campania (Napoli, Avellino, Benevento, Caserta en Salerno) en Basilicata (Potenza en Matera) geboren zijn.- De maatregel geldt tot en met 7 december, het retourbiljet blijft maximaal dertig dagen geldig. Alitalia heeft kantoren in Amsterdam, Rotterdam en op Schiphol. BRUGGEN EN TUNNELS BESTAND TEGEN ZWARE TRILLINGEN De ruïnes van een flatgebouw in Sant Angelo del Lombardi (Van onze correspondent Piet Tummers) EBOLI Dinsdag in alle vroegte rijden we van Napels via Salerno over de Autostrada del Sole naar Eboli. Dit deel van de autostrada is een kunstig stuk ingenieurswerk. Tunnelringen door hoge bergmas- sieven, honderden meters lange bruggen overspannen huivering wekkende ravijnen. Het rekenwerk van de Italiaanse ingenieurs is voortreffelijk geweest. Ze wisten dat de autostrada van Milaan naar Sicilië door een gebied gaat, waar de aarde de eeuwen door heeft ge beefd, maar de autostrada heeft de krachtige aardbeving van zondaga vond weerstaan. Onderweg verwijzen borden naar plaatsen, waarvan alleen d£ namen al in staat zijn paradijselijke illusies op te roepen: Sorrento, Amalfi, Positano, fraaie miljonairsstadjes aan de mooiste kustweg ter wereld. In deze streek heeft de natuur altijd ongekende krachten ontketend, alsof ze de mensen wil' waarschuwen dat haar schoonheid slechts schijn is. Deze dinsdagmorgen probeert de natuur met haar stralende zon in een wol kenloze hemel te verleiden om de kustweg te volgen, waar de stadjes met de beroemde namen tegen de bergwanden gékleefd ongeschonden liggen te zonnen. Maar we moeten de andere kant op, het binnenland van Lucanië in. In dit land, ruw en onbarmhartig voor zijn bewoners, ligt Eboli, het stadje dat zo trefzeker werd geschil derd door Carlo Levi in zijn boek „Christus ging Eboli voorbij." Er is veel veranderd sinds de schilderende en schrijvende Turijnse arts in dit af gelegen oord als banneling van de fas cisten leefde. Het gebied is nu ontslo ten, er is een nieuwe stad gebouwd. Er zijn winkels verrezen, kantoren en woonhuizen en er is een begin van in dustrie. Mag het Eboli dan nooit een beetje voor de wind gaan? Men zou het bijna gaan denken als men nu, twéé dagen na de aardbeving Eboli bezoekt. Ook hier, aan de rand van het rampgebied, zijn nieuwe flats als het ware uit el kaar gevallen. De voornaamste weg naar het ruwe achterland is dbor bull dozers van puin ontdaam Ambulances met gierende sirenes, te'hulp gescho ten uit Noord-Italië, bréngen gewon den die na twee dagen en nachten nog uit het puin worden gehaald, naar het ziekenhuis. Een bizar beeld levert een flatgebouw waarvan de voorste helft is ingestort. Het achterste deel lijkt op een openge werkt poppenhuis. Je kijkt vanaf de strgat ongegeneerd de kamers binnen waaraan de voormuur ontbreekt. Ve- neziaanse kroonluchters hangen aan het plafond, een bed staat netjes opge maakt aan de rand van de afgrond. Een vrouw in bontmantel geeft spul len door aan mannen die via het puin naar haar tweede verdieping zijn ge klommen. De krachten die bij een aardbeving worden losgemaakt zijn vreemd en onberekenbaar. Naast een ingestort modern betonnen gebouw staat een krot dat het heeft gehouden. Van een modern kantoorgebouw is het beton nen skelet blijven staan maar de bak stenen muurvullingen zijn eruit ge vallen. Wie het geluk heeft gehad dat zijn huis is blijven staan, ondervindt toch de gevolgen van de aardbeving, de ergste in Italië sinds mensenheuge- De mensen van Lucanië zijn bang. Overal langs de geschonden wegen vlammen tegen de avond houtvuren op. Ook in Napels branden vuren. Op de parkeerplaats voor ons hotel staat een rij auto's met slapende mensen. Maar is het Calcutta van Europa niet gewend aan de meest onwaarschijnlij ke woontoestanden? Het land waar van Napels de hoofdstad is, heeft er in een klap honderduizenden daklozen bijgekregen. De afgrijselijke woonsitu atie die er al was is er nog verder door van wal geraakt. Een overzicht van de verwoestingen in het plaatsje San Mango Sul Calore, waar slechts een paar hulzen overeind zijn blijven staan. Aardbevingen dreigen ook in Frankrijk (Van onze correspondent Jan Drummen PARIJS De rampzalige aardbeving in Zuid-Italië heeft in Frankrijk ander maal de aandacht geves tigd op het reële gevaar dat het zuidoostelijke gedeelte van het land loopt. De be kende vulkanoloog Haroun Tazieff heeft opnieuw ge zegd: „Vroeg of laat zal er zich in Frankrijk een rampzalige aardbeving voordoen". Tazieff, een van de grootste specialisten is op het ge bied van vulkanologie en aardbeweging, zegt: „Het is geen „misschien", maar ze ker en de enige vraag be treft het tijdstip waarop de ramp zich zal voordoen". Zijn voorspellingen zijn ge baseerd op wetenschappe lijke feiten. Het zuidelijke dal van de Rijn, dat van de Rhóne, de Hoge Provence en de Riviera liggen op zo genaamde breuklijnen en deze gebieden zijn hoogst onstabiel. Het is volgens Tazieff dan ook een weten schappelijke zekerheid dat zich in deze gebieden aard- bewegingen zullen voor doen. In Casal Grande geeft een moeder, gezeten op de resten van wat eens haar huis was, haar dochtertje te eten. (Van onze correspondent Roger Simons) PEN De grote maatschappijen, die op het Ka lde veerdiensten exploiteren tussen Engeland en pordzee-havens van Nederland, België en Frank- iebben spijt als haren op hun hoofd omdat ze ooit Prijsoorlog begonnen zijn. Sealink (het internatio- {consortium met Britse, Belgische, Franse en Ne- jndse deelneming), European Ferries, en de Ho- aft-maatschappij van de Britse spoorwegen heb- pen gezamenlijke aanvraag ingediend om van de regering-Thatcher de noodzakelijke toestemming te krijgen voor een nieuw, maar beperkt systeem van ge meenschappelijke vaste tarieven. Tot aan het begin van dit jaar vormden deze onderne mingen een prijskartel, waarin uitwisseling van reis biljetten mogelijk was. Op initiatief van Sealink werd <jit prijskartel opgedoekt per 1 januari 1980. Daarna ging elke „operator" zijn eigen weg. Er volgde een prij soorlog, die enorm veel verwarring gesticht heeft, maar tot resultaat had dat de passagiers ondanks de forse stijging van de olieprijzen niet meer betaalden dan in 1979. Maar het heeft de diverse scheepvaartondernemingen heel wat gekost. De nieuwe veerdienst tussen Ramsga- te en Duinkerken is na amper enkele maanden een trieste dood gestorven. Twee vleugelbootdiensten, de ene tussen Brighton en Dieppe, de andere tussen Lon den en Oostende, kenden eveneens een roemloos ein de. In het licht van hun bedrogen verwachtingen zouden ze opnieuw een zekere stabiliteit tot stand willen bren gen. Dat is de reden van hun verzoek tot de Britse re gering om - althans gedeeltelijk - te mogen terugkeren tot het vroegere monopoliserende kartelsysteem, dat nu door deze maatschappijen algemeen beschouwd wordt als „de goede oude tijd". Het ziet er overigens niet naar uit, dat de scheepvaartondernemingen Sea link, P O Ferries, European Ferries en Seaspeed de gewenste vergunning zomaar zullen krijgen. De rege ring-Thatcher is immers vóór vrije concurrentie. Buckingham Pala ce heeft genoeg van roddels LONDEN (AP) Te mid- den van hardnekkige ge ruchten dat de Engelse prins Charles van plan is te huwen met lady Diana Spencer heeft de persvoor- lichter van Buckingham Palace Michael Shea giste ren verklaard dat de ko ninklijke familie „meer dan genoeg heeft" van de onjuiste berichten in de pers. „De Britse per§ geeft", al dus Shea, „over het alge meen warme-en uitgebrei de aandacht aan het ko ninklijk huis. Maar de laatste tijd is er een toene mende tendens om bepaal de zaken, hoewel belang rijk, op te blazen en om geruchten en fantasieën uit te geven als de waar heid". Politiek actieprogram op Arabische top AMMAN De deelnemers aan de elfde Arabische top conferentie in Amman zijn het gisteren eens geworden over enkele maatregelen voor een „gemeenschappelij ke Arabische economische strategie". Bijzonderheden werden niet meegedeeld. Koning Hoessein van Jordanië had de topconferentie gisteren geopend. Hij zei te hopen dat een gemeenschappelijke sa menwerking zou slagen. Waarnemers viel het op dat hij de PLO geen enkele keer noemde toen hij over de Pales tijnse zaak sprak. De top wordt geboycot door de, landen van de harde lijn tegen Israël: Syrië, Algerije, Zuid-Je- men en de PLO. Ook Libanon is weggebleven. Vandaag bespreekt de confe rentie het politieke actiepro gram. Een nieuwe formule voor de „confrontatie tegen Is raël" wordt echter weinig waarschijnlijk geacht omdat de landen van een harde con frontatie er niet bij ziin. De secretaris-generaal van de Arabische Liga, Schadli Klibli, betreurde in zijn toespraak het bloedvergieten aan de Perzi sche Golf en eiste beëindiging van de oorlog tussen Iran en Irak. Bom ontploft in Zwitserse bank GENEVE In het gebouw van de Zwitserse bankvereni- ging in Genève is gistermid dag een lichte bom ontploft die achter een bloempot was ge stopt. Een cliënte en een bank bediende werden gewond. De schade is aanzienlijk. De bom aanslag is opgeëist door de 3- oktober-beweging, een organi satie van Armeense extremis- De Zwitserse bankvereniging is een van de drie grootste fi nanciële instellingen van Zwitserland. Leiding hotel overtrad voorschriften LAS VEGAS De leiding van het hotel-casino in Las Vegas, waar vrijdag bij een brand 84 mensen omkwamen en meer dan vijfhonderd ge wond raakten, heeft de brand beveiligingsvoorschriften overtreden. In de brandwe rende wanden van het casino waren gaten geboord waar door bedrijfsinspecteurs de croupiers op de vingers kon den zien. Muziek uit botten van mammoets MOSKOU In oeroude mu ziek geïnteresseerde Russen kunnen sinds kort een gram mofoonplaat kopen, waarop de klanken te horen zijn van instrumenten, die 20.000 jaar geleden uit mammoetbotten zijn vervaardigd. Op de plaat hoort men een „orkest" met zes instrumenten die door deskundigen weer in orde zijn gemaakt. Van de kwaliteit van de klanken moet men niet te hoge verwachtin gen koesteren, omdat de mu ziek oorspronkelijk bedoeld was voor het begeleiden van rituele dansen. De oeroude instrumenten zijn afkomstig uit de omgeving van het Oekraiense dorp Mesin. Zij zijn vervaardigd uit onder an dere een schouderblad van een mammoet, twee onderkaken en een stuk huid van een sinds 15.000 jaar uitgestorven oli fantachtig dier.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15