controle »p reisorganisatoren CDA wil groot onderhoud woning aftrekbaar maken UtANTIEFONDS ANVR: ï(vdA wil geld an VAD voor erkgelegenheid reinen let p tijd £etdóe<3oti4a/tit Uiteenlopende verantwoordelijkheid Onder LTS-ers weinig werkloosheid weer NENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 26 NOVEMBER 1980 PAGINA 13 ECHT De vierhonderd bij de nene Nederlandse Vereniging van ureaus (ANVR) aangesloten rei- nisatoren en reisagenten zijn lan verplicht een onderzoek door NVR naar hun kredietwaardig- oe te staan. De ANVR eist dit op- e vereniging niet opnieuw voor «ingen komt te staan, zoals bij ullissement van de Rotterdamse ganisaties Christoffel en Relax, jee hoopt de ANVR de vakantie ganger meer bescherming voor een on gestoorde vakantiereis te bieden. Hiermee is de ledenvergadering van de ANVR gisteren in Utrecht akkoord ge gaan. Bovendien kan de vereniging nu de garantie afnemen van iemand die niet meer kredietwaardig wordt geacht. Voorts heeft de vergadering besloten om de lei^- ding van het Garantiefonds in handen te geven van buitenstaanders (zoals een ac countant, een bankier en een jurist). Ten zij een vrijwillige overeenkomst wordt be reikt, wil het Garantiefonds een civiele Procedure aanspannen tegen Slavenburgs ank om op grond van onzorgvuldigheid van deze bank, de 470.000 gulden te vor deren die het fonds aan schade heeft gele den door het faillissement van Christoffel en Relax. Op grond van verklaringen van de bank zou het Garantiefonds het be stuur van de ANVR niet hebben gemach tigd in te grijpen bij de reeds in moeilijk heden verkerende reisorganisaties. Excursie Minister Ginjaar van milieu heeft gisteren de directeur van het U.s. Environmental Protecting Agency, Douglas M. Costle in de gifwijk Lekkerkerk-West rondgeleid. Hier wer pen ze een blik onder één van de afgegraven huizen. Van links naar rechts burgemeester Ouwerkerk van Lekkerkerk, minister Ginjaar, Douglas Costle en zijn medewerker A. Harris. Op de foto boven een beeld van het graafwerk. e mo fruts it altij >0^ ikers krijg je an onze parlementaire redactie) HAAG Met de opbrengst van ermogensaanwasdeling (VAD) 'allereerst de werkgelegenheid :n bevorderd. Dat is de basisge- van een aan de Tweede Ka- estuurde nota, waarin de PvdA- een alternatief ontwikkelt de VAD-vöorstellen van het ka- Van Agt. vermogensaanwasdeling gaat het n soort belasting op overwinst van ri'SEK Volgens de PvdA zijn de werk- rode ^belangen thans allereerst gebaat bij iheppen van zo veel mogelijk ar-> tlaatsen met behulp van' dit geld. hee kan tevens een verdere stijging Ie collectieve lasten worden voorko- - Bovendien kan langs deze weg de Jheid van de werknemers tot inko- matiging worden vergroot, meent de genstelling tot de plannen van de re- g wil de PvdA-fractie het individue le deel van de VAD beperken en haar in hoofdzaak een collectief karakter geven. Volgens de PvdA is het niet rechtvaardig dat een werknemer in een goed lopend bedrijf meer VAD-geld ontvangt dan ie mand in een bedrijf met minder goedë re sultaten. Dat neemt niet weg dat ook de PvdA vindt dat winstdelingsregelingen een belangrijke functie vervullen als het gaat om het klimaat in de bedrijven. Wat aan overwinst weggaat aan deze winstde- lingsregeling zou op de VAD-plicht in mindering moeten worden gebracht. In de nieuwe voorstellen van de PvdA moeten met het VAD-geld investerings projecten worden gefinancierd, waarbij gedacht kan worden aan de volkshuisves ting, energie-besparing, en de oprichting van nieuwe (experimentele) bedrijven Het CNV heeft in een eerste reactie de plannen van de PvdA gekraakt. CNV-se- cretaris Gerrit Terpstra noemde de nieu we VAD-plannen „pure onzin". De FNV reageerde met enige aarzeling „omdat de VAD een heel andere doelstelling krijgt dan oorspronkelijk de bedoeling was", al dus een FNV-woordvoerder. is moet toch j miljoen in zoeken HAAG Minister |(onderwijs) moet op- r binnen zijn eigen be- een bedrag van 135 i gulden gaan zoeken i bezuinigen. rnieuwde zoekoperatie •ais is noodzakelijk nu ;r Van Agt en minister Ier Stee (financiën) zijn komen op een eerder Pais te laten profite- de extra opbrengst Ie algemene loonmati-» 'ais had al eerder beslo- rest van zijn bezuinigin- itaal 265 miljoen gulden) j te krijgen door verho- an college- en cursusgel-. t nu weer onzeker is hoe' ïgroting van onderwijs Raat zien, wordt de he ling ervan in de Tweede k* uitgesteld. In plaats omende week zal de be4 g nu pas op zijn vroegst inauri 1981 aan de orde b SCHURFTZIEKTE IN VERPLEEGTEHUIS EMMEN In het verpleegtehuis De Bleerinck in deling krijgen. Ze worden daarbij ingesmeerd met Emmen is een schurftziekte uitgebroken. Volgens een zalf en krijgen schone kleding en beddegoed. In geneesheer-directeur J.Huisman van het verpleegte- verband met besmettingsgevaar zijn alle vrijwilligers huis zijn ongeveer twintig patiënten en twintig per- en de naaste familie van de bewoners per brief ge- soneelsleden door de besmettelijke ziekte aangetast, waarschuwd de eerste twee weken niet in het ver- Vanavond zullen in De Bleerinck alle 180 bejaarden pleegtehuis te verschijnen, en ongeveer 200 personeelsleden een 24-uurs behan- ||{N HAAG Nogal 11- treinen in ons land ^IVen niet op tijd. De sumentenbond beeft kunnen vaststellen s een onderzoek een heel andere namelijk de trein- wraties. vertrekken treinen it, soms ook te vroeg 'eel treinen hebben bij ■omst vertraging. De I heeft de aankomst- 'ertrektijden van bijna 1 treinen geturfd. Bijna op de drie treinen ri een tot vijf minuten lat binnen en bijna procent had een ver ing van vijf minuten leer. Bij de vertrektij- was nog meer mis. ti 45 procent vertrok minuten te laat en bij een op tien vertrok f dan vijf minuten la- lan in het spoorboekje Vertragingen wor- aldus de Consumen- ond, maar zelden om- ;pen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het CDA vindt dat bepaalde vormen van groot onder houd aan een woning weer aftrek baar moet worden voor de inkom stenbelasting. Dit heeft mr. S. Dijk man gisteren in de Tweede Kamer gezegd bij de behandeling van de be groting van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Dijkman denkt daarbij aan zaken als schilderwerk, bedrading, reparaties aan goten enzovoort. Volgens hem zou een herinvoering van dergelijke aftrekpos ten bevorderlijk zijn voor de Werkgele genheid en het onderhoud van de wo ningen. Nu is het zo dat eigenaren dit soort karweien vaak zwart laten ver richten of niet laten uitvoeren. Dat laatste gebeurt vooral nogal eens als het gaat om huurwoningen, waarvan de ei genaars het rendement niet hoog ge noeg vinden. Dit soort fiscale maatregelen is overi gens niet mogelijk zonder dat opnieuw gekeken wordt naar de hoogte van het huurwaardeforfait, dat wil zeggen het bedrag dat een eigenaar/bewoner moet tellen bij ziin belastbaar inkomen. Bij het vaststellen van de hoogte van dit forfait is rekening gehouden met het feit dat de meeste vormen van onder houd niet meer aftrekbaar zijn. Mo menteel kan alleen zogeheten achter stallig onderhoud (als bijvoorbeeld een vorige eigenaar het dak heeft laten verrotten) worden opgevoerd als af trekpost. Dijkman wil dan ook dat minister Bee- laerts van Blokland en staatssecretaris Brokx deze zaak opnemen met minister Van der Stee (financiën). Deze kan daar dan rekening meehouden, als hij zijn nota over de fiscale positie van het eigen huis opstelt. Van der Stee wordt geacht deze nota nog voor het kerstre ces aan de Kamer te sturen. Het beleid van de regering op het ge bied van de volkshuisvesting is gisteren in de Kamer trouwens scherp gekriti seerd. Zoals verwacht was de oppositie hierbij het felst PvdA-woordvoer- der Van Dam diende een voorstel in voor een noodplan maar ook CDA en VVD hadden een aantal aan- en op merkingen. De kritiek richtte zich vooral op het feit, dat de woningnood groot is (tekort: ruim 110.000), terwijl de werkloosheid onder de bouwvak kers toeneemt. CDA'er Dijkman had uitgerekend dat de WW-uitkeringen aan deze groep vólgend jaar zullen op lopen tot circa drie miljard gulden. De kern van het PvdA-noodplan is dat, nu in de vrije sector en de duurdere premiekoopsector (veel) minder wordt gebouwd, het aantal sociale woningen in het programma moet worden opge voerd. Het aantal woningwetwoningen zou met vijfduizend moeten worden verhoogd en het aantal goedkope pre miekoopwoningen met tienduizend. Het inzakken van de particuliere woi- ningverbetering zou moeten worden gecompenseerd door tienduizend meer woningwetwoningen te gaan opknap pen. Het probleem van het grote aantel (twaalf- a vijftienduizend) onverkochte koopwoningen, waardoor tel van aan nemers in moelijkheden zijn gekomen, denkt de PvdA op te*kunnen lossen door deze woningen tijdelijk (ten hoog ste twee jaar) te gaan verhuren. Onkruit Ongeveer 200 leden van de actiegroep Onkruit hebben gisteren In Arnhem gedemonstreerd tegen de veroordeling van twee dienstweigeraars. Op hun tocht voerden de demonstranten spandoeken en een kartonnen namaaktank mee. Overvallers postkantoren aangehouden ROTTERDAM Met de aanhouding van een postkantoor in Rotterdam een ton lichter twee mannen uit Dordrecht heeft de Rotter- gemaakt tijdens een gewapende overval, damse politie twee overvallen op postkanto- Er werd nog een derde man, afkomstig uit Har ren in Delft en Rotterdam opgelost derwijk, aangehouden die ervan wordt ver dacht samen met de twee uit Dordrecht een Op 25 juni werd een postkantoor in Delft be- aantel andere overvallen te hebben gepleegd, roofd van 200.000 gulden; in Rotterdam werd Het onderzoek wordt voortgezet. TOEZEGGING STAATSSECRETARIS: Wettelijke huurbescherming voor kampeerders (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM wil de kampeerders die een staanplaats hebben gehuurd alsnog wettelijke bescherming gaan bieden. Ook zal er een wettelijke regeling komen vqor met name de natuurbe scherming bij waterrecreatie. De staatssecretaris heeft dit gisteren laten weten tijdens de behandeling van de Kam- peerwet in de Tweede Kamer. Vorige week uitte dje Tweede Kamer kritiek op het feit dat aan deze beide aspecten nauwelijks aandacht wordt besteed in de Kampeerwet. Wallis trachtte deze bezwaren te weerleggen door enerzijds te stellen dat de inbouw van een wettelijke huurbe scherming in de Kampeerwet ernstige vertraging zou hebben opgeleverd voor de invoering van de wet en anderzijds dat rege lingen ten aanzien van de waterrecreatie volgens hem niet in deze wet thuishoren. Avebe-bezetting uitgebreid TER APELKANAAL Kaderleden van de industriebon den FNV en CNV hebben gistermiddag ook het voorlich tingscentrum Van het aardappelmeelconcern Avebe in Ter Apelkanaal bezet. Gisterochtend besloten de industriebon den tot een bezetting van de twee hoofdkantoren in Veen- dam. De bezetters hebben geëist dat de ministers van financiën, socia le zaken en economische zaken morgen met hen komen praten over de voorgenomen sanering. De bewindslieden hebben echter laten weten geen gehoor te geven aan die eis. Financiën vindt dat het een zaak van minister Braks (landbouw) is, maar met hem wil Avebe niet meer praten. Minister Albeda's agenda is overvol en minister Van Aardenne van economische zaken zit in Brussel. Gevolg hiervan kan zijn dat de acties grimmiger werden. Dit is althans aangekondigd. Dat de Synode van de Hervormde Kerk tot een uitspraak is gekomen, waarin behalve het gebruik van kernwapens ook het bezit ervan wordt veroordeeld, is niet onbegrijpelijk, al hebben sommigen er weinig of geen begrip voor. Het standpunt vormde ook niet zo'n grote verrassing, terwijl de Synode zeer waarschijnlijk ook niet lang de enige kerkelijke instantie in ons land zaf blijven, die zich in deze zin uit spreekt. De kernwapen-technologie is in de loop der jaren steeds verder ontwikkeld. Die ontwikkeling is inmiddels zo ver gevorderd, dat een kerkelijke instantie, die de vrijheid heeft zich in de beoordeling van de.problematiek te beper ken tot de ethische en humanitairé^ kanten van het kernwa- penbezit, tot het oordeel kan komen dat de grenzen bereikt zijn van wat echt niet meer kan. BEGRIP derhalve voor een uitspraak als die van de Her vormde Synode, indien daar tenminste in één adem aan wordt toegevoegd, dat zo'n beslissing stoelt op een uitsluitend ethische, humanitaire afweging. Gebeurt dat niet, dan tornt men aan de scheiding in verantwoordelijkheden tussen Kerk en Staat in ons land. Met andere woorden: kerkelijke instan ties dienen zich ervan bewust te zijn, dat de uiteindelijke af wegingen in ons democratisch staatsbestel door anderen en vanuit andere verantwoordelijkheden worden gemaakt. WANT in de politiek moeten vele leden van kerkgenoot schappen dagelijks „hun handen vuil maken", omdat zij bij iedere beslissing die zij nemen zich niet kunnen beperken tot ethische of humanitaire overwegingen. Voor hen gelden eveneens politieke en staatkundige afwegingen en in de on derhavige kwestie ook militair-strategische. Het is maar goed ook dat politici bereid zijn voortdurend mee te wegen, wat de reële, gevolgen kunnen zijn van op het eerste gezicht ideaal lijkende (getuigenis-)standpunten. Dat de kernwapenkwestie in de wereld niet is opgelost (integendeel) door die wapens uitsluitend uit Nederland te verwijderen, behoeft uiteraard geen betoog. CDA-fractievoorzitter Lubbers heeft gelijk: de uitspraak van de Synode is een vrome wens. Maar niettemin kan zo'n uitspraak van de Synode waardevol zijn, omdat het opnieuw de aandacht vestigt op de voortgaande ontwikke ling van kernwapens. De uitspraak vormt een extra-aanspo ring voor politici voort te gaan met hun inspanningen, ten einde de dreiging van een kernoorlog tegen te gaan, door de kernwapens te laten verdwijnen uit alle landen en niet al leen uit Nederland. Dat minister De Geus van Defensie ondertussen weinig begrijpt van de gescheiden verantwoordelijkheid van kerken en politici blijkt uit zijn pogingen, de Hervormde Synode er van te weerhouden een eigen standpunt in te nemen, waarbij hij de synode zelfs verwijt zich wel bezig te houden met de kernwapenproblematiek en zich niet druk te maken over abortus en verslaving. De minister had er beter aan gedaan er zich toe te beperken het verschil in verantwoordelijkheid tussen heip en de Synode nadrukkelijk aan te geven. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren een motie van de kamerleden Jacobsen (WD) en Faber (CDA) aangenomen, waarin de regering wordt verzocht de vervolging vap kleine de licten niet af te schaffen. Een algemene richtlijn aan het openbaar ministerie om van vervolging van kleine delicten af te zien dient dan ook achterwege te blijven. De CPN en PSP stemden te gen deze motie. Verder sprak de Kamer zich Kamer wil kleine delicten toch laten vervolgen uit voor een terughoudend be leid met betrekking tot de au tomatisering bij rijks- en ge meentepolitie in afwachting van een nota van de regering over automatiseringsprojecten die worden ontwikkeld' of overwogen. Alleen de Boeren partij stemde tegen deze motie. UTRECHT Onder personen die een LTS-opleiding heb ben gevolgd heerst minder werkloosheid dan onder afgestu deerden van andere schooltypen. Dit heeft voorzitter C. van der Kamp van de Vereniging van Directies bij het beroepsonderwijs gisteren benadrukt in een toe spraak op de najaarsvergadering van de vereniging. De LTS, zo zei Van der Kamp, is de belangrijkste leverancier van vakman schap, waaraan zo dringend behoefte is. Dit vakmanschap is niet alleen een voorwaarde voor het goed functioneren van onze eco nomie, het beheersen van een vak betekent voor veel mensen ook een levensvervulling. HAGEL- EN SNEEUW BUIEN DE BILT - Voorlopig is er een einde gekomen aan net zachte weer. Vannacht passeerde een zone met wat buien, waarna de wind naar het noordwesten draaide en koudere lucht tot ons land doordrong. Ook op grotere hoogte is de stroming nu noordwestelijk geworden. Hierdoor zal het weer de ko mende dagen beheerst worden door storingen gevuld met koude lucht afkomstig uit de omgeving van IJsland en Groenland. Daarbij zijn re gen-, sneeuw- en hagelbuien te verwachten. Vanavond en vannacht kan de temperatuur tot iets onder het vriespunt da len. Er zullen dan tijdelijk op klaringen zijn. Morgen1 over dag neemt de buienkans op nieuw toe. Onder invloed van de Noordzee zal de tempera tuur overdag eerst nog enkele graden boven nul zijn maar een verdere temperatuur da ling is de komende dagen wel waarschijnlijk. De koude lucht zal de komende dagen een groot deel van Europa gaan bedekken. Vooruitzichten voor vrijdag: Nice later ook op w Vrij koud met in ae nacht en ochtend mogelijk lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: aantal uren zon 1 tot 5 Min. temp. omstreeks 3 gra den. Max. temp. omstreeks 4 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 30 procent. Amsterdam Eindhoven zw.bew. Lh. R'dam Twente Vlisslngen regenbul 9 Z.-Limburg geh.bew. 10 Aberdeen onbewolk arcelona geh.bew. 19 Lissabon Locarno Londen Luxemburg 17 9 0.2 -2 -12 0.1 Las Palmas

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13