Eerkoop vrije sector ïaaswijk verloopt traag Urgent woningzoekenden in bescherming nemen9 •tuurgroep jen- en eepersoons- inishoudens li Katwijk leïnstalleerd Lissese bevolking mag meepraten over het plan 'Landelijk Gebied' OA NOORDWIJK NEEMT KRAAKACTIES ONDER DE LOEP ÏGSTGEEST BEHANDELT BEGROTING 1981 Katwijk legt riool en stormvloed kering aan Gemeen te Noordwi jk kan ambtswoning verkopen Interkruis en Maatschappelijke Dienstverlening onder één dak m m ii3 iii m AGIN G10 LEIDSE COURANT DINSDAG 25 NOVEMBER 1980 PAGINA 7 iRDWIJK Bij een intern beraad van het ,-Noordwijk is onder meer van gedachten sseld over de kraakactie in de gemeente, slf erteningen daarover bleken nogal uiteen te congrt- Sommige aanwezigen vroegen begrip ierdoflde motieven van de krakende jongeren, besllren hadden met het optreden van de kra- t kinigrote moeite en weer anderen vonden het Er b ;e vrf m el! een maatschappelijk verschijnsel, dat aan het denken moet zetten. Waar het om gaat is de principiële vraag of het woonrecht dan wel het eigendomsrecht behoort te domineren, werd in de vergadering opgemerkt. Kritisch stelde men zich op tegen het onrechtmatig betrekken van woonruimte, die voor urgent woningzoekenden is bestemd. Een van de deelnemers aan het beraad ging in op de zaak van de nog steeds voortdurende woning nood. Het is een maatschappelijke misstand, die het gevolg is van het na de oorlog gevoerde wo ningbouwbeleid. Als de bedrijven ondernemings gewijs hadden kunnen bouwen, zou de woning nood al lang tot het verleden behoren, meende deze CDA-woordvoerder, maar men heeft de men sen geleerd te weinig voor het woongerief te wil len uitgeven, door de huren kunstmatig laag te houden. Het is ondenkbaar, aldus de vertegen woordiger uit de bouwwereld, dat het bedrijfsleven wel voldoende auto's heeft kunnen produceren en dat het niet in staat zou zijn voldoende huizen te bouwen. Bij elke woningwetwoning staat tegen woordig een auto. Deze levert het bewijs dat aan een verkeerd uitgavenpatroon is gewerkt Er is na de oorlog een verkeerd politiek beleid gevoerd. Andere woordvoerders zagen in de ondernemings gewijze productie van woningen weinig heit Op die manier zijn rond deze eeuw in steden en dor pen hele krottenwijken ontstaan. li Ol VOI ntat ildus lean o om a :n bel eito (STGEEST De gemeenteraad wordte gisteravond met de behande- leeft van de begroting 1981. Traditie- ren duw met algemene beschouwin- i toezie voorgedragen werden door its v^actievoorzitters van CDA, VVD, Iers. lA, D'66 en PPR. Alle genoemde ig zijjen maakten daarin tussentijds bed<Mans °P- Los gezien van het wet- elf", lerlijke probleem dat zich in de ;ente afspeelt (en dat voomame- binnen de PvdA-fractie waar Vertrouwen is opgezegd) kwam tiet tot vuurwerk van enig for- Dwars door alle partijen heen It duidelijk de behoefte aan be- ;en temeer omdat de jarenlang ide nullijn thans bereikt tte zijn. Verhoging van belas met name die van onroerend- kan nog enig soelaas bieden. bpvallend geluid kwam van de zij- ban het college. Burgemeester lenstra deelde mee dat de grond- bop in de vrije sector in Haaswijk ^fiiet vlot verloopt. Een verkoop die Hele ook van invloed is op de prijs van de grond in de sociale sector. Als bij de volgende deelplannen van Haas- wijk het ministerie niet tegemoet komt in de hogere kosten van grond onder de woningen in de sociale sector zou het wel eens kunnen zijn dat Oegst- geest 1 miljoen op tafel moet brengen om bouwplannen in Haaswijk te ver wezenlijken. Hetgeen ingrijpende ge volgen heeft. Overigens zou het merk waardig zijn als Den Haag niet tege moet komt temeer omdat van rege ringszijde beweerd is de sociale wo ningbouw meer te zullen steunen. Voor wat betreft de toewijzing van wo ningen aan woningzoekenden, met name de woningwetwoningen, deelde burgemeester Scheenstra mee dat men binnenkort met de woningbouwvereni ging Buitenlust rond de tafel gaat zitten om over de bouw van kleine woningen te praten. Ook over de uiteindelijke toewijzing van de woningen schijnt tus sen gemeente en Buitenlust nog geen totale overeenstemming te bestaan. Voor wat betreft het verkeer in Oegst- geest deelde burgemeester Scheenstra mee dat het verkeersplan in het voor jaar aan de raad zal worden aangebo den. Een tweetal ongevallen nabij de oversteekplaats Oude Rijnzichtweg- Apollolaan baart omwonenden aldaar zorgen. Zij hebben zich tot de gemeente gewend er iets aan te doen. De politie heeft intensief gecontroleerd bij de oversteeklichten. Bij snelheidscontroles ter plaatse werden snelheden gemeten van 65 tot maar liefst 90 kilometer per uur. Tussen de bijna 1800 automobilis ten zaten enkele tientallen overtreders. Het negeren van het rode stoplicht le verde 5 automobilisten per uur op, 40 van de 200 bromfietsers en zeer vele voetgangers „wij hebben die maar niet meer geteld", aldus burgemeester Scheenstra. Wethouder Thorn (openbare werken) reageerde op de beschouwingen met een aantal mededelingen. Zo zal de ge meente de thans in gebruik zijnde pan den aan het Wilhelminapark na het ge reedkomen van de nieuwbouw raad huis verhuren of te koop aanbieden. In januari zal de sportnota aan bod ko men. Het bezoek aan het open bad „Poelmeer" was de afgelopen twee sei zoenen slecht. Mede vanwege de natte zomers. Ook het feit dat energiebespa ring leidde tot wat kouder zwemwater heeft een reeks klachten opgeleverd en waarschijnlijk minder bezoek. Wethouder Mevrouw Blom zegte toe dat na de inschrijving van woningzoe kenden en de puntentoekenning bin nen niet al te lange tijd een evaluatie van de gegevens te verwachten is zodat de urgente gevallen duidelijker tot hun recht komen. Zij bracht verder de inte gratie kleuter-basisonderwijs naar rato van het aantal scholen in de gemeente ter sprake. De heer Van Belle, wethouder finan ciën, bleek tevreden te zijn dat de raad onderkent dat er bezuinigd moet wor den. „De nood zal er toe dwingen voor wat betreft Haaswijk, de energiekosten die omhoog gaan, enz. Volgend jaar zal men de bestaande meerjarenraming kritisch moeten doornemen. Er op toe zien dat de uitgaven niet hoger zijn dat de inkomsten", aldus Van Belle. Vanavond wordt de begrotingsbehan deling voortgezet vanaf half vijf. iys De gisteren geïnstalleerde stuurgroep. r TWIJK De gemeente Katwijk behoort hbs gisteravond tot de 111 gemeenten waarin ^stuurgroep voor één- en tweepersoonshuis- lens werkzaam is. Zoals bleek uit de installa- en ide van burgemeester C. A. Bos, zal deze vat drgroep zich met name bezighouden op het ge- o/0 van het onderzoek naar verborgen woning- i, de te bouwen wooneenheden voor de be- :ken bevolkingsgroep en een zo eerlijk moge- jend verdeling van de beschikbare woonruimte, iaar leer Bos stelde dat er, zeker in Katwijk, nog J reden is tot paniek, maar wel om ten aan- j van dit probleem snel en doeltreffend te elen. icht. houder J. J. van Oosten, voorzitter van de stuur- |p, stelde dat het werk voor een groot gedeelte zal bestaan uit het herverdelen van het huidige wo ningbestand. „Er zijn in Katwijk nogal wat wonin gen met 2 of 3 kamers, die uitermate geschikt zijn voor één- en tweepersoonshuishoudens. Het is dan ook vaak geen kwestie van nieuwbouw, maar van het aanpassen van bestaande panden. We moeten in de toekomst naar een percentage van 50% op het to tale bestand dat geschikt is voor bewoning door al leenstaanden of kleine samenlevingsverbanden". Door drs. P. K. Bij, rijksconsulent voor de huisves ting van één- en tweepersoonshuishoudens bij het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening, werd nog eens de adviserende taak van de stuurgroep onderstreept. „Het is niet de bedoeling dat men op de stoel van de wethouder of op die van de gemeenteraad gaat zitten". De overheid levert een belangrijke financiële bijdrage aan de totstandko ming van woonruimte voor de groep van één- en tweepersoonshuishoudens. Het realiseren van rela tief goedkope vormen van huisvesting staat hierbij centraal, zodat de huren of de eventuele koopprijxen, laag kunnen blijven. De gemeente Katwijk werkt reeds op verscheidene plaatsen in het dorp aan de realisering van onderko mens voor één- en tweepersoonshuishoudens. In de nieuwbouwwijk Rijnsoever worden een aantal kleine woontypes gebouwd, terwijl ook in de Piersonstraat een complex van 22 twee- en drie-kamerwoningen in de premie-A sektor zullen verschijnen. Bij de flats aan de Helmbergweg wordt momenteel bekeken in hoeverre het zinvol is de bovenste woonlagen in tweeën te splitsen. Hiervoor zijn door Openbare Werken in samenwerking met de woningbouwvere niging reeds plannen ontworpen. ssale glnkelopening ?!Sassenheiin ISENHEIM In Sassen- n worden deze week de ige winkels geopend in 'ond de Hoofdstraat die 1 ijiddels een heel ander zien heeft gekregen. het winkelcentrum 'Het Jne Paard' werd een da- nodezaak geopend. Vol- week zal zich hier nog Lfpoelier vestigen, terwijl er een kaaswinkeltje, een f?rij, een bloemenwinkel en bankkantoor geopend zul- worden. Naast de Oude vorden in januari twee lzaken en een damesboe- geopend. In het complex zicht' openen de komen- agen een boekwinkel en groot warenhuis. Aan het elijke winkelbestand zul- dan nog een modezaak, offieshop, een platenzaak en bakkerswinkel toege- worden. LISSE De gemeente Lisse houdt vana vond in het Poelhuys aan de Ruishoornlaan een voorlichtingsavond over het bestem mingsplan 'Landelijk Gebied 1981'. De in formatieavond over het bestemmingsplan dat de komende 10 jaar het woon- en werk milieu zal bepalen in het gebied buiten de bebouwde kom van Lisse, is met name be langrijk voor ondernemers in dit gebied. In detail wordt op het ontwerp bestemmings plan ingegaan tijdens hoorzittingen op 2,3 en 4 december. Het ontwerp-bestemmingsplan Landelijk Ge bied probeert zoveel mogelijk de blpembollen- cultuur in het buitengebied te bevorderen. Daarnaast wordt een aantal gebieden met een hoge landschappelijke of recreatieve waarde beschermd tegen het bedrijfsleven. Dit is bij voorbeeld het Keukenhofgebied, het Reigersbos en de Lageveense polder. In het bestemmings plan wordt voor ten aanzien van het bedrijfsle ven nauwkeurig de vestigings- en uitbreiding- mogelijkheden aangegeven. Ten noorden van de nieuwbouwwijk Meerenburgh is een 20 ha. groot bedrijfsterrein geprojecteerd. Dit dan on der meer met het oog op een eventuele verhui zing van in Lisse gevestigd bedrijven. In de Rooversbroekpolder is de mogelijkheid ge creëerd om het glastuinbouwareaal te vergro ten. KATWIJK De riolering in de Zuidstraat wordt ver vangen en in de Voorstraat wordt een nieuw riool aan gelegd. Begonnen zal wor den met het gedeelte Zuid straat/Voorstraat, dat ligt tussen de Schoolstraat en de Stationsstraat. Vervolgens komt het gedeelte tussen Schoolstraat en Boorsma- straat aan de beurt. Wanneer deze werkzaamhe den, die gisteren zijn begon nen, achter de rug zijn, zal worden gestart met de aanleg van een stormvloedkering. Zoals bekend vindt de Delta commissie de aanleg hiervan noodzakelijk. In Katwijk moet de zeewering over een vol doende breedte een gemiddel de terreinhoogte hebben van 8 a 10 meter boven N(ieuw) Amsterdams) P(eil). De voormalige ambtswoning. NOORDWIJK De gemeente kan de ambtswoning van de burgemeester kwijt. Gegadigde is het Noordwijkse architecten bureau D. en T. van Manen B.V., dat het pand als woonruimte en kantoor wil gaan gebruiken. Villa „De Landkant", hoog gele gen op de duinhelling langs de Koepelweg, werd in de zestiger jaren door de gemeente raad aangekocht om huisvesting te bieden aan burgemeester mr. Bonnike en zijn ge zin, die na zijn benoeming in de badplaats woningzoekende was geworden. Een paar jaar geleden liet mr. Bonnike in de nabijheid van de ambtswoning een eigen huis bouwen en daarom besloot de gemeenterad in augustus 1978 om tot verkoop van de reeds be daagde kapitale villa over te gaan. Taxateurs van naam als M. C. J. Sedelaar en G. Vogelaar berekenden toen de waarde van de ambtswo ning op 1.250.000,Bij de vaststelling van dit bedrag zal de riante ligging van de villa men kan bij helder weer de zeiljachten op de Kagerplassen zien en de omvang (3192 m2) van het beboste terrein mede een rol hebben gespeeld. Nadien stortte echter de huizenmarkt ineen met als gevolg dat de verkoop van de woning op een grote teleurstelling uitliep. De ambitie om een dergelijk pand te kopen bleek nihil en het makelaarskantoor, dat van de gemeente op dracht kreeg om de ambtswoning aan de man te brengen, kon de villa aan de straatstenen niet kwijt, zelfs niet toen de vraagprijs tussen tijds tot f 700.000,was teruggebracht In de tijd dat „De Landkant" te koop stond, kwam het gebouw enkele malen in het nieuws. Zo liet het ministerie van CRM het oog op de villa vallen om er Vietnamese vluchtelingen in onder te brengen. Dit plan ging niet door, om dat de woning voor dit doel ongeschikt bleek. Enkele maanden geleden gooide de PPR-fractie in de gemeenteraad het balletje op om het pand ter beschikking te stellen van jongeren, die om woonruimte verlegen zaten. Dit leidde tot een vrij heftige woordenwisseling tussen Schelvis en de burgemeester. Deze achtte de villa on bruikbaar voor dit doel. De indeling verzette zich tegen een dergelijke bewoning, stelde mr. Bonnike. De privacy ontbrak, en bovendien zou het pand brandgevaarlijk zijn. „Ik heb er zelf elf jaar in gewoond en ik weet het daarom het beste", zei de burgemeester bij die gelegenheid. Van Manen biedt voor de villa 600.000,met de kosten voor rekening van de koper. Een van z'n condities is. dat een dakbedekking met pan nen wordt toegestaan. Daar de koper de transactie nog in 1980 rond wil hebben, komt de zaak vanavond al in de gemeenteraad. De raadscommssies konden over het voorstel niet meer gehoord worden. NOORDWIJK Interkruis en de Stichting Maat schappelijke Dienstverlening Duinstreek hebben de handen ineen geslagen om tot een oplossing te komen van hun accommodatie-probleem. De Stichting zoekt reeds lang naar een goede huisvesting van haar kan toor, terwijl Interkruis streeft naar vergroting van de thans beschikbare ruimte. Er is thans een plan om het pand van Interkruis aan de Van Panhuysstraat ingrijpend te verbouwen. Daarbij krijgt Interkruis haar onderkomen op de begane grond en de Stichting wordt ondergebracht op de verdieping van het wijkgebouw. De huidige zes verpleegstersflatjes in het ge bouw van Interkruis komen in het bouwplan te vervallen. Het was aanvankelijk de bedoeling om op het naastliggen de perceelgrond (het vroegere parkeerterrein van het ge meentelijk sportpark) nieuwe woningen voor de verpleeg sters te bouwen. Toen het gemeentebestuur echter gecon fronteerd werd met deze plannen, greep het de gelegen heid aan om ook iets te doen voor de één- en tweeper soonshuishoudens. Het overleg met Interkruis en de Stich ting Maatschappelijke Dienstverlening Duinstreek heeft thans geleid tot een bouwplan voor 24 woonflats, waarvan er acht bestemd zijn voor de verpleegsters van Interkruis. ADVERTENTIE Van Dool spouwmuur-isolatie Belvoor 'n vrijblijvende offerte Juist nu is het isoleren van uw buitenmuren verstandig. In dit dure stookseizoen bereikt u dan meteen 'n aanzienlijke besparing. Bovendien krijgt u 25% subsidie (max. f 1.250,-) op de isolatie-kosten die toch al meevallen. Nieuwsgierig.Bel meteen Van Dool voor 'n offerte die u mee zal vallen. Van Dool isolatie-vakwerid Showroom: Lierweg 65. ?De Lier. Tel. 01745-4145* Zaterdags van 10 tot 4 uur geopend. Zonweringen, dubbele beglazingen, spouwmuur isolatie. aluminium ramen en deuren. Parkeermeters vernield LEIDEN Op de Apothe- kersdijk zijn gisteren acht parkeermeters vernield. De ruitjes werden ingeslagen. Volgens de politie is het al de zesde maal dat deze par keermeters ten prooi zijn ge vallen aan vandalen. De schade bedraagt 200 gulden. iiiiiiiiiiuuuiiiiiiiiuiumiaiiuiiuuiiiiiuiiin KORTWEG VOORSCHOTEN Het Poppentheater Wellus-Nietus speelt in de komende weken haar nieuwe verhaal „Spelle- tjesdag". De hoofdpersoon, het meisje Josje wil graag mee doen met de spelletjes voor de •jongens, maar ze wordt door iedereen tegengehouden. Dan bedenkt ze een plan waardoor ze wel mee kan doen. De be doeling van het stuk is om met de kinderen te praten over hetgeen mogen stellingen worden op iedere woensdagmiddag om half drie gegeven in het theater aan de Churchillweg in Voorschoten, (aan de parkeerplaats achter Albert Hein). Plaatsen moeten worden gereserveerd, telefoon 01717-3163 of 071-121367. Het theater reist met de voorstel ling ook langs scholen. LEIDERDORP De Leider- dorpse adoptiegroep van Am nesty International organiseert vanavond een bijeenkomst over Amnesty International in De Sjelter aan de Heemraad laan 67 in Leiderdorp. Op het programma staan onder meer een inleiding over het werk van Amnesty en een optreden van toneelgroep „De Nieuwe Waterweg" met het stuk „Wie zwijgt Hans Nieuwstraten. Op de avond is ook veel Amnesty-materiaal te koop. Met de opbrengst daar van wordt het werk van de or ganisatie gefinancierd. De bij eenkomst begint om acht uur.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7