Braziliaans bisschop bij start van „Solidaridad" V Geld Kat opstraal Romeinse instructie: Zo snel mogelijk dopen Mao's weduwe van laster beschuldigd 1985 m Jaar voor de Muziek worden L BINNENLAND/BUITENLAND iGÏC Oekraïense synode in Vaticaan Korte metten VA Minister gesprek gevraagd 7 over Europese veiligheid H Guus Hermus weer in kapitale rol n Ink' LEIDSE COURANT DINSDAG 25 NOVEMBER 1980 van Solidaridad, de inter kerkelijke actie voor La- tijns-Amerika, gaat op za terdag 13 december van start met een discussiedag in de Katholieke Hoge school Tilburg, georgani seerd door het bureau „Bui tenland" van deze hoge school. Een van de spre kers is de bisschop van Propria in de Braziliaanse deelstaat Sergipe, mgr. José Brandao de Castro. Solidaridad, waarin een aan tal Nederlandse kerken en kerkgenootschappen samen werkt voert dit jaar haar ac tie onder het motto „Het land voor wie het bewerkt". Het wil hiermee het grondpro bleem en de organisatie van boeren onder de aandacht brengen. Vandaar dat bis schop José Brandao de Castro is uitgenodigd. Door zijn daadwerkelijke solidariteit met boeren en landarbeiders zit hij midden in de proble matiek. Hij woont en werkt in een gebied waar de grondproble men enorm groot zijn, als ge volg van het feit, dat grote bedrijven, waarbij ook Ne derlandse ondernemingen, de grond van de kleine boeren op allerlei manieren in bezit nemen. In deze conflicten koos hij met nog negen ande re priesters voor de armen. De gouverneur van de deel staat Sergipe omschreef hen als „een stelletje wezenlozen en radicalen, die zelfs nog kunnen rekenen op de steun van de bisschop". Behalve als spreker zal de bisschop samen met Lambert Schuurman, voorzitter van Solidaridad en Mario Coolen, een pastoraal werker, die acht jaar in Guatemala heeft gewerkt, optreden als lid van een forum, dat zal reageren op discussies in diverse sub groepen. Medewerking aan de dag zal ook worden ver leend door de Uruguayaanse zanger-gitarist Numa Moraes, die al vele jaren gedwongen in Nederland verblijft. De synode van de Oek- raïens-geünieerde kerk is vandaag in het Vaticaan begonnen aan een bijeen komst van een week. Vijf tien bisschoppen vergade ren onder leiding van de 88-jarige aartsbisschop van Lwow, kardinaal Josyf Slipyj. De prefect van de congrega tie voor de Oosterse kerken, de Poolse kardinaal Wladys- law Kubin, woont als verte- gen woord iger van de paus de zittingen bij. De synode moet drietallen opstellen voor vijf bisschopsbenoemingen in de Verenigde Staten, Canada en Frankrijk. De paus benoemt de bisschoppen. Verder ko men ter sprake de pastorale problemen van de ongeveer vier miljoen katholieke Oek- raïeners, die verspreid over Onder meer moet een drietal worden opgesteld voor de op volging van de metropoliet van Philadelphia (VS), My- roslav Ivan Lubachivsky, die door de paus is benoemd tot coadjutor met recht van op volging van kardinaal Slipyj, aartsbisschop van Lwow, de hoogste kerkelijke hoogwaar digheidsbekleder van de Oekraïens-geünieerde kerk. De Indonesische raad van kerken zal met de r. k. bis schoppenconferentie op 10 december in een gesprek met president Soeharto pleiten voor het lot van de ongeveer tienduizend vrij gelaten politieke gevange nen. Zij zijn bijna allen nog zonder werk en ont vangen geen pensioen of andere bijstand. Ock zul len de kerken aandringen op amnestie voor de niet berechte politieke gevange nen. Ds. P. D. Lathuiha- mallo, algemeen voorzitter van de Indonesische raad van kerken heeft dit mede gedeeld tijdens de her vormde synode. Op ruim driehonderd plaat sen in Nederland is men- be zig met de voorbereiding van de Bijbelweek 1981, die van 25 tot en met 31 januari wordt gehouden op het the- ma „Steek je licht op met el kaar". In die plaatsen zullen ontmoetingen en gesprekken rond de bijbel worden gehou den. De Raad voor Contact en Overleg betreffende de Bijbel (RCOB), die de week organiseert, hoopt dat ter tij dens de Bijbelweek ook tus sen gelovigen uit verschillen de kerken en geloofsgemeen schappen een gesprek en ont moeting op gang komt. De Poolse editie van het Vaticaanse blad „Osserva- tore Romano" gaat toch in Polen verschijnen. Verte genwoordigers van het Va ticaan en de Poolse rege ring hebben stukken onder tekend, waarin de ongehin derde verspreiding van het blad wordt gegarandeerd. De Poolse „Osservatore Ro mano" mocht de Poolse grens niet passeren sinds de verschijning van het eerste nummer in januari. In de Duitse Bondsrepubliek mag worden gewaarschuwd tegen de Moonsekte Unified Family Church), die ook in andere Europese landen, on der meer Nederland, op treedt. Dit heeft een rechter in Darmstadt beslist. De sek te had een aanklacht inge diend tegen vier evangeli sche pastores. Deze zouden onder meer in het openbaar de sekte hebben beticht van het uitoefenen van psychi sche terreur op de leden en van fascistische tendenzen. De rechter verklaarde, dat het recht op vrije meningsui ting in de grondwet veran kerd ligt en dat ook scherpe en hatelijke kritiek wan neer die ter zake is is ge oorloofd. De Romeinse congregatie voor de geloofsleer acht toediening van het sacra ment van het doopsel zo spoedig mogelijk na de ge boorte noodzakelijk. Ook wordt het wenselijk geacht, dat beide ouders zo intensief mogelijk bij de voorbereidingen worden betrokken. Dit blijkt uit een instructie van de congregatie over de kinderdoop, gepubliceerd door het Franse episcopaat. Tegenover ouders, die niet gelovig zijn of die nauwelijks christen geacht kunnen wor den, neemt de congregatie voor de geloofsleer een ande re houding aan. Wanneer dergelijke ouders hun kind voor de doop aanbieden dan mag de kerk die slechts toe dienen, wanneer er voldoen de garanties worden gegeven voor de katholieke opvoe ding van de dopeling. Wan neer die garanties er niet zijn verdient het volgens de con gregatie aanbeveling de doop uit te stellen, totdat het kind op de (katholieke) school zit. De congregatie voor de ge-, loofsleer wijst de redenering af van ouders die de doop van hun kind willen uitstel- IRDW l-Noor 5seld len totdat het kind zelf er»enin| ver kan beslissen. De congrt gatie noemt de kinderdotl' geen aanslag op de beslif singsvrijheid van het kinigrote De instructie zegt: „Er bt staat geen menselijke vri heid, welke vrij is van conditionering. Ouders n£j^jp men voor hun kinderen oi misbare beslissingen vo< hun leven en de orientat daarvan. Een zogenaamd neutrale houding van het zin ten aanzien van het got dienstig leven van het kill zou feitelijk een negatie! keuze zijn, die het van wezenlijk goed berooft." De Raad van Kerken Ne derland heeft minister Van der Klaauw van Buiten landse Zaken gevraagd mee te werken aan een ge sprek over de Europese vei ligheid. Dit gesprek zou moeten worden gehouden tussen vertegenwoordigers van de Nederlandse rege ring op de Veiligheidscon ferentie te Madrid en Verte genwoordigers van de ker ken op de Conferentie van Europese Kerken, begin zorgen te bespréken. „Zulk een gesprek", aldus juni eveneens in Madrid gehouden. In de brief, ondertekend door Raad van Kerken, „kan o voorzitter Berkhof en secre- der meer nuttig zijn om a taris Fiolet, vraagt de Raad de Nederlandse kerken bet van Kerken aandacht voor inzicht te geven in hetge de resultaten van genoemde ter conferentie is bereikt STGI conferentie, waaraan ruim voor het vervolg kan wordte gis honderd kerken deelnemen nagestreefd. De raad heeft yan C uit zesentwintig Oost- en indruk, dat het gebeuren duvv r Westeuropese landen. Zij CVSE-conferenties in toefldie v heeft aanbevolen, dat de ker- mende mate nog slechts vftctiei ken in gesprek treden met staanbaar is voor insiders. ïA, D' regeringen en instituten op zou een ontwikkeling ziljen n het gebied van vredesonder- die in strijd is met de bed<#lans zoek om gemeenschappelijke ling van de slotaktè zelf", lerlijk sente •binm PEKING Twee leden van de „Bende van Vier", name lijk Wang Hongwen en Yao Wenyuan hebben gisteren voor de speciale rechtbank in Peking, de weduwe van Mao, Jang Qing, beschul digd van laster tegen wijlen premier Tsjou Enlai en vice- premier Deng Xiaoping. Zij zouden tegen Mao gezegd hebben, dat zowel Tsjou als Deng de macht in Peking wil den grijpen. Deng werd daar op door Mao voor de tweede maal ontslagen. Zodoende moest de weg vrij komen voor een machtsgreep door Jang Qing en haar aanhang. Er waren gisteren 600 belang stellenden. Buitenlanders wer den niet toegelaten, omdat mo gelijk staatsgeheimen ter spra ke zouden komen. De 49-jarige YaoJWenyuan is een voormalige propagandist van de partij, de 45-jarige Wang Hongwen een voormali ge fabrieksarbeider, die onder Mao, tijdens de Culturele Re volutie op was geklommen tot nummer drie in de partijhië rarchie. De twee andere leden van de „Bende van Vier", Mao's we duwe en de partijleider van Sjanghai, Whang Chunqiao zullen later voor de rechter verschijnen, samen met Mao's voormalige politieke secreta ris, CheiyBoda. j Acteur Lucas Wensing overleden Laren (N-H) De acteur Lu cas Wensing is vrijdag op 82- jarige leeftijd in zijn woon- plaats Laren (N-H) overleden. Wensing studeerde aanvanke lijk aan de acadmemie voor beeldende kunsten in Rotter dam. Nadat hij daar zijn studie had voltooid nam hij toneelles sen bij Eduard Verkade. In diens gezelschap Die Haghes- pelers begon Wensing in 1923 zijn toneelcarrière. Later was hij onder meer verbonden aan toneelgezelschappen als Groot Volkstoneel, Het Masker, Co- media, Ensemble en Globe. Hij speelde grote en kleine rollen uit zowel het klassieke als het moderne toneel. Wensing zelf had daarbij grote voorkeur voor de Russische toneelschrij ver Tsjechov. Woensdag zal Lucas Wensing in Westgaarde in Amsterdam worden gecremeerd. Een van de leden van de „Bende van Vier", Yao Wènyuan tijdens het afleggen van zijn getuigenis tegen Mao's weduwe, Jang Qing. Bouwvakker gewond LEIDEN Een 28-jarige Ier is gisteren met letsel aan het hoofd, rechterheup en linke rarm naar het AZL overge bracht, nadat hij ruim drie meter naar beneden was ge vallen. De man was aan het werk op de bouwplaats aan de Witte Singel toen hij door nog onbe kende oorzaak viel. Hij kwam térecht op een balk. Pierre Janssen weg uit Arnhems Gemeente museum ARNHEM De directeur van het Arnhems Gemeente museum, Pierre Janssen (53), heeft het gemeentebe stuur meegedeeld, dat hij zijn functie per 1 september 1982 zal neerleggen. Hij heeft het museum dan der- tien jaar geleid. Pierre Janssen was eerder zes jaar conservator van het Schiedams Museum en vier jaar directeur van de Rotter damse academie van beelden de kunsten. Hij weet nog niet wat hij na zijn vertrek uit het Arnhems museum gaat doen. Pierre Janssen werd bekend als presentator van het tv-pro- gramma „Kunstgrepen". BURGERLIJKE /STAND LEIDEN Geboren: Susan. dv. Th. J. M. Jansen en J. M. Schoutens, Se- bastiaan. zv. C. Walen en M. A. E. Verhoeven. Leonie, dv. O. F. J. Veen en W. Struijk, Nora Jolanda, dv. C. G. Betgen en J. van der Weijden, Pieter Teunis, zv. P. van Duljvenbode en B. van Rijn, Emile, zv. L. C. J. Eradus en A. A. de Goeij, Richard, zv. K. Duij- verman en B. Gommans. Mijke Hya- clntha Maria, dv. J. C. J. Janson en H. L. F. Topper. Matthijs, zv. J. J. Ja ger en A. C. van den Berg, Bastiaan Simon, zv. J. H. A. Wetting en A. J. van der Drift, Alexander Willem, zv. C. A. Persoon en G. W. M. van Meer- veld, Mirjam, dv. A. J. Th. Kloet en C. Hartevelt, Mohamed. zv. H. Zerrou en K. Amarl, Catharina Petronella, dv. J. den Haan en H. C. A. Kikkert, Martijn. zv. A. Bloem en M. H. H. Boeije, Gert- jan, zv. M. J. Schellingerhout en S. J. Wilhelm, Martinus Gerardus, zv. R. Koudijs en E. C. M. Rijgerse, Martijn Jerrold, zv. J. A. Oosterveen en H. M. B. de Ruiter, Bastiaan Petrus Leonar- dus, zv. R. W. J. van Houten en M. C. L. Alkemade. Angela, dv. H. Roeland- se en C. Boot, Annemarie, dv. C. P. Meijboom en I. Bovenkerk, Thomas, zv. T. J. Maarleveld en I. Spaargaren. Rob Petrus Jacobus, zv. P. J. C. Schoone en J. Dijkhuizen, Thu Lan, dv. T. Phan Van en M. Tran, Folko, zv. A. van Starkenbürg en J. van Starkenburg, Kristtianne Leantlne, dv. C. van Duijn en A. G. van Werk hoven. Joost Jacobus Elisabeth, zv. N. P. E. Vermeulen en C. D. G. Ver kennis, Daphne Deborah, dv. L. E. de Moulin en D. M. C. van der Gulik, Erik Rudy Arthur, zv. H. Brouwer en A. van der Zeeuw, Deborah, dv. S. van Es en G. C. Heetveld. Sabriena, dv. P. A. van Steljn en B. C. van der Meer. Casparus Hendriks, zv. J. H. C. Pen- nings en J. C. M. van Haaster. Dorine Susan, dv. J. F. Sorber en K. Kool, Patricia Joyce, dv. SJ. G. Beij en M. P. van Russel, Sjoerd Antonius Domini- cus, zv. J. M. J. P. van der Linden en H. M. A. van Zandwijk, Martijn, zv. M. F. J. Broekhoff en M. Bloem, Shasl, zv. N. Jhinkoe-Rai en R. Jagan, Jan- neke Marieke, dv. J. Vrolijk en J. P. Croese, Lourens David, zv. E. Haags man en M. Th.'Munting, Michel, zv. C. den Hollander en S. A. Dokter. Renske. dv. K. Mehra en H. Holtap- pel, Marieke, d.v. A. F. Veerman en G. van Rheenen, Georgette Henriëtte Ula, dv. D. E. C. Grobbe en H. E. C. van der Plas, Fatiha, dv. H. El-Yaa- koubi en K. Azougagh, Henriëtte Wil- helmina, dv. H. van der Spek en W. Kuljt, Dana, dv. H. F. Colijn en D. de Jong, Alexander Petrus Bernardus, zv. M. F. M. Jansen en I. A. Falken- burg, Joëlle Antoinette, dv. J. A. A. Schrijver en E. W. M. Somhorst. Ya- semin. dv. A. Olgun en N. Aksoy. Do minic Frederik Marinus, zv. M. J. Bronk en E. Schütz, Christiaan Ru- men, zv. J. P. Groen en R. A. Aseno- va. Marjolein José, dv. D. J. de Jong en M. T. Simons. Nadia Lucia Anto- nia, dv. I. J. Wanga en M. Akkermans, Marie-Louise Catharina. dv. S. D. van Hemsbergen en M. L. Wagener, Elisa beth Petronella, dv. J. M. van Delft en C. P. Verheij, Pieter Christiaan, zv. W. J. Glasbergen en A. van Egmond, Martin, zv. A. van der Marei en J. Oostendorp, Christiaan, zv. C. Hoge- nes en M. Hollebeek. Marc, zv. A. Janssen en S. E. van den Berg, El- ham. dv. S. Tahajout en F. El-Bourl, Elske Susan. dv. J. D. Kraaij en J. H. van Rooijen, Cornelis Hendrikus Ni- colaas, zv. A. Eland en C. C. P. van Lieshoüt, Bennie, zv. P. Vletter en M. J. Driebergen. Jacobus Pieter Hui- bert, zv. P. Hus en A. Meijvogel, Danny Marclano, zv. H. M. Lee-a- Fong en S. C. Beek, Marcel, zv. J. J. G. van der Weijden en M. Grama, Mariam, dv. M. El Koubai en A. El Koubai, Nicoline Wilhelmina, dv. N. van Nieuwkoop en H. W. Ippel, Jolan da Helena, dv. N. van Nieuwkoop en H. W. Ippel, Sabrina, dv. R. L. C. Ni- hln en Y. M. Labordus, Marco, zv. W. C. Remmelzwaal en J. van der Boon, Leendert Jan Willem, zv. L. J. Roos- slnk en E. J. C. Schoneveld, Jochem Pepijn, zv. G. van Schie en B. A. M. J. Geijer, Dominique Dorothea Maria, dv. G. C. Turk en A. W. M. van der Poll, Annelln Frederike, dv. R. Th. Brokking en A. L. van Harten, Maria Jacomine, Loson niet tevreden met overeenkomst Suriname AMSTERDAM Het nieuwe verdrag tussen Nederland en Suriname zal de onzekerheid bij de illegale Surinamers in Nederland niet wegnemen. Dit is de mening van de Loson, de organisatie van Surinamers in Nederland. Volgens de Loson heeft men in het verdrag geen enkele moge lijkheid opengelaten om deze illegalen te legaliseren. Dit zal de onzekerheid alleen maar doen toenemen omdat men in deze kringen nu bevreesd is voor razzia's. De Loson is verder van mening dat het handhaven van de visumplicht grote belemme ringen met zich mee brengt voor het personenverkeer tussen de 180.000 Surinamers in Nederland en die nog in Suriname ver blijven. De Loson eist daarom intrekking van de visumplicht. kunst en kunstenaars Arnold Hoogendorp uit. Leidschendam exposeert van 28 november tot 25 december zwart-wit foto's in de Bonds- galerie van de Bond van Ne derlandse Amateur Fotografen Verenigingen, Laan van Meer- dervoort 396 Den Haag. DEN HAAG De laatste maal dat Guus Hermus In Den Haag waarvoor de auteur van het stuk, Hugh Leonard, spei speelde was in 'Een gelukkige hand', het stuk waarmee hij naar ons land komt. Guus Hermus speelt er een onverst" met Mary Dresselhuys ook op t.v. te zien was. Hij speelt in- baar vergenoegde levenskunstenaar in, Cor van Rijn (rei middels in een nieuwe rol in 'Vader zaliger* en boekt er zoveel op de foto) is zijn zoon en Ina van Faassen zijn echtgenj succes mee, dat de eerste voorstelling in Den Haag, woens- Naast deze drie.groten uit het toneelvak spelen nog Bep dag a.s. in de Koninkljke Schouwburg, tevens de vijftigste in ker, Broes Hartman, de jonge Ellis Gray en Sjoerd Pleys het land is. Reden voor een extra-feestelijke voorstelling, De regie is van Karei Guttmann. Straatsburg Het Europees parlement wil dat 1985 wordt uitgeroepen tot „Europees Jaar van de Muziek". Tijdens de zitting in het Franse Straatsburg nam het parlement een resolutie aan waarin wordt gevraagd dit samen met de Raad van Europa, een samenwerkingsverband van 21 de mocratische Europese landen, te doen. De parlementariërs uit de negen EEG-landen vinden 1985 een geschikt jaar hiervoor omdat het dan driehonderd jaar geleden is dat Georg Friedrich Handel, Johann Sebastian Bach en Giu seppe Domenico Scarlatti werden geboren. Tijdens dit jaar van de muziek, dat georganiseerd moet worden door de commissie voor cultuur en onderwijs van de Raad van Europa, moet het genieten van muziek door het publiek in het algemeen worden aangemoedigd terwijl het Europese parlement er tevens een stimulans in ziet voor degenen die rechtstreeks zijn betrokken bij de uitvoe ring, het componeren en de produktie van muziek en in het bijzonder bij het muziekonderwijs. Aan het dagelijks bestuur van de gemeenschap, de Europese Commissie, vraagt het parlement, alle nodige medewerking te verle nen, vooral door een volledige medewerking van het Euro pees Jeugdorkest jen het koor van de Europese Gemeen schap. Tijdens een Europees Jaar van de Muziek denkt het parle ment aan het organiseren van toernees van de grote Euro pese orkesten, de organisatie van muziekfestivals en workshops, aan de muziek gewijde tentoonstellingen en speciale televisie- en radioprogramma's. Een en ander zou het besef bij Europeanen dat zij een gemeenschappelijk cultureel erfgoed bezitten versterken. Geld ligt op straat. Als u het daar tenminste neerlegt. U kunt het ook zelf in uw zak steken. Wilt u wat kwijt? Plaats dan een kleine advertentie in de Leidse Courant. Het kost bijna niets. Ook als u wat voordelig op de kop wilt tikken is een rubrieks advertentie de aangewezen weg. U bereikt 23.000 lezers, waaronder allicht iemand die heeft wat u zoekt. Het wordt u gemakkelijk gemaakt. Plaats uw tekst in onderstaande vakjes (één letter of letterteken per vakje) en in een ;(je oogopslag kunt u in de laatste kolom zien wat drgrot advertentie gaat kosten.Prijzen zijn excl.4% fc^ Extra meevallertje! i£en Als u de advertentie op drie achtereenvolgend 1 voor 2 X te betalen. Bij 6 achtereb *an volgende dagen worden slechts 3flelen plaatsingen in rekening gebracht^ p, St€ NB. U kunt ons ook bellen. Ons nummer 071-122244 -ass; 4 ^SEN 'ond idde] den Deze advertentie De rekening sturen naar: Naam _x plaatsen op_ .Adres- Postcode- -Woonplaats- -Telefoon- brieven onder nummer 3,10extra) worden afgehaald brieven moeten worden doorgezon< bewijsnummer toezenden 2,60extra) (aankruisen wat van toepassing Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar: /r* jee Leidse Courant, Antwoordnr. 349, 2300 VB Leiden. JvCiUÓC wOUKMt ielzah geop lagen grooi i^tsel ij]

Leidse Courant | 1980 | | pagina 6