Ieerdan400_doden laaardbeving fi Zuid-Italië 30% KORTING unmeche Solidariteit eist vrijlating gevangen Poolse typograaf JNA 1000 GEWONDEN EN ENORME SCHADE Portier zegt moordenaar Marjo Winkens te kennen Jongeren PvdA in conflict met Den Uyl Maandag 24 november 1980, 71e jaargang no. 21820 ps Irene huurt slow in Laren [AAG Prinses Irene is H van Paleis Soestdijk ïren (NH). Zij heeft daar [einde van het schooljaar lite bungalow gehuurd. Irige week logeerde de met haar vier kinderen jses Juliana op Soestdijk. wam in oktober naar Ne- omdat haar zoon prins pet in Spanje kon blijven ademhalingsmoeilijkhe- |ns Carel Hugo blijft van- ijn werk in Spanje, maar Hn gezin zo veel mogelijk h opzoeken. Vier dagen brood voor Kerstmis DEN HAAG Alle bak- Perswinkels in Nederland zullen dit jaar op zaterdag 27 december gesloten zijn. Dat wil zeggen dat de Ne derlandse huisvrouwen op de dag voor Kerstmis, woensdag 24 december, •brood moeten kopen voor vier dagen. De bakkerswin kels zijn immers pas op maandag 29 december weer open. Deze regeling berust op een akkoord tussen de werkgevers en vakbonden in het bakkersbedrijf. Burgemeesters protesteren tegen forse salarisverhoging GRONINGEN Vier PvdA-burgemeesters uit Oost-Gro- ningen hebben bij hun vakbond, de Abva-Kabo, gepro testeerd tegen hun salarisverhoging per 1 januari met ongeveer twintig procent. De salarisstijging is het ge volg van een herindeling van de salarisklassen. In een brief aan de bond zeggen de burgemeesters het niet terecht te vinden dat hun salaris zo fors omhooggaat in een tijd dat iedereen moet inleveren. Realisering van de verhoging achten ze schadelijk voor het aanzien van het burgemeesterscorps. De vier burgemeesters zijn erg terughoudend in het toe lichten van hun brief. „We willen niet de populaire jon gen uithangen", zei een van hen desgevraagd. VOLHOUDER.. BRIGHTON De Engels man Harold Bid well, dit jaar '101 geworden, is *op zoek naar een andere vrouw na te zijn geschei den van zijn 65-jarige vrouw Lucy omdat die niet „huishoudelijk genoeg" was. Zij trouwden toen hij 92 jaar was. „Op mijn leef tijd heb ik verzorging en troost nodig", aldus Bid well die daaraan toevoegde dat hij in het Guiness record boek wil opgenomen wor den als de oudste geschei den man van Engeland. W estduitse .steun voor Greenpeace HANNOVER Twee West- duitse uitgevers hebben de in ternationale milieu-organisatie Greenpeace in Amsterdam 80.000 mark aangeboden voor de aankoop van een schip voor de Noordzee. Een woordvoerder van de uit geverijen „2001" en „Petra Net- telbeck" heeft dit zaterdag in het WestduitseCuxhaven be kendgemaakt. ke reddingsploegen staan voor een schier hopeloze opgave om onder het puin van een, als gevolg van de aardbevingen ingestorte flat in Na- n overlevenden op te sporen. f NAPELS Tot Tgen rond de klok ,lf vijf heeft de grond -Italië, waar een eer- tving met een kracht bijna zeven op de van Richter gisteren- enorme schade en rden slachtoffers te- bracht, hevig geschud, bs de laatste berich- n de meeste doden ge vallen in enkele tientallen dorpen rond Napels. Het to taal aantal slachtoffers is inmiddels opgelopen tot bo ven de 400 en er zijn bijna 1.000 gewonden, maar ge vreesd wordt dat zich onder het puin npg veel meer do den en gewonden bevinden. Omdat veel .weg- en tele foonverbindingen zijn ge stoord of verbroken, kan men nog geen totaalbeeld van de door de meer dan tien schokken aangerichte schade opmaken. Vanuit Noord-Italië zijn hulp- en reddingstroepen op weg naar het rampgebied. Het zwaarst getroffen lijkt het dorp Balzano met 2.300 inwoners, waar tijdens een mis een kerk in stortte. Gevreesd wordt dat onge veer 100 kerkgangers, onder wie veel vrouwen en kinderen, onder het puin zijn omgekomen. „De si tuatie is verschrikkelijk", aldus een politiefunctionaris in het plaatsje. Volgens de burgemeester van Balzano is de helft van alle huizen; ingestort en de water- en elektriciteitsvoorziening verbro- Berichten over doden en gewon den komen ook binnen uit Napels, Avellino, Salerno en tal van kust plaatsen. In de dichtbevolkte drie hoek Napels-Avellino-Salerno zijn volgens de berichten veel gebou wen ingestort. Onmiddellijk na de eerste beving brak in het zuiden van Italië grote paniek uit. De mensen vluchtten de straten op en brachten, uit vrees voor nieuwe zware bevin gen, de nacht door in hun auto's of onder de open lucht. In Napels verbleven vannacht meer dan een miljoen mensen op straat. In deze op een na grootste Italiaanse stad stortte een tien verdiepingen hoog flatgebouw in, waarin twintig ge zinnen woonden. Hoeveel doden hierbij zijn gevallen was vanmor gen niet bekend, maar gevreesd wordt dat het er enige tientallen zijn. Pagina 7: Aardschokken ook in De Bilt geregistreerd. kundigen oemd in ïproces ERDAM De Rotter- rechtbank heeft van- t drie deskundigen llleerd in het proces Westlandse tuinders e Franse kalimijnen. pees duurt nu al zes i om prof. Van der Mo- bgleraar aan de Land- geschool in Wagenin- pf. De Ruellan, direc- in het grondlaboratori- l de Hoge Landbouw- Vi Rennes en prof. Van ten, hoogleraar aan de Iteit van Brussel. Zij uitmaken of de verzil- h het voor de tuinbouw kngrijke boezemwater [veroorzaakt door de :outlozingen in de Rijn tuinders beweren), of lergrondse stromingen 1 Noordzeewater (zoals Inijnen beweren). DEN HAAG' De van verscheidene lustmoorden ver dachte Haagse portier Koos H. heeft aanwijzingen ver strekt over de plaats waar het lichaam van het in 1975 spoorloos verdwenen 17-jarige meisje Marjo Winkens uit Schimmert begraven zou liggen. De politie heeft op die plaats evenwel niets kunnen vinden. De portier zou hebben verklaard zelf niets met de verwijning van het meisje uitstaande te hebben, maar wel te weten wie haar heeft vermoord. Het is onduidelijk waarom de portier, die van de marechausseekarzerne in Heerlen is overgebracht naar het huis van bewaring in Maastricht, tot deze verkla ring is gekomen. Over de plaats die verdachte zou hebben aangewezen wil justitie nog niets kwijt. Mogelijk gaat het om een plaats in de buurt van het Brabantse Schaik. De ver dachte blijft overigens nog altijd hardnekkig alle moorden, waarvan hij verdacht wordt, ontkennen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. Bejaarde vrouw (72) kraakt woning LEIDEN Een tiental kra kers, onder wie een vrouw van 72 jaar, heeft zaterdag nacht een leegstaande woning aan de Franchimontlaan in be zit genomen. Het pand staat volgens een woordvoerder van de Leidse kraakbond al zeker een jaar leeg. De kraakactie is bedoeld om huisvesting te ver schaffen aan drie jongeren en de bejaarde vrouw. ADVERTENTIE Dinsdag 25 november en zuoensdag 26 november combinatiemode met 30% korting Breestraat 151-153 Leiden Veel bewolking Veel bewolking en af en toe regen. Minder zacht met een middagtemperatuur van circa 10 graden. Morgen zon: 8.16 - 16.34. Schev. hoogw.: 4.41 en 17.00. Laagw.: 0.30 en 12.57. WARSCHAU Leiders van de Poolse vrije vakbeweging, Solidariteit, geven de Poolse autoriteiten tot vanmiddag de tijd om een gevangen typograaf vrij te laten. Zo niet, dan verlangen zij, dat de open baar aanklager in eigen persoon naar de tractorenfabriek Ursus komt om uitleg te geven over de gevangenneming. Wordt aan deze eisen niet tegemoet gekomen, dan zal een stakingsactie overwogen worden. De typograaf Narozniak is afgelopen vrijdag in hechtenis genomen, nadat hem bevolen was op het ministerie van binnenlandse zaken te ver schijnen en nadat de bureaus van Solidariteit in Warschau waren doorzocht. De politie nam toen kopieën in beslag van een dertien pagi na's tellend dokument, dat geschreven was door de openbaar aanklager en waarin een taktiek werd uitgestippeld voor de aanpak van dissidenten en „anti-socialistische elementen". Solidariteit had dit dokument op de een of an dere manier in handen gekregen. Solidariteit heeft verklaard. t de inhoud bewijst, dat het justitiële apparaat geen sympathie koestert voor de nieuwe onafhankelijke vakvereniging. Het dokument dateert van oktober, nadat de autoriteiten met de stakers een overeenkomst hadden getekend over de vorming van vrije vakbonden. Voorts heeft Solidariteit de nationale spoor wegstaking, die vandaag had moeten begin nen, zaterdag na het begin van onderhandelin gen met de autoriteiten, afgelast. Het-spoor wegpersoneel blijft evenwel paraat. In Polen is verder een rantsoenering van vlees ingevoerd. De gemiddelde Pool heeft voortaan recht op 3 kg vlees per maand. Ingrid Bergman Thriller „Het bezoek van een dame" met Ingrid Bergman om 19.53 uur op Ned. I en om 22.50 uur documentaire „Schulden". Op Ned. II om 20.27 uur mu ziekprogramma met Andé van Duin en Corrie van Gorp en om 22.50 uur film over choreo graaf Rudi van Dantzig. Conflictbij FCDenHug UTRECHT Tussen Martin van Vianen en André Wetzel is gisteren een conflict ontstaan dat morgen op bestuursniveau zal worden be sproken. De nieuwe trainer van FC Den Haag haalde Wetzel kort na de rust van het met 5-0 verloren duel in de Gal genwaard uit het veld. In de pauze hadden Van Via nen en Wetzel een stevige wpordenwisseling gehad, nadat de trainer zijn speler had verweten niet voldoende te functioneren. .Wetzel, die door Van Vianen van zijn linksachterplaats was af gehaald en op de door Wetzel weinig op prijs gestelde positie als linkerspits was opgesteld, verweet Van Via nen op zijn beurt dat zijn geringe rendement een ge volg was van diens eigen beslissing. „Het was zijn ver antwoording", zei Wetzel, die er aan toevoegde dat de „hele spelersgroep ontevreden is over Van Vianen". „FC Den Haag had beter met De Zoete kunnen door gaan in plaats van een zesde-keustrainer aan te trek ken". ELST Pvd A-fractie voorzitter Den Uyl zal het moeilijk krijgen door een aantal uitspra ken die de Jonge Socialisten dit weekeinde hebben gedaan over de afstoting van kernwa pens in Nederland die dwars tegen de opvat tingen van Den Uyl ingaan. Nederland uit de NAVO, de kernwapens uit Nederland, sluiting van de kerncentrales en de opwerkingsfabriek -in Almelo, honderd miljoen gulden voor werk voor jongeren en 80.000 wo ningwetwoningen, waarvan de helft voor jon geren. Alleen op die voorwaarden zullen de Jonge Socialisten de moeder- partij bij de komende Tweede- Kamerverkiezingen steunen. Zij besloten dit tijdens het dit weekeinde in Eist gehouden congres. Door deze uitspraken zal PvdA-leider Den Uyl het de komende tijd bijzonder moeilijk krijgen met het be houden van de eenheid binnen zijn partij. De PvdA moet streven naar een linkse meerderheid, aldus de jongeren. D'66, dat volgens de JS een „onduidelijke niet- socialistische visie" op de so ciaal-economische problemen heeft, mag alleen meedoen als deze partij fundamentele in grepen in de economie steunt, zo menen de Jonge Socialisten. Ten aanzien van het standpunt van de Hervormde Synode over kernbewapening heeft minister De Geus van defensie zich vanochtend teleurgesteld getoond. Zoals bekend wil de synode alle kernwapens uit Nederland weren. De Geus, zelf lidmaat van de Hervorm de Kerk, vindt dat de synode zich eerder bezig zou moeten houden met de problematiek rond abortus en alcoholisme dan met bewapening. Nood breekt wet en van de nood een deugd maken, dacht deze jeugdige hockeyliefhebber, die op Klein Zwit serland het score bord moet bedie nen. HCKZ was gis teren zo productief tegen DKS dat er geen bordjés meer voorhanden waren om de stand mee weer te geven. Om toch te laten weten dat er zeven doel punten waren ge- maakt stak de vin- |J|: dingrijke jongen ze- ven vingers op. Uit- eindelijk won Klein y Zwitserland zelfs met 11-1. Hoe de scorebordbediener deze stand heeft aangeduid vertelt het verhaal niet. TILBURG In Tilburg en Maastricht werden afgelo pen weekeinde na afloop van voetbalwedstrijden ar restaties verricht onder supporters. Een 15-jarige MVV-aanhanger werd aangehouden, nadat hij stenen naar de Mobiele Eenheid had gegooid. Vier Amster dammers werden door de spoorwegrecherche aan de politie overgedragen, nadat ze vernielingen hadden aangericht in de trein. Zij misten de wedstrijd MVV- Ajax. Voor het begin van Willem ll-AZ '67 werd een Alkmaarse fan aangehouden wegens het bezit van een mes. Fles treft doelman SCHIEDAM Doelman Bas van Noortwijk van SW beleefde gisteren in het duel SW-FC Vlaardingen een onplezierig moment. Vier minuten voor het einde van de wedstrijd werd Van Noortwijk aan het hoofd ge troffen door een uit het publiek geworpen fles. Waar schijnlijk van een supporter van FC Vlaardingen, de club die naar verluidt bijna zelf op de fles is. Doelman Van Noortwijk kon na behandeling tot het laatste fluit signaal van scheidsrechter Gans in de wedstrijd blij ven. Voorzitter redt AadKila ENSCHEDE Een ingreep van voorzitter Ferry Fran sen van FC Twente heeft zaterdagavond vermoedelijk Aad Kila voor een rode kaart behoed. Toen scheids rechter Ignace van Swieten tegenstander NEC een strafschop toekende, bleek de 'Haagse' middenvelder zichzelf nauwelijks nog onder controle te hebben. Fransen daalde daarop de tribunetrappen af, voegde oefenmeester Hennie Hollink enkele woorden toe en even later mocht Jaap Bos voor Kila invallen. Fransen: „Het was geen inbreuk op de taak van de trainer. Ik was alleen hogelijk bezorgd". En Aad Kila zelf: „Ik ben achteraf wel blij dat het zo is opgelost. Ik ben ge woon gered". Hessteken bij voetbalpartij TEL AVIV Mocht vorige week Belgie-Nederland een schoppartij worden genoemd, in Israel worden er zelfs letterlijk messen getrokken bij een- voetbalwedstrijd. Bij een duel tussen een Israëlisch team en een Arabische ploeg raakten zeven Israëlische spelers gewond door mes steken, nadat zij na de door hen gewon nen wedstrijd wer den aangevallen Az 67 gaat onverstoorbaar door Arabische sup- door... porters. De politie maakte na het los- Moet erA sen van enige scho- =ÉL hoodcp ten in de jucht wn eind aan de massa le vechtpartij in het Arabische dorp Tira. Het was de tweee keer in een ..en alleen Feyenoord kan de jaar dat zich een Alkmaarders - op afstand dergelijke incident bijhouden. voordeed in Israel, waar zo'n vijftig Arabische elftallen in de competitie uit komen. Een parle mentariër heeft voorgesteld om wedstrijden tussen Arabieren en Israe- Onderaan haalde NAC fors uit U's van het pro- tegen Sparta, waardoor het nu gramma te schrap- dringen geworden is om de de- pen en twee aparte gradatie te ontlopen. liga's in te voeren.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1