VV—Ajax niet meer baladen wedstrijd Van Vianen roept onheil over zich af AZ'67 toont vakmanschap AC nog staat t ;unt> erk FC DEN HAAG IN GALGENWAARD AFGESTRAFT MAANDAG 24 NOVEMBER 1980 1AASTRICHT Normaal ge- proken zou men moeten con- tateren dat Ajax in Maastricht en punt heeft laten liggen. Vlaar aangezien Ajax zeker dit eizden niet boven de middel- laat uitsteekt, zou men net zo loed kunnen stellen, dat MVV, lat op de ranglijst een punt, neer heeft dan de Amsterdam- ners, in eigen huis een punt eeft verspeeld. ieder geval eindigde het duel tussen beide loegen zaterdagavond in een gelijkspel van 1. In feite kan daar iedereen vrede mee ebben. In voorgaande jaren was de confron tatie tussen beide teams een zwaar beladen wedstrijd. Ditmaal was deze ontmoeting een alledaags duel, zoals men die in de eredivisie wekelijks kan zien. Voor Ajax begon de wedstrijd niettemin gun stig, want al na vijftien minuten kwam de ploeg van Leo Beenhakker op een voorsprong van 10. Het team had daarbij de hulp nodig van Bert van Marwijk, MVV's libero. In moei lijkheden gebracht door Kieft en Schoenaker wilde Van Marwijk de bal terugspelen op Ge- rards, die op zijn beurt uit het doel was gelo pen om het Van Marwijk gemakkelijker te ma ken. Het gevolg was, dat de terugspeelbal over Gerards heen in het doel ging. Het vroegere Ajax zou aan een dergelijke voorsprong genoeg gehad hebben om de wedstrijd naar zijn hand te zetten. Het ontbre ken van echte vedetten echter heeft van Ajax een ploeg gemaakt die dat niet meer kan en afhankelijk is van de fouten van de tegenpar- t'j- MW maakte echter vrijwel geen fouten en bepaalde zelfs het tempo. Schapendonk en Van Staveren kregen echter geen ruimte. tyJVV mocht van geluk spreken dat Kieft vlak voor rust een fraaie kans onbenut liet. De tweede helft was amper drie minuten oud toen Kieft opnieuw een goede scoringskans miste. De daaropvolgende tegenaanval bracht Maas in het strafschopgebied van Ajax, waar hij door Lerby tegen het gras werd geduwd. Arbiter Van Ettekoven, die erg consequent leidde, legde de bal op de stip. Van de Poppe maakte geen fout. Het verdere verloop van de wedstrijd speelde zich, tot teleurstelling van de 16.000 toe schouwers, grotendeels op het middenveld af. Pas tegen het einde kon MVV enige kansen creëren en leek op grond daarvan de meeste aanspraak te kunnen maken op de zege. Tien minuten voor tijd had Schapendonk de Maa strichtenaren de zege kunnen brengen. Hij benutte de mogelijkheid echter niet. Enkele sekonden voor het eindsignaal had hij op nieuw geen succes. Schrijvers kreeg de bal uit een vrije trap van Van Marwijk niet onder controle. Schapendonk schoot in, maar de Amsterdamse doelman wierp zich in de baan van het schot en stond een treffer in de weg. Met het gelijke spel was Beenhakker aller minst tevreden. „Een aantal spelers van ons is erg blij met dit resultaat", aldus de trainer van Ajax na afloop. „Ik vind dat hier voor ons toch meer in had gezeten. Alleen al daarom ben ik erg ontvreden". Scoreverloop: 15. Van Marwijk (eigen doel) 01, 48. Van de Poppe (strafschop) 11. Scheidsrechter: Van Ettekoven. Toeschouwers: 16.000. MVV: Gerards; Janssen. Van Marwijk, Dijkstra, Maas; Quaden (Colombain), Van de Poppe, Mühren (Adam); Van Bommel, Schapendonk en Van^taveren. AJAX: Schrijvers; Weggelaar, Jensen, Lerby, Boeve; Schoenaker, Ophof, Arnesen, Rijkaard (Ziegler); Ling (Wiggemansen), Kieft. )A Ondanks som- voorspellingen blijkt nog altijd voor het ge stuntwerk te kun- zorgen. De Bredase g bewees dat zater- vond door Sparta iend met 5—-0 te ver- Sparta kwam er in regenachtig Breda aan te pas. De op- kelijk rustige Barry hes constateerde in Brabantse met afgrij- dat er weinig van zijn I overblijft als er niet wordt gewerkt. Ge- aan werklust kan name aan de uit rika teruggehaalde Suurbier verweten jen. Suurbier werd op (glibberige terrein to- overspeeld. Hughes 1e hem een kwartier het einde van de rijd uit het veld. was het echter al laat. (asis voor de ruime iprong van NAC werd I op het middenveld. ontwikkelden De fpper, Waslander, s en Lokhoff een der- hoog tempo dat |rta reeds snel in moei- iden kwam. Er waren maar twee minuten ield toen doelman (Formannoy al was ge- lerd. Louis van Gaal idigde slordig uit, (door Vreijsen kop- Sprangers bereikte, i betrok Vreijsen op- h in het spel. De attent naar voren gekomen idiger Krijnen kwam ■voor Formannoy: 10. was Vreijens laatste e in deze wedstrijd. De jigelspeler vierde de tningstreffer zo uit»* .n- I dat hij geblesseerd jkte en mogelijk een ipslag heeft opgelo- probeerde iets te lle doen maar strandde (een voortreffelijk spe- sTon van Eenennaam, (onder meer Geels en- p malen van een treffer NAC liet eveneens |deze periode enkele >en liggen. Halverwege (eerste helft sloeg de opnieuw toe. For- inoy kreeg een schot Ij De Schepper niet on- I controle. De spekglad- (bal hobbelde tergend Rzaam over de doellijn. minuten later werd de na een voorzet van loff even door een irtaans been beroerd, ingers kreeg daardoor I mogelijkheid die hij 'wt benutte. Het Rot- mse middenveld was al lang kapot ge- öld. De onvermoeibare jelsman Loggie was jrta's eenzame spits. C bleef in dit spectacu- ie duel moeiteloos over- Nadat Formannoy I voorzet van Lokhoff gemist zorgde Van [seen kwartier voor tijd 40. Zes minuten eindsignaal orde Sprangers de vijf- treffer tussen de benen J de doelman van Spar- poor. peverloop: 2. Krijnen 10, De Schepper 20. 28. ingers 3—0. 76. Van Gils 4— Sprangers 50. Scheids por Thomas; toeschouwers: r®- Gele kaart voor Robinson We). Van Eenennaam; Krijnen, Quaars, Dekker; Lokhoff, hepper, Smits, Waslander; )ers. Vreijsen (Van Gils), [te: Formannoy; Jansen, Van I Robinson, Tiktak; Advo- Suurbier (Meyer), van der Van Tiggelen (Stevens); "1. Geels. TILBURG Met het vakmanschap dat bij een koploper past, heeft AZ'67 ook de klip Willem II omzeild. De Alkmaarders wachtten geduldig op het doelpunt dat recht zou doen aan het verschil in kwaliteit. Het viel na iets meer dan een uur spelen toen Kristen Nygaard met het hoofd de bal Jiaar het net stuurde. De tot dat moment aardige, maar weinig opwindende wedstrijd kreeg door die voltreffer toch nog een pakkend slot. Tot het moment dat Nygaard het evenwicht ver stoorde speelde Willem II min of meer gelijk op met de Alkmaarders, die er voornamelijk op ge spitst waren om de wedstrijd onder controlè te houden. Echt druk op de ketel werd er niet ge zet. Voor Willem II dat de geblesseerde Toine van Mierlo in de kléedkamer achterliet, bood die houding alle gelegenheid om volwassen weerwerk te leveren. Met name Bud Broeken oogstte veel bijval voor een handvol gewonnen duels tegen Hugo Hovenkamp, die er overigens opvallend voor waakte om over de schreef te gaan. Echte scoringskansen kreeg de thuisclub overi gens in dat eerste uur niet. Die waren er wel voor AZ, zij het mondjesmaat. Niet de speer punten Tol en Kist, die knap werden vastgezet door Havermans en Huybregts, maar Peters en Nygaard bezorgden Willem II enkele keren het angstzweet. Nygaard was in de eerste helft drie maal dicht bij de openingstreffer, schoot echter achtereenvolgens net naast. Uit een vrije trap tegen de lat en tenslotte nog eens tegen de kruising. Het kon dan ook nauwelijks toeval zijn, dat de actieve Deen de score openbrak. Jan Peters deed het voorbereidende werk door in de middencirkel de bal te veroveren op Raeven en hem snel op te brengen. Pier Tol legde ver volgens van links de bal op het hoofd van Ny gaard, die laag inkopte: 01. Geen reden Voor Willem II was er toen geen enkele reden meer om zich nog langer voorzichtig op te stel len. Twee-en-twintig minuten voor tijd werd pinchhitter Rob Landsbergen door trainer Bert Jacobs naar het front gestuurd. Voordat hij maar één bal had aangeraakt, verliet Landsber gen echter al weer het veld en nog wel per brancard. Bij het neerkomen na een botsing in de lucht met Spelbos, liep Landsbergen, naar later bleek, een scheurtje op in het kuitbeen. Zijn vervanger Peter van Hal was één van de drie Tilburgers, die in de slotfase Treytel nog geducht op de proef stelden. Calderwood en Raeven gingen hem voor maar vonden evenals Van Hal de Alkmaarder doelman op zijn post. Dat in de laatste minuut Kees Kist toch nog zijn goaltje kon meepikken was een logisch gevolg van het Tilburgse alles-of-niets-spel. 1e Scoreverloop: 61. Nygaard 0—1, 90. Kist 0—2. Scheidsrechter; Geurds. Toeschouwers: 18.000. Willem II: Adjanski; Broeks, Roemgens, Huybregts, Haver mans; Van de Ven. Calderwood. Bastiaansen; Broeken. Raeven, Bijsterveld, Landsbergen (Van Hal). AZ'67: Treytel; Van der Meer. Metgod, Speibos, Hoven- kamp; Arntz, Peters, Nygaard; Jonker, Kist, Tol. UTRECHT Alsof de ondub belzinnige afstraffing door FC Utrecht (5-0 maar liefst in de Galgenwaard) nog niet genoeg was werd FC Den Haag gistermiddag ook nog eens opgezadeld met een rel. Die naar het zich liet aanzien wel eens de voorbode zou kunnen zijn van nog meer trammelant bij de Zuider- parkclub. Op de eerste de beste dag dat Martin van Vianen als de verantwoorde lijke man op de bank zat bij een wedstrijd van FC Den Haag kwam de trainer al meteen keihard in botsing met een speler, André Wet zel. En hoewel Van Vianen na afloop van het debacle eerst trachtte de problemen bin nenskamers te houden en la ter toegaf dat er zich tussen hem en Wetzel een stevig in cident had voorgedaan wond de voetballer in kwestie er bepaald geen doekjes om. „In de rust trok de trainer nogal stevig van leer tegen een paar spe lers, onder wie Melis en ik. Hij ver weet ons onvoldoende inzet. Dat nam ik niet. Ik gaf hem te verstaan dat ik het niet met hem eens was. Het gevolg was dat ik een paar mi nuten na het begin van de tweede helft disciplinair werd gewisseld. Ik heb wel meteen een gesprek met het bestuur aangevraagd. Dat gaat dinsdag gebeuren. Morgenochtend- (maandag; red.) ga ik evenwel niet naar de privé-training. Daar zijn maar een paar spelers en ik heb er geen zin om onder deze omstandig heden met Van Vianen te gaan wer ken". Voorgeschiedenis Het conflict dat gisteren tot uitbar sting kwam heeft een voorgeschie denis. Zaterdag had Van Vianen Wetzel in een persoonlijk onder houd te kennen gegeven dat hij de gedurende de laatste weken als André Wetzel werd vlak na de rust Haag disciplinair gewisseld. linksachter goed op dreef zijnde speler .als linkerspits wilde inzetten tegen FC Utrecht. „Ik heb toen gezegd", aldus Wet zel, „dat ik daar niet zo veel voor voelde, omdat ik in de verdediging juist goed speelde. Maar ik moest het in het belang van het elftal doen, vond Van Vianen. Het was zijn verantwoording. Nou, op die basis ben ik akkoord gegaan". Het "experiment" met Wetzel in de spits werd geen succes en hoewel de speler in kwestie na afloop be streed dat hij had gefaald kreeg hij dat in de pauze op ongezouten wij ze van zijn trainer te horen. Waarop Wetzel in niet mis te verstane be woordingen reageerde. De nauwe lijks een week in functie zijnde Van Vianen kon daarna om zijn gezicht te redden nauwelijks anders doen dan de opstandige speler vervan gen. „Het was zijn verantwoording dat ik op de plaats werd neergezet, waar ik zeven weken geleden uit het elftal werd gespeeld. Dan is het niet terecht dat hij mij dan aanvalt, om dat ik niet zo speel als hij verwacht. Het is misschien niet verstandig om zo te reageren als ik heb gedaan. Maar als ik op een onterechte ma nier wordt aangevallen zeg ik wat terug. Dat heb ik in het verleden (bij FC Amsterdam; red.) ook altijd ge daan". Afgeroepen Afgezien van de vraag of het ver dat al snel een voorsprong van 2-0 was genomen. Beide keren uit een hoekschop van Van Staa werd de zwakte van de defensie van FC Den Haag op een onthullende wijze aan de kaak ge steld. De eerste keer (treffer Van Veen) mocht een verdediger zich verantwoordelijk voelen, de tweede maal (De Kruijk) tastte doelman Dido Havenaar afschuwelijk mis. Met als gevolg dat de Haagse sluit post daarna een toonbeeld van on zekerheid was, die nog eenmaal de bal uit een volkomen ongevaarlijke situatie uit de handen liet vallen. Waarna Mansveld het leer uit een hakje(!) van Carbo van de doellijn kon trappen. Havenaar heeft giste ren het laatste restje krediet eigen lijk wel verspeeld en het debuut van Peter Jager lijkt aanstaande. De redding van Mansveld bleek achter af uitstel van executie, want FC Utrecht kon op ontluisterende wijze verder uitlopen naar 5-0. En dat nota bene na een periode in de tweede helft, waarin de ploeg van Han Berger zeer ver was wegge zakt. FC Den Haag kon er echter geen munt uitslaan en moest toe zien dat achtereenvolgens De Kruijk, Van Staa en invaller Kruys binnen vijf minuten de eindstand op het bord brachten. Dat Roger Albertsen onnodig geel kreeg en dat Koos van Tamelen tweemaal een Haagse inzet van de lijn haalde was slechts van belang voor de statistiek. De totaalindruk van FC Den Haag was desastreus. Het is de vraag of op korte termijn de grote scheuren die hier en daar bij de Zuiderparkclub zichtbaar zijn geworden kunnen worden dicht ge smeerd. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 7. Van Veen 1-0; 14. De Kruijk 2-0; 74. De Kruijk(strafschop) 3-0; 76. Van Staa 4-0; 79. Kruys 5-0. scheidsrechter; Ram; toeschouwers: 6.000. gele kaart: Albertsen(FC Den Haag) FC Utrecht: Van Breukelen; Van Tamelen, Van Hanegem, Du Chatlnier, Flight; De Kruyk, Van Veen, Tervoort; Van der Lem, Carbo(Kruys), Van Staa. FC Den Haag: Havenaar; Van der Zwan, Mansveld. Wickel, Korevaar; Albertsen, Pen, Jansen; Melis, Van Leeuwen, Wetzel- (Treling). standig is geweest wat Wetzel gis termiddag deed(de kans dat het bestuur van FC Den Haag de trai ner die het pas na zo veel moeilijk heden heeft kunnen aantrekken in zo'n conflict in het ongelijk stelt, waardoor de toch al niet eenvoudi ge werksituatie wel erg problema tisch wordt is te verwaarlozen^ was het toch zo dat Van Vianen het on heil zelf over zich heeft afgeroepen. Door Wetzel opnieuw voorin te pos teren, waar hij door zijn voorgan gers Kraay en De Zoete te licht werd bevonden, vroeg Van Vianen om moeilijkheden. In dé eerste plaats door de toch al niet water dichte defensie van FC Den Haag van samenstelling te doen verande ren, maar tevens door offensief te experimenteren. Beide probeersels bleken rijp voor de prullenbak. De defensie met een matige Joop Ko revaar op links en een schutterende doelman Dido Havenaar moest te gen FC Utrecht vijfmaal capituleren en van de frontlijn ging totaal niets uit. Voeg daarbij een falend mid denveld en de situatie waarin FC Den Haag is verzeild geraakt is ge heel getypeerd. Boekdelen Dat zelfs een in nogal wat opzichten gewijzigd FC Utrecht de zwakke plekken uiterst gemakkelijk kon blootleggen sprak boekdelen. De Utrechtenaars konden zich vooral in de eerste helft volledig uitleven, na- Rob van der Meer (midden) van AZ'67 kopt de bal buiten bereik van de aanstormende verdedigers van Willem II. Martin van Vianen (foto) verweet Harry Melis en André Wetzel onvol doende inzet, een zienswijze waarmee vooral Wetzel het duidelijk niet eena was, hetgeen hem lijnrecht tegenover de debuterende trainer van FC Den Haag plaatste.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11