bijna 100 doden bij hotelbrand VS [uurverhoging ook voor minima BBC wijzigt tv-spel op verzoek koningin muÊÈmmMumom Ook Iran hervat export van olie DRGEN >DETV OUUR :D„2 Ambassadeurs Urugay Chili en Argentinië op matje W' kersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - dacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - ïmenten: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Zaterdag 22 november 1980, 71e jaargang no. 21819 Amalia Rodrigues Vanavond op Ned. I om 20.25 uur „Sonja s Goed Nieuws Show" met Amalia Rodrigues en op Ned. II om 22.20 uur „Brandpunt-thuis". Morgenavond op Ned. I om 20.05 uur „Conny Stuart zingt Annie Schmidt"' en om 21.00 uur „Lessen in liefde. Op Ned. II om 20.40 uur welzijnpro- gramma van Koot en Bie en om 21.20 uur documentaire „De horzel van het Pentagon". Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond Veel bewolking en in de mid dag mogelijk regen. Middag- temperatuur circa 13 graden, zuidwesten wind, in het'bin nenland matig tot kractig, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe hard. LONDEN Koningin Elizabeth van Engeland heeft in eigen persoon de BBC verzocht een televisiespel over de ontvoering van een fictief lid van de Britse koninklijke familie te wijzigen. In de zesdelige serie zou worden vertoond hoe een jonge graaf, de 17e in de lijn van de troonsopvolging, wordt ontvoerd. De BBC heeft het verzoek van de koningin ingewilgd en heeft het hoofdpersoon veranderd in de zoon van een hoge VN-functiona ris, wat extra-lasten van 50.000 gulden en een latere datum van uitzending van de serie tot gevolg heeft. De bezorgdheid van de Britse vorstin betrof vooral de gevolgen van de oorspronkelijke serie voor de nog schoolgaande kinderen van leden van de ko ninklijke famile. krant van vandaag: at van vandaag omvat in totaal 24 pagi- bestaat uit twee delen. Het actuele uit bjnnen- en buitenland, stad, regio en indt u zoals gebruikelijk in het eerste e wekelijkse bijlage Finale bevat onder e volgende reportages: iren zullen altijd blijven spelen, jrgestelde voorzitter van een rechtse lis Thatcher, de man achter de Britse istand tegen kernenergie speelt Urenco ky en doedelzakmuziek geven de Schot (noed. Indianen naar Russel-tribunaal Morgenmiddag wordt in de Rotter damse Doelen het vierde Russell- tribunaal, dat deze keer gaat over het lot van de Amerikaanse India nen, geopend. Een week lang zul len getuigen, onder wie vele India nen en deskundigen twaalf klach ten onderzoeken. Ze zijn geslec- teerd uit een lijst van veertig klach ten. Aan het eind van het tribunaal zullen zestien próminente interna tionaal bekende voorvechters voor de mensenrechten een oordeel vel len over de geldigheid van de aan klachten. Op Schiphoil arriveerden gisteren twee deelnemers aan het tribunaal, Phylip - Deeze (Musko Geestam) links en Archie Fize Lame Deet van de Minne Conju Lakota-stam rechts. Misdaadrecord: vijf overvallen in één kwartier ROME Twee Italiaanse jon gemannen hebben gisteren in Rome een misdaadrecord ge vestigd. In een kwartier tijd pleegden zij, zonder dat de po litie hen stoorde, vijf overval len. Achtereenvolgens werd een vrouw de handtas ontrukt, kassa's in een winkel en bij een kapper geplunderd, bij een juwelier zowel het geld van de zaak als van de klanten opge vraagd en een klant bij een andere kapper van zijn porte monnee beroofd. De totale buit loopt in de honderduizenden lires, in guldens uitgedrukt net iets meer dan duizend gulden. klEER DAN 300 GEWONDEN; BRANDWEERLADDERS [E KORT; HELICOPTERS BIJ REDDINGSWERK INGEZET L.AS VEGAS In de Ameri- caanse stad Las Vegas zijn hon- lerden militairen, brandweer- nannen, politiemannen en le ien van medische teams van nacht, met behulp van onder (neer helicopters, vele uren in de weer geweest met de berging van de meer dan 81 naar wordt verwacht uiteindelijk ze ker 100 slachtoffers en meer lan 300 gewonden van de brand n het gigantische hotel-casino Als oorzaak voor het Tote aantal doden in het pas ieven jaar geleden geopende ho- lel wordt onder meer het feit iat de ladders van de brand weer maar tot de negende van ie 26 verdiepingen reikten ge- ïoemd en sommige gasten be weren dat het brand-alarm niet heeft gewerkt. Bijna 1.000 gas ten van de bovenste verdiepin gen begaven zich in paniek naar het dak van het 2.100 ka mers tellende hotel, vanwaar zij met helicopters werden ge red. Het hotel, eigendom van de filmmaat schappij Metro-Goldwyn-Mayer, is heti grootste van Las Vegas. Men is bezig met een uitbreiding tot 2.856 kamers, waarmee het het grootste hotel ter we reld wordt. In de gebouwen zijn acht grote restaurants en casino's en vele duizendfen gokautomaten onderge bracht. Op< het moment van het uitbre ken van de brand bevonden zich in de gebouwen enige duizenden mensen. Het vuur is naar alle waarschijnlijkheid uitgebroken in een keuken op de bega ne grond en verspreidde zich zeer snel langs de gevel van het gebouw. De enorme rookontwikkeling, die het red dingswerk bemoeilijkte, was er de oor zaak van dat binnen de kortste tijd de gangen vol rook stonden. Gasten die 'boven de negende verdieping hun toevlucht namen tot balkons zagen tot hun schrik dat de ladders van de brandweer niet hoog genoeg waren. Zij die via de balkons naar beneden spron gen, vielen te pletter. Degenen die naar het dak vluchtten werden allemaal ge red door helicopters van een nabij gele gen luchtmachtbasis, die af en aan vlo gen. Volgens doktoren is het merendeel van de slachtoffers, met napie op de boven ste verdiepingen, door verstikking om het leven gekomen. De vele honderden licht en zwaar gewonden kregen in de directe nabijheid van het hotel eerste hulp, waarna zij naar ziekenhuizen zijn overgebracht. De nablussings- en ber gingswerkzaamheden waren vanmor gen nog in volle gang. OLIEDESKUNDIGEN IN BEIROET: BEIROET Oliedes kundigen hebben giste ren in de Libanese hoofdstad Beiroet be kendgemaakt, dat na Irak nu ook Iran zijn ex port van ruwe olie heeft hervat. Sinds de oorlog tussen de beide landen zo'n twee maanden gele den begon, heeft de Iraanse olie-export stil gelegen. Irak, dat gisteren de hervat- ting van de export meldde, maakt met name gebruik van de weer herstelde pijpleidin gen naar Turkije. Iran pro beert zijn olie te slijten via de haven op het olie-eiland La- van. Ook voor het grootste Iraanse olie-eiland, het ver schillende malen door Irak aangevallen Kharg, zouden weer olie-tankers hebben af gemeerd. Door de stopzetting van de olie-export door Iran en Irak ontstane tekorten op de vrije olie-markt hebben de prijzen de afgelopen weken flink op gedreven. Werd er voor het uitbreken van het conflict nog 30 dollar per vat betaald, in middels is deze prijs opgelopen tot boven de 42 dollar per vat van 159 liter. Van onze parlementaire redactie) heid van de Tweede Kamer onmogelijk te HAAG Staatssecretaris Brokx verwezenlijken is. huisvesting) voelt er niet voor de mi-. De bewindsman zal dit ook waarschijnlijk liinkomens te sparen bij zijn maatre- dinsdag in het parlement meedelen, in ant- >m de hureif naar een hoger niveau te. woord op een motie van zijn partijgenoot Dijk- In een interview met deze krant zegt man (CDA). deze wens van de overgrote meerder- Enerzijds is het volgens Brokx niet te achterha len wat precies minimumlijders zijn en ander- reikt kunnen worden dat er geen mensen meer zijds ziet hij geen reden één groepering uit te in woningen zitten, die gezien hun inkomen te zonderen als iedereen erop achteruit gaat. In goedkoop voor hen is. het vraaggesprek verklaart Brokx ook dat hij hard werkt aan' het idee van een doorstro mingsheffing, bijvoorbeeld in de vorm van een Pagina 8: Brokx: Let op mijn woorden en huurbelasting. Daarmee zou zijns inziens be- let op de feiten. Verdeeldheid in kabinet over levering onderzeeërs aan Taiwan DEN HAAG Binnen het kabinet heerst nog steeds ondenig- heid over de levering door het RSV-concern van een aantal on derzeeërs aan Taiwan. Volgens Van Agt zijn in de ministerraad wel al goede gesprekken daarover gevoerd, maar een besluit is nog niet gevallen. Dat het kabinet gisteren nog niet uit deze kwestie is gekomen is, mede het gevolg van het vroegtijdig vertrek van Minister Van Aardenne van Economische Zaken, die in de loop van de dag naar Ameland moest. Vast staat wel dat de meningen binnen het kabinet over het RSV-contract nog verdeeld zijn. BS e, rrvOlë®^' «W'30ensdag»,,OV- tite ipeciaalyiaJ (rxulctó- ndmodein AbcLriLuid. •lemmerstraat 42 n Tel.071131204 krant ontvangen? Bel 18.00 en 19.00 uur !r 071-122248 en per e koerier wordt de krant Hervormde Kerk voor eenzijdige ontwapening DOORN De synode van de Nederlands Hervormde Kerk heeft zich vannacht, na uren lange discussies, uitgesproken voor een kernwapenvrij Ne derland. Deze eenzijdige ont wapening van Nederlandse zij de zal gepaard moeten gaan met gerichte onderhandelin gen, nu blijkt dat meerzijdige afspraken tot beperking van de wapenwedloop geen effect hebben gehad. De Nederlands Hervormde Kerk zegt dit in een brief die, als gevolg van de besluiten van de synode, aan de gemeenten in het land zal worden toegestuurd. De Her vormde Kerk, die al in 1962 het gebruik van kernwapens afwees, is de eerste kerk die zich heeft geschaard achter het devies van het Interkerke lijk Vredesberaad (IKV): „Help de kernwapens de we reld uit, om te beginnen uit Nederland". ADVERTENTIE Een van onze relaties, een WONINGFEDERATIE in het westen van het land, zoekt een teamleider boekhouding van circa 30 tot 40 jaar van tenminste MBA-niveau. Een zeer zelfstandige, uit voerende, coördinerende functie. Wij zenden U op aanvraag uitgebreide be- drijfs- en functieinformatie. Psych. Adv. Bureau Dr. J.G.H. Bokslag bv Postbus 62004, 3002 GA Rotterdam telefoon 010-771833 WEGENS WEIGERING KAMERLEDEN TOE TE LATEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) heeft deze week de ambassadeurs van Uruguay, Chili en Argentinië op het matje geroepen. De gezanten kregen te horen dat de Nederlandse rege ring boos was over de weigering van hun landen een delegatie uit de Tweede Kamer te ontvangen. De mi nister voegde eraan toe dat hij deze handelwijze zeer bevreemdend vond en zei het op prijs te zullen stellen, als de weigering ongedaan zou wor den gemaakt. De Kamerdelegatie bestaat uit vier le den van de vaste commissie voor bui tenlandse zaken: Ter Beek (PvdA), Scholten (CDA), Ploeg (VVD) en Brinkhorst (D'66). In het kader van de sinds kort bestaande mogelijkheid een afvaardiging te sturen naar het buiten land, om te rapporteren over ook voor Nederland belangrijke onderwerpen, hadden zij het plan opgevat een bezoek te brengen aan Zuid-Amerika. De be doeling was na te gaan hoe de interne situatie was in een aantal landen en hoe .zij onderling samenwerkten. Vol gens Buitenlandse Zaken had het zin landen als Argentinië, Chili en Urugu ay, waar een functionerend parlement en dus de natuurlijke gesprekspartner voor een parlementaire delegatie ont breekt, te bezoeken. De delegatie ver zocht toen de regeringen van Argenti nië, Brazilië, Chili, Peru, Uruguay en Venezuela medewerking te geven aan het bezoek. De ambassadeurs in ons land van Argentinië, Chili en Uruguay lieten weten dat de delegatie niet wel kom was. De Argentijn zei geen reden te kunnen opgeven. De Chileen wees erop dat Van der Klaauw in een rede voor de Verenigde Naties de naam van Chili expliciet in verband had gebracht met schending van de mensenrechten. De ambassadeur van Uruguay ver klaarde dat Nederland steun geeft aan groeperingen, die zich keren tegen het huidige bewind in zijn land. Brazilië, Peru en Venezuela hebben laten weten dat zij graag medewerking zullen ge ven aan het bezoek. PREMIER van agt: „Aantijgingen in boek over Juliana klinkklare nonsens" ADVERTENTIE Zondag 23 november VERONICA DRIVE IN SHOW m.m.v Johan Timman Aanvang 20.30 uur BLESSE PAARD Stompwijk (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG „Klinkklare nonsens", zo heeft premier Van Agt gisterenavond de aantijgingen afgedaan, die twee schrijfsters in het eerder op de dag gepresenteerde boek. „Juliana, vorstin naast de rode loper" hebben gedaan aan' het adres van oud-koningin Juliana. „Ik heb zelden zo'n on zin gehoord", aldus de premier toen hem na afloop van de ministerraad om een reactie werd gevraagd. De schrijfsters van het boek beweren, zoals inmiddels bekend, dat prinses Juliana zich nog steeds bezighoudt met (staats)zaken die haar niet meer aangaan, zoals het ontwerpen van wetten die betrekking hebben op het koningshuis. Daarmee zou de ex-ko ningin stelselmatig artikel 15 van de Grondwet met voeten tre den. In het maandelijks overleg dat Van Agt heeft met „alle meer derjarige leden van het Koninklijk Huis" komen volgens de pre mier enkele zaken aan de orde die te maken hebben met het functioneren van de leden „voorzover ik daarvoor ministeriële verantwoordelijkheid draag". Het bewuste artikel heeft daar to taal niets mee te maken, zo stelde de premier. Ook kon volgens Van Agt iedereen weten dat bij dat gesprek niet alleen koningin Beatrix en prins Claus, maar ook prinses Juliana en prins Ber nard en veelal ook prinses Margriet en haar man Pieter van Vollenhoven aanwezig zijn. „Dat was vóór de abdicatie op 30 april niet anders", aldus Van Agt. Hij zei geen verdere stappen te zullen ondernemen om datgene wat beide schrijfsters, Schenk en Van Herk, in hun boek beweren recht te zetten. „Het is wel voldoende als ik hier zeg dat het onzin is", aldus de premier. w AAA I A A Avv>j

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1