„Suiker en Bolwurft" moet toch verdwijnen Milde beschouwingen in Woubrugge HET INTERLÜBKE PROGRAMMA. Pan do* Overlast van de 27MC valt in de streek mee Snelle restauratie „Woudse Dom" nodig HONDERD JAAR OUDE HUISJES ONDER SLOPERSHAMER Verzet tegen sloop 'Oud Rhynenburel Antiekbeurzen in regi Vier groepen tijdens Schakel-popfesti val Bijdrage gemeente voor kerst-inn RAAD STELT TIEN MILLE BESCHIKBAAR RIJNSATERWOUDE Een krediet van tuatie waar zo snel mogeijk iets aan gedaan 10.000 gulden is gisteravond door de raad dient te worden. Het bedrag dat met deze res- beschikbaar gesteld voor het ontwerpen tauratie gemoeid zal zijn, gaat volgens de ar- van een restauratieplan voor de Woudse chitect in de tonnen lopen. Dom. Deze kerk vertoont enkele ernstige Een vraag die bij enkele raadsleden speelde gebreken, waaronder, een verrotting van was hoe het mogeijk is dat zulke gebreken de dakvoet van het koor door de aanwe- zich voor kunnen doen zo kort na de laatste zigheid van zwam. restauratie die in 1956 uitgevoerd is en bij zonder grondig was. Volgens de heer Van Architectenbureau B.C. van Beek zal met Beek ligt de oorzaak hiervan in een onvol- deze opdracht belast worden. Volgens de heer doende onderhoud van de kerk in het verle- Van Beek is hier sprake van een ernstige si- den. REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 21 NOVEMBER 1980 PAGII^Q ROELOFARENDSVEEN De „Sui ker en Bolwurft" aan het Zuideinde zal tóch moeten verdwijnen. Ondanks alle verwoede pogingen van Rob van der Meer, eigenaar van de pandjes, om ze weer geschikt te maken voor bewo ning, heeft de afdeling rechtsspraak van de Raad van State anders beslist De „Suiker en Bolwurft", een rijtje van 5 kleine huisjes, heeft een meer dan hon derdjarige geschiedenis achte de rug. De eerste bewoners waren jonge gezinnen, die zich aldaar zeer sterk uitbreidden. Bij elke gezinsuitbreiding werd er in de Veen vroeger op „bollen met suiker" getrak teerd; vandaar dat het groepje huisjes de naam „Suiker en Bolwurft" kreeg. Begin 1978 kocht Rob van der Meer grond en onbewoonbaar verklaarde huisjes met de bedoeling ze te verbouwen tot twee grote woningen, waarvan hij er dan eentje zelf wilde gaan bewonen. Toen bleek dat het gemeentebestuur hem hiervoor geen vergunning kon verlenen, veranderde hij zijn plannen. Hij wilde de huisjes zodanig renoveren dat ze geschikt zouden worden voor één- of tweepersoonshuishoudens. Bij ieder huisje zou een flinke groentetuin komen. Daken en buitenkozijnen mochten in de oorspronkelijke vorm hersteld worden. Binnenin de woning mocht echter niets worden gewijzigd zonder speciale bouw vergunning van b w. Op de dag dat het dak vervangen zou worden, een klus die in één dag moest geschieden in verband met eventuele regen, werd de verbouw in opdracht van de gemeente officieel stilge legd. Het gevolg was dat de huisjes vanaf dat moment in onafgewerkte toestand bloot stonden aan storm en regen, hetgeen hun voorval nog meer bespoedigde. Het bestemmingsplan voor het gebied, waarin de „Suiker en Bolwurft" ligt, laat geen woningbouw toe. wel gedeeltelijke vernieuwing of verandering van bestaan de bouwwerken. Het perceel grenst aan een zijde aan woonbebouwing en aan de andere 2 zijden aan sloten. Tot nu toe heeft geen enkele boer belanstelling ge toond voor het stukje grond dat een agra rische bestemming heeft. WOUBRUGGE De gemeenteraad van Wou- brugge hield gisteren zijn algemene beschouwin gen op de begroting voor 1981. De inhoud van de beschouwingen was over het algemeen vriende lijk in vergelijking met vorig jaar. De PvdA was nog het scherpst in haar kritiek, maar in verge lijking met de beschouwingen in vorige jaren klonk het allemaal veel milder. Veel zorgen maken de partijen zich over de Dienst Gemeentewerken. Drie partijen pleiten voor meer personeel in verband met het grotere takenpakket. De PvdaA ziet het allemaal wat anders en wil taken van deze dienst afstoten naar grotere gemeenten met een uitgebreidere dienst om zo de situatie te verbete ren. Over de verkeerssituatie in Hoogmade hoefde niet lang gepraat te worden. De VVD-motie, waarin ge steld werd zich weer uit te spreken voor de omlei dingsroute werd unaniem gesteund. Deze motie zal ter kennis gebracht worden van provinciaal bestuur en drie -ministers. B en w werd geadviseerd onver droten op de ingeslagen weg voort te gaan. Het leerlingenaantal op de Woubrugse lagere en kleuterscholen baart over het algemeen zorgen. Er staat nu reeds een klasselokaal leeg. Men verwacht dat de bouw van huizen in het gebied Bateweg- Noord positief zal werken. Hoog in het vaandel van de frakties staat de realise ring van een sporthal. Gezamenlijk wordt ervoor ge pleit. Er wordt gevraagd er bij de investeringen nu reeds rekening mee te gaan houden. Het voorstel kwam ter tafel om een commissie in te stellen be mand door de diverse vèrenigingen - die de opdracht moet krijgen om een realiseerbaar plan op te stellen. Kritiek was er natuurlijk ook. Het felste kwam die uit de PvdA-hoek. Met name voor de renovatie^ qq de bejaarden woningen had Leen Vos geen woord over. De begeleiding van de Dienst Gerp tewerken achtte hij onvoldoende. Er zijn naari mening ook geen goede afspraken gemaakt L kwaliteit en oplevering. Veel kritiek dus oven karwei, waar bijna een miljoen mee is genJ Raadslid Brunt (CDA) sloot op dit onderwerp aa[ de rondvraag en vroeg zich af of de aannemef het werk niet op tijd levert niet aansprakelijk) worden gesteld voor de kosten, zoals de derving huur en dergelijke. Het CDA wilde ook wat meer vaart zetten acht^ realisering van de nieuwe velden voor de v.v. brugge. Het verzocht te streven paar opening vd' velden bij de aanvang van het nieuwe seizoen ei zou een uitkomst zijn voor de vereniging, die al; tien jaar tobt met een veldentekort. EN- W B |n teg ie zal ttleiji .te c« HAZERSWOUDE De bewoners van de achtenveertig, die ningen uit de P. C. Hooftstraat, Huygensstraat, BredeIs1 hel straat, Jacob Catsstraat en Rhynenburcherlaan hebbeen D berichten over de plannen om hun huizen binnen tien te slopen niet voor kennisgeving aangenomen. Zij wl iillen zich niet zo maar neerleggen bij de door burgemeeste lerdei wethouders in de begrotingsnota uitgesproken gedachte nisch er „weinig anders zal overblijven dan de woningen bii "lak i tien jaar te amoveren", nu van de kant van het rijk gee onom nanciële bijdrage tegemoet kan worden gezien voor renjonom tie. r fur Op een door de woningbouwvereniging Volksbelang, de 'n er naar van de achtenveertig woningen, voor leden belegde v< inlan dering hebben de bewoners (huurders, dus) gevraagd nog 'en. een diepgaand onderzoek naar de woningen in te stellen, pleitten zij voor het beleggen van een bijeenkomst in jan waar dan de problematiek nog eens ter sprake zou kunner j. men. Toen de voorzitter van Volksbelang, J. D. de Wit, ni< beide verlangens van de bewoners van genoemde straten, er BI wel bekend als „oud Rhynenburch", wilde ingaan, verlietelyan d demonstratief de vergadering... (egenl De Wit, behalve voorzitter van Volksbelang wethouder vaq Qvei der meer volkshuisvesting en locoburgemeester van Hazersi bele de, zegde de oud-Rhynenburchers slechts het volgende toei Fasi bedrag van vierhonderdvijfentachtig gulden aan achterst^ onderhoud per woning. Op het uitgangspunt van de bewof hun wijkje te handhaven, wilde hij dus niet ingaan. Een I hen ingediende motie een commissie te vormen die de zaakj eens onderzoekt, zonder het sociaal aspect te verwaarlJ werd immers weggehamerd... I ien n Dat OEGSTGEEST/ZOETERWOUDE Het komende eniekoo volgende weekeinde worden antiekbeurzen in „De Eeiiandi kooi" aan de Oranjelaan aan de Rijndijk in Zoeterwoucfe po in het „Camphuys" bij de RK-kerk in Oegstgeest gehouden Er zijn 25 antiquairs geselecteerd die gezamenlijk zorgen Mgg een uitgebreid aanbod van Engels, Frans en Hollands meubj antieke poppen, gouden en zilveren voorwerpen, porce klokken, schilderijen, oude ijzeren gebruiksvoorwerpen, I grammofoons en curiosa. De antiekbeurzen zijn op vrijdagF/ J. pend van 17 tot 21 uur en op zaterdag en zondag van 10 t| uur. Pander heeft veel in huiS van het befaamde Interli programma. Van losse meubelen en accessoire; complete slaapkamers e kastenwanden. Mooi, functioneel en uitnemei van kwaliteit. Komt u e kijken. Pander adviseur werken graag samen mi aan een toepassing in huis. Wie wat meer om wont geeft voelt zich thuis bij U' Pander. ieide van lijk •l)EN Hee stera Ifan I ft gi itspr n wi de q soc Di jn 1 Leiden: Breestraat 14 Botermarkt 21-22 DEN HAAG - AMSTERDAM - ROTTERDAM - EINDHOVEN - LEIDEN - GRONINGEN - ENSCHEDE lijk e sp< iet v iteu: (if aa ellinj men "aste ant, e kar 'ij h« Ik gt tot v. De speurtocht per radio: op internationale communica tie beluste eigenaren. De zen ders zijn soms zo sterk dat de mobilofoonverbindingen van de Rijkspolitie erdoor worden gestoord. Ook kunnen gewone radiotoestellen en televisie toestellen hinder ondervinden van de op hoog vermogen uit zendende 27 MCers. Voorals nog wordt de meeste overlast in de kleinere gemeenten nog steeds veroorzaakt door de il legale zenders. „We kunnen vaak niet eens precies achter halen of de storing wordt ver oorzaakt door een illegale zen der of door een te sterke 27 meer in trek. MC-zender", aldus de woord voerder van de politie van Oegstgeest. Iri^ samenwerking met de PTT kan een illegale zender worden opgespoord. Met de officiéél goedgekeurde „bakkies" ligt dat moeilijker. Mogelijk wordt daar door de komst van de nieuwe beper kende maatregelen voor 27 MC-zenders verandering in gebracht. „Als er maatregelen worden genomen, hoop ik dat die ons in staat stellen fre quenter op te treden tegen uit wassen van de burgerband", aldus de woordvoerder van de politie van Leiderdorp. HAZERSWOUDE Sinter klaas bezoekt zaterdag 22 no- vegiber Hazerswoude. Rond half elf wordt de hoogbejaarde man bij de winkelgalerij aan de Da Costasingel verwacht. Na het ontvangst door één van de leden van het Hazerswoud- college zal de S(nt met zijn knechten begeleidt door de Groenedijkruitprs en het Tam- boer-en Trompetterkorps Ha zerswoude en rondrit door de Rijndijk maken. Om half drie wordt Sinterklaas-op het Am bachtsplein in het Dorp ver wacht. KOUDEKERK AAN DEN RIJN 'Kunst na Arbeid' verzorgt zondag 23 november een koffieconcert in 'De Rid derhof'. Het concert begint om twaalf uur. De toegangsprijs is twee gulden. Tegelijkertijd wordt er voor kinderen een film vertoond. Het concert is de eerste uit een serie van vier concerten, die de komenden maanden door diverse Koude- kerkse muziekgroepen worden verzorgd. Kleuterweyde opgeheven RIJNSATERWOUDE De openbare kleuterschool 'De Kleuterweyde' wordt met in gang van het nieuwe school jaar opgeheven. Hiertoe heeft de gemeenteraad gis teravond besloten. Het leerlingenaantal liep de laatste jaren aanzienlijk terug. Thans zijn er nog geen twintig leerlingen en het ziet er niet naar uit dat er zich spoedig meer leerlingen melden. Hier mee blijft de school onder de door het rijk gestelde mini mumnorm om in aanmerking te komen voor vergoeding. LEIDSE REGIO De in drukwekkende opmars van de legale zend-amateurs, die zich nadrukkelijk op de 27 MC-band manifesteren heeft in de directe omgeving van Leiden nog niet tot excessen geleid vergelijkbaar met die in de Sleutelstad. Wel heeft de Rijkspolitie de indruk dat de lichte overlast die men tot nu toe heeft onder vonden van de „bakkies" zal toenemen. De Rijkspolitie lijkt het voor alsnog minder moeilijk te heb ben met het legale zendgeweld dan de collega's van de Leidse gemeentepolitie omdat de „bakkies" in de kleinere ge meenten aanzienlijk dunner gezaaid zijn dan in Leiden en omdat men over wat meer etherruimte beschikt. TocH duiken de klachten over over last regelmatig op in de poli tierapporten. De vossejacht, de speurtocht per radio blijkt ook in de de streek al aardig wat beoefe naars te hebben. Bij deze jacht, waaraan hoofdzakelijk door de met een auto uitgeruste 27 MCers wordt deelgenomen gaat het erom de vos te vin den, een 27 MCer die zich met zijn auto heeft verborgen en zo nu en dan een signaal uit zendt. Omdat de vos zo snel mogelijk gevonden moet wor den, nemen de jagers het niet zo nauw met de verkeersre gels. Met hun lange zwiepende 27 MC-antennes negeren ze rode stoplichten, snijden stuk ken van de weg af en halen nog meer gevaarlijke capriolen uit om maar zo snel mogelijk bij de vos te zijn. „Er wordt net zo onverantwoordelijk ge reden als bijvoorbeeld bij de puzzelritten. 25 jaar geleden zou dat allemaal best' gekund hebben, want toen was er nog niet zoveel verkeer op de weg. Maar met het huidige verkeer wordt het allemaal levensge vaarlijk", aldus een woord voerder van de Rijkspolitie Leiderdorp. „In Leiderdorp zelf worden we vaak gecon fronteerd met uit Leiden af komstige vossenjagers. Ook in Woubrugge en omgeving en Koudekerk begint de vosse jacht al aardig populair te wor den. Eigenlijk zou er een ver bod moeten worden uitge^ar- digd voor dit soort dingen". Ook in het gebied dat de Rijk- politie Voorschoten bestrijkt vinden ex regelmatig gemoto riseerde speurtochten plaats. „We krijgen vaak klachten van omwonenden over auto's die van links en rechts bij el kaar komen en die nogal wat geluidsoverlast veroorzaken. Meestal vinden die vossejach- ten 's avonds of 's nachts plaats. Het zijn vooral jonge ren die zich hiermee bezighou den. Ik heb de indruk dat er zo langzamerhand hele clubjes ontstaan die zich met dit soort spelletjes gaan bezighouden", aldus een woordvoerder. De Rijkspolitie Oegstgeest en het gedeelte van de Bollenstreek dat onder haar bereik valt wordt ook wel eens opge schrikt door uitzwermend blik in het kader van de vossejacht. Van echte overlast is nog geen sprake. Vossejachteri en soort gelijke speurtochten zijn overi gens alleen toegestaan als er vergunning voor is aange vraagd. Het is niet erg waar schijnlijk dat de 27 MCers de deur bij de gemeente platlopen voor vergunningen. De Rijks politie in den lande heeft in middels al laten weten dat te gen illegale wedstrijden on middellijk verbaliserend zal worden opgetreden. Voor zover bekend houden de met 27 MC-apparatuur uitge ruste fietsers en bromfietsers zich nog niet bezig met het zo genaamde „vossen". „Ik heb wel gemerkt dat er een hele nieuwe vorm van communica tie tussen tweewielers is ont staan. Ik. zag laatst twee fiet sers naast elkaar fietsen die met elkaar aan het praten wa ren door middel van 27 MC- band. Mijn zoon zei toen tegen me: „Dat gaat allemaal goed tot ze onder het viaduct door gaan. Dan werkt de appara tuur niet en moeten ze weer gewoon met elkaar praten", aldus de woordvoerder van de politie van Leiderdorp. Een ander neveneffect van de opkomst van de burgerband zijn de storingen die door de 27 MCers kunnen worden ver oorzaakt. De storingen worden met name veroorzaakt door de zenders die het toegestane ver mogen van een half watt tebo- ven gaan. Veel „bakkies" wor den stevig opgevoerd door hun LANGER AAR Jongerensociëteit De Schakel houdt morgen het eerste Schakel popfestival. Tijdens dit muziekgebeuren tre den vier groepen uit verschillende gedeelten van het land op. De optredende groepen zijn: de Leidse groep The Line, de Volendamse band Rochbeth, Trick uit Emmeloord en uit Wageningen de groep Zateris. De vier groepen staan garant voor een gevarieerde, swingende avond. De pauzes tussen de optredens wordt opgevuld met muziek van de Schakel discotheek. Het popfes tival in de Schakel begint om 20.00 uur en de laatste klanken verstommen rond 01.00 uur. De toegangsprijs voor leden is slechts 2 gulden. Niet-leden betalen 6 gulden. Restauratie dak hervormde kerk kost vijf ton Spreekrecht in Rijnsaterwoude RIJNSATERWOUDE De bevolking van Rijnsater woude mag tijdèns openbare vergaderingen meepraten. 'De gemeenteraad heeft gis teravond een motie aangeno men waarin wordt bepaald dat voor een proeftijd van een jaar als vast agendapunt tijdens openbare vergaderin gen het spreken vanaf de pu blieke tribune zal worden opgevoerd. Het college van ben w heeft zich aanvankelijk nogal verzet tegen het geven van spreek recht aan de publieke tribune. Het -wilde liever twee dagen voorafgaande aan een raads vergadering een vragenuur voor de burgers inlassen. Vol gens het CDA-raadslid P. van Rijn was dit volkomen onzin nig. Hij diende een motie in om de burgers spreekrecht te geven in openbare vergaderin gen tussen de behandeling van formele zaken en de overige agendapunten. Nadat het col lege de motie had aangevuld met de bepaling dat dan uit sluitend over zaken die in de betreffende vergadering aan de orde zouden zou, kunnen worden gesproken, werd de motie unaniem aangenomen. HAZERSWOUDE De Ne derlands hervormde ge meente in Hazerswoude- Dorp moet 200.000 gulden van de, in totaal 500.000 gul den kostende, restauratie van ondermeer het dak van de kerk, ,zelf betalen. Door middel van subsidies hoopt men de rest van het benodig de geld bijeen te krijgen. Behalve het dak van de kerk moet ook aan de muren en ra men van het monument het nodige gedaan worden. Om het geld bijeen te brengen heeft de hervormde gemeente een commissie met de naam Kerkdak Hervormde Gemeen te in het leven geroepen. Deze commissie gaat onder meer obligaties uitgeven, handdoe ken met een beeltenis van de kerk in de handel brengen, oud papier ophalen en een rommelmarkt houden. Naast deze vormen van geld inzame len heeft men een bankreke ning geopend waarop giften gestort kunnen worden. HAZERSWOUDE Het wijkcomité Rhy- ten hier positief tegenover te staan, vooral om- nenburch heeft het college van de gemeente dat zo'n bijeenkomst voor alleenstaanden en Hazerswoude gevraagd een garantiesubsidie eenzamen bedoeld is. In de gemeenteraad van te verlenen voor een kerst-inn die het comi- volgende week donderdag zal het college de té op tweede kerstdag gaat organiseren. raad dan ook voorstellen een bijdrage van 625 Burgemeester en wethouders hebben laten we- gulden toe te kennen aan het wijkcommité.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4