'interhappening '80 gaat sporten, lobby's en melk aan de man brengen ENERGIEBEDRIJF RIJNLAND BLIJFT STOOM PRODUCEREN TAKE A BREAK WITH A SHAKE" Tien jaar interkerkelijk Petra-Jeugdkoor Leiden wd concert Peter Stedenspel vrijdag in Groenoordhal (D/REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 20 NOVEMBER 1980 PAGINA 5 kunt tegenwoordig jrgens meer de nadruk op ggen, niets meer de lofdzaak, de kern of de ifmoot laten zijn, of het jtaat centraal". Nu is er ■er sprake van, dat melk jntraal zou staan op de 'interhappening '80 (alsof et dergelijke manifestaties ik de winters van '78 en te behappen zouden zijn iweest, laat staan dat we al zouden kunnen weten er ooit een happening '81 voorfmt). Winterhappening '80 met lenwel wordt een agen (dringende vertoning rond el ijk he sport en de hobby in de en en fcidse G roenoord hallen op Itelevidndag 30 november. „Maar j van zou niet onmiddellijk de de Alelk daarbij centraal willen pheo. pllen; we willen slechts de elk naast de coholconsumptie een en veïen gewenste plaats geven d goecfhet sport- en r hebbiren'8in8sleven- Voorop juist. Iiat, dat die dag de sporten ,t in e de hobby's zich gaan mindei esenteren. De melk belajemt een nevengeschikte sn vejsitie in, al worden er wel nodige spots op gericht", elk geval „staat of valt" het één en ander. ■m t hoorde ik van de week ■J Louis van der Meer ■J.CJ2), een „zuiderlijk" pigmenteerde uitgave van jn ras-Veender, die zich in paar jaar terug in de peterwoudse Zuidbuurt in in kostelijke molen ■"■^istigde en vandaaruit z'n ^Ikloppende expedities van lerlei maatschappelijke Jrd onderneemt. Zo was f h 0,!ru's man van t hono|aalzitten", de apostel van actuary ijszeilen in het bezit pliep. In de grootste ijszeiler; „er geen grotere, nergens ;ns haflet" en hij blijft almaar zoVc "pbulant op de hoogte van oekenct Leidse gebeuren, dat hij ;id besj heie dag op zich laat touw ]werken. Nu heeft Louis Toege jn der Meer zich ontpopt iks des de vader van het idee stellen'mterhappening, dat laand Irgzaam zich het lot van is), welort en hobby heeft M. Pa^ngetrokken. Louis van ir Meer dus; praktisch irhalve. laandagmiddag kwam ettemin het eerste glas lelk op de proppen dat de I O "W^tie, onder de kreet „Melk rug in de sport", inluidde, pt was tijdens het raalfuurtje van Leidse A-M ethouder Dick Tesselaar, OJL e onder andere prtzaken onder zijn inamische beheer heeft. schonk wethouder een g»as melk in, ~?®°ldat de bewindsman daar °icr™st het nut van inzag. Wel I lang kek alras, dat Louis jrnemelk stond te gieten, wilde Tesselaar niet V°^ieen zn snor' 'n igen d^nbinatie met baard, van uden alemsei vrijwaren; hij met htfek buitendien niets om en op jrnemelk te geven, it het farom dronk hij het niet. et haarar de gedreven gedachte nter de ceremonie kon hij i de Kft waarderen: „ik vind de laters f'e hartstikke leuk en ik isch on die zondag zeker een e gaanlKje komen nemen", loofde de wethouder. jrnemelk nee, magere jlk ja. Of andersom tuurlijk. Dat is bij sport rspel en hobby, en waar k te land, ter zee of in de [ht, om het even. I activerende happening slaat Leiden en wijde digeving en heeft twee elstellingen ten itndslag: allereerst dient sport, vooral bij de komst Jde winter, er wéér even elicht te worden. Louis der Meer: „de mensen 1 bij d« Louis van der Meer schenkt wethouder Tesselaar een glaasje karnemelk in. moeten worden aangezet om wat te gaan doen aan sport of verenigingsleven. Een groep van ongeveer twintig zakenlieden heeft zich als sponsors opgeworpen. Dat uit zich in reclameborden en op rijdende auto's. Die sponsors vroegen mij de puntjes op de i te zetten. De 30ste november staat ten dienste van alle verenigingen en sportclubs en alles wat maar actief is of dat wil worden, of wat de aandacht wil hebben. Dat allemaal kan zich in de hallen manifesteren". De tweede poot waarop de winterhappening der sporten staat is inderdaad: de melk. Van der Meer heeft de nooddruft geproefd. Hij hoorde vaders, die zonder meer ontevreden zijn „met het paplepelen van de alcohol naast de sport". „Het is ieders goed recht, zich af te vragen wat alcohol nu eigenlijk met sport gemeen heeft". Daarbij is een flexibele opstelling van de oordeelvorming aan de orde; uiteindelijk kun je naar beide zijden doordraven. Zoals Van der Meer ook nadrukkelijk te kennen gaf, zonder direct de melk centraal te stellen: „We willen absoluut niet de grondslag, pardon, de gezelligheid van de sportkantine aanvallen. Niet eens aantasten. Geenszins. Maar de grens is nu zo'n beetje bereikt, hè. Kijk; het staat gelukkig vandaag al flink als de jongens niet roken. Nou, dan hopen we door deze actiedag ook te bereiken, dat het flink zal staan als die knapen wat gezondere drankjes tot zich gaan nemen. Dat betekent bijvoorbeeld: meer melkprodukten in de sportkantines. Daar is nog niks van te bekennen Het begint al zaterdag 29 november. Om twee uur start dan bij de Groenoordhallen een reclamekaravaan met de actiekreet „Sportvoorlichting" als hoofdmotief, met daarnevens de kreet „Melk terug in de sport". Die karavaan wordt weggeschoten door oud- Leidenaar, moeilijke zoon van z'n vader en topcoureur Gerben Karstens; zonder dat die z'n voorkeur zal behoeven prijs te geven. De zondag daarop barst de „sportbeurs" pas goed los. Om tien voor tien opent tafeltennis-ster Bettine Vriesekoop met onafscheidelijke trainer Gerard Bakker via een glas melk de sportvoorlichtingsdag. Daarna moet het gaan gebeuren. Dan zullen in tentjes, kramen en kraampjes, in stands, op tafels en vloeren, tientallen vormen van sportbeoefening voor de belangstellenden uit de te verwachten doeken worden gedaan. Van der Meer noemde er een een flinke handvol van: tafeltennis, skiën, schaatsen, Langlauf, biljarten, judo, karate, jiu jiutsu, boksen, ijszeilen (met spectaculaire films). Er komt voorlichting, waarover al eens een romatische Duitse toonkunstenaar schreef, omtrent winterreizen ook een vorm van vrijetijdsbesteding over het jeugdhockey, damestrimmen, damesschaatsen, kunstrijden. Ook binnen het „hobby wezen" vallen heel wat verenigingen te vangen. Louis van der Meer kondigde alvast de komst van de marmotten aan: een marmottenclub met het befaamde televisie-spel. En dan het „alternatieve paardrennen". Je zou mogen zeggen, dat Van der Meer dat heeft uitgevonden. In elk geval: „je neemt vier, vijf of meer speelgoedpaardjes. Dat wordt een wedren. Aan het einde van de baan staat iemand heel hard aan een touwtje te trekken om z'n eigen paard een premie te laten verdienen. Iedereen moet daar op in kunnen zetten. Nog even bij Bijzondere Wetten uitpraten of hier een vergunning voor nodig is". Want Louis heeft tot nog toe een vergunning voor de zwakkere goktoestanden, zoals trekautomaten en fruitmachines. Lijkt me hoogst aantrekkelijk, die „hanengevechten" a la Van der Meer, met nauwelijks noemenswaardige inzetjes. Wat zouden speelgoedpaardjes nou voor kwaad kunnen aanrichten! Wedden, dat het anders uitloopt. Er komen stands met schriftelijke cursussen en met „leren in je vrije tijd". Iedereen kon er ook het gewicht van Leidens burgemeester, nonformistische mr. Cees Goekoop, komen raden, of het aantal bezoekers van de manifestatie. Louis van der Meer wrijft zich in z'n handen, en ziet het sportieve ochtendgloren al in een nevel opdoemen: „En zo hebben we nog tientallen gekke en lollige ideeën die verwezenlijkt kunnen worden. Het wordt gewoon effe Leiden op z'n kop zetten, zo'n dag, weet je wel". Die voorlichtingsdag moet een sport-voorlichtingsslag gaan worden, onder de noemer „Winterhappening '80". Daar zit de klank van donkere dagen in, maar deze klank kan ook aanleiding gaan worden tot een opflikkering van waardevaste en gezonde bezigheden. Voorlichting tot in alle hoeken van de hallen: over gezonde voeding naast sport, het (daar hebben we ze weer) gebruik van melk in sportkantines „take a break with a shake": lijkt me overigens een ter zake doende slagzin tijdens een wedstrijdpauze over recreatie, muzieklessen, sport zelfs op video. Entree: een riks. Geen geld dus. En verder zullen de hele zondag door allerlei', uiteraard van radio en televisie bekende, personen (en daar zijn er nogal wat die hun medewerking in rijp beraad hebben gehouden, met een goed uitzicht op deelname; nee, namen noemen we daarom nog niet) de manifestatie bezoeken, om op het „centrale", zuivelblauwe podium ter aanmoediging een glas melk te komen drinken en misschien nog iets te zeggen of te zingen ook. Geen „melk centraal", maar wel een boodschap ter aanbeveling van wat tempering bij sport, spel en overige vrijetijdsvertier. Konijnen, duiven, cavia's, mensen van geitenfokverenigingen, halmaspelers, klaverjassers, coureurs op het thuis- circuit, verzamelaars ook; och, waarom niet. Het zou feitelijk zó moeten zijn, dat elke „buiten-kantoortijdse" bezigheid haar plaats zou kunnen vinden op de Winterhappening '80. Ongeacht de te drinken glaasjes melk. Maar op den duur gaat dat ook grandioos vervelen. Vandaar dat Louis Sterkearm van der Meer al zei: „we verzetten ons helemaal niet tegen het goede en gezellige sportkantinegebruik". Dan kun je ook zeggen: nou ja, op zo'n manier weet ik het niet meer! Maar misschien gaat het om een soort oecumene, waarin melk en alcohol in vreedzame coëxistentie met elkander de weg naar „het doel" kunnen vinden. Uiteindelijk leidt zoiets tot een ideale „conceptie", waarvan op hoger sportniveau al zo vaak wordt gedroomd. En dan zijn er mogelijk trainers en andere bevorderaars van ontspanning die verzuchten: I have a dream Louis van der Meer nog even: „wat we willen, is via een achterdeur de mensen die sport willen bedrijven de gelegenheid te bieden iets te gaan doen. Ook met de kreet „Melk terug in de sportOverigens en dat geldt voor iedere gegadigde: elke plaats in de Groenoordhal is gratis! Ieder club of vereniging kan evetueel een heel kleurig kraampje huren als ze iets nodig hebben. Tenslotte, voor iedereen die wil reserveren of iets meer wil weten omtrent de opzet van Winterhappening '80: men belle 01715 - 2197. Tot middernacht. Dat mag van Louis van der Meer. Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. MET MUSICALS HET HELE LAND DOOR Wanneer je als een koor van jongeren 35 keer per jaar tot in alle uithoeken des lands een optreden te verzorgen hebt, wil dat toch wel wat zeggen. Dit „gevierd" zijn is het regionale-interkerkelijk Petra-Jeugdkoor (PJK) overkomen. Het begon met een idee op kerstavond van 1970. Geestelijke liederen werden op een moderne manier gezongen door een handvol „catechisanten" in de Leidse Petrakerk. Al snel ging het bergopwaarts en de „boom" droeg vrucht en werd hoe langer hoe dikker. De leden kwamen allengs uit verschillende kerkelijke richtingen en behalve reformatorische jongelui gingen ook katholieken mee doen; wat al gauw een winst opleverde in de figuur van pater Raymond van Sasse van IJsselt, die voor PJK een zaak van belang werd door zijn functie als tekstschrijver en dirigent. Op het ogenblik telt het Petrakoor, in het tiende jaar van zijn bestaan, tegen de 35 leden. Het jeugdkoor, geschraagd door meisjes en jongens uit de hele streek tot Katwijk, Rijnsburg, Leiderdorp, Alphen, Reeuwijk en Den Haag toe, is niet alleen interkerkelijk van samenstelling, het richt zich ook tot die gezamenlijke kerken. Zo is de groep al bijna twee jaar lang zowat elk weekend op pad met een „reli-musical" (je zou kunnen zeggen: een „operette" op religieuze basis), „Gods Plan" geheten. Met dit reli- muziekprogramma wordt meegewerkt aan kerkdiensten, gospel concerten, zang- en andere muziekavonden, men zingt voor scholen en op festivals. Daar gaat een massa vrije tijd inzitten, maar de mensen van het Petra- Jeugdkoor hebben daar volkomen vrede mee, wat aan hun inzet te merken is. Ze zijn zich er van bewust, dat muziek een brug naar de ander kan zijn, een middel ook om iets van het evangelie door te geven. De activiteiten van het koor geleid door André van der Tuijn uit Katwijk, die ook het combo onder zich heeft bruisen bijna de pan uit. Zo werkte de groep mee aan enkele radiodiensten en ook werd een „nummer" van de laatste elpee „Gods Plan" (die twee jaar geleden voor het eerst werd gepresenteerd en sindsdien reist het koor met „Gods Plan" succesvol en praktisch wekelijks naar zowat alle uithoeken van het land) afgestaan aan een verzamelplaat van een stuk of vijftien Nederlandse gospelkoren en -groepen. De opbrengst van die plaat is bestemd voor het Derde Wereld-fonds Tear Fund. Het koor zingt niet alleen, gr zijn bovendien nog verschillende werkgroepen gevormd, zoals een redactie, een liturgiegroep en een projectgroep. De projectgroep organiseert regelmatig gast-optredens en concerten van en met andere nationale en internationale koren en groepen. Zo haalde het Petrakoor onder andere de New Hope-Wings of Light, Lighters, Burning Candles, Challengers en Nutshell naar Leiden. Een nieuw produkt van het PJK is de musical „Marcus en de blijde boodschap", die zondag j.l. in de Petrakerk in première is gegaan en waarmee men binnenkort ook weer op toernee hoopt te gaan. Pater Raymond leverde het scenario voor dit zangspel, geïnspireerd door de evangelist Marcus. De viering van het tienjarig bestaan van het Petra- Jeugdkoor werd vorige maand ingezet met een toernee door Friesland, Drente en Overijssel. Overal werd het koor gastvrij en enthousiast ingehaald en de jongelui kwamen thuis met veel uitnodigingen voor het volgend jaar op zak. Begin volgend jaar zal de groep in elk geval een „werkbezoek" van een paar dagen brengen aan de Leidse partnergemeente Krefeld in West-Duitsland. Het Krefeldse jongerenkoor Kantate, dat onlangs Leiden aandeed, zal dan als gastkoor fungeren. Komende zondag 23 november treedt de groep 's avonds om half zeven op in de dorpskerk, Leiderdorp. Vrijdagavond 28 november, om acht uur, is er een feestelijke wijkavond in de Petrakerk in Leiden-Noord, waaraan velen zullen medewerken. im gekl Evenals vorig jaar verzorgde K O ook nu een van de pianist Peter Bark die in de Kapelzaal een if met werken van Haydn, Beethoven, Pijper, Cho- rieg. Hierin bewees hij een goede techniek te bezit- en grote muzikaliteit die hij consequent uitwerkte visies die in de loop van het concert naast elkaar iren kwamen. pauze greep Bark diep in de toetsen en bracht een ge in tevens indringende toon voort. Tezamen met de vrij Je tempi, zware bassen en forse accenten gaf hij de sona- Cl van Haydn en die, op. 31 nr. 2, van Beethoven een M chtig en ook wat afstandelijk karakter. De muzikale ig, zoals die in het eerste deel van Beethoven werd be- rveensfT^k slechts een enkele keer het gevoel aan. voortf'ë^'jk-e aanpak vond plaats in het derde Scherzo van de soepele virtuositeit werd getransformeerd tot een en wat logge dramatiek die ik bij Brahms vond thuis t over de gasl 13, 29 lengte?' 4 gu^' )0 uur Bejaarf" en bijv* ang tot1 ■nd, na de pauze, was de luchtigheid en het gevoel voor daarmee Bark de Lyrische Stücke van Edvard Grieg ten c iracht. De geladen en vaak ook wat omfloerste toon had maakt voor een meer lichte en de forte volumes ble kheiden en zo in een betere verhouding tot de overige 'k. De aanduiding „Lyrische" kreeg, in de door Grieg te betekenissen, een treffend en overtuigend karakter. )nde zich, met waardering voor de kwaliteiten die hij lemonstreerde hier van zijn beste kant. Dirk Vooren LEIDEN Het Energiebedrijf Rijn land blijft doorgaan met het produce ren en leveren van stoom. Dit onder deel van Rijnland is verliesgevend, maar omdat het energiebesparend is en omdat de huidige verliezen tijdelijk zouden zijn, ziet men geen aanleiding te stoppen. Inmiddels zijn er plannen voor renovatie van de produktiemetho- den in de maak, die er toe moeten lei den dat er in de toekomst weer winst gemaakt wordt. Dit meldt een toelich ting op de begroting voor 1981 van het Energiebedrijf. Deze energiebesparing treedt op doordat de produktie van stoom tot gevolg heeft „dat er een niet te verwaarlozen hoeveel heid electriciteit wordt opgewekt die an ders een aanzienlijke hoeveelheid aardgas extra zou hebben gevergd". Aldus de toe lichting. In 1979 kwam bij de behandeling van de begroting voor 1980 een motie aan de orde in een algemene vergadering van het Energiebedrijf. In deze motie werd ge vraagd te onderzoeken of het niet beter was te stoppen met deze wijze van ener gievoorziening gezien het verlies dat ge maakt werd. Totdat er duidelijkheid zou zijn over de toekomst mogelijkheden, zou den er geen nieuwe contracten afgesloten mogen worden over de levering van stoom. Het bestuur van Rijnland is echter van mening dat het ook in de toekomst mogelijk moet blijven om nieuwe contrac ten af te sluiten, omdat de energiebespa ring die door de produktie van stoom wordt bereikt, van groot belang wordt geacht. In 1979 werd op dit onderdeel van het Energiebedrijf een verlies gemaakt van 315.790 gulden en voor 1980 wordt een verlies verwacht van 458.769 gulden. Momenteel zijn afnemers van stoom het garagebedrijf van de NZH, diverse scho len in het Houtkwartier, de Groenoord hallen, het Diaconnessenhuis en als groot ste afnemer het Academisch Ziekenhuis. Voor 1981 verwacht het Energiebedrijf Rijnland een winst van 8.407.000 gulden te bereiken. Daarbij wordt er vanuit gegaan ■dat er niet meer gas wordt verkocht als in 1980. Deze verwachting is, volgens de toe lichting, gerechtvaardigd door de toene mende maatregelen om energie te bespa ren, de slechte economische vooruitzich ten en de sterke stijging van de gasprijs. Wat betreft de electriciteit wordt een stij ging van een half procent in de omzet verwacht. Dit is een afname van de groei. Ook hier worden de prijsstijgen en de slechte economische vooruitzichten als oorzaken genoemd. LEIDEN De NCR V-televisie verzorgt morgenavond een directe reportage vanuit de Groenoordhallen, waar de steden Scheemda en Lopik tegen elkaar in het strijdperk treden. Vandaag (evenals morgen overdag) werd getraind en hielden de cameramensen zich bezig met de juiste opstelling van hun apparatuur. Zoals gebruikelijk bij het Stedenspel, dat gemiddeld onge veer vijftienhonderd mensen trekt, bekampen beide ge meenten elkaar op sportief- en op theoretisch gebied. De sportieve ploegen bestaan uit de meest indrukwekkende atleten der gemeenten, terwijl in de theoretische ploeg en kele wijze mannen onder aanvoering van de burgemeester tal van vragen moeten beantwoorden. Tanja Koen, Judith Bosch en Dick Passchier presenteren het programma. Voor morgen heeft de NCRV weer een aantal nieuwe spel letjes uitgedacht, die vanaf zeven uur op de televisie te zien zijn.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5