panje verder eg dan ooit teams nodig'' gÉockeyselectie Arnesen helpt Denen aan zege duel twee Voorgoed ANGSTIG VOOR ZWAK ORANJE DESTAND Ierland geen moeite met Cyprus BELGEN NOG TE WINNENDE kon geen stempel op de wedstrijd drukken. Ook hier komt hij te kan Ludo Coeck verder gaan. BRUSSEL De Belgische bondscoach Guy Thijs re kende op de persconferentie na afloop van België-Ne- derland voor, dat er twee teams nodig zijn om tot een goede wedstrijd te komen. „Ik hoop niet dat u de over tredingen van beide teams hebt bijgehoudenvertelde hij. „Iedereen heeft kunnen zien dat wij niet in ons spel konden komen, omdat alle acties door de Neder landers de grond in zijn geboord. Combinaties waren onmogelijk. Ik had wel mooi voetbal willen spelen, maar het werd ons onmogelijk gemaakt. Nederland is gekomen voor een gelijkspel van 0-0. Dat was duidelijk te zien. België heeft verdiend gewonnen, omdat we in de tweede helft beter waren. Ruud Krol (rechts) en Hugo Hovenkamp kunnen niets anders doen dan het veld met gebogen hoofden te ver- De stand in groep twee is nu: 1. Ierland 5 3 1 1 7 12- 6 2. Frankrijk 2 2 0 0 4 9- 0 3. België 2 1 1 0 3 2-1 4. Nederland 2 0 0 2 0 1- 3 5. Cyprus 3 0 0 3 0 2-16 39,0 fiJSSEL Spanje ligt verder weg dan ooit tevo- Nederland moet er langzamerhand op rekenen, opent pranje over twee jaar bij het volgende wereld- -q gjpioenschap op de deelnemerslijst ontbreekt. Na ilukte missie in Dublin faalde het Nederlands [1 ook in Brussel (1-0). Twee kwalificatie-wed- len hebben tot nog toe nul punten opgeleverd. üet-Ajansen om alsnog plaatsing af te dwingen voor ije zijn vrijwel verkeken. Na het spel van het e geliirlands elftal in de Brusselse Heizei kan niet rekt. frs geconcludeerd worden, dan dat Jan Zwart- .n S en zijn manschappen ook weinig beters ver- oet dt?n' 's aangetoond dat het Nederlandse jbal internationaal gezien is afgegleden naar igsptliiterst middelmatig niveau, dan was het gister- id wel in Brussel. ide Uil moment toverc»e pranje ïee het Nederlandse il zoveel aanzien in de 1 heeft gekregen. Het te- 2I was eerder waar. De blijkt definitief terugge- naar pakweg de zesti- •en. Voetbal op matig ni- zonder al te veel per- if. Triest om te conclu- maar het is niet anders, wartkruis was zo eerlijk afloop volmondig toe te dat het Nederlands elf- Brussel pover gepres- heeft. „Niet alleen wij, de Belgen zijn niet toe gekomen, inderdaad een erg wedstrijd. Oorzaken niet aanwijzen. Het eni- dat ik kan verzin- dat de ploeg moest im- toen eerst Wijnste- snel uitviel en daarna het slechte spel goedpraten kan ik was gewoon slecht." ederli zich indam :n aan aan klus 1982 heeft Zwartkruis ens nog niet definitief hoofd gezet. Tegen be ften in wellicht blijft hij Het zal een moeilijke vorden, maar er is nog verloren", sprak de :oach van Oranje. „Er I nog zes wedstrijden. Die |n allemaal gewonnen In. Als dat gebeurt, is er laan de hand. Nogmaals, eenvoudig die opgave, ik weiger om nu al te dat we Spanje maar n vergeten." Zwartkruis zal weinig putten uit de interland issel. Zijn beslissing om terug te grijpen op de ploeg die afgelopen zomer in Italië bij het Europees kampioenschap zo nadrukkelijk faalde, pakte in de vrijwel uitverkochte Heizei verkeerd uit. Van enige lijn binnen het Nederlandse spel was geen sprake. Dat kon ook niet, omdat de Hollandse ploeg in tegenstelling tot de Belgische totaal niet inge speeld was. Los zand Dat bleek op het veld. Ge werkt werd er wel aan Neder landse kant, maar vlotte auto matismen waren niet te be speuren. Oranje hing als los zand aan elkaar. Dreiging ging er dan ook niet uit van het Nederlandse spel. Vooral niet omdat binnen het te^m van Zwartkruis geen enkele speler opstond die bij machte was om Oranje te dragen. Jan Peters kon die rol (op nieuw) niet aan en ook Ruud Krol was er niet toe in staat. Krol speelde beslist geen slechte wedstrijd, maar deson danks werd in Brussel duide lijk dat ook aan zijn konink rijk een einde is gekomen. Van de zelfbewuste Krol is geen schtm meer over. De ex- Ajaxied verschool zich in de Nederlandse defensie, pas in de slotminuten wierp hij zich nog even op als leider. Toen was het echter al te laat. Overtredingen Nogmaals, het Nederlands elf tal werkte hard in Brussel. Een ijver die gepaard ging met een' traditioneel hoog aantal overtredingen. Van enig raffi nement binnen de acties 'was echter geen sprake. De Belgi- Pier Tol moest de wedstrijd al vroeg verlaten. Hij was slachtoffer van een harde strijd. sche afweer behoefde dan ook zelden of nooit in actie te ko men om het Nederlandse ge vaar af te wenden. Slechts Brandts kwam één keer in de huurt van het Belgische doel. Zijn kopbal werd echter een gemakkelijke prooi voor Pfaff, omdat de overtuiging in dev kopstoot van Brandts ontbrak. Nederland vermaakte het pu bliek niet, de Belgen deden dat al evenmin. Het enthousiasme in het Belgische kamp na af loop was dan weliswaar begrij pelijk, omdat eindelijk met de Hollandse kwelgeest was afge rekend. Echt reden tot vreug de hadden ook de zuiderburen niet. België leek ook niet op de ploeg, die in Italië heel Europa verraste met fris, aanvallend voetbal. Als angsthazen kro pen de rode duivels over het veld. De Belgische angst voor het Nederlandse voetbal is zo diep ingeworteld, dat ook de wetenschap dat de gouden ja ren van Oranje voorbij zijn, niet bevrijdend werkte. - België was bang. Dat bleek ook uit dé acties. ZelfsVan Moer schuwde het risico, waardoor ook het Belgische spel eigenlijk het aankijken niet waard was. Het gevolg van dat alles, was een ronduit slechte interland, waarin uit eindelijk de iets grotere Belgi sche kwaliteiten toch de door slag gaven. Het Nederlands elftal trok nogal eens aan de noodrem. De gele kaarten van Hoven- kamp en Peters waren er het uitvloeisel van. Alleen Neder land als de schuldige aanwij zen voor de onvriendelijke confrontatie in de Heizei is echter onjuist. De gele kaarten die Azim Zade uitdeelde aan Gerens en Van Moer dienen ook als bewijs voor de Belgi sche gelijkheid in dit opzicht. Omdat België ook allerminst overtuigde, was het niet toe vallig dat de ploeg een straf schop nodig had om Neder land op de knieën te krijgen. Een terecht uitgedeelde elf meter-trap, want. de manier waarop Willy vén de Kerkhof de doorgebroken Van der Eij- ken neerhaalde, kon op geen enkele andere wijze bestraft worden. Vanaf de penalty-stip had Van den Bergh vervol gens geen moeite om Doesburg te kloppen. Angst troef Ook na die voor België zo be vrijdende goal bleef angst troef binnen het Belgische spel. En dat pleit niet voor de volgelingen van Thijs, want die angst voor Oranje was vol komen misplaatst. Zelfs in de slotminuten, toen het Neder lands elftal er nog een laatste offensief tegenaan gooide, bleef het Nederlandse spel ge vaarloos. Schrijnender kon niet aangetoond worden, dat Oranje zelfs met de beste wil van de wereld, niet meer is dan een verzameling van sim pele voetballers. Zwartkruis later: „We moeten verder. Mijn oog blijft gericht op Spanje. We zullen met z'n allen de schouders moeten zet ten onder het Nederlands elf tal. Er moet gebouwd warden aan een' nieuwe ploeg. Termen als verjongen moeten vanaf dit moment niet meer gebruikt worden. Ik ga gewoon verder met de groep van dertig spe lers die ik om me heen verza meld heb." Optimistische taal van Zwart kruis. De harde cijfers, twee gespeeld, nog nul punten, spreken echter boekdelen. Het is gewoon over met het Neder lands elftal. Alleen liefhebbers van sprookjes kunnen mis schien nog de moed opbrengen' om nog voor Spanje in een we deropstanding te geloven. Die liefhebbers zijn dan echter niet in Brussel geweest. Want voor het Nederlandse contin gent daar, staat de nabije toe komst wel vast ROB HARTOG Scoreverloop: 48. Vandenbergh 1-0. Scheidsrechter: Elder Azim (Sovjet- Unie). Toeschouwers: 62.000. België: Pfaff; Gerets, Meeuws, Mille- camps, Renquin; Van Moer, Van der Eycken, Coeck; Cluytens, Vanden bergh, Ceulemans. Nederland: Doesburg, Wijnstekers (Metgod), Krol, Brandt, Hovenkamp; Peters, Van de Korput, W. van de Kerkhof; Tol (R. van de Kerkhof), Kist, Tahamata. Thijs erkende, dat zijn team in de eerste helft te afwachtend heeft gespeeld. „Ik heb ze in de rust de opdracht gegeven meer pressie uit te oefenen. Daarna zijn de kansen ook ontstaan. Hugo Hovenkarop, die in de eerste helft naar een ruime vol doende reikte en daarna veelvuldig in de fout sprong, verwees naar de snelle achterstand na de pauze. „Zo'n strafschop gooit al je plannen in de war. We hoefden niets aan de Belgen toe te ge ven. Maar, Hovenkamp wist wel beter. Even later: „Natuurlijk hebben we zelf ook geen kansen gehad. Het mankement bij ons was, dat niemand een eindpass durfde te geven. Er was niets te rug te vinden van het spelletje dat we bij AZ'67 spelen. Nijgaard Een andere speler van AZ'67, Kees Kist, kon niets anders doen dan de mening van zijn clubgenoot te onderschrijven. Natuur lijk missen we een man als Nygaard. Maar hij is een Deen, die kun je dus niet opstellen. Zo 'n speler is er niet in ons land. Hij heeft de gave om spitsen te zien vertrekken en om ze dan de bal te geven. Dat is bij ons niet gebeurd. Het hele middenveld liep voor Ruud Krol te voetballen. Daardoor raakte ik geïsoleerd. En toen Pier Tol al zo snel afviel, waren de verbindingen helemaal weg", zei Kist die vertelde schor te zijn van het schreeuwen in het veld. Een beschuldiging in de richting van onder andere Jan Peters, die deze van de hand wees. Hij ging zelfs nog verder: „De slag is op het middenveld gestreden. En ik vond dat wij daar sterker waren. We hadden een gelijkspel verdiend." Peters was even min van mening dat er te hard werd gespeeld. „Zeikertjes zijn het", brieste hij na afloop. „Volgens mij hebben ze last van val lende ziekte. Die Coeck hoefde je maar aan te kijken of hij lag al op de grond. In alle kranten hebben de Belgen laten weten, niet bang voor ons te zijn. Dat heeft ons gestimuleerd om met meer fysieke kracht te spelen." Wil fried van Moer, de Belgische aanvoerder, vond het allemaal wel meevallen. „Er zijn veel fouten gemaakt", vertelde hij op zijn eigen laconieke wijze. „Daardoor kon je niet in je normale ritme komen. Maar dit Belgisch team raakt niet meer van fysiek geweld geïmponeerd. Het is misschien jammer, maar wil je in de top meedoen, dan zul je terug moeten slaan. Dat is ook op de Eu ropese kampioenschappen in Italië gebeurd. De Nederlanders hebben mij niet kunnen verrassen. Hardheid Ook Jan Ceulemans was na afloop, toen de journalisten naar goed Belgisch gebruik in de kleedkamer hun verhaal kwamen halen, niet onder de indruk van de hardheid. „Een interland- tussen België en Nederland is altijd hard. Ik had het niet anders verwacht. In de eerste helft hebben we inderdaad de Nederlan ders teveel vanuit de defensie het spel laten bepalen. In de rust hebben we dat gecorrigeerd. Overigens denk ik niet dat Neder land al voor Spanje is uitgeschakeld. Zij krijgen alle thuiswed strijden nog. België is een goed eind op weg. We spelen eerst nog twee keer tegen Cyprus en daarna is Frankrijk in Parijs aan de beurt. Ook Thijs wilde in de directe confrontatie met de pers niet toe geven dat Oranje kansloos is. „Maar toch", zo zei hij, „mist dit Oranje echt kwaliteit. Er zit geen talent meer in de ploeg. Dat wordt door fysieke hardheid gecompenseerd. Ik ben het ook be slist niet eens met de critici die beweren dat deze wedstrijd toon aangevend is voor het niveau van het Europese voetbal. België kan ook wel anders." Waarmee Thijs bedoelt te zeggen dat deze derby der Lage Landen verknald is door een team, waarvoor weinig toekomst bestaat. Zwartkruis is uiteraard een hele ande re mening toegedaan. Maar ja, de winnende coach heeft nu een maal altijd gelijk. HENK WAGEMAN DUBLIN Het Ierse voetbal- Voor de Ierse republiek scoor- elftal heeft gistermiddag in den Gerry Daly (2x, waarvan Dublin de kwalificatiewed- eenmaal uit een strafschop), strijd voor het toernooi om Tony Grealish, Mike Robin- het wereldkampioenschap son, Frank Stapleton en Chris (groep 2) tegen Cyprus met Hughton. 60 gewonnen. Bij de rust was de stand 4—0. weten w^' za nders werkje de N de oi n he t vaak Iers tame Maar het oo acht ■S. „H hen a ii he 1 m en n tëi •nderL ,e ond< Amer ;rlands£ olitis erv lf zo HAAG Bondscoach /an Heumen heeft zes- lelers aangewezen voor K ockeytoernooi om de lions Trophy, dat in de helft van januari in Ka- ordt gehouden. finitieve groep bestaat doelverdedigers Pierre ns (Amsterdam) en llaushuis (HCKZ) en de de veldspelers Roderik nan (HGC), Maarten Grimbergen (HCKZ), den Hartog (Oranje Job van der Have Bob Jan Hillen (Am- n), Jan Karei Jennis- ^ilburg), Erik Pierik Jaap Schultz (Gro- studenten), Cees-Jan en (Bloemendaal), ir Doyer (Bloemendaal), ruize (HCKZ), Paul Lit- impong), Tim Steens en Ronald-Jan Heijn jiendaal). Van de voorlo- nlectie zijn Tjeerd Borst- ttCKZ), Jard Sluiter en Michiel van Houten fweyde) afgevallen, pzichte van het vorige w toernooi om de Champions Trophy, dat begin dit jaar in Karatsji plaatsvond, heeft Van Heumen op slechts zeven spe lers wederom een beroep kun nen doen: Hermans, Bouw man, Den Hartog, Diepeveen, Kruize, Litjens en Steens. Doyer moest toen wegens een knieoperatie verstek laten gaan. Gestopt zijn inmiddels Sikking, Van Eijk, Bolhuis, Ron Steens en Leefers terwijl om uiteenlopende redenen Van Asbeck, Hans Kruize en Van 't Hek niet beschikbaar zijn. Drie spelers in de selectie hebben nog nimmer een offi ciële interland afgewerkt: Jen- niskens, Schultz en Heijn. Ter voorbereiding op het toer nooi in Pakistan, waar verder India, West-Duitsland en Au stralië meedoen (naast Paki stan en Nederland), heeft de selectie elke donderdag in Amstelveen een centrale trai ning. Dinsdag speelt het Ne derlands elftal in Wassenaar een wedstrijd tegen HGC ter gelegenheid van het afscheid van Leefers. Ook worden oe^ fenduels gespeeld op 2 decem ber in Utrecht (tegen Kam pong) en op 9 december tegen de Boekaniers (in Amstel veen). Tijdens een trainings kamp van 17 tot 21 december in Barcelona speelt Nederland voorts drie wedstrijden tegen Spanje. Voor het vertrek naar Karatsji (op 6 of 7 januari) werkt de selectie onder leiding van Cees Koppelaar ook nog een aantal loop- en technische trainingen af. DEN HAAG Een juist inge vulde kolom van toto 46 ziet er als volgt uit: 1-1-1-1-1-1 - 1 - 1 - 2 - 3 - 1 - 3. Het aantal deelnemers: 84.636. De inleg: 250.853,50. Het prij- zenbedrag: ƒ119.155,41 met een eerste prijs vah 35.746,62. HANNOVER - Zonder de geblesseer de Karl-Heinz Rummenigge heeft het Westduitse voetbalelftal gistera vond in Hannover Frankrijk met 4-1 terzijde geschoven. De 60.000 toe schouwers in het Niedersachsen-sta- dion zagen doelpunten van Manfred Kaltz (strafschop), Hans-Peter Brie gel, Horst Hrubesch en Klaus Allofs voor West-Duitsland, dat voor het eerst sedert de in Italië behaalde Eu ropese titel een thuiswedstrijd speel de. De tegentreffer kwam van Jean- Fran$ois Larios, die een strafschop inschoot. Ondanks de overwinning lieten de Westduitsers geen geweldi ge indruk achter. Bondscoach Jupp Derwall van West-Duitsland bleef daardoor ook in zijn 22e wedstrijd ongeslagen. Het Deense voetbalelftal heeft gistera vond de eerste overwinning geboekt voor de kwalificatieronde van de strijd om de wereldbeker. In Kopenhagen won Denemarken een wedstrijd voor groep vijf tegen Luxemburg met 4-0. Bij de rust stonden de Denen met 2-0 voor. De doelpunten waren van Arne sen (2), Elkjear en Simonsen. Stand: 1. Italië 3 3 0 0 6 6- 2. Joegoslavië 3 2 0 1 4 7 3. Griekenland 1 1 0 0 2 1 4. Denemarken 4 1 0 3 2 5 5. Luxemburg 3 0 0 3 0 0 in Cardiff Tsjecho-Slowakije, dat zijn eerste duel afwerkte, met 1-0. David Giles scoorde. Stand: 1. Wales 3 3 0 0 6 9-0 2. So'wjet-Unie 2 2 0 0 4 7- 1. 3. IJsland 4 1 0 3 2 4-12 4. Tsjecho-Slowakije 1 0 0 1 0 0- 1 5. Turkije 2 0 0 2 0 1-7 Het Engelse voetbalelftal heeft een wedstrijd voor groep vier tegen Zwit serland met 2-1 gewonnen. Bij de rust stonden de Engelsen, voor 70.000 toe schouwers in het Wembleystadion, met 2-0 voor door treffers van Steve Cop- pell en Paul Mariner. Hans-Jorg Pifster bracht twaalf minuten voor het einde nog enige spanning in de wedstrijd te rug. Stand: 1. Engeland 3 2 0 1 4 7-3 2. Roemenië 2 1 1 0 3 3-2 3. Noorwegen 3 1113 3-6 4. Zwitserland 2 0 0 2 0 2-4 5. Hongarije 0 0 0 0 0 0-0 Wales is gisteren ook in de derde wed strijd voor groep drie zonder punten verlies gebleven. De Britten versloegen Door een overwinning van 1-0 op Noord-Ierland Heeft Portugal de lei ding genomen in groep 6. Een kwartier na de rust scoorde Jordao het enige doelpunt. Er waren 60.000 toeschou- Stand: 1. Schotland 2. Portugal 3. Noor-Ierland 5. Zweden 2 110 3 1-0 2 110 3 1-0 3 1113 3-1 3 0 3 0 3 1-1 4 0 2 2 2 2-6 Het Poolse voetbalelftal heeft gister middag in Chorzow voor 5.000 toe schouwers met 5-1 (3-0) gewonnen van Algerije. Het Oostduitse voetbalelftal is dit jaar ongeslagen gebleven. In Halle versloeg Oost-Duitsland gisteravond Hongarije met 2-0. De eindstand was bij rust al bereikt. De doelpunten kwamen op naam van Trocha en Streich. Juan Manuel Asensi, de aanvoerder van de Spaanse voetbalclub Barcelona, gaat spelen voor de Mexicaanse ploeg Puebla. Asensi voegt zich daar onder anderen bij zijn landgenoot Pirri, die jarenlang uitkwam voor Real Madrid. Een Spaans tijdschrift heeft gisteren naaktfoto's van de vrouw van een van de spelers van Barcelona gepubliceerd. Naar verluidt heeft de publicatie vooral het doel de reputatie van de voorzitter van deze voetbalvereniging, José Luis Nunez, schade te berokkenen. Het blad „Interviu" drukte vijf foto's af van Gaby Schuster, de echtgenote van de Westduitse international Bernd Schus ter. Gaby werkte vroeger in Keulen als mannequin en fotomodel. De begelei dende tekst op de voorpagina luidt: LEIDSE COURANT DONDERDAG 20 NOVEMBER 1980 PAGINA 13 COACH GUY THUS OVER TE HARDE CONFRONTATIE:

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13