Officieus circuit"zou 60 miljard groot zijn Loonmaatregel vergroot tekort van de overheid Nieuwe pijnbestrijding geneest patiënt sneller VAN DER STEE: ER KOMT GEEN GELDZUIVERING I Kamer eist toch oeververbinding Westerschelde Recht psychiatrische patiënt gewaarborgd MER EIST EINDE VAN BEZUINIGINGEN OP VERKEER EN WATERSTAAT INENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 20 NOVEMBER 1980 PAGINA 11 i jaar geëist r ontvoering verkrachting ECHT De officier nstitie mr. A. Herstel, gisteren gevangenis- en van een jaar geëist twee Turken wegens landeel in de ontvoe- en verkrachting van urks meisje op 10 sep- 0-jarige Turkse vrouw een voorwaardelijke ran twee maanden voor sthouden van het meisje r huis, voorafgaand aan krachting. Een 24-jarige kreeg eveneens een aardelijke straf, voor het gen van het meisje na krachting in zijn huis in foort. Om een verblijfs- ining te verkrijgen had n de illegaal verblijven- rken het legale meisje icht. Volgens Turkse ge- zou zij dan met hem n huwen, waardoor hij ilegaliseerd zou worden. ider uinigen mderwijs 1AAG Het ministe- i onderwijs en weten- en hoeft nog maar 130 n gulden te bezuini- plaats van de aanvan- 265 miljoen. Pais dacht die 265 gulden te financieren korten op de salarissen ;t onderwijzend perso- )e „opbrengst" van de afgekondigde loon-, gel maakt het volgens kringen echter moge- it het onderwijs nog 30 miljoen gulden hoeft uinigen. Minister Pais hierover gisteren met r Van der Stee van fi- gesproken. Hij zou mder andere hebben >teld het collegegeld er dan de reeds voorge- honderd gulden te ver- V-bond oord met :ll-cao CRDAM De leden Industriebond FNV bij rijven van Shell in Per- Moerdijk hebben inge- met het principe-ak- dat een onderhande legatie met de directie esloten over de nieuwe instemming gold met iet aanbod van Shell om k 1 oktober 1983 te ko lt werktijdverkorting in lcontinuedienst. In de d is voorts sprake ?rstel van de prijscom- e, een dag extra vakan- optrekking van de laag- irisschalen. werp peerwet rekkig, maar [r dan niets JAAG Het ontwerp lerwet biedt onvol- bescherming aan de nt en bevat nauwe re perkende bepalingen e snel toenemende re- op het water. Boven- pgelt het geen hum-be tting en geen prijsbe- oor de kampeerders, e andere kant is een terwet hard nodig om scheppen in de wir- an bepalingen die nu kampeer- en recreatie- I bestaan. [eft het CDA-kamerlid jeijenhorst gisteren ge- c je ofldens de Tweede Ka- nandeling van het ont- pampeerwet. De PvdA I twee moties in: de op- partij vond de strafbaar- an te grove prijsstijgin- 1 |duidelijk, evenals wan- bntheffing wordt ver- voor extreme prijsver- ™B"stschade tuinbouw erg mee AAG De schade ^fi vroege vorst van dit heeft aangericht in lerlandse tuinbouw is leegevallen. iben het produktschap oenten en fruit en het iwschap geconstateerd. i schattingen van de zijn nog niet bekend, de gevolgen van de ij een aantal tuinbouw- ten nog moeten worden iht. DEN HAAG Er komt geen geldzuivering en we zouden daar in de huidige, benarde economische om standigheden ook niet toe in staan zijn. Minister Van der Stee van financiën heeft dit gisteren gezegd toen hem het eerste exemplaar werd over handigd van een boekje over het officieuze circuit, ge schreven door prof.-A. Heer tje en drs. H. Cohen. Met „officieus circuit" bedoelen de schrijvers van het boekje dat gedeelte van onze econo mie, dat niet in de officiële cijfers naar voren komt, van zwart werken, zwart kijken en zwart rijden tot verbor gen werkloosheid, misbruik van sociale voorzieningen en allerhande vermogensdelic ten. Het echte zwarte geld is, dus maar een onderdeel van het' „officieuze circuit", waarvan Heertje de totale omvang schat op 60 miljard gulden, 20 procent van alles wat we in Nederland met el kaar verdienen. Overigens komt Heertje, en dat is een van de zwakkere punten in zijn boek, nauwe lijks toe aan een cijfermatige onderbouwing van deze bewe ring. De tabellen die hij af drukt en onderzoekingen die hij aanhaalt blijven natte vin ger werk. Maar het kenmer kende van zwart en grijs geld is nu eenmaal dat het zich aan de waarneming onttrekt zodat over de omvang van dit ver schijnsel slechts gissingen kun nen worden gedaan. Los van de tot altijd weer cen traal staande (en helaas on beantwoord gebleven vraag) hoeveel zwart en grijs geld er nu wel is, geeft Heertje in zijn jongste boek toch een aardig exposé van hoe dit „officieuze circuit" nu ontstaat, waarmee het gevoed wordt en wat de sociaal-economische gevolgen van dit verschijnsel zijn. Als we het beeld dat Heertje schetst volgen dan klopt van het economisch beleid van de overheid, dat immers geen en kele rekening houdt met een grijs en zwart circuit, geen fluit meer. Dat is het allemaal schijn wat de klokslaat en schijn bedriegt. Volgens Heer tje is die onwaarachtigheid niet beperkt tot strikt econo mische transacties. Mensen treden formeel met elkaar in - het huwelijk teneinde de voor delen van de huwelijkse staat te genieten, zonder feitelijk in de echt verbonden te zijn. Men laat zich scheiden om de vruchten te plukken van ons systeem van sociale zekerheid, maar blijft in feite als man en vrouw voortleven. Zo worden er kinderen geboren van offi cieel gescheiden, officieus ge huwde ouders die officieel werkloos zijn, in feite werken en zich officieel niets maar in werkelijkheid alles kunnen veroorloven. Het officieuze circuit in optima forma. Of, om met Heertje te spreken: „niets is zo gedemocratiseerd als het officieuze circuit". Sprekend over zwart geld be- handelt Heertje de voornaam ste voedingsbronnen daarvan: ons belastingstelsel en de so ciale voorzieningen. In het hoofdstuk over de omvang van het circuit bespreekt hij andere facetten, zoals de ver borgen werkloosheid en ver borgen werkgelegenheid, de verborgen productie, con sumptie en de verborgen inko mensverdeling. Dat alles wordt geïllustreerd met talrij ke heldere voorbeelden, inter views met willekeurige Neder landers en enkele brieven. Heertjes schijnwerper op het zwarte en grijze geld voert zo tot de conclusie dat een rege ring zoals deze, die in haar be leid geen rekening houdt met het officieuze circuit, de inko menspolitieke marges wel erg Minister Van der Stee van financiën (r) heeft gisteren in Den Haag het eerste exemplaar in ont vangst genomen van „Het officieuze circuit", een witboek over zwart en grijs geld. Naast de min ster de schrijvers van het boekje: Arnold Heertje (m) en Harry Cohen (I). smal maakt. Zou men dit cir- nering te zetten en zou zij zich cuit in zijn vermeende omvang veel krachtiger kunnen opstel- betrekken bij het koopkracht len. In het licht van de actuele - en matigingsbeleid (zoals discussies over tienden van Heertje suggereert) dan wordt procenten is dat op z'n minst het wel heel wat makkelijker een opmerkelijke conclusie, worden om. de tering naar de ARJEN BROEKHUIZEN Het Officieuze Circuit. Een witboek over zwart en grijs geld. -Arnold Heertje en Harry Cohen. Paperback van uitgeverij Het Spectriun BV. 196 bladzijden, prijs 17,90. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN Geopereerd wor den, dat is tot daar aan toe, maar die vervelende narcose en die nare pijn naderhand; konden ze daar maar eens iets op vinden! Een veel gehoorde verzuchting bij operatiepatiënten die voor de operatie bang zijn voor het „weg gemaakt" worden en de vervelen de gevolgen na de operatie - „zwe ven", misselijk zijn en pijn - lie ver niet tegemoet zien. Wat dat laatste betreft is er nieuwe hoop door een niéuwe techniek die door anesthesisten wordt toege past voor de bestrijding van pijn tijdens en na zware operaties. Daarvoor worden opiaten (verdo vende middelen) gebruikt. De ge bruikelijke wijze van toedienen van deze opiaten tijdens de operatie via een infuus en na de operatie via in jecties, ontregelden eigenlijk het ge hele lichaam door totale verdoving. Bij de nieuwe methode wordt de verdovingsvloeistof vlak bij het ruggemerg gebracht. Daar wordt dan de zenuw verlamd, die de pijn „doorgeeft" naar de hersenen. Het nut van deze methode is niet alleen dat de patiënt zonder bijverschijnse len na de operatie tot volle bewust zijn komt, maar ook dat het herstel na de operatie wordt versneld. Be halve dat raakt de patiënt niet ver slaafd aan pijnstillers. „Als deze wij ze van pijnbestrijding consequent zou worden toegepast dan zou dat de duur van de ziekenhuisopname met zo'n 30 procent kunnen verkor ten", zegt de Nijmeegse anesthesist drs.G.M.M.Nijhuis erover. Primeur Afgelopen nacht is in het Amsterdamse Amstélhotel (je Beaujolais Primeur 1'980 teerd. Een heugelijk feit, waarvoor (v.l.n.r.) minis ter Van der Klaauw' van buitenlandse zaken, T. Bos, Beaujolais- promotor en Willem Duys aanwezig wa- (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG In ruil voor de loonmatiging zal het te kort van de overheid met een miljard vergroot wor den, zo stelt minister Albeda in de brief aan de Tweede Kamer over de loonmaatre gel. Dat geld komt vooral ten goede aan de werkgele genheid. Zo is er 200 miljoen bestemd voor de woning bouw en het regionale be leid. Daarnaast gaat een eer ste deel van de extra aard gasbaten op aan stimulering van de export en verbetering van de werkgelegenheid door gericht herstel van de financiële positie van het be drijfsleven, onder meer door gerichte kapitaalverschaf- fing. Het kabinet is technisch ge dwongen alvorens de loon maatregel bij de Tweede Ka mer in te dienen, eerst een wijziging op de wet op de loonvorming aanvaard te krij gen die het maximeren van de vakantietoeslag mogelijk maakt. Dat zal gebeuren via een klein wetje, waarin tege lijk een tijdelijke voorziening zal worden opgenomen over het werkgelegenheidsoverleg. Daarbij wordt gedacht aan een tijdelijke voorziening tot 1 ja nuari 1983, waarbij het werk gevers en werknemers die een cao afsluiten wordt verplicht ook met elkaar in overleg te treden over werkgelegenheid sproblemen, zoals deeltijdar beid, onaangenaam en zwaar werk, ploegenarbeid en knel punten op de arbeidsmarkt. Dat overleg zou in de betrok ken onderneming of op be drijfstakniveau moeten wor den gevoerd. Volgens het ka binet heeft een dergelijke wet telijke regeling een louter sti mulerend en aanvullend ka rakter en laat" het de onder handelingspartners overigens volkomen vrij. Ook ten aan zien van de inhoud van de loonmaatregel benadrukt het kabinet dat zaken als een bete-' re beloning van zwaar en on aangenaam werk en het ar beidsmarktbeleid volkomen vrije kwesties blijven, waar voor geen voorschriften zullen worden uitgevaardigd. De voornemens van het kabi net zullen in de eerste week van december door de Tweede Kamer behandeld worden. COMMENTAREN Het CNV zei in een reactie, dat' het blijft pleiten voor handhaving van de koop kracht voor de minima. Met de ruil van prijscompensatie voor lastenverlichting voelt het wel, niet voor de korting op de vakantiebijslag. De wet telijke plicht om te praten over werkgelegenheid wordt afgewezen, omdat eï- ook wel. zonder wet gesproken zal wor den. De christelijke werkge versorganisatie NCW vreest, dat deze overlegplicht eerder verlammend dan stimulerend zal werken. De FNV vindt deze verplichting ook onaan vaardbaar, vooral ook omdat aan-het onderwerp beperkin gen worden opgelegd. De FNV wijst trouwens de hele brief van Albeda, met name de loonmaatregel, af omdat over alle cao-afspraken wordt heengewalst. Vertoornd stelt de FNV vast, dat in Albeda's brief garanties ontbreken, dat door kortingen verkregen geld moet worden gebruikt voor werkgelegenheid. EXTRA LOONEIS De Voedingsbonden FNV heb ben gisteren herhaald, dat de koopkracht tot aan het modale inkomen gehandhaafd moet blijven. Daarom zal volgend jaar een aanvullende looneis van drie a vier procent wor den gesteld, misschien meer. Zij hopen binnen de FNV hiervoor steun te krijgen, an ders gaan zij alleen met die eis op stap. Staat eist 10,5 miljoen van bergers VLISSINGEN De Neder landse staat eist voor de rechtbank in Middelburg een bedrag van 10,5 miljoen gulden van een Nederlandse en een Belgische bergings maatschappij. De bergers hebben twee jaar geleden het brandende Griek se schip „Attican Unity" op het strand van. Cadzand gezet, hetgeen Rijkswaterstaat 10,5 miljoen gulden heeft gekost. Directeur Van den Akker van het Nederlandse bedrijf wijst de Vordering van de hand, omdat de bergers het schip uit overmacht hebben laten stran den, toen niet gemelde chemi caliën ontploften en giftige dampen vrijkwamen. Kranten vijf cent duurder AMSTERDAM De abon nementsprijs van kranten gaat per 1 januari volgend jaar met 25 cent per week omhoog. Daarnaast is te ver wachten dat de prijs van los se nummers met vijf cent zal stijgen. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse Dagblad pers (NDP) is het ministerie van economische zaken inmid dels met deze verhoging ak koord gegaan. In de verhoging mocht alleen een loonkosten stijging van 5,5 worden doorberekend. Aangezien voor 1981 een loonkostenstijging van 8 wordt verwacht is dus rekening gehouden met een matiging van 2,5 aldus de NDP. DEN HAAG De Tweede Kamer eist unaniem van de re gering dat zij alsnog een vaste oeververbinding over «de Westerschelde mogelijk maakt. Dit bleek gisteren bij de be handeling van de begroting van verkeer en waterstaat voor 1981. Het CDA betichtte minister Tuijnman er tijdens het debat van minstens een verkeerde voorstelling van zaken aan Zeeland te hebben gegeven. Door een kwestie rond het heffen van btw is het project nu 200 miljoen gulden duurder geworden. Zeeland kreeg dat pas een paar weken geleden te horen. Eerder had de minister andere toezeggingen ten aanzien, van de btw had ge daan, aldus het CDA-kamerlid Eversdijk. Het CDA toonde begrip voor het feit dat Zeeland door de plotse linge mededeling van de bewindsman verontwaardigd is. Ge wekte verwachtingen worden nu niet waargemaakt. Het CDA eist varf de regering dat men zelf de financiële consequenties op zich neemt van de veranderde houding. D'66 noemde het beneden peil" dat de provincie nu met een kluitje in het riet wordt gestuurd. Met het CDA betichtte de PvdA Tuijnman van onbehoorlijk bestuur in de zaak. Met het CDA wees men er ook op dat, indien de aanleg van de vaste verbinding niet tot stand komt, er nieuwe veerboten dienen te komen die minstens 200 miljoen gulden gaan kosten. DEN HAAG Na de beoogde herziening van de grondwet zullen de rechten van een patiënt die onvrijwillig is opgeno men in een psychiatrische inrichting voldoende zijn ge waarborgd. Misbruik van de mogelijkheid om patiënten tegen hun wil op te nemen wordt tegengegaan door de jurisprudentie inzake de zaak-Winterterp. De heer Wïnterterp was tegen zijn zin opgeno men in een inrichting en het Europese Hog gelastte in oktober vorig jaar zijn vrijlating. Deze opvattingen verdedigde minister De Ruiter gisteren in de Tweede Kamer. Eigenaar kraakpand belaagd AMSTERDAM Een stuk of tien jongelui hebben gisteravond in Buitenveldert het huis van de eigenaar v^tn de met ontruiming bedreigde kraakpanden aan de Weteringschans met rookbom men bekogeld en met een brandspuit onder de verf gespoten. Voorts moesten autoruiten en abtobanden eraan geloven. Vol gens de politie is de schade aanzienlijk en zijn de symphatisan- ten niet gepakt. Vordering van de kraakpanden is niet mogelijk bij een ontrüi- mingsprocedure, zo heeft Schaefer, de Amsterdamse wethouder van volkshuisvesting, gisteren gezegd. Bovendien vindt de ge meente de vraagrijs voor de panden te hoog en heeft de eige naar al een bouwvergunning gekregen. Volgens het ontruimings bevel moeten de krakers het pand uiterlijk 25 november veerla ten. land. waarin de regering werd gevraagd lAAG Er moet een eind veren. Zo is het aandeel van dit den met het vastlopen van het ver- Dit is de mening van alle fracties in het ministerie meer evenredig te la- aan de regeringspolitiek ministerie in de totale rijksbegro- keer, grotere risico's voor ver- de Tweede Kamer, zoals die naar vo- ten bijdragen in bezuinigingen dan ministerie van verkeer en ting in de laatste tien jaar afgeno- keersveiligheid en leefbaarheid, ren kwam tijdens hun bijdrage aan nu het geval is. In 1981 levert het mi- taat bij bezuinigingen in de men van 11,2 procent naar 7,7 pro- oplopen van de werkloosheid in de de behandeling van de begroting van nisterie 14,2 procent van dè totale be en van de rijksoverheid cent. Gaat deze trend door dan bouw en het in de knel komen van het ministerie. CDA-er P. Cornelis- zuingingen in de rijksbegroting zo "fan evenredig te laten inle- dient rekening gehouden te wor- economische balangën van ons sen diende meteen al een motie in liet hij weten. Gids voor inrichting visplaats voor gehandicapten UTRECHT Gehandicapten komen nog slecht aan hun trekken als het om de sport- visserij gaat. Tweederde van de oeverlengte in Nederland die voor de sportvisserij in aanmerking komt, kunnen zij niet bevissen. Slechts 35% van het aantal wel aangepaste vis- plaatsen is bereikbaar met het openbaar vervoer en slechts twintig procent van die wate ren is bruikbaar voor bejaar den en stoklopers. Zo zijn er redenen te over geweest voor de Nederlandse Vereniging van Sportvissersfederaties (NWS), om de brochure „Sportvissen voor gehandicap ten" uit te geven. Deze bro chure geeft richtlijnen voor vormgeving, inrichting en fi nanciering van aangepaste vis- plaatsen. De heer J. Arentsen, voorzitter van de NWS, heeft een eerste exemplaar van de brochure gisteren aan staatsse cretaris Wallis de Vries van crm aangeboden bij de ope ning van de door de ANWB georganiseerde recreatiestu diedag in Utrecht. Vaak „extra" afwijking bij blinde kinderen UTRECHT In Nederland worden elk jaar ongeveer 6.500 kinderen geboren, die blind zijn of zeer slecht zien. Als deze aangeboren handicap niet bijtijds worden onder kend, kunnen andere, op late re leeftijd niet meer te corrige ren afwijkingen optreden. In Utrecht is vandaag een symposium gehouden over net belang van vroegtijdige signa lering, waaraan ruim honderd oogartsen, kinderartsen, huis artsen en orthopedagogen heb- ben deelgenomen. Het initia tief voor dit symposium is ge nomen door het hoofd van de afdeling fysiotherapie van het Wilhelminaziekenhuis in Utrecht, de heex Helders. Aan leiding voor hem was, dat hij vaak te teat geroepen wordt bij blinde kinderen. Een ziend kind zal met de handen voor de ogen spelen; een blind kind ligt over het algemeen stil op zijn rug. Vooruitzichten voor zaterdag: Perioden met regen. Vrij Weersvooruitzichten Th cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 0-4. Min. temp.: omstreeks 8 gra den. Max. temp.: omstreeks 12 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Weersgesteldheid van gisteren Weer Max Min Neer- temp temp slog 10 10 0.2 Kopenhagen geh.b Bankdirecteur in Belfast doodgeschoten (Van onze correspondent) LONDEN Hoewel de voor lopige IRA, naar verluidt, be sloten zou hebben om tijdens de hongerstaking van zeven IRA-gevangenen in de Maze- gevangenis van Belfast zo wei nig mogelijk aanslagen te ple gen, is gisteren in de Noord- ierse hoofdstad een 38-jarige adjunct-bankdirecteur door onbekenden doodgeschoten. De aanslagplegers zaten in een auto en namen hun slachtoffer onder vuur toen hij zijn fUfaal- bank binnen ging. De ver moorde man had geen connec ties met de veiligheidsdien sten.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11