Aantal opnames gestegen in Elisabeth-ziekenhuis Puur zilver voor nieuwe Amro- spaarders. Jubilerend TIG goed op dreef choonmaak Kagerplassen handen zeeverkenners Dorpskerk bijna weer aan restauratie toe EniLspaartualbijde Amro Bank? UIU mac] hore<£ n di en ei bed ;pee] •ding t het krac] lijkh rechl plai utomjj mil IDERDORP Het aantal opgeno- J n patiënten in het St-Elisabeth Zie* lrnhuis in Leiderdorp is in 1979 aan* ,r nlijk gestegen in vergelijking met t jaar daarvoor, dat blijkt uit het ,j, rverslag van het ziekenhuis over 19. Het aantal opnames steeg van 695 tot 11.167. De gemiddelde ver* {.eegduur nam af met 0,4 dag tot 11,5 gen. Het teruglopen van de gemid* Ide verpleegduur met daarbij een name van het aantal verpleegda- 1» betekende een zwaardere belas* ig van het verpleegkundige perso- Jcl. verruiming van de norm voor de rpleegkundige dienst door het COZ in deze omstandigheden zeer wei- Overleg met de vijf ziekenfondsen in de regio heeft ertoe geleid dat vier doelstel lingen werden aangenomen: vier bedden per duizend inwoners, beheersing van de ontwikkeling van de paramedische volu mina, verschuiving van klinische naar poliklinische behandeling en de bevor dering van extra-murale zorg ten opzich te van de intra-murale zorg. Momenteel zijn nog onderhandelingen gaande over de tandheelkundige hulp aan zwakzinni gen uit de regio onder narcose in het zie kenhuis. De mogelijkheden worden met name onderzocht ten behoeve van de pa tiënten van een bepaalde inrichting in de regio. In het verslagjaar deed zich voor wat be treft de civiele dienst een aanzienlijke stijging voor in de hoeveelheid was die de linnenkamer te verwerken kreeg. De stijging bedroeg zeven procent en dat kwam neer op bijna 400.000 kilo linnen goed. Dankzij de samenwerking met de externe wasserij, die een gedeelte van het vouwwerk van het operatiekamer- linnengoed voor haar rekening nam kon het aantal medewerksters gelijk blijven. Het ziekenhuis besteedtveel aandacht aan de psychische aspecten van het ziek- zijn, die met de huidige ontwikkelingen in de geneeskunde weieens in het ge drang kunnen komen. In 1979 werden 105 nieuwe patiënten door de speciale psychologe in behandeling genomen, hetgeen in vergelijking met 1978 een toename van dertig procent betekende. De kinderafdeling en de afdeling cardio logie stuurden de meeste patiënten door. IMOND Gisteravond rak de commissie open werken de aanbiedings begrotingen 1981. Voor aar 1981 staat een aan* erken op het program- lie afhankelijk van de mpteciteit en de financiële oni slijkheden uitgevoerd nen, n worden, ineei telev 1 veer toegangspad en parkeer- nmodatie bij het sport- ilex zullen aangelegd ibêleen worden voordat met fase van de bouw laccommodatie kan wor- begonnen. Enkele onder- ledei' van nota verkeersre- kol en<*e maatregelen staan iet programma zoals: het ,en trekken van het fietspad te tjj i het monument en recon- dag Kali structie van de Laan van Oos tergeest zodat daar een veilige route voor de schooljeugd ont staat. De Baan behoeft herin richting. De heer Van Dam noemde de situatie daar war rig en vroeg zich af of de twee grote lindebomen daar nog be handeld moesten worden door een boomchirurg of dat het wellicht verstandiger zou zijn de oude en in slechte staat verkerende bomen te vervan gen door nieuwe en dan op een wat gunstiger plaats. Wethouder Van Schagen stel de voor eerst de bevindingen van een boomchirurg af te wachten en daarna te beslissen over het behoud van de bo men. In de loop van 1981 hoopt men met de bouw van de brug naar het eiland Kou- denhoorn te kunnen beginnen. De juridische procedure is in een gevorderd stadium. Met de bouw van de brug naar het in dustrieterrein is men inmid dels begonnen en naar ver wachting zal die brug over de Leede in augustus/september 1981 klaar zijn. De heer Van Leeuwen pleitte voor een spoedige aanleg van het fiets pad langs de Oranje Nassau- laan nabij Huize Gerto maar ook daar spelen de financiële, middelen, of liever gezegd een tekort daaraan, een belangrij ke rol. Het voorstel om het schoon maken van de Kagerplassen in het vervolg maar over te laten aan de zeeverkenners vond al gemeen instemming van de commissie. Tweemaal per jaar wordt er een schoonmaakaktie voor de Kagerplassen gehou den. In de praktijk blijken maar heel weinig Warmonders daar belangstelling voor te hebben en bestaat verreweg het grootste aantal schoonma kers uit zeeverkenners die op het eiland in de Zijl hun on derkomen hebben. De kosten die aan die aktie zijn verbon den bedragen ongeveer 1000,Men stelt nu voor die 1000,in de vorm van een subsidie aan de verken ners te verstrekken waarvoor zij de plassen tweemaal per jaar schoonmaken. De commissieleden maakten zich bezorgd over het tijdig plaatsen van de eventuele ge- luidschermen langs de Schip- holspoorlijn. De proefscher- men zijn nog niet geplaatst en in mei 1981 moet de trein rij den. Men vraagt zich af of er dan nog iets te kiezen valt of dat men door tijdgebrek slechts ja kan zeggen. Dhr. v. Schagen deelde mee dat hij er bij Articon op had aangedron gen haast te maken met de proefschermen. .bbers praat Noordwijkse chJfolieren actievoorzitter van het in de Tweede Kamer, Lubbers, sprak glster- n defag in hotel Zinger in Iwijk een uur met 150 de d lieren van lagere scholen r van lie gemeente. De politicus nen i n naar Noordwijk op uit- uit. ging van de Stichting Kul- ir tot e Activiteiten Noordwijk waai IN). Aan de orde kwamen lei zaken die met het be- van het land van doen ;chre\ben. Na de inleiding moch- kinderen vragen stellen de CDA-er. Toen het ijs gebroken was, kwam Re en spervuur van vragen. :zegd, scholieren waren nieuws- polil g naar het jaarinkomen i die de fractievoorzitter en en, ki gen of dat niet wat minder in verband met de bezuini- .'HOTjen. Lubbers antwoordde open op deze vragen en ïlde dat ook kamerleden er gaan verdienen, van- i de stagnerende econo- Voor Ruud Lubbers was de eerste keer dat hij zo'n irek met scholieren had, r hij liet weten het zeer op te stellen. ;eidschen- mopzn !ialst" DSCHENDAM Tijdens indaag om vijf uur begon* receptie bij de installatie de nieuwe burgemeester Leidschendam, de heer W. e Vreeze, werd hem door lichting die het jongeren- rum „Sater" beheert het je „Leidschendam op z'n 1st" aangeboden waarvan ns!c0 ir twee exemplaren zijn en la ukt volgens Sater „tamelijk ike boekje" bevat voorna- "joj' ijk foto's van onlangs ge- Igekomen gebouwen als de wel] inbouw van het raadhuis et kantoor van gemeente erken en ikken jjeri( waarbij als tegenstel- de oude, tamelijk verval- ichool werd getoond waar iet jongerencentrum is ge- 'gd. Een aantal lege pagi- moeten de „witte vlek- voorstellen, het ontbre- van wijkgebouwen en jon- ncentra. In een toelichting 'Sater dat als de aanbeve- van het college bij de loting voor 1981 worden 'aard „het welzijn in Leid- ^v,oct itu*am °P zij" 6at ligt", i miljoenenverslindende peten staan er en nu is de op, deelt het stichtingsbe- i. de heer De Vreeze mee, 'j överigens van harte wordt 1 ^gewenst en uiteraard L gevraagd wat aan de "sch? lemen te doen. 'aard, zo luidt de slotre- De Katwijkse Dorpskerk. DRIE JAAR NA OPLEVERING KATWIJK Het stucwerk van de uit de vijftiende eeuw stammende Dorps kerk in Katwijk aan den Rijn is, drie jaar na de ingrijpende restauratie, op nieuw aan vervanging toe. De werk zaamheden in de kerk, die na beëindi ging van de restauratie in 1977 nog nooit in zijn geheel is opgeleverd, zul len over ongeveer drie weken zijn vol tooid. Van de nieuw aangebrachte pleisterlaag mag echter niet worden verwacht dat deze langer dan tien jaar meegaat. Het pleisterwerk in de Dorpskerk ver toonde reeds vlak na de officiële herope ning in het najaar van 1977 op verscheide ne plaatsen scheuren. Het was vrij een voudig om met de hand de kalk van de muren te verwijderen, en na enkele maanden kwam de stuclaag ook uit zich zelf omlaag. Het gevolg hiervan was dat het op de monumentenlijst staande ge- terlaag, opnieuw chemicaliën gevolgd bouw opnieuw een wat verwaarloosde door Hoogoven cement, met een zeer laag aanblik gaf. kalkgehalte. De muren worden hierna ge wit. Wij hebben dit procédé al enige tijd Volgens de heer Dubbeldam, kerkvoogd geleden op een paar plaatsen met succes belast met het toezicht op de gebouwen in de kerk toegepast, maar het is haast van de hervormde gemeente in Katwijk wel zeker dat ook deze laag niet het eeu- aan den Rijn, is er voor dit euvel geen af- wige leven heeft. Als het stucwerk tien doende oplossing voorhanden. „Het zout- jaar blijft zitten, mogen we onze handen gehalte in muren die enkele eeuwen oud dichtknijpen." zijn is zeer hoog, en het is bekend dat zout Tijdens de stucwerkzaamheden, die acht en kalk de grootste vijanden zijn. De mu- weken geleden zijn begonnen en nog on- ren zijn in eerste instantie dan ook met geveer drie weken zullen duren, gaan de chemicaliën ingesmeerd, gevolgd door een kerkdiensten gewoon door. Wel moest het harde pleisterlaag. Over deze laag werd Assendelft orgel, waarvan er maar twee het normale stucwerk aangebracht. Toen zijn in Nederland, enige tijd geheel met het stucwerk na een tijdje echter los plastic worden afgedekt om beschadigin- kwam bleek dit toch niet de juiste oplos- gen door het opgeworpen stof te voorkop sing te zijn geweest. men. De kosten van de nieuw aange- De methode die nu wordt gevolgd, bestaat brachte pleisterlaag bedragen om en nabij uit een laag chemicaliën, een harde pieis- de 10.000 gulden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 LEIDEN Toneelvereniging Tot Ie ders Genoegen bestaat dit jaar vijftig jaar. Wat mij betreft mag de club nog eens vijftig jaar overleven wanneer zij altijd van die aardige amateurproduc ties maakt als gisteravond in de Leidse Schouwburg 'Schat ik ben 'r hoor' bleek te zijn. Jack Popplewells 'Darling, I'm home' be handelt op humoristische wijze de tegen woordig veel voorkomende rolwisseling in het gezin man doet het huishouden, vrouw werkt zonder echt grof te wor den of echt stelling te nemen. Het stuk draait om Celia en Rupert Johns (Corin Hagenbeek en John Donders). Celia de vrouw. Hun aanstekelijke tempovolle neemt de slecht lopende zaak over en Ru pert mag kennis maken met de dagelijkse spel sleurde de rest van de groep mee naar een pittige, snel gespeelde voorstel- sleur van het huismannen-bestaan. Maar ling zonder opvallende haperingen, waar- het changement slaat als een epidemie om in zelfs een ogenblik ironie opflikkerde, zich heen. Ook Johns' vriend Robert Sylvia Jansen, als dochter Johns, zette (Wim Beekman) wordt thuis geparkeerd soepel een vlinderende dochter neer. Ada en tenslotte ook zijn aanstaande schoon- Buijning, Odile de Koning en René Spits zoon Rodney (Aijan Verhave). verrichtten nuttig werk op de achter- John Donders had een dragende rol die grond, hij met zijn Brabants aandoende smeuïg- TIG overtrof met 'Schat ik ben 'r hoor' heid gemakkelijk aankon. Hem werd zichzelf in vaart, actualiteit en foutloos- daarin voortreffelijk tegenspel geboden heid. Misschien dat voorzitter en regisseur door Corin Hagenbeek, die haar typisch Jacques Boom aan een tweede jeugd is be- femme-fatale-karakter nu eens fraai com- gonnen. Wie weet. bineerde met het type van de doortasten- Paul van der Plank VOORSCHOTEN De Christelijke Oratoriumvereni ging Exultate Deo geeft op woensdag 19 november haar jaarlijkse concert in de Moeder Godskerk aan de Van der Oy- enlaan in Voorschoten in sa menwerking met het Geweste lijk Orkest. Op het programma staan de Oratoria de Noël van o_ Saint Saëns, de Pastoralmesse 'Smit is lid van de commissie ganist Tijn van Eyck. Het ge heel staat onder leiding van Sander van Marion. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de Leid- seweg 175, tel. 01717-4178, aan de Van Ostadehof 42, tel. 01717-7287 en aan de zaal. LEIDERDORP Het D'66- statenlid Ton Smit houdt van avond tijdens een openbare le denvergadering van de afde ling Leiderdorp van zijn partij in het Dorpshuis een inleiding over de vervoers- en verkeer sproblematiek in de regio. Ton van Diabelli en Psalm 42 van Mendelssohn Bartholdy. Aan het concert werken verder mee de sopraan Jorine Sam son, de alt Map Baks, de tenor Wouter Goedhart, de bas Henk van der Brink en de or- verkeer van de Provinciale Staten. De bijeenkomst in Lei derdorp begint om acht uur. kendheid heeft gekregen met zijn rollen in Nederlandse speelfilms, komt vrijdag 21 no vember met zijn tweede caba retprogramma naar Alphen. 'Maat 45' heette zijn vorige programma had vrij veel suc ces en als logisch gevolg daar van komt hij nu met 'Lang zaam Haasten'. 'Een show vol verrassingen en onverwachte effecten gericht op mensen die een avond in een andere we reld willen vertoeven'. Hooft- straattheater, 20.30 uur. HAZERSWOUDE De Par tij van de Arbeid afdeling Ha- zerswoude houdt vanavond haar ledenvergadering in het Michelshuis. Op het program ma staat een film over de" ge schiedenis van de SDAP, de gemeentebegroting voor 1981, net activiteitenprogramma van de PvdA voor het komend jaar en de bestuursverkiezingen. De bijeenkomst van de Ha- zerswoudse socialisten begint om acht uur. HAZERSWOUDE Vrou- wenberaad, waarom en hoe?', is het onderwerp van een bij eenkomst die belegd wordt door een initiatiefgroep die zich tot doel heeft gesteld een CDA-vrouwenberaad op te richten. De ontmoeting vindt plaats woensdag 19 november om half acht in eén van de za len van de gereformeerde kerk in het dorp. Tentoonstelling De Vogelvrienden LEIDEN/VOORSCHOTEN De vereniging „De Vogel vrienden" Leiden-Voorscho- ten houdt dit jaar in ver band met het 30-jarig be staan een rayon-expositie in het weekeinde van 22 no vember in het Cultureel Centrum aan de Prinses Ma- rijkelaan in Voorschoten. Aan de tentoonstelling zal door zestien verenigingen uit de regio Leiden worden deel genomen en deze verenigin gen zullen met de door de le den ingezonden vogels mee dingen naar het rayon-club kampioenschap. Ook dit jaar gaat het om vogels in tal van soorten en variëteiten, zoals zangkanaries, kleurkanaries, postuurkanaries, bastaarden, tropische vogels, parkieten en nog veel meer. Ook zal er ook dit jaar weer een grote ver koopklasse zijn van vogels van diverse pluimage. De toegang tot de expositie is gratis. De tentoonstelling wordt gehou den op vrijdag 21 november van 20.00 tot 22.00 uur, op za terdag 22 november van 10.00 tot 20.00 uur en op zondag 23 november van 12.00 tot 18.00 uur. Kindertehuis in „Elisabethhof" LEIDERDORP De bouw van het Philadelphia kinder tehuis in het plan „Elisabeth hof", waarvan reeds lang sprake is, is thans zo goed als zeker. Volgens wethouder A. H. Meerburg (CDA) van ruimtelijke ordening en open bare werken is er al een voor lopig koopcontract met het be stuur van de stichting „Phila delphia" gesloten. De heer Meerburg verwacht, dat er al in het voorjaar van 1981 met de bouw kan worden begon nen. Intussen wordt er op het gemeentehuis hard gewerkt aan de voorbereiding van het ontwerp-bestemmingsplan „Elisabethhof", het gebied ten noorden van het sint Elisa beth Ziekenhuis dat een par kachtige invulling krijgt en is bestemd voor kantoren en me dische instellingen. Het ziet er naar uit dat de al jaren voortslepende onderhan delingen met het rijk over de vestiging van een districtsbu reau van de rijkspolitie met succes zullen worden be kroond. Het wachten is nog op tekening van de voorlopige koopakte. Met een aantal an dere gegadigden voor een plaats in het „Elisabethhof" is de gemeente nog in onderhan deling. Onder hen bevindt zich een ondernemer die geïn teresseerd is in de vestiging van een hotel/restaurantbe drijf in dat gebied. Een spoedi ge verkoop van de grond zou voor de gemeente een behoor lijke financiële injectie beteke nen, waardoor de rentelast al thans voor een deel kan wor den teruggedrongen. Voor nieuwe Amro-spaarders slechts f 15,- (voor niet-Amro-spaarders f 30,-). Spaart u nog niet bij de Amro Bank? Dan verschaft de Amro Bank u nu een goede extra reden om een spaarrekening te openen: een plaatje van 10 gram gegarandeerd 999,0 fine silver (de aanduiding voor puur zilver). Hoe komt u aan zo'n waardevol kleinood? U opent een spaarrekening bij de Amro Bank en stort minimaal 50 gulden. Dan stellen wij u van onze kant in de gelegenheid het zilveren plaatje te kopen voor het speciale bedrag van f 15,- (prijs voor niet-Amro- spaarders f 30,-). Voor het zilveren plaatje geldt het devies: zolang de voorraad strekt. Ontvangt u liever een spaarpremie i.p.v. een plaatje puur zilver, dan doet de Amro Bank als aanmoedigingspremie f 7,50 bij uw eerste inleg Deze premie is gedurende één 10 gram fine stiver 999.0. maand niet opvraagbaar. Deze unieke Dtoe:i mm2'/,cm" aanbieding van de Amro Bank r* geldt vanaf 4 november tot I en met 5 december. Zorg dus KQ I dat u er snel bij bent. Dikte: 3 mm. Gegarandeerd door de Amro Bank me! een genummerd „certificaat van echtheid". —.pip, LËIDSE COURANT DINSDAG 18 NOVEMBER 1980 PAGINA 7

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7