?en- 1 Rotterdamse Glasbergen onverdiend langs Studenten: 5-4 Speelautomaten mogen niet dienen als gokmaehines Beleidsconferentie zet voor Raad van Kerken deur naar de samenleving wat verder open cl :gic Van Abbem useum op internationale kunstmarkt in Dusseldorf Veronica wil B-status 1 ira „Strenger optreden tegen illegale zenders' Muzikaal theaterin Oegstgeest VVD-Kamerlid Joekes debuteert met detective KORTE METTEN Radboudstichting: Kloof tussen geloof en wetenschap kleiner SPORT/KUNST LEIDSE COURANT DINSDAG 18 NOVEMBER 1980 PAGIh KATWIJK In de slotse conden van het interregiona le zaalvoetbalduel met Rot terdamse Studenten pakte Glasbergen de Best toch nog de volle winst. Een overwin ning (5-4) die op zijn minst onverdiend mag worden ge noemd. De Rotterdamse zaalvoetballers hadden gis teravond in sporthal Cleijn Duin tenminste recht op één punt. In de Leidse hoofd klasse haalde Fer van Duur- en onverwacht fors uit Met Fred van Haarlem in een produktieve bui werd EKL Boys met 1-5 ruim versla gen. In de interregionale hoofdklasse verliep alles zoals mocht worden ver wacht. De Bron won met 5-2 van Huug van Es, De Rozet had geen enkele moeite met Concordia (8-2) en Ceverbo blijft kansrijk door een 6-3 zege op FV Snoekie. Twee minuten voor tijd zorgde Ruud Kanters voor de ver diende gelijkmaker in de wed strijd Glasbergen de Best Rotterdamse Studenten: 4-4. Een doelpunt dat de Rotter dammers mede te danken had den aan een 'alles of niets tac tiek'. In de laatste minuten na melijk werd doelman Harm van Oeveren naar de kant ge haald en kreeg aanvoerder Hans Gardeniers de taak van 'vliegende keep' toebedeeld. Resultaat was dus die vierde treffer. Tien seconden voor tijd echter kregen de Rotter dammers toch de rekening ge presenteerd voor die riscico- volle speelwijze. Glasbergen de Best-speler Gé Perfors loste een ongevaarlijk schot, de in het doel staande Gardeniers wilde de bal rustig stoppen maar via zijn voet carambo leerde het leder in het doel: 5- 4. Aftrappen was niet eens meer nodig. Een onverdiende zege voor Glasbergen dat gisteren geen moment kon imponeren. Rot terdamse Studenten, meestal een zeer verdedigend spelende ploeg, had voortdurend een overwicht en stelde de Rijns- burgse tegenstander vaak voor grote problemen. Toch zou de ploeg van coach Nico Glasber gen via uitvallen vier keer op voorsprong komen. De studen ten kwamen telkens goed te rug en waren even zovele ma len in staat naast Glasbergen te komen. Alles leek onder controle, maar de blunder van Gardeniers betekende de vijf de voorsprong voor de Rijns- burgers en deed de verdiende deling teniet. Doelpunten Glasbergen: Gé Perfors (2); Anne Ouwersloot (2); Arie van Dijk. Rotterdamse Studenten: Arthur van Schaik (2); Rob de Jong; Ruud Kanters. Fer van Duuren haalde in het inhaalduel met EKL Boys fors uit. De Leidse ploeg, met doelman/sponsor Fer van Duuren in een hoofdrol, won uiteindelijk met 1-5. Voor het eerst in dit seizoen was de top scorer van vorig seizoen, Fred van Haarlem, weer eens ou derwets op schot. Van Haar lem deponeerde de bal vier (Van onze correspondent Ami van Vree) DUSSELDORF Een deel van de kollektie van het Eind- hovens Stedelijk van Abbemuseum staat tot en met 23 no vember als bijzondere tentoonstelling centraal op de inter nationale kunstmarkt in Dusseldorf. De Rijnlandse kunst markt die afwisselend in Keulen en Dusseldorf wordt ge houden, is een van de grootste Duitse manifestaties, waarin jaarlijks een overzicht wordt geboden van wat er aan 20e eeuwse kunst op de Europese markt te koop is, van klassie ke modernen tot de meest geavanceerde eigentijdse stro mingen. In Dusseldorf hebben dit jaar 123 galerieen uit de Bondsrepu bliek en 7 andere Europese landen, waaronder Nederland, hun fraaiste bezit tentoongesteld (wat er ook kan worden gekocht). Tegemoet gekomen is aan de bezwaren die bij vorige gelegenhe den steeds luider klonken: dat de kunstmarkt een manifestatie dreigde te worden van uitsluitend gevestigde galeriehouders, die werk aanboden van kunstenaars, die hun sporen allang hadden verdiend. Voor anderen was deelname aan de kunstmarkt fi nancieel niet haalbaar. Deze keer echter kunnen ook jonge, nog niet doorgebroken kunstenaars, die door de geëngageerde han delaars worden ondersteund, met hun aanwezigheid bekendheid verwerven. Dit is mogelijk geworden door subsidies van de stad Dusseldorf, de deelstaat Noordrheinwestfalen en het ministerie in Bonn. Op deze manier hoopt men in Rijnland de internatio nale kunstmarkt weer tot een markt van de avantgarde te ma ken. Dat een Nederlands museum voor het eerst de bijzondere ten toonstelling mag organiseren, is ongetwijfeld terug te voeren op de persoon van de directeur van het van Abbemuseum, dr. R.H. Fuchs. Deze speelt een vooraanstaande rol op het internationale kunsttoneel, wat gehonoreerd is met het verzoek om in 1982 de "Dokumenta" in Kassei, een befaamde (en vaak omstreden) ten toonstelling van eigen tijdse kunst, samen te stellen en te leiden. Door Fuchs de speciale bijdrage aan de Rijnlandse kunstmarkt te laten verzorgen, hoopten de organisatoren in Dusseldorf waarschijnlijk een voorproefje te krijgen op wat straks in Kassei te zien zal zijn. Rudi Fuchs heeft bij zijn selektie de nadruk gelegd op "concep- tuel art" (plus'alles wat daar omheen gebeurt), en op de schil derkunst (vooral van die richting). Middelpunt voot een aantal "constructivisten" waarmee het van Abbemuseum een traditie heeft hoog te houden en welk stroming volgens Fuchs een gro tere betekenis heeft gehad dan het kubisme. Bob Marley zou vechten voor zijn leven LONDEN Bob Marley, pop zanger, reggae-musicus, volge ling van de rastafariancultus, lijdt volgens onbevestigde be richten aan kanker en vecht voor zijn leven, zo heeft het Londense dagblad „New Stan dard" gemeld. Rock-criticus John Blake schreef, dat Marley (34) on langs in New York ineen was gestort na twee concerten in Madison Square Garden. Art sen zouden hebben geconsta teerd dat Marley aan kanker leed. Vrienden spraken even wel over uitputting. keer achter EKL-doelman Cees van der Steen. De vijfde Leidse treffer kwam op naam van de goed spelende Ted van Berkel. Bij EKL liet goaltjes- dief Ronald van der Pot het gisteravond afweten. Dit deels omdat Van Duuren een prima partij keepte en deels omdat Van der Pot zijn vizier vaak niet op scherp had staan. EKL, dat in de tweede helft al snel tegen een ontmoedigende 0-4 achterstand aankeek, kwam slechts een keer tot scoren. Jan Pijnakker versloeg Van Duuren van afstand. Uitslagen: Glasbergen de Best - Rot terdamse Studenten 5-4; De Rozet - Concordia 8-2; PMI De Bron - Huug van Es 5-2; Ceverbo - FV Snoekie 6- 3. Stand Interregionale hoofdklasse. Juffermans 10 Koosjardin 10 Ceverbo 10 Voetbal Int 10 De Rozet 10 Van Rooyen 10 29 Glasbergen 10 FV Snoekie 10 Rotterd St. 10 PMI De Bron 10 7 3 0 17 4 7 2 1 16 6 8 0 2 16 6 1 3 13 f 6 1 3 13 2 5 0 5 10 4 2 4 10 3 0 7 6 30- 2 7 4 20-75 Uitslag: EKL Boys - Fer van Duur- t 1-5. Stand Leidse hoofdklasse. Van der Plas 6 6 0 0 12 De Taverne 6 4 0 2 8 Cleijn Duin 6 4 0 2 8 Landwer JMB 5 3 117 Van Gerven EKL Boys F.van Duuren Bemelman Bax Zeefdruk Oegstgeest 6 2 13 5 5 2 0 3 4 6 2 0 4 4 6 10 5 2 6 10 5 2 Marek Jerre, de Tsjechische meester-cellist, en de Zwitser se pianist Markus Schneider geven op 21 november een re cital in Diligentia. Op het pro gramma staan werken van Ja- nacek, Martinu, Debussy en Stravinsky. De Theaterunie presenteert op vrijdag 21 en zaterdag 22 november in het HOT het mu ziektheaterstuk Dr. Fruddi van Hilbert Kuik en Theo Jo ling. Dr. Fruddi, die zijn psy cho-analyses baseert op een theorie van Freud, raakt ver liefd en daardoor zichzelf kwijt en komt via een zelfa nalyse in een muziektheater terecht Lionsfeest voor kinderziekenhuis in Zaïre LISSE De Lions Club Bol lenstreek wil de opbrengst van het eerstvolgende bloe- mencorsofeest in overleg met Terre des Hommes' be stemmen voor de inrichting van een kinderziekenhuis in Zaïre. Voor de inrichting hiervan willen de Lions een bedrag van 15.000 gulden overhouden. Het restant van de opbrengst van de mani festatie die jaarlijks vooraf gaat aan het bloemencorso, gaat naar organisaties van gehandicapten in Neder land. De voorbereidingen voor het corsofestival op 23 en 24 april 1981 zijn nu al begonnen. Een nieuw programmapunt wordt de „Bollenstreek Talenten show". Dit jaar heeft het Lionsfeest een bedrag van 35.000 gulden opgebracht, ruim 10.000 gulden meer dan vorig jaar. Twintigduizend gulden gaat naar de stichting Tri Asih in Djakarta, voor de uitbreiding van een opvang centrum voor geestelijk ge handicapte kinderen. Een be drag van 5.000 gulden heeft een bestemming gevonden in Zaïre, terwijl ook geldelijke steun is verleend aan de slachtoffers van de recente aardbevingsramp in Algerije. Hilversum De Veronica- omroeporganisatie heeft de grens van 300.000 leden over schreden en gaat in december bij het ministerie van CRM de B-status aanvragen. Als die door het ministerie wordt ver leend, krijgt Veronica op zijn vroegst per 1 oktober 1981 meer zendtijd op radio en tele visie. Het betekent, dat het vorige week door het NOS-bestuur vastgestelde televisie-zend- schema voor 1981-1982 waarin niet in Veronica als B-omroep was voorzien, herroepen zal moeten worden. Toneelprijzen toegekend MAASTRICHT Het Alge- meen Nederlands Verbond (ANV) en het Colloquiem Ne derlandse Toneelschrijvers hebben toneelprijzen toege kend. De Edmond Hustinxprijs voor 79 gaat naar Jan Chris- tiaens uit Antrwerpen, die voor '80 naar Eli Asser. Ze zijn toegekend uit waardering voor het gehele oeuvre vanm de Nederlandstalige auteurs en bedragen beiden 1.000.- De Visser Neerlandiaprijzen zijn toegekend aan Eudy Geld- hot uit Brugge voor 'Noch vis noch vlees' en Haye van der Heijden uit Utrecht voor 'Drie jongens, drie meisjes'. (Vervolg van de voorpagina) Het een en ander wordt gere geld in een wetsontwerp dat gisteren bij de Tweede Kamer is ingediend en dat een einde moet maken aan de huidige si tuatie. Nu is het meestal zo dat speelautomaten op clan destiene wijze als gokautoma ten worden gebruikt, name lijk door verzilvering van vrije spelen. In de toekomst zullen drie soorten vergunnin gen nodig zijn, voor toelating, exploitatie en aanwezigheid. De eerste soort moet voorko men dat behendigheidsauto maten zo worden ingericht, dat zij als gokmachine kun nen dienen. Op de behendig heidsautomaten mag geen zo geheten kredietmeter of een uitbetaalmechanisme meer zijn aangebracht. De hoogste toegestane beloning is één vrij spel. Volgens de staatssecretarissen is het duidelijk dat juist in de sfeer van de exploitatie, „gelet op de technische kennis en de middelen van de exploitant", er ruime mogelijkheden zijn tot fraude. Daarom is ook de exploitatie van automaten af hankelijk gesteld van een ver gunning. Overtreding kan gestraft worden met intrekken van de vergunning. Illegaal exploiteren wordt eveneens een stuk moeili omdat ook voor de aanw heid van een automaat per sie nodig is. Volgens het i ontwerp mogen de macl geplaatst worden in horei1 drijven, die over een di vergunning beschikken ingeschreven bij het bed schap Horeca, en in speel matenhallen. Overtreding deze bepalingen levert het co op van een straf kracl de wet op de economischi. lieten, wat de mogelijkh verruimt voor strafrecht^ ingrijpen. Voor het pla; van behendigheidsautoi zijn de regels wat mi streng. IDEI n pal i rnhjk d jaai ,i. rvers ,9. H< 695 t< egdu ide v nami bet ven rpleeg 'Met'gaat verlaat toch van start NEW YORK De Metropolitan Opera in New York zal streeks 8 december met een uitvoering van 'lulu' van A Berg het seizoen beginnen. Dit is twee maanden te laat als volg van een langdurig touwtrekken om loonsverhoging voo ongeveer 1900 medewerkers van de opera. Nog deze week beginnen de repetities. De leden van kooi ballet hebben ingestemd met een loonovereenkomst. EVERSDIJK (CDA): (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Door sneller en straffer op te treden moet de overheid er voor zorgen dat er geen jungle in de ether ontstaat. Met grote spoed moeten dan ook bij de PTT betere opsporingstech nieken worden ontwikkeld. De PTT zal met name ook ten opzichte van de wild groei van illegale radio- en tv-zendérs aggressiever moe ten gaan optreden. „De ethervervuiling moet met alle kracht worden tegenge gaan". Dat schrijft het CDA- Tweede Kamerlid Eversdijk in het CDA-partijblad. Eversdijk vindt het teleurstel lend dat in het antwoord van staatssecretaris Smit-Kroes op al eerder gestelde kamervra gen „in feite erkend wordt dat de overheid geen effectieve bestrijdingsmiddelen heeft". De ethervervuiling moet met alle kracht worden tegenge gaan, vindt Eversdijk. „In ons land is geen behoefte aan ether-avonturiers". Het kamerlid hoopt dat een wetswijziging die in de maak is volgend jaar een einde zal maken aan de wildgroei, maar ook dan hangt volgens hem de doeltreffendheid af van een effectief opsporingsbeleid door de PTT. „Het is natuurlijk te gek dat, bij wijze van spreken, elke Nederlander met vol doende geld en technische kennis de ether kan betreden. Daar moet snel een stokje voor worden gestoken", zo schrijft Eversdijk. OEGSTGEEST De socië teit De Fuik van de Stich ting Jeugd- en Jongeren werk Oegstgeest organiseert vanaf januari 1981 de nieu we cursus muziektheater. Voor de belangstellenden zal er donderdag 20 novem ber in Taberna aan de Ko ningin Julianastraat 1 een open avond worden gehou den. Er wordt dan een „proefles" muzikaal theater gegeven ie dereen aan kan meedoen. Een ervaren docent zal met de deelnemers bekijken wat er mogelijk is op het gebied van muzikaal theater. Zo kan bij voorbeeld veel aandacht wor den besteed aan het cabaret. Het is de bedoeling van de cursus dat de mensen improvi serend bezig zijn met elkaar, dat ze leren zich gevoelsmatig uit te drukken in zang, dans en spel. De cursus zal op de donderdagavond worden ge houden. Bij voldoende belang stelling zal de eerste cursus avond op donderdag 8 januari worden gehouden. Voor infor matie of opgave kan men te recht bij sociëteit De Fuik, tel. 154773, vragen naar Ronald Messemaker. Het is ook moge lijk een bezoek te brengen aan de sociëteitsavonden, die iede re vrijdag en zondag worden gehouden in Taberna. „MOORD IN DE RIDDERZAAL" SPANNEND EN LEERZAAM tMOl rak c werl begi 'fX aa! t rer •erke lie a i citeit ilijkl n wc DEN HAAG „Op het Binnenhof heerste het gedemph roezemoes van Prinsjesdag. De fontein stond droog, on men er nog altijd niet in geslaagd was te voorkomen, het water over de rand van het bassin morste wanneet fontein werkte. Op het speciale platform van de telev sprong de cameraman als een acrobaat heen en weer aardige beelden op te vangen: een groepje kinderen vlaggetjes, een oude man in een rolstoel, een kwebbele soldaat, stijf in het gelid. Het was een warme septem dag". Nee, dit is geen verhaal dat eigenlijk twee maanden gelede 1 v^n in de krant had gemoeten en dat nu bij toeval alsnog de kol ent3e men heeft gehaald. Het zijn de eerste regels uit de vandaag 'e^J^ schenen detective „Moord in de Ridderzaal", geschreven lr" het VVD-Tweede Kamerlid Theo Joekes. Op ongezette ti 1 kunnen Kamerleden onvermoede kwaliteiten aan de dag gen. We wisten al dat de nu 57-jarige liberaal Joekes in Kar debatten een begaafd en ad rem spreker is, we wisten dat hijDDS poosje journalist is geweest en het was evenmin onbekend, U kj hij een groot kenner en liefheber is van de engelse taal en ft 'N terkunde. Dat hij echter in staat is geweest, tiidens de afgelc joli zomermaanden een meeslepende detective la Agatha Chrï te schrijven, heeft velen in het parlementaire wereldje verbaÉracti Tijdens zijn vakantie liet Theo Joekes, op basis van zijn 17-j® in ervaring als Tweede Kamerlid, zijn fantasie de vrije loop ei® Lu dacht een verhaal waarvan zelfs de veiligheidsagenten in delag mer rode oortjes zouden krijgen. Op Prinsjesdag vinden zeildwijl den van de Eerste en Tweede Kamer in de Ridderzaal de dperer doordat een kroonluchter naar beneden stort. De griffier vanue ge Tweede Kamer, in Joekes' boek een vrouw, pluist samen én na een inspecteur van de rijksrecherche de ramp haarfijn uit. |9>ng complot? Zoals het in goede detectives betaamt, blijven er totte A na aan het slot nog vraagtekens bestaan over het hoe en waaifN). t van de gebeurtenis. jjei Z£ „Moord in de Ridderzaal", dat de ondertitel „een extravaganten va (buitensporigheid) draagt is niet alleen een boeiend geschreèen. I boek, maar ook een leerzaam werk. Hoewel huidige personen de ki politieke verwikkelingen in het boek onherkenbaar zijn de maakt, (de voorzitter van de Tweede Kamer is bijvoorbeeld naai man op leeftijd, er is sprake van een Centrumpartij, een Re en blikeinse Partij en een Conservatieve Partij en, zoals gezegd, schol griffier is een vrouw) toch komt het reilen en zeilen van polil g Den Haag zeer waarheidsgetrouw uit de verf. Degenen die d gebeuren op en rond het Binnenhof niet dagelijks volgen, k gen r nen tussen de regels nog aardig wat opsteken. in vr DICK VAN RIETSCHOljen. Theo Joekes, „Moord in de Ridderzaal" Uitgeverij Loeb, f 19,50. Ier i de Voc de ec lek De vaste leden van de Raad van Kerken en vertegenwoordigers van het grondvlak zijn het bij de afsluitende kerkenconferen- tie in Lunteren in grote lijnen eens gewor den over het beleid, dat de Raad van Ker ken gaat voeren in de komende jaren. Op één centraal punt vonden de officiële ge delegeerden van de lidkerken hun achter ban echter te ver gaan, namelijk bij de wens, dat de kerken eens duchtig aan zel fonderzoek zouden moeten gaan doen op het punt van hun bestaansrecht De kerken vinden het veel te vanzelfspre kend dat ze zijn, zoals ze zijn, zo meenden de voorstanders van het voorstel. Daarom zou den zij zichzelf de vraag moeten stellen of ze wel iets wezenlijks in te brengen hebben in het totaal van de oecumene en of die inbreng een zelfstandig voortbestaan rechtvaardigt. Die kant wilden de meeste officiële vertegen woordigers dus niet op. De conferentie in Lunteren vormde de voor lopige afsluiting van de tweede landelijke kerkenconferentie van de Raad van Kerken, twee jaar geleden begonnen als een bezin ningsproces over de oecumene binnen de plaatselijke gemeenten en parochies van de elf bij de raad aangesloten kerken. Uit dat proces waren allerlei punten naar voren ge komen, die de Raad van Kerken wilde ver disconteren in zijn beleid. Daarover is in Lunteren vergaderd door de officiële beleidsfiguren van de kerken en vertegenwoordigers van de basis. Op tafel la gen twintig beleidsvoorstellen, die voor een belangrijk deel door de officiële gedelegeer den werden overgenomen. Daarmee ver plichtten zij zich deze zaken in hun eigen kerken aan te kaarten en ook te verdedigen. Bij het voorstel om bij de lidkerken aan te dringen op het houden van gezamenlijke eu charistie/avondmaalsvieringen, verklaarden alleen de rooms-katholieke afgevaardigden daar geen verantwoordelijkheid voor te kun nen nemen. Bisschop Ernst van Breda vroeg nadrukkelijk om de aantekening tegen te hebben gestemd. Geheel nieuw was een voorstel er bij de lid kerken op aan te dringen zich intensief bezig te houden met wat werd genoemd „het poli tieke pastoraat": de beklemtoning van sa- menlevingsvragen binnen het pastoraat. Daarbij moet niet alleen aandacht worden ge schonken aan de maatschappelijke nood, maar ook aan de factoren, die deze nood ver oorzaken, zoals werkloosheid en discrimina tie. De combinatie kerk en politiek blijkt in vele kerkgenootschappen verwarrend en po lariserend te werken. Daarom wordt aanbe volen de mogelijkheid te scheppen om ker kleden met tegengestelde standpunten op po litiek en maatschappelijk terrein in gesprek te brengen. Hierbij zouden ook politieke be leidsfiguren en pastores een rol moeten spe len. Andere beleidspunten, die werden vastge steld betroffen onder meer een verdergaande geloofsbezinning op het verstaan en omgang met de bijbel en over de plaats van de vrouw in de bijbel en in de kerk. Voorts de nood zaak, dat kerkelijke theologische opleidingën nadrukkelijker in een oecumenisch kader gaan werken, de bevordering van contacten tussen kerk en actiegroepen en een grotere» samenwerking op het terrein van de ontwik kelingsproblematiek en het werelddiaconaat. De Raad van Kerken zou ook voorrang moe ten gaan geven aan zaken als het vraagstuk van de kernwapens, de arbeidsverdeling, de vragen van recht en democratie in een pluri forme maatschappij, de plaats van de vrouw, de rechten van de mens in Zuidelijk-Afrika en de problemen van een multiculturele sa menleving. Tijdens een feestelijke bijeen komst op 29 november zal de Kerkenconfe rentie in de Nieuwe Kerk in Amsterdam worden afgerond. In het kader van het Inter nationale Jaar van de Ge handicapten presenteert de stichting „Mensen in Nood" te Den Bosch (giro 1111222) onder het motto „Geef zicht op hun toe komst, spaar hun ogen" een novemberactie ter voorkoming van blindheid bij kinderen in de derde wereld. Elk jaar vallen naar schatting 250.600 kin deren ten offer aan blind heid door verkeerde voe ding. „Mensen in Nood" wil dit helpen voorkomen door het steunen van voe dingsprojecten. „Clamavi",» het informatieblad van de stichting wijdt aan deze problematiek een aantal artikelen. Met overgrote meerderheid heeft de algemene synode van de anglicaanse kerk zich uitgesproken voor verhoging van de regeringshulp aan de armste landen. De synode nam met 263 stemmen vóór en twee tegen een motie aan waarin de conservatieve re gering van Margareth That cher wordt gevraagd de aan gekondigde bezuinigen te herroepen en in plaats daar van te streven naar steun ter grootte van 0,7 procent van het bruto nationaal produkt. De evangelische synode Westfalen in West-Duits- land heeft „beslissende stappen" naar ontwape ning gevraagd. Met slechts vijf stemmen tegen nam de synode te Bielefeld het voorstel van praeses Hein- rich Reiss aan „weloverwo gen eenzijdige daden" aan te bevelen. De synode roept de politici op mogelijkhe den hiervoor uit te zoeken of effectievere ontwape- Met toespraken van drs. Ben ter Veer, voorzitter van het Interkerkelijk Vredesberaad en van de vroegere evangeli sche bisschop van West-Ber- lijn, Kurt Scharf, is in Kassei de vredesweek „Vrede stich ten zonder wapens" geopend. Hij duurt tot zondag en wordt in ruim honderd plaat sen gehouden. Kurt Scharf riep alle christenen op tot een ondubbelzinnig neen te gen atoomwapens. De rooms-katholieke kerk in Duitsland heeft zich bij monde van de aartsbis schop van Paderborn, dr. J. J. Degenhardt, solidair ver klaard met de acties van de arbeiders van Höchst- Hoogovens te Dortmund, waar enkele duizenden ar beidsplaatsen dreigen ver loren te gaan. De kerk steunt de eis van de Dort- mundse bevolking, dat door een investeringspoli tiek op lange termijn deze stad een plaats van staal- produktie moet blijven. De kloof tussen geloof en wetenschap kan thans ge makkelijk worden over brugd dan vroeger. De we tenschap laat veel meer vragen toe. Het geloof en de ethiek kunnen daarom bij themakeuze en doelstel ling van toegepast onder zoek mede richting geven. Deze gedachte is in vele toonaarden naar voren ge bracht op de congresdag van de Radboudstichting in Den Bosch bij gelegenheid van het vijfenzeventigjarig be staan van de stichting. Deze houdt zich bezig met het le vend houden van de christe lijke levensovertuiging in de wereld van wetenschap en techniek, via bijzondere hoogleraren, wetenschappe lijke projecten en steun aan studentenpastoraat. De Radboudstichting over weegt bijzondere leerstoelen op te richten in Maastricht en Eindhoven. Het voorstel tot het instellen van een leer stoel in recht en gerechtig heid, dat Dom Helder Cama- ra deed bij het eeuwfeest van de Vrije Universiteit Amster dam, zal worden besproken. Mgr. J. Bluyssen van Den Bosch, die sprak namens de bisschoppen, zei dat weten schap en techniek het risico r lopen zich te ontwikkelen los van bezinning over hun ei- voj gen grenzen en los van hun i diepste bestemming. Zij moe- f ten dienstbaar zijn aan wel- ^ek( zijn, heil en totale bevrijding WbD van de mens. Mgr. Bluyssen et noemde hierbij vraagstukken |jen als manipulatie met mense- lijk leven en de vraagstuk ken rond de grenzen van le ven en dood, de medische wetenschap, bewapening! kernenergie, de ontwikke ling van chips en dergelijke. Minister Van Trier (Weten- nce, schapsbeleid), meende dat g. het belangrijk is, dat kerken En de ethische vragen die zich otjn opdringen op deze terreinen, aan de orde stellen en de be ginselen formuleren op basis waarvan mensen afzonder-leo lijk en landen tot één verant woorde stellingname kunnen komen. Hij meende echter, dat kerken terughoudend moeten zijn met uitspraken in zaken die in de praktische politiek ook onder christenen zo controversioneel kunnen zijn, zoals kernenergie, lieu en bewapening. d.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 6