Akerboom (CDA) breekt lans voor behoud tuinbouwgrond Zegge &sciiffïjve. ;fec o e Gemeentebestuur Rijnsaterwoude voelt weinig voor spreekrecht Premiewoningen Aarlanderveen gaan 148.000 gulden kosten Ernstige gebreken aan Woudse Dom 'Cantilene' voor 8 dames en 7 heren Begroting Leimuiden gunstig ontvangen GS geeft geen geld voor kamerdebatten via kabeltelevisie ar £cïdóC0OUAaAlt RIJNSATERWOUDE Het college van b en w van Rijnsaterwoude ziet weinig nut in spreekrecht voor de burgerij in de vorm van een 'vrage nuurtje' voorafgaande aan de raads vergaderingen. Vanuit de raad van deze gemeente is een voorstel hiertoe ingediend. Indien de raad vasthoudt aan dit verzoek, dan is het college wel bereid medewerking verlenen, mits dit niet gebeurt voorafgaande aan de raadsvergadering. Het spreekrecht wordt momenteel in veel gemeenten gehanteerd. Burgers kunnen daar voorafgaande aan de raads vergadering hun belangen mondeling toelichten. Doorgaans is hier een half uur voor uitgetrokken en meestal praten de bewoners over zaken die tijdens de later gehouden vergadering aan de orde komen. Tijdens de raadsvergadering mo-' gen de burgers immers niet meepraten. Vandaar dat veel gemeenten op deze manier weer wat meer inhoud aan de in spraakgedachte hebben willen geven. Het college van Rijnsaterwoude onder aanvoering van burgemeester G.J. van der Kroft voelt er bar weinig voor. In een bericht aan de raadsleden zegt het college de noodzaak niet te zien, omdat het Rijnsaterwoudse gemeentebestuur volgens hen voor elke burger al vol doende aanspreekbaar is. Het vragen- recht (het college geeft het 'spreekrecht' deze naam) is toch wel mogelijk, maar in elk geval niet gekoppeld aan de raads vergadering. Als het dan moet, dan bij voorbeeld op de avond van de dag, die twee dagen voorafgaat aan de Vergade ring. De datum van die dag kan dan in de raadsagenda worden opgenomen, zo dat tijdige publicatie verzekerd is. Aldus het college. REGIOLEIDSE COURANTDINSDAG 18 NOVEMBER 1980 PAGIiy^ p ALKEMADE „Wij moeten de barricaden op om het op te nemen tegen alle laksheid, ge zapigheid en gelatenheid aan gaande de tuinbouw in onze streek", deze strijdlustige woorden klonken uit de mond van het anders zo rustige CDA-raadslid Akerboom, tij dens de gisteravond gehouden gemeenteraadsvergadering. Aan de orde kwam agenda punt 3, de herziening van het bestemmingsplan voor het landelijk gebied. Akerboom nam het in het bij zonder op voor de heer H. A. van der Meer, aan wie het verboden is, glastuinbouw uit te oefenen op zijn 5 hectare groot bedrijf te Oud Ade. Hij wees op de zware druk onder welke ieder tuinbouwbedrijf thans zijn strijd om het voort bestaan moet leveren. Hij trachtte te verwoorden wat er bij de tuinders leeft en kenne lijk zijn deze thans in een sta dium gekomen van een regel rechte opstand. Een opstand tegen alles wat provincie, re creatieschap en milieubescher ming koste wat het kost probe ren door te drukken. „Een tuinder kan niet van de wind leven" vervolgde Akerboom zijn felle betoog. „In Alkema de alleen al wonen 1000 hard werkende tuinders, die de kost verdienen voor hun 5000 ge zinsleden. Deze groep mensen gaat volledig door de mangel". Kortom hij pleitte ervoor het huidige bestemmingsplan nog niet te herzien, maar eerst de tuinbouw een kans te geven. Hij riep alle andere politieke partijen op „geen verraad te plegen aan de plaatselijke agrariërs". Dick van der Meer (VVD) was het roerend eens met Aker boom. Hij memoreerde dat in de Googherpolder ook al geen tuinbouw mag komen, terwijl het derde tuinhouwgebied ach ter Nieuwe Wetering nog steeds niet verwezenlijkt is. „De tuinbouw in Alkemade zal op deze wijze een langzame dood sterven", zo voorzag hij. Verdel (VVD) bepleitte dat de tuinbouw in Alkemade met wat meer zorgvuldigheid geto lereerd wordt. Van Tol (PAA) was het eens met het besluit de glastuinbouw in het desbe treffende gebied niet toe te staan. Temeer daar de provin cie uiteindelijk toch geen toe stemming zal geven voor handhaving van het glastuin bouwbedrijf van Van der Meer in Oud Ade. De heer Kret (VGA) wilde de glastuinbouw in Oud Ade een kans geven. Vooral omdat de heer H. A. van der Meer te goeder trouw iets tot stand wilde brengen, dat eigenlijk wel mag, maar door B&W niet gewenst is". Hij vond dat „wanneer er ja renlang een vergissing in stand is gehouden (het oude bestemmingsplan dateert van 1943), je dit niet ten koste van enige partikulieren mag recht trekken". De heer Klerks betoogde dat de provinciale autoriteiten zich toch niet de les laten le zen door de gemeenteraad van Alkemade. Dat het plan nu pas herzien wordt, was vol gens wethouder van Duykeren een gevolg van het afwegen van prioriteiten. Hij onder steunde het argument van Klerks dat het gemeentebe stuur bij het uitvoeren van zijn plannen rekening dient te houden met de provincie. De heer Van der Meer zou van te voren zeer goed geweten heb ben, welke problemen hem te wachten stonden, want hij heeft uitvoerige gesprekken hierover gevoerd met diverse gemeentelijke autoriteiten. Van der Meer mag zijn koude grond cultuur best voortzetten; zijn aanvraag voor het dempen van sloten zal waarschijnlijk wel gehonoreerd worden. Voor toestemming voor de bouw van een woonhuis zal de wethouder zich ook inspan nen. „Maar voor glastuinbouw op die plaats, maak ik bij de Erovincie geen schijn van ans". Bovendien vond hij dat hij best zijn positie zou ver zwakken ten aanzien van het derde tuinbouwgebied achter Nieuwe Wetering als hij nu ook moest pleiten voor een tuinbouwgebiedje bij Oud Ade. Hij adviseerde de voorvechters van een uitbreiding van het tuinbouw areaal „de krachten te bundelen en op de barrica den te gaan voor het derde tuinbouwgebied". De heer Akerboom vond dat hij met een kluitje in het riet werd gestuurd. Paul van der Meer verklaarde „de tuinders zijn het wachten meer dan zat". Een uitspraak waarmee Verdel en Dick van der Meer zich helemaal konden vereni gen. Van Tol pleitte voor ho gere prioriteiten bij de herzie ning van bestemmingsplan nen, want hij voorzag grote problemen bij het plan voor de Kaag. Hij was het met de wet houder eens, dat de zaak vol komen onhaalbaar is bij de provincie. De heren Kret en Duivenvoorden werden door het betoog van de wethouder overtuigd. Zij gaven toe dat de realisering van het derde tuin bouwgebied niet in gevaar ge bracht mocht worden. Uitein delijk moest een stemming be slissen over de herziening van het bestemmingsplan. De uit slag bleek 7 tegen herziening en 8 vóór. Pontaffaire Nog steeds zijn enige schade claims van drie pontveerlie den, die drie jaar geleden vrij gesproken zijn van hun aan deel in de „pontaffaire" niet afgedaan. Deze schadec hebben betrekking op sm geld, extra hypotheek^ extra reiskosten en hetl belastingtarief waaronder] nabetaalde salaris viel. de pontveerlieden twee jaar na de affairj achterstallige salaris over] volledig jaar uitgekeerd I gen verdienden zij weer] maal. Hierdoor viel dit jaT laris over een veel hogeil lastingtarief dan andersi', geval zou zijn geweest. D ren pontveerlieden hebbt advokaten ingeschakeld H alsnog hun recht te halenf gemeentebestuur vindt t gemeente niet aanspra! kan worden gesteld voo )fjess gevolgen van de aangeh _va heid en wijzen daarom y aansprakelijkheid volledi Het acht het echter onl dat de betrokkenen de worden van het Nederli systeem van belastinghei toegepast bij de achters uitbetaalde salarissen, deze reden wil de gem< wel bemiddeling aanbi aan de betrokkenen or trachten van de belastii spektie ontheffing te vei gen van de nadelige finan gevolgen van het belastin teem. AARLANDERVEEN De premiekoopwoningen die aan de Dorpsstraat worden gebouwd gaan waarschijn lijk 148.000,- kosten. Dit deelde de directeur van de woningbouwvereniging, de heer P. Kats, gisteravond mee. tijdens een hoorzitting die speciaal voor de toekom stige bewoners was belegd. Wethouder J. Haanstra deelde aan het begin van de bijeen komst mee dat er in Aarlan derveen od twee locaties gaat worden gebouwd. Behalve aan de Dorpsstraat, zullen er ook twintig huurwoningen aan de Kerkvaartseweg verrijzen. Aan de Dorpsstraat zullen de hier volgens het streekplan Zuid-Holland-oost toegestane veertig woningen in fasen worden gerealiseerd. De heer kats gaf vervolgens een overzicht van de verschil lende subsidie-regelingen. Te vens noemde hij de voorwaar den waaraan toekomstige be woners dienen te voldoen. Deze zijn: men moet sociaal en economisch gebonden zijn aan Aarlanderveen of inwoner van Alphen/Aarlanderveen zijn en tussen de 23 en 64 jaar oud zijn. Dé kopers van de premiewoningen kunnen bij een inkomen van 26.500,— per jaar rekenen op een pre mie van 10.000,— in het eer ste jaar en bij een inkomen van 40.300,— op een premie van 4.000,— per jaar. Start bouw woningen Ter Aar TER AAR De secretaris van de regionale woning bouwcommissie Rijn- en Gouwestreek, de heer F.E Brard slaat vrijdag 21 no vember om 15.30 uur de eer ste paal voor de bouw van 19 appartementen aan de Ter Aarse Oostkanaalweg. Ir. L. van Dijken van de Di rectie Volkshuisvesting in Zuid-Holland zal een half uur later de eerste paal slaan voor een serie van 44 woningen aan de Lijsterbeslaan. Hiermee start de bouw van 63 gesubsi dieerde woningen in Ter Aar. Het plan is opgedeeld is 52 premiekoopwoningen en 11 woningwetwoningen. de fr tste p id kl< luide finai •t vai t bijd cht w chatt< nderii iet i ers. noete RESTAURATIE NOODZAKELIJK RIJNSATERSWOUDE De Woudse Dom, de uit de 11e eeuw stammende Nederlands Hervormdé Kerk, vertoont ge breken die< van dien aard zijn dat restauratie noodzakelijk Is. Dit heeft de monumenten- wacht, een afdeling van mo numentenzorg, na een inspec tie meegedeeld. Een gedeelte van het koor is door vocht aangetast, terwijl tevens aan het muurwerk van de toren het nodige mankeert. Om een restauratieplan op te kunnen laten stellen, worden de raadsleden 20 november verzocht een krediet van 10.000 gulden beschikbaar te stellen. Het kerkgebouw is ei gendom van de Kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde Gemeente, de toren behoort aan de gemeente. Dit in ver- De Woudse rfidse band met de hoge onderh waar kosten aan de toren. In een gezamenlijk o' besloten het draaiboek restauratie op te laten door architectenbureau Beek uit Leiden. In Valkenburg en Katwijk be staat sinds januari van dit jaar een kamerkoor onder de naam 'Cantilene'. Het kamerkoor maakte kort geleden onder lei ding van dirigent Jaap Bol het debuut in de hervormde kerk van Valkenburg. In 'Cantilene' zingen 5 alten, 3 tenoren, 4 so pranen en 3 bassen. Van de 15 koorleden zijn er 8 afkomstig uit Valkenburg en zeven uit Katwijk. Jaap Bol, HAVO-leraar in Kat wijk. is van oorsprong slagwer ker bij de Valkenburgse Har monie. In 1977 begon hij met een cursus koordirectie voor amateurs van K&O/Leiden, hetgeen uiteindelijk resulteer de in de oprichting van 'Canti lene'. De naam van het koor staat overigens voor „Zangme lodie". Op het repertoire staan muziekstukken vanaf 1400. Het kamerkoor voert ook enige werken a capella uit. 'Cantile ne' zal tijdens de kerstviering in de Katwijkse Ontmoetings- kerk een tweede uitvoering ge ven. LEIMUIDEN De begroting van Leimuiden, die sluit met een post onvoorziene uitgaven van 137.393,13 gulden, is gis teravond tijdens de vergadering van de commissie finan ciën gunstig ontvangen. Ter discussie stonden uitsluitend de in de begroting genoemde bedragen, die weinig ruimte tot vragen overlieten aangezien elk bedrag tot op de cent te rug te vinden was. Voorzitter G. J. van der Kroft verklaarde, misschien ten over vloede, dat de gemeente Leimuiden er financieel gezien, bijzon der gunstig voor staat. Dit is te danken aan het beleid waarin men gekozen heeft voor fondsvorming. Bedragen nodig voor grote investeringen hoeven derhalve niet op de geldmarkt ge leend te worden tegen hoge rentekosten, maar worden uit eigen fondsen en reserves voorzien. In een hoorzitting, die op maan dag 24 november gehouden zal worden, krijgen de inwoners van Leimuiden de gelegenheid vragen over de begroting te stellen. Ter informatie krijgen zij de vrijdag voorafgaande aan deze hoorzitting een krant in de bus, waarin de nota van aanbieding bij de begroting is opgenomen. De uiteindelijke vaststelling van de begroting van 1981 zal in de daartoe bestemde vergadering op donderdag 27 november plaatsvinden. Nog steeds geen bestemming voor oud schoolterrein HAZERSWOUDE Zo lang er geen beslissing Is geno men omtrent een nieuwe bestemming van het terrein zit de gemeente Hazerswoude nog met een bouwval van de voormalige Johannes Post-school. Aanvankelijk bestonden er plannen om op het terrein een aantal koophuizen te bouwen, maar dit voorstel viel niet in goede aarde bij het provinciebestuur. Het college van b en w is inmiddels met de eigenaar van het stuk grond over eengekomen zestien premie- en twee vrijesector huizen te bouwen. Dit plan zal worden opgenomen in het bestem mingsplan Dorpskern-oost. Om dit te kunnen realiseren is er inmiddels gevraagd om goedkeuring van Gedeputeerde Staten. ZOETERWOUDE In de Christus Dienaar kerk in Zoe- terwoude worden weer serie Toerustingsavonden gehouden. Tijdens de vijf avonden, die op initiatief van de drie pastores en de raad van kerken worden gehouden, worden spreek beurten gehouden die daarna in discussie vorm worden voortgezet. Donderdag 20 no vember wordt de eerste uit de serie bijeenkomsten gehouden. Pastor J. van Well vertelt over zijn ervaringen bij de oecume nische samenwerking in de Leidse Merenwijk. Deelne mers aan de bijeenkomsten worden verzocht zich bij de verschillende pastorien op te geven. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiui 'DA: ALPHEN AAN DEN RIJN Gedeputeerde staten van Zuid Holland hebben het plan van de gemeente Alphen, kamer-debatten via de kabeltelevisie uit te zenden, afge keurd. De gemeenteraad van Alphen had in augustus besloten dat de mogelijkheid om de debatten via de kabeltelevisie te beluisteren moest wor den geschapen. Een voorbarig besluit nu. Gedeputeerde staten is niet bereid ten van dit project te betalen, maar is ning dat de abonnnees de lasten den moeten dragen. Het college van proberen een oplossing te vinden mogelijkheid te bieden de de heren politici te volgen, de debatten gratis gevolgd worden op of 91,5 mHz van de radio. Friese staartklok ontvreemd HOOGMADE De tabaks- annex rijwielhandel aan de Kerkstraat is het afgelopen weekeinde voor de derde maal in korte tijd door in brekers bezocht. Uit de naast de winkel gelegen wo ning werd een oude Friese staartklok onvreemd. De inbrekers kwamen binnen door het verbreken van een klein raam aan de achterzijde van de woning. Uit de winkel verdween een grote partij si garetten en shag. De winkella de met een geringe hoeveel heid wisselgeld, werd wel geo pend, maar het geld bleef on aangeroerd. Een draagtas werd later achter de woning teruggevonden. De politie, die spoedig na de ontdekking ter plaatse was, heeft verschillende vingeraf drukken kunnen nemen. ZOETERWOUDE Ge huwd; D. Hulsbos en C.E. van der Loo. Overleden; C. van der Drift. Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe voor deze handige 4-kleurenbalpen. abonnee van de Leidse Courant per kwartaal J Stuur mij als dank voor de moeite I handige matstalon 4-kleurenballpoint. Naam I Postcode/Plaatsr j Betaald wordt per maand (automatische afschrijvi KC A Adres.DEN Postcode/Plaats je Telefoon- Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB L m. IN FEITEN DE BESTE wv„n 't de enten iet ge< rdat d bezuin al mi k per* toezie! wa; met proev

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4