Jan Zwartkruis laat concept AZ'67 varen Vedetten sidderen bij aanpak Michels Rabobank Bij de Rabobank liggen de Arke zomerprogramma's nü voor u klaar. uy Thijs kent geen twijfels BONDSCOACH TREKT TOVERDOOS OPNIEUW OPEN FC KÖLN GEKNEED EN OMGESCHOOLD Tips voor Nootdorp Sportwereld Wie het eerst boekt, boekt het best. 5P0RT LEIDSE COURANT DINSDAG 18 NOVEMBER 1980 PAGINA* 17. KfACHELEN Gay Thijs, de Belgische voetbalcoach, is geen man van geheimzinnigheid. Daarom maakte hij gister middag na de oefenwedstrijd van de nationale selectie te- jen Jong België het elftal al bekend, dat morgenavond in Set Heizel-stadion tegen Nederland zal spelen. „Wanneer er Jch geen accidenten voordoen", zei Thijs, „zal ik morgen met hetzelfde elftal aantreden, dat tegen Ierland in Dublin I—1 speelde." De opstelling is: Pfaff (Beveren), Gerets (Standard), Meeuws Club Brugge), Millecamps (Waregem) Renquin (Standard), Van der Eycken (Club Brugge), Van Moer (Beveren), Coeck (Ander- echt); Cluytens (Beveren), Vandenbergh (Lierse), Ceulemans Club Brugge). Reserves: Preud'homme, Wellens en Voordec- iers (Standard), Mommens (Lokeren) en De Wolf (RWDM). Thijs liet zijn ploeg speels oefenen tegen de „belofte", waarbij hij net terrein van Machelen, Lekk f plaatsje tien kilometer ten foorden van Brussel, voor de rust het „echte" elftal in het veld racht en in de tweede helft ook de reserves liet meedoen. Pfaff, P'erets, Van Moer, Coeck en Ceulemans nam bij toen terug. e oefenwedstrijd eindigde in 22. De jeugd nam een voor- prong dank zij een blunder van Pfaff op een schot van De Ruy- De Belgen leven ontspannen naar de confrontatie met Nederland toe. V.l.n.r.: Van der Eycken, Gerets en Van Moer. ter. Door Van Moer en Van der Eycken (strafschop) kwam de A-ploeg op 21. Door een strafschop zorgde Leo van der Eist voor het gelijkspel. 1ST De toverdoos van Jan Zwart huis is weer eens voluit open gegaan, jj tien weken bejubelt de bondscoach ,><ian Oranje het spelconcept van AZ '67. yWij kwam wekelijks superlatieven te *Trt om de tactische snufjes van trai- Kessler te roemen. „Met deze speel- lïrant zijn we allerminst kansloos in flrussel", juichte Zwartkruis steeds na *r een sprankelende vertoning van Alkmaarsc formatie. Zwartkruis foegde ook de daad bij het woord, laar liefst negen spelers van AZ '67 Öecteerde hij aanvankelijk voor de kapitale kwalifikatie-interland voor je WK in Spanje, die morgen in Brus- 1 tegen België wordt afgewerkt. Een mpcle oefenwedstrijd tegen Allema- i Aachen bracht Zwartkruis echter dat spoor af. Met als uitvloeisel hij gisteren in Zeist het concept i AZ even genadeloos neersabelde, i waarmee hij het wekenlang de he- lel in prees. ivartkruis: „Kessler heeft er drie jaar Ln gewerkt. Hij kan echter beschikken rer de genialiteit van Nygaard. Ik moet lus andere wegen bewandelen. Daarom fck kies ik na het mislukte experiment in ^ien voor andere oplossingen. Verras- misschien voor buitenstaanders, r niet voor mij. Al drie maanden gele- Owist ik dat een imitatie van AZ voor Tnje een slechte zaak zou zijn". is het goed recht van Zwartkruis om lagtekens te zetten achter een klakke- e nabootsing van het speelplan van de irdhollanders. Zwartkruis heeft daar gelijk in. Maar het is dan wel onbe- ïelijk dat hij, kennelijk tegen beter teen in, zo lang heeft vastgehouden aan Kpatronen van AZ. Zeker indien zijn be wering, dat het concept van AZ niets is voor Oranje voor hem zelf al tenminste drie maanden vaststaat, juist is, komt zijn handelwijze chaotisch over. Hij nodigde negen spelers van AZ uit, terwijl hij zelf al voor een andere spelvariant koos. Slordig Het gedrag van Zwartkruis valt niet goed bij de koploper. Voor een keer valt veel te zeggen voor die Alkmaarse kritiek, want inderdaad wordt in Zeist slordig omge sprongen met menselijk materiaal dat toe vallig wel bij AZ en niet bij dé KNVB op de loonlijst staat. Zwartkruis: „Ik heb lang met Kessler gesproken. Zonder Nygaard het spel van AZ nabootsen is ondoenlijk. Ik wist dat al van tevoren. Aken vormde het verdere bewijs. Als bondscoach moet je dan maatregelen nemen. AZ moet daar niet moeilijk over doen. Van de zestien spelers die meegaan naar Brussel komen er zes uit Alkmaar. Dat is een kampioens- ploeg waardig. Natuurlijk is het triest voor Arntz en Jonker, maar laten we wel wezen, wat hebben die jongeps internatio naal nou eigenlijk gepresteerd"? Geen concept van AZ dus morgen in Brussel. Zwartkruis kiest andere wegen. „Nygaard, daar draait het om. Willy van de Kerkhof kan op zijn plaats niet func tioneren. Frans Thijssen misschien wel. Die is echter geblesseerd. Michel Valke zou het" ook kunnen. Hij is echter uit vorm. Daarom moet ik wat anders doen. Nogmaals, het is voor mij niet verrassend. Ik wist van tevoren dat in Aken het nega tieve bewijs geleverd zou worden". Zwartkruis kiest nu in grote lijnen voor de formatie die in Italië bij het Europees Kampioenschap afging. Kortom, voor de ploeg die hij na Italië door het slijk haal de. „Dit wordt een compromis-elftal", be vestigde Zwartkruis. „Nieuwe jongens ge koppeld aan ervaren rotten. Natuurlijk zullen er nu mensen zijn die, vinden dat deze selectie niet in overeenstemming is met hetgeen ik geroepen heb na de terug keer uit Italië, maar daar heb ik geen boodschap aan. Ik blijf volhouden dat we in Italië een goed team hadden. Externe oorzaken deden ons daar als collectief fa len". v Kop nog staart Jan Zwartkruis gokt op de revanche-ge- voelens van Ruud Krol, Hugo Hoven- kamp en Kees Kist. In feite legt hij zijn toekomst in handen van dat drietal. Lukt de missie in Brussel dan wordt wellicht vergeten dat Zwartkruis een beleid uit voert waar kop noch staart aan te ontdek ken valt. Faalt Oranje in Brussel dan is dat slechts een bevestiging van het echec in Italië. En ook een bewijs van de onkun de van Zwartkruis. Alhoewel... eigenlijk heeft niemand die laatste bevestiging meer nodig. De serieu ze opmerking van Zwartkruis dat in Italië toch eigenlijk een goed elftal op het veld stond, is ook zonder wat hij tussen Italië en nu over datzelfde team allemaal heeft uitgeroepen, al zonderling genoeg. Een reuze aardige man, die Zwartkruis, maar Nederland heeft zo langzamerhand een andere bondscoach nodig. Alleen Zwart kruis zelf begrijpt misschien nog waar hij mee bezig is. ROB HARTOG 'l.n.r. lulstaran Ruud Krol, Kees Kist en Slmon Tahamata naar het betoog van Zwartkruis. De bondscoach Is In irote mate afhankelijk van hun prestaties. KEULEN Op het trai ningsveld van de 1. FC Köln, Zum Geissbock ge naamd, schallen zijn beve len, als de vedetten van de Bundesligaclub over de klef fe mat draven. „Der Rinus" kijkt met argusogen toe hoe zijn „Mannschaft" op een klein veld een partijtje af werkt. Zodra er iets misgaat, jaagt Michels een korte luchtstoot tussen de voor tanden. De snerpende fluit toon doet toch bepaald geen kleine jongens als Bonhof, Schumacher en Woodcock als pupillen verstijven. Wie had ooit gedacht dat het 'Be- fehl 1st Befehl' door een Amsterdammer op Duitse bodem in de praktijk zou worden gebracht. Lijkt Néerlands enige echte toptrainer in zijn schipperstrui en met wollen handschoenen allerminst op een generaal, de spelers van FC Köln hangen bij elke aanwijzing aan zijn lippen. „Ein Spieler hat vier •Augen, zwei vorne, und zwei hinten im Kopf, und einen Verstand. Und damit musst du arbeiten!" De selectie van FC Köln wordt door Rinus Mi chels gekneed en omgeschoold. Tot welke successen dit kan leiden, weet de rasechte Am sterdamse praktiiktrainer nog niet. Zelf maakt hij in de Bun- desliga, de sterkst bezette voet balcompetitie ter wereld, nog een leerschool door. Hoelang dat gaat duren en waartoe dat zal leiden yweet alleen Michels. Wellicht is hij zelfs de enige Nederlander, die twijfelt aan een succesvolle afloop van het Keulse avontuur dat afgelopen zaterdag nog meer gestalte kreeg na het gelijkspel bij kop loper Bayern München. „De stijl van het Duitse voet bal is sowieso anders, alhoewel er een kentering is waar te ne men. Het kenmerkt zich nog steeds door een stringente mandekking in alle linies. Om het te vergelijken met Spanje; daar wordt veel minder ge traind. Minder intensief, het geen met een mentaliteits kwestie te maken heeft. In fei te hangt het waar je ook werkt van de trainer af. Je kunt het altijd wel aanpraten. Dat zal in Spanje wat meer tijd kosten en meer weerstand geven, terwijl hier in Duitsland alles gemak kelijker geaccepteerd wordt, omdat men er meer mee ver trouwd is". Slecht voetbal „In Nederland wordt voor het publiek slecht voetbal ge speeld. Ik heb het niet over AZ, dat nu de show steelt, of over die vijf ploegen, die al vijftien jaar lang de dienst hebben uitgemaakt. Er was echter te weinig rivaliteit en dat betekende automatisch, dat op de langere duur de ploegen die in de middenmoot zaten een tactiek ontwikkelden die alles behalve aantrekkelijk was voor het publiek. We heb ben veel te veel academisch* voetbal gezien in Nederland". „De Bundesliga is veel aan trekkelijker. Er zijn meer ploegen tegen elkaar opgewas sen. Bovendien wordt er vaker gescoord, maar dat ligt meer aan het systeem van het man tegen man spelen dan aan een offensieve instelling". „Bij Köln kepde men helaas weinig tactische begrippen. Dat heeft me wel verbaasd, maar ook weer niet al te veel, want als het bij een ploeg niet goed gaat, dan komt het vaak voor dat een elftal zijn eenheid verliest en daarmee ook het tactische concept". „Ik heb er geen notie van hoe ver ik met dit Köln kan ko men. Köln speelt op het ogen blik nog niet aan de top van zijn mogelijkheden, dat is ze ker. We kunnen beter als we leren als eenheid te opereren. Köln is voorlopig alleen maar Rinus Michels regeert met strakKe hand. De vedetten van FC Köln luisteren naar zijn aanwijzingen. een topploeg door zijn naam en niet door wat er op het veld vertoond wordt. Dat zijn twee totaal verschillende dingen. Ik weet niet of het mogelijk is er ook een topploeg van te ma ken. Wat ik nu moet doen is het maximale rendement ha len uit deze ploeg. De spelers hebben er nu wellicht vertrou wen in. Elke trainer mqet een vertrouwensbasis kweken, an ders nemen ze niet aan wat je zégt. Een reputatie zegt dan niets". Geen tweede viool „Hier in Keulen heb je te ma ken met een historisch rijke club. Dat betekent een club, 4ie succes moet hebben. Hier kun je geen tweede viool spe len. Köln is een gerenommeer de ploeg en dat geeft een be paalde druk. Ik moet echter eerst het materiaal leren ken nen. Wat er hier bij de club omheen zit, is zeer zeker niet objectief. Zo'n bestuur bena dert alles gevoelsmatig, ook al wil ze dat niet. Köln moet bo venaan staan en die Michels zal dat wel effe doen. Dan krijg je nog het vaktechnische aspect. Vakkennis hebben die mensen niet, hun kennis van het voetbal is oppervlakkig". „Ze kunnen mij dus niet na drie weken vertellen wat de kwaliteiten en de defecten van een speler zijn, of het een al .dan niet uitgebalanceerd elftal is. Alleen ik weet wat het ren dement is van dit elftal. Als je dan geen resultaat hebt, dan kun je wel zeggen: er zit niet meer in, maar dat zegt die mensen niets. Dat kan ik ze dan niet kwalijk nemen ook". Vrije dag „Er werd hier op zondag ge traind, maar. dat heb ik afge schaft. Ik houd de zondag daarom als vrije dag. En dan praat ik over normale omstan digheden. Ja, één keer is er een straf training gekomen, na de bekerwedstrijd tegen Frei burg. Nou, toen heb ik ze goed duidelijk gemaakt hoe ik train als het elftal niet heeft gefunc tioneerd, zoals ik het wil en dan heb ik het niet over win nen of verliezen. Het is niet een kwestie, dat ik ze echt straffen wil, maar dan kan ik niet anders. Dat is de enige manier voor mij om me af te reageren. Het gaat er alleen maar om, dat mijn spelers, zich geven, of ze nou winnen of verliezen. Als je verliest en de tegenpartij is beter en je hebt alles gedaan, oké. Zoals thuis tegen Barcelona, dan accepteer ik dat. De tweede helft werd er beter gespeeld". Terugval „In Engeland is nu een duide lijke terugval in de publieke belangstelling en dat probeert men af te remmen door op zondag te gaan spelen, maar ik geloof niet dat dat helpt. Om er wat aan te doen, moet je de oorzaak zien te vinden en het is best mogelijk, dat de mensen door een proces Van tien, vijf tien jaar de weg naar het sta dion niet meer willen maken. Dat kwam door een te veel aan academisch breedtespel en te weinig rivaliteit. Ik neem aan, dat in Engeland de uit wassen op de tribunes een be langrijke rol hebben gespeeld. Daar praat men al tien jaar over. Daarom trekt de jeugd niet meer naar de stadions". „Dat langdurige proces kun je niet van de ene op de andere dag veranderen. Mensen zijn te lang weggebleven en andere dingen gaan doen. Als actieve recreatie gaat het nog goed met de voetballerij, maar pas sief wordt het bij de jeugd steeds minder". Dergelijke carriëre „Toen ik als trainer begon, heb ik nooit aan een dergelijke carrière gedacht en het was ook niet mijn doel. In de loop der jaren heb ik leren relative ren, maar dat is iets anders als praten over doorgaan in dit vak. Zolang ik nog in staat ben elke dag de grondspanning op te brengen die ik nodig heb, zal ik het doen. Maar als ik die grondspanning kwijt ben, dan moet ik aan een topploeg als Köln niet meer knoeien. Dan ben ik er niet meer voor ge schikt. Dit werk vraagt veel spanning; je kunt geen seconde verslappen. Je bent er con stant mee bezig, ook al sta je niet op het veld". „Toen ik bij Ajax terugkwam, wilde ik dat eigenlijk helemaal niet, omdat ik wist dat het mis zou lopen. Ik wist toen al, dat ik het proces van de neergang moest afremmen. Alle mensen er omheen, liet bestuur en zo, dachten dat-het wel weer om hoog zou gaan. Daarom wilde ik er niet aan beginnen. Ik zag een vacuum, dat ik in een jaar niet kon overbruggen". Ajax-man „Jawel, ik ben een Ajax-man, maar ik geloof niet dat ik het daarom gedaan heb. Ze bleven aanhouden en omdat ik be paalde relaties had met die mensen en in het bijzonder een zeer goede verhouding met Van Praag had, heb ijs uiteindelijk toegestemd. Als ie er toch instapt ga je je met zo n ploeg identificeren en dan gja je niet zo gemakkelijk meer weg. Tegen beter weten in". J „Of ik langer dan dit seizoen bij Köln blijf, weet ik hele maal nog niet. Meestal is het zo, dat alleen de club bekijkt hoe een trainer is, maar omdat ik er al zo lang inzit, is het voor mij iets anders geworded. Ik wil ook kijken of het nik bevalt. Dan heb ik het niet al leen over de club, maar ook over het normale leven. Toeh ik hier kwam heb ik gezegd, dat ik de sterkste competitie ter wereld wel eens mee wilcie maken, maar ik heb er niet bjj gezegd, dat ik dat continueren wil. Dat kan gebeuren, maar dan gaat het niet alleen om m'n vak, ook om de sociale as pecten". Oranje „Ja, mijn Duits is sinds hét wereldkampioenschap in 1979 iets beter geworden", zegt Mi chels als hij aan zijn kortston dige periode als leider van Oranje wordt herinnerd. Voor het eerst tijdens het gesprek grinnikt hij. „Ach, dat hoorde toen allemaal bij de komedie. Nee, het heeft me niet ver baasd dat ze een Nederlandse trainer bij Köln hebben aange zocht. Ten eerste word ik in het buitenland meer met de WK verbonden dan met het Nederlandse competitievoet bal. Wat dat betreft ben ik dus niet representatief voor de Ne derlandse trainer. Ten tweede: als een ploeg als Köln na een paar maanden een trainer wegdoet, dan is de spoeling dun". Bij FC Köln gaat de bezem ér in ieder geval flink doorheeö. De werkwijze is bekend. Het leverde Michels een aantal fraaie bijnamen op. In Keulen is men zo ver nog niet, maar dat komt gegarandeerd. Voor lopig is men in Nederland ér toch een klein beetje trots op, dat een Nederlandse trainer furore maakt bij onze Ooster buren. Michels lacht ander maal: „Laten we hopen dat dat zo blijft". I0OTDORP Elf drave rijen staan er morgenmid dag op het programma van t draversbaan te Nootdorp, eerste start is om 14.30 Onze tips: fólLENPRlJSiTonino, Theophiel M Sir Hollandia. J>LSWARDPRIJS(eerete afdeling): ^olino, Sovereign en Tamara Rita. fcNNEKOMPRIJS(eerste afdeling): 'mja H, Sten Vitesse en Reier K. uIATEURKAMPIOENSCHAP:Pe- Rail Rumelaar en Orly Nor- piNEKOMPRIJSitwecde aide- j"8): Sander Hanover, Piloot N en wedy Pepper. J°lSWARDPRIJS: Sesar, Speedster L#r*n en Sjor» BloemlutC TEGUCIGALPA Het voet balelftal van Honduras heeft in eigen land een wedstrijd in het kwalificatietoernooi voor het wereldkampioenschap (Centraal-Amerikaanse zone) tegen Costa Rica met 1-1 ge lijkgespeeld. DUISBURG De Internatio nale Roei Federatie heeft de organisatie van de wereldkam pioenschappen van 1983. toe vertrouwd aan Duisburg. AMSTERDAM Det de Beus en Eveline Kuik hebben voor lopig wegens studieredenen bedankt voor de nationale hockey-selectie.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17