INV op de bres voor minima Abortus moet nu geregeld worden Heffing ,WW-premie' voor mensen in sociale werkplaatsen teer geld voor steun aan Zuidelijk Afrika Tien dagen in de zon Goedkoper op reis en dichter bij huis lN DER MEULEN: „CDA MOET ZIJN EIGEN MOTIES NAKOMEN" Bakkers boos over slechte publiciteit r Vaststelling van nimum-inkomen [J natte vingerwerk" Veder-Smit vóór prijsverhoging sigaretten voor kankeronderzoek weer Alimentatie 4 pet hoger JNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 18 NOVEMBER 1980 PAGINA 11 an onze sociaal-economische redactie) JCHT De vakcentrale CNV gaat de ide dagen de CDA-fractie in de Twee- mer onder zware druk zetten en ook politieke partijen bewerken om te en dat voor minimumloners en mini- uitkeringstrekkers volgend jaar geen rachtverlies optreedt. Minister Albe- i Sociale Zaken gaat uit van een ver in driekwart procent voor deze catego- )at blijft voor ons een onaanvaardbare zaak. Het CDA zal zijn eigen moties moeten waar maken, dat een groot verlies aan koop kracht voor de minima niet te accepteren is", aldus voorzitter Harm van der Meulen gisteren na afloop van de vergadering van de verbondsraad. Ook zou het CNV er nog eens op wijzen, dat de voorgenomen half procent korting op de vakantietoeslag niet nodig is om de beoogde 2,5 procent loonkos tenmatiging te bereiken. De verbondsraad heeft gisteren nog eens her haald, dat het geld dat door de loonmatiging in de ondernemingen kan blijven, gebruikt moet worden voor werkgelegenhèidsdoeleinden. Het CNV wil nu eerst met de centrale werkgever sorganisaties in de Stichting van de Arbeid overleggen over het opstellen van gezamenlijke richtlijnen voor onderhandelingen per bedrijfs takken of ondernemingen betreffende werkge legenheid, werkomstandigheden, arbeidsduur en dergelijke. Van de centrale werkgeversorga nisaties wordt verlangd, dat zij hun achterban verplichten dergelijke onderhandelingen te voeren om tot een resultaat te komen. En bij die onderhandelingen moeten volgens Van der Meulen waterdichte en krimpvrije afspraken worden gemaakt. „Mijn verbondsraad vindt dat de bonden vrij moeten zijn om zelf met de werkgevers uit te maken hoe het vrijkomende geld moet worden besteed. Er zou nauwgezet moeten worden gewerkt en er zal hier en daar stellig ook hard moeten worden onderhandeld". ARNHEM De bakkers in ons land zijn boos over de negatieve publiciteit die zij vorige week heh^ ben gekregen. Aan de hand van gegevens van het Wageningse Sta tion voor Maalde rij en Bakkerij was bekendge maakt dat de helft van de bak kers brood zou bakken dat niet voldoet aan de ei sen van het sta tion. In Wageningen heeft men inmid dels meegedeeld dat de gegevens weliswaar juist is, maar dat men op het station bij keu ringen uitgaat van een ideaalbeeld. Daaraan voldoet niet al het brood, maar dat wil niet zeggen dat het van slechte kwaliteit zou zijn. Integen deel: Ruim drie kwart van de bak kers levert brood 'van prima kwali teit, aldus het sta tion in Wagenin gen. BBERS DOET BEROEP OP REGERING EN VVD >t V an ™0r HAAG CDA-fractie- Ruud Lubbers laat u jdat de regering haar il voor een abortus- de Tweede Kamer moet verdedigen en VVD het ongewijzigd iteunèn. Lubbers zei [isteravond op een [beurt in het Zuidhol- Barendrecht dient zijns inziens in 4ging te nemen dat het p de uitkomst is van lildig kabinetsberaad", waarbij „op vitale momenten de fractievoorzitters betrokken zijn geweest", dat een „uitzon derlijk zorgvuldige schriftelij ke voorbereiding heeft plaats gehad" (waarbij diverse wijzi gingen zijn aangebracht) en dat de regeringsfracties zich in hun perscommentaren „in de diverse fasen in toenemende mate positief hebben uitgela ten". De opmerkingen van Lubbers hadden onder meer betrek king op het feit dat de VVD in eerste termijn in de Kamer een aantal amendementen had ingediend. Naar de mening van de christen-democratische leider gaat het niet aan dat de liberalen op deze wijze probe ren de afstand te verkleinen tussen het ontwerp van de re gering en dat van de oppositie. „Dat dient de duidelijkheid niet", aldus Lubbers. Hij gaf voorts aan dat de regering te recht veel tijd genomen heeft voor haar antwoord aan de Kamer, m&ar dat zij dat nu wel moet geven. Opnieuw hasj aan boord van „Lammie" De kotter „Ma- rit", die vorige week in Rotter dam is aange houden met twaalfhonderd kilo hasj aan boord, blijkt het bekende smok- kelschip „Lam mie" te zijn. Op de foto is te zien hoe het schip In 1974 werd ge licht, nadat het door de hasj smokkelaars tot zinken was ge bracht. De vier opvarenden van de „Marit", als mede de eige naar en zijn vrouw zijn door de politie gear resteerd. Amsterdam wil zeven miljard lenen van ABP AMSTERDAM Amster dam wil ter financiering van de stadsvernieuwing ze ven miljard gulden lenen van het Algemeen Burger lijk. Pensioenfonds (ABP) tegen een rente die tweeën half procent onder de mark- trente ligt. Dit staat in de brief, die Schaefer, wethou der van volkshuisvesting van Amsterdam, aan het ABP heeft gestuurd. Uit het jaarverslag van het pensioenfonds blijkt dat het ABP dit jaar zeven miljard ex tra heeft toegevoegd aan zijn algemene reserves. Volgens Schaefer, die begin dit jaar 150 pensioenfondsen aanschreef, druppelen de reacties binnen. Schaefer kwam al in 1978 met het voorstel de pensioenfond sen in te schakelen bij de fi nanciering van stadsvernie- wing. Volgens de wethouder zijn de aanvangshuren van de nieuwbouw in de oude buur ten door de lagere rente van de lening betaalbaar, hetgeen de beleggers een blijvend ren dement oplevert. )S ONDERZOEK MOET IELDERING VERRSCHAFFEN ÏAAG Het vaststellen van het minimum-inkomen met de natte vinger. Een gefundeerde definitie van ii „minimum" ontbreekt. De argumenten die bij de ig van het minimum-inkomen worden gehanteerd, niet. r dt de hoogleraar economie aan de Leidse universiteit dr. Praag, die een onderzoek zal leiden naar de vraag hoe de jke hoogte van een dergelijk inkomen wel zinvol kan vastgesteld. De studie kan ondermeer van belang zijn bepaling van de hoogte van werkloosheids- en bijstand- ngen. Prof. van Praag wil het minimum-inkomen in Ne- meten aan dat van de overige landen van de Europese ischap. Voor deze landen worden zogenaamde armoede- tepaald, afhankelijk van onder andere de gezinsgrootte, ien wordt voor elk land de omvang van de bevolking ie armoedelijn bepaald en de mate van armoede bere- onze parle- re redactie) HAAG iecretaris Jmit van zondheid ïieuw gaan en of er jkheden prijs van ten met en- :enten per verhogen miljoene- ngst daar- n goede te tomen aan onderzoek, latssecreta- leeft dit geant- op schrifte ragen van iveede Ka- Nijhoff In het verleden bleek dit plan on der meer om juri dische redenen niet' uitvoerbaar. „Ik onderken evenwél voldoende aantrek kelijke aspecten in de suggestie om na te gaan of de eer tijds aangedragen' problemen wellicht alsnog kunnen worden overwon nen", aldus Veder in haar schriftelij ke antwoord. De suggestie van twee cent per pakje siga retten is onlangs opnieuw gedaan door een tweetal professoren aan de Nijmeegse univer siteit. :de verwondt vriendin met hamer M'p ^^VRICHT In een vlaag van verstandsverbijstering heeft HHjarige Maastrichtenaar gisteren zijn twee jaar oudere met een hamer ernstig verwond. Vervolgens probeerde ■Bvan het leven te beroven döor met zijn auto tegen een op te rijden. Hij raakte hierbij levensgevaarlijk gewond ■ftt met behulp van snijbranders uit de wrakstukken wor- ^■rijd. irige vriendin wist, eenmmaal alleen achtergelaten, de officiëlee waarschuwen. Zij ligt met ernstige verwondingen in arketing[enh,uis. maar verkeert buiten levensgevaar, ft ruime, Bijna anderhalve ton bij overval op geldtransport FORMEREND Bij een overval op een geldtran»- portauto gisteren in Purme- rend is ongeveer 140.000 gul den buitgemaakt Een man is aangehouden, twee ande ren zijn nog voortvluchtig. De geldauto stond geparkeerd bij een levensmiddelenbedrijf waar personeelsleden enkele geldcassettes inlaadden. Twee gewapende met bivakmutsen gemaskerde personen, slaag den erin enkele geldcassettes mee te nemen. D'66 - kandidaat voor Kamer trekt zich terug om oorlogsverleden ALKMAAR Op verzoek van zijn partij heeft F.M. Dingemans, D'66-kandidaat voor de komende Tweede- Kamerverkiezingen, zich te ruggetrokken wegens twij fels over zijn oorlogsverle den. De D'66-kandidaat is in het begin van de oorlog als tolk in dienst is geweest bij de SD. De 64-jarige Dingemans heeft ook ingestemd met een onderzoek door het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie. Agent gewond na val door plafond van bioscoop ROTTERDAM Op zoek naar mogelijke inbrekers in de Arena-bioscoop aan de West- Kruiskade in Rotterdam is een 30rjarige hoofdagent gister morgen na een misstap op de bioscoopzolder door het pla fond gezakt. De man kwam acht meter lager in de zaal te recht. Hij is.mét levensgevaar lijk hoofdletsel naar het Dijk- zigtziekenhuis gebracht. DEN HAAG De meeste vakantiereizen worden volgend jaar duurder. Treinreizen stijgen gemiddeld tien gulden in prijs en vliegreizen met twintig gulden. Het verblijf in het buitenland wordt gemiddeld vijf procent duurder dan vorig zomerseizoen. Het aantal vakantiegangers zal echter niet dalen. Wel zal de Nederlandse vakantieganger, net als het afgelopen zomerseizoen, dicht bij huis blijven, of een goed kopere reis kiezen door met de auto te gaan in plaats van het vliegtuig. Bovendien gaat de voorkeur uit naar vakan tiebungalows, vooral in Duitsland en Frankrijk. Dit heeft de heer L. Verburg, directeur van Hotelplan reisorga nisatie, gisteren in Den Haag meegedeeld. De vliegreizen van drie tot vier uur afstand zullen, aldus de heer Verburg, in '81 weinig belangstelling krijgen. Door een overeenkomst met de Amro-bank en de reisverkopende bondsspaarbanken, heeft Ho telplan het aantal verkooppunten uitgebreid. De gezamenlijke Nederlandse banken verkopen 550.000 reizen per jaar. Premies ziekte verzekering toch met 7,75 omhoog UTRECHT De particulie- re ziektekostenverzekeraars gaan hun premies op 1 janu ari 1981 verhogen met de aanvankelijk afgesproken 7,75 procent. Ze hebben daartoe besloten na overleg met het ministerie van economische zaken over de specialistentarieven. Nadat de Haagse rechtbank de prijsbe- schikking particuliere tarieven medische specialisten buiten werking had gesteld, voorza gen de verzekeraars een kos tenstijging die tot een verho ging van de premie met meer dan 7,75 zou noodzaken. Vertegenwoordigers' van het ministerie hebben echter laten weten dat de specialistentarie ven nu langs andere weg zul len worden aangpakt. NIJVERDAL Staatssecre taris De Graaf van sociale zaken wil dat mensen die werkzaam zijn in sociale werkplaatsen een „vereven ingspremie" gaan betalen, zodat hun netto inkomens op hetzelfde niveau komen als die van werknemers in het bedrijfsleven. Tijdens een spreekbeurt in Nijverdal, waar 150 leden van de Christelijke Federatie van Overheidspersoneel (CFO) bijeen waren, zei de staatsse cretaris dat de mensen in de WSW in tegenstelling tot werknemers in het particulie re bedrijfsleven geen WW- premie betalen. Via een ver eveningspremie wil de rege ring dit onderscheid opheffen. Dit levert de overheid 15 mil joen gulden op. Door de toe loop naar sociale werkplaatsen per jaar te beperken tot twee procent (in het verleden was dat zeven procent) hoopt de regering volgend jaar nog eens 25 miljoen te besparen. Daar naast zullen de gratis en goed kope diensten van de werk plaatsen aan de gemeenten, provincies en rijk worden aan gepakt. Er zal een normaal ta rief worden berekend voor de te verrichten werkzaamheden. Dat zal 10 miljoen opleveren. In totaal wil de regering 50 miljoen besparen in de-WSW- sector. jsbeieid VOOR ONTWIKKELINGSBELEID MINISTER DE KONING Van onze parlementaire redactie) IAAG Er moet meer geld op tafel voor het steunprogramma ten behoe de zogenaamde Frontline-staten, de rond Zimbabwe, het vroegere Rhode- n kamermeerderheid van CDA en heeft hierop gisteren bij minister De (ontwikkelingssamenwerking) aan- gen tijdens de behandeling van diens »g. De socialist Krol heeft de wens een forse en structurele verhoging gaan zelfs in een motie vastgelegd, denkt de PvdA aan een verhoging miljoen gulden. haken op het beleid van het kabinet om Zim babwe en omliggende landen middels actieve steun economisch onafhankelijker te maken van Zuid-Afrika. Het kabinet stelt dit beleid in plaats van de door de kamermeerderheid ge wenste olieboycot van Zuid-Afrika. Op de be groting voor volgend jaar is in dit kader een be drag van 85 miljoen gulden uitgetrokken. De regering zou overwegen dit met nog eens 20 miljoen te verhogen. De aankondiging daarvan komt waarschijnlijk op een binnenkort te hou den conferentie in Maputo (Mozambique), waar de economische afhankelijkheid van Zuid-Afri ka ter sprake komt WJ0 grond van dit verzoek is de wens in te Minister De Koning hulde zich gisteren nog in stilzwijgen over de voorstellen die Nederland op deze conferentie zal gaan doen. Wel wilde hij kwijt dat als het Nederlandse voorbeeld door de EG-partners gevolgd wordt er sprake zal zijn van enkele honderden miljoenen steun voor deze landen in zuidelijk Afrika. Lof De bewindsman van ontwikkelingssamenwer king kan zich verheugen in een redelijke tevre- zich ronduit voldaan over De Konings inspan ningen. Positieve geluiden kwamen, zij het in beperkte mate, ook van de PvdA. De waarde ring uit de Kamer gold vooral het ontwikke lingsprogramma voor Zuidelijk Afrika dat de minister in zijn begroting heeft opgenomen. De minister kwam gisteren in aanvaring met de oppositie over de financiering van de vluch telingenhulp. De opvang van vluchtelingen mag eigenlijk niet met ontwikkelingsgeld wor den betaald, vindt een Kamermeerderheid. Desondanks draagt het budget van minister De Koning voor 33 miljoen bij aan de opvang van Vietnamese bootvluchtelingen. Volgens jaar is dit zelfs 45 miljoen. Een evengroot bedrag wordt dan door CRM betaald. De oppositie vindt dat alles door CRM moet worden opge bracht. ADVERTENTIE Uw krant met Teletours naar de Canarische eilanden Laat het kille Holland achter u en vlieg naar de warmte van de Canarische Eilanden. Een mogelijkheid, die Teletours u via uw krant biedt. Een heerlijke tiendaagse reis naar Playa del Ingles van 12 tot en met 21 december 1980. Aan de kust ligt het 3-sterrenhotel Beverly Park op slechts 50 meter van het strand. Beverly Park biedt: restaurant met keuzemaaltijden, diverse bars, ruime lounges, fraaie tuin met zonneterras en zwerjibad, sauna, tennisbaan, minigolf en 's avonds optreden van internationale artisten in de nachtclub. De gemiddelde temperatuur is in deze periode 25 graden Celsius. Het zeewater is 22 graden warm. Gevlogen wordt met een Boeing-737 van Transavla, die vrijdag 12 december 1980 om 13.00 uur vertrekt van Schip hol. De aankomst op 21 december 1980 op Schiphol is plm. 16.30 uur. De prijs van deze tiendaagse zon-reis is f 895 p.p. op basis van tweepersoonskamer en half pension (ontbijt en diner). Toeslag éénpersoonskamer 110,-. Bij de boeking kunt u een reisverzekering f 16,50 p.p.) en annuleringsverzekering (f 38,- p.p.) afsluiten. Bij deze prijs is bovendien inbegrepen een transfer van het vliegveld op de Canarische Eilanden naar het hotel en te rug, alsmede de diensten van de de hostess van Teletours Inlichtingen en boekingen uitsluitend telefonisch bij Sijthoff Pers Reisorganisatie te Den Haag (na 9 uur en niet op za terdag): 070-635918. Afnemende wind KNMI-DE BILT - Het ko mend etmaal neemt de wind in ons land af. De stormde- pressie die de afgelopen nacht de Noordzee overstak trekt over de Oostzee weg. Met het wegtrekken van de depressie wordt de buiigheid minder. Niet alleen in ons land, maar in vrijwel heel Europa staat het weer in .het teken van Oceaandepressies. In Noord en Midden-Scandinavie is door de depressie-activiteit de strenge vorst die daar al op uitgebrei de schaal voorkwam weer ver dwenen. Alleen in de Balkan- landen weet een hogedrukge- bied nog een rustig weertype te handhaven. In Griekenland zijn nog steeds middagtempe- raturen mogelijk van 22 gra den of iets hoger. Vooruitzichten voor donder dag: Eerst opklaringen, later regen. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 4 Min. temp.: omstreeks 6 gra den Max. tempi: omstreeks 11 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 30 procent. Weersgesteldheid 'van gisteren Weer Max Min Neer- temp temp slag Amsterdam regenb. 14 10 3 De Bilt regenb. 15 10 2 Deelen hJsew. 14 10 2 Eelde h.bew. 14 10 11 Eindhoven zw. bow. 15 10 8 Aberdeen regen 11 5 Barcelona onbew. 18 8 Berlijn regen 13 11 Bordeaux l.bew. 20 10 Brussel geh.bew. 15 11 Frankfort regenb. 14 8 jxemburg regenb. Malaga Mallorca München 16 10 0.1 (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister De Ruiter (justitie) heeft bepaald dat alle alimentaties per 1 ja nuari met vier procent om hoog moeten. Het percentage wordt berekend over het uit keringsbedrag zoals dat zal zijn op 31 december. In dat be drag zijn ook begrepen de aan passingen in vorige jaren, van af 1 januari 1974. De beschik king van de minister geldt voor alle alimentaties, of ze nu door de rechter zijn vastge steld of door partijen zelf zijn afgesproken.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11