Iedere tuinder staat voor een beslissend keuzeprobleem ^SVBM B4P-IJEN ^ÜAND EN TUINBOUW Groepsvorming bespaart kosten aanvoer van bloemen RUST WEERGEKEERD NA PRIJSINZINKING, HERSTEL BLOEMENHANDEL DAHLIAS EN GLADIOLEN NA „IJSTIJD" R. P. J. LARDINOIS IN POELDIJK LEIDSE COURANT MAANDAG 17 NOVEMBER 1980 PAGINA 9 Er is over de afgelopen week aanlei ding tot redelijke tevredenheid over de gang van zaken in de bloemenhandel. Op sommige punten een wat lager prijs dan in dezelfde week van hfet vorig jaar, andere produkten deden het wat beter. Dat beeld kan al dadelijk worden getrok ken uit de totale cijfers van de Honselers- dijkse jCCWS. Totale aanvoer bedroeg 23.131.078 bos of stuks met opbrengst van f 12.011.837,44 tegen vorig jaar aanvoer 25.414.313 en opbrengst 11.906.980,88 zo dat de rond twee miljoen minder aanvoer toch een bijna gelijk omzetbedrag oplever de. De winterse dagen van voorgaande week hebben niet nagelaten de bloemenoogst wat af te remmen. Vooral het snijgroen kwam matig ter veiling én ook de trosan- jers deden het rustig aan. Dat kwam in het algemeen wel de prijs ten goede. Met de buitenbloemen is het nu wel gedaan en zelfs blijkt in de koude kassen nogal wa« schade te zijn geleden door de ijskoude wind. De aanvoer verliep door dat alles nogal ongelijkmatig en maakte ook de prijzen wisselvallig. Tegen het eind van de week herstelde de. handel zich weer en kon ook de enorme aanvoeren van chrysanten als restant van Allerzielen en Allerheiligen worden weg geruimd. Kennelijk hebben de chrysan tentelers dit jaar zich sterk op genoemde feestdagen gericht en kon niet de hele oogst worden verwerkt. De straathandel is afgelopen week ook op gang gekomen na de vorstperiode, welke voor genoemde handel evenals voor de export nogal nadelig is geweest. Na de sterke prijsinzinking van voorgaan de week dus weer enig herstel, ook al zou den de chrysanten in de prijzen wel een 'duwtje omhoog mogen hebben. De trosan- jers en andere anjers lagen wel goed aan de markt. Freesia bleef op gelijk prijspeil, dankzij een aanzienlijk minder aanvoer. In totaal had de CCWS een aanbod van 22.234.864 bos of stuks snijbloemen met opbrengst van 10.210.404,89 tegenover vorig jaar respectievelijk 24.594.628 en 10.378.236,32. Gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van dezelfde week vorig jaar zijn: Amerikaanse anjers 46 (38); trosanjers 47 "(40); anthurium 1,30 (1,28); snijgroen 13 (13); trosanjers jaarrond 37 (40); idem ge plozen 62 (66); normaal 1,44 (1,51); freesia 40 (29); gerbera 59 (64); gladiolen 15 (11); irissen 29 (23); leliekelken 67 (64); lelietak- ken 64 (53); grote cymbidium 1,07 (95); idem klein 20 (19); grote rozen 42 (44); idem klein 29 (31); sonia 37 (37); Belinda 28 (31); red garnette 19 (20). Met de potplanten ging het afgelopen week aardig, het aanbod was nogal ruim en de poinsettia's nemen een ruime plaats Intussen is het seizoen van de importbloe- men nu ook weer op gang gekomen, uiter aard voornamelijk uit Israël. Opvallend is het dat die aanvoer nogal wordt afge remd. Afgelopen week had de CCWS een aan bod van bijna 20.000 statice met prijzen van gemiddeld 66 cent tegen vorig jaar om deze tijd 57 cent. Voorts waren er 16.370 importrozen en prijzen-wan gemid deld 29 cent, evenals vorig jaar, aanvoer vorig jaar 38.040. Maar trosanjers versche nen royaal aan de markt, bijna 100.000, het dubbele aantal van vorig jaar, zodat de gemiddelde prijs nu 28 en vorig jaar 31 cent bedroeg. Zeer matig waren de 7.800 importanjers, gemiddelde prijs 28 cent te gen vorig jaar bijna 50.000 tegen gemid deld 26 cent. De totale aanvoer van importbloemen be liep aan de CCWS 108.412 bos of stuks en opbrengst 114.542,25 tegen vorig jaar 153.955 en opbrengst 81.706,95. De slechte prijzen op de Europese bloe menmarkt deed Israël zelf de aanvoer be perken, in tegenstelling met vorig jaar, toen daartoe druk moest worden uitgeoe fend. Zo was het in elk geval beter! me l alcié len ;vla n ben gr. di (vor arine, tomat zppenPOELDIJK - Iedere indivi- sto ventiele tuinder staat voor )ie heieen beslissend keuzepro- en bcjjleem. De investeringskeu- Ine van nu is niet vergelijk- arijn paar met de jaren zestig en stove^e ven tig, toen de aandacht twffiterk was gevestigd op uit en ^fbreidingsinvesteringen. Nu tier nwordt slechts gesproken rover diepte-investeringen, te ban ie verband houden met de problematiek van energie, kort kosten van geleend geld en 'daar arbeid. De ondoorzichtige (situatie rondom de energie- Menden rente-ontwikkeling meschept niet alleen voor de knolsA uinders maar eveneens eitroê/oor de banken en toeleve- sjnaa^ingsbedrijven problemen. bewi rnerinvit zei vorige week ir. P. J. siner Lardinois, voorzitter van de te AiHoofddirectie van de Centra-' het |e Rabobank in Poeldijk in iol alsen inleiding over de finan- wel dijiiële problematiek van de glastuinbouw in Nederland. lekjes i 'at u 4)e heer Lardinois schonk ken, jjnet name aandacht aan dan Overwegingen, die een beslis- f een Jende rol spelen bij de keuze i en lot investering in de glastuin- bouw en de betrokkenheid hierbij van de Rabobankor- ^^anisatie, mede gezien haar -erantwoordelijkheid voor Ie aan haar toevertrouwde niddelen. Ook stond de heer ..ardinois stil bij de-zwakke ermogenspositie van de vei- ingeri. f[Vier miljard ®eiHet totaal aan middelen dat Rabobankorganisatie in de heeft uitstaan gman3edraagt thans zo'n vier mil- lat hiJard gulden. Begrijpelijk is ;r In Han Qok dat de betrokken- üwede|teid binnen de Nederlandse ^ver Inhoudingen bijzonder groot reer iijjs, De beslissing tot investe- -estig&en ligt evenwel bij de indi viduele tuinder. Wanneer de V|Qiuinder positief beslist tot in- ^'-'vesteren en hij heeft kapitaal a,iodig, dan kent de bank zijn Vldeigen verantwoordelijkheid, ede jegens zijn leden, werk- iemers en spaarders. De be- ingrijkste verantwoordelijk- leid is echter die tegenover Ie spaarders. „Als de bank geleende bedragen niet kan "terugbetalen kan hij zijn kathl cureul NSELERSDIJK »rt geleden heeft het be- lur van de CCWS in Hon- ,de suggestie aan quila i kwekers gedaan, moge- jkheden te bezien om te as do<rmen een soort van ookjoepsvorming in het ver- van de produkten iar in*°r de kwekers naar de Maling. ht de?1 Is nu zo- dat vrijwel iede- 1 kweker op eigen houtje en ir middel van eigen trans- t zijn produkten in het iege ochtenduur naar ngen^nselersdijk brengt. De 19.00roupage" zou niet alleen 18 enel moeite,'maar ook kosten dt dejnnen besparen, stelt het ituur. Dit betreft dan het oer van produkten bin- eigen rayon, belangrijker Bp®Bmet betrekking tot die 31 H®r de afnemers dichtbij' en pBggsM'af. Ook dat onderwerp momenteei midden in ovembrf belangstelling, waarbij het over de zogenaamde g^Q^jnrijders", het grote 36-74, i achtverv°er en het vlieg- cnoiseidMvOngeveer een halve rij: 35- üw geleden begon het bloe- ïnvervoer per vliegtuig al ïdacht te trekken. Dat be- dan vooral het vervoer ir de Engelse Covent Gar- Market waarbij de KLM voornaamste rol speelde, het toen nog geen grote aar in de verdere ontwik- 2 ling bleek het vervoer van >emen per vliegtuig toch n kostbare zaak te zijn en "ielt het mede daardoor niet belangrijkste rol. Opval- 1 ld is wel, dat nog maar ids kort Israël een sterk bruik maakt van het vlieg- g voor vervoer van de »emen naar vrijwel alle j ndstreken. Met speciaal 1 koelde vrachtwagens wor- h de pallets met bloemen ar het vliegveld van Tel 'iv gebracht en per Jumbo- iegtuig naar verschillende 2 iden zoals Engeland, Ame- gta maar vooral naar West- i litsland gebracht met ver- r sneltransport ook naar derland. Nederlandse bloemenex- rt maakt hoofdzakelijk ge- ai bruik van het wegtransport, zoals deze zich op alle bloe menveilingen in ons land en niet het minst in Aalsmeer en Honselersdijk, demon streert. De directeur van de CCWS, ir. H. Boon en de bedrijfs kundige H. de Groot van de VBA in Aalsmeer hebben in een artikel in het vakblad „De Bloemisterij" geconsta teerd, dat na de veilingen de bloemen en planten voor 90 procent langs het wegver voer over de West-Europese landen worden afgevoerd en de resterende 10 procent per vliegtuig over de hele we reld. Omdat die produkten binnen een termijn van twee tot vijf dagen bij de consument die nen te zijn, is de betekenis van snelvervoer duidelijk. De bloemisterijsector omvat momenteel op consumenten- niveau een bedrag van 30-40 miljard gulden en er zijn on geveer een miljoen werkne mers inclusief de toeleve ringsbedrijven bij betrokken. De ontwikkeling van de Ne derlandse export wordt spec taculair genoemd. De lange- afstandsmarkten zijn nog in ontwikkeling en er zijn nog voldoende perspectieven voorhanden. „De Nederlandse uitgangspo sitie is echter1 sterk. Een breed en diep assortiment, kwaliteit, veel teelttechni- sche „know how", een uitste kend ontwikkeld afzetsys- teem door de coöperatieve veilingsystemen en een fijn mazig distributienetwerk van exporteurs staan borg voor onze internationale positie", aldus de schrijvers. In de veiling wordt het pro- dukt van de individuele pro ducent tot waarde gebracht door middel van een volko men open marktmechanisme, de veilingklok. Wanneer men bedenkt dat het ver bruik per hoofd van de be volking in landen als Frank rijk en Engeland nog ver achterblijft bij dat van bij voorbeeld West-Duitsland, dat voor de afname van bloe men en planten ook uit Ne derland bovenaan de lijst staat, dan worden nog vol doende perspectieven voor handen geacht Voorbeeld In de beschouwing wordt als voorbeeld Israël genoemd voor snel transport van pro dukten en afrekening, waar bij de computer een belang rijke rol spéélt. Het geldbe drag wordt na aftrek van alle gemaakte kosten automatisch op rekening van de kweker vanuit Keulen naar een Ne derlandse bank overgeschre ven en vervolgens recht streeks naar Israël overge seind, waar ten behoeve van de kweker een dagafschrift wordt geprint. Deze afschriften worden te zamen met de verpakking en' allets gedistribueerd over de wekers, waarmee de keten van het aanvoersysteem is gesloten. „Dank zij de moder ne vervoer- en communica tietechnieken is dit unieke aanvoersysteem tot stand ge komen", constateren ge noemde deskundige veiling- functionarissen. De aanval van koning winter vroeg in het seizoen is afgeslagen. De afgelopen week kenmerkte zich door somber winderig nat weer. De aanvoer van groenten verloopt weer in een normaal patroon en voor de meeste gewassen worden er weer normale prijzen betaald. De hoge prijzen behoren tot een uitzondering na weer tot het verle den. SLA Met de slechte resultaten van het vorige seizoen nog vers in het geheugen, is het nieuwe glassla-seizoen alweer van start gegaan. Met de nodige zorg wordt er naar de ontwikkeling van de Franse sla-teelt gekeken. Zoals reeds eerder gemeld is het areaal onder plastic toegenomen. Vorig seizoen wisten de Fransen hun afzet naar West-Duitsland te verdubbelen. De ge middelde prijzen waren voor de Franse sla-telers bevredigend. Er werd toen 47 cent voor een krop van 380 gram van de volle grond betaald. Voor een krop „glas sla" van 320 gram lag de prijs op 67 cent. Vooral het kropgewicht speelt een grote rol in de concurrentiestrijd. Het gemiddel de gewicht van een krop glassla ligt in de winter in Holland op 200 gram. Er dient wel opgemerkt te worden dat de sla-teelt in Frankrijk niet bepaald zonder risico's is. Het weer kan er nog altijd lelijk roet in het eten gooien. Op de Hollandse markt wordt er de komende maanden minder sla verwacht als vorig seizoen. Uit gege vens van het CBS blijkt dat er in septem ber 15% minder aangeplant is als in 1979. De oogst van deze sla wordt omstreeks eind november verwacht. In de maand oktober ongeveer 9%. Er mag dus aange nomen worden dat de aanvoer tot maart ongeveer 10 tot 15% kleiner uit zal vallen. Dit wil niet zeggen dat de sla-telers nu Gele paprika een onbezorgt seizoen tegemoet gaan, maar er hebben zich toch minder donkere wolken samengepakt boven de sla-markt. Op* het ogenblik zijn de prijzen bevredi gend, in de afgelopen week varieerde de prijs van 28 cent tot 65 cent per krop. Bel gië is op het ogenblik de grootste concur rent. De komende week lijkt het aanbod niet veel te veranderen, een vaste prijs vorming lijkt mogelijk. PAPRIKA'S Voor de groene paprika's zijn de resulta ten al een aantal weken teleurstellend ge weest. De prijs bleef aanmerkelijk achter bij die van vorig seizoen. De groene Hol landse paprika heeft nogal wat concurren tie ondervonden op de Westduitse markt. De prijs schommelde de afjgelopen week nogal, tegen het eind van de week lag de gemiddelde prijs op 2,66 per kilo. Voor decode paprika's liep de prijs verder op, er werd 5,48 per kilo betaald. Ook de prijs voor de gele paprika's trok wat aan en kwam op 3,59 per kilo. Het totale aanbod wordt kleiner, er worden voor groene en gele paprika's hogere prijzen verwacht. OVERIGE GEWASSEN De aanvoer van rettich neemt verder af, de gemiddelde prijs liep op naar 55 cent per stuk. Er worden vaste prijzen ver wacht. De paniek situatie op de prei- markt is weer voorbij, de prijs daalde naar 76 cent per kilo. Het is niet uitgesloten dat de prijs nog wat verder daalt. De bloem- koolprijs is de afgelopen week hoog geble ven. Gemiddeld werd er 2,55 voor de „zessen" betaald. Het ziet er niet naar uit dat deze prijs nog zal dalen, een oplopende prijs ligt meer in de lijn der verwachtin gen dat de prijs oploopt. Andijvie werd de afgelopen week nog steeds goed betaald, het gemiddelde schommelde rond de 1,80 per kilo. De belangstelling voor dit gewas lijkt toch wat kleiner te worden. Een verdere prijsdaling is niet uitgesloten. Spruiten worden weer volop geoogst, de prijs daalde naar het gangbare niveau, er werd 99 cent per kilo betaald. De aanvoer neemt toe, de prijsdruk eveneens. Op de radijsmarkt verliep alles gladjes. Tegen het eind van de week lag de gemiddelde prijs op 96 cent per bosje. Voor de komen de week lijkt de markt voor dit geVas vast te blijven. Eind vorige week slaakten de dahlia- en de gladiolenkwekers een zucht van ver lichting die ver buiten de produktiegebie- dèn te horen was; de vorst was gelukkig voorbij. Meteen werden met man, macht en geestdrift de rooimachines uit de schu ren gereden. In de bollenstreek zijn enkele dahliakwe kers zelfs zondag nog aan het fooien ge weest. Hoe zullen de dahlia's, waarvan voor de vorst zekef nog tien procent gerooid was, de korte „ijstijd" hebben overleefd? Zijn de gladiolen, waarvan vorige week zeker nog wel veertig procent ondergronds zat, de vorstperiode zonder schade doorgeko men? Er wordt verschillend over gedacht. Een feit is echter dat men vandaag nog heel weinig kan zeggen of er sprake is van vorstschade of niet. De dahliaknollen zijn ook na de vorst ogenschijnlijk klokgaaf uit de grond gekomen, maar dat zegt niet zo veel. Want vorstschade gaat zich eerst aftekenen als de knollen een poosje in de schuur hebben gelegen en gelegenheid hebben gehad om wat warmte te „rui ken". Legt men de knollen in een cel waarin een temperatuur heerst van een paar graden boven nul, dan kan het nog veel langer duren voor men ziet of er sprake is van schade of niet. De exporteurs die knollen hebben ge kocht, nemen dan nu ook het zekere voor het onzekere. Men accepteert de schijn baar gave knollen onder de voorbehoud- conditie. Met andere woorden: de kweker kan leveren, maar als na verloop van tijd blijkt dat er toch vorstschade in de knol len zit, dan moet er wel gepróót kunnen worden. Gladiolen Bij de gladiolen hebben de kralen, die al tijd op wat men noemt, vlak land worden geteeld, geen last gehad van de vorst. De loofontwikkeling bij deze kleine knollen is altijd vrij weelderig en het vele kruid heeft als een beschermende laag boven de knollen gehangen. Met de grote maten, die in negen van de tien gevallen op rug gen worden geteeld, was het weer wat an ders. Daar kreeg de vorst veel meer gele genheid om dieper in de grond te dringen, vooral als er sprake was van een wat dun en mager staand gewas. Heel wat produ centen die veel knollen in de grond had den zitten, zaten dan ook behoorlijk in de knijp. Want nog een paar nachten met vorst van vier tot zes graden en de hal zou te ver de grond indringen. Net op tijd trok koning oorten wel sluiten", aldus de eer Lardinois. Rentelast De kosten van het geld zijn nu een stuk hoger dan wij in andere perioden na de oorlog hebben gekend. De gemid delde rente bij de Raboban korganisatie tussen de jaren 70 en 80 bedroeg 8 1/2% bij een gemiddelde geldontwaar ding van 7 1/2%. Bovendien was de rente nog aftrekbaar. Het is niet zo dat de lijn van schaalvergroting eeuwig kan worden doorgetrokken. Bo ven een bepaald niveau ne men de risico's toe. De afgelopen jaren is veel ge moderniseerd en gebouwd aan veilingen in het West- land. Het Westland heeft een optimaal gebruik gemaakt van Brusselse richtlijnen, maar de verantwoordelijkhe den van de, veilingen gaan verder dan het draaien van de klok. In dat kader pleitte de heer Lardinois voor een sterkere eigen vermogenspo sitie van de veilingen. Het gaat bij de tuinbouw niet alleen om 16.000 zelfstandige bedrijven, ook -de bedrijven eromheen hebben als taak in de ontwikkeling bij te blij ven. Het is voor hen van be lang niet alleen te kijken naar de Nederlandse markt, maar ook naar het buiten land. Eenheid De glastuinbouw vormt een eenheid. Er bestaan weinig bedrijfstakken, waar zo'n geest van samenwerking is als juist in de glastuinbouw. „Dit gegeven is een goede ba sis voor de jaren tachtig", al dus de heer Lardinois, In de i'aren zeventig was dus spra- ce van een premie op geld lenen. Het tegenovergestelde gold voor spaarders. Zij zijn flink tekort gekomen, Wat aan rente werd. ontvangen bedroeg minder dan de infla tie en daarenboven moest men nog belasting betalen. Hiermede is ook een belang rijke oorzaak aangegeven voor de enorme stijging van de prijs van grond. Nu is sprake van een reactie hier op, die nog enige tijd kan voortduren. Mede omdat het een internationaal verschijn sel is. In tegenstelling tot de indu strie is de eigen vermogen spositie in de akkerbouw en de tuinbouw gemiddeld ge sproken goed. Bij de indu strie is zijn gedaald van 50 naar 25%, terwijl zij in de tuinbouw gelijk is gebleven in verhouding tot 20 jaar te rug en nog steeds ca. 65% be draagt Energie De tuinbouwer moet dit jaar of volgend jaar beslissen over zijn voortbestaan. Nu signale ren wij bij onze banken van uit deze hoek een voorzichtig investeringsbeleid. De ver wachting is ook voor de jaren tachtig dat besparing zal wor den gevonden in een grotere produktieomvang, per m2. Tenzij een doorbraak komt op het gebied van volwaardi ge produktgroei onder lagere temperaturen. De produktie- omvang echter is het meest afhankelijk van de vakbe kwaamheid van de tuinder. De bepaling van de produk- tie per m2, het energiever bruik ten opzichte van de op brengst, alsmede de vakbe kwaamheid in samenhang met ondernemerschap zijn de belangrijkste graadmeters voor de financierbaarheid van de tuinbouwer", aldus de heer Lardinois. Richtlijn bij financiering door de Rabo bank is dat het risico toe neemt bij glastuinbouwbe drijven boven de 2 3 ha. i i V*- en de lelies de vorst goed doorstaan? twaalven van White Prosperity werd ne gen gulden per honderd besteed. Over de omvang van de oogst bestaat nog geen duidelijk beeld. Vast Staat wel dat de soorten die vroeg groeien in september te weinig water hebben gehad voor een goe de knolzetting. Rassen als Hunting Song, Applause, enz. mogen nu en dan nog niet zo in „the running" zijn, het lijkt niet uit gesloten dat deze cultivars in prijs zullen aantrekken. Mooie veertienen van Hun ting Song kwamen maandag j.l. op de beurs al weer tot zeven gulden per hon derd en dat gaat er weer een beetje op lij ken. De mooie rode Herman v.d. Mark lag ook goed in de 'markt. Veertienen noteer den rond tien gulden per honderd. De lelies liggen nu ook wel allemaal in de schuur. De oogst is per regio nogal verschillend en de prijzen vertonen ook forse verschillen. Maar daarover willen we het volgende week met u gaan hebben. Thialf zich terug, zo menen de insiders. Laten we hopen dat ze gelijk hebben. Vertraagd De gang van zaken heeft de rooiwerk- zaamheden vertraagd en dat heeft ook een stempel gezet op het verloop van de handel. De kwekers hebben geen haast met verkopen. Want ze willen nu eerst wel eens zien wat ze in de schuur krijgen. Daar komt nog bij dat de export op het •moment ook niet royaal in de vroege gla- diolenorders blijkt te zitten. Men maakt dan ook helemaal geen haast met inko pen. Het aanbod op de veilingen is klein en de prijzen die men maakt zijn vaak ook maar zó-zó. Wel is er belangstelling voor de witte cul tivars. Zo zagen we in de bloembollen- beurs te Hillegom veertienen van White Friendship op de koopbriefjes komen voor dertien gulden per honderd en voor

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9