)erde wereld en oecumene zwaartepunten an pauselijk bezoek aan Bondsrepubliek Walesa maant arbeiders om niet te hard van stapel te lopen poden bij staatsgreep Guinee-Bissau rs Jongeren nadrukkelijk aan wezig bij bezoek van paus aan Keulen UISARREST VOOR C ABRAL y< an diefstal afkomstige unstcollectie uit retoria teruggevraagd Veel doden bij munitie-explosie in Bangkok Palau-eilanden worden onafhankelijk Socialistische Internationale verdeeld over Midden-Oosten JITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 17 NOVEMBER 1980 PAGINA 7 vinderj want je Colur en om or onze correspondent Ami van Vree) ontde 'an je t ULEN-BONN Al aan het einde van de eerste >uden van het vijfdaagse pauselijke bezoek aan de °nf ïdsi ven l< cn is genoemd) tekende zich af, dat ondanks de an de gisis die een deel van de Duitsers koestert en on- rkunde iks de verhitte discussies, die aan de komst van age Spannes Paulus II vooraf gingen, diens bezoek een i naawj lijkt te worden. Het uiterst slechte weer, dat wettei - - - - - - 1 persoon de Poolse opvolger van Petrus op zijn de' o te door Keulen en Bonn te begeleiden, kon geen uitviireuk doen aan de machtige indruk die deze paus ïrsbeui in Duitsland wist te wekken. het tudieve» Werd niet alleen veroorzaakt door zijn persoon, maar voor- te- z%k door de indringende manier waarop hij al op de eerste moes uiterst belangrijke thema's aansneed en toelichtte, alsmede verlet de uitvoerige aandacht die de Westduitse televisie de eerste paar u met een bijna tien uur durende live-uitzending aan het pau- bezoek wijdde. ni10 Te" (Ik hou van je) klonk het in spreekkoren uit talloze zij ein toen de paus exact op tijd zaterdagmorgen op het vlieg- Keulen-Bonn met een speciaal toestel van Alitalia'landde. eerste spontane woorden na de officiële ontvangst in de danende regen getuigde van verrassing over deze aanhanke- ember eidsbetuiging, die hij kennelijk niet had verwacht. „Ik hoop heidje nog een beetje meer latijn kent dan die twee woorden", zei 9 bes aus schertsend, lebben nu bij 'ns ^et verdere verloop van zijn bezoek aan Keulen en ge,i liet paus Johannes Paulus er in zijn diverse toespraken twijfel over bestaan wat voor hem de belangrijkste onder- dit,en van deze ..pelgrimsreis" zijn. Over huwelijk en gezin dt dai de °P Pr°ef bestaat niet") sprak hij tijdens de openluchtmis tichtiniButzweilerhof, waaraan ondanks de stromende regen circa Uitvin 00 mensen deelnamen, bovei tvindei ;n and ri rum N 3- Keulse dom sprak hij zeer lang tot wetenschapsmensen en nten. Wetenschap, aldus de paus, is een dienst aan de heid die in een legitimiteitscrisis verkeert. Maar: „Men kan zeggen dat de technologie tever is gegaan, zolang nog zoveel ;en in bedrukkende, ja mensonwaardige omstandigheden leeft ..^ren" Derde wereld en oecumene schijnen de zwaartepun- gaan vormen van het pauselijk bezoek aan de Bondsrepu- vf!9 cins de officiële ontvangst op slot Brühl, het enige politieke ,vve rt van het pauselijke bezoek waarbij de paus als „staats- onder meer een uitvoerig onderhoud had met bondskanse- we Jchmidt (waarvan de inhoud niet bekend werd gemaakt) Johannes Paulus daarnaast ook nog in op de Duitse een- \/V „Ik hoop dat in een verenigd Europa een vreedzame oplos- voor de Duitse deling wordt gevonden", zo zei hij. Ook in [ezelschap van de hoogste vertegenwoordigers uit de West samenleving maakte de paus gewag van de behoeften aan van de nood in de derde wereld en van de oecumene, aal voor mensen die in het arbeidsproces werkzaam zijn, de paus gisteravond tijdens de openluchtmis in Mainz. bij onderstreepte hij, dat de sociale leer van de kerk zoals de vorige eeuw is geformuleerd nog niets van zijn geldig- heeft verloren. Integendeel, weer zeer actueel is. „De socia- 'estie heeft een wereldwijde menselijke afmeting", aldus de „Deze doet een beroep op ons menselijk en christelijk ge- )i: zij zal een zwaar stempel drukken op het laatste kwart fleze eeuw". Sprekend over de rechten van de mens en van RIK wonderlijke volken veroordeelde de paus scherp elke vorm imperialisme, agressie, overheersing, uitbuiting en kolonia- structi e.waar ook ter wereld, appa 3 mar) rde hoofden van de 300.000 aanwezigen heen, sprak de paus voorkc ens uit, dat de conferentie over veiligheid en samenwer- eld mi in Europa, die op dit moment in Madrid wordt gehouden s Of zc i mag bijdragen de vrede te versterken. „Met volledig res- Op voor de rechten van ieder mens en van ieder volk, inclusief op echt van godsdienstvrijheid, op basis van de principes die in maotacte van Helsinki zijn erkend." aal rktuigi I op dl tot er :ien zal automi erssyi n gebi nutten I e.d. kleins geba v< bolbli n wein an Ho Boven: Paus Jo hannes Paulus II tegen de achter grond van de rij zige bogen van de dom van Keu len, terwijl hij we tenschappers en studenten toe spreekt. Rechts:„Totus Tuus", „Ge heel de Uwe" laten de borden nadrukkelijk we ten, uitgeheven boven de menig te, die paus Jo hannes Paulus II verwelkomde bij zijn komst In Duitsland. Staan de In de door zichtige maar wind- en water dichte auto rijdt hij wuivend door de massa naar het altaar op de Butzweilerhof' in Keulen waar hij een pontificale heilige mis zal opdragen. KEULEN-OSNABRüCK Wanneer Keulen als eerste pleisterplaats van het pauselijke bezoek aan Duitsland tekenend is geweest dan kan er am per nog twijfel aan bestaan, dat het geloof een zaak van de jeugd, de toe komst, is. Wanneer Keulen nog een ander teken heeft gesteld dan is het, dat deze jeugd ook volhardend kan zijn; alle pessimistische uitspraken ten spijt De menigte van bijna 400.000 doorweek te mensen, die paus Johannes Paulus II zaterdag bij Keulen opwachtte was voor een groot deel al om vijf uur in de prille ochtend toegestroomd om een plaats te bemachtigen. Misschien moet men wel jong zijn om deze spankracht op te bren gen, maar ook voor kenners van de situ atie was het de grootste verrassing, dat het vooral jeugdige monden waren, die de paus bij zijn aankomst enthousiast „Arno Te" (Ik houd van je) toeriepen en in spreekkoren jubelden: „Papst Johan nes Paul II, wir stehen auf deiner Seite- ".Zelden was de gemiddelde leeftijd van de menigte zo laag bij een pauselijk be zoek. Voor velen, onder wie talrijke Nederlan ders en Belgen, was een verre reis door het holst van de nacht aan het bezoek voorafgegaan. Hierbij kwamen ook nog eens de onophoudelijke regenbuien, die als een ware gesel uit de hemel plens den. De bodem van de „Butzweiler Hof' was met talrijke vijvers bedekt, waarin de menigte vaak tot aan de enkels sopte. De moed en de stemming werd er echter in gehouden door talrijke georganiseerde en geimproviseerde koren en koortjes. Vergeten was alle leed echter al hele maal toen al speodig bleek, dat „J.P. II" niet gekomen was als de strenge theo loog van de synode, maar als de zielzor ger en als de pelgrim, zoals hij zichzelf had aangediend en hij de menigte zei, dat ouders ten overstaan van God voor hun eigen geweten moeten uitmaken hoeveel kinderen zij willen hebben. Hij zei zich er van bewust te zijn, dat dit kindertal wel degelijk afhankelijk moest zijn van de gezondheid van de moeder, van de financiële omstandigheden en van de grootte van de woning. Na de kritiek en het onbegrip van de laatste weken wegens de „wereldvreemde" houding van de paus, klonken deze woorden als een bevrijding. Grote indruk maakte ook zijn met grote overtuigingskracht gedane oproep tot de kidnappers van de onlangs ontvoerde 11-jarige Cornelia Becker om een einde te maken aan hun „afschuwelijke han delswijze" en het meisje vrij te laten. Men zag het hem aan, dat hij zoals hij zelf zei met angst meeleefde met het lot van het Duitse kind, dat begin no vember al werd ontvoerd en dat zelfs ondanks het aanbod van een losgeld van twee miljoen mark niet aan haar ouders was teruggegeven. Reeds de eerste twee dagen stak het be zoek de mismoedigen een hart onder de riem. De opkomst van de Duitsers be wees, dat de mensen niet zo arm hoeven te zijn als Polen, Latijns-Amerikanen of Ieren om hun heil in het geloof te zoe ken. Het was alsof zij wilden demonstre ren dat de welvaartsmaatschappij niet alleen op haar materiële verworvenhe den kan teren. Ook de diaspora van het noorden werd door de paus in Osnabrtlck bezield. Gis teren riep hij hier de katholieken niet al leen op om contact te zoeken met de pro testanten, maar hen zelfs aan te sporen tot de beleving van hun eigen protes tantse geloof. Ondanks het relatief gerin ge aandeel van de katholieken in deze van oudsher Lutherse regio, hadden zich hier in de openlucht tegen de 200.000 ge lovigen verzameld, die wederom uren lang regen en wind trotseerden om hun verbondenheid met de paus te betuigen. Miss World ziet af van titel LONDEN De Westduitse Gabriella Brum heeft afgezien van haar donderdag veroverde titel „Miss World". De 18-jarige blondine won de uitverkiezing temidden van 66 andere schoonheidskoningin nen. De 19-jarige Kimberley Santos, die op de tweede plaats eindigde, wordt nu de nieuwe Miss World. De Westduitse zou van de titel hebben afgezien omdat haar 52-jarige verloof de, de rijke filmproducer Ben- no Bellenbaum uit Los Ange les, het met haar uitverkiezing niet eens was. Ontmoeting Kissinger en minister Botha PARIJS De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse za ken Roelof Botha en de Ame rikaanse oud-minister van bui tenlandse zaken Henry Kissin ger hebben gisteren in Parijs twee uur met elkaar gepraat: Kissinger is lid van Ronald Reagans „overgangsploeg". Na afloop werd door beiden ver klaard dat het een persoonlij ke bijeenkomst van oude vrienden was geweest. Botha, die éérst bezoeken had ge bracht aan Londen en Brussel, is gisterenavond naar zijn land teruggekeerd. Officiële aanklacht: Bende van Vier schuldig aan dood 34.000 Chinezen PEKING China heeft eis- teren de weduwe van Mao Zedong en negen mede-be klaagden beschuldigd van het doden van meer dan 34.000 Chinezen en het ver-1 volgen van een half miljoen burgers. De akte van be schuldiging tegen Jiang Qing en de mede-beklaagden die eens over China hebben geheerst, is een heel boek werk geworden waarvan gisteren delen werden gepu bliceerd. Vandaag volgen meer uittreksels. De akte bevat een lijst van martelingen, zuiveringen en „vervolging tot de dood" van kaderpersoneel, partijfunctio narissen, militairen, leraren en anderen. In Binnen-Mongolië werden 346.000 mensen vervolgd, van wie er 16.222 werden gedood. In Yunnan werden in 1968 tij dens een zuivering van partij leden 14.000 mensen gedood. Enkele maanden eerder waren in Hebi „meer dan 84.000 par tijleden vervolgd, van wie 2.955 tot de dood toe". De meeste incidenten hebben zich voorgedaan tijdens de Culturele Revolutie van 1966 tot 1976, toen Mao's weduwe en drie anderen van de „Bende van Vier" uit naam van Mao over China heersten. tSCHAU Lech Walesa, de leider Inmiddels duurde de arbeidsonrust tij- bleken. In Csestochowa kwamen de arbei- zië zijn ontevreden mijnwerkers in hon- een periode van arbeidsrust tegemoet zou het geen verdere leningen voor Polen van de Poolse onafhankelijke vakbon- dens het weekeinde in Polen voort, ders in verzet tegen de plaatselijke gou- gerstaking gegaan. gaan. het Westen wil, omdat de miljoenen dol- heeft zaterdagavond de Poolse ar- hoewel in Gdansk enige vooruitgang is verneur. Met gebruik van sitdownstakin- In andere sectoren van de industrie wordt Lech Walesa heeft partijleider Kania be- lare, die zo het land in worden gepompt ers opgeroepen, om niet te hard bereikt in de onderhandelingen tussen gen en van andere vormen van protest, met staking gedreigd. Dit alles heeft de loofd, dat hij alles in het werk zal stellen gebruikt worden om de oppositie tegen stapel te lopen en op te houden de regering en werkers in de gezond- eisen leraren, werkers in de gezondheids- verwachting doen verdwijnen, dat Polen, om de arbeidsgeschillen te helpen oplos- het communistische systeem te verster- jA geschillen met de autoriteiten te heidszorg. zorg en museumemployees, onder meer na de uitspraak van het Hoooggerechtshof sen. ken". ,0(Jechten met „guerrillataktieken". Vele andere problemen zijn onopgelost ge- hogere lonen. In het industriegebied Sile- over de statuten van de vrije vakbonden, Moskou heeft inmiddels laten weten, dat n hefe indhyt lienini van e< mfiets pierpe tapelai fietsaa de vkundi en mi e bezi I uitvii mtra. staan wat ding omen En bi tot e< i duize moeili :0SABON Bij de vrijdag gepleegde sgreep in Guinee-Bissau, waarbij presi- Luis Cabral werd afgezet, zijn twee do- tcvallen, zo heeft de Portugese staatsra- Meegedeeld. i het hoofd van de veiligheidsdienst, An- Juscardini, en een lid van de heersende vl tistisch georiënteerde partij, Otto Schatt. ster Vasco Cabral, geen familie van de af- te president, is de Zweedse ambassade bin- ivlucht na gewond te zijn bij zijn ontsnap- uit handen van de troepen van majoor a, die hem wilden arresteren. a cheidene ministers worden nog gezocht n de troepen die de staatsgreep hebben ge- i met het doel de Kaapverdiërs uit de [posities in partij en regering te verwijde- Onder de gevluchten zijn de minister van de strijdkrachten, Umaru Djalo, die majoor Vieira in dit ministerie van defensie was opgevolgd. De nieuwe revolutionaire raad die nu aan het bewind is gekomen is samengesteld uit de zwarte bevolking van Guinee. Volgens het Portugese persbureau ANOP is de afgezette president Luis Cabral onder huisar rest geplaatst. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag bevinden zich momenteel ongeveer vijftig Nederlanders in Guinee Bissau. De meesten zijn daar in het kader van de ontwikkelingssamenwerking. Omdat alle verbindingen met Guinee-Bissau verbroken zijn, kon buitenlandse zaken verder niets meedelen over de toestand van de Neder landers in dit gebied. ac Nei wam ie beu door Iwerpe 3ts m< n op ichte, trkto IANNESBURG Enige trlandse organisaties, de Stichting 1940-45. _«de tJniversiteit van bi wria doen weten, dat een stcollectie, die onlangs de Universiteit is ge- ïken, bestaat uit schil- en« die tijdens de oor- aren van joodse Neder- ,i ws zijn gestolen. De or- t saties eisen, dat de col- e naar Nederland wordt Igcbracht. collectie is vermaakt door de Nederlander Jacob van Til burg, die tijdens de oorlog wet houder was van Dordrecht. In die hoedanigheid nam hij schilderijen van joodse Neder landers, die gedeporteerd wa ren of zouden worden „in be waring". Hij werd na de oorlog wegens collaboratie met de vijand tot dertien maanden veroordeeld. De meeste mensen, aan wie de schilderijen hebben toebe hoord zijn nu overleden en er zouden nu pogingen in het werk moeten worden gesteld om hun nabestaanden op te sporen. Volgens het Zuidafrikaanse zondagsblad Sunday Tribune wordt aangenomen, dat het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken binnen kort de Zuidafrikaanse rege ring over deze zaak zal bena deren. Professor Nilant, hoogleraar aan de kunsthistorische facul teit van de Universiteit van Pretoria acht het onwaar schijnlijk dat de schilderijen, waaronder een Rembrandt, aan Nederland zullen worden teruggegeven. „Het is nooit be wezen dat de collectie gestolen is en dat dit na veertig jaar wel gebeurt, is niet waar schijnlijk. De universiteit heeft wel laten weten, dat als ie mand kan aantonen dat een bepaald werk aan hem toebe hoort, het zal worden terugge geven", aldus prof. Nilant. Reddingsploegen zoeken tussen de smeulende resten van een munitiefabriek in Bangkok naar doden en gewon den. BANGKOK Bij een geweldige wond, van wie velen ernstig. De fa- In de fabriek werden granaten en ontploffing in een wapenfabriek briek zelf is ingestort, van een andere munitie vervaardigd De mi- in het hoofdlegerdepót van Thai- woonblok met legergezinnen werd litaire autoriteiten achten sabotage land zijn zondag tenminste 38 een hele muur weggeslagen. De niet uitgesloten. Het officiële pere mensen omgekomen. meeste slachtoffers zijn gevallen on- bureau noemde echter kortsluiting der het legerpersoneel en hun fami- als oorzaak. Ongeveer 300 mensen werden ge- lieleden. WASHINGTON De VS nen. Over deze onafhan- zijn akkoord gegaan met kelijkheid is zo'n twaalf het verlenen van onaf- jaar onderhandeld, hankelijkheid aan de Pa lau-eilanden, een deel van Micronesië, zoals dit ei- het eilandengebied .ten landengebied genoemd Westen van de Filippij- wordt, was tot Wereldoor log I gedeeltelijk Duits ve de Palau-eilanden ook koloniaal bezit en werd delen van de Carolinen-, daarna Japans mandaat- Marianen-, en Marshallei- gebied. Na Wereldoorlog landen. II kwam het onder de be scherming van de VS. Tot de groep behoren, behal- MADRID Het vijftiende congres van de Socialistische Internationale, dat gisteren na drie dagen vergaderen in Madrid geëindigd is, is duidelijk verdeeld gebleken over Israëlisch- Arabisehe conflict. Voorts is veel ge sproken over de mogelijkheid dat SALT II niet geratificeerd wordt en over de invloed, die daarvan zal uit gaan op de plaatsing van de zogeheten Eurostrategische wapens in Europa door de NAVO. Ten aanzien van het Midden-Oosten werden verklaringen uitgegeven door Willy Brandt, voorzitter van de Socialistische Internationale, Bruno Kreisky, kanselier van Oostenrijk, Shi mon Peres (Israëlische arbeiderspartij) en waarnemer Boutros-Ghali van de nationaal-de- mocratische partij van Egypte. In die verkla ringen werd opgeroepen tot onderhandelingen tussen Israël en zijn Arabische buren met name Jordanië. Wat het Palestijnse probleem betreft werd gezegd, dat dit „in al zijn aspecten" moet worden opgelost; men sprak ook van „de legi tieme rechten van het Palestijnse volk. Een Spaanse verklkaring ging nog verder. Daarin wordt de PLO genoemd als de vertegenwoor diger van het Palestijnse volk". In de slotver klaring is uiteindelijk een oproep komen te staan, om tot vredesonderhandelingen te ko men tussen Israël, zijn buurlanden en de Pales- tijnen om een vrede te bereiken, die de veilig heid van alle betrokkenen garandeert. Eensgezinder waren de socialistische afgevaar digden in hun mening, dat de ratificatie van het SALT Il-verdrag ter beperking van de stra tegische wapens in gevaar was, nu Reagan de nieuwe Amerikaanse president wordt. In de slotverklaring staat, dat een mislukking van SALT II een „negatieve invloed zal hebben op de onlangs in Genève door de VS en de Sovjet- Unie geopende onderhandelingen over de be perking van middenlange-afstandraketten in Europa".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7