J)uders drugsverslaafden iehten praatgroep op nspraak rjchutters- eld kan van tart gaan liilfiliag IJ GEBREK AAN PROFESSIONELE HULP Protest tegen tweefasen- structuur lil 19 Pluimveetentoonstellig trekt honderden bezoekers Vrachtwagen ramt drie auto's Boeiend optreden Hans Vonk bij Residentie Orkest AD LEIDSE COURANT MAANDAG 17 NOVEMBER 1980 PAGINA 3 'a* amm idun 40/ 21.3jIdEN „Wij hebben ook in Lei- Actua een praatgroep opgericht voor um g ers van drugsverslaafden, omdat voor ons geen enkele huïpverle- r beschikbaar is. Er worden door rijk alleen maar voorzieningen Actual°"en voor verslaafden zelf, ™r voor de ouders gebeurt er s. En dat is niet terecht, omdat als ouders van deze zieke men- in zeer moeilijke omstandighe- terecht kunnen komen." Dit zegt .van de oprichters van de Leidse %tgroep thuis bij een deelnemer de groep ergens in de Leidse re- jsverslaafden ontwikkelen een ge spatroon dat voor de omgeving acceptabel is. Er is veel geld nodig 5 inïoran de benodigde middelen te ko- drugs als heroïne zijn alleen in inele omstandigheden verkrijgbaar pr0fl lormaal functioneren is voor ver- Sport. den niet mogelijk. Een baan krij- jrnaai. zij niet en zij zijn nauwelijks in 't en j< tot werken. Óm toch aan het be- gde geld te komen om in de versla- te voorzien, belanden zij ook in de JjJJ: inele sfeer. Ouders van deze soms >s. Ei erë jonge kinderen worden hier- i.a. 19| dagelijks geconfronteerd. Een an der lid van de groep: „Wanneer je kind aan heroïne verslaafd is, kom je als va der of moeder al snel in een noodsitua tie, want het is bijna onmogelijk om met een drugsverslaafde en zijn proble men te leven zonder er zelf emotioneel aan ten gronde te gaan. Zelfs als hij buiten het gezin leeft, is de invloed van zijn gedrag zo groot dat er zeer specifie ke moeilijkheden ontstaan, die het hele gezin op een enorme manier beïnvloe den. Het verdriet wat hierbij ontstaat is erg groot." Hij vervolgt: „Als ouder probeer je je kind te helpen, je vraagt je voortdurend af hoe je dat kan en je hoopt maar dat je kind nu eindelijk in staat is om te stoppen. Maar je kan niet helpen. Je bent niet in staat om hem te genezen en dat kind gaat alles over heersen. Elke dag maak je je er ontzet tend druk over." De manier van leven van een verslaaf de heeft voor gezinnen vaak zeer ern stige gevolgen. Er ontstaan grote span ningen tussen de overige gezinsleden. Meningsverschillen over de vraag of zoon of dochter wel of niet aan zijn lot overgelaten moet worden. Of moet juist voor de zoveelste maal bijvoorbeeld weer onderdak verschaft worden. Een moeder: „Deze conflicten spelen soms jarenlang. Scheidingen of nog erger zijn wel het gevolg geweest van het ge dragspatroon van een verslaafde. Wij als ouders komen vaak in een zeer geï soleerde positie. Je schaamt je voor je kind. Maar dat is onzin. Elk gezin uit elke laag van de bevolking kan met deze problematiek in aanraking ko men. Maar er is niemand die je wil of kan helpen of die je ervaringen deelt. Centra die hulp bieden aan een ver slaafde negeren de ouders vaak volko men. Je staat er helemaal alleen voor." Werkwijze Om dit isolement van de ouders enigs zins op te heffen en hun problemen wat te verlichten wordt een uitwisse ling van ervaringen als zeer nuttig be oordeeld. „Ouders die voor onze groep belangstelling hebben, moeten er niet op rekenen dat wij een pasklaar recept hebben. Dat bestaat niet. Het doel van de groep is elkaar te helpen door duide lijk te maken dat je met dezelfde soort problemen rondloopt. Wij zijn er niet om het kind van de verslaving af te helpen. Het uitwisselen van ervaringen is van onmiskenbaar belang gebleken, zowel voor ouders die al langer met het probleem te maken hebben als voor ou ders die er pas mee zijn geconfronteerd. Door er veel en geregeld over te praten met degenen die ook in deze situatie zitten, ontstaat meer inzicht in de eigen manier van reageren op 'je verslaafde kind. Het is een uitlaatklep. Wij mer ken dat wanneer je er veel over praat, je er beter afstand van kan nemen." Zij gaat verder: „Wij zeggen niet dat je dit of dat moet doen, maar wij proberen door deze praatgroep weer greep te krijgen op het eigen leven en het gezin weer normaal te laten functioneren." Eén van de anderen vult aan: „Je leert nooit accepteren wat er met je kind aan de hand is, maar door er op deze wijze mee om te gaan, lukt het beter om er mee te leren leven. En dat wil deze zelfhulpgroep van ouders voor ver slaafden bereiken." Belangstellende ouders en andere nau we relaties van drugsverslaafden kun nen met de groep contact opnemen via het Leidse consultatiebureau voor alco hol drugs, Lange Mare 45, telefoon nummer: 130547. Ook bij de 'Landelijk stichting voor ouders van drugverslaaf den', postbus 10560 in Amsterdam zijn inlichtingen over deze praatgroepen verkrijgbaar. DEN Met het uitbren- van een voorlopig ont- evisiejjpian Schuttersveld kan "h""1 inspraak-procedure in gezet worden. In het trpplan wordt duide- pmaakt hoe het Schuft- Id er in grote lijnen zou kunnen zien. Het voorziet in de bouw kantoor- en bedrijf s- ite aan beide zijden van "egstgeesterweg en de van 330 tot 650 wonin- daar achter. door de architecten Latta lölscher uitgebrachte plan ts met djt de vorm van een geïllu- 12 (S) Pjrcje discussienota en heeft I, zoals zij zelf zeg- eught. j nieuwe ideeën en gezicht- Iten op te roepen. Het "splan is zoveel mogelijk ;past aan de stedebouw- je ontwikkelingen die m Schuttersveld plaats- in, het oude stadsdeel tus- Singel en Haarlemmer- aart aan de ene kant en itation en de spoorlijnen Ie andere kant. Vanuit die hte is langs beide zijden de Oegstgeesterweg kan en bedrijfsruimte ge- (afhankelijk van de ver- ontwikkeling 55.000 - vierkante meter). In het ten zuiden van de jeesterweg zouden dan 'oningen moeten komen. J-jde rand van het gebied is Halten.'fling gehouden met de [ing van een hotel. De iren moeten tevens als lswerende wand dienen. huidige tracé van de jeesterweg moet worden ndhaafd. Langs deze weg j n de parkeerplaatsen voor intoren worden aangelegd het woongebied zo veel „„hai 'l'jk autovrij kan worden (Alleuc*en- Alleen de Maredijk c s j, le Aloëlaan houden be- In 'fei e verkeersverzamelfunc- dat ties. Alle ander straten zijn woonstraten. Voorwaarde voor de realisatie van een dergelijk Clan is wel dat de bestaande uurt (de hoek van het Sta tionsplein bijvoorbeeld) af gebouwd dient te worden. In het centrum van het woonge bied is ruimte voor sociaal-cul turele instellingen en mogelijk voor een horecabedrijf ge pland. Het hele gebied wordt ontsloten via de Oegstgeester weg en het Schuttersveld. Vanaf 3 december zal het ont werpplan voor belangstellen den op het stadhuis verkrijg baar zijn. Het is de bedoeling dat een definitief plan in de zomer volgend jaar door de raad wordt vastgesteld. en^ïo 1.30 (S)| I0 (S) S ide ei eten en nJ >Nee wonden I vecht- ba rtij ik negge nent de triest' n de van publi' n> oagert hl el du ac >EN Bij een vecht- 1 ten j op de Breestraat zijn dagnacht twee jongens "id geraakt 2.30 raakten twee groep- tcfcngeren op de Breestraat 1 met elkaar. De aanlei- e van de vechtpartij is on- o nd. Twee uit Leiderdorp ïstige jongeren, 22 en 26 werden zo ernstig ge- dat zij zich onder dok- handeling moesten stel- Eén van nen miste drie in De politie kon één ichte aanhouden die in de van zondag weer werd laten. De politie sluit uit alcoholgebruik tot de tpartij heeft bijgedragen. Sint weer in Leiden In een verregend Holland arriveerde Sint Ni- colaas zaterdagmiddag op een heuse stoom boot in de haven van Leiden. De wind waaide bij zijn aankomst wel erg hard door de bo men maar dat had een groot aantal kinderen er toch niet van weerhouden om naar de ha ven te trekken om de goed-heiligman te ver welkomen. Omgeven door zijn knechten en voorafgegaan door de blaaskapellen 'Kunst en Genoegen' en 'De Burcht' trok de Goed heiligman op zijn schimmel de stad door waarna hij op het Stadhuisplein door burge meester Goekoop officieel welkom werd ge heten. LEIDEN Heft Landelijk Studenten Aktie Komitee (LSAK) houdt woensdag 19 november een manifestatie in Leiden in heft kader van een landelijk demonstratie op zaterdag 29 november in Utrecht tegen de 'tweefase structuur'. Aanvang 16.30 uur in heft Academiegebouw aan heft Rapenburg. De tweefasestructuur is een wetsontwerp, die tot gevolg heeft dat er een grote veran dering optreedt in de opzet van universitaire studies. Zo wordt de inschrijvingsduur be perkt en zal de tweede fase maar voor een zeer beperkt aantal studenten toegankelijk zijn. Op het programma staan woensdag sprekers die uiteen zullen zetten, waarom zij tegen het wetsontwerp zijn. Ars kunstmarkt in De Waag LEIDEN De leden van de schilder- en tekenacademie Ars Aemula Naturae hou den de jaarlijkse kunst markt dift keer in heft Waag gebouw. Reden hiervoor is de steeds groter wordende belangstelling en heft toene mende aantal deelnemers, waarvoor in heft eigen pand door restauratiewerkzaam heden weinig ruimte is. Tijdens de markt wordt werk verkocht van de verschillende kunstenaars tegen aantrekke lijke prijzen. Ook worden de monstraties verzorgd op het gebied van pottendraaien, et sen en boetseren. Het publiek kan zich laten portretteren, terwijl ook het maken van een karikatuur tot de mogelijkhe den behoort. De markt wordt feestelijk geopend op donder dag 20 november en is dan van half acht tot tien uur geo pend. Vrijdag 21 november zijn de openingstijden van half acht tot tien uur, terwijl het publiek zaterdag en zondag welkom is van half één 's mid dags tot half zes. Foto apparatuur gestolen LEIDEN Bij een inbraak in een woning aan de Mors singel is vrijdag een grote hoeveelheid fotoapparatuur gestolen. Wat de waarde van het gesto- lene is, is nog niet bekend. Ook weet de politie niet hoe de daders de woning zijn bin nengekomen. De diefstal moet vrijdag in de loop van de dag hebben plaatsgevonden. Klimaat Dr. Den Dool bespreekt morgen voor de Leidse Weer- en Sterrekundige Kring de vraag: Verandert ons kli maat? In zijn lezing zal dr. Den Dool een vergelijking maken met gegevens over de weersgesteldheid vanaf 1634 tot heden. Dr. Den Dool is verbonden aan de Leid se Sterrewacht De bijeenkomst begint om acht uur en wordt gehouden in de collegezaal van de Oude Sterre wacht De Runen Hans Wesseling houdt morgen in het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat een lezing over de Runen tekens. Runen zijn lettertekens, die in het begin van de jaartelling in Noord Europa werden gebruikt. Aan de Ru nen werden door de noorderlingen magische krachten toe geschreven. De lezing begint om acht uur. Oud-Leiden De vereniging Oud-Leiden heeft voor de komende we ken enkele activiteiten op haar programma. Morgen vertoont men in het museum De Lakenhal een film over Leiden in 1979, aanvang acht uur. Woensdag 17 de cember houdt de heer E.M.P.P. Verhey, secretaris van het kerkbestuur der Oud Katholieke Kerk in Leiden een lezing over deze kerk aan de Zoeterwoudse Singel. Plaats van handeling is uiteraard de Oud Katholieke Kerk, aanvang acht uur. In de serie lezingen over ker ken komt op dinsdag 13 januari de Lodewijkskerk aan de beurt. De lezing wordt gehouden door de heer G. He- mers, aanvang acht uur. Tuinbouw en plantkunde De Leidse afdeling van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde organiseert woensdag 19 novem ber in het Rijksherbarium aan de Schelkpenkade 6 een le zing over de Dolomieten. De lezing wordt gehouden door dr. W. Kruyt uit Haarlem. Aanvang: acht uur. Voor volgens voorjaar heeft de vereniging een cursus tuinieren op het programma staan. Kinderfilmmiddag Tekenfilms met bekende stripfiguren worden woens dag 19 november vanaf half drie vertoond in het K&0- gebouw aan de Oude Vest 45. De toegangsprijs be draagt drie gulden. Christinnereis In het Evangeliecentrum aan de Zijlsingel 2 wordt dinsdag 18 november de film Christinnereis vertoond. Het is het tweede deel van de film naar het boek van de 17e eeuwe prediker John Bunyan. Aanvang: acht uur. Orfeu Negro In de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 wordt dinsdag 18 november de Braziliaanse film Orfeu Negro vertoond. Deze rolprent is rijkelijk overladen met internationale onderscheidingen. Aan vang acht uur. Tentoonstelling In het kunstcentrum Lange Mare 37 wordt tot eind decem ber het werk tentoongesteld van de in 1944 geboren kun stenaar Burkhardt Soil. Hij doorliep het conservatorium en de Hoge School voor beeldende kunsten. Het kunstcen trum heeft een selectie van Soil's etsen en tekeningen sa mengebracht, die een goed beeld vormen van zijn onder werpen en werkwijze. De tekeningen zijn op donker pa pier gezet, maar worden door het gebruik van krijt van licht voorzien, wat extra aandacht voor details tot gevolg heeft. Soil probeert ook een verband te leggen tussen rea listische en expressionistische kunst. Hij is ook een ver dienstelijk schilder. Het kunstcentrum is geopend op don derdagavond van 19.00 uur trot 21.00 uur en op zaterdag van 11.00 uur tot 17.00 uur. Voor iedere invalide een bakje 27 mc-ers uit het hele land trokken gisteroch tend naar de Vara studio's in Hilversum om daar Ombudsman Frits Bom te steunen in de actie 'voor iedere invalide een bakje'. Hand tekeningenlijsten, briefkaarten en QSL-kaar- ten moesten de mening onderstrepen dat het hoog tijd wordt dat het bakkie voor de invali de in het sociale verzekeringspakket wordt opgenomen. Ook de Leidse zendamateurs lieten zich niet onbetuigd. Gisterochtend om 11 uur verzamelden zij zich op het parkeer terrein van de Groenoordhallen om vandaar uit in een lange stoet naar Hilversum te trek ken. De Ombudsman zal in een volgend pro gramma aandacht aan de actie besteden. Gehandicapten die een bakkie willen aanvra gen kunnen bij de Ombudsman, postbus 3000 in Hilversum een formulier aanvragen. Het is natuurlijk afhankelijk van het slagen van de actie of de aanvragen ook werkelijk ingewilligd kunnen worden. LEIDEN De pluimveeftenftoonstel- ling die zaterdag en zondag onder au spiciën van de Leidse Pluimvee en Ko nijnensportvereniging in de Aula van het Agneslyceum werd gehouden mag een groot succes genoemd worden. Op de tentoonstelling, die zaterdag door burgemeester C.Goekoop werd geopend, „Misschien iets minder druk dan vorig waren zo'n 400 dieren te bewonderen, jaar maar alles bij elkaar is het erg leuk Daaronder konden vele soorten konijnen, geweest en is het zeer bevredigend verlo-, hoenders, duiven en siervogels worden pen", aldus de secretaris van het L.P.K.V., aangetroffen. Bovendien was er foto- en de heer J.Boonen. De pluimveetentoon- platententoonstelling ingericht en werd er stelling is een jaarlijks terugkerende acti- een doorlopende diavertoning gehouden, viteit van deze vereniging. Een nog onbekende bestuur der van een vrachtauto heeft zaterdagavond met zijn ver voermiddel drie personenau to's en een lantarenpaal ge ramd op de Hoflaan. De ma- trlële schade is aanzienlijk. De vrachtauto bleek even voor half tien te zijn gestolen aan de Boshulzerkade. Na op de Telderskade al een auto beschadigd te hebben, kwam de vrachtauto op de Hoflaan terecht, waar de bestuurder vermoedelijk de macht over het stuur verloor. LEIDEN Naar de uitvoe ring door heft Residentie Or kest van de achtste symfo nie van Anton Bruckner heb ik met gespannen verwach ting uitgekeken. Niet alleen omdat het een groots en zeer belangrijk werk uit de sym fonische literatuur betreft,- maar ook omdat hiermee de voornaamste entree werd ge naakt door de nieuwe vaste dirigent van het orkest: Hans Vonk. Het concert werd begonnen met het vioolconcert in E van J. S. Bach, met één van de con certmeesters Jaring Walta, als solist. Hoewel het werk van Bruck ner de avond domineerde, zou het onbillijk zijn voorbij te gaan aan de kwaliteiten die Walta aan dit overbekende w^rk van Bach meegaf en waarmee hij het niet in een nieuw, maar wel heel boeiend daglicht stelde. Dit dankzij een nauwgezette en rustige bena dering en een prachtige toon die in het begin levenslustig tot licht romantiserend, in la tere delen meer ascetisch klonk. Hans Vonk gaf als „Ka- Eelmeister" aan het clavecim- el aanwijzingen, daarmee aansluitend op de uitvoerings- tf^woonte in Bachs tijd. len overeenkomst tussen Bach en Bruckner die mij is opgevallen, is de religieuze be wogenheid die uit beider mu ziek spreekt. Met uitzondering van het gebruik van het con trapunt in het vierde deel van de symfonie, is de formele weergave ervan geheel anders. Bruckner volgt hierin Wagner na, naar mijn gevoel eigenlijk in strijd met zijn natuur en dat is $e oorzaak dat sommige on derdelen van de achtste wat log klinken. De harmonieën zijn soms te ongecompliceerd om de zware orkestratie te kunnen verdragen. Anderzijds ligt in die eenvoud een grote zeggingskracht besloten, waar door men toch het gevoel krijgt met een geniaal compo nist te maken te hebben. Vonks directie beperkte zich tot sobere en weinig spectacu laire gebaren die aan de strij kers echter een geconcentreer de en sonore klank wisten te ontlokken, waarmee het domi nerende blazers en het slag werk zich harmonieus verhiel den. De zware passages wer den met een pathetische allure neergezet, maar wel binnen dié perken dat een sublieme muzikale uitdrukking gehand haafd bleef. Het scherzo kreeg een adembenemende vaart me*», terwijl in het adagio een religieuze intensiteit werd ge creëerd, met een voor mij soms betoverende werking. Het gehalte van deze uitvoe ring wekte bewondering voor Vonks kwaliteiten en hoopvol le verwachtingen voor de ver dere resultaten van diens sa menwerking met het R&O. Het volgende concert in de zelfde bezetting vindt plaats op 2? november. Dirk Voorrn

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3