Jan Zwartkruis heeft nog geen knopen doorgehakt Viló gaat opnieuw shirtreclame bepleiten Justitie gemakkelijk met vergunningen Topcommissie volleybal goedgekeurd Finale maakt veel goed SPORTTRIBUIME OPSTELUNG NEDERLANDS ELFTAL IN NEVELEN GEHULD Heimig nieuwe voorzitter basketbalbond VAN MARLE BIJ AFSCHEID: LEIDSE COURANT Guy Thijs laat zich (een voorteken?) hier door zijn bezoekende collega Jan Zwartkruis hartelijk de hand schudden. Enkele dagen voor de belangrijke interland België-Neder- land troffen de bondscoaches van de respectieve nationale elftallen elkaar afgelopen zaterdag in het stadion van Winterslag. ZEIST Op z'n vroegst vandaag, maar vermoedelijk pas woensdagmiddag tovert Jan Zwartkruis de formatie uit de hoge hoed waarmee hij in Brussel de Belgen wil bedwingen. De Nederlandse opstelling die zijn collega-oefenmeester Guy Thijs bij de start van het Belgische trainingskamp blufferig oplepelde, dient dan ook onder de noemer natte vingerwerk gerangschikt te worden. „Doesburg, Wijnstekers, Krol, Brandts, Ho- venkamp, Peters, Willy van de Kerkhof, Ta- hamata, René van de Kerkhof, Kist en Tol", voorspelde Thijs de verzamelde Belgische sportpers. Zwartkruis zal er z'n schouders over ophalen. Zoals hij ook niet wakker zal liggen van de opmerking die Thijs er met een op liet volgen. „Met wie en hoe Nederland ook komt, ik ben niet bang en mijn spelers zijn dat ook niet. We winnen gewoon", orakelde Thijs, met zijn traditionele sigaar in de linker mondhoek en het al even bij hem passende halfgevulde glas whisky achteloos bunge lend in de rechter hand. Nogmaals, puur natte vingerwerk, die op stelling van Thijs. Jan Zwartkruis is een té grote twijfelaar om nu al te weten wat hij precies met het Nederlands elftal van plan is. „Ik moet eerst mijn huiswerk nog ma ken". aarzelde de bondscoach van Oranje na de schamele 1-0 tegen Alemannia Aac hen. Zwartkruis is daar de afgelopen dagen driftig mee bezig geweest, maar knopen heeft hij nog niet doorgehakt. De puzzel die Zwartkruis op dient te lossen is ook niet eenvoudig. Waarbij het zotte zich voordoet dat Zwartkruis het vooral aan zichzelf te wijten heeft dat hij voor een aan tal moeilijke beslissingen staat. Want zoals dat vaak met twijfelaars het geval is, maken types met die eigenschap het voor zichzelf meestal als maar moeilijker. Vette streep Dat geldt ook voor Jan Zwartkruis. Na het echec van het Europees kampioenschap haalde hij teleurgesteld een vette streep door de namen van de routiniers in het Ne derlands elftal. In de WK-kwalificatie-inter- land tegen de leren stonden daarom nog maar drie Oranjeklanten (Wijnstekers, v.d. Korput en Thijsen) in het veld, die ook de afgang in Italië hadden meegemaakt. Zwartkruis prees zijn selectie, ook na het verlies in Dublin, huizenhoog de hemel in, maar desondanks keerden in de oefeninter land tegen Wést-Duitsland slechts vier man (Wijnstekers, Spelbos, Peters en Van Mier- lo) terug van de groep die enkele weken daarvoor door Zwartkruis aangekondigd was als de nieuwe lichting. Het resultaat van de strijd tegen de Duitsers is bekend. Een zich helemaal leeg knokkend Oranje hield de regerend Europees kam pioen op een alleszins aanvaardbaar gelijk spel. Zelfs de welbespraakte Zwartkruis had na afloop dan ook moeite om passende woorden te vinden om dat onverwachte meevallertje te bejubelen. Toch bleek ook die opgehemelde prestatie tegen de Duitsers geen enkele garantie voor de in Eindhoven meespelende -internatio nals. Slechts Brandts, Peters, Van de Kerk hof en Jonker vonden hun naam terug in de basisformatie die Zwartkruis vorige week in Aken de 'wei instuurde tegen Alemannia, waardoor het Nederlands elftal opnieuw een oningespeeld samenraapsel werd. Dat bleek later ook op het veld. Geen touw De voorafgaande opsommig maakt duidelijk dat zo langzamerhand geen touw meer vasi te knopen valt aan de „openbaringen" var Zwartkruis. Natuurlijk is het best positie: dat het arsenaal aan topspelers in Neder land kennelijk zo groot is dat moeiteloos steeds opnieuw met een verschillend elfta gespeeld kan worden, maar het beleid var Zwartkruis daar aan ophangen is een tikkel tje naief. De waarheid is eerder dat Zwartkruis hel zelf ook allemaal zo goed niet meer weet er dat hij slechts handelt naar hetgeen de en geltjes hem zo nu en dan influisteren. Daar om ook is de opstellingsverwachting van de Belgische bondscoach Guy Thijs lichtelijk voorbarig. Thijs is ongetwijfeld een grote to venaar, maar dat hij toegang heeft tot de hersenspinsels van Zwartkruis is toch niet zo aannemelijk. Goochelen Jan Zwartkruis heeft zich in een moeilijke positie gemanoeuvreerd door als maar te goochelen met zijn internationals. Allereerst heeft hij bij sommigen frustraties gekweekt, en daarnaast rommelt hij zo veel met spe lers en systemen dat van een behoorlijk in gespeelde eenheid woensdag in Brussel haast geen sprake kan zijn. De problemen van de legerofficier zijn nog eens groter geworden nu hij helemaal ver knocht is aan het AZ-concept. De conse quenties daarvan durft Zwartkruis echter niet te aanvaarden. Weliswaar wil hij de snufjes van Kessler graag immiteren, maar dan wel met zijn eigen keuze. En daar wringt de schoen. Het is al bijna ZEIST Mr. Eric Viló gaat bij de overheid opnieuw plei ten voor invoering van de shirtreclame in het betaalde voetbal. Tijdens de najaars vergadering van deze 'sectie in het KNVB-sportcentrum in Zeist kondigde hij zaterdag aan de leden van de Tweede Kamer. Staatssecretaris van CRM Wallis de Vries en het budgetbewakingsinstituut (BBS) hieromtrent te zullen benaderen. Na de recente nota van minis ter Gardeniers (CRM) met be trekking tot shirtreclame hoopt Vilé dat ook de leden van Tweede Kamer zich soe peler zullen opstellen in d<eze materie. De voorzitter van de profsectie wil onderzoeken of de overheid geen bezwaar meer maakt wanneer er spra ke is van twee geldstromen in het betaalde voetbal, te we ten: die van de overheid zelf en die van het bedrijfsleven dat gaat betalen voor shirtre clame. Eerder had drs. Cor van Rijn, voorzitter van de financiële commissie, de afgevaardigden al voorgehouden, dat de maatregelen tot gezondma king van het betaalde voetbal in Nederland weinig meer zijn dan „dweilen met de kraan open". De Sparta-voorzitter liet opnieuw weten dat het ne gatieve vermogen van de Marjan Stoop zorgde voor een vrouwelijke inbreng tijdens de algemene (mannen- milioendauIJenbed^oea^een )vergadering betaald voetbal in Zeist. Haar vader D. Stoop was ziek en daarom verte- «aar |ate;r een miljoen gulden genwoordigde zij met Jacques Hogewoning FC Amsterdam. meer was. in die periode was de gezamenlijke schuld met 5 miljoen toegenomen. „Het is te verwachten dat in juni van dit jaar de situatie opnieuw verslechterd was", voerde hij aan. „De rente die wij nu moeten betalen, is al hoger dan het saldotekort in de financiering dat het BBI en het rapport Ge zonder Betaald Vipetbal toe staat". Als voorzitter van de werkgroep gezonder betaald voetbal stelde hij met grote nadruk, dat de schuldenposi tie wordt gesaneerd. „Dat is de eerste en eigenlijk enige prioriteit", hield hij de verga dering voor. „De invoering van de CAO voor betaald voetballers heeft voor een kostenverhoging van 3 miljoen gulden gezorgd. Er is nu 9.3 miljoen gulden aan overheids subsidie beschikbaar voor on der meer de aanleg van lich tinstallaties. Van de 37 clubs die we nu hebben, staan er in feite 32 onder water. We fi nancieren op dit moment za ken bij clubs, die straks mo gelijk al verdronken zijn". Mede om een gebaar te ma ken naar de overheid,, verre weg de belangrijkste geld schieter, werd naast de 700.000 gulden die al gereser veerd is voor het gezond ma ken van het betaalde voetbal' 249.000 gulden van het be- ^temmingsoverschot van de KNVB in die pot gestort. De resterende 100.000 gulden van het overschot wordt toe- gevoegd aan de algemene re serves. Het Budget Bewaklngs Insti tuut (BBI) zal binnen enkele maanden een tweede vierja renplan betreffende het ge zond maken van het betaalde voetbal uitbrengen. Het sec- tiebestuur wil in dit plan zijn verlangens inbrengen. Het is momenteel op zoëk naar een kandidaat die de heer Van Rooyen moet opvolgen als voorzitter van het BBI. De leiding van de profsectie zal in de komende procedure de gesprekspartners duidelijk maken dat het transfersys- ZEIST De competities betaald voetbal beginnen volgend seizoen zaterdag 15 en zondag 16 augustus. Woensdag 19 en woens dag 26 augustus zal een volledig programma wor den afgewerkt. teem moet blijven bestaan. Voorts is nog niet geheel vol daan aan de eis van het rap port „Gezonder Betaald Voet bal" van een uniform aao- vangstijdstip van wedstrijden in deze sectie. „We zullen het BBI vragen ons nog even de tijd te geven". Vilé vond ver der dat de leden van de Twee de Kamer wel erg snel reage ren als bij voorbeeld een CAO - ook een voorwaarde voor subsidie - in het betaalde voetbal niet tijdig tot stand komt. Hij merkte op dat de marke- ting-dag, oorspronkelijk vast gesteld medio augustus 1979, nu eindelijk in januari 1981 zal worden gehouden. De vor ming van een landelijke klasse van de betaalde jeugdcompe- titie van dertien clubs en twee regionale van beide twaalf teams daaronder voor het sei zoen 1981-'82 kwam in ge vaar. De clubs wilden, vooral om financiële redenen, op het al genomen besluit terug ko men. De promotie-regeling voor het komende seizoen diende te vervallen. Protesten van bestuur, VVCS en de WON - „padvinderswerk", was de kwalificatie van trainer Bert Jacobs voor de gevolgde procedure - ten spijt, wordt dié regeling vooralsnog ge handhaafd. De afgevaardig den behouden zich in een bij zondere algemene vergade ring van februari het recht voor van de jeugd „hoofdklas se" alsnog te verwerpen. De herbenoeming van mr. Vlo den, in feite een hamerstuk, zorgde voor nieuwe emoties. Spelers en trainers vochten die verkiezing aan. De Spar taan Louis van Gaal, voorge licht door de WCS, meende dat een dergelijke verkiezing alleen in een vergadering kan geschieden en niet schriftelijk. De juristen van de KNVB we zen er op dat de schriftelijke verkiezing wel degelijk moge lijk is. Van Gaal kreeg in zoverre zijn zin dat getracht zal worden de commissie in februari uit te breiden, waardoor ook de VVCS een vertegenwoordiger kan krijgen. ZWOLLE De bondsraad van de Nederlandse volleybal- bond (Nevóbo) heeft zaterdag in Zwolle het plan om de zaken rond het topgebeuren te laten behartigen door een commissie nationale top (KNT) formeel goedgekeurd. Joost Voeger, vice-voorzitter van het hoofdbestuur van de Nevobo, werd gekozen tot voorzitter van deze negen leden tellende commissie. De KNT fungeerde het vorige eeizoen reeds als tijdelijke commissie, zonder de formele i goedkeuring van de vertegenwoordigers van de 24 di- stricten. De bondsraad herkoos voorzitter Piet de Bruin voor een nieuwe ambtsperiode van vier jaar. Hoofdbe- 3tuur8lid Heeringa (voorzitter van de scheidsrechters- commissie) en de Groningse districtsbestuurder Zuide- ma werden onderscheiden met de gouden bondsspeld. Een voorstel om tot een andere opzet van de bekercom- petitie te komen haalde het niet. NIJKERK Tijdens de jaarvergadering van cfe Nederland se Basketball Bond, zaterdag in Nijkerk, is de aftredende voorzitter drs. Jan Berteling, onderscheiden met het lid maatschap van verdienste. De taak van Berteling, die zes eneenhalf jaar voorzitter was van de NBB, werd overgeno men door Adriaan Heimig uit Haarlem. Ook vice-voorzitter Henk Blom legde zijn functie neer. Hij zal worden opge- volgd door de heer J. van Roeden. bond kent zal worden volgd door Van Marie, t de hem ZEIST Jo van Marie, die op 14 december zijn voorzit terschap van de amateuraf deling inruilt voor dat van de KNVB, is benoemd tot bondsridder. Wim Meuleman, die volgende maand op de hoogste post die de voetbal- s opge- speld- i zaterdagmiddag, na de algemene vergadering van de amateurs in het KNVB-sportcentrum te Zeist, de onderscheiding op. In zijn openingswoord van de laatste vergadering van de amateursectie die door hem werd geleid, had Van Marle opnieuw kritiek op de over heid. Hij vond dat het ministe rie van justitie te gemakkelijk vergunningen afgeeft voor met toto en lotto concurrerende kansspelen. „Het zou echter niet eerlijk zijn de verwijtende vinger alleen naar anderen op te steken", merkte hij op „Wij moeten ook de hand in eigen boezem durven steken". Hij wees daarbij de illegale go- kacties van sportverenigingen, waarbij vaak gebruik wordt gemaakt van toto- of lottofor mulieren. „De inleg van toto en lotto ligt ver achter bij de begroting", aldus Van Marle. „Momenteel komt er 400.000 ondoenlijk om het AZ-spel na te bootsen, omdat de belangrijkste schakel (Kristen Ny- gaard) geen Hollander maar een Deen is. Maar het wordt helemaal ondoenlijk de AZ- lijnen uit te zetten met spelers die bij hun eigen club een heel ander concept spelen. Zo'n omschakeling kost tijd. Kessler had die tijd. Zwartkruis nauwelijks. En de tijd die hij had, besteedde hij aan andere spelvarian- ten. Terugvallen woensdag op het speelplan van AZ is daardoor tot mislukken gedoemd. Tenzij Zwartkruis natuurlijk de acht opge trommelde AZ'ers allemaal in de basis pos teert. Maar dat behoort tot de onmogelijk heden, want dan moet hij mannen als Ruud Krol en Michel van de Korput aan de kant houden. Een dergelijk besluit durft Zwart kruis ongetwijfeld niet aan. Wat Zwartkruis wél aandurft is vooralsnog In nevelen gehuld. Misschien dat vandaag, bij de traditionele persconferentie in de Zeister bossen van het KNVB-Sportcen- trum, een tipje van de sluier wordt opge licht. Althans, als Zwartkruis al bezoek heeft gehad van de engeltjes. Moeten die hun fluisterwerk nog doen, dan meldt Zwartkruis gewoon braaf dat hij zijn plannen nog even voor zich houdt... ROB HARTOG gulden minder binnen per week dan vorig jaar". Grote bezwaren had de schei dende preases uiteraard ten aanzien van illegale betalingen van amateurvoetballers. „Wil een betalende club zijn spe lers betalen, akkoord, maar dan niet zwart, maar open en bloot met alle fiscale conse quenties van dien en dan bui ten de amateursectie", zei hij. Het rapport van de commissie van onderzoek inzake illegale betalingen van spelers in het district zuid II is inmfddels in het amateurbestuur bespro ken en doorgezongen naar de strafcommissie. In verband met de aangekon digde vakantiespreiding zullen volgend seizoen de competitie in de hoofdklasse (zondag) en de eerste klasse zaterdag voetbal eerst op 13 en 12 sep- tember aanvangen. In de ove rige klassen wordt een week later voor het eerst gespeeld. De functie van Jo van Marle werd overgenomen door de Groninger Marten Kaster- mans. Bij enkele kandidaat stelling zijn voorts de heren Bouwels, Van de Hulst en Fe- L1 ringa, oud-voorzitter van de Jo van Marle (rechts), die op 14 december zijn voorzitterschap van de amateurafde- J J sur- ling inruilt voor dat van de KNVB, is zaterdag benoemd tot bondsridder van de KNVB. het Wim Meuleman, die volgende maand door Van Maria wordt opgevolgd, speldde hem de onderscheding op. Damestennis Amsteri oir AMSTERDAM ia Mandlikova en Virginia ft va cl hebben de organisatyan van het eerste dames-azc tennistoernooi in Ami dam (die volgend jaar d* d< gaan) een handje gehofoei Voor de ogen van ruim toeschouwera besloten "nummers één en twee het plaatsingsschema qde toernooiweek met een derende finale. ai pe R landelijke bond van amateur voetbalverenigingen, beetuur opgenomen. Zij zorgden voor een pf tennis, die de teleurste j over een week dameste in Nederland enigszins spoelde. Dat Mandlikova uiteindelijk de eerste o Nederlandse kampio mocht noemen (setstandei de finale 5—7. 6—2, 7L*€ was minder belangrijk dart kwaliteit en de technijfl hoogstandjes waarvan in eindstrijd te genieten vieHA die wedstrijd werd duidpat dat damestennis heel Intel di sant kan zijn en kan boei ou De finale was er een vansle genstellingen. In feite stonjlei twee speelsters tegenover o kaar met een verschilln type tennis, maar ook ag erg verschillende karsktjon Mandlikova, achttien jaai het prototype van de nie tennisgeneratie: een soorl ac bot, die constant haar ef t»: ties tracht te onderdrukpu maar bovenal erg goed ;ht tennissen. Aan de an< Ij- kant van het net Virginia le' zici. Met haar 25 jaar al e1 1 ren In de harde tenniswertf1* Zij is veel emotioneler »js daardoor „menselijker", fje bewegingen zijn sierlijkeiet zij probeert het publiek te 01 spelen op een manier ez sterk doet denken aan lêe grillige landgenoot llie NaPm se. or In het begin ging de strijc#nt lijk op. Beide speelsters a6' hielden hun opslag tot 3Ser Bij die stand doorbrak Ml J1 likova, die vanaf de tribü aanwijzingen Ireeg van begeleidster Betty SL voor de eerste keer de op [ty van de Roemeense, deze daarna verder uit naar Ruzici, die later verklaL_ dat de belangrijkste oon van haar nederlaag haar tige service was, vocht ec terug. Steunend en hijg maar enorm geconcentri pakte zij de service van achttienjarige tegenstanc en kwam op 55. Mandlikova raakte door serviceverlies uit haar e handen: 57. Ruzici, scherp langs de lijnen lend, verprutste nog wel setpunt, maar op de tw^1 haalde zij, verdiend, de ste reeks binnen. Na de winst in de eerstf^ van de finale zakte echter terug. Mandlikova] in de halve finales var linkshandige Barbara Pr (een belofte) uit de Vereng Staten had gewonnen, beter serveren en kwam ker naar het net. In een van een tijd was het 3 waarbij de Tsjechoslowa tweemaal de opslag van ci had doorbroken. Even het erop dat Ruzici (die z« dag Russel versloeg in halve finale) het kunsts uit de eerste reeks zou hi len, toen zij op 23 ki Vastberaden ging Mandli nu echter door: 62. De kaarten leken gesc Ruzici maakte een uitgeb indruk, hetgeen ook tot drukking kwam in de ci )81 Mandlikova kon op gema lijke wijze een voorsp7 van 40 opbouwen. T< bijna iedereen dacht: h gebeurd, krabbelde de Roemeense echter weer eind. Via 34 en 45 wi de stand weer in evenwii brengen: 5—5. Steeds n werd het gezicht van M« kova. Zenuwachtig trek aan haar haarband voeld0' I het onheil naderen. Juijjnd tijd sloeg zij echter haar ste service weer binnen t nen. Uiterst knap en beh slaagde zij erin de zeer s nende partij binnen te h 7—5. Bovendien inca; zij door de overwinning wel het enkelspel als het belspel (7—6 en 7—6 Betty Stöve tegen Ru: Jausovec) ongeveer gulden. Het duo Pakki Torre had in de halve Hen met 60, 63 van Ritoa< /Jausovec verloren. n u De Fransman Dominiqur del heeft verrassend het r k nooi in Bogota gewonne N f de eindstrijd versloeg h *6 Braziliaan Carlos Kirmayi 3 6—4, 7—6. John M< C heeft voor de derde ke successie het grand toernooi van Londen gef nen. In de eindstrijd in V bley's Empire Pool ver 1 de 21-jarige linkshar"" speler zijn landgenoot Mayer, 6—4, 6—3, 6-3*" vj cr* imf

Leidse Courant | 1980 | | pagina 18