NSB laat danspaar niet vallen UNIFL0, daar blijft een autohart jong bij. Marathon voor Keulen/Giling eld AMERIKANEN STERKSTE IN CHALLENGE CUP lintonsucces ibieAmson turnt best SPO e Finalisten tafeltennis tweemaal verlies handbaldames Gymnastiekbonden gaan praten over sa menwerking Sportwereld Gemeentelijke prijs voor Japanse Megumi Yanagihara Nederlaag rugbyteam Amateur Overwegen Machtsstrijd LEIDSE COURANT MAANDAG 17 NOVEMBER 1980 PAGINA 13 Hel toerrit plaaj ^rrfeJlAAG Wim Comello, j ur van de KNSB, was je f|jf toch niet ontevreden E- prestaties van het i/Nederlandse ijs- ir tijdens de wedstrij- n vr||Ji de Ennia Challenge twel,ariann0 van Bommel >niko<rno Dew0y0|,t kwamen nivan de negentien pa< SKP1 verder dan een ze- met |de plaats. „Vergeet tmerijl ze drio maand00 ge- jiog van nieta wisten, rdaa er9 har^ gaan trainen, jna p waren nog nooit voor ordeJdstrijd in het buiten- -weest. Ik geloof dat KNSB met dit dan- aP°°r 0100(00 gaan. Ik Jstöchrosche commissie Val zo adviseren. Een jnds kampioenschap ze begin januari in ion niet te rijden. Wij daar geen jurykorps 9t is wel de bedoeling tijdens de titelstrijd in |en zullen demonste- dan denk ik dat het goede zaak is om ze Europese - en mis- wel de wereldkam- iappen te sturen", al- Comello. strijden heeft in Neder- lor de Challenge Cup jekendheid gekregen. I Paljjs. die zich tijdens zo'n internationaal kunnen heeft het evenement een;nog niet opgeleverd, irdedipt stoppen van Astrid in de Wal had men op tof niet eens een natio- Villa ampioene rijden. De ien Lfs van cle Nederlandse I snel[Budina Pasveer en Li n Alefan9 v'e'en tegen. Wim Dng w:» ,n het r'Jden van de ma Groningse Rudina Pasveer hebben wij als bond de laatste jaren heel wat geld gestopt. Daar moeten wij gewoon mee doorgaan. Als we er mee stop pen hebben we helemaal niets meer. Als bond moeten we werken aan betere tijden bij het kunstrijden. Afgelopen zo mer hebben met steun van En nia een groot trainingskamp gehouden in Den Bosch onder leiding van de bekende traln- ster mevrouw Burka uit Cana da. Ook Nederlandse trainsters en trainers hebben van haar onderricht gekregen. Mevrouw Burka vertelde dat er wel de gelijk talent in Nederland was. Maar dat talent moest dan wel zes uur per dag op het Ijs staan en daarnaast ook nog twee uur per dag aan ballet training doen. Maar wie kan dat opbrengen?" Subsidie Het kunstrijden in Nederland heeft nog steeds geen bond- strainster of -trainer. „Van CRM konden wij subsidie krij gen voor een trainer. Wij heb ben toen een hardrijtrainer en kunstrijtrainster aan het be stuur voorgesteld. Er is geko zen voor een hardrijtrainer. De middelen om een kunstijtrain- ster in dienst te nemen ontbra ken de KNSB echter. Maar ik durf wel te zeggen dat de bond er alles aan doet om het kun strijden op peil te brengen. In de periode van Dianne de Leeuw hebben wij er veel min der aan gedaan", aldus Wim Comello. Men kan natuurlijk vragente- kens plaatsen achter het feit dat Nederland door wil gaan met het ijsdanspaar Marianne De Belg Eric Krol ook dit jaar weer laatste. van Bommel én Wayne Dewey- ert uit Ontario. Ruim tien jaar had Nederland geen ijsdan spaar. Toen het paar Truus Gerardts en Roland du Burck uit elkaar viel was het gedaan in ons land met het ijsdansen. Wim Comello: Dit paar kost de bond echt geen handenvol geld. Tot het vervoer naar Schiphol zijn de kosten niet voor de KNSB. Ze zijn 20 en 21 jaar. Dat is voor ijsdansen nog jong. In dit onderdeel van kun- strijden staan ze pas op latere leeftijd aan de top". Weer zestiende Bij het ijsdansen zegevierde Natalia Bestemjanova en An drei Boekin uit Rusland voor hun landgenoten Natalia Kara- misjeva en Rastislav Sinitsin. Het Engelse paar Wendy Ses sions en Stephen Williams kwam op de derde plaats. Za terdagmiddag zegevierde bij de heren de uit Frankrijk af komstige Jean Christophe Si- mond voor Mark Cockerell(A- merika) en Daniel Beland(Ca- nada). Evenals vorig jaar kwam ook nu weer de Belg Eric Krol op de zestiende en laatste plaats. Staatssecretaris Wallis de Vries reikte gistermiddag op de uitverkochte De Uithof de landenprijs uit aan Amerika, dat tot 1280 punten kwam. En geland werd met 845 punten derde voor West-Duitsland met 790 punten. Nederland deed aan het landenkiasse- ment niet mee, omdat men mannelijke deelnemer heefl aan het kunstrijden. De Chal lenge Cup trok rond de vijftien duizend toeschouwers. Ron Mulder van de afdeling public relations van Ennia:,, Wij gaan er het volgend jaar mee door. Ondanks het feit dat de recla me straks volgens de nieuwe bepalingen van CRM niet ho ger mag zijn dan een halve meter. Als de toeschouwers het niet meer kunnen zien ge ven wij ze aan de ingang wel een verrekijker. Dit evenement doet het in vele landen goed op de telvisie, is goed ver koopbaar en daarom gaan wij er mee door. Met de Gold Cup turnen krijgen wij er nog een groot internationaal gebeuren bij op De Uithof. Dit jaar kwa men er weer meer toeschou wers. In het buitenland heeft men, en dat is ergens wel jam mer, meer Interesse in de Challenge Cup dan In eigen land. Na de wereldkampioen schappen is dit het grootste kunstrijgebeuren in de wereld. Daar zijn wij terecht een beetje trots op". ARTHUR VAN RIJSWIJK Dat is pas ijsdansen. Peter Carruthers gooit zijn zuster Caitlin door de lucht. pROEK Alle eerste in het internationale Éontoernooi in Hoens- fljn gisteren naar de En- jeelnemers gegaan. (ale van het herenenkel Stevens van zijn land- föevin Jolly met 15-1, Ij de dames was de fi le een Engelse aangele- Jane Webster won [1, 11-5, 11-5 van Karen. Iln het herendubbel ze- 1 het duo Stevens/Mike Jt over het Nederlandse |Rob Ridder/ Herman ïyer met 15-12, 15-11. Idamesdubbel won het ftra Perry/Webster(Eng) "arbara Sutton/Karen hg) met 15-4, 15-5. In lengddubbel zegevier- weetal Pérry/Tredget- fjver Rob en Marjan Rid- W) met 15-10, 15-3. Atje Keulen won in Groningen weer eens een marathon. 1IDAM Debbie Amson (De Badhoeve) heeft gisteren ^erdam de eerste van de zeven grand prix-turnwedstrij- dit seizoen worden gehouden, gewonnen. De Amster- wam in de Olympische klasse tot 68,05 punten. Dat to- im tot stand door 34,30 punten, die Debbie Amson vrij- id tajdens een wedstrijd met verplichte oefenstof op il behaalde en 33,75 punten van de keuzestof in Am- turnsters in de Olympische klasse, de nationale selectie, grand prix van Amsterdam een vervanging voor de door "^"ijk afgezegde interlandwedstrijd, die zaterdag en zondag rAiizen zou worden gehouden. Omdat in deze ontmoeting "[verplichte oefenstof zou worden geturnd, was besloten ters vrijdag de voorgeschreven stof op Papendal te laten VERSU Amson (De Badhoeve) ten (34,30 en 33,75); 2. Mi- ifl erihuyzen (De Hazekamp) en 31,75); 3. Nicole Wln- Hazekamp) 62,30.(30,80 en 31,50); 4. Inge Wulz (Pro Patria) 61,95 (30,35 en 31,60). Elite-klasse: 1. Therese Wilmink (DOS) 30,75; 2. Carola Eenkhoorn (DOO) 28,35; 3 El len Dees (SC Delfzijl) 28.20. Debbie Amson. de Kruijff plaatste Nojjior de finale van het iircuit. DEN HAAG Voor de finale van het wintercircuit tafelten nis, die op 13 en 14 decembei* in Oss wordt aangehouden, hebben zich na de voorronde (Malden), eerste (Heerenveen) en tweede ronde (Wageningen) tien dames en tien heren ge plaatst. Het zijn: DAMES Sandra de Kruijff (Scylla) 3 punten; Stephien van Qennip (Scylla) 8; Vivian Blanckaert (St. Aloysius) 11; Marian ne van der Vliet (TT) 13; Brigitte Kooter (Avanti) 15; Ine Willems (TT) 17; Jantien Jansma (Torenstad) 18; Judy Williams (Amsterdam '78) 20; Rla van Rijswijck (Koningslust) 24 en Mirjam Kloppenburg (Torenstad) 26. HEREN René Hijne (TT 7 punten: Bert van der Helm (TT); Nico van Slobbe ('t Hooge Huys) 9; Jaap van Spanje (De Veluwe) 12; Patrick Swier (Scylla) 16; Han Gootzen (TT) 16; Ronald Rijsdorp (Avanti) 19; Anne Vlieg ('t Hooge Huys) 22; Ron van Spanje (De Velu we) 22; Henk van Spanje (De Veluwe) 23. RG/BAUTZEH De Nederlandse da- $ndbalploeg heeft zaterdagavond in met 1810 en gisteren in Bautzeh -12 verloren van Oost-Duiteland. De aren de elfde en twaalfde ontmoeting de landenteams van Nederland en >it8land. Ook de vorige tien werden Duitse dames gewonnen, allerdste speelster In de Nederlandse ploeg was zaterdag Christine Knigge. De twin tigjarige Groningse was niet alleen de beste op- bouwspeelster in de hardwerkende ploeg, maar tevens het succesvolst met schieten. Zij scoorde zes keer, twee keer van de strafworplijn. De productiefste Nederlandse speelster was giste ren ook Christine Knigge. Het Nederland? zaalhand batteam (melsfas) won zaterdagavond in Opheusden van de Zwitserse A-ploeg met 16—14. GRONINGEN Attje Keulen- Deelstra en Co Giling hebben zaterdagavond de Groningse marathon gewonnen. Attje Keulen won de massale eind sprint bij de dames, na 25 ronden, met overmacht. Co Giling vormde met Jan Roelof Kruithof, Arie Eriks en Jos Pronk een kopgroepje, dat een ronde voorsprong had ge nomen. In het gevecht om de eerste plaats nam Giling onge veer vijftig meter afstand van zijn concurrenten van wie Kruithof, door een kapotte schaats, nauwelijks kon mee sprinten. Ina Steenbruggen en Hans van Helden zijn gisteren de snel- sten geweest bij wedstrijden op de Utrechtse kunstijsbaan. Ina Steenbruggen won de 500 meter met meer dan een se conde voorsprong op Yvonne van Gennip en werd tweede op de 1500 meter achter Coby Borst. Hans van Helden sprint te net zo snel als Miel Govaert (40,2), maar was een duidelijke winnaar van de 1500 meter. De belangrijkste uitslagen: Dames, 500 meter: 1. Ina Steenbrug gen 44,2 seconden, 2. Yvonne van Gennip 45,3, 3. Emy Peters 46.1, 4. Sybille Last 46,3, 5. Monique Kauff- mann 46,8. 1500 meter: 1. Coby Borst 2 minuten 19,5 seconden, 2. Ina Steenbruggen 2.20,3, 3. Trees Welle 2.23,1, 4. Yvon ne van Gennip 2.33,7, 5. Sybille Last 2.24.1. Heren, 500 m«* 1. Van Helden 40,2, 2. Govaert 40,2, 3. Schalij 40,8. 4. Rein- ders 40,9, 5. Van de Roemer 41,4. 1500 meter: 1. Van Helden 2.04,3, 2. Schalij 2.05,5, 3. Reinders 2.07,2. 4. Vriend 2.08,1, 5. Ket 2.08,2, 6. Go vaert 2.08,3. Dames, 500 meter 1. Annie Borckink en Thea Llmbach 46,0, 3. Hennle Top 48,4. 1500 meten 1. Annie Borckink 2.26,2, 2. Thea Limbach 2.28,1, 3. Gerrie He- meltjen 2.29,4. Heren, 500 meter. 1. Scheperkamp 41,7, 2. Brink 42.3, 3. Pol en Van Es sen 42,4. 1500 meter 1. Vunderlnk 2.08,3, 2. Scheperkamp 2.08,7, 3. Van der Feltz 2.13,8. AMSTERDAM Het Konink lijk Nederlands Gymnastiek Verbond (KNGV), de Neder landse Katholieke Gymna stiek Bond (NKGB), het Ko ninklijk Nederlands Christe lijk Gymnastiek Verbond (KNCGV) en de Nederlandse Culturele Sport Afdeling Gymnastiek (de vier organi saties die zich in Nederland bezighouden met gymna stiek) gaan met elkaar praten over samenwerking. Dit overleg wordt gevoerd op aandringen van de staatsse cretaris van CRM, Wallis de Vries. Het eerste gesprek in het overleg is in Utrecht en staat onder leiding van dr. Wim van Zijl, de scheidende al gemeen secretaris van de Ne derlandse Sport Federatie (NSF). DEN HAAG In de Neder landse ploeg, die op 22 no vember te Rüsselsheim zal deelnemen aan de Open West- duitse Judokampioenschappen Is Gerrie Hooyenga uit Veen- wouden als nieuweling opge nomen. HANNOVER - Gerd Wiltfang heeft gisteren in Hanover een Concours Hipplgeue gewonnen met paard Gordon. Henk Nooren werd met Opstalan achtste. Bij het puissance- springen kwam Franke Sloot haak ten val. ROTTERDAM Het Neder landse koppel De Jong/Van Asten heeft gisteren in het Rotterdamse sportpaleis een koppelwedstrijd over 50 kilo meter gewonnen. DEN HAAG Na acht wed strijden heeft de Amsterdamse bridgeclub ABC in de competi tie meesterklasse de leiding met een puntentotaal van 125. DEN HAAG Evenals vorig jaar is er ook gisteren op De Uithof weer de prijs van de gemeente Den Haag uitge reikt. Een kristallen kunst voorwerp voor de meest belo vende rijdster of rijder tijdens de wedstrijden om de Chal lenge Cup. Ging vorig jaar de prijs naar de Pool Grzegorz Filipowski nu viel die de Ja panse Megumi Yanagihara ten deel. De prijs werd uitgereikt door wethouder Piet Vink. De zes tienjarige Meguni Yanagihara werd tot winnares uitgeroepen door een deskundige jury die bestond uit de oud-kunstrijd- ster Joan Haanappel, Eric Boek (Gemeente Den Haag), Andy Shaw(journalist uit Cana da), de heer Van Ockenburg- (Haagse IJsclub Houtrust) en onze sportredakteur Arthur van Rijswijk. HANNOVER De Nederlandse rugbyploeg heeft het belangrijke duel in de B-poule om de Firabeker in Hannover gister met 13— 10 van West-Duitsland verloren. Ruim 1300 toeschouwers zagen hoe de Nederlandse ploeg, die door de Duitsers met angst werd ontvangen door de sensationele winst op Japan, snel achterop raakte. Pas bij de stand 133, toen het duel reeds was beslist, kwamen de Oranjemannen op voile toeren. Kasteel, die na 70 voor 73 had gezorgd, stuwde de ploeg op en door Koemans en Van den Born werd de eindstand van 13—10 bereikt. Vraag naar UNIFLGeen super-multigrade motorolie, ineen handig:2-literblik met morsvrije schenktuit (Ook verkrijgbaar in - en 1- literblikken J Kortweg gesteld luidt de amateurregel aldus: men mag aan zijn sport geen geld verdienen. Dat was al een dubieuze omschrijving want dat betekende dat voor het deelnemen aan wedstrijden geen geld mocht worden ontvangen. Atleten, die door een sponsor In staat werden gesteld weinig - of hele maal niet - te werken en zodoende al hun tijd aan training te spenderen, vie len buiten de amateurrege ling hoewel ze in feite ook aan hun sport verdienen, zij het Indirect. Indien sponsors wegvallen, en dat blijkt hoe langer hoe meer te gebeuren, moeten atleten zelfs overwegen om te stoppen. Er is even wel een ander, veel ernsti ger, aspect: het geld vra gen om te starten, leder een weet dat het gebeurt en de Internationale Atle tiek Federatie heeft het eindelijk ook toegegeven „hoewel bewijzen ontbre ken". Dat is een schijn- voorstelling van zaken. Vlak na de oorlog al lieten atleten verstek gaan om dat zij elders een betere prijs konden verdienen. Tegenover bijv. een fraaie beker in Nederland stond een ameublement in Bel- gie, dat rap te gelde kon worden gemaakt. Onkos ten- en verletvergoedingen werden opgeschroefd en topatleten kregen start- geld. Het is goed dat de IAAF aan deze wildgroei een einde tracht te maken. Laat men maar erkennen dat er wordt betaald en het legaliseren. Dat deelne ming aan Olympische Spe len in gevaar kan komen indien niet zorgvuldig wordt gereglementeerd, is een bijkomstigheid. Topat leten met ten minste torse vergoedingen namen toch al deel. Het bekerweekeinde heeft eens te meer bevestigd dat de voetballiefhebbers niet warm lopen voor het cupgebeuren. Voor wed strijden als Ajax - SVV en Feyenoord - Veendam ko men de eigen aanhangers slechts In zeer geringe ge tale naar de stadions. Toch blijft het systeem van loting onaangetast. Daar door zijn er voor de vol gende ronde opnieuw duels uit de bus gekomen, waarvan nu al kan worden voorzien dat er weer wei nig publiek op af komt. Feyenoord lootte thuis te gen Haarlem en AZ treft op eigen veld FC Vlaardin- gen. Het zou te overwegen zijn om In deze fase van het bekertoernooi de eer ste divisieclubs thuis te la ten spelen. Dat levert niet alleen vrijwel zeker meer toeschouwers op, het maakt het evenement bo vendien een stuk meer open. En dus aantrekkelij ker. Op zijn minst zes turnkrin gen van het KNGV hebben al zo'n twee jaar ernstige bedenkingen tegen het functioneren van voorzitter Tielrooy. Vorig jaar werd die kritiek openlijk uitge sproken tijdens de leden vergadering. Maar bij stemming werd Tielrooy doodleuk herkozen. Hij trok zich het gebeuren echter dermate aan, dat hij enkele weken geleden meedeelde op te stappen en zich niet herkiesbaar te stellen. De rebellerende kringen zagen opnieuw geen kans een kandidaat voor de voorzittersfunctie naar voren te schuiven. Kort voor de ledenverga dering van zaterdag in Amsterdam liet Tielrooy weten op zijn beslissing te rug te komen. Penning meester Clay deed prompt hetzelfde. Zij verklaarden in het belang van de bond te hebben gehandeld. In werkelijkheid is er niets anders dan een dubieuze machtsstrijd gevoerd waaruit Tielrooy. en in mindere mate Clay, als overwinnaars tevoorschijn zijn gekomen. Door een dergelijke handelwijze en de onmacht van de leden is geloofwaardigheid van het KNGV opnieuw hevig ter discussie komen te staan.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13