Amerikanen wennen al lan president neagan Ouden nieuw op volle zee releide loonpolitiek een stap dichterbij juitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinneri uitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinneii "[EUWE LOONMAATREGEL LAAT NOG VOLOP RUIMTE MAAR: ^nnenland/buitenland LEIDSE COURANT ZATERDAG 15 NOVEMBER 1980 PAGINA 9 dowcrkers 1 ÏO BLde Ê^Mmaandelijkse mede- HMpgen blaadje voor al- Hjie werkzaam zijn iet Tweede-Kamer- ,uiv heeft een vaste iek die de naam uwe Gezichten' We zoeken die j het eerst op. Lek- mmm fotootjes kijken van e kamerleden, pas tenomen perso- kleden of nieuwe omenta ire journalis- TEL. OS Tgebeurde ook deze ik weer. De portre- IXEMBI met bijschriften EIFELI sgUjdend viel ons op een bebrilde jon- me die volgens de ggg leidende tekst luis- naar de naam W. E. Klle Kwaadsteniet. Zij ie onlangs persoon- mm^^* medewerkster te geworden van het FRAN l-kamerlid De pers. v adsteniet. Nou ja, euwe 33 je dan, de man is, pr°v. z'n dochter in ifren p« genomen. Wil kennelijk een oogje op d'r houden. De tijden zijn immers bar en boos, nietwaarVolgende fo tootjes. Ho, wacht eens even, wat krijgen we nou? Twee jongelieden, die met kloeke blik de pagina uitstaren, verge zeld van de volgende bijschriften: E. E. van Muiden is persoonlijk medewerker geworden van het kamerlid Van Muiden, en: A. Th. F. van Muiden is persoon lijk medewerker gewor den van het kamerlid Van Muiden. Geef toe, dit wordt een beetje al te dol. Van Muiden, dat is toch die rech tervleugelspeler van het CDA, die tal van functies heeft be kleed (en sommige daarvan nog steeds be kleedt) in de wereld van de detailhandel en het midden- en kleinbe drijf? Klopt. Aha, van daar natuurlijk die ster ke neiging van „Zoon lief moet maar bij pa in de zaak komen wer ken Medewerkers 2 Hoe zit dat nou met de' vergoeding van die per soonlijke medewerkers van kamerleden? De heer Van der Zwan van de afdeling Comptabili teit (zeg maar de loon administratie) der Tweede Kamer wist het antwoord op die bran dende vraag. Wii leer den van hem dat elk kamerlid per maand 2765 gulden ontvangt voor het in dienst ne men van een persoon lijk medewerker, een soort particuliere secre taris of secretaresse dus. Daar mag het kamerlid uit eigen zak net zoveel bijleggen als hij of zij zelf wil. Sommige volks vertegen woordi - gers hebben twee per soonlijke medewerkers, die elk een deeltijdbaan vervullen. Andere ka merleden hebben met z'n tweeën één geza menlijke persoonlijke medewerker. Die hou den dus geld over. Dus die zoons van Van Muiden Van Mui den!", roept de heer Van der Zwan*uit. „Die heeft nu inmiddels drie medewerkers". Wat zegt u? „Drie. Hij heeft een mevrouw, die twee derde van de werkweek voor haar rekening neemt en nu dus z'n zoons erbij, die elk voor één zesde werken". O, zit dat zo? De rest van de week doen die jongens dus nog wat an ders. Studeren waar schijnlijk. Bijzonder aardig van pa, dat hij ze op deze manier in een soort familiebedrijfje wat wil laten bijverdie nen. En wie weet ste ken ze tussen neus en lippen door nog wat van de politiek op ook. Financieel mag het alle maal geen probleem zijn, want vader Van Muiden heeft behalve z'n inkomsten als ka merlid en de genoemde vergoeding voor één of persoonlijke rkers ook nog meer dewerkers ook nog en kele bezoldigde neven functies, zoals directeur van een BV in onroe rend goed en penning meester van het ver bond van christelijke middenstanders, het NCOV. Nog een vraagje aan Van der Zwan. Zijn er behalve de jonge Van Muidens en de vrouwe lijke spruit van De Kwaadsteniet nog meer telgen van kamerleden die bij pa of moe in dienst zijn? Jazeker Nog ééntje. De zoon van mevrouw Müller-Van Ast van de PvdA Ver der niemand? „Nee. Nou ja, we hebben hier nog wel de echtgenote van het PvdA-lid Wor rell". Wat? Is die bij haar man in dienst? „Nee, bij mevrouw Haas-Berger van de PvdA. Er zijn wel ka merleden geweest, die hebben gevraagd of ze hun eigen vrouw als persoonlijk medewerk ster mochten aanstellen, maar dat mag niet vol gens het Burgerlijk Wetboek. Je mag je ei gen vrouw niet in dienst nemen". Bewoners 1 Hebt u dat nou ook? Al tijd maar lezen over en quêtes die gehouden zijn en zelf nog nooit een enquêteur aan de' deur hebben gehad? Wij kennen zelfs in onze wijde omgeving nie mand die ooit geënquê teerd is. Vreemd eigen- lijk. En toch schijnen ze bij enquêtes elke keer weer andere mensen te ondervragen. Men neemt een adressenbe stand van bepaalde ste den of negorijen en prikt daar op goed ge luk een aantal adressen uit. Dat schijnt een computer te doen. Er kan natuurlijk wel eens een adres tussen zitten dat al eerder aan de beurt is geweest, maar dat is dan toeval. Ook is het toeval als een uitge kozen adres niet be woond blijkt te zijn. Weet zo'n computer veel. Ziehier een voor beeld van de onnozel heid der machinerie. De charmante mede werksters van de afde ling Voorlichting van de Tweede Kamer toon den ons deze week meewarig lachend een binnengekomen brief van de Nederlandse Stichting voor Statis tiek. „Aan de bewoners van Binnenhof 4", stond er in computeriet- ters op de envelop. De inhoud ervan was een in een keurige letters voorgedrukt epistel, dat begon met „Geachte ontvanger van deze brief", gevolgd door de mededeling dat er bin nenkort een enquête zou worden gehouden over sociale vraagstuk ken, overheidsbeleid en o verh eids voorlich ting. Da's niet mis. „Voor het onderzoek", ging de brief verder, proef getrokken uit alle Nederlandse adressen en in die steekproef komt ook uw adres voor. Binnenkort zal een van onze enquê teurs of enquêtrices contact met u opnemen, teneinde de medewer king van u en uw huis genoten aan dit onder zoek te vragen". Bewoners 2 Binnenhof 4. Dat is één van de ingangen van het Tweede Kamercom plex, dat genummerd is van Binnenhof 1 A (hoofdingang) tot en met Binnenhof 7, nog afgezien van de zij-in gangen. De deur van Binnenhof 4 wordt zel den of nooit gebruikt. Hij is doorgaans geslo ten en heeft eigenlijk alleen de functie van nooduitgang. De brief van het enquêtebureau heeft het over bewo ners. Het Tweede Ka mergebouw kent hele maal geen bewoners, maar uitsluitend harde en minder harde wer kers. Maar goed, als we dan met alle geweld over bewoners en huis genoten moeten praten, dan kunnen we de frac tie van D'66 en het fractiesecretariaat van die partij als zodanig aanmerken, want die zitten ondergebracht achter de deur van Bin nenhof 4. „Wie van de bewoners ondervraagd zou moe ten worden, wordt aan het begin van het ge sprek met de enquêteur of enquêtrice op wille keurige wijze bepaald", deelt de brief mee. Nou, laat die ondervraagster of ondervrager maar komen. Dat gaat dan als volgt. Alle fractieleden, fractiemedewerkers en persoonlijke medewer kers (daar hebben we ze weer) van D'66 moeten op een rijtje gaan staan. „Oké, ik neem een getal onder de vijftig in m'p gedachten", roept de en quêteur/en q uê trice. „Negenenveertig", pro beert Jan Terlouw, voor het gemak z'n eigen leeftijd nemend. „Dat is in één keer raak!", ju belt de vragensteller- /vragenstelster. „Komt u maar mee. De eerste vraag gaat over het overheidsbeleid. Wat vindt u van de wijze van opposi tie voeren van D'66? Slecht, Matig, Goed, Uitstekend of Geen Mening?". Ter louw fronst de wenk brauwen. „Het is niet aan mij, daarover te oordelen. Dat moeten de kiezers maar uitma ken. Geen mening dus. Trouwens, weet u wét? Zet u bij alle vragen maar „geen mening" neer. En nu eruit, want ik moet over vijf minu ten een speech houden. Over de verwording van de computermaat schappij". ha. Dagj n 355 Gunstic ANGSTMAAKT PLAATS VOOR AFWACHTING Ronald Reagan, vanaf 20 januari 1981 presi dent van de Verenigde Staten. BHINGTON Het zal u zijn ontgaan, dat er bij Amerikaanse verkiezin- van verleden week een boel merkwaardige din- zijn gebeurd. Er is gi- Isch misgegokt door politieke wijsheid door ken deskundigen; door een natte vinger in de t opererende leken en op gedegen weten- ppelijke basis werkende aus die de publieke opi- onderzoeken. De stroom kiezers die al in de och- uren naar de stembu- p stormden en voor ver ts zorgden over een voor fer gunstige grote op- kt, bleken fans van Rea- [die geen gras over hun Using wilden laten [en. De twijfelaars, die mt werden in het uur der fheid toch terug te dein- voor een ultra-conserva- i keuze, lieten hun mo lk bevende hand toch dalen bij de naam Ro- I Reagan. I LOWPARligt voor de hand om de 135,- ALpchuwende Europese vin- weg in eicftreng op te heffen en de Roekenkiikanen te verwijten dat j) staat uvyeer eens jjg verkeerde CVkleurf^bben gekozen en de 'rachtige feen geducht aantal jaren tiemogelijtn teruggezet. Het is op- armde z/md te zien hoe sportief, of ring is bijl misschien meer lakoniek, de Amerikanen zelf ook dege nen die tot voor kort alleen al bij het horen van de naam Reagan een lichte kramp in de maagstreek voelden de toch rigoreuze omwenteling opvat ten. Hier en daar is men nog wel wat vreesachtig, maar over het algemeen wordt afwachtend, zo niet verwachtingsvol gerea geerd op de verhuizing van „Hollywood naar Washing ton". Even afgezien van de toch moeilijk te voorziene con sequentie zal de gemiddelde Nederlander toch ook enigzins verbaasd zijn als hij op een dag na de verkiezingen pakweg Boer Koekoek plotseling in het Catshuis zou aantreffen. De Amerikanen zullen moeten leren leven met president Rea gan. En misschien hoeft dat le ven niet eens zo onaangenaam te zijn. Carter mag dan wel eens hebben geklaagd dat de eenzaamheid op deze gruwe lijk hoge post vaak beklem mend is, hij was ook omringd door een schare van adviseurs, waarvan de deskundigheid weliswaar soms in twijfel werd getrokken, maar die er toch allemaal voor hadden ge leerd. Behalve dat hij de eco nomie, de ayatollah Kho- meiny, „de Rus" en zijn broer Billie niet geheel in de hand heeft kunnen houden, werd Carter vooral kwalijk geno men dat hij teveel van zijn ei gen rechtlijnige ideeën door- dramde. Of dat hij goede ideeën vermoordde via een voordracht die zelfs veel van «eijn aanhangers van hem ver vreemdde. Op dat terrein ligt Reagans grote kracht Hij lijkt in het geheel niet te worden gehin derd door het bezit van eigen briljante ideeën maar hij heeft ontegenzeggelijk bewezen met de ideeën van anderen voor treffelijk uit de voeten te kun nen. Er wordt wel eens be weerd, dat Amerika ooit zal overgaan tot het afschaffen van de president en in plaats daarvan een computer in het Witte Huis zal installeren. Ce- voed met de ideeën van de meest vooraanstaande deskun digen zal die computer snel en zonder morren de best moge lijke strategie oplepelen. Rea gan is zeker geen computer, maar met een beetje goede hand in het benoemen van ad viseurs zou Reagan best eens de president kunnen worden zoals de meeste Amerikanen hem waarschijnlijk het liefst zien. Geen denker, geen politi cus, geen strateeg maar een symbool Van Amerikaanse hoop in bange dagen. En zo'n man kan natuurlijk niet beter komen dan uit de symbolenfa- briek van Hollywood. DICK TOET in. HAAG „Ik ga ervan it 1981 voor het arbeids- raardenbeleid weer een jaar wordt". Deze len kwamen begin dit 14 de mond van minis- Wil Albeda (sociale a) toen de gemoederen de loonmaatregel voor .zo hevig in beroering [en. De bewindsman be te hiermee sussend te in dat 1981 beslist geen leidsingrijpen zou ken- In de loop van het jaar rlarpn ist*lde Albcda deze over III womP* een en ander maal. ste verzf deze wee|j we e wegert Wars van loonmaatre- Ie juiste als hij is moest Albe- ch opnieuw een ingreep maat gebndigen. Albeda, die de «weging zo'n warm at ons ditoedraagt, moest door /erschill®stelling van diezelfde advisertpweging zijn verzet te- sen nieuwe looningreep kom bip4 kabinet laten varen, aaanden vechten (Albe- 15 collega's wilden deze al een loonmaatregel n lidjlnikken) moest de be- ies. nvtsman door de knieën. ^Verlies is echter tegelijk Wt us262 14 28 41' Zt\ Q/leine overwinning. Im- in tegenstelling tot de itregel voor dit jaar is eep voor 1981 slechts iperkte. Twee procent prijscompensatie, een cent van de vakantie- af en een aftopping. alles. Verder houden vers en werknemers 'ogelijke vrijheid tot het van afspraken. In reeds afgesloten cao's wordt overigens niet ingegrepen en in theorie is zelfs een construc tie denkbaar dat men via een achterdeurtje probeert zo veel mogelijk goed te maken van wat via de looningreep moet worden ingeleverd. In theorie, want het kabinet is ook niet gek. Wordt de nu gelaten vrij heid door de sociale partners misbruikt en rolt er alsnog een te hoge loonsomstijging uit de verdere onderhandelingen, dan zal Albeda opnieuw bak zeil moeten halen en wordt aeze „partiële" loonmaatregel alsnog omgezet in een ingreep met een net zo nauw keurslijf als die welke thans nog van kracht is. Gezond verstand Gebruiken werkgevers en werknemers echter hun ge zond verstand, dan schikken zij zich in de (door een grote kamermeerderheid gesteunde) matigingswensen die het kabi net nu in een loonmaatregel vastlegt, en grijpen ze de hun gelaten vrijheid met beide handen aan om zowel in de beloningssfeer als in de secun daire arbeidsvoorwaarden nog te verbeteren wat mogelijk is. Met name valt dan te denken aan een verbetering van de beloning voor zwaar en onaan genaam werk. Daarnaast ligt uiteraard het veld van het werkgelegenheidsoverleg nog volledig open. De sociale part ners staan volgend jaar dus be- Saald niet in dezelfde mate uitenspel als onder het regi me van de huidige loonmaat regel. Hoe verder Intussen dringt zich de vraag op hoe het nu verder moet want al mag de nieuwe loon maatregel dan heel wat meer mogelijkheden laten dan de huidige, feit blijft dat er weer een overheidsingrijpen nodig is om ons land te behoeden voor al te zwaar sociaal-econo misch onweer. Het is reeds de tweede onder het kabinet-Van Agt, maar zeker geen uitvin ding van deze regeringsploeg. Ook Den Uyl kon in de jaren van zijn bewind de eindjes niet verantwoord aan elkaar kno pen zonder ingrijpen in de lo nen, en dat gebeurde onder nog heel wat gunstiger econo mische omstandigheden. De problemen stapelen zich thans werkelijk in ijltempo op. De werkloosheid stijgt tot on gekende hoogten: naar ver wachting zullen er eind dit {'aar al meer dan 300.000 werk- ozen zijn en minister Albeda sprak deze week al van 600.000 in 1985. Het aantal an dere uitkeringstrekkers groeit minstens zo snel. Steeds meer is in de wandelgangen van het Binnenhof de verzuchting te horen dat ons stelsel van socia le zekerheid zeer binnenkort volstrekt onbetaalbaar wordt. Volgend jaar gaat 97 miljard gulden alleen al hieraan weg: bijna een derde van het nationaal inkomen. Dat bete kent een groei met acht pro cent ten opzichte van dit jaar. Zoiets kan alleen maar zonder brokken als de economische groei navenant is. Die staat echter vrijwel op nul. Conclu sie: het water staat ons met z'n allen tot aan de lippen. Het wordt buigen of barsten. 't Mes erin Zo'n ontwikkeling roept om maatregelen. Ingrijpende en pijnlijke. Het openlijk zinspe len op het drastisch snijden in de sociale voorzieningen neemt toe. Vanuit de Kamer, maar ook vanachter de rege ringstafel wordt hier al over gesproken. „Een structurele heroverweging van ons stelsel van sociale zekerheid", noem de staatssecretaris Lou de Graaf het deze week. Weliswaar geldt in zijn optiek nog als uitgangspunt het be houd van de huidige sociale verworvenheden, maar het is zeer de vraag hoelang nog vanuit dit principe kan wor den gehandeld, zonder dat de wal het schip gaat keren. Na tuurlijk is ons sociale stelsel een offer waard. Maar dat of fer moet dan wel komen van het steeds kleiner wordend werkend deel van de bevol king. Keer op keer blijkt dat zij die thans nog werk hebben op z'n zachtst gezegd bepaald niet overlopen van daadwer kelijke solidariteit, dat wil zeg gen offerbereidheid ten behoe ve van het groeiend leger niet- werkenden. In feite heeft deze geringe bereidheid bij de ach terban van de vakbonden een grote rol gespeeld bij het op nieuw mislukken van het loonoverleg. Als we de komende jaren de sociale voorzieningen die we thans kennen, willen handha ven, dan is alleen daarvoor al een economische groei nodig van zo'n twee procent. Dan is uitbouw en verbetering daar van nog niet eens aan de orde. Bij het ontbreken van econo mische groei bqtekent dit inle veren en niet zo weinig ook. Daarbij is wat ons volgend jaar te wachten staat nog slechts kinderspel. Dan valt er hele maal niet te praten over het omzetten van matigingsgeld in werkgelegenheid. Al dat geld zal dan nodig zijn voor het be talen van de uitkeringen van de niet-werkenden. Geleide loonpolitiek Als met name de werknemers niet bereid zijn tot een derge lijke offervaardigheid dan zal de overheid zou zij over- ciale voorzieningen te handha ven niet ontkomen aan het nemen van de ene loonmaat regel na de andere. Dat bete kent een terugkeer naar een strak geleide loonpolitiek. Niet alleen het behoud van het huidige voorzieningenpeil lijkt zoiets binnenkort onvermijde lijk te maken. Het groeiend aantal werklozen en andere uitkeringstrekkers is immers in feite alleen maar een symp toom van de deplorabele toe stand waarin het bedrijfsleven verkeert. Deze situatie maakt eigenlijk op zichzelf al een voortdurend aan banden leg gen van de lonen noodzake lijk, want ook voor het verbe teren van de rendementsposi tie van de bedrijven loopt de vakbondsachterban nog nau welijks warm. Van twee kanten dringt de noodzaak van een geleide loonpolitiek zich dus op. Geen prettig vooruitzicht voor een nieuwe regeringsploeg. Ook niet leuk voor Joop dén Uyl die volgend jaar zo graag weer wil gaan meeregeren. Hoe zeer hij zich van het naderend on heil bewust is, melden be trouwbare bronnen uit de vak beweging. De huidige opposi tieleider heeft daar informeel al een warm pleidooi gehou den om de prijscompensatie, die hem en de FNV nu nog zo heilig is, volgend jaar (als hij op z'n minst minister hoopt te zijn) in z'n geheel op de hel ling te zetten, 't Kan verke ren tuigd zijn en blijven van de wenselijkheid de bestaande so- ARJEN BROEKHUIZEN UW KRANT MET NORTH SEA FERRIES Wij bieden onze lezers dit jaar de unieke mogelijkhei9 om Oud en Nieuw midden op de Noordzee te vieren. Op één van de feestelijk aangeklede luxueuze schepen van North Sea Ferries. Snel boeken is een goed advies, omdat het aantal gasten gelimiteerd is. zodat een correcte bediening gegarandeerd kan worden. Aan boord kan onder meer uitgebreid worden gedineerd. Er is overigens ook een overvloed aan oliebol len, appelflappen en wat diés meer zij. Programma: Dit is het in samenwerking met North Sea Ferries ontwikkelde programma: .woensdag 31 december: 16.00 uur - inschepen Beneluxhaven Europoort; 17.00 uur - vertrek richting Noordzee; 18.00-20.00 uur - uitgebreid diner met wijn; 20.00-23.30 uur - dansen op live muziek in de Snug Bar, de Forward Lounge en de Continental Lounge; 23.50 uur - verzamelen in het restaurant; 24.00 uur - de flessen champagne worden ont kurkt voor een toastm et kapitein en officieren. Daarna vuurwerk. donderdag 1 januari; 00.30 uur voortzetting van het feest in Snug Bar, Continental Lounge en Forward Lounge; 09.00-11.00 uur -ontbijt; 11.000 uur - ontscheping. Deze Oud en Nleuw-party op zee, verzorgd zoals in het pro gramma omschreven, en inclusief hutaccommodatie bieden zij u aan voor 155.per persoon. Er wordt in de prijs geen onderscheid gemaakt tussen standaardhutten en speciale hutten. Voor de drankjes in de verschillende bars aan boord betaalt u de schappelijke, belastingvrije prijzen. Denkt u er wel om, dat aan boord met Engels geld betaald moet worden. Per bus Wie niet met eigen vervoer naar Europoort komt (er is een zeer groot omheind parkeerterrein bij North Sea Ferries) kan gebruik maken van de bus, die op Oudejaarsdag om 14.30 uur vertrekt bij het Centraal Station in Rotterdam (busstation, haltepaal UU). Deze bus rijdt dinsdagochtend, na aankomst in Europoort, vanzelfsprekend in omgekeerde richting. Boeking Na aanmelding van de boeking, telefonisch of door middel van onderstaande bon, ontvangt u de bevestiging en het Informatiemateriaal over de reis. Na ontvangst van de betaling graag op de wijze zoals vermeld In de bevesti ging van de boeking worden uw reisdocumenten toege zonden. Voor alle inlichtingen over de Oud en Nieuw-party op zee kunt u zich uitsluitend wenden tot North Sea Ferries, afdeling passage, mejuffrouw Pattu van der Krogt, tel. 01819-62077. Aan: North Sea Ferries Postbus 1123 3180 AC Rozenburg Europoort. Noteer mij/ons als deelnemerfs) aan de Oud en Nieuw- party op zee op 31 december 1980 en 1 januari 1981 voor de prijs van 155.— per persoon. De heer/mevr./mej. Adres: Woonplaats: Telefoon: Aantal personen: Handtekening: Ik (wij) maak (maken) wel/geen gebruik van het gratis busvervoer van Rotterdam CS naar Europoort en terug. lllllllllllllllilllllllltlllllllUlllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUII'tlllllUl

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9