Doorbraak „Madrid" mede dankzij Nederland £eid&e(3ouwi/nt Gijzeling Belgische scholieren was sociaal protest' „Juwelen ^arah Diba eveilcT Bende wilde Amsterdams zakenman ontvoeren Kabinet bereikt akkoord over kabeltelevisie PPR wil monarchie afschaffen Mensenrechten Positief stuk werk Inkomen medisch specialist wordt toch aangepakt r- Ü1 IINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 15 NOVEMBER 1980 PAGINA 7 rees voor anenverlies [ij Philips DHOVEN Bij de ver- jlende stafafdelingen Philips in Eindhoven rden momenteel de taken isch bekeken om na te s op welke wij re noodza- geachte kostenbespa- kunnen worden be- heeft een woordvoerder Philips gisteren meege- td. De zegsman voegde n toe dat eventuele conse- jties voor de werkgelegen- titel*d nog onduidelijk zijn. Vak- idsman Ger van Os van de je BHLP voorziet evenwel t het onderzoek het wegval- I van circa duizend arbeids- r k< atsen tot gevolg zal hebben. Js Phlips eenmaal het mes it zetten in heel de indirecte tor", zo voegt Van Os hier toe, „dan verwacht ik dat de hier nu aanwezige XX) banen er zeker zo'n ond! 2u^en wegvallen". ;t «ègen-coup iriname: ,ec ficier eist één Si it drie jaar cel a"™ BAMARIBO De offi- 1 L; r van het tweede kanton- jgrni recht te Paramaribo heeft ra, teren één tot drie jaar ge- g, ngenisstraf geëist tegen 1 verdachten van de zoge- Vi ten tegen-coup Ormskerk. ;rkri officier achtte bewezen dat zestal in meerdere of min- aut« t mate betrokken is ge- iboofest bij een poging in april lerd: i dit jaar om het huidige be rt 19 id in Suriname omver te ken$rpen. De leiding over de sa- rf, V nzwering was goeddeels in nden van Fred Ormskerk, bij zijn aanhouding om het en is gekomen. Het proces rdt volgende week voortge- ntsnapping linbow Warrier leidt d lontslag admiraal len ADKID De Spaanse re- ring heeft gisteren admi- 1 J.M. de la Guardia y ontslagen, die verant- ordelijk was voor de be king van de Rainbow rrier in de haven El Fer- in Spanje. Rainbow Warrier, een ip dat eigendom is van de anisatie voor milieube- urming Greenpeace, was Jde ketting gelegd omdat Spaanse walvisjagers in iet0{ün werk had belemmerd. keut eenpeace-medewerkers 3kanv iPten het schip een week len weg onder de neus een dozijn Spaanse oor- rhepen. AMBASSADEUR VAN DONGEN: ïENEVE De advoca- en die de belangen van ran in Zwitserland ver- tfenwoordigen, hebben e opbrengst in beslag aten nemen van de ver- teizerin Farah Diba van rin hebben toebehoord. 3e firma Sotheby, die de verkoop van de juwelen totale waarde 34 miljoen ^^gulden) in handen heeft, ^^pntkent dat het om siera- van Farah Diba gaat. g^We advocaten van Iran ^Bouden vol dat dit wèl het ^^feeval is. Sotheby heeft mjpen dagen de tijd om de jiraanse beschuldiging te igenstraffen. (Van onze speciale verslaggever Rik in 't Hout) MADRID Volgens ambassadeur Van Dongen heeft Ne derland een belangrijke rol gespeeld in het uiteindelijke tot stand komen van een accoord over de agenda van de Confe rentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa (SVSE). Het accoord betekent dat de conferentie nu zeker tot in maart volgend jaar wordt voortgezet Nadat onderminister Ilyichev gisteren rond vijf uur had gemeld, dat het Kremlin had ingestemd met het voorstel van vier neutrale en onge bonden landen, kon de leider van de Nederlandse delegatie niet nalaten een blijk van trots te tonen. Het was zijn vaste overtuiging dat de voortdurend „zeer principiële" opstelling van de Nederlanders te veel concessies van het Westerse blok had voorkomen. Tegelijkertijd had dit tot ge volg, aldus Van Dongen, dat de Sovjet-Unie telkens weer op een „gesloten Westers front" was gebotst en dus had ven. Hij wees erop dat de ver houdingen tussen oost en west momenteel slecht zijn. „Daar om mogen we van deze confe rentie niet te veel verwachten. bemerkt, dat er voor haar Het zou zeer onverstandig zijn geen volledige overwinning in zat. Naar de mening van de ambassadeur moesten de Rus sen daardoor kiezen uit twee kwaden: of zelf ook concessies doen, of de conferentie in Ma drid voortijdig laten eindigen. Dat zij tenslotte voor het laat ste kozen, verklaarde de Ne derlandse diplomaat uit de „golf van negatieve publici teit", die de Sovjet-Unie door haar houding gedurende voor al de eerste dagen van deze week, had gehad. „Zouden ze hebben volhard, dan had dat hun imago vooral ook in de landen van de Derde Wereld zeer geschaad. En dat is wel het laatste dat zij willen", al dus Van Dongen. Zijn Russi sche collega Ilyichev schreef de doorbraak in Madrid toe aan „de overwinning van het gezonde verstand bij alle dele gaties". De rol van Nederland in het onderlinge overleg van de westerse landen kenschetste Van Dongen als er één van een „noodrem". Hij bedoelde daarmee dat telkens wanneer andere delegaties de neiging gingen vertonen tot „schui ven zoals dinsdag, toen de klok stilstond, hij hen met de neus op de feiten had gedrukt. „We waren immers niet met een spelletje van komma's en punten bezig, maar met een politieke zaak. Moesten we aan onze principes vasthouden of niet? Daar ging het om." Volgens Van Dongen bleek daaruit zowel de zwakte als de kracht van het westen. „Het brengt het risico met zich mee van verdeeldheid - wat in het andere kamp eenvoudig niet bestaat - maar anderzijds schept het de mogelijkheid tot correctie. Ons standpunt ont staat, doordat wij elkaar over tuigen. Er is geen sprake van dat de Amerikanen ons kun nen opdragen wat we moeten doen.' Over het nu bereikte accoord was Van Dongen gematigd te vreden. Het komt er onder an deren op neer, dat de komen de vier weken gewijd worden aan discussie over naleving van de Slotacte van Helsinki, terwijl de laatste week voor het Kersreces nieuwe voorstel len gedaan kunnen worden, en daarop een korte toelich ting gegeven mag worden. De eerste twee en een halve week na de hervatting wordt er over die nieuwe voorstellen gedis cussieerd. De dagen van 12 fe bruari tot 15 maart tenslotte worden besteed aan het opstel len van het slotdocument. Het houden van een volgende CVSE is zeker gesteld, doordat „Madrid" niet uiteen kan gaan, voordat men het eens is over de plaats en datum van een nieuwe bijeenkomst. Bij alle opluchting over het re sultaat van gisteren meende Van Dongen toch ook een waarschuwing te moeten ge- illusies te wekken". Van Don gen stond daarin niet alleen. De meeste westerse delegaties menen dat het al heel mooi zou zijn als alle 35 landen op nieuw plechtig beloven de Slo tacte van Helsinki te zullen naleven. De enige echte kans ligt op het militaire vlak. Zo wel het oosterse als het wes terse blok wil een mandaat voor een Europese conferentie over verdergaande zogeheten vertrouwenwekkende maatre gelen. Het is echter wel zo, dat oost en west daar niet hetzelf de onder verstaan, zodat er nog heel wat strijd te ver wachten is. Eén delegatie in Madrid was oprecht in de zevende hemel over het accoord, en dat was die van Polen. De tweede man van de ^Poolse delegatie, No- vak, liet duidelijk doorscheme ren dat de situatie in zijn land veel baat heeft bij het door gaan van het CVSE-protest. Met andere woorden: zolang er in Madrid wordt gepraat is het voor de Sovjet-Unie moeilijker om in Polen tussenbeide te ko men. Hoe de Poolse regering zich nu opstelt, tegenover de eigen bevolking en tegenover de Sovjet-Unie, bleek uit de openingstoespraak van onder minister Marian Dobrosielski, die door velen aan westerse zijde als zeer moedig werd er varen. Dobrosielski: „Als gevolg van een aantal objectieve en sub jectieve factoren, en de vergis singen en dwalingen in het nabije verleden, vooral op eco nomisch gebied, maar ook op andere gebieden, ontstond er een kritieke situatie in Polen. Een beweging begon, op initia tief van de arbeiders en over genomen dóór de nieuwe lei ders van de Poolse Verenigde Arbeiders Partij, de regering en alle lagen van onze samen leving, om de fouten en mis vormingen te corrigeren en om ons economische, sociale en politieke leven een nieuwe vorm te geven. Om elk mis verstand te voorkomen wil ik zeer sterk benadrukken, dat deze beweging, wat betreft de hoofdstroom, niet gericht is te gen het constitutionele raam werk van onze staat en samen leving, niet tegen het socialis me, maar tegen zijn misvor mingen". Iets verderop zei Do brosielski dat het juist de goe de relaties met de Sovjet-Unie en de andere socialistische sta ten waren geweest, die het mogelijk hadden gemaakt „om onze moeilijke interne proble men op te lossen zonder tus senkomst van vreemde rege ringen in onze eigen aangele genheden, en met politieke middelen. Hier wil ik het woord „regeringen" bena drukken, omdat er pogingen gedaan zijn door verscheidene Westerse politici en andere groeperingen, evenals door sommige massamedia, om zich te bemoeien met onze zaken". Een beeld van de wapens die de politie aantrof bij da arreatatie van de alf personen dia de ontvoering van een Amsterdams zakenman op atapal hadden staan. AMSTERDAM De Amsterdamse poli- In de woning van één van de arrestanten tie heeft elf personen, onder wie zes bui- stuitte de politie op een zwarte kap, een tenlanders aangehouden, die verdacht stel handboeien, blinddoeken en een bed worden van een plan om een Amsterdams met kettingen. De identiteit van het be- zakenman te ontvoeren. Ook zouden de elf oogde slachtoffer wilde men niet onthul- zich aan overvallen hebben schuldig ge- len. maakt (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet is het gisteren in principe eens geworden over het beleid dat gevoerd moet worden ten aan zien van de ontvangst van buitenlandse televisieprogram ma's via de kabel. Dit beleid zal volgende week in de al eer der beloofde Kabelnota worden weergegeven. De verwach ting is, dat de Tweede Kamer die nota vrijdag ontvangt Premier Van Agt wilde na afloop van het kabinetsberaad niets zeggen over de inhoud van de Kabelnota. „De formuleringen zijn zo subtiel, dat ik me maar al te gauw zou vergalopperen. Wacht maar tot het allemaal zwart op wit staat", aldus Van Agt. Zoals bekend was er nogal wat onenigheid tussen de regerings partners CDA en VVD over het kabeltelevisiebeleid. Het CDA wilde de uitzending van buitenlandse televisieprogramma's aan strenge voorwaarden binden, terwijl de VVD weinig moeite had met de uitzending van het buitenlands programma-aanbod. Energie besparing door gebruik afvalwarmte DEN HAAG Het kabinet wil, dat er in de nabije toe komst veelvuldig gebruik gemaakt gaat worden van nu nog verspilde afval- en restwarmte, die vrijkomt bij veel produktieprocessen en bij verbranding van afval stoffen en hout Als de warmte, die op deze manier vrijkomt, wordt ge bruikt voor de energievoorzie ning van ons land, zullen daardoor jaarlijks miljarden kubieke meters aardgas be spaard kunnen worden. Er komt een wetsontwerp, waarin het transport en het gebruik van de afval- en restwarmte wordt geregeld. Het kabinet heeft dit gisteren besloten naar aanleiding van een advies van de Algemene Energieraad. DEN HAAG Het congres van de PPR in Amsterdam heeft zich gisteren uitgesproken voor afschaffing van de monarchie in ons land. Op den duur, zo vindt de Politieke Partij Radikalen, zal het staatshoofd moe ten worden gekozen door middel van indi recte verkiezingen, bijvoorbeeld door de Tweede Kamer. Het is voor het eerst dat deze partij zich in haar verkiezingsprogram ma uitspreekt voor afschaffing van de mo narchie. De PPR wil op donderdag 27 november, op nieuw gaan praten over eventuele politieke sa menwerking met de kritische CDA-groep NBBA (Niet bij brood alleen) van professor Goudzwaard en ook met de EPV. De twee voorgaande gesprekken hebben geen concrete afspraken opgeleverd, zo maakte PPR-voorzit- ter Herman Verbeek op het PPR-congres in Amsterdam bekend. In Madrid zijn momenteel de Oost- en Westeuropese landen, Canada en de Verenigde Staten bijeen om op uiterst moeiza me wijze de balans op te maken van de vijf jaar geleden ge sloten akkoorden van Helsinki. Het is niet verwonderlijk dat de meeste moeilijkheden die rond deze conferentie zijn ont staan, voortvloeien uit het onderwerp van de mensenrechten en het respect voor de onschendbaarheid van de relaties tus sen de diverse landen. Deze onderwerpen zijn immers de be langrijkste onderdelen van de Akkoorden van Helsinki. Niet vergeten mag daarbij worden dat de Akkoorden van Helsinki het resultaat zijn van een levensgroot compromis op grond waarvan de huidige deling van Europa in een oostelijk en westelijk blok de facto werd aanvaard. Het heeft trou wens geen enkele zin deze deling te betwisten, zozeer zijn wij met deze historische werkelijkheid vergroeid. Veeleer wilde men daarom met de Akkoorden van Helsinki nieuwe wegen inslaan. De redenering daarbij was dat het nastreven van goede be trekkingen op grond van algemeen erkende humanitaire be ginselen een manier behelsde om het vertrouwen tussen het oost- en westblok te herstellen. Echter, een tegengestelde ontwikkeling vindt plaats, die de autoritaire Oosteuropese regimes er steeds meer toe verplicht hun binnenlandse critici met harde hand het zwijgen op te leggen. ALS alternatief om de relaties tussen West en Oost te ver beteren stelt de Sovjet-Unie nu een conferentie over militai re ontspanning en ontwapening voor, maar deze boezemt veel westerse landen om begrijpelijke redenen wantrouwen in. Want terwijl de Sovjet-Unie in haar propaganda doorgaat zich af te schilderen als de grote kampioen van ontwapening en vrede, bouwt zij in hoog tempo rusteloos verder aan haar bewapening. Met alle scepsis waarmee de westerse landen zich kunnen bezien als het gaat om de naleving van de mensenrechten, dienen zij aan de principes die daaraan ten grondslag liggen onvoorwaardelijk vast te houden. Wie deze moeizaam ver worven beginselen veronachtzaamt en toch nieuwe relaties met het Oostblok wil opbouwen, bevindt zich op een hellend vlak. HET begint er naar uit te zien dat het kabinet-Van Agt er in zal slagen, de hete kwestie van de grondpolitiek uiteinde lijk te regelen. Nadat die grondpolitiek vele kabinetten in politieke moeilijkheden heeft gebracht (het kabinet Den Uyl struikelde er over), lijkt dit kabinet de kwestie te gaan rege len. Daar is vorige en deze week een begin mee gemaakt bij de behandeling van de wet Voorkeursrecht Gemeenten, waarin de gemeentebesturen in bepaalde gevallen absolute voorrang krijgen bij het aankopen van panden op hun gebied. Een bij zonder positieve wijziging. Volgens het wetsvoorstel, zoals dat nu door de Kamer zal worden aangenomen, komt de huurder-bewoner na de gemeenten die de absolute voor rang hebben als tweede in aanmerking voor aankoop, in dien tenminste de gemeente weer tot verkoop over gaat Zo'n koper moet dan wel een woonvergunning hebben en boven dien kan een gemeentebestuur beperkende bepalingen (b.v. recht van terugkoop) stellen. Dit alles geeft met name de grote gemeenten, die worstelen met de problematiek van de stadsvernieuwing, een nieuw wapen in de niet aflatende strijd tegen verkrotting van onder meer het particulier wo- ningbezit. Nu resteren nog de wet vervreemding landbouwgronden, en de wijziging van de onteigeningswet, waarin de vergoe ding moet worden geregeld van degene, van wie grond on teigend is. De Tweede Kamer begon deze week met de wet Vervreemding Landbouwgronden, en lijkt dit ontwerp zon der al te veel problemen te willen afwerken. Mét de opposi tie moet worden erkend, dat in de praktijk nog zal moeten blijken, of de regeling de prijsopdrijving van landbouwgron den voldoende zal tegengaan. Maar mét de regeringsfracties moet ook worden geconstateerd, dat de nu voorgestelde rege ling op zijn minst een kans verdient. Mocht blijken, dat de regeling niet voldoet, dan zal de overheid tot verdergaand ingrijpen moeten komen. Het moet voor het kabinet nu bijna een erezaak zijn, om ook in de huidige zittingsperiode nog te bewerkstelligen, dat de wijziging van de onteigeningswet door het parlement wordt goedgekeurd. Als dat nog lukt en daarvoor is stevig aanpoten met name in het kabinet geboden dan kan het kabinet-Van Agt straks bij het scheiden van de markt wat de grondpoliek betreft op een stevig stuk positief werk terug- b (Van onze correspondent) &USSEL Een commandogroep a de Anti Terreurpolitie Dyane eft gistermiddag om vijf uur in het W-gebouw in Brussel een eind ge lakt aan de gijzeling van 16 middel- re scholieren door drie jeugdige trklozen uit de Belgische provincie hten Kemburg. Kinderen en kapers wa ft na een verblijf van negen uren in a schoolbus op weg naar een ra- studio van de Franstalige omroep [BF, waar de overvallers een bood- aap aan de Belgische bevolking wil- voorlezen. 'In een gang op de der- verdieping van het omroepgebouw, S de 12 man sterke commandogroep tos de kapers, die gewapend waren yfo et een jachtgeweer, een pistool en '/jfQ roes, zonder bloedvergieten te eesteren. Enkele schoten die T en weer vielen raakten niemand. drie kapers waren 16, 18 en 21 jaar en niet 40, veel ouder dan de 16 gegijzelde jongens en meisjes van wie de gemiddelde leeftijd 15 jaar bedroeg. In de bus, die vanaf het middaguur op het parkeerterrein van de BRT had gestaan, be vond zich behalve de kinderen en de chauffeur een leraar, die vrijwillig met de scholieren was meegegaan. De kapers wilden met hun actie protesteren te gen de sociale omstandigheden in Belgie. Onder meer hadden ze voor de radio willen verklaren „dat in een tijd van crisis iedereen moet mati gen, ook ministers." Als voorbeeld zouden ze het feit aan de kaak stellen dat ministers in Belgie wel 80.000 francs (f 5.600 gulden) per maand verdienen, terwijl sommige uitkerings trekkers niet meer dan 8000 francs krijgen. (Ministers in Belgie krijgen overigens tweeen- eenhalf maal zoveel als de kapers veronderstel den). De gijzeling was gistermorgen begonnen in het doip Vielsalm, 65 kilometer ten zuidwesten van Luik. De drie kapers overmeesterden rond acht uur de chauffeur van een nog lege schoolbus, dwongen deze naar de Heilig Hartschool in het zelfde dorp te rijden, waar het drietal 16 leer lingen liet instappen. Daarop volgde een twee uur durende rit via Luik naar het BRT-gebouw in Brussel. Tijdens de gijzelingsactie kreeg één van de schooljon gens even de gelegenheid een luchtje te scheppen. De ontvoerders hielden hem daarbij zorgvuldig onder schot. KABINET WIL ANDERE PRIJZENWET (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er moet zo spoedig mogelijk een wijziging worden aangebracht in de Prijzenwet, waardoor de regering alsnog een kans krijgt de salarissen van medisch specialis ten aan te pakken. Het kabinet heeft dit gisteren besloten naar aanleiding van het feit dat de Landelijke Specialisten- vereniging (LSV) vorige week een kort geding tegen de Staat heeft gewonnen. In dat kort geding vocht de LSV de ingreep van de regering in de salarissen van de specialisten aan. Die ingreep (in twee jaar tijd een salarisvermindering van f 80.000 door middel van verla ging van de tarieven) deed het kabinet op grond van de Prijzen wet Volgens het vonnis van de rechtbank te Den Haag maakte het kabinet hiermee een oneigenlijk gebruik van de Prijzenwet Die wet heeft naar de mening van de rechtbank niet tot doel, ni vellering van inkomens te bewerkstelligen. De wijziging van de Prijzenwet die het kabinet nu wil aanbren gen, komt erop neer, dat op grond van de Prijzenwet ook het be werkstelligen van „aanvaardbare inkomensverhoudingen" ge rechtvaardigd wordt Als de wet op deze wijze is gewijzigd, kun nen de salarissen van specialisten wèl worden aangepakt De Landelijke Specialisten Vereniging reageerde gisteravond erg teleurgesteld op de voorgenomen wetswijziging. Mocht het kabinet in zijn opzet slagen, dan willen de specialisten prikacties taan voeren, bijvoorbeeld door op doordeweekse dagen zondag- ic-nsten te draaien. Monsterfusie in spaar bankwereld DEN HAAG „De con centratietendens in de spaarbankwereld loopt al enige jaren en zal nog wel verder gaan. Op zich een goede zaak, want het te kent de collegialiteit onder de spaarbanken", zo gaf een woordvoerder van de. Nutsspaarbank Den Haag als commentaar op de voorgenomen fusie tussen de Centrumbank te Am sterdam, de Spaarbank Rotterdam en de Bonds spaarbank te Breda. Hij zei voor de Nutsspaarbank in de residentie geen nadelige gevolgen te verwachten. „Onze spaarbank heeft een goede rentabiliteit en zal geen problemen krijgen", aldus di recteur De Monchy die een sa-, menwerkingsverband van de Nutsspaarbank Den Haag in de toekomst niet uitsluit Indien de onderhandelingen tussen „Amsterdam", „Rotter dam" en „Breda" positief uit vallen, ontstaat een spaarbank met een spaartegoed van ƒ6,5 miljard dollar, een personeels bestand van 1700 man en 285 vestigingen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7