De plannen voor nieuwe jaar het leiden m 21 nov.'80 begroting leiden 1981 17t DE GEMEENTE LEIDEN IN 1981 Leiden's herstel wordt bedreigd Het verhaal wordt eentonig. Weer is het tekort op de Leidse gemeentebegroting toegenomen. Voor 1981 is het "gat van Leiden" op ruim f 24, miljoen geraamd. Een twijfelachtig Nederlands record. De financiële re serves zijn bij lange na niet voldoende om dit gat te dichten. Daarom moet de gemeente opnieuw aan het Rijk om een "aanvullende uitkering" vragen. Den Haag heeft altijd veel tijd nodig een dergelijke aan vraag te beoordelen. Dat betekent dat de uitvoering van veel plannen in de lucht komt te hangen. Vertra ging en onzekerheid, dat staat de Leidse gemeente begroting 1981 te wachten. Achterstanden inlopen Burgemeester en Wethouders zijn zeer bezorgd over die dreigende vertragingen. Zij vinden dat de gemeen teraad er de laatste jaren in geslaagd is het stadsher stel in een fors tempo in gang te zetten. De aanpak van de binnenstad, de renovatie van de oude stads wijken, het voorzieningenpeil op cultureel en sportief gebied, op al deze terreinen werden belangrijke stap pen gezet. Leiden is een aantal achterstanden duide lijk aan het inlopen. Uitgangspunt van B&W blijft dat de vele jaren verwaarloosde stad Leiden op een aan vaardbaar welvaarts- en welzijnspeil gebracht moet worden. Daarom dient het stadsherstel te worden voortgezet. Daarop mag niet beknibbeld worden. Leiden heeft zeker niet die sterke schouders die de lasten van het landelijke bezuinigingsbeleid kunnen dragen. Natuur lijk mag men wel van de gemeente verlangen dat de beschikbare mankracht zo efficiënt mogelijk wordt gebruikt en bestaande uitgaven steeds kritisch beke ken worden. Maar de Leidse begroting is al tien jaar lang met een stofkam doorgevlooid. Daar valt weinig "dood hout" meer in te sprokkelen. Interim-saldo regeling De gewone begroting biedt al enkele jaren zeer weinig speelruimte. Daaruit zijn al die werkzaamheden in de stad heus niet te betalen. Het College is eraan gewend geraakt uit andere vaatjes te moeten tappen. Die vaatjes heten dan onder andere interimsaldo regeling. Regeling Bijzonder Regionaal Welzijnswerk, Beschik king Steun Bedrijven Stadsvernieuwing enzovoort. Regelmatig worden deze bijzondere bronnen aange boord om projekten te kunnen financieren. Zo komt het dat er ondanks het begrotingsgat toch zoveel aan het stadsherstel kan gebeuren. In de interim-saldo regeling betaalt het Rijk de stads vernieuwingstekorten voor bepaalde daartoe aange wezen stadswijken. In Leiden zijn dit: De Kooi, Noor derkwartier, Maredorp, Pancras - Oost, Havenwijk- Zuid, Transvaal, Groenoord en de Maredijkbuurt. ^Uor d'Oude Morsch. de Camp, Pancras-West, Aca- demiewijk en Levendaal-West is toepassing van deze regeling gevraagd. In een donkere tunnel De financiële toestand van Leiden is ronduit onge* zond en zeer zorgelijk. Nog steeds slaagt het gemeen tebestuur erin dé stadsvernieuwingstrein op gang te houden. Maar die trein rijdt in een donkere funnel. De gemeenteraad bespreekt de komende week, in de voorste wagon, de begroting voor het volgende jaar. Dat jaarlijkse gebeuren is dikwijls een gezelschapsspel voor stadsbestuurders genoemd. Dit jaar is het kwar tetten in het pikdonker. Men weet niet welke financiële kaarten men in handen heeft. Daarom zal ongetwijfeld verschillende malen de indringende roep weerklinken: "Regering, breng licht in deze duisternis". Ondanks de ondoorzichtigheid van de financiële situatie blijft de begrotingsbehandeling een belangrijk moment. Alleen al. om duidelijk te laten doorklinken waarom het nu eigenlijk gaat. Leidens herstel wordt ernstig bedreigd. Dat mag geen Leidenaar onberoerd laten. Visite, visite, een plein vol visite: de "huiskamer van Leiden"leeft. PAGINA 24 LEIDSE COURANT ZATERDAG 15 NOVEMBER De begroting wordt besproken Maandag 17 november e.s. om 21.00 uur begint de gemeenteraad met het bespreken van de begroting voor 1981. De behandeling wordt voortgezet op mid dagen en avonden van de daarop volgende dagen. De middagvergaderingen beginnen steeds om 14.00 uur, de avondvergaderingen om 19.00 uur. De behandeling van een gemeentebegroting is altijd een goede aanleiding voor de gemeenteraad om een oordeel uit te spreken over de toestand van de stad en de vooruitzichten voor het komende jaar. Dat oor deel baseren de raadsleden voornamelijk op de stuk ken die het college van Burgemeester Wethouders hun voorlegt. Dat zijn natuurlijk de financiële stuk ken: 3 §tukken boekwerken met duizenden cijfers over de inkomsten en uitgaven van de gemeente. Ook is er de 'Nota van Aanbieding', waarin de finan ciële toestand van de stad in het kort wordt duidelijk gemaakt. Deze is verkrijgbaar samen met de "Infor matieve Nota" die aangeeft welke plannen er allemaal op stapel staan op de verschillende gebieden, waar mee de gemeente zich bezighoudt. Luisteren staat vrij Al die gegevens, cijfers en plannen komen in de week van 17 november ter diskussie. De raadsfrakties van de verschillende partijen kunnen er hun mening over geven. Zij kunnen ook aandringen op wijzigingen van of aan vullingen op door hen gewenste uitgaven of plannen. Maar altijd zal er een keus gemaakt moeten worden. Want net als bij u thuis kan het ook bij de gemeente nooit allemaal tegelijk. Die keus is belangrijk. Voor de raad voor het college maar vooral voor u, inwoners van Leiden. Daarom wil het gemeentebestuur u via deze adver tentie wat meer vertellen over de toestand van Lei den, de financjple vooruitzichten, en de plannen voor het komende begrotingsjaar. Wilt u zelf een kijkje ne men in de raadzaal tijdens de begrotingsbehandeling, dan kan dat. Via het bordes aan het Stadhuisplein kunt u dan naar de publieke tribune gaan, die altijd open is tijdens de uren waarop de begrotingsdebat ten worden gehouden. U bent van harte welkom. Waarover praten zij? Elke begrotingsbehandeling begint met algemene be schouwingen over het beleid van het college. Alle raadsfracties komen daarbij aan het woord. Dat ge beurt op maandag 17 november a.s. 's avonds vanaf 21.00 uur. In de volgende dagen komen dan de afzonderlijke hoofdstukken van de begroting aan de beurt, zoals bv. Financiën, Onderwijs, Ruimtelijke Ordening enz. Als de raadsleden hun vragen naar voren hebben ge bracht, krijgen ze antwoord van het college. Die eerste ronde van het vraag- en antwoordspel heet in vaktaal "de eerste instantie". Na het antwoord krij gen de raadsleden de mogelijkheid nog eens op be paalde punten terug te komen als zij daaraan behoef te hebben. Doen zij dat dan krijgen ze weer antwoord van het college. Dat heet dan de "tweede instantie". Als alle onderwerpen in twee rondes zijn uitgepraat volgt tenslotte de stemming over de begroting van de algemene dienst en de bedrijfsbegrotingen. Als alles volgens plan verloopt is de begrotingsbehandeling op de avond van vrijdag 21 november a.s. voltooid. Wilt u meer weten? De begrotingsboeken liggen de komende tijd voor iedereen ter inzage bij het Bureau Voorlichting, tijde lijk op de vierde verdieping van het Stadhuis en in de Leidse zaal van de Bibliotheek. De verschillende boeken zijn ook te koop: De Nota van Aanbieding en Informatieve Nota Een overzichtelijke samenvatting van de financiële voorstellen en beleidsvoornemens van het College van B W voor 1981. Prijs f3,50. Begroting van Inkomsten en Uitgaven Me morie van Toelichting en Begrotingsbijlagen 2 delen. Prijs f 123, Begroting van Gemeentebedrijven en diensten Prijs: f56,-. Een volledige set van 4 delen kost dus f 182,50. Foto: Reinout van Gulick. PKOC 1 Met de restauratie van de Latijnse school zal de schooladviesdienst een bijzonder fraai onderkomen krijgen. Het samengaan van kleuter- en lagere scholen tot de nieuwe basisschool krijgt veel aandacht en be geleiding; wegens de terugloop van het leerlingen aantal is een voorstel in bespreking over de instand houding van kleuter- en lagere scholen. Binnenkort wordt een internationaal kinderdagver blijf Bij de Heilig Hartschool geopend, een kinder dagverblijf in de Merenwijk is in voorbereiding. Verbetering van de buurt- en klubhuizen is aktueel in Meerburg (Matilo), Transvaal (Mierennest) en Groenoord. Met inspraak van alle betrokkenen zal een 5-jaren plan voor het sociaal-cultureel werk ingevolge de rijksbijdrageregeling worden opgesteld. De Waag zal intensiever gebruikt gaan worden als open kunsthuis; aan de Lammermarkt gaat de kunstuitleen van start; de teken- en schilderakade- mie Ars Aemula zal zich na de restauratie van haar pand aan de Pieterskerkgracht, bekend uit „Kort Amerikaans", verder kunnen ontplooien. 1 De voltooimg van de bibliotheekcentrale bij De Burcht vordert. De Burchtheuvel zelf, Leidens oudste monument, wordt in oude luister hersteld en toegankelijk gemaakt. Aan de voet hiervan, in het Koetshuis, komt een restaurant. Het Morskwar- tier ziet met de bouw van een bibliotheekfiiiaal een oude wens in vervulling gaan. 1 Met nieuwbouw voor een daklozencentrum in de Rembrandtstraat en voor de Jelgersmakliniek wor den onaanvaardbare achterstanden weggewerkt. Ten behoeve van sport en rekreatie komen voor stellen voor de inrichting van de vroegere stort plaats in Roomburg, de aanleg van een rugby-veld in het Morskwartier en een volkstuinencomplex in de Cronesteinse polder. Wonen: Het invullen van open plekken in de binnenstad met woningen zal steeds meer zichtbaar worden, bijvoorbeeld de voormalige textielfabrieken tussen Uiterstegracht en Vestestraat, de hoek Klokpoort (v/h Pelikaanstraat)/Langegracht, de Kraaierstraat, de Camp (bejaardenwoningen). Hopelijk kan ook met de plannen voor de Mirakelsteeg en de Over dekte gestart worden. Ook in Noord en De Kooi volop bouwaktiviteiten: vervangende bouw rond Marnixstraat, Bronkhorst- straat en Ringkade, nieuwbouw op het voormalige LAF-complex. De binnenstad zal verfraaid worden met o.a. een nieuw parkje op de voormalige stadswallen (Ned. Drukkerij Bedrijf), een gezellig pleintje op de pJaats van de vroegere Vrouwenkerk ervde restauratie van tientallen monumentale woonhuizen (bv. hoek Nieuwstraat/Hooglandse Kerkgracht Extra mensen worden ingezet ter stimulering van de particuliere woningverbetering. De bestemmingsplannen voor de Leeuwenhoek, Roomburg én Stevenshof, waar de stadsuitbreiding van de jaren 80 zal moeten plaatsvinden, komen (verder) in procedure. Het volkshuisvestingsbeleid zal beter onderbouwd worden door de woningbehoefte wetenschappelijk te gaan onderzoeken. In elk geval worden plannen voor 1000 extra eenheden voor één- en twee per soonshuishoudens, verspreid over de stad, in voor bereiding genomen. Restauratie van walmuren en rioleringswerkzaam heden (Breestraat,'Herenstraat) zullen de nodige, onontkoombare overlast bezorgen. De wijze van herstel van het Kort Rapenburg komt in de inspraak. Na de Hooigracht komt nu de herindeling van de Langegracht aan de beurt. Het ziet er naar uit dat in 1981 werkelijk begonnen kan worden met de uitvoering van het Valkbrugplan. Ten behoeve van voetgangers en fietsers zal een Rembrandtbrug over het Galgewater komen en de Huigbrug vernieuwd worden. De Kerkpleinbrug zal gerestaureerd worden. Door de goedkeuring van Den Haag kan gewerkt worden aan de tunnel onder de Willem de Zwijgerlaan (Kooilaan) en het busba nenplan Hoge Rijndijk (tunpeltje bij Leiderdorpse- brug) - Levendaal. Ook in 1981 zal over het verkeerscirculatieplan ge sproken worden. Er wordt hard gewerkt om de bestemmingsplannen voor de binnenstadswijken en Groenoord, Maredijk en Transvaal tijdig gereed te krijgen. Opnieuw zul len twee verbeteringsplannen. Noord Vest en Le- vendaal-Noord, ten behoeve van de interim saldo regeling worden ingediend. Oranjegracht: vijf jaar geleden nog een lelijk eendje. Foto: Reinout van Gulick. In de Informatieve Nota staan de plannen van Burge meester en Wethouders voor 1981 opgesomd. Hier onder volgt een greep hieruit, verdeeld in de sectoren Beheer, Welzijn en Wonen Beheer: De uitwisseling met Oxford bestaat 35 jaar: eind maart wordt daarom een Engelse week georgani seerd; het aanbod van Torun (Polen) voor een uit wisseling wordt onderzocht. Het ontwerp voor een inspraakverordening wordt gepubliceerd. Naast het binnenstadsblad komt er een voorlich tingskrant voor de renovatiewijken. Wanneer de nieuwe brandweerkazerne aan de Gooi meerlaan voltooid is, kan de verbouwing van de Langebrug-kazerne beginnen. Voor het Rekencen trum wordt nieuwbouw gepleegd aan de Lange gracht. Een werkgroep emancipatie zal stimulerend en co- ordinerend gaan optreden; een voorstel tot aan zienlijke uitbreiding van het aantal deeltijd-banen komt in behandelina Het ontwerp gemeentelijk economisch beleidsplan zal in brede kring besproken worden. De stede- bouwkundige schets voor kantoren en woningen op het Schuttersveld krijgt alle aandacht, terwijl in het voorjaar de Schiphollijn in gebruik genomen zal worden. Een "Rembrandtroute" kan Leiden toeristisch nog interessanter maken. Er komen voorstellen voor verbetering van het win kelcentrum Diamantplein. De Reinigingsdienst zal haar voorlichtingstaak ver sterken; ervaring zal worden opgedaan met de glas bakken en de garantiesubsidie voor het inzamelen van oud papier. Hoge prioriteit krijgt een programma voor de iso latie van de woningwetwoningen; voor een zuinig energiebeleid staan verder voorstellen óver bespa ringen op de straatverlichting, stadsverwarming en het afdekken van openlucht-baden op stapel. Welzijn: Begin '81 gaat de eerste paal in de Coebel de grond in voor de nieuwbouw van de Rembrandt- scholengemeenschap.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 24