Internationale artiesten vierden verjaardag van sing-song- zanger Kamahl )oorstroming verkeer Oegstgeest floor YET AG aanzienlijk verbeterd „De Toekomst muziek met een babbel tap/regioLEIDSE COURANT VRIJDAG 14 NOVEMBER 1980 PAGINA 5 Boek en expositie ter gelegenheid jubileum bibliotheek PvdA Voorschoten dringt aan op uitstel Rijksweg 11 AAN VOORAVOND VAN FEESTELIJKE OPENING FLORA, RIJNSBURG Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. LEIDEN Het zeventig-ja rig bestaan van de openbare bibliotheek in Leiden is aan leiding geweest voor de uit gave van een boek. over de achterliggende periode en de inrichting van een expositie over het zelfde onderwerp. Burgemeester C. Goekoop en wethouder P.H. Schoute namen vanmiddag de eerste exeihplaren van het bbekje in ontvangst, terwijl de schrijver, oud-directeur van de bibliotheek, de heer W. Hariot, de jubileum-exposi tie opende. Joke Ziegelaar heeft zorg gedragen voor de samenstelling van de exposi tie. Tevens werd vanmiddag de 'Leidse Zaal' voor het pu bliek geopend. De titel van het boekje 'Van gunst naar recht' van Wouter Hariot heeft betrekking op de vervanging van de gunst van de overheidsubsidies door het recht van wet door de komst van de Wet op het Openbare Bibliotheekwerk. In de zeven tig bladzijden tellende uitgave wordt besproken welke barriè res overwonnen moesten voor dat de bibliotheek was ontwik keld tot wat zij nu is. De schrijver heeft getracht de in formatie voor een zo groot mo gelijk publiek interessant te maken door variatie in het be sprokene te brengen en te zoe ken naar een evenwicht tussen het vermelden van een groot aantal historische feiten en anecdotische wetenswaardig heden. Het boekje geeft de bi bliotheekbezoeker tevens een kijkje achter de schermen van de bibliotheek; inkoop van boeken, hoe worden de nieu we aankopen voor gebruik in de bibliotheek gereed gemaakt enzovoort. Voorts biedt 'Van gunst naar recht' een veelheid aan informatie over onder meer de onderkomens van de bibliotheken door de jaren heen en de totstandkoming van de unieke centrale aan de Nieuwstraat. Het geïllustreer de boekje, dat 24,50 kost, is te koop in de Leidse Boekhan dels en bij de filialen van de bibliotheek. De expositie 'Zeventig jaar le zen in Leiden' toont een stukje Leidse geschiedenis. Naast het geschreven woord wordt de ontwikkeling van het plaatse lijke bibliotheekgebeuren ge schetst door foto's, kranteknip sels, documenten enzovoort. Behalve aan de geschiedenis schenkt Joke Ziegelaar aan dacht aan de nieuwe denk beelden, over hoe een biblio theek eigenlijk moet functio neren en aan het feit, dat sa menwerking met scholen en allerlei groeperingen op so ciaal en cultureel gebied daar bij wenselijk is. Met het openstellen van de 'Leidse Zaal' nadert 'de mooi ste bieb van Nederland' haar voltooing. In déze zaal is zo ongeveer alles te vinden, dat op het Leidse gebeuren uit het verleden en van het heden be trekking heeft. Van originele, geschreven manuscripten van moderne Leidse schrijvers tot gemeentelijke bestemmings plannen en verslagen van raadsvergaderingen toe. Het is de bedoeling, dat bijvoorbeeld ook personen, die pas in Lei den zijn komen wonen, naar de openbare bibliotheek wor-, den verwezen om aldaar nutti ge wenken te kunnen opdoen, met betrekking tot bijvoor beeld onderwijs, cursussen, musea, kortom omtrent alles, dat in Leiden te beleven valt. LEIDEN Evenals haar Leidse partijgenoten (zie LC 12 nov.) heeft de PvdA afde ling Voorschoten besloten er bij haar tweede kamerfrac tie alsnog op aan te dringen 'dat het plan tot aanleg van Rijksweg 11-west voorlopig in de koelkast wordt gezet. Nadat de kamercommissie vorige week besloot de weg nog voor 1990 uit te voeren komt de zaak op verzoek van de kleine partijen dins dag in de kamer opnieuw aan de orde. Zoals bekend liggen er twee moties over rijksweg 11 op ta fel. De CDA vraagt opi uitstel van het westelijk gedeelte tot na 1990 terwijl een motie van de oppositie voorstelt het project maar helemaal te laten vallen. Beide moties werden door de kamercommissie afge wezen. Op éép stem na verklaarde de gehele Voorschotense gemeen teraad zich in het verleden te gen de aanleg van het weste lijk gedeelte van deze rijks weg. De weg zou de nu nog ge deeltelijk braak liggende gron den tussen de wijken Adegeest en Noord-Hofland doorkruisen en daarmee het dorp in twee delen splitsen. De fractievoor zitter van de Voorschotense socialisten, de heer J.Visser, verwoordt het standpunt van de PvdA aldus: „ik zie het nut van deze weg volstrekt niet in. De vraag is of er zoveel ver keer is dat van de A4 naar de A44 moet. Wij zijn van mening dat het bestaande wegennet rond Voorschoten en Leiden momenteel voldoende is om dit verkeer op te vangen. Bo vendien zal een rijksweg 11 geen ontlasting betekenen voor de Leidseweg en de Wijngaardenlaan. De grond in het Westen is al schaars ge noeg en de grond waarop rijksweg 11 gepland is kunnen we beter gebruiken voor ande re doeleinden als bijvoorbeeld woningbouw of recreatie. Ik hoop dat onze kamerfractie met dit standpunt rekening 'wil houden en ik zal in ieder geval al het mogelijke doen om hen dit duidelijjc te ma- LEIDEN Na de scheiding van Freek de Jonge is Bram Vemeulen verder gegaan in de muziek en heeft hij met een aantal mensen het projekt „De Toekomst gaat het hele maal maken" opgezet Hierbij wordt niet slechts muziek ge maakt Rondom het musice ren is een verhaaltje geweven: een muziekgroep is in een ga rage aan het repeteren. De ei genares, gespeeld door Olga Zuiderhoek is tevens de moe der van de zangeres, zodat al lerlei persoonlijke wrijvingen tussen die twee gaan meespe len. Er zijn ook andere twist punten: Bram wil Nederland stalige muziek maken, Erik zweert bij Engels. De voorstel ling speelde gisteravond in de Schouwburg, De produktie schiet op diverse punten te kort. Uitgangspunt is de muziek, zodat de verhaal lijn inconsequent en onuitge werkt blijft. Het repeteeridee krijgt geen gestalte, de groep speelt vlot het ene na het an dere nummer. Geen repetitie momenten en geen ideeënuit- wiseling. De ruzie tussen Bram en Erik wordt niet onderbouwd en heeft geen vervolg. Bovendien vraag ik me af hoe met twee zulke tegengestelde standpun ten, de groep dan toch braaf Al die nummers heeft kunnen re peteren zonder fikse ruzie te krijgen. De moeder loopt doelloos rond, praat door de repetities heen, en is lichtelijk malende. In een uitbarsting komen al haar problemen boven; ze ver dwijnt, komt weer terug, en Happy end, maar wel zeer on verwacht. De sfeer van de muziek (rock- and-roll) is jaren zestig. Enke le bestaande melodieën wor den gespeeld, en verder zelfge maakte. Bij de Nederlandse teksten van Vermeulen valt me altijd op dat die zo knullig zijn; recht voor zijn raap op een manier die kinderlijk aan doet. De muziek toonde weinig nuance. De geluidstechniek faalde, daar slechts scherpe, hoge tonen en diepe (brom- )bassen doorkwamen. Een middengedeelte ontbrak. Het geluidsnivo was zo hoog dat de oren tuitten. „De Toekomst" gaat het helaas niet maken; het blijft steken in matige mu ziek met een vage babbel tus sendoor. Jacqueline Mahieu ie v dit lt IJ* or I '«STGEEST De doorstroming van het 'keer op de Rhijngeesterstraatweg in Sstgeest zal naar wordt verwacht in de "nende tijd aanzienlijk verbeteren. Dit f >mt omdat de automatische verkeerslichte- Sat wtallaties alhier momenteel van het VE- >ndi *«-systeem worden voorzien, dat de NZH- ecoD lssen de gelegenheid geeft om voor een rin )rte tijd het stoplicht alleen voor hen op co» 'oen te zetten, f net voorrang nemen door de bus worden andere verkeersstromen stagezet. Dat duurt niet langer dan een paar seconden, want zodra de bus is gepasseerd treedt de automati- sche^ ipstallatie weer in werking en gaat verder op Het punt waar hij werd onderbroken'. De NZH verwacht dat door de invoering van dit systeem, waarvan de buslijnen 46, 60 een 88 ge bruik maken de filevorming zal afnemen om dat de bussen zeer snel kunnen passeren. Voor al ook het langzamere verkeer zal hiervan kun nen profiteren. Tijdens de vergadering van de verkeerscom- missie, die geheel was gewijd aan het openbaar vervoer- in Oegstgeest kwam ook de bereik baarheid van Haaswijk ter sprake. Zoals be kend zal Haaswijk zodra de brug in het ver lengde van de Irislaan gereed is door de buslij nen 42 en 60 worden aangedaan. Deze lijnen worden speciaal omgeleid door Haaswijk. Om dat de „punt" van deze nieuwbouwwijk wat ver van de buslijnen af zal komen te liggen wordt door het gemeentebestuur van Oegst geest gerekend op tevens een verlenging van het eindpunt voor bus 46. De heer Leeuwen- burgh van de NZH verklaarde gisteravond dat hé,t niet de wens is van de NZH om Yeel te ver anderen aan de loop van lijn 46. Een verbin ding met de nieuwe buslijn 89 (de oude iijn wordt in verband met de komst van de Schip- hollijn opgeheven) zou meer voor de hand lig gen. De commissieleden konden zich hiermee goed verenigen. De heer Leeuwenburgh kon gisteravond ook nog mededelen dat de frequentie van de bussen op de lijn Leiden-Katwijk (31), die ook door Oegstgeest heenloopt is verhoogd in verband met een aanzienlijk stijging in het aanbod van het aantal passagiers. Mireille Mathieu zet haar handtekening in het gasten boek. Ter gelegenheid van zijn verjaardag kreeg Kamahl door een zeer fanatieke fan een kalender aangeboden. Gisteren was, zei men, meneer Kamahl jarig, tfu is meneer Kamahl niet alleen een iaamgenoot van de owjet-georiënteerde resident van Afghanistan; o nee, deze 3lonkerhuidige n i Australiër zingt r bjovendien een eind zoals de befaamde vervjElephant Song. Het lied >ver de verworpen, de jedreigde olifant, vaarmee Kamahl het hart stal van onder meer prins Bernhard, die jnder het veelvoud van jijn bemoeiingen ook voorzitter is van het Wereld Natuurfonds. Voor hartveroverende tanger Kamahl was er {isteravond een :euzentaart van een neter bij een meter geschenk van een platenmaatschappij) en iat baksel kregen de nede-eters nauwelijks r. op, want men had al erder bij de bar angelegd en zoiets kost en eind veerstandsvermogen, k heb het nu over een amenkomst, aan de 'ooravond van de feestelijke ipening van de te? /bloemenveiling Flora in /aiiMitaburg: één van de meest del moderne en ontwikkelde will veilingen ter aarde die op I vandaag een te Versieren [wereld is ingestuurd. Vanavond is er in Flora een imense revue, waarvan de levisiebeelden komende ijk. Ifmaandagavond in de lederlandse huiskamers te zullen zijn. De niet zo snel als men soms vermoedt. Maar de deuren gingen dicht, want de technisch aangesterkte sterren met aanhang wilden zichzelf zijn. Hier vermaakte zjch en logeerde een in beelden en groeven vastgelegd apparaat. En dan maar zien wie de langste adem heeft medewerkenden daaraan, verenigd in een behoorlijk duur pakket, kozen voor het merendeel eergisteren al hun onderkomen in Holiday Inn Leiden. Daar werd dan gisteravond een beschermd noenmaal gevierd. Er waren de donkere sterren van in West-Duitsland bivakkerende Boney M; Kamahl zelf, Mireille Mathieu (die kleiner was dan de meesten hadden voorzien), daar was ook de broer van ex-Beatle Paul McCartney, Mike McGear Mikkje Versnelling, zouden wij zeggen die een lied over de Walvis zou gaan zingen. Overbodige drukte alom, in Holiday Inn, waar ook een super, reporter van een lanterfantend landelijk ochtendblad een rijke boterhambelegging kwam halen. Als je niet oppast, zijn sommige lieden in de kortste keren halfgoden. Daar werden we weer even herinnerd aan het olifanten- project, dat knollen schiet in de tropen. Tussen alle drukte door liet ook Conny van den Bosch haar gezicht zien, en Willy Dobbe, de geroutineerde presentatrice, werd, als was voorzien toch wel, nadat het koude buffet alle eer was aangedaan, door een paar „splendid young men" naar buiten geleid. De glorie der wereld vergaat Holiday Inn manager Max

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5