Werklooshei^schiet dit jaar over 300.000 Polen vraagt VS om hulp Twaalf dieven aangehouden Den Uyl roept Europa op tot verzet tegen Reagan REDERS VISSERIJ MET INVESTERINGEN TE OPTIMISTISCH Dakconstructie kantorencomplex afgekeurd I Sowuvnt Vrijdag 14 november 1980, 71e jaargang no. 21812 Jhekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - (redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - Snementen: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Sinterklaas Morgenmiddag Ned. I om 13.00 uur aankomst van Sin terklaas in Veere. Vanavond muziekprogramma „Leve de opera" om 20.27 uur op Ned. II. Op Ned. I om 19.40 uur „De Willem Ruis Show", om 21.55 uur tv-serie „Hollywood". Morgenochtend om 8.45 uur eerste Duitse net bezoek paus aan Duitsland. Af en toe regen Veel bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur on geveer 9 graden. Matige wind, aan de kust krachtige wind draaiend van west naar zuid west. Morgen zon: 7.59 - 16.46. Schev. hoogw.: 7.29 en 19.44. Laagw.: 2.33 en 15.17. adsels J de buitenste ring van (nus die de Amerikaanse Jrden gisteren in grote zing heeft gebracht, itroom aan gegevens en p van het ruimteschip Jger-1 heeft aangetoond (llerlei ringen rond de jerdkleurige Jnplaneet als slangen elkaar en om elkaar I lopen. Hier moeten Ins de geleerden tot nu nbekende krachten aan §erk zijn, en ..dat het ,elijk verstand eenvoudig loed genoeg is om hier erklaring voor te |n". Zij hopen dat de fmaan Voyager-2 die us volgend jaar iert, veranderingen in ïigen zal laten zien. VVD-er Joekes debuteiert met een detective DEN HAAG Het libera- le kamerlid Th. Joekes zal dinsdag het eerste exem plaar van zijn detective „De moord in de Ridder zaal" overhandigen aan kamervoorzitter Dolman. Daarmee schaart de VVD- er zich bij de parlementa riërs, die zich bezighouden met schrijven. Onder hen bevinden zich Terlouw, Van Dam, Van Thijn, De Korte en Bolkesteijn. Joe kes heeft de afgelopen zo mer gebruikt voor het schrijven van zijn boek. Telebingo heeft al 25 miljoen HILVERSUM Telebin- go 2 heeft in de voorver koop al bijna 25 miljoen gulden bruto opgebracht. Vorig jaar kwam er 35 miljoen gulden in totaal, bij de actie binnen. De 25 miljoen gulden ko men van de verkoop van de 1,25 miljoen boekjes met dertien bingokaarten. Vorig jaar waren hiervan een half miljoen exempla ren verkocht. De verkoop van losse kaarten is een week vervroegd. De prij- zenpot bedraagt nu een half miljoen gulden per week. Toch Frans in brugklas DEN HAAG Het Frans wordt verplicht in brugprojecten van het voortgezet onderwijs die langer dan een jaar duren. Verschillende Tweede-Kamerfracties hebben gis teren bereikt dat staatssecretaris De Jong (onderwijs) „iets minder vrijblijvend" zal zijn in zijn circu laire over deze zaak aan de scho len. Volgens de optwerpcirculaire zou alleen Engels in het eerste brugjaar verplicht zijn, omdat de staatssecretaris voor het vreemde talenonderwijs slechts zes uur (thans vijftien) wilde bestemmen, evenveel als thans het lbo heeft. Nu zal, het aantal uren tot tien wor den verhoogd. De meeijarige brug projecten gaan volgend jaar van start. Fietstocht door China ROTTERDAM Bikeeen- tennial-Holland te Rotter dam organiseert volgend jaar twéémaal een fietstocht door China. De tochten, bei de in het najaar, zullen vanuit Hongkong zestien dagen duren en per persoon bijna 6000 gulden kosten. De fietsers zullen worden bege leid door een Amerikaanse gids en enkele meefietsende Chinese tolken. Overnacht wordt in plaatselijke hotels. China is een van de landen waar het tot nu toe niet mo gelijk was een fietstoer te or ganiseren. Mooiste Miss De 18-jarige Westdultse Ga- briella Brum is gisterenavond in de Londense Royal Albert Hall uitgeroepen tot Miss World 1980. Op de tweede plaats eindigde de 19- r jarige Miss Guam, Kimber- ley Santos (rechts), derde werd de 17-jari- f ge Miss France, Patricia Barzyk. Verkeersinformatie ook bij omroepen DEN HAAG Binnen af zienbare tijd komt er een nieuwe regeling voor de verkeersinformatie. Naast ANP en Radionieuws dienst kunnen alle omroe pen hieraan deelnemen. Dit heeft minister Tuijn- man gisteren gezegd in antwoord op vragen van de VVD-kamerleden Waal- kens en Keja. Volgens de bewindsman zal de ver keersinformatie zoveel mogelijk gespreid worden naar tijd en zendgemach tigde. De nieuwe regeling geldt voorlopig voor de pe riode 1980-1981. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Nog dit jaar zal de werkloos heid over de 300.000 heen schieten. Minister Albeda (sociale zaken) heeft gisteren in de Tweede Kamer gezegd dat de arbeidsmarkt de laatste weken in een recordtempo verslech tert. Het aantal van 300.000 werklozen bete kent op jaarbasis een tegenvaller van 60.000. Het kabinet is er steeds vanuit gegaan dat er op 31 december niet meer dan 240.000 mensen zonder werk zouden zijn. Voor volgend jaar blijft het kabinet rekenen op 280.000 werklozen. Albeda ziet nog geen aanlei ding dit cijfer bij te stellen. Hij hoopt op een eco nomische opleving die in de loop van het volgend jaar de werkloosheid weer een beetje zou kunnen doen dalen. Voor de wat langere termijn schetste hij.de Ka mer een uiterst somber perspectief. Ten gevolge van de te verwachten grotere stroom nieuwe ar beidskrachten (vrouwen en jongeren) naar de ar beidsmarkt zou het aantal werklozen in 1985 wel eens verdubbeld kunnen zijn en dan dus mogelijk op 600.000 liggen. Bij de verdere behandeling van de begroting van sociale zaken heeft Albeda de Kamer toegezegd: een uiterste poging te zullen doen zijn koop- krachtbeleid meer af te stemmen op de echte mi nima. Daartoe zal een onderscheid moeten wor-. den gemaakt tussen mensen die louter op één mi nimumloon of -uitkering zijn aangewezen en hen die daarnaast nog een andere bron van inkom sten hebben. Deze wens is in een VVD-motie vastgelegd, maar wordt ondersteund door onder meer PvdA en CDA. Albeda is niet bereid een verzoek van de opposi tie te honoreren om alsnog af te zien van kortin gen op het minimumjeugdloon. Hij hield gisteren vol dat van de voorgestelde verlaging niet alleen een gunstig effect uitgaat op het beheersen van de totale loonsomstijging, maar dat zij ook in het voordeel werkt van de jongeren zelf, die daar door in verhouding tot de ouderen betere kansen zullen krijgen op de arbeidsmarkt. Dat geldt vol gens de minister vooral in het midden- en klein bedrijf. Bij de stemmingen over de begroting, volgende week dinsdag, lijken enkele gisteren ingediende moties een goede kans te maken aangenomen te worden. In een motie wordt door VVD, PvdA en D'66 aangedrongen op een wettelijke regeling van een centrale rechtspraak in stakingsgeschil len. Ook een motie van de PvdA waarin wordt gevraagd om het versterken van de rechtspositie van parttimers kan op voldoende steun rekenen. Pagina 13: GroeneVelt stapt naar de rechter (Van onze verslaggever) MADRID PvdA-leider J. Den Uyl heeft op de eerste dag van het congres van de Socialistische In ternationale in Madrid verklaard dat de Verenigde Staten niet het recht hebben om wat betreft de be wapening hun wil op te leggen aan Europa. Den Uyl riep Europa op tot verzet tegen de nieuwe Ame rikaanse president Ronald Reagan toen hij stelde dat „Europa de politiek die de nieuwe Amerikaanse regering naar verwachting gaat voeren, moet pare ren met een toenemende concentratie op de eigen verantwoordelijkheid". De voorman van de Nederlandse sociaal-democraten kreeg veel applaus bij deze laatste zin. Hij had er eerder op gewezen, dat Ronald Reagan van plan is als president het Salt-II akkoord niet voor goedkeuring aan het Congres voor te leggen. „De unanie me steun van de Europese bondgenoten aan Sait-II is kennelijk van geen enkel belang." Volgens Den Uyl volgt daar in het bij zonder uit, dat Europa moet rekenen op de stationering van het aantal nieuwe atoomraketten. \GS STADHUIS KORTSTONDIG BEZET iertigtal jongeren heeft gisteravond gedurende anderhalf uur de hal van het stadhuis aan de ijkse Groenmarkt in Den Haag bezet. Na een onderhoud met de wethouder van volkshuisves- |de heer Vint;, vertrokken de bezetters, die eerder die dag ook aanwezig waren geweest bij intruiming van een gekraakt pand in de Haagse Barentszstraat. DEN HAAG Reders in de serij. Uit de studie van het LEI, visserij hebben een over- is evenwel gebleken dat, wan- trokken gunstige verwach- neer de schepen in de kotter- ting voor de toekomst van vloot dit jaar een gelijke de visserij. Terwijl de resul- vangsthoeveelheid als het af- taten in de grote zeevisserij gelopen jaar binnenbrengen, en die v^n de kottervloot er een verlies valt te noteren zullen afnenlen, blijft men van 40 miljoen gulden in deze investeren in nieuwe sche- tak.. Dit verlies kan alleen tot pen. Deze conclusie kan ge- nul worden teruggebracht als trokken worden uit een stu- men de vangsten met 18 pro die van het Landbouw Eco cent laat stijgen. Dit valt nau- nomisch Instituut (LEI) welijks te verwachten, naar de gang van zaken in de visserij in het afgelopen jaar. Zo werd in de jaren 19771979 het aantal kotters met zeven uitgebreid tot 502, waarbij de schepen tegelijk werden uitgerust met zwaar dere motoren. WASHINGTON De rege ring van Polen heeft de Ver enigde Staten om financiële en economische hulp tot een bedrag van ruim zes miljard gulden verzocht. Dit is giste ren door een hoge functiona ris van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse za ken bevestigd. Hij zei dat het verzoek, dat na de presi dentsverkiezingen was ont vangen, inmiddels bespro ken is met de Europese bondgenoten. Volgens Amerikaanse persbe richten zouden minister Mus- kie en de presidentiële advi seur voor veiligheidszaken, Brezezinski, positief staan te genover een snelle hulpverle ning aan de regering van pre mier Stanislav Kania. Andere leden van de Amerikaanse re gering zouden daarentegen, willen wachten tot de vak bondshervormingen een wet telijke basis hebben gekregen. De economie van Polen ver keert in een uiterst kritieke si tuatie. Functionarissen van de onaf hankelijke vakbond Solidari teit hebben gezegd dat in be drijven irt de stad Chestocho- wa de noodtoestand is uitge roepen. Daarmee zou de gou verneur van de stad de activi teiten van de bond willen be knotten. Een woordvoerder van de regering in Polen ont kende met klem dat er door het plaatselijk bestuur een noodmaatregel was uitgevaar digd. Na steeds dalende investerin gen is er sinds 1977 weer een duidelijke stijging te notéren: vorig jaar tot 57,7 min., waar van 4 min. in de grote zeevis- irijvers Jfe meer kamerleden gaan \n schrijven. ü2°'" QRcste VEMT x3OIETS SCHR1 dachten DATIVT) ekeningen de bADEftlfAG T1'! TE MAKEN/ A/X al het al detective-stories. krant ontvangen? Bel 18.00 en 19.00 uur fier 071-122248 en per ale koerier wordt de krant 9 nabezorgd. TAPIJT GORDIJNEN Ti TAFELKLEDEN FOURNITUREN MEUBELSTOFFEN EEN ZAAK MET HART VOOR U 0 persoonlijke aandacht 0 stalenservice opmeetservice Dertien inbraken opgelost LEIDERDORP De Leiderdorpse politie heeft met de aan houding van 12 personen uit Leiderdorp, dertien inbraken die in de periode van oktober tot december vorig jaar ge pleegd werden, opgelost. De groep, variërend in leeftijd van 15 tot 24 jaar, brak in bedrij ven en winkels in Leiden Sassenheim en Leiderdorp, in. De zaak kwam aan het rollen toen de recherche in december '79 een man uit Leiderdorp aanhield. In mei van dit jaar kon weer iemand worden aangehouden. Deze verdachte liet een naam los en zo kwam de zaak aan het rollen. Overigens zijn niet alle der tien aangehoudenen bekenden van elkaar. De buit van de inbre kers bestond uit voornamelijk stereoapparatuur, sigaretten, fiet sen en schaatsen met een totale waarde van ruim 10.000 gulden. De commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk, op^nt vanmiddag om twee uur het nieu we complex van de bloemenveiling 'Flora' in Rijns burg. In dat com plex, met 80.000 vierkente meter dubbel zo groot als het oude, zul len 1.800 bloe men en potplan tentelers hun pro- dukten aanvoe ren. De nieuw bouw heeft tach tig miljoen gulden gekost. IIIIIIUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllll ALPHEN AAN DEN RIJN De hele dakconstructie van het in aanbouw zijnde magazijnen- en kantoren complex van Zeeman is af- i gekeurd. Testen, naar aan- I leiding van het gedeeltelijk l instorten van het dak enkele weken geleden, toonden aan dat er fouten zijn gemaakt in de constructie en dat ver- moedelijk een slechte beton soort is gebruikt. Bij het instorten van het dak raakte een bouwvakker ge wond. Reden voor de arbeid sinspectie om een onderzoek in te stellen. Het werk werd stilgelegd en het bouwterrein' werd afgezet. Het vermoeden bestond dat de op het dak ge plaatste tonnen wegende isola tieplaten de oorzaak waren van het instorten. Vorige week werden de betondelen in Oss op een speciale testbank op draagvermogen getest. Uit dit onderzoek bleek dat het draagvermogen van de beton nen balken onvoldoend? was. Het afkeuren van het dak, dat al voor 70 klaar was, is voor de bouwmaatschappij (NBM) een enorme strop. De NBM is verantwoordelijk en zal naar alle waarschijnlijkheid dan ook voor de schade op moeten draaien. De hoogte van het schadebedrag is nog niet be kend. ADVERTENTIE TE KOOP UIT EEN BOUWKAVELPLAN Zeer belangrijke liquidatieverkoop te Baerle Nassau (onder Breda) In dit unieke woongebied kunnen wij u te koop aanbieden bospercelen. Hollands gebied. De bedoeling van alle kopers is later bouwen. De percelen zijn opgenomen in het bestem mingsplan Uitbreiding in Hoofdzaak. De huidige bestemming is nog bos. Alle percelen zijn goed te bereiken en munten uit door hun werkelijk fantastische liggen tussen de akker- en weilanden in en toch niet meer dan ca. vijf autominuten van centrum Baarle verwijderd. Er behoeft niet geheid te wor den. Er worden erfdienstbaarheden gevestigd met betrekking tot toegang over en weer gas. water en electriciteit, verder door de desbetreffende overheidsinstanties te bepalen. Terreinindeling: 21 kavels, volgens ontwerp architect (geen verdere verplichtingen aan deze man). Vanaf 1240 m2. De koopsom per vierkante meter varieert van negen tot tien gul den, vrij op naam, dus alle kosten zijn voor rekening van ver koper. Geen onderhoudsplichten, geen erfpacht, geen btw. Bovenstaande unieke aanbieding (wegens omstandigheden) zal bij veel mensen de wens oproepen om het een en ander te gaan bezichtigen. Dit "weekend. 15 en 16 november a.s., zijn wij van 12.00 tot 16.00 uur aanwezig voor de bezichtiging en verkoop in cafe-restaurant Het Wapen van Nassau, gelegen in het centrum van Baarle Nassau.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1