'België puilt uit van het talent' 'iet de Zoete wil nzet van spelers bouille jna weer brsteld Bondscoach Guy Thijs: BUITENLANDSE INBRENG STEEDS MINDER GEWENST ïgby selectie PAGIli 'ORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 14 NOVEMBER 1980 PAGINA 17 fiddelburg feekt rib pAO Tijdens de trai- I voor internationale we- 'j in Macao is Jack Mid- jurg, uit Honselersdijk vrij itig ten val gekomen. De ^en Yamaha rijdense Mid- Jurg brak een rib. De weg- Jsirijden te Macao bij Hong Ig worden zaterdag gehou- anni Wenzel den, weegt 3 Uith eurt ikelbanden jini Wenzel, die tijdens de njJische Winterspelen in- Placid de slalom en de ■nslalom won, is gisteren ns de training in Retten- |ferner (Tirol) zwaar ten I gekomen. Zij scheurde bij de banden van de lin- nkel. Wenzel is inmiddels ereerd. Liechtensteinse, die de ildskibeker in 1980 won, is r voor enkele weken uit- lakeld. Zij zal derhalve aan de start verschijnen de eerste wedstrijd voor -ereldbeker, begin decem- jn Val d'Isere. -Pierre Jabouille, de se Formule 1-coureur, het ziekenhuis mogen iten. Jabouille raakte tij de wedstrijd om de Grote van Canada ernstig ge- i. De Fransman, die het Jende seizoen zal uitkomeh |„Ligier" was bij zijn v^-' 6it de Parijse kliniek zeer Wekt: „Over een paar da- Joop ik weer als een kie- Iln januari zal ik zeker [de Grand-Prix van Ar- Inië aan de start verschij- BRUSSEL Guy Thijs heeft zijn werkzaamheden bij de Belgische voetbalbond volledig onder con trole. Zonder op de vingers te worden gekeken door weerspannige bestuursleden, kan de coach van het nationale team rustig zijn gang gaan met het uitstippelen van zijn beleid. Daarbij wordt Thijs in de rug gesteund door een lichting spelers, die als de meest talentrijke uit de Belgische voet balhistorie kan worden gekarakteriseerd. Thijs werkt als bondscoach autonoom. Dit vrije mandaat werd hem niet zozeer door de bond gegeven vanwe ge het vertrouwen dat in hem wordt gesteld, maar heeft veel meer te maken met een zekere mate van desinteresse in de top van de Belgische voetbal bond, die bestaat uit bestuursleden van toonaange vende clubs in België. En die maken zich eigenlijk veel drukker om de gang van zaken bij hun vereni ging dan om het nationale team. Aan de houding van de bond kleven echter ook nade len. Zo zijn de clubs vrij in het aanstellen van trainers die niet in het bezit zijn van een of andere licentie. Bo vendien wordt dit kader nog eens uit het buitenland gehaald. Deze buitenlandse oefenmeesters brengen weer geheel nieuwe denkbeelden over voetbal met zich mee, die totaal niet stroken met die van de door snee Belgische trainer. „Aan die situatie zal nooit een einde komen, omdat de structuur bij ons zodanig is, dat de clubs het eigenlijk voor het zeggen hebben", is de mening van Thijs, die verder niets anders kan doen 'dan zich erbij neerleg gen. Ook de grote groep buitenlandse voetballers die in België zijn geld verdient, baart de bondscoach zorgen. „Ongetwijfeld hebben de spelers als Rob Rensenbrink, Arie Haan en Jan Boskamp hun verdiensten gehad voor het Belgische voetbal. Er zijn er echter ook velen, die kwalitatief niet beter zijn dan spelers uit mijn eigen land en door hun aanwezigheid een sta in de weg vor men voor aankomend Belgische talent". Het beleid dat bijvoorbeeld Anderlecht al sinds jaar en dag uitstippelt moet Thijs een doorn in het oog zijn. Terwijl Thijs een pure liefhebber is van aanvallend voetbal, is de speelwijze van het door trainer Tomislav Ivic geleide Anderlecht, de koploper in de Belgische competitie, uiterst behoudend. Dit verschil in spelop vatting gaat Ludo Koeck, de enige Anderlechtspeler die in de basis stond in de interland tegen Ierland, naar alle waarschijnlijkheid zijn plaats kosten in het Belgisch elftal. Koeck heeft bij zijn club als centrale middenvelder een verdedigende taak, terwijl hij ir» het nationale team aan de linkerkant een veel meer aan vallende opdracht heeft. Derhalve zal Thijs hoogst waarschijnlijk de, voorkeur geven aan Raymond Mom mens van Lokeren. Eigen talent De tijd lijkt in België echter aangebroken, dat de clubs eerst in eigen land de markt gaan aftakten voordat be sloten Wordt een buitenlander aan te trekken. De op merkelijke successen van het nationale Jeam, die wor den gedragen door uiterst beloftevolle talenten, hebben de ogen van vele bestuursleden reeds geopend. Thijs is er zeer content mee: „De grote clubs doen op dit mo ment veel meer aan scouting en aan de begeleiding van de jeugd. In de kleine dorpen wordt gespeurd naar talent. Indicaties dus van meer interesse in de jeugd". Thijs er bijzónder mee ingenomen. Toen hij in het sei zoen '76-'77 het roer overnam van Raymond Goethals, had hij helemaal niets. Het vertrek van zijn voorgan ger ging gepaard met een ware leegloop bij het natio nale team. De meeste internationals waren toen de dertig reeds ruimschoots gepasseerd en na hen was er eèn enorm gat ontstaan. Thijs moest helemaal van on derop beginnen..Daar zag de nieuwe bondscoach in het geheel niet tegenop, want door de omstandigheden kon hij aan de slag gaan met de jeugd, zijn grote voorliefde. Tegelijkertijd met de komst van Thijs als bondscoach werden de Belgische UEFA-internationals Europees kampioen. De verrichtingen van deze jeugdige Belgen overtuigden Thijs van de aanwezigheid van veel ta lent,* dat zonder een optimale begeleiding (Thijs: „Vóór mijn aanstelling bestond er hoegenaamd geen aandacht voor de jeugd") toch maar die Europese titel pakte. Thijs koos, eenmaal als bondcoach aangesteld, voor een zorgvuldig uitgekiende aanpak en gebruikte de voor ronden van de WK van '78 in Argentinië voor de we deropbouw van het nationale team. Eerder nog dan Thijs zelf had verwacht, kwam België weer bovendrij ven. Ten koste van Schotland, Oostenrijk, Portugal en Noorwegen plaatsten de Belgen zich dit jaar voor het Europees kampioenschap in Italië. De in deze voorron den opgebouwde ongeslagen status bleëf in een viertal oefeninterlands (Luxemburg, Uruquay, Polen en Roe menië) voor de EK qngeschonden. Zoals bekend baarde" België in het Europese voetbal wereldje opzien toen het Engeland, Spanje en gastheer Italië uitschakelde en zich plaatste voor de finale tegen West-Duitsland, dat zich bijna verslikte in het Belgi sche enthousiasme, maar. desondanks met de .eer streek. Het neemt niet weg, dat België sinds de EK in Italië zich een leidende rol inhet voetbalgebeuren heeft toegeëigend. V erantwoordelijkheid Thiis en zijn manschappen durven die verantwoorde lijkheid best aan. Vandaar dat de Belgische bondscoach er van uit gaat, dat zijn team zich plaatst voor de WK '82 in Spanje. „Wij beseffen ons terdege, dat wij favo riet zijn. Vergeleken met de groep waarin België was ingedeeld in de kwalificatiestrijd voor het Europees kampioenschap in Italië, hebben wij in de voorronden voor de WK geen zwaardere tegenstanders geloot. In tegendeel zelfs, want- dit keer zijn er twee plaatsen te verdelen. Ik ben niet van plan het spel van mijn ploeg af te stemmen op eerdere resultaten in onze groep. Op eigen kracht dient- België zich te kwalificeren". België heeft op dit moment een zeer jonge selectie, die nog jaren mee kan. Voor Thijs is die zekerheid geen aanleiding om nu op de lauweren te gaan rusten. „De doorstroming moet te allen tijde aanwezig zijn. Ik wil niet dezelfde fout maken als voor mijn tijd toen aan vulling niet gewenst bleek. Daarom Coördineer ik de centrale trainingen van de verschillende leeftijdsgroe pen zelf om hetffoverzicht te behouden. Zo komen er iedere woensdag'in Brussel 25 talentjes, die in dezelfde geest worden begeleid als de internationals. Ofschoon ik deze trainingen niet zelf leid, ben ik wel aanwezig. België puilt Uit van het talent. Ik verwacht echter niet, dat er ieder jaar vijf spelers ddorbreken tot de top. Eén is voor mij al voldoende". Zondagochtend komt de voorlopige selectie van 22 spe lers bijeen. Wanneer er morgenavond in de competitie- strijd geen blessures ontstaan, zal Thijs een dag later zes spelers aanwijzen die moeten afvallen, waardoor er 16 spelers overblijven voor dë interland tegen Oranje woensdagavond in het Heizelstadion. Verrassingen over de samenstelling van het Belgische elftal zijn niet te verwachten. De enige verandering kan Mommens voor Koeck zijn, voor de rest zal de op stelling niet verschillen met de basis waarmee België in de interland tegen Ierland uitkwam. De volgende opstelling kan derhalve worden verwacht: Jean Marie Pfaff (Beveten); Eric Gqrets (Standard), Walter Meeuws (Club Brugge), Luc Millecamps (Ware- gem), Michel Renquin (Standard); Wilfried van Moer (Beveren), René Vander Eycken (Club Brugge), Ray mond Mommens (Lokeren) of Ludo Koeck (Ander lecht); Albert Kluytens (Beveren), Erwin Vanden Bergh (Lierse SK) en Jan Ceulemans (Club Brugge). De Belgen zijn niet langer bang voor Oranje. Het min derwaardigheidscomplex is omgeslagen in een gevoel van superioriteit. „We vreten ze op", heeft Jan Ceule mans gezegd en zijn ploegmaten hebben zich in soort gelijke bewoordingen uitgelaten. Thijs waarschuwt echter: „Wij mogen deze interland niet onderschatten. Oranje is verre van afgeschreven ERIK VISSER (ZEN Het Nederlands by-vijftiental speelt ko- de zaterdag in Hanno- legen West-Duitsland in leader van het Fira-kam- nschap in poule B. In de Ite ontmoeting won Ne- tnd voor promotie naar A-poule van de West ers met 16—10. De beploeg is ditmaal, na irrassende triomf op Ja- [opnieuw favoriet )ach van de Nederlandse Frits Frankfort, heeft oeg als volgt samenge- full-back: C. Zwitser (AAC), wingers: G. v.d. Born (DIOK), J. Dongelmans (HRC), C. Jacobs (KMD), A. Michel (AAC), fly-half: B. Kasteel (DSRC), scrumrhalf: F. Duquesnoy (HRC), voor- waartsen: H. Vermeulen en J. van Altena (beiden RCH), J. Schaap (HRC), C. Koemans en D~ Altink (DIOK), P. Paul (RCC), J. Dudink (AAC) en M. van der Loos (Bath RFC). Re serves zijn: W. Rijsdam (DIOK), P. Engelhard (HRC), J. Koelemij (KMD), P. Dorres- tijn en J. v.d. Stadt (beiden DSRC). 120 (nt Etienne hofleverancier 3gen deine de srhoud scoach Michel Hidalgo zestien spelers geslec- voor de vriendschappe- interland tegen West- sland op 19 november in lover. Saint Etienne is everancier' met zes spe- estien zijn: Doel: Dropsy ssbourg), Ettori (Monaco); idiging: Battiston (Saint gel van pmdat ijk adacht Juintet oefen IJS De Franse Etienne), Bossis (Nantes), Jan- vion (Saint Etienne), Lopez (Saint Etienne), Specht (Strass- bourg); middenveld: Bathenay (Paris Saint Germain), Larios (Saint Etienne), Platini (Saint Etienne), Tigana lOlympigue Lyon); aanval: Amisse (Nan tes), Roucheteau (Paris Saint Germain), Rouyer (Nancy), Six TClub Brugge), Zimako (Saint Etienne). Tennisster Potter verrast Jausovec AMSTERDAM De Ameri kaanse Barbara Potter heeft gisteren voor een verrassing gezorgt door in de kwartfina les van- het tennistoernooi om de open kampioenschappen van Nederland voor dames als derde geplaatste Mima Jauso vec uit Joego-Slavië te ver slaan. Potter bereikte als eer ste de laatste vier. De setstan den tegen Jausovec, die eerder Elly Vessies uitschakelde, wa ren 6-0 6-3. 'Voorts versloeg de Roemeense Virgina Ruzici met 6-3 6-1 Eva Pfaff. Uitslagen: tweede ronde dame senkelspel: Virgina Ruzici (Roe) - Eva Pfaff (Wdl.) 6-3 6- 1. Kwartfinales damesenkelspel: Barbara 'Potter (Vst) - Mima Jausovec 6-0 6-3. Hana Mand- likova (Tsj) - Renee Blount (Vst) 6-4 6-2. Kwartfinales, damesdubbel spel: Marriet Pakker/Marian ne van der Torre (Ned) - Stacy Margolin/Marcella Mesker (Vst./Ned) 4-6 6-5 6-1. Tafeltennis in 1988 Olympische sport PARIJS Als de Internatio nale Tafeltennis Federatie niet te hoge eisen stelt, zal deze sport met ingang van 1988 aan het Olympische pro gramma worden toegevoegd. Dat heeft Juan Antonio Sama ranch, de voorzitter van het Internationaal Olympische Co mité, gisteren tijdens een drie daags bezoek aan Parijs laten weten. Samaranch wil -het simpel houden: alleen enkel spelen, zowel voor dames als heren. DEN HAAG ZONDAG IN ÏKERDUEL TEGEN WAGENINGEN LEIDEI IASSE 3 Haag Piet de Zoete, n met komende zondag verantwoordelijke man C Den Haag, wil de spe- voorbereiding van zijn vanaf morgen in een in de buurt van Wage en benutten om zijn spe- nog eens op hun plich- e wijzen. Zondag speelt n de competitie terugge- n FC Den Haag de be- "ijke bekerwedstrijd te- Vageningen en De Zoete van zijn selectiegroep de arde toezegging, dat er wordt gewerkt. al de spelers voorhouden, ze een optimale arbeid- tatie moeten leveren". De Zoete, die vanaf idag zijn werk overdraagt Martin van Vianen. „Als iet gebeurt, heeft het con- ■ntiés in de wedstrijd. Je beter spelers in het veld ■n staan die met wat min- niogelijkheden wél hard en, dan omgekeerd". het bekerduel van zon- iddag op de Wageningse brengt De Zoete een zonder verrassingen in veld, met dien verstande Lex Schoenmaker door ^blessure niet beschikbaar ploeg zit wel Roger rtsen, die door het bestuur' straft omdat hij na een be- aan Noorwegen een dag r wegbleef dan was toe- De Noor Roger Albertsen bleet een dag te lang in zijn vaderland, maar mag zondag toch meespelen op de Wageningse Berg. De vemoedelijke opstelling veld, Wickel, Wetzel; Albert- van FC Den Haag is: Have- sen, Pen, Keloglu; Melis, Van naar; Van der Zwan, Mans- Leeuwen, Treling. Marjo Smeets niet meer in handbal- selectie DEN HAAG De Neder- landse zaalhandbalselectie (dames) is vandaag stander zijn meest ervaren kracht naar Oost-Duitsland ver trokken, waar twee inter landwedstrijden worden ge speeld. Marjo Smeets van Swift Roermond heeft tij dens het voor Nederland weinig succesvol verlopen toernooi in West-Duitsland van vorige week besloten zich voorlopig niet voor de nationale ploeg beschikbaar te stellen. De 27-jarige speelster, die 65 interlandwedstrijden op haar naam heeft staan, ziet om pri- véredenen van internationaal zaalhandbal af. In een poging meer routine in de ploeg te brengen zal trainster llona Ve- nema-Ignacz volgende maand eèn gesprek hebben met de vroegere internationals Marij ke Barth (Ancora) en Diana Niemantsverdriet (Hellas). Beiden bedankten dit voorjaar voor de selectie. Voor de twee duels dit weekeinde in Frei burg-en Bautzen is uit deze re gio alleen Inge Barreveld van Hellas geselecteerd. Sportprijsvragen DEN HAAG De gegevens van de sportprijsvragen zijn: lotto 45 le prijs: geen winnaars; 2e prijs: 1 winnaar, 265.404,90; 3e prijs: 63 winnaars, elk 5.451,80; 4e prijs: 5.128 win naars elk 82,20; 5e prijs: 13.600 winnaars, elk 30,90. toto 45 le prijs: 2 winnaars elk 48.366,70; 2e prijs 48 win naars elk 1.004,70; 3e prijs: 777 winnaars, elk 155,10. toto-gelijk 45 le prijs: geen winnaars; 2e prijs: 5 winnaars elk 814,60; 3e prijs: 99 winnaars elk 106,90; 4e prijs: 2.987 win naars elk 5,10. Meneer Tamiz gaat verhuizen Nee, u hoeft niet te helpen sjouwen. Ja, hij blijft in Vlaardingen,. zelfs in de binnenstad: Schiedamseweg 31 Waarom? Nou, wat denkt u, in deze tijd. Weet u wat Veerplein 8 per jaar kost? Veel, tè veel; hóéveel, dat weet meneer Tamiz alleen. Vandaar zijn besluit: 'verhuizen voordat ik die enorme huur moet gaan doorberekenen'. Inderdaad, die nieuwe winkel is heel wat kleiner dan de ruimte aan het Veerplein. Meneer Tamiz kan dus niet alles meenemen. Daarom bent u als klant hartelijk welkom bij de 'voorverhuizingsuitverkoop' En dit lange woord heeft inhoud, daar kunt u op rekenen. Over rekenen gesproken, wat denkt u van dit sommetje? Klant koopt 2 tapijten één voor 1400,en een voor 1300, Nee voor 250,Want elk tweede tapijt kost nu maar 250 gulden, altijd, maar de eerste moet de duurste zijn. En niet stiekum omdraaien. X yiaardingen Veerplein 8 fel.010-355623 X Schiedam <3errilVerboonslraa(8 lel.010-267750

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17