Oec um enisch e discussie bracht veel pennen in beweging il Gesprek Rome-Reformatie over gemengd huwelijk afgebroken Russische kerk positief over brief Wereldraad Orthodox congres in Avignon kritisch over rooms-katholieke benadering sexualitei kerk en wereld PAUS IN HET LAND VAN DE REFORMA TIE. Franse bisschoppen willen meer kennis van massamedia Paus Johannes Paulus II begint zaterdagoch tend, met zijn aan komst om negen uur op de luchthaven Keu len/Bonn, zijn bezoek aan de Duitse Bonds republiek, dat zal du ren tot - woensdagr avond zeven uur, wan neer hij van het vlieg veld München weer naar Rome zal ver trekken. Onze corres pondent in Bonn heeft naar aanleiding van dit bezoek een voorbe schouwing geschreven, waarbij hij ingaat op enkele aspecten; die voorafgaande aan het bezoek, iri Duitsland bijzondere aandacht hebben gekregen. Ter bescherming van de grasmat in het stadion, rollen soldaten van het Engelse leger hier een enorme stalen mat uit.De grasmat moet worden beschermd tegen de (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Humor is nooit het sterkste wapen van de Duitsers geweest. Het was op zichzelf dan ook niet opmerkelijk, dat een satirisch ar tikel van het gerenommeerde weekblad „Die Zeit" over het komende pauselijke bezoek vol ledig de mist in ging. Opmerkelijk was wel de manier waarop dat gebeurde. Het blad had ge schreven vlak voor sluitingstijd te hebben ge hoord, dat het bezoek van Johannes Paulus II ,zou worden uitgesteld tot 1 april volgend jaar. Als reden hiervoor werd aangegeven, dat de paus de situatie in Duitsland veel beter wilde leren ken nen dan in het programma van kardinaal Höffner was voorzien, dat hij uitvoerig wilde spreken met vertegenwoordigers van de „kritische vleugel" in het Duitse katholicisme zoals de theologen Küng, Rahner, Metz en Greinacher, dat hij veel langer dan het voorziene uur ook zeer diepgaand van gedachten wilde wisselen met representanten van de Evangelisch-Lutherse kerk, dat hij een mis in het voormalige concentratiekamp Dachau wiide opdragen en dergelijk soort dingen meer. Of het nu aan de onduidelijke presentatie lag of aan gebrek aan ontvankelijkheid voor dit soort hu mor (een oplettend lezer had kunnen zien, dat het om een verzonnen bericht ging) het hek was van de dam. „Die Zeit" werd bestookt met brieven en telefoontjes van verontruste katholieken. Buiten landse Zaken kwam in het geweer, de Duitse am bassade in het Vaticaan gaf een ontkennende ver klaring af, ja zelfs de secretaris van de bondspresi dent en die van de Duitse bisschoppenconferentie moesten nadrukkelijk een dementie de wereld in sturen. Het blad verzuchtte in zijn volgende num mer dat het, om zijn bedoeling de lezers aan het nadenken te zetten, over te laten komen, ten min ste had moeten melden, dat de theologe Uta Ran- ke-Heinemann (dochter van de vroegere president en fel bestrijdster van de reis van de paus) als bis schop van Keulen zou worden voorgedragen.... Deze bijna tweeënhalf meter hoge klok zal door Paus Jo hannes Paulus II tijdens zijn ko mende bezoek aan West-Duits- land officieel in Fulda in gebruik worden geno men. De klok is een geschenk van een West- duitse pelgrimor ganisatie. Sfeer getemperd Hoe tragi-komisch deze gebeurtenis ook is. het te- kent de sfeer, die er in de Bondsrepubliek aan de vooravond van het bezoek van Johannes Paulus II heerste. De jubelende stemming toen bekend werd dat hij naar de Bondsrepubliek zou komen werd al snel door een aantal in- en externe invloeden ge temperd. Dé vele ingezonden brieven over allerlei aspecten van de pauselijke jeis door Duitsland kunnen als een graadmeter voor deze stemming worden beschouwd. Chronologisch gezien beg9n de discussie op een weinig verheffend niveau met de kritische vraag (die overigens ettelijke reacties opriep) óf de circa twintig miljoen mark die de reis zoU gaan kosten, niet voor een beter doel besteed hadden kunnen worden. Een beetje goedkope aanval gezien de rijkdom van de Bondsrepubliek, het vele geld dat men voor andere, „wereldlijke" activiteiten uit geeft en het feit, dat de Duitse katholieken onder meer voor ontwikkelingshulp jaarlijks recordbe dragen spenderen. Begrijpelijker wordt de kritiek wanneer men weet dat het Duitse episcopaat de kosten van de reis voor een groot deel met overheidsgelden finan ciert, gelden dus van dezelfde overheid, die de bis schoppen in het omstreden herderlijk schrijven aan de vooravond van de verkiezingen ernstig hadden gekritiseerd vanwege haar hoge staats schulden. Oecumene Fundamenteler, boeiender en veel interessanter was daarna de discussie die zich ontspon over de oecumenische en grensoverschrijdende aspecten van de pauselijke reis naar „het land van Luther". In tegenstelling tot zijn vroegere reizen komt de paus nu in een land, dat op twee manieren ver deeld is: geografisch door' de afbakening met de DDR en religieus door het naast elkaar bestaan van twee belangrijke christelijke kerken, die al thans in de Bondsrepubliek elkaar ongeveer in evenwicht houden. •Aan het eerste aspect, de Duitse deling, is vrij wei nig aandacht besteed, ondanks het feit, dat de paus bij zijn" aankondiging van het bezoek nadrukkelijk het verlangen te kennen gaf „de hele, geliefde Duitse natie te eren" (dus niet alleen het westelijk deel ervan). Zeker is dat men in de DDR via de Westduitse media het bezoek met grote opmerk zaamheid zal volgen, temeer omdat nog altijd zes grensoverschrijdende diocesen de circa 1,3 miljoen katholieken in Oost-Duitsland met hun christelijke broeders en zusters in het westelijk deel verbin den. Het oecumenische aspect van het bezoek kwam De voorzitter van de Westduitse bisschoppencon ferentie, kardi naal Höffner. zoals wij al eerder meldden in eerste instantie nogal negatief in de belangstelling als gevolg van een „kleine Duitse kerkgeschiedenis", welk boekje in een oplage van enkele tienduizenden exempla ren als voorbereiding op de reis in de Bondsrepu bliek werd verspreid, voorzien van het bisschoppe lijk „imprimatur". Al ras bleek echter, dat het hoofdstuk over de Reformatie, geschreven door professor Reimigius Baumer uit Freiburg, de toe nadering tussen de beide kerken slechts schade toe kon brengen. Zonder met nieuwere historische kennis rekening te houden, werd de figuur van Luther (die overigens ook bij de protéstanten zeker niet als een heilige wordt vereerd) nog op de ou derwetse katholieke manier afgeschilderd als „ket ter" en „scheurmaker", als „ontuchtige" en als „ge-* loftebreker", die niets positiefs te weeg had ge bracht. Verder ging Baumer met geen enkel woord op de toenmalige misstanden in de cooms-katholie- ke kerk in. Protesten De reacties op deze tekst bleven vanzelfsprekend niet uit. Behalve bij de Evangelische kerk leidde het ook bij talloze katholieken tot heftige protes ten. Het regende commentaren en ingezonden brieven in de kranten, waarbij een katholieke the- ologie-professor uit Bonn-zelfs het begrip „kerke lijk Seveso" hanteerde. Pas na lang aarzelen kwam het episcopaat Wiet een verklaring waarin het zei de bewuste passages, die „van tevoren niet bekend waren", te betreuren vanwege „het begrensde his- verwachte 100.000 paus tijdens zijn komende bezoek aan West- Duil hier een mis zal opdragen overdreven verwachtingen" van het gesp hebben. De impulsen van de zestiger jaren grotere gemeenschappelijkheid van de chri kerken zijn de laatste tijd danig verzwakt. spraken van de onlangs gehouden bisschop node en recente uitlatingen van de paus ze zeer zij ook in de Bondsrepubliek, evenals derland, vaak onjuist of eenzijdig werden preteerd) duiden niet op een geneigdheid •vorming van eenmaal ingenomen standpun Geldt dit conservatisme voor de katholie loofsleer in eigen'kring (wat ook in de Bont bliek tot teleurstelling aanleiding heeft ge dan is nog minder te verwachten, dat het V; zal ingaan op wat in de Lutherse kerk als punt wordt ervaren: het primaat van de b van Rome en diens onfeilbaarheid. Een opro vele tientallen Duitse protestanten tot meer lijkheidszin in Rome, die vorige week wert bliceerd, zal daarbij nauwelijks invloed hebberi. Laat staan dat de paus (die uit zijn Poolse ei geen enkele kennis heeft van het naast elk staan van onderscheiden christelijke belijdt gehoor zal (kunnen) geven aan die christene i holieken en protestanten, die zich allang van één kerk beschouwen. Zulke chris schreef het „Algemeine Sonntagsblatt" o heeft Johannes Paulus bij zijn vorige reiz nog nooit ontmoet. Zij bestaan alleen in Dü en in Nederland. TV drukt toeloop torische perpectief' dat erin tot uiting kwam. De brochure zou van een aanvullend nawoord worden voorzien en in een nieuwe oplaag zou ook de tekst zelf worden gewijzigd. Voor het bestuur van de Evangelische Kerk van Duitsland (EKDj onder leiding van de uiterst di plomatieke bisschop Eduard Lohse uit Hannover was hiermee het incident afgedaan en aan de voor waarde voor een onbezwaard gesprek met de paus was voldaan. Bij anderen, onder wie enkele protes tantse hoogwaardigheidsbekleders die invitaties voor het pauselijk bezoek afsloegen, bleven twijfels over de mogelijkheid van een werkelijk open ge sprek tussen de paus en de EKD bestaan, zeker ook als gevolg van het vernederende getouwtrek om de tijd die hiervoor beschikbaar werd gesteld. In verband met deze interne Duitse strubbelingen deed Johannes Paulus zelf er waarschijnlijk zeer goed aan, toen hij afgelopen zondag in Rome uit drukkelijk het belang van zijn reis naar Duitsland onderstreepte, juist vanwege de oecumenische be tekenis ervan. Opmerkelijk in dit verband was, dat de paus voor het eerst ook gewag maakte van de Augsburgse Confessie, die de eigenlijke oprichting markeert van de Lutherse kerk die dit jaar in Duitsland voor de 450ste keer wordt herdacht. Weinig verwachtingen Of de standpunten tussen Rome en het Duitse pro testantisme op meer dan ondergeschikte punten el kaar nader zullen komen, valt echter te betwijfe len. Zelfs bisschop Lohse zei deze week „geen >P n T ie W kegd, ik s ifere in ui ie en. en woo itenl nini voo „a jen" een feptei De overspannen verwachtingen wat betri erfoj aantal mensen, dat* lijfelijk aanwezig zal zijl openbare optredens van Johannes PauluscjOCU) Duitsland (in Keulen en München bijvoorbe veke, kende men op circa een miljoen mensen bij jen Q charistievieringen in de open lucht) zijn da' ruggelopen. In plaats van de 120 extrd treip circa 5000 autobussen richting Keulen wordte Jr aan de hand van uitgifte van aangemelde slechts 35 treinen en nog niet eens 750 bussd zet. 1 Het organisatiecomité heeft kennelijk geeft ning gehouden met de invloed die de aaii ging van de Duitse tvrstations, dat zij onge® uur direct zouden uitzenden, op de gelovige® gehad, vooral toen dezen zich realiseerdl. lang de heen- en terugreis zou duren bij winterse omstandigheden, zonder paraplu den) en zonder mogelijkheid om een ,,brat|ens te kopen. Typerend in dit verband is de |s j oproep van de Keulse kardinaal Höffner Ij^g 7 voorzitter 1 van de,Duitse bisschoppenconfe) om vooral in eigen persoon de paus te ontnL omdat dit volgens de kardinaal een wezenlr dere geloofservaring zou zijn dan het volgi diens bezoek via de buis. Het officiële staatsbezoek aan Bonn, dat in d grimsreis" van de paus is ingebed, heeft I laatst toe protocollaire moeilijkheden opgei rond de vraag wie wie zou ontmoeten en wjl moest gebeuren. Uiteindelijk is een compror de bus gekomen: het hoofd van het Vaticaan officieel op slot Augustusburg bij Brühl ontj door bondspresident Carstens. Daar zal d|* ook een gesprek onder vier ogeri voeren J (protestante) bondskanselier Helmut Schmiij De theologische gesprekken tussen de Lutherse Wereldbond en de Her vormde Wereldbond met het Vati caan over het gemengde huwelijk zijn afgebroken. In deze gesprek ken, die tien jaar hebben geduurd, kon geen overeenstemming worden bereikt, omdat de rooms-katholieke kerk vasthoudt aan de eis, dat het huwelijk ten overstaan van een katholiek priester dient te worden gesloten. De rooms-katholieke ker kelijke huwelijkssluiting wordt door Rome geëist als voorwaarde voor de geldigheid. Het gisteren ge publiceerde besluit om met de dia loog op te houden is genomen in een evaluatiebijeenkomst der theo logen van de drie kerken. Voortgang van het gesprek is pas zin vol als tussen Rome en Reformatie overeenstemming wordt bereikt over het wezen van de kerk. Ook dient eerst een volledige en wederzijdse er kenning van elkaar als kerk en van het ambt te worden verwezenlijkt. Op een persconferentie van de Lutherse Wereldbond werd medegedeeld, dat die wederzijdse erkenning gezien d/e huidige stand van de theologische dia loog niet mogelijk is. Dit betekent, zicht is voor het gemengde huwelijk. De theologen willen nu de aandacht richten op de effecten, die wederzijdse erkenning van het ambt en van de kerken kan hebben op het vraagstuk van het gemengde huwelijk. Ook" wil len zij gaan kijken naar de gevolgen van de theologische en filosofische ei sen, die ten grondslag liggen aan de huidige kerkrechtelijke praktijk inza ke het gemengde huwelijk. De theologen willen er bij de Wereld raad van Kerken op aandringen, dat deze een onderzoek laat instellen na^r de niet-theologische factoren, die bij volgens de lutherse woordvoerder, dat een gemengd huwelijk een rol spelen, er voorlopig ook nog geen oplossing in Zij bevelen de kerken aan eens een studie te maken van wat zij van zich zelf denken. Dit ter voorbereiding op de oplossing van het vraagstuk van de wederzijdse erkenning als kerk. Namens de rooms-katholieke kerk namen theologen van het Vaticaanse secretariaat voor de christelijke een- heid aan de gesprekken deel. Van 1971 af kwamen de theologen vijf maal bij elkaar. In 1976 legden zij het resultaat van hun theologisch overleg voor aan de kerken. De achtendertig reacties uit de drie kerken werden onderzocht in de evaluatiebijeenkomst in Rome van 27 tot 31 oktober, waarin tot afbreking van de dialoog werd be sloten. De Russisch-orthodoxe kerk noemt de open brief van de Wereldraad van Kerken over, de processen tegen christenen in de Sovjet-Unie een „positieve benadering". Metropoliet Juvenaly, voorzitter van de afdeling buitenlandse betrekkingen van de Russisch-orthodoxe kerk, schrijft dit in een antwoord aan de wereldraad. Deze had in genoemde open brief in oktober bezorgdheid uitgesproken over hetjgrote aan tal rechtzaken tegen gelovigen, over de op het oog hóge straffen en over het tijdstip, vlak voor de conferentie over Europese vei ligheid en samenwerking te Madrid. Juve naly schrijft, dat de brief van de wereldraad is doorgezonden naar het Sovjetministerie voor godsdienstzaken, met het verzoek een en ander verder te brengen naar de betref fende autoriteiten. De kerk heeft bovendien het ministerie gevraagd zo snel mogelijk alle informatie te geven over genoemde processen (Jakoenin, Doedko, Regelson, Ogorodnikov, Velikanova en Kapitanchoek). Juvenaly wijst erop, dat diegenen die schuld bekenden, gratie is verleend. In dit verband noemt hij Dimitry Doedko, die na zijn beken tenis in Juvenaly's eigen diocees werkt. Over degenen, die geen schuld bekennen zwijgt hij in de paragraaf waarin hij antwoordt op de bezorgdheid over de zware straffen. Als we deze zaken objectief benaderen, dus niet als een middel gebruiken om de internationale betrekkingen te doen verslechteren, dan kunnen we voortgaan op de weg van een Eu ropa, door vreedzame samenwerking voor ontspanning verenigd, naar het geliefde doel: ontwapening. .Aldus metropoliet Juvenaly. ip de pleair NA' „De sexualiteit is funda menteel een goede zaak. Zij maakt deel uit van het le ven en is de rijkste taal, waarin twee wezens kun nen communiceren". Dit stelde de Franse filosoof Olivier Clément op het vierde congres van ortho- praal derling banden hebben, 1 n£ autonoom zijn. Daar j® hebben zij niet altijd een^8 dende opvattingen. In t &®ve heeft zich een zeke aatrel mis doen voelen aan eer ?een triarch in West-Europa.lln.£ 1 lijkt ook nog een ver vejjf",1"8 p lan Een betere kennis van de massamedia en hun in vloed is een van de eerste voorwaarden voor de kerk om haar stem beter te laten klinken en horen. Daarom moet er een faculteit voor communicatiewetenschap komen op een katholieke universiteit in Frankrijk. Dit is een van de uitkomsten van de Franse bisschoppen conferentie, die gedurende vijf dagen in Lourdes is ge houden. De voorzitter van de conferentie, kardinaal Roger Etchegaray, aartsbisschop van Marseille, stelde, dat de kennis van communicatie technieken en -methodes in de kerk nog in de kinder schoenen staat. „We moeten gezamenlijk beginnen op kleuterschoolniveau en aller eerst leren goed met elkaar te communiceren." Een probleem ook in Frank- rijk is de steeds grotere kloof tussen de officiële kerk en de wereld van de ongelovigen en „naam-katholieken". Op de bisschoppenconferentie is een werkgroep ingesteld, die richtlijnen moet vaststellen voor de komende jaren om die kloof zo goed mogelijk te overbruggen. Kardinaal Etchegaray heeft de bisschoppen het idee aan de hand gedaan van een pas torale synode, waaraan ook leken meedoen. Of zo'n syno de er ook werkelijk komt, is niet duidelijk. Dat hangt vooral af van de medewer king van de priesters en de bisschoppen in Frankrijk. De hiërarchie is er vrij sterk en er bestaat een zekere angst, dat het gezag ervan wordt ondermijnd als leken zich zo maar gaan 'uitspreken over kerkelijke zaken. In april volgend jaar brengt het Franse episcopaat een boekje uit, getiteld „Pi^rres vivantes" (levende stenen), een soort encyclopedie, ook bestemd voor niet-katholieke kinderen. Het is niet de be doeling, dat dit boekje de tra ditionele katechismus ver vangt. De bedoeling is kinde ren een zekere basiskennis te geven niet alleen van het katholicisme, maar ook van andere godsdiensten. doxe christenen in West- Europa, dat in het Zuid franse Avignon is gehou den. Zijn betoog kreeg de volledi ge instemming van de ruim zeshonderd congresgangers, onder wie veel jongeren, po- derd ideaal, gezien de u pen en orthodoxe bisschop- verschillende achtergro pen. De recente uitspraken van de gelovigen, van pans Johannes Paulus II Frankrijk bijvoorbeeld over huwelijk, gezin en sexu- ongeveeJr 300.000 orthiijd al.le.t hadden hun uitwer- fovigen Zij behoren ie zu] king op het congres met ge- |llemaeal tot hetzelfde mist. Vergeleken met. de rooms-katholieke opvattin gen zijn die van de ortho- triarchaat, omdat er al Unie zegd in West-Europa g&erhan - Er zijn bijvoorbeeld russfee ver doxen zeei* tolerant. Knt'ek orthodoxen, die met huiketter op de officiële rooms-katho- pen in Frankrijk zijn lieke opvattingen was Avignon dan ook niet van de lucht. Veel orthodoxe priesters zijn gehuwd. Ook wat gescheide- nen betreft is opvatting toleranter dan de rooms-katholieke. In bepaal de gevallen in zelfs een twee de inzegening van een huwe- na de Oktoberrevi r 1917. Voor hen is de nogeli voor het communisme ^et belangrijk gegeven. Er lap e£ opm: ook anderen, die later de orthodoxe gekomen en weer ideeën hebben. Er zij11 s in G grieks- en byzantijns-o rel dqxe gemeenschappen. jat 00 De orthodoxe congi regeri lijk mogelijk, zo w§rd op het worden eens in de drif? kab gehouden. Uit Oost-B kab'i was er veel belangst kiezir organisatorisch van de voor dit tweedaags cong Uooid rooms-katholieke. Zij kent Avignon, getuige de bi "beooi geen sterk-centrale figuur, zigheid van bisschopptlndPui maar is opgedeeld in een priesters uit dat deel v ^er de aantal patriarchaten, die on- wereld. PriL" BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 14 NOVEMBER 1980 maan» hferen

Leidse Courant | 1980 | | pagina 14