4rie Groenevelt stapt naar echter over loonmaatregel m h Veel doe-het-zelf-nieuws op beurs Eigenhandig rroot aantal ntslagen reigt in taaiindustrie Tuijnman heeft geen geld meer voor brug over Westerschelde £cidoa@oma/nt Journalist vrijuit in stuurmans affaire Nederlander moet gezonder gaan leven ÏIELPRIK NA 1 JANUARI ALGEMEEN Havenloodsen beraden zich over acties Kabeltelevisie en bestel Kwart van gemeenten heeft plan voor inspraak Zachter weer op komst weer Ril tlNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 14 NOVEMBER 1980 PAGINA 13, sTl A (Van onze sociaal- economische. redactie) RECHT Arie Groenevelt, irzitter van de Industriebond V, zal een kort geding aan- nnen tegen de' staat als het linet een loonmaatregel uit- rijft. Hij wil van de rechter ten of de overheid mag in- jpen in afgesloten contrac- Bjn eigen oordeel over Ne handelwijze is: Onbehoor- bestuur. N wij de regering vrij spel geven is 'eg vrij voor totale anarchie," meent Groenevelt, die zich gesteund weet door zijn bestuursraad. Dié raad heeft donderdag aangekondigd, dat de Industriebond harde acties zal onderne men tegen de werkgevers als deze in de komende tijd niet bereid zouden blij ken te zijn om te praten over werkgele- genheidsafspraken in ruil voor de via de loonmaatregel opgelegde matiging. De Industriebond, die voor vrijwel zijn hele werkterrein al cao's heeft afgeslo ten, verwijt de werkgevers dubbelhar tigheid, omdat zij na het aangaan van cao's een loonmaatregel hebben toege juicht. Ook de vakcentrale FNV overweegt ju ridische stappen tegen de staat tegen de te verwachten loonmaatregel. Zij zal maandag met de aangesloten bonden overleggen welke koers gevaren moet worden. Maar eerst wil men proberen op centraal niveau met de werkgevers totwerkgelegenheidsafspraken te ko men. De christelijke vakcentrale CNV wil volgens haar voorzitter Van der Meu- len eveneens tot afspraken met de werkgevers komen om dat wat de werkgevers bespaard wordt aan loon kosten omgezet te krijgen in zaken als werkgelegenheid, arbeidstijdverkor ting, vijfploegendiensten, deeltijdbanen, humanisering van de arbeid e.d. Daaro ver zal in bedrijfstakken en onderne mingen scherp worden onderhandeld, kondigde Van der Meulen vanmorgen aan. Dat is volgens hem de enige nutti ge actie, want elke andere levert geen werk op. Leo Ester van de Industriebond CNV vraagt zich echter af of die 2,5 procent besparing wel helemaal kan worden geclaimd, want de industrie heeft ook geld nodig om de boel weer in het ga reel te krijgen. Maar hoeveel er ook ge claimd zal worden, we moeten wel goed weten wat we met de centen gaan doen. Voor een aanvullende looneis voelt Ester niets, omdat het stuk prijs-/ compensatieverlies door belastingverla ging wordt goedgemaakt, terwijl verde re loonsverhoging een zwaardere loon maatregel zal oproepen en dan is er he lemaal geen speelruimte meer. hade aan HMS •enthe aanzienlijk HAAG De schade die een brand |t aangericht aan de onderzeebootjager S Drenthe is aanzienlijk. De Drenthe echter wel op eigen kracht naar Cura- varen waar het de HMS Rotterdam zou iten vervangen. e bemanningleden (afkomstig uit Andijk Jrk) worden nog steeds vermist. De twee onden zijn vannacht, begeleid door twee re bemanningsleden, aan boord gegaan het Venezolaanse fregat Mariscal Sucré, de Drenthe tegemoet was gestoomd. Vanaf chip zijn zij per helicopter overgebracht het eiland Margarita voor de Venezolaan- ust. Over de oorzaak van de brand zijn nog bijzonderheden bekend. roïnebende opgerold lUWARDËN De politie van Leeuwarden een einde gemaakt aan een omvangrijke ;1 in heroïne en cocaïne. In totaal (verden g verdachten aangehouden. De vier ddealers zijn Hagenaars. De handel con- •eerde zich in een centrum voor Surina- in de Friese hoofdstad. Van daaruit wer- gebruikers uit heel Friesland bediend. De !t van het centrum lag op twintigduizend en per week. i al vijftien uaniers irresteerd mi IRDAM Het aan- douanebeambten dat is igehouden in verband de ontvreemdingen uit vrije entrepot in Rotter- is met de arrestatie van personen op vijftien ge- 'iW drie laatst gearresteerden $jn eten verdacht van diefstal. fN het vrije entrepot in de ha- r van Rotterdam werden irmeer sterke drank, siga- in, koffie en parfums ont- !md. De goederen waarop iverheid nog geen invoer- iten had geheven, werden ilgens doorverkocht. W he ite ten de reg Met deze voorlichtingsbus zal de Nationale Gezondheidsactie Nederland Okê de komende tijd tweehonderd Nederlandse gemeenten aandoen* Minister Ginjaar (midden) gaf daartoe gisteren het startsein. Voorlichter en tevens chauffeur is Henk Hendriks (links). ROTTERDAM De Rotter damse ANP-journalist Wil lem Meyboom zal niet wor den vervolgd in de Paname se stuurmansaffaire. Dit heeft de Rotterdamse offi cier van justitie, mr. F. Hen driks, gisteren bekendge maakt Volgens Hendriks was de han delwijze niet zo laakbaar ge zien de belangen die op het spel staan. Zoals bekend heeft Meyboom met namaak-papie- ren een Panamees stuurmans diploma gekocht. Hij wilde daarmee, na de breuk van de tanker Energy Concentration, aantonen hoe makkelijk het was om aan dergelijke papie ren te komen. Ook een Neder landse vakbondsman die Mey boom geholpen heeft zal niet worden vervolgd. MINISTER GINJAAR: DEN HAAG De Nederlander moet ertoe bewogen worden gezonder te gaan leven. Een toenemende aandacht voor gezondheids voorlichting is van belang omdat het kan leiden ,tot een minder groot beroep op ge zondheidsvoorzieningen. Dat zou weer kun nen leiden tot aanzienlijke kostenbesparin gen in de gezondheidszorg, aldus minister De actie omvat onder meer een Nationale Ge- zondheidsweek, die volgend iaar van 28 augus tus tot met 6 september zal plaatsvinden. In die week zullen in Rotterdam enkele congressen, alsmede een grote gezondheidsbeurs worden georganiseerd. In de Nationale Gezondheids- week zal met name aandacht worden besteed aan de thema's roken, voeding, alcohol, medi cijnen, veiligheid en stress. ROTTERDAM Als mor gen de hekken van het Ahoy-terrein aan het Rot terdamse Zuidplein open gaan, dan gaat daarmee voor de tiende maal de poort naar een soort Lui lekkerland voor de doe-het- zelvers open. Zo gek kan men het niet verzinnen op doe-het-zelf gebied, of het is De beurs staat ditmaal in het teken van de energiebespa ring. Over alle aspecten van het beter, dus zuiniger, om gaan met de kostbare ener gie, vindt de bezoeker dit- maal een zeer brede informa tie: energiezuinige apparaten, alternatieve energiesystemen en van alles over isolatie. Maar ook op andere gebieden valt er veel nieuws te mel den. Zo is er op de beurs bij voorbeeld een verwijder- vloeistof waarmee stickers of verf die met een spuitbus op de muur is gespoten verwij derd kunnen worden. De vrouw is evenmin verge ten op Eigenhandig. Hand werken blijkt beslist nog niet uit de tijd, en wol is zelfs he lemaal in. Op de beurs zullen vele complete handwerkpak ketten te zien zijn, die talloze mogelijkheden bieden om de eigen creativiteit uit te leven. Natuurlijk op dit gebied ook weer noviteiten: een nieuw „doorlus-systeem", dat smyr- nawerk gemakkelijker maakt, en een nieuw soort kamerweefgetouw zonder schachten. En verder van alles over mo delbouwen, „bakkies" en het zelf knutselen aan auto's. Opmerkelijk op de beurs is de aanwezigheid van het In tegraal Kankercentrum Rot terdam, dat voorlichting zal geven over de manier waar op kanker in de regio Rotter dam wordt aangepakt. Met name zal men informatie verschaffen over geneesbare vormen van kanker. HAAG De situatie* Ie staalindustrie is bij- Ier ernstig. Het is waar- Jnlijk niet te vermijden in enkele EG-landen een >t aantal ontslagen in de industrie zullen vallen, veel dat er zullen zijn nu nog niet te overzien. toename van het aantal ge en waarin werktijdverkor- wordt aangevraagd is een voorloper van. In Ne- and is Hoogovens inmid- werktijdverkorting voor man toegestaan en is een (raag voor werktijdver ing voor de helft van het toneel bij Hoogovens-Estel ■diend. Ook Nedstaal in lasserdam heeft werktijd- torting aangevraagd. Vrij de produktiebeperking, in de EG is overeengeko- is een nuttig tijdelijk in strument om uit de situatie te komen. Dit schrijft minister Van Aar- denne (economische zaken) in antwoord op vragen van de kamerleden Van Iersel en Van der Linden (beiden CDA) over de ontwikkelingen op de Eu ropese staalmarkt. Van Aar- denne zegt zelf op het stand punt te staan dat vrijwillige produktiebeperking te prefe reren is. Omdat de wil daartoe echter ontbreekt en de situatie in de staalindustrie zo ernstig is, heeft Van Aardenne inge stemd met een onlangs tot stand gekomen EG-regeling voor de staalindustrie. Die houdt een verdeling van pro- duktiehoeveelheden over de Europese staalbedrijven in. Naast de regeling zijn geen in voerbeperkingen of minimum prijzen geregeld. Grieven aan de Westertoren Demonstrerende studenten hebben gisteren vanaf de toren van de Westerkerk'in Amsterdam hun grieven kenbaar gemaakt. Zij zijn het niet eens met de invoering van de twee-fasenstructuur voor het wetenschappelijk onderwijs, die minister Pais binnen kort In de Tweede Kamer zal verdedigen. sen '?f HAAG Het landelijk onder- ders p naar het aangeboren tekort van toniidklierwerking wordt per 1 ja-- ari volgend jaar landelijk inge- Dit heeft het ministerie van fksgezondheid en milieuhygiëne gis- W mee&edeeld. Het onderzoek J43" ondermeer opsporing en behan deling mogelijk van zwakzinnigheid. Ongeveer één op de drie- tot vierduizend kinderen heeft een aangeboren tekort van de schildklierwerking. Wordt deze ziekte in de eerste levensweken herkend, dan zijn ernstige gevolgen, zoals zwakzinnig heid, nog te voorkomen. De diagnose wordt via een bloedonderzoek (de zoge naamde hielprik), gesteld. Is de ziekte aanwezig, dan volgt een korte ziekenhui sopname, waarin het kind met poeders of tabletten schildklierhormoon krijgt. Dat hormoon moet meestal het hele leven worden ingenomen. Lichtenveld voorgedragen voor leiding ANP DEN HAAG Henk Lich- tenveld, hoofd van de regio nale omroep Radio Oost, is door de raad van beheer van het ANP voorgedragen voor de functie directeur-hoofdre dacteur. Lichtenvelds benoeming hangt nog af van de goedkeuring van de ondernemingsraad en de redactiecommissie. Lichten veld (44) is in '78 bij Radio Oost gekomen. Daarvoor werkte hij ruim zes jaar bij de NOS als chef van de parle mentaire redactie van het journaal. DEN HAAG Het kabinet heeft zich gisteren gebogen over de aanleg van een vaste oeververbinding over de Wes terscheid e. Dit project, waarvoor een bedrag van 741 mil joen gulden nodig is, hangt op de financiële risico's die eraan verbonden zijn. Dit heeft minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) in de Ka mer gezegd. Zelf heeft de bewindsman geen geld meer voor het project. Als ook het ministerie van financiën geen geld beschik baar stelt en de provincie Zeeland weigert meer bij te dragen, komt er geen brug-tunnel tussen Walcheren en Zeeuws-Vlaan deren. De aanleg zal beduidend duurder worden nu enkele weken ge leden gebleken is dat er over de aanleg btw betaald moet wor den. Daarvoor moet een bedrag van 200 miljoen op tafel komen dat niet terug te vorderen is. Ook wordt nu gerekend met forse verliezen tijdens de bouw die later via tolgelden niet gedekt kunnen worden. Het rijk vreest nu dat de tekorten zo hoog zul len oplopen dat de staat ze zal moeten dekken. Minister Van der Stee (financiën) is daar niet toe bereid. ROTTERDAM De Rotterdamse havenloodsen hebben zich vanmiddag tijdens een demonstratieve vergadering in Rotterdam beraden over mogelijke acties, nu de Rotterdam se wethouder J. Riezenkamp weigert de pensioengerechtig de leeftijd van de loodsen te verlagen van 60 naar 55 jaar. De havenloodsen willen een zelfde regeling als de rijksloodsen, die al met 55 jaar met pensioen gaan. Volgens de gemeente is hier geen geld voor. Berekeningen van de bonden hebben uitge wezen dat in de periode '80-'86 wanneer de gemeente hiermee instemt, 60 loodsen op hun 55ste met pensioen gaan. Dat kost de gemeente jaarlijks 100.000 gulden, aldus de Samenwerkende Or ganisaties van Overheidspersoneel in Rotterdam. Maar daar staan al per 1 januari '81 vijf nieuwe arbeidsplaatsen tegenover, aldus de bonden. De loodsen zullen bij mogeljke acties rekening houden met de veiligheid van het scheepvaartverkeer. NAAST alle problemen, die de regering-Van Agt in de afge lopen jaren heeft overwonnen, vormt ook de omroepkwestie nog steeds een bedreiging voor het kabinet. De problemen rond deze kwestie openbaarden zich al een jaar geleden, toen een kabelexploitant via Sluis in Zeeland de Nederlandse ka belnetten rechtstreeks vari buitenlandse (ook op Nederland gerichte commerciële) tv wilde gaan voorzien. Een meerder heid in de Tweede Kamer van PvdA en CDA stak daar een stokje voor en vroeg via een CD A-motie aan het kabinet om een nota over de aan kabeltelevisie verbonden problemen. Deze kabelnota is er nog steeds niet; in het kabinet bestaat kennelijk onenigheid over de inhoud ervan. VAN die meningsverschillen kwam vorige week een stukje naar buiten, toen de WD-staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, mevrouw Smit-Kroes, brutaalweg een PTT-plan presenteerde, waaruit bleek dat alle aan de grens te ontvan gen .buitenlandse tv-programma's via de kabel naar de huis kamers zouden kunnen worden geleid. Dat werd aangekon digd op een moment dat de eerstverantwoordelijke bewinds vrouwe, minister Gardeniers van CRM, nog worstelde met haar kabelnota, die binnenkort in de ministerraad aan de orde komt. Mevrouw Smit-Kroes liep haar collega Garde- niers danig voor de voeten, naar later ook bleek zonder voor kennis van de minister. DAARMEE lijkt de VVD de publiciteitsslag om de kabel-tv openlijk te zijn begonnen; de liberalen rekenen kennelijk niet meer op een pplossing in het kabinet. De boodschap die de VVD verkondigt lijkt mooi: alles vrij in de ether, alles wat technisch maar kan ontvangen. Maar is die VVD-boodschap wel zo fraai? Mèt de VVD menen wij, dat via de grote moge lijkheden van nieuwe technologieën zoveel mogelijk infor matie via de ether naar de huiskamers moet worden getrans porteerd. Maar daar voegen wij aan toe: niet ongelimiteerd. Want dat zou betekenen dat tevens vrij baan wordt gemaakt voor de commercie in het tv-bestel, en dat is nu juist wat Ne derland met zijn unieke omroepbestel tot nu toe heeft weten te voorkomen. Dat bestel moet, als het maar enigszins moge lijk is, beschermd worden. DAT betekent niet, dat alle andere tv-programma's geweerd moeten worden, integendeel. Programma's die bestemd zijn voor de bevolking van ons omringende landen moeten ook naar de Nederlandse huiskamers vrij doorgekabeld kunnen worden. Daartegen moet Hilversum maar concurreren door de eigen kwaliteit te bewaken (of op te voeren). Maar anders ligt het, wanneer buitenlandse zenders op Nederland gerich te commerciële tv-programma's zouden gaan maken. Dan zou daarmee de commercie ons omroepbestel zonder enige goede reden onderuit halen. Het is juist die ontwikkeling, die onder ogen moet worden gezien alvorens de overheid besluiten neemt over de toegang tot de kabel in ons land. Kabel-tv is prima. Nieuwe technolo gieën die onze informatievoorziening vergroten zijn uitste kend. Maar de overheid dient wel een visie en een plan te hebben over de grenzen, waarbinnen zo'n ontwikkeling mag plaatsvinden. Anders ontstaat wildgroei, waar we later vrij wel zeker spijt van zouden krijgen. DEN HAAG - Een enquête heeft uitgewezen, dat in een kwart van de 817 Nederland se gemeenten verordeningen bestaan of in de maak zijn, die de burgers recht geven op inspraak bij de voorbe reiding en totstandkoming van ruimtelijke plannen (structuurplannen, bestem mingsplannen, woning bouwplannen). spraak (CPI) van de raad van advies voor de ruimtelijke or dening om na te gaan wat er nog moet gebeuren als de wet op de ruimtelijke ordening een feit zou worden. In 78 procent van de gemeen ten bestaat echter wel een vorm van inspraak voor de be woners. Doorgaans heeft de inspraak echter weinig in vloed maar het komt ook weer niet vaak voor dat een plan helemaal niet wordt aange past. Kamer wil debat over Postbank DEN HAAG Het PvdA- kamerlid Kombrink zal, daarin gesteund door het CDA, minister Van der Stee (financiën) de komende week donderdag in de vorm van een interpellatie aan de tand voelen over de Post bank. Kombrink vroeg de interpella tie gisteren aan bij kamervoor zitter Dolman. Hij deed dat na dat Dolman een poging van het PvdA-kamerlid Hart- meijer, om een aantal stem mingen komende dinsdag in de Kamer over de PTT-begro- ting voor 1981 te laten bijwo nen door Van der Stee, van de hand had gewezen. CDA en PvdA wilden met Van der Stee een klein debat voeren om nu eindelijk duide lijk te krijgen over de Post bank. GORREDIJK Als gevolg van instromende oceaanlucht wordt het weer vanaf het weekeinde zachter. De komst van die zach tere lucht gaat gepaard met motregen of regen, aldus weerman Hans de Jong in Gorredijk. De temperatuur zal maandag, dins dag en woensdag stijgen tot een niveau van tien tot twaalf gra den, in het zuiden wellicht 13 graden. Tegen het midden van de week wordt de zuidwestelijke wind hard of stormachtig, maar de atlantische hogedrukzone die Nederland iq de loop van vrij dag passeert, zal rustig weer brengen. Kans op een geheel „droog et maal: 30 prtocent. VRIJ ZACHT DE BILT - Op de nadering van een diepe Oceaandepressie kwam boven West Europa een zuidwestelijke stroming op gang. In eerste instantie on derdrukte deze de geringe buienactiviteit. Die gisteren nog voorkwam. Vandaag en morgen breidt de depressie invloed zich verder naar het oosten uit. Er worden zachte luchtmassa's over ons land ge stuwd, waarin de tempera- tuurverloop maar een geringe dagelijkse gang zal vertonen, de temperatuur zal om de tien graden schommelen. Voor het overige zal het af en toe rege nen. Er staat een krachtige, af en toe stormachtige zuidwes tenwind. Vooruitzichten voor zondag Af en toe regen en vrij zacht. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: omstreeks 5 gra den. Max. temp.: omstreeks 13 gra den. Kans op een droge periode Weersgesteldheid van gistere DeBiit Brussel Frankfort Genève Helsinki Klagenturt Kopenhagen Lissabon 18 17 0.6 Beiroet n.ontv. Tel Avlv l.bew. Tunis regen

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13