oonwagengezin krijgt permanente tandplaats aan Da Costastraat Gasprijzen aanzienlijk omhoog 'ETHOUDER VEROORDEELT 'OONWAGENBELEID IN LEIDSE REGIO 'end- mateurs yp de bres invaliden «jCidcn Ê5n Geldtentoonstelling in AMRO bank ventariseert och stakingsuren Kamer van Koophandel houdt ruim kwart miljoen over VVD wil gemeentelijk politiekorps behouden LHIDSE COURANT DONDERDAG 13 NOVEMBER 1980 PAGINA 3 idprogi 1; SIDEN De woonwagenfamilie Ba- [y krijgt een permanente stand- aats op het terrein achter het Re- •ncentmm op de hoek van de Knep- lhoutstaat en de da Costastraat Het nog niet zeker of er tevens een huurtje met onder meer een toilet er mogen worden gebouwd. Hiervoor een bouwvergunning nodig. De uw van een schuurtje op deze plaats 'Ju in strijd zijn met het geldende be- >mmingsplan. De raadscommissie n onderwijs stemde gisteravond in met het voorstel van b en w om dit terrein aldus aan te wenden. Alleen mevrouw E. van Dee (CDA) ging niet akkoord met het voorstel: zij onthield zich van stemming. De christen-democrate vond dat er een stand plaats gecreëerd moet worden voor drie woon wagens: „Wat nu gebeurt is onverstandig. Dit houdt in dat er een bedrag van 70.000 gulden uitgegeven wordt voor één standplaats. Wan neer wij weer met een dergelijk geval te maken krijgen kost het weer zoveel om de noodzakelij ke voorzieningen aan te leggen." Wethouder D. Tesselaar viel daarop fel uit tegen de Leiden omringende gemeenten: „Wanneer wij dat zou den doen, kunnen de omliggende gemeente weer de woonwagensbewoners op ons afsturen, die zij zelf om welke reden dan ook niet willen hebben. Leiden is met Leiderdrop en Zoeter- woude de enige gemeente die in deze regio voorzieningen creëert voor deze mensen. Die andere gemeenten zijn wat dit betreft geen knip voor de neus waard. Zij laten woonwagen bewoners in de kou staan en wij kunnen hun zaakjes opknappen." Tesselaar verdedigde het gebrek aan inspraak, dat er voor de buurt zou zijn geweest. „Bij dit soort zaken draait inspraak er per definitie op uit dat altijd wel redenen gevonden worden dat een woonwagen in een wijk niet mogelijk is. Het heeft dan ook geen zin om daar de besluit vorming van af te laten hangen." F. van Oosten (PPR) drong aan op het tot stand brengen van kleine kampen: „Dat zou moeten gebeuren om de integratie met de andere Lei- denaars meer kansen te geven. Doordat er nu een groot kamp is aan de Haarlemmertrekvaart komt hier niets van terecht." Tesselaar bleef van mening het huidige beleid gehandhaafd moet blijven: „Wanneer je bedenkt dat ik met de familie Basily door de stad heb gereden om één plaats te vinden, zie ik niet hoe dit idee ten uitvoer te brengen is." T 1 toll ;eersinli (herh.)| ast choi roor she lo< 16.05 gr. 17.' JüIDEN In het tader van een lande- jke aktie van om- ludsman Frits Bom, Algemene Neder- andse Invaliden A lond en de Neder- andse Communica- ie Federatie, zal een it root aantal Leidse 7mc-ers zondag naar lilversum trekken in de VARA stu- io's handtekeningen an te bieden. De drie Toeperingen willen ereiken dat het takkie' voor invali- wordt opgeno men in het sociale rerzekeringspakket. f AR A's ombudsman be- teedde vorig week aan- het acht aan het nieuwe OS-bordje voor invali- en. Hij kwam in zijn pro- jso'pp™ ramma tot conclusie je nog i at een 'bakkie', het zoge- 55aamde zendtoestel, veel eter werkt en dat dit dan ok opgenomen dient te 18.0 'orden in het sociale ver- i ekeringspakket. Ook de -eidse 27 mc-ers willen ich hard maken voor de oor Frits Bom géformu- ïerde eisen. Sedert enige jd is er een handtekenin- en-aktie gaande om het arlement van de nood- aak van het 'bakkie' voor ïvaliden te overtuigen, ondag vertrekt een stoet (s) öe n eidse 27mc-ers vanaf het iom aj£ irrein van de Groenoord- 13 (s) t allen naar Hilversum om e handtekeningen aan te ieden aan Frits Bom. Op- amen van het gebeuren 02x( uilen in een volgend pro- 9.02 (si ramma van de ombuds- irildram 'an worden uitgezonden. i piano; ye stoet vertrekt om 11.00 ur. Informatie en handte- eninglijsten zijn verkrijg- op io. 1; aar via de Algemene is/tiw ommunicatie Vereniging j orgeu eiden tel. 762754 of 11683. Ook op de maan- elijkse vergadering van vereniging, 18 novem- ir in het Boerhaave res- lurant, wordt aandacht de aktie geschonken. rkj J o terhal tien werkj nilie vaki aardige ïemdei rndal dsbesti plaats in beul ar vadi daar aé rootste ider de n of bi Neder grami ;gd. Mi aantal le atel* :r een die ls op n te het iflever ks gril alle in tneni iP! :nig Kaurischelpen sieren dit dansende meisje van de Boundailistam uit Ivoorkust. VAN KAVRISCHELP TOT EUROCHEQUE LEIDEN In de AMRO bank aan de Stationsweg 31-33 wordt tot vrijdag 8 december onder de titel 'Van Kauri- schelp tot Euroche que' een tentoonstel ling gehouden over de rijkgeschakeerde geschiedenis van het geld. Er worden ruim 100 authentie ke en vaak eeuwen oude voorwerpen ge toond. De openings tijden xijn: maandag tot en met vrijdag van 9.00 uur tot 16.00 uur en donderdag avond van 18^0 uur tot 20.00 uur. De. tentoonstelling is genoemd naar de kaurischelp, een zee schelpje ter grootte van een kleine tuin boon. In de oude we reld langs de grote handelsroutes werd deze schelp als betaal middel gebruikt. Deze schelp was afkomstig van een de eilanden groep Malediven bij Formosa. In gebieden in Afrika en in Nieuw Guinea wordt de schelp nog steeds gebruikt. Op de ten toonstelling ook aan dacht voor vele zeer verschillende ruil- betaalmiddelen, zoals halsringen werpmes- sen, olifantstanden, lapjesgeld, vreemd soortige munten en de schedels van ever zwijnen. Deze uitge stalde voorwerpen zijn afkomstig uit A- frika, Oceanië en Azië. De tentoonstel ling sluit af met meer recent geld uit Euro-, pa: het noodgeld van na de Tweede We reldoorlog en het in- flatiegeld uit Duits land. De tentoonstel ling is tot stand geko men met behulp van het Museum voor Land- en Volkenkun de. ,Voor 1,50 gulden is een boekje met tekst en uitleg te koop. ■DEN De gemeente fen gaat alsnog inventa- eren welke leraren op 19 l* en 1 oktober wel ge- akt hebben en welke niet. 'Sens wethouder H. van s m houdt dit niet in, dat al (jjststaat dat b en w ak- xjord gaan met de eis van n nister Pais dat de leraren [estaakt hebben, gekort Len op hun salaris. Dit 'oordde de wethouder Jeravond tijdens een ver dring van de raadscom- ie onderwijs op vragen F- van Oosten (PPR), opmerkte dat hem een aan de scholen on- ogen was gekomen, n om de benodigde in- 'ie gevraagd werd. ten iering «F !,^«a.res den bi ok eni en bel malie Van Dam ontkende dat hij tij dens een vorige vergadering de toezegging had gedaan dat de leraren niet zouden worden tekort op hun salaris. „Wij ebben dit verzoek aan de scholen gedaan om de gege vens op een rijtje te krijgen. Dat kan desondanks beteke nen dat wij in beroep gaan als de minister besluit om salaris in te houden, maar ook kan het ziin dat wij uiteindelijk toch besluiten de gegevens niet aan het ministerie te ver strekken." Uiteindelijk kon de wethouder instemmen met het voorstel van Van Oosten om een volgende vergadering op deze zaak terug te komen. Buschauffeur gemolesteerd LEIDER Een 38-jarige buschauffeur uit Katwijk is gisteravond omstreeks half zeven door een gebelgde ver keersdeelnemer afgetuigd. Op de kruising Muiderkring- Gerard Brandtstraat sloeg een onbekend gebleven fiet ser, die kennelijk vond, dat de chauffeur een fout had ge maakt, tegen de zijkant van de bus. Vervolgens stormde de woedende, naar schatting 35- jarige man de bus binnen en stompte de buschauffeur in het gelaat Tenslotte werd de chauffeur achter zijn stuur vandaan getrokken, waardoor zijn overhemd aan flarden werd getrokken. Daarna ver volgde de fietser zijn weg. RIJPWETERING De Rijpweteringse toneelvereni ging Maskerade geeft zaterdag 15 en 22 november twee uit voeringen van het toneelstuk 'Welkom binnen'. LEIDEN Het energiebe drijf Rijnland is van plan om met ingang van 1 janua ri 1981 de gasprijzen met 73 cent te verhogen. Wat be treft de elektriciteitstarie ven zullen, door een wijzi ging in de tariefstructuur, slechts voor bepaalde groe pen verhogingen optreden. De algemene raad van het energiebedrijf zal in ziin ver gadering van 26 november een besluit nemen over de verho ging van de gasprijs per kubie ke meter van 32 naar 39.9 cent De verhoging was al eer der aangekondigd en vindt plaats volgens de richtlijnen van het ministerie van Econo mische Zaken. Naar aanleiding van een nieu we landelijke tariefstructuur treden enkele wijzigingen op voor de verbruikers. De zoge naamde huishoudelijke klein verbruiker zal, uitgezonderd de groep die over een zware aansluiting wenst te beschik ken, niets van deze wijziging merken. De niet huishoudelij ke kleinverbruikers (bedrij ven, kerken, verenigingsge bouwen) gaan in het basista rief minder betalen, maar moeten maandelijks meer gaan betalen voor hun aanslui ting. Om te voorkomen dat zij hierdoor met extreme prijsstij gingen worden geconfronteerd wordt voor '81 en '82 een mati gingseffect ingebouwd. De nieuwe tariefstructuur wordt met ingang van 1 april inge voerd. INKOMSTEN VALLEN MEE LEIDEN De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland verwacht het jaar 1980 af te kunnen slui ten met een positief saldo van 263.000 gulden. De Ka mer had een tekort ver wacht van ruim 10.000 gul den. Voor 1981 wordt een overschot verwacht van 112.000 gulden. De meeropbrengst in 1980 wordt voornamelijk veroor zaakt door 5% hogere inkom sten uit verschillende heffin- gen terwijl de post 'overige in- omsten' 56% hoger uitvalt dan geschat. De uitgaven blij ken daarentegen 1% te zijn meegevallen. Dit wordt gro tendeels veroorzaakt doordat er 47% minder aan ziekteloon werd uitgegeven dan ver wacht. Voor 1981 staat een onderzoek naar de economische betekenis van het bloembollencomplex in de Bollenstreek op het pro gramma. Daarnaast overweegt de Kamer mee te werken aan een provinciaal kantorenon- derzoek. In het kader van de bestrijding van de beunhazerij zullen het komend jaar de af- tegeven vergunningen voor ouwbedrijven en automobiel bedrijven in het geautomati seerd bestand worden inge bracht De Kamer stelt zich voor in 1981 extra aandacht te beste den aan de opening van de Schiphollijn. „Daartoe worden momenteel met overheid en bedrijfsleven mogelijkheden onderzocht op welke wijze de publiciteit rondom de opening van de Schipholliin dienstig gemaakt kan worden aan de -bevordering van de belangen van het Rijnlandse bedrijfsle ven", aldus de Kamer van Koophandel. De zogenaamde retributies zullen voor 1981 een structurele verhoging on dergaan. Snelheidscontrole IJsselmeerlaan LEIDEN De politie heeft bij een snelheidscontrole aan de IJs selmeerlaan 30 van de 367 gecontroleerde auto's betrapt op het overschrijden van de maximaal toegestane snelheid. Dat komt neer op een percentage van 8,5. De hoogst gemeten snelheid be droeg 76 kilometer, per uur, terwijl een maximum snelheid van 50 kilometer per uur op de IJsselmeerlaan van kracht is. De toekomst Bram Vermeulen zet vanavond in de Leidse Schouw burg zijn theaterwerk voort op het terrein, dat hij tot dusver heeft bestreken: dat van de muziek. De show bestaat niet alleen uit nieuwe Nederlandse popmuziek en citaten uit het internationale pop-repertoire van de afgelopen vijfentwintig jaar; de show heeft ook een dramatische ontwikkeling. De uit zes personen be staande groep 'De Toekomst' is bijeen in het decor van een rommelige garage van een villa ergens in Neder land. Om te repeteren en het resultaat vervolgens op de band vast te leggen. 'De Toekomst' heeft besloten, dat het Nederlandstalige lied (composities van Bram Vermeulenhet helemaal gaat maken. Het feit, dat drie leden van de groep ouder dan dertig zijn en de drie anderen rond de twintig, geeft aanleiding tot mis verstanden, ruzie, maar ook speelplezier. De voorstel ling aan de Oude Vest 45 begint om kwart over acht De toegangsprijzen bedragen f22,50 en f 12,50 (houders van een CJP en pas 65 betalen f 12,50, terwijl inge schrevenen bij K&O f 21,50 of f 11,50 verschuldigd zijn). Een fragment uit 'De toekomst gaat het helemaal maken'. Jean-Paul Sartre De werkgroep t.v.-issue van de Leidse Studenten Ecclesia toont op de maandagen 17 en 24 november de NOS-docu- meptaires over Jean-Paul Sartre. Op de laatste avond is prof. Van Peursen aanwezig om na te praten over het werk van de Franse schrijver en filosoof. Beide bijeenkom sten beginnen om acht uur aan het Rapenburg 100/102. N.A. Oostinga Hoofd van de Inspectie der directe belastingen in Lei den de heer N.A. Oostinga is met ingang van 1 decem ber ontslag verleend in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Zijn opvolger is op dit moment nog niet bekend. Polisario Het Polisario Komitee houdt morgen een korte demonstra tie voor de Spaanse ambassade in Den Haag. Morgen is het precies vijf jaar geleden dat Spanje de West-Sahara aan Marokko uitleverde. Volgens het Polisario Komitee is Spanje medeplichting aan het voorduren van de bloedige gevechten in dit gebied. Deelnemers aan de demonstratie worden opgeroepen om elf uur te verzamelen op het Schuttersveld. 'Hoofdstuk Twee' 'Hoofdstuk Twee' is een toneelstuk van Neil Simon, dat morgen en zaterdag in de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest wordt vertoond. Het is een sterk autobio grafische comedie: een schrijver heeft grote moeite met het verlies van zijn vrouw. Hij verzet zich dan ook he vig tegen 'koppelpogingen', die vooral door zijn broer worden ondernomen. Het toneelstuk wordt gespeeld door Luc Lutz, Simone Rooskens, Gerard Cox en Ronny Bierman. De toegangsprijzen bedragen f 22,50 en f 12,50, terwijl houders van een CJP en pas 65 als mede ingeschrevenen bij K&O f 21,50 of f 11,50 beta len. Telefonisch plaatsbespreken is mogelijk via de nummers 141141 en 141200. Ronny Bierman en Simone Rooskens In 'Hoofdstuk Twee'. LEIDEN De WD-fractle in de Leidse gemeenteraad wil dat Leiden een eigen, gemeentelijk politiekorps behoudt Tot deze conclusie komt de fractie in een vandaag verschenen notitie, die een bijdrage beoogt te le veren aan de discussie rond de reor ganisatie van rijks- en gemeentelij ke politie die landelijk wordt voor gestaan. Met de notitie loopt men te vens vooruit op een nota die burge meester Goekoop binnenkort uit zal brengen over net politiebeleid in Leiden. De Leidse liberalen zien wel voordelen in de voorgestelde reorganisatie, vooral ten aanzien van efficiencywinst, maar menen dat de democratische controle op het politieapparaat verminderd wordt. Dit laatste weegt vooral bij de grotere gemeenten (boven de 100.000 inwoners) niet op tegen de efficiëntie- winst. Het politiebeleid in Leiden dient zoveel mogelijk te worden geïntegreerd in het overig gemeentelijk beleid, weaarbij als uitgangspunt geldt, dat het voorkomen van strafbare feiten verre de voorkeur verdient boven het ver volgen ervan. Met het oog hierop dient duidelijk te worden in welke mate en op welke wijze de verhouding' tussen de politie en maatschappelijke organisaties en instellingen kan wonien verbeterd. Om een goede samenhang tussen poli tiebeleid en ander gemeentelijk beleid mogelijk te maken, is het volgens de Leidse liberalen van groot belang dat de gemeenteraad een zo groot mogelij ke invloed heeft In principe dient de raad te bepalen wanneer en hoe de o- penbare wordt gehandhaafd, en hoe de hulpverlening verloopt. De raad dient hieromtrent prioriteiten te stellen; ook voor wat betreft de hooflijnen van het opsporingsbeleid van het openbaar mi nisterie (bijvoorbeeld: meer voorrang voor de vervolging van de zogenaamde 'kleine' criminaliteit, e.d.). De VVD-ers vinden het wenselijk, dat de officier van justitie regelmatig overleg voert met een raadscommissie over de hoofd lijnen van zijn beleid. Dit zou bijvoor beeld kunnen in de Commissie. Politio nele Aangelegenheden. De besluiten van het driehoeksoverleg tussen burge meester, officier van justitie en korps chef, dienen in de regel openbaar te zijn. Deelname van een personeels- en/of raadsvertegenwoordiging aan het driehoeksoverleg moet worden over wogen. Overigens verwacht de VVD, dat de nieuwe politiewet nog wel enige tijd zal uitblijven. Intussen wordt ook in Lei den de behoefte gevoeld om de samen werking en coördinatie met naburige gemeenten te verstevigen om tot een zo doelmatig mogelijke organisatie te ko men. Gezamenlijk aanschaf van mate rieel, 'burenhulp', etc, komen het func tioneren van de afzonderlijke korpsen ten goede. Het verdient volgens de. Leidse VVD derhalve aanbeveling om de thans op dit vlak bestaande samen werking tussen Leiden en andere Zuid hollandse gemeenten in stand te hou den en waar mogelijk te versterken. Regematige verslaggeving van een en ander aan de betrokken gemeentera den spreekt daarbij vanzelf.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3