Loonmaatregel een feit H releerden versteld van ingen rond Saturnus FNV-VOORZITTER KOK: „WOORDRREUK" Mevrouw Haya van Someren overleden jKi dbDEBOO Vrouw frontaal tegen boom Jongen (12) ernstig gewond £cidóc6omont poihekersdljk 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11, 2300 AA, lel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J, Hallewas - lef-redacteur: Wim Buijleweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - jonnementen: kwartaal 46,30: jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Donderdag 13 november 1980, 71e jaargang no. 21811 Mieke Telkamp Begeleid door het orkest van Piet Souer zingt Mieke Tel kamp liedjes van liefde en vriendschap op Ned. I om 21-.05 uur. Om 22.10 uur dis cussie over het Rotterdamse prostitutieprobleem. Op Ned. II om 21.08 uur Theo- dor Chindler en om 22.05 uur Achter het nieuws over terro risme in Italië. Bewolkt Wolkenvelden maar waar schijnlijk droog. Iets hogere temperaturen. Tot matig of vrij krachtig toenemende wes tenwind. Morgen zon: 7.57 - 16.47. Schev. hoogw.: 6.40 en 18.48. Laagw.: 1.57 en 14.25. 0OT IREEKT 1NKEL 0NDEN De nieuwe [der van de Britse La- iiirpartij. Michael et» heeft gisteravond o rechterenkel gebro- n, toen hij het Lager- ils verliet Hij moet enkele weken in het is lopen. Foot steun- overigens altijd al een stok. Foot wil ettemin al zijn af raken nakomen. DEN HAAG In het academisch ziekenhuis Dijkzigt in Rot terdam is gistermiddag Haya van Someren-Downer op 54-ja- rige leeftijd overleden. Mevrouw van Someren-Downer maakte sinds '74 deel uit van de VVD-fractie van de Eerste Kamer. Dinsdag had zij al in kleine kring afscheid genomen van haaf familie: zij stierf aan kanker. VVD-fractieleider in de Tweede Kamer, de heer Rietkerk, zei in een eerste reactie dat me vrouw Van Someren-Downer bij uitnemendheid het mense lijk gezicht van de partij vertolkte. Mevrouw Van Someren- Downer wordt maandag 17 november gecremeerd. Pagina 13:Haya van Someren een „echte liberaal" „Alternatieve Miss World" mag niet in Londense bioscopen LONDEN Een Londense rechtbank heeft gisteren besloten dat de satirische film „De alter natieve Miss World" vanavond niet in de bioscoop mag worden vertoond. De film, waarin een schoonheidswedstrijd wordt ge houden tussen als vrouwen ver klede mannen, zou als tegenhan ger moeten dienen voor de echte Miss World-verkiezingen, die vannacht in Londen worden ge houden en door miljoenen televi siekijkers zullen worden beke ken. De rechter vond dat de film de echte verkiezing „enorme schade" zou kunnen toebrengen. Britse ministers moeten diner bij premier zelf betalen LONDEN De Britse premier That cher heeft besloten dat het diner dat de ministerraad jaarlijs houdt aan de vooravond van de opening van het nieuwe parlementaire jaar op 20 no vember, geen kosteloos dinertje zal zijn. Alle leden van het kabinet kre gen na hun officiële invitatie nog een, apart briefje van de premier, waarin deze hen schreef dat degen die aan de uitnodiging gehoor geven, eerst met een bedrag van ongeveer 100 gulden over de brug zullen moeten komen. Met dit bedrag worden dit maal de kosten van het diner en de drankjes in de ambtswoning, normaal bekos tigd uit de staatskas, betaald. Gevangene ging avondje uit LONDEN De 21-jarige Allen Rutty, voor zes maanden opgesloten in een Londense gevangenis, wilde een zaterdagavond in de stad doorbrengen. Hij zag kans te ontsnap pen, „leende" een auto en bezocht een aan tal café's. Toen Rutty via aan elkaar ge knoopte overalls wilde terugklimmen naar zijn cel bleek hii echter zo dronken, dat hij zijn „klimtouw' losliet erf bijna letterlijk in de handen van een bewaker viel.' De verde diger van Rutty verklaarde, dat tenminste vijf gevangenen gedurende een periode van 21 dagen elke avond „uit" zijn geweest en- sommigen het uitstapje als een routinek westie zagen. De verdediger zette grote vraagtekens achter het peü van de bewa king. BOMIN BODEM PURMEREND PURMEREND De Explosieven Opruimingsdienst heeft gisteren het staartstuk uit de bodem van Purme- rend gehaald van een zware bom (een 1900-ponder) die daar in 1941 terecht is gekomen. De bom zelf ligt tien meter onder de grond. In de di recte omgeving staan 130 woningen die ontruimd moeten worden als men besluit de bom te demonteren. Tijdens een receptie onlangs werd terloops opgemerkt dat er in Purme- rend ergens een onontplofte bom moest liggen. Toen dit de gemeente ter ore kwam is men gaan zoeken met een metaaldetector. Daarbij bleek dat er inderdaad een grote „metaalmassa" in de grond zat. fij. r Koningin opent Rijksarchief OEN HAAG Koningin Beatrix heeft gistermid dag het nieuwe Algemeen Rijks archief aan het Prins Willem- Alexanderhof in P Den Haag geo pend. Onder de genodigden be vonden zich bur gemeester F. Schols en staatssecretaris van CRM Wallis de Vries. Na de opening bekeek de koningin de tentoonstelling „Verleden onder één dak". HSHINGTQN De beroemde ringen de grote planeet Saturnus vormen veel ingewikkelder stelsel dan tot toe is aangenomen en aan de hand 1 foto's van de aarde viel op te ma- Uit foto's en gegevens van de Voy- **1. die gisteren langs de ringen van taraus is geschoten en nu op weg is y de diepte van het heelal, blijkt de geheimen van de ringen nu een demloze put zijn geworden, aldus de kundigen in het controlecentrum in Amerikaanse Pasadena. klompen en gaten die de Voyager al ■■■■Hi (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG „Dit is ongehoord. Ik beschuldig de minister van woordbreuk. Hij heeft een vol strekt verwerpelijke draai ge maakt. Ik ben diep verontwaar digd". Zo reageerde FNV-voorzit- ter Wim Kok gistermiddag op de aankondiging van minister Albe- da van sociale zaken, dat er op korte termijn een gedeeltelijke loonmaatregel zal worden uitge schreven. Het kabinet besloot hiertoe nadat gistermiddag het derde en laatste loonoverleg tus sen regering en Stichting van de Arbeid, overigens geheel overeen komstig de verwachtingen, was mislukt De loonmaatregel zal inhouden: de prijscompensatie van 1 januari a.s. zal met 2 pet. worden verlaagd, waarte genover dan een belastingverlaging zal staan om de daardoor ontstane pijn weg te werken; de vakantietoeslag wordt volgend jaar met een 0,5 pet. verlaagd en bovendien af getopt vanaf een inkomen van circa 80.000,-; er komen voorts nieuwe wettelijke voorzieningen om ook de inkomens van vrije beroepsbeoefenaren op identieke wijze te beperken, terwijl er ook een wet komt, die overleg tussen werkgevers en vakbeweging over werkgelegenheid ver plicht zou stellen. De minister verwacht van deze maatregel, dat de loonkostenstijging volgend jaar tot beneden de 5,5 pet. beperkt zal blijven; zonder ingreep zou ze tot 8 pet. uitlopen. „Ik begrijp niet dat een dergelijke loon kostenmatiging niet op vrijwillige basis te bereiken was in dit loonoverleg", aldus Albeda. „Niemand wordt er slechter door, want men krijgt toch de hele prijscompen satie, maar nu op een andere manier, na melijk via belastingverlaging". Dit neemt niet weg, dat volgend jaar door een pakket van overheidsmaatregelen de minimuminkomens 0,75 pet. aan koop-' kracht zullen verliezen; dat percentage loopt geleidelijk op tot een koopkracht verlies van 3,5 pet. bij een inkomen van circa 130.000,-. Pagina 13: CNV: aanpak vakantiebijs lag onnodig TELEURSTELLING INKAMER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het CDA heeft teleurgesteld ge reageerd op het mislukken van de onderhandelin gen over het arbeidsvoorwaardenbeleid tussen re gering en sociale partners. D'66 vindt dat de hoogste inkomens met een hoger percentage moe ten worden gekort en mist een aftopping van de prijscompensatie. De PvdA vreest dat de loon maatregel verstorend zal werken op de mogelijk heid om tot echte werkgelegenheidsafspraken te komen. De FNV-leden bij de grote olie-opslagbedrijven Paktank en Matex hebben minister Albeda ge waarschuwd dat ze eventueel de oliekraan zullen dichtdraaien als hun cao door de loonmaatregel op losse schroeven komt te staan. Verzakkingen in Lekkerkerk door gifafgraving LEKRERREBK De bemaling die voor de gifafgravingen in Lekkerkerk-west wordt toegepast, heeft huizen en wegen in de aangrenzende wijken ernstig doen verzakken. Gaten vallen in de wegen, tuinen verzakken, gas- en waterleidin gen breken en in sommige woningen zijn scheuren ont staan. Verontruste huiseigenaren hebben bij het bestuurscollege ge klaagd. De gemeente is tegen schade als gevolg van de werk zaamheden verzekerd. Momenteel onderzoekt de verzekerings maatschappij of er inderdaad enig verband bestaat tussen de verzakkingen en de werkzaamheden in de gifwijk. op grotere afstand had waargenomen, zijn ook bij het passeren van Saturnus aange toond, en sinds gisteren is het ook zeker dat niet alle ringen volkomen rond en overal even dik zijn. „Een excentrische ring was wel het allerlaatste wat wij had den vermoed. En we hebben er niet een, maar meteen al twee gevonden. Bij hun draaiing rond de planeet slingeren zij een beetje heen en weer tussen hun buurrin- gen, over ongeveer 60 kilometer, en dat heeft ons werkelijk ten zeerste verrast", aldus teamleider in Pasadena, Bradford Smith. .De Voyager, die in september 1977 werd gelanceerd, passeerde Saturnus, de groot ste planeet van ons zonnestelsel, op 124.000 kilometer. Titan, een van de ma nen van Saturnus met een omvang var^ de planeet Mercurius, werd tot op 4000 kilo meter genaderd. Over Titan ligt een sluier van methaan, vergelijkbaar met de che mische mist die in grote steden ontstaat door uitlaatgassen. Die mist maakt het op pervlak van Titan onzichtbaar. De Voyager heeft tijdens zijn reis al drie manen van Saturnus ontdekt die tevoren onbekend waren. Het aantal bekende Sa- turnus-manen is nu tot vijftien gestegen. linima in Gember voor n keer omhoog HAAG Minister Al- 4 van sociale zaken wil wettelijk minimumloon werknemers van 23 en ouder (met een door ding voor 21- en 22-jari- voor de maand decem- en uitdrukkelijk al- voor die maand ver- met 45.50 tot 08.40 bruto per maand of 1/10.50 tot ƒ440.40 bruto Week. Een wetsontwerp rover is bij de Tweede toer ingediend. Deze één- U&e verhoging werkt ook in de sociale minima. netto-effect is voor het ^knumloon en de mini- ^uitkeringen niet pre- J gelijk, maar draait J4* toch rond de 25 gul- ^at het hier om een verho- Voor één keer gaat, wor- d k?13* 1 Januari a s- v! ^ra§en afgeleid van h Ypór december. De mi- ln het nieuwe jaar zullen ^>oor waarschijnlijk wat dan die in decern- Keukens Tin Dat een keuken niet altijd duur hoeft te zijn bewijst de Boo met deze hoek- keuken Afm 237 x 160 cm in hout/ kunststof uitvoering Kompleet met kookplaat, geïntegreerde afzuig kap. kraan verlichting en kunststof aanréchtblad. f5500.- Ook by andere opstellingen kunnen de prijzen verbazend laag zijn informeer maar eens naar de Kenia enTurin modellen Afhaaicentrum bij iedere showroom heeft de Boo een afhaaicentrum Dat isTiandig, want wat uzelf meeneemt heeft u meteen in huis Nietwaar' Loop eens binnen bij de Boo en bemerk dat de showrooms en de afhaalcentra er typisch voor u zijn. Delft. Rotterdam: Rotterdamseweg 274 Stadionweg 31b tel G15-5692S2 tel 010-323233 WASSENAAR Een 21-ja- rige secretaresse uit Den Haag botste gisteravond op de Rijksstraatweg frontaal tegen een boom nadat zij door een inhalende automo bilist was 'gesneden'. De Haagse automobiliste reed rond 18.30 uur in de richting Den Haag toen zij werd inge haald. De inhaler ging te vroeg weer naar rechts en sneed de Haagse. Zij schampte door deze actie een boom maar kon een daaropvolgende langs de weg staande boom niet meer ontwijken. De auto van de secretaresse werd volledig vernield. Zijzelf werd met di verse verwondingen overge bracht naar het Bronovo zie kenhuis in Den Haag. De in halende chauffeur van naar men vermoedt een Range Ro ver is doorgereden. De Wasse- naarse politie vraagt getuigen van het ongeval zich te mel den. telefoon 01751- 19244. KOUDEKERK AAN DEN scheurde schedel naar het Dia- RIJN Een 12-jarige jongetje conessenhuis overgebracht' uit Koudekerk is gisteren na Het ongeval gebeurde om- een aanrijding met een auto streeks half vier op de Hoge met hersenletsel en een ge- Waard. Blokkade vuilverbranding Den Haag zonder incidenten verlopen DEN HAAG Bewoners uit de wijk Regentesse-/Valkenboskwartier in Den Haag hebben gister middag gedurende drie uur twee ingangen van de vuilverbranding op het gemeentelijk industrieter rein geblokkeerd. De bewoners hoopten met de blokkade de gemeente ertoe te kunnen bewegen onder meer de luchtverontreinigende vuilverbranding stop te zetten. De blokkade is, volgens plan, geheel geweldloos verlopen. Ofschoon een aantal, particuliere vuilver- voerders verontwaardigd met het te storten huisvuil terug moest keren, was de organisatie na af loop bijzonder tevreden met de resultaten. „We hebben ook vanmiddag veel mensen bereikt, en de steun in de strijd tegen de vuilverbranding groeit met de dag", aldus één van de actievoerders TE KÓ0P UIT EEN BOUWKAVELPLAN Zeer belengrijke liquidatieverkoop te Beerle Naeeau (onder Breda) In dit unieke woongebied kunnen wij u te koop aanbieden bospercelen. Hollands gebied. De bedoeling van alle kopers is later bouwen. De percelen zijn opgenomen in het bestem mingsplan Uitbreiding in Hoofdzaak. De huidige bestemming is nog bos. Alle percelen zijn goed te bereiken en munten uit door hun werkelijk fantastische liggen tussen de akker- en den. Er worden erfdienstbaarheden gevestigd met betrekking tot toegang over en weer gas. water en electriciteit, verder door de desbetreffende overheidsinstanties te bepalen. Terreinindeling: 21 kavels, volgens ontwerp architect (geen verdere verplichtingen aan deze man). Vanaf 1240 m2. De koopsom per vierkante meter varieert van negen tot tien gul den. vrij op naam. dus alle kosten zijn voor rekening van ver koper. Geen onderhoudsplichten, geen erfpacht, geen btw. Bovenstaande unieke aanbieding (wegens omstandigheden) zal bij veel mensen de wens oproeiden om het een en ander te gaan bezichtigen. Dit weekend. 15 en 16 november a.s.. zijn wij van 12.00 tot 16.00 uur aanwezig voor de bezichtiging en verkoop in cafe-restaurant Het Wapen van Nassau, gelegen in het centrum van Baarle Nassau. Helft Nederlands brood beneden minim umni vea u WAGENINGEN Zeker de helft van het Nederlandse brood voldoet niet aan de minimumeisen van het Sta tion voor Maalderij en Bak kerij in Wageningen. Bijna dertig procent van het Ne derlandse witbrood en 25 procent van het tarwebrood blijft beneden het minimum niveau. Van de witte puntjes is 28 procent onvoldoende en twintig procent van de kren tenbollen is niet best Dit is gisteren gebleken in Wageningen tijdens de veer tiende nationale kampioendag brood en banket bakken, wel ke jaarlijkse strijd om de zilve ren bakkershoorn door het Wageningse station wordt ge organiseerd. Men hield er een pleidooi voor hogere brood- kwaliteit, temeer daar het aan tal Nederlandse bakkerijen dc afgelopen 25 jaar terugliep van 13.000 naar 4000 en het aantal geconsumeerde sneetjes pei man per dag de laatste vijf jaai van negen naar vier. Boven dien verloren de bakkers het afgelopen jaar wederom viei procent van hun omzet aan dc levensmiddelenbedrijven. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsr.og nabezorgd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1