Belediging wegens sexuele geaardheid wordt strafbaar CNYaanpak vakantiebijslag was onnodig Nog steeds discriminatie in personeels advertenties antw ;aya van •meren en echte leraal" Harderwijks groep komt naar buiten „als de Heer bericht geeft" Reisgidsen straks niet meer gratis Brand aan boord Nederlandse onderzeeboot j ager Voorlopig nog geen voorrang voor alle verkeer van rechts Invoer voedsel moet worden teruggedrongen Nieuw proces tegen Franse kalimijnen LEIDSE COURANT DONDERDAG 13 NOVEMBER 1980 PAGINA 13 02522-1 ilen de oud, zoa HAAG Me- armbV Haya van Some- iag kapc 'owner was een ng. Wi] i Ibare persoonlijk- Zij was een krach- mand, een echte li- ,1 met een diep ge- voor de waarden in f 46,-. eleven, zo heeft mr. laas Ce Toxopeus, Commis- 17.30 en van de Koningin in 2425. Oojingen en partijge- van mevr. Van So- voor de NCRV- emmelen ■woude 3ELS. verbaar, kkelljk t< ^Ive de nabestaan- n de partij lijdt ook jrge Henjand een verlies, al- ide 47. l mr. Toxopeus. „Zij een heel markante portag u in de politiek en Vukte haar stempel el wat vandaag als taand beleid wordt ien jaar lidmaat van de Tweede :r en na jarenlang itter van haar par- zijn geweest, werd tanieymé 1974 lid van de Eer- ")amer en na het ver- r van mr. Van Riel itter van de fractie, ras ook lid van de imnciale staten van Holand en van de tfarino J londraad. eek 9 intte zich tegen de ting dat de Eerste èr eigenlijk överbo- as. Dit onderstreep- in 1976, toen de ia9d t0flfe Kamer het abor- etsontwerp ver- ksmunleo, nadat dit door de gouden was aan" il. 071-89- ^1J was een van -—tegenstemmers in 9d fractie tegen het SCOOter erp van ondermeer hezwaa partijgenoten Ve- Vit en Geurtsen. ld haar fractie over zaak stemvrijheid ren, hetgeen haar op kritiek is komen 3f 849! irk vouw '595.-. luwwagei. lag voor haar over- nam zij afscheid nder andere minis- 'iegel, die vorige sj op de dag van het ?k van ziJn jeugdi- im-Lomb htgenote ook nog fronteerd werd iet overlijden van an tenten ens, kam ngeloofll] kerstent® daks 298.- 49 td adr Pascalwe rdijen. T( en, voor retefonl! 17.00 pperfstei Til 3d rijf vraagt haar we belt u tor b.\ 3. 3011 laktooa, Leiden c 384736. 3NTEN huren cht van Is J. 2. 3014 0-36350 M ting op i stiefvader. tel- ranciers het t afweten [AAG Van de 320 ciers van informatie Viditelexperiment aantal het nogal isdafweten. Daardoor de gebruiker verou- f helemaal geen in- op zijn scherm. die nog niet precies welke leveranciers zal zulke bedrijven register verwijderen. 0 itelexperiment, dat in i van dit jaar van start an, telt nu 125.000 [ina's en 1622 abon- nnenkort za^ de PTT ïwe computer moeten ffen, omdat het aantal en te groot wordt. Ne ie ismiddelen- ,Jiant boos op d secretaris 'jERBERG De fa- van Vasolastine, het ih bedrijf Enzyp- uit Soesterberg,4 is op staatssecretaris nit volksgezond- Dmdat zij in een pu in het Staatsblad de delen van het om- geneesmiddel heeft Tl ling ,5lteerd heeft de staatssecreta- 'ten de verkoop van ine (tegen ouderdoms tee te staan, onder dat het niet is door het College «"deling van Verpakte niddelen. een woordvoerder ministerie van volks- is het gebruikelijk «gelijke publicaties de iffen van een middel vermeld. In het ad staat niet de berei- lte beschreven, zodat arm geen reden heeft aad te zijn, aldus het ne. nweid DEN HAAG Minister De Rui ter (justitie) wil strafrechtelijk gaan optreden tegen personen, die in woord of geschrift anderen in het openbaar beledigen vanwege hun sexuele geaardheid. Hiertoe moet een artikel in het Wetboek van Strafrecht, waarin staat dat belediging van personen op grond van ras, godsdienst of levensover tuiging strafbaar is, worden aan gevuld. De minister kwam met deze toezegging tijdens het debat over de justitiebegroting tegemoet aan een wens de van VVD. In antwoord op de wens van de overgrote meerderheid van de Kamer, het toene mende vandalisme beter te bestrijden, zei de minister dat het voor politie en justitie niet gemakkelijk is doeltreffend tegen vernielzucht op te treden. Er wordt wel gestudeerd op maatregelen. Volgens de minister is het vooral belangrijk, dat van dalisme voorkomen wordt door het kwe ken van sociaal gevoel en het uitoefenen van sociale controle door de maatschappij. Met name in het jeugdwerk, het wijkwerk en in scholen moet gezorgd worden dat de neiging tot vandalisme verdwijnt. Niet verplicht afkicken Staatssecretaris Haars (justitie) wees een CDA-voorstel af om drugsverslaafden die in de gevangenis belanden verplicht te la ten afkicken. Zij vindt, dat verslaafden al leen op eigen verzoek moeten kunnen af kicken. Aanvankelijk reageerde de staats secretaris ook afwijzend op een CDA-ver- zoek, een vijfjarenplan op te stellen voor een verdergaande vermenselijking van het gevangeniswezen en een betere oplei ding voor bewaarders. Zij toonde zich ech ter welwillender toen CDA en VVD hier over een motie indienden. De vraag vanuit de oppositie of het opleg gen van gevangenisstraf in het algemeen nog wel zinvol is, beantwoordde mevrouw Haars positief. Zij gaf overigens toe, dat in bepaalde gevallen ook het verrichten van maatschappelijke diensten (onder toezicht van de reclassering) een goed alternatief kan zijn voor gevangenisstraf. Experiment De staatssecretaris heeft inmiddels de Ka mer schriftelijk meegedeeld, dat er op 1 februari volgend jaar in acht arrondisse menten (o.a. in Almelo, Alkmaar, Assen, Groningen en Zutphen en later mogelijk ook in Den Haag) experimenten met al ternatieve straffen van start gaan. Het uit gangspunt daarbij is, dat de verdachten zelf om het verrichten van maatschappe lijke diensten inplaats van gevangenis straf moeten vragen. De alternatieve straffen gelden alleen voor mensen met vonnissen van minder dan 6 maanden. Verder denkt minister De Ruiter eraan in alle arrondissementen een officier van justitie aan te stellen die zich speciaal be zig houdt met grote fraudegevallen. HARDERWIJK Er zijn aanwijzingen dat de veertien mensen die zich hebben afgezonderd in een woning te Har derwijk na verloop van tijd hun isolement vrijwillig zullen opgeven. Weliswaar krijgt de politie steeds te horen dat „het einde der wereld nabij is", aan de andere kant wordt eveneens (via de brievenbus) gezegd dat men naar buiten zal komen „zodra de Heer hen daartoe bericht geeft". De vrijwillig gekozen afzondering duurt nu twaalf dagen, maar de politie heeft kunnen vaststellen dat er genoeg voedsel in het huis is om er zonder gevaar langer te kunnen blijven. Voor het overige weet men betrekkelijk weinig over het verblijf in het huis van de Harderwijkse onderwijzer, aangezien de groep bij herhaling weigert de politie binnen te laten. De politie heeft in de woningen van de groepsleden pamfletten gevonden, die wijzen op contacten met de Pinkstergemeente, ge bedsgenezers en de Jezusbeweging. Tot op heden is niet duide lijk tot welke groepering de veertien exact behoren. SCHIPHOL De Ne derlandse reisorganisa ties willen na 1981 reis gidsen niet meer gratis verstrekken. Gedacht wordt aa"n een prijs van om en nabij de rijksdaalder. Wie een reis boekt, krijgt het geld terug, aldus Arke directeur Franssen giste ren op Schiphol. Reisgid sen vormen het leeuwen deel van de vijf miljoen gulden die deze organisa tie jaarlijks aan reclame uitgeeft De moedermaatschappij van Arke zal voortaan haar jaarcijfers publiceren. Een archieffoto van de HMS Drenthe waarop qisteren brand uitbrak. DEN HAAG Aan boord van de Ne derlandse onderzeeboot jager HMS Dren the is gistermiddag brand uitgebroken. Twee bemanningsleden raakten daarbij ernstig gewond en twee mannen worden vermist. Volgens de marinevoorlichtingsdienst heeft men de brand inmiddels onder con trole. Over de oorzaak is nog niets te zeg gen. De Drenthe bevindt zich ten noorden van Venezuela, halverwege Barbados en Curasao. Het stoomt op naar dit laatste ei land, waar het -de HMS Rotterdam als sta tionsschip moet vervangen. De Drenthe heeft inmiddels assistentie gekregen van de Rotterdam en van een Neptune van de Koninklijke Marine. DEN HAAG Een verkeersregel die al het van rechts komend verkeer voorrang geeft, zal nog op zich laten wachten. Volgens mi nister Tuijnman van verkeer moet dit on derwerp nog eens door een interdepartemen tale commissie worden onderzocht. Hij zegt dit in een brief aan de Tweede Kamer. De Kamer had in meerderheid om een dergelij ke verkeersregel gevraagd tijdens de behande ling van de begroting van 1979. Tuijnman denkt aan een scheiding tussen ver- keers- en verblijfsgebieden en wil bezien of niet alle voorrangsregelingen verandering be hoeven. Hij wijst verder op de gewenning van het verkeer aan een nieuwe regeling, vandaar dat hij begeleiding, met voorlichting, ook nog eens wil bekijken. Op basis van ervaringen in het buitenland wil Tuijnman ook nog eens op nieuw bekijken of, en zo ja onder welke voor waarden, de wens van de Kamer uitgevoerd kan worden. Kindertehuizen door BM bezet AMSTERDAM Vier kin- dertehuizen (in Amsterdam, Zutphen, Den Bosch en Gro ningen) zijn gistermiddag bezet door leden van de Be langenvereniging Minderja rigen om te protesteren te gen de 25 miljoen gulden die het ministerie van justitie de tehuizen volgend jaar wil laten bezuinigen. Volgens de vereniging zal door de maatregel de toestand in de tehuizen nog erger worden dan deze al is. DEN HAAG De voor ons land nood zakelijke bezuinigingen zullen er onge twijfeld toe leiden dat de mensen min der gaan uitgeven. Dat kan voor de voedingsmiddelenindustrie een pas op de plaats betekenen, zo al niet een da ling. Minister Braks van landbouw en visserij sprak die verwachting gisteren uit in een openbare vergadering in Den Haag van de Nationale Coöperatieve Raad -Voor Land- en Tuinbouw. Een kwart van wat er in Nederland wordt geconsumeerd komt uit het buitenland en een groot ge deelte daarvan (thee, koffie, citrusfruit) kunnen we zelf niet produceren. Maar veel ernstiger vindt Braks dat er steeds meer produkten worden ingevoerd die we wèl zelf kunnen voortbrengen. De invoer van dergelijke produkten moet worden te ruggedrongen, waarbij een concurrerende" prijs en een goede kwaliteit van groot be lang zijn. Lagere prijzen kunnen worden bereikt door een economisch beleid van loonmatiging en inflatiebestrijding. (Vervolg van de voorpagina) Premier Van Agt en FNV-voorzitter Kok drukken elkaar de hand voor het overleg in de Stichting van de Arbeid. Tussen hen in FNV-vice-voorzitter Spit. FNV-voorzitter Kok noemde de bijeenkomst van gisteren in de Stichting van de Arbeid een formaliteit, omdat de nadere voorstel len van het kabinet nauwelijks een wijzi ging inhielden ten opzichte van eerdere sug gesties. De vakbeweging wil de minima he lemaal sparen, dan zouden de overige per centages maar stijler moetern oplopen. De FNV wil bovendien de prijscompensatie in- Acties tact houden. Wel zou met haar te praten zijn geweest over aftopping van prijscompensa- Dat neemt niet weg, dat Kok gisteren reeds ac tie en vakantiegeld. ties aankondigde. „Wij hebben onze leden altijd „Men wordt ér eerder beter dan slechter van. Een lage loonkostenstijging is goed voor onze economie. Ze beperkt de inflatie en de praktijk in andere landen wijst uit, dat weinig inflatie weinig werkloosheid betekent. Men moet in zien, dat we bezig zijn met afkicken van de verslaving van een voortdurende economische groei". PVDA-ONDERZOEK: DEN HAAG Een groot aantal personeeladvertenties zijn nog steeds discriminerend voor man of vrouw. De invoering van de wet voor gelijke behandeling van mannen en vrou wen in maart van dit jaar heeft nauwelijks invloed gehad op de discriminatie in advertenties. Dit is het Tweede^Ka- merlid Rie de Boois (PvdA) gebleken uit een onderzoek dat zij heeft laten instellen naar het discriminerende karakter van personeelsadvertenties in een zestal dagbladen. Mevrouw De Boois vindt dat er sancties moeten komen tegen adverteerders die blijven discrimineren. Zij denkt er daarbij aan overtreders te verplichten een nieuwe en dan juiste advertentie te plaatsen nog tijdens de sollicitatietermijn. Zowel voor als na het inwerking treden van dè wet is onderzoek gedaan naar het percentage discriminerende advertenties per pagina personeel-» sadvertenties. Na invoering lag, afhankelijk van het dagblad, het percentage foute advertenties per pagina tussen de 7 en 25 procent. Naast deze foute advertenties is er ook nog eens een dubbel zo groot aantal twijfelachtige personeelsadvertenties, waarin niet duidelijk is of zowel mannen als vrouwen in aan merking komen. Voet weer aangenaaid SLIEDRECHX In het gemeentezieken huis van Sliedrecht is dinsdag de bijna ge heel afgesneden voet van een 55-jarige man uit die plaats weer aangenaaid. De man raakte zijn voet bijna kwijt toen tijdens zijn werk op de Slie- drechtse werf Vós een metalen deur van tafel gleed en op zijn voet te recht kwam. Hij is daar na in allerijl naar het zie kenhuis afgevoerd. Het is nog niet zeker of hij zijn voet weer normaal zal kunnen gebruiken. CNV-voorzitter Van der Meulen zei, dat de uit ruil van een stuk prijscompensatie voor belas tingverlaging voor één keer nog wel aanvaard baar zou zijn, maar tegen het betrekken van de vakantiebijslag in de matiging verzette hij zich. Van der Meulen vond dit ook niet nodig, want volgens hem valt de omvang van de prijscom pensaties volgend jaar dusdanig mee, dat ook zonder de vakantietoeslag aan te tasten de loon kostenstijging tot 5,5 pet. beperkt zou blijven. De verontwaardiging van Kok had vooral be trekking op het feit, dat Albeda ooit verklaarde dat hij weliswaar graag de loonkostenstijging zou willen terugbrengen van 8 naar 6 pet., maar niet zou ingrijpen als ze toch op 8 pet. zou voorgehouden, dat contracten heilig zijn en dat je niet tijdens de loop ervan de barricaden op mag gaan. Maar nu tast de overheid zelf afge sloten contracten aan. Op de juridische gevol gen daarvan gaan we ons bezinnen. Tot massale openbare demonstraties zal het deze keer niet komen, maar wel zal er in bedrijven en be drijfstakken druk op de werkgevers worden uitgeoefend om meer banen te scheppen nu zij aanzienlijk minder loonkosten te dragen krij gen, dan op grond van de cao's te verwachten viel. Dat zal een heel belangrijk actiepunt wor den", kondigde Kok aan. Werkgeversvoorzitter Van Veen verklaarde, dat hij liever via afspraken tot loonkostenmati- uitkomen. Door nu toch in te grijpen en dan ging zou zijn gekomen, nog in heviger mate, nl. na minder dan 5,5 pet., pleegt Albeda volgens Kok woordbreuk. De minister wees er echter op, dat hij de opvat ting van het parlement volgt en zonder ingreep door de Kamer toch wel hiertoe gedwongen zou worden. Hij zei, dat het ingrijpen slechts uit een partiële loonmaatregel zal bestaan en dus niet overige elementen in cao's zou betreffen. Dit is volgens hem niet nodig, omdat er bij afgesloten cao's al sprake is van matiging, terwijl hij erop vertrouwt dat er in nog af te sluiten cao's geen uitspattingen zullen voorkomen, die het verlies van een stuk prijscompensatie weer zouden moeten goedmaken. Zouden er toch excessen komen, dan is een hardere maatregel te ver wachten. „Een algehele waterdichte loonmaat regel zou nu teveel overhoop halen", aldus de minister. Hij verwachtte dat iedereen de zin van zijn ingrijpen zou inzien. hij was er toch wel voldaan over dat de overheid nu dat niet wilde lukken haar verantwoordelijkheid zal nemen. Van Veen had liever gezien dat de 2,5 pet. matiging geheel op de prijscompensatie zou drukken. Tegen de aantijging, dat vele werkge vers dan toch maar zelf duurdere cao's hebben afgesloten, terwijl zij nu een loonmaatregel toe juichen, verweerde hij zich met de opmerking, dat de situatie per bedrijfstak kan verschillen en dat vrijwel steeds het voorbehoud van een eventueel andersluidend centraal akkoord was gemaakt. Hoewel er na het mislukte gesprek van gisteren een duidelijke verkoeling tussen alle partijen is ontstaan, is er toch wel een voorzichtige bereid heid om met elkaar te blijven spreken in de Stichting van de Arbeid over werkgelegen heidsvraagstukken. Informele contacten tussen partijen lijken hiervoor openingen te bieden. JriiXTin11aÜ 7an ?e lozinSsvergunning van de ka- middeld 130 kilo chloride per seconde op r w,^(ye-am)KCa "mijnen in de Elzas. de Rijn lozen. De Stichting ReinwateV Rijncommissie WaterleidingbedriJ- voert al langer een proces tegen de kali ven (RI WA) zullen samen met de mijnen in naam va£ enkele Westlandse Stichting Keinwater in Straatsburg Op grond van die vergunning, die eind dit tuinders. Door de vertragingstactiek van beroep aantekenen tegen verlenging jaar afloopt, mag de industrie jaarlijks ge- de mijnen duurt dat proces nu al vijf jaar. MORGEN WAARSCHIJN LIJK DROOG DE BILT - In de afgelopen1 nacht kwamen naast opklarin gen, voornamelijk in de kust-^ gebieden, enkele buien voor- Deze waren in het algemeen licht. Alleen in Vlissingen werd 3mm afgetapt. Verder was er weinig wind, zodat de temperatuur in het binnenland tot een paar graden onder nul, kon dalen. Gedurende het ko mende etmaal dringt geleide-» lijk warmere lucht vanuit het westen tot over ons land door. De buienkans neemt dan ook verder af. Alleen in het noor den kan vannacht nog een en kel buitje vallen. Het zal waar schijnlijk ook in het binnen^ land niet meer vriezen. Mor-r gen overdag zullen wolkenvel den over ons land drijven, waarbij het waarschijnlijk droog blijft. De zuidwestelijke wind voert lucht aan, waarin het kwik plaatselijk tot om streeks 10 graden kan ooloDen. Vooruitzichten voor zaterdag:' opklaringen, maar ook enige tijd regen. Middagtemperatuur ongeveer 8 graden. Weersvooruitzichten in cijfers" voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: omstreeks 4 gra den. Max. temp.: omstreeks 8 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 30 procent. Weersgesteldheid Z.-Limburg reger i gisteren Max Min Neer- Barcelona geh.b Franktort Genéve Klagenlurt sneeuw Kopenhagen n.ontv. Lissabon onbew. 18 17 0.6

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13