CeicUe <3owuml Chaos in Madrid bij opening van conferentie Sigaretten, borrel en benzine op 1 januari duurder Kamer wil alleen ommezwaai bij pvda echte minimuminkomens ontzien malrik erongelukt Libische terroristen krijgen opleiding in Belgische Kempen Fietser na aanrijding overleden Kostbaar ei gekraakt Soy. I0thekersdi|k 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - 8(-redacteur: Wim Bui|teweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - onnementen: kwartaal 46,30; jaar 173,70: losse nummers: 60 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Woensdag 12 november 1980, 71e jaargang no. 21810 Alledaags verhaal Hongaarse film „Een alledaags verhaal" over ongeneeslijk zieke vrouw die nog wil hu wen op Ned. I om 20.20 uur. Om 22.40 uur Studio Sport met voetbal en tennis. Op Ned. II om 18.59 uur „Dub belleven" over de kinderen van gastarbeiders en om 21.25 uur pop in de '80-er jaren. Bewolkt Eerst opklaringen, morgen overdag wolkenvelden, maar waarschijnlijk tot de avond droog. Weinig verandering in temperatuur. Morgen zon: 7.55 - 16.48. Schev. hoogw.: 6.03 - 18.08. Laagw.: 1.30 - 13.48. DRID De bekende Russische ident Andrei Amalrik (43), schrij- van het boek „Haalt de Sovjet- b 1984", is vannacht bij een ver- dongeval in Spanje om het leven omen. Het ongeluk gebeurde zo'n ;ilometer ten noordoosten van Ma- I. Amalrik werd in 1976 uit de jet-Unie verbannen en kwam te lt in Utrecht. Een jaar later ging ïaar de Verenigde Staten, waar hij ap heden woonde. Amalrik was in nje met het oog op de conferentie veiligheid en samenwerking in pa, die momenteel in Madrid dt gehouden. Acht doden bij voetbalduel BENIN Bij vecht partijen na afloop van een voetbalwedstrijd in de Nigeriaanse stad Benin zijn acht toe schouwers om het le ven gekomen. Volgens een bericht van radio Nigeria vonden de vechtpartijen plaats na een wedstrijd uit de halve finales om de beker van Afrikaanse landskampioenen, tus sen Conon uit Yaoun de in Kameroen en Bendel Insurance uit Nigeria. De club uit Kameroen won. Jokt Nancy Reagan over haar leeftijd? WASHINGTON Wordt Nancy Reagan, aanstaande eerste dame van de Vere nigde Staten, op haar eers tkomende verjaardag al 60 of, naar ze zelf beweert, 'pas' 58? In een dit jaar verschenen biografie staat als geboortejaar van me vrouw Reagan 1923, maar in het archief van het Smith-college in Massa chusetts waar Nancy stu dent was, wordt als haar geboortejaar vermeld 6 juli 1921. Amerikaanse kran ten hebben de tegenspraak gisteren gesignaleerd. Eerlijke vinder wordt miljonair TOKIO De Japanse vracht wagenbestuurder Isao Onoeki is gisteren op het politiebureau in Tokio de kleine 1 miljoen gulden op gaan halen die hij acht maan den geleden in een doek gewik keld op straat had gevonden. Aangezien afgelopen zaterdag de termijn verstreek waarbinneh de rechtmatige eigenaar zijn be zit kon opeisen, is de 42-jarige Onoeki nu miljonair geworden. Als de belasting haar deel heeft opgeëist, zal de vrachtwagenrij der ongeveer 950.000 gulden overhouden. IN LEMY-AFFAIRE Onderzoek naar bewijsmateriaal Sociaal Fonds Bouwnijverheid DEN HAAG/LEIDEN Officier van justitie, mr. H.J. den Os, gaat een onderzoek instellen naar de totstand koming van „vervalste" processen-verbaal die door de Stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid (SFB) zijn opgemaakt in verband met de kolossale miljoenen fraude in de bouwwereld, de zogeheten „Lemy-affaire". Een en ander werd gisteren door mr. Den Os toegezegd, nadat de advocaten van de drie verdachten in deze kwestie hem hadden meegedeeld, aat zij de ambtena ren van de SFB eventueel het plegen van valsheid in geschrifte en meineed ten laste willen leggen. Pagina 3: Meineed werpt duister licht.» Bed van Napoleon onder de hamer BERN In Bern wordt bin nenkort het huwelijksbed van Napoleon onder de hamer ge bracht op een veiling van voorwerpen uit de Franse kei zertijd. Het van mahonie, brons en met beeldjes verluch tigde bed, dat naar verwach ting meer dan 140.000 gulden op moet brengen is volgens de overlevering gemaakt voor het huwelijk dat op 1 april 1810 voltrokken werd tussen Napo leon en aartshertogin Marie Louise van Oostenrijk. Veteraan uit ver verleden Een klein jongetje in Parijs was gisteren zeer geïnteresseerd in de maar liefst 42 medailles die de 91-jarige Franse veteraan Pierre Recorbe in de Eerste Wereldoor log verzameld heeft. Hij had ze allemaal opgespeld ter gelegen heid van de 62e herdenking van het einde van die oorlog. Een eenzame demonstrant stond gisteren voor het gebouw in Madrid waar de Europese Veiligheidsconferentie van start ging. Het was een Amerikaanse geestelijke, afkomstig j uit Litouwen. Hij liet bloed uit zijn armen lopen op de vlag _n de Sovjet-Unie uit protest tegen de „Sovjet-repressie Litouwen". (Van onze speciale verslaggever Rik in't Hout) MADRID Vooral dankzij een Nederlands initiatief is de tweede toetsingsconferentie over veiligheid en samenwerking in Europa (CVSE) gisteravond toch officieel in Madrid van start gegaan. Daarmee zijn de talloze problemen tus sen de diverse delegaties echter allerminst op gelost, hetgeen het duidelijkst werd aange toond door het feit dat de conferentie onmid dellijk na de opening weer werd geschorst. De opening, verricht door de Spaanse minister Perez Llorca (buitenlandse zaken), vond in fei te alleen doorgang, omdat niemand het aan durfde de conferentie stuk te laten lopen door haar eenvoudig niet te laten beginnen. Het was 20.50 uur toen de Nederlandse ambassadeur Van Dongen zijn „stunt" uithaalde. Hij verklaarde niet langer steun te kunnen geven aan het almaar laten stilstaan van de klok. Tot dit laatste had men maandagavond om 23.57 uur besloten om. zoals op de eerste toetsingsconferentie in Belgrado was afgesproken, de voorbereidende besprekin gen op 10 november 1980 te kunnen voltooien. Bijna een etmaal later, was men echter verder van een compromis^ over de agenda verwijderd dan ooit. In het Westerse kamp kreeg men toen de stellige indruk dat de Russen de klok even voor twaalven dinsdagavond wel weer in beweging wilden zetten, zodat zij onmiddellijk daarna konden con stateren dat de elfde november verstreken was zonder offi ciële opening. Aangezien de openingsdatum ook in Belgra do zeer plechtig was afgesproken, zouden de Russen ver volgens met de armen onschuldig omhoog geheven weg kunnen gaan. Pagina 14: Vervolg DEN HAAG De regering wil op 1 januari aanstaande de prijs van een pakje sigaretten met een kwartje verhogen, waardoor de meeste sigarette- merken ƒ3,25 per pakje gaan kosten. De prijs van een pakje shag zal naar verwachting met 20 cent stijgen. Ook wil de regering de benzineprijs met 1 cent verhogen en de prijs van gedis tilleerde dranken met 60 cent. Het voornemen om de genoemde accijnzen te verhogen was vo rige week al door minister Albeda (sociale zaken) aangekondigd. Tot nu toe was echter nog niet bekend, hoe groot de prijs stijgingen zouden worden. Zowel de organisaties uit de tabaksindustrie en de tabakshandel als de bond van garage houders (BOVAG) hebben aangekon digd, fel te zullen protesteren tegen de voorgenomen verhogingen van de accijnzen op tabak en benzine. krant ontvangen? Bel 18.00 en 19.00 uur ler 071-122248 en per koerier wordt de krant >g nabezorgd. irveling Met tegenzin naar zijn werk kan ongelukken veroor- pn. vervelende werksituatie Mensen agressief maken. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL In het Belgische Lommei, twintig kilometer onder Eindhoven, bevinden zich vijftien Libiërs, die daar een theoretische en praktische opleiding krijgen in het ge bruik van wapens. Het betreft wapens en munitite die wor den ver- vaardigd door de fabriek PRB (Poudreries Reünies de Belgique) in Balen, enkele kilometers van Lommei, ten behoeve van het Libische bewind van kolonel Ghadaffi. De vijftien Libiërs zijn al sinds eind augustus in België. Ze krij gen hun theorielessen in een hotel in Lommei, terwijl ze praktij kervaring opdoen op tèrreinen die door de fabriek PRB van de gemeente Lommei zijn gehuurd. De opleiding zal duren tot 20 november. Een en ander is gistereh in België onthuld door de socialistische volksvertegenwoordiger Louis Vanvelthoven. PRB in Balen blijkt in februari van dit jaar van de Belgische re gering toestemming te hebben gekregen voor leveranties tot een bedrag van 420 miljoen gulden aan Libië. Het gaat vooral om granaten en mijnen. De bestellingen gaan met hele treinladin gen naar Zeebrugge, vanwaar het wapentuig wordt verscheept. Vanvelthoven wil weten of het niet zo is, dat de Belgische rege ring toestemming heeft gegeven voor een militaire opleiding op Belgisch grondgebied aan onderdanen van een niet-NAVO-land. Het kamerlid wijst erop dat het bewind in Libië terroristen op leidt en bewapent, eigen „dissidente" diplomaten in het buiten land vermoordt en Irak steunt in de oorlog tegen Iran. Vanvelthoven deed zijn onthullingen terwijl België natio- nale feestdag (11 november. Wapenstilstanddag) vierde ter herden king van het einde van de Eerste Wereldoorlog. „België dat zo graag zijn vredelievendheid benadrukt, is dringend aan zelfon derzoek toe", aldus de volksvertegenwoordiger. Van der Doef DEN HAAG Ook de PvdA wil niet langer de koopkracht van alle mini muminkomens handhaven. Tijdens het debat over de begroting van sociale za ken in de Tweede Kamer heeft PvdA-woordvoerder Jaap van der Doef zich ge schaard achter pleidooien van werkgeversorganisa ties en de regeringspar tijen CDA en VVD om een onderscheid te maken tus sen echte minimumlijders en mensen met het laagste inkomen die daarnaast nog aanvullende inkomsten bronnen hebben, zoals ao- w'ers met een pensioen en leefeenheden met twee mi nimuminkomens. Van deze groepen zou wel de gelijk een inkomensoffer mo gen worden gevraagd, vindt Van der Doef. Alleen de echte minimumlijders zouden .moe ten worden ontzien: hun koop kracht zou volgend jaar op peil moeten blijven. Door deze opmerkelijke stel- lingname van de socialisten te kent zich in de Tweede Kamer een ruime meerderheid af voor een herziening van het koopkrachtbeleid. Niet alleen Van der Doef sprak zich giste ren met zoveel woorden uit voor een scherper onderscheid in minimuminkomens. Ook De Korte (VVD) hield hier voor een vurig pleidooi. Hij wees erop dat van de 400.000 minimumloners die Nederland telt er zeker 80 procent jeugd- loners of „tweede-inkomens- verschaffers" zijn en dat slechts 20 procent van hen echt moet rondkomen van al leen maar een minimuminko men. Van de 1,3 miljoen ao- w'ers heeft ongeveer een mil joen nog een aanvullend pen sioen. Ook hier is dus maar een kwart echt op een mini mumuitkering aangewezen. CDA-woordvoerder Hermsen sloot zich bij de opmerkingen van PvdA en VVD aan. Voor de drie grote partijen in de Kamer is het zeer de vraag of alle minimuminkomens extra koopkrachtbescherming moe ten krijgen. Van der Doef, De Korte en Hermsen vroegen de bewindslieden van sociale za ken de echt kwetsbare groe pen onder de minima te selec teren en een mogelijkheid te zoeken voortaan alleen hun inkomen te ontzien. Pagina 15: „PvdA kraakt beleid minister Albeda" Verveling leidt tot stress GRONINGEN „Stress als zonder hoogleraarschap in gevolg van verveling is een de verkeerskunde aan de algemeen probleem en van universiteit van Groningen bijzonder grote omvang". aanvaardde. De stress leidt Dit signaleerde dr. J. O'Han- op zijn beurt weer tot onge- lon gisteren in een redevoe- lukken, aldus O'Hanlon, bij- ring waarmee hij zijn bij- voorbeeld in het verkeer. LEIDEN De heer A. Schoonderwoerd den Beze- mer (60) is gisteren na een aanrijding met een vracht wagen op de Breestraat overleden. De Leidenaar fietste om streeks kwart over een, vol-' gens getuigen nogal slinge rend, over de Breestraat. Ter hoogte van boekhandel De Slegte werd de man door een vrachtwagen, bestuurd door een 41-jarige Katwijker, inge haald. Toen de vrachtwagen de man halverwege gepasseerd was, werd hij geraakt. Het slachtoffer kwam te vallen en werd vermoedelijk door een van de wielen van de aan hangwagen overreden. Later die dag overleed de man in het Diaconessenhuis. ADVERTENTIE le internationale OUDE KUNST- EN ANTIEKBEURS 'OUDT-'S GRAVENHAEGHE' Nederlands Congresgebouw, Den Haag. Met 55 nederlandse, belgische, franse, italiaanse en engelse antiquairs. Za. 15 t/m 23 nov. Genève Een rijk versierd paasei van de Russische edel smid Faberge - die dergelijke eieren placht te maken voor de tsaar om ze met Pasen ten ge schenke te geven aan de tsarina - dat vandaag bij So- theby in Genève ter veiling zou worden den, is maandag in het was tentoon ge steld, kapot ge sprongen. Het ei, een van de zeventig met juwe len bezette tafel stukken die Faber ge gemaakt heeft, heeft de warmte van de lampen die erop gericht waren, niet weerstaan en het rood van het email is gesmolten. Het ei waarvan de waarde werd ge schat op 200.000 Zwitserse frank (plm. 240.000 gul den) is uit de vei ling genomen. Een woordvoerder van Sotheby trok in twijfel of het email het oorspronkelijke Auto botst na uitwijkpoging NOOTDORP Een 24-jari- boom botste bij een poging ge student uit Delft is van- uit te wijken voor een tegen- nacht rond kwart óver een ligger. De man moest zich gewond geraakt, toen hij op met hoofdwonden onder be de Brasserskade nabij Noot- handeling stellen in het Hy- dorp met zijn auto tegen een politus-ziekenhuis in Delft. 5Qr .v J' J

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1