Spanjaarden in problemen door valse nietigverklaring huwelijk kerk wereld Twee maal winst voor Leidse zaal voetbalselectie Paus: waardigheid vrouw bevorderen KORTE METTEN LEIDSE COURANT DINSDAG 11 NOVEMBER 1980 p nu Een werkelijke bevordering van je plaats van de vrouw in de laatschappij moet naar de me- jing van paus Johannes Paulus jl vóór alles daarin bestaan, dat \e waardigheid van de vrouw wrdt opgewaardeerd. In Gods ilan, aldus de paus, is de vrouw elijkwaardig aan de man. Jaar opwaardering verdient volgens em ook de roeping van de vrouw tot chtgenote en moeder en tot een vrije en erantwoordelijke medewerking aan de rote opgaven van deze tijd. De paus zei it gisteren in Rome tot de elfhonderd eelnemers aan het vijfde internationale jngres over het gezin, ij constateerde in de maatschappij van u een grote openheid voor de situatie, aarin de vrouw verkeert. Er is hier en aar zelfs sprake van een overgevoelig- eid daarvoor, meende hij. De paus had ritiek op bewegingen, die de bevrijding an de vrouw zoeken in afwijzing van e speciale roeping tot echtgenote en loeder en in een kopiëring van de posi- e van de man. |e paus zei, dat de vrouw een geheel ei- én bijdrage aan de maatschappij kan' pven en een goede invloed kan uitoefe en op de vermenselijking van de maat- happij. Hij benadrukte echter, dat in >t arbeidsproces de vrouw niet om eco- jmische motieven te zwaar mag wor- >n belast of op ongunstige tijden moet erken. Dit geldt met name, wanneer de ouw haar gezin heeft te verzorgen en Barnaast in het arbeidsproces is opgeno- In Spanje is een winstgevende handel ontstaan in valse nietigverklaringen van huwelijken, zo meldt het serieuze tijdschrift „Cambio 16" uit Madrid. Dit heeft tot gevolg, dat talrijke Spaanse mannen en vrouwen, die in goed vertrouwen opnieuw een huwe lijk zijn aangegaan, nu een proces we gens bigamie te wachten staat. Volgens het blad heeft een internationa le bende op grote schaal vervalsingen gemaakt van nietigverklaringen van hu welijken door kerkelijke rechtbanken. Hiervoor zijn dergelijke rechtbanken in Zaire en andere Afrikaanse landen uit gezocht. De documenten vertonen wel een offcieel aandoend zegel, maar het is een uit Italië afkomstige vervalsing. Tot dusver kent Spanje geen echtschei ding. De enige mogelijkheid voor de kat holieke Spanjaarden is de nietigverkla ring van hun huwelijk door een kerkelij ke rechtbank. Volgens „Cambio 16" heb ben de kerkelijke rechtbanken in Zaire kunnen aantonen, dat de documenten niet van hen afkomstig zijn. Volgens het Zwitserse persbureau KIPA, dat ook over de affaire bericht, komen jaarlijks bij de kerkelijke rechtbanken in Spanje vijfduizend verzoeken om nietig heidsverklaringen binnen. Alleen al in het bisdom Madrid zouden zeshonderd valse verklaringen in omloop zijn. De kerkelijke rechtbank van dit bisdom heeft juristen aangezocht om een en an der uit te zoeken. De wetsvoorstellen voor invoering van de echtscheiding zijn op het ogenblik in behandeling in het Spaanse parlement. Verwacht wordt, dat de wet nog vóór Kerstmis in het staats blad zal worden gepubliceerd. Paus Johannes Paulus II wordt in fe bruari op de Filippijnen verwacht. Dit hebben vertegenwoordigers van de katholieke kerk in Manilla meege deeld. Hoewel van de zijde van het Vaticaan nog geen officiële bevesti ging hiervan is gegeven zijn de voor bereidingen op de Filippijnen al be gonnen. Daarbij wordt uitgegaan van een bezoek van vijf dagen, onder meer aan de hoofdstad Manilla, het eiland Cebu, de leprozerie Culion, een van de grootste van de wereld en Davao op het eiland Mindanao. Op de Filippij nen hoopt men, dat de paus tijdens zijn bezoek de leek Lorenzo Ruiz za lig verklaart. Deze werd in de zeven tiende eeuw door de Japanners te rechtgesteld, omdat hij weigerde zijn geloof op te geven. tentoonstelling te zien van werk van de uit Rusland afkomstige Israëlische kun stenaar Marc Chagall. Er zijn 120 origi nele lithografieën, etsen en enkele re producties te zien, onder meer betrek king hebbend op gebeurtenissen uit het Oude Testament. Voorts een in Amerika vervaardigde serie met betrekking tot het boek Exodus en een samenvatting over het ontstaan van het Jeruzalemse raam „De stammen van Israël", van de eerste schets af tot het voltooide werk. Mgr. Thomas P. Kelly, secretaris-ge neraal van de bisschoppenconferentie in de Verenigde Staten, heeft een be roep gedaan op de Amerikaanse rege ring om de militaire steun aan El Sal vador stop te zetten en zich niet meer te mengen in de binnenlandse aange legenheden van dit land. Mgr. Kelly zegt in zijn verklaring namens het Amerikaanse episcopaat, dat er in El Salvador een campagne tegen de kerk wordt gevoerd die in de afgelopen we ken heeft geleid tot de dood van ver scheidene katholieken, die pastoraal en sociaal werk deden. Dit jaar zijn er naar schatting vijfduizend burgers, voor het meercndeel boeren, bij ge welddaden in El Salvador om het le ven gekomen. „Waar de os verschijnt, verdwijnt de mens" is de titel van een brochure, waarin een groepje Braziliaanse boeren vertelt over hun verzet tegen het optre den van investeerders, die de boeren hun land ontnemen. De brochure is ver schenen in de Latam-reeks, een uitgave van de actie „Solidaridad". Deze inter kerkelijke actie voor Latijns-Amenka voert dit jaar haar campagne, die in de cember wordt afgerond, onder het motto ..Het land voor wie het bewerkt", waarin bijzondere aandacht wordt gegeven aan, onder meer, de strijd van de Braziliaanse boeren. Van de kerkelijke „Pastorale Commissie van de Grond" krijgen deze boeren veel steun. Paus Johannes Paulus II heeft kardi naal Stefan Wyszynski overreed om voorlopig aan te blijven als aartsbis schop van Warschau en primaat van Polen. Kardinaal Wyszynski (79) heeft herhaaldelijk te kennen gege ven, dat hij zich wenste terug te trek ken uit het openbare leven. Wyszyns ki had de afgelopen week verscheide ne ontmoetingen met de paus. Naar verluidt is de paus van mening, dat Wyszynski's leidersschap momenteel van wezenlijk belang is voor het over wegend rooms-katholieke Polen. Missiecollecte in Duitsland lager door bezoek paus Dc opbrengst van de collecte in West-Duitsland op Wereldmissie dag. die daar op 26 oktober werd gehouden, zal waarschijnlijk twintig procent lager zijn dan vorig jaar. Toen registreerde de katholieke missie-organisatie „Missio" te Aken een opbrengst van ongeveer 160 miljoen gul den. „Missio" wijt dit teleurstellend resultaat aan drie factoren. Ten eerste viel Wereldmissiedag dit jaar in de herfstva kantie. voorts werd op dezelfde zondag de herderlijke brief over het pausbezoek voorgelezen en tenslotte blijken vele katholieken geïrriteerd te zijn over de kosten van het bezoek van de paus, die rond twintig miljoen bedragen. In veel collectezakjes bevond zich geen geld maar de aansporing het geld voor de jonge kerken maar bij de paus te ha len. Andere katholieken hebben de op roep van de bisschoppen om wat minder royaal met geld om te gaan al te letter lijk genomen, zo'als uit brieven bleek. Functionarissen van ..Missio" hebben ook kritiek uitgeoefend op het reispro gramma van de paus. Terwijl deze de of ferbereidheid van de Duitse katholieken voor de derde wereld beklemtoont, komt deze waardering niet in het routeschema tot uitdrukking. Aken en Essen zijn in de derde wereld bekender dan Osna- brück of Fulda. Met een bezoek aan de eerste twee plaatsen zouden ook de 8200 Duitse missionarissen worden geëerd, al dus mensen van „Missio", die het ken merkend noemden, dat de Duitse bis schoppen pas reageerden op de uitspraak van de paus over de offerbereidheid, toen er kritiek op de kosten van het be zoek kwam. WADDINXVEEN Op de tweede speelavond van de zaalvoetbalselectiewedstrij den van het district West II is het team van de Afdeling Leiden goed voor de dag ge komen. Zo werd Rotterdam in een uitstekende wedstrijd met 2-0 verslagen en dolf ook Gouda tegen de Leide- naars het onderspit: 2-1. Ten opzichte van het team dat twee weken geleden in sport hal De Sniep in Waddinxveen in actie kwam was de Leidse ploeg nauwelijks gewijzigd. Koosjardin-speler Gé Dubbel- deman had de plek van de vo rige keer niet opgekomen Jos Faas ingenomen. Doelman Wim Visser was er niet bij. Dit keer werd de voorkeur gege ven aan Cees van de Wiel die veertien dagen geleden overi gens ook al van de partij was. A.s. woensdag 21.15 uur WATERPOLOWEDSTRIJD DEZIJL/LGB-HZC/R 5-MEI-BAD Advertentie aangeboden door Mercasol/ML-station Perquin. Sportwereld MDNCHEN Slobodan Ka- car, de Olympische kampioen boksen in het halfzwaarge- wicht, wordt prof. De 23-jarige Joegoslaaf, die in Moskou de Pool Skrzecz op punten ver sloeg, heeft een contract gete kend bij de Westduitse mana ger Willy Zeiler. LONDEN De Britse atleten kunnen in de komende jaren op een financiële steun van bijna twee mijoen pond ster ling, rekenen, zo'n 8 Vi miljoen gulden. Het geld is beschik baar gekomen door een over eenkomst tussen de atletiek- bond en de BBC, die een loop tijd heeft van vier jaar. De rest van de selectie bestond uit: Cees de Roode, Peter Gijs man. Koos Bekooy (Koosjar din), Peter Hogewoning (Van der Plas BMW), Jan van der Reyden, Bennie de Roo (van Ropyen Kaas). Vooral in de wedstrijd tegen Rotterdam speelde de Leidse ploeg een prima partij zaal voetbal. Via uitstekend lopen de combinaties werd het ver--" dedigend spelend Rotterdam in vijfentwintig minuten tijd twee keer goed uitgespeeld. Koos Bekooy tekende voor beide doelpunten. Het tweede duel, met Gouda, verliep voor de Leidse ploeg wat minder soepel. Gouda werd weliswaar met 2-1 ver slagen (Cees de Roode en Gijs man (strafschop) scoorden) maar de Leidse selectie was nauwelijks meer in staat een goede combinatie uit te voe ren. De zaalvoetballers uit West II hebben hun werk gedaan, het woord is nu aan de keuzehe ren die voor de taak staan een districtsteam samen te stellen. Tips voor Nootdorp NOOTDORP Elf drave- rijen staan morgenmiddag op het programma van de draversbaan Nootdorp. De eerste start is om half drie. Onze tips: LISSEPRIJS: Torero Cavaljos, Super Rara en Titia Pride. VOORSCHOTENPRIJS: Saffier Anjo, Storm Holiandia en Sief. HILLEGOMPRIJS: Sonja Prise. Ta- eaud Hazelaar en Stefano Hanover. STOMPVVIJKPRIJSteersl afdeling) Samba du Bois, Sesar en Prinses Marlies. SANTPOORTPRIJS:(eerste afde ling): Rietje P. Riamiko en Speedy Avo. RODETNPRIJS (eerste afdeling): Oona Olivier. Rakker T en Patrijs Beiwin. SANTPOORTPRIJS: Tadira Loo. Si grid en Pipi Kid. GORREDIJKPRIJS Petra Voorne. Onne Duke en Ricky Moore. BEVERWIJKPRIJS. Paarl D. Neres en Lukie B. RODENPRIJS (tweede afdeling): Re membrance Petra Bronstee en Ri- STOMP WIJK PRIJS (tweede afde ling): Special Rara. Sjors Buitenzorg en Robertus. Nieuw, 'n Filtersigaret op mannenmaat. Kort. Vol En daardoor pittiger. 25 sigaretten-f3- [OHHet Motorhuis Accu's bij Het Motorhuis Originele Shell accu's, uiterst voordelige meeneemprijzen. Al vanaf f 110,-. Splinternieuwe accu's, barstensvol energie. Nu met 2 jaar schriftelijke garantie! Ook voor uw wagen staat er een voordelige accu bij de benzine stations van Het Motorhuis aan de Plesmanlaan en Hoge Rijndijk in Leiden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9