emeente Katwijk omt 'Brittenburg' financieel tegemoet Warmond bezuinigt op schoolzwemmen Zuidpost van Reddingsbrigade wordt uitgebreid Subsidie op oud papier in Voorschoten Vierde openbare school in Oegstgeest agGio OM TOETREDING TOT SCHOOL BEGELEIDINGSDIENST MOGELIJK TE MAKEN Kosten:285.000 Motor botst tegen auto Koopman veroordeeld tot vijf jaar voor overval op PTT-auto Filiaal Leidse Spaarbank in Warmond LEIDSE COURANT DINSDAG 11 NOVEMBER 1980 PAGINA 7 „Eens gegeven blijft gegeven" NOORDWIJK Een In- woner (29) van Utrecht, die in een Noordwijks hotel wat ontspanning zocht, zag het op een ge geven moment niet meer zitten. In een schemer toestand overhandigde hij de sleutels van z'n Range-Rover aan een Noordwijker, met wie hij een dezer dagen in een etablissement van de badplaats had kennis ge maakt. „Doe er maar mee wat je wilt", zei de Domstadbe woner. De zojuist verwor ven „vriend" liet zich dat geen tweemaal zeggen. Hij r^ed met de auto weg en verdween. Een en ander werd echter opgemerkt door bekenden van de Utrechtse gast. Zij ver trouwden de zaak niet en waarschuwden de politie. „Eens gegeven, blijft gege ven", meende de Noord wijker, toen hem naar de herkomst van de wagen werd gevraagd. Een auto van zo'n J 30.000a 40.000,geef je niet zo maar weg, meenden de po litiemannen, die op onder-1 zoek waren uitgestuurd. Voor alle zekerheid stal den zij de wagen aan het politiebureau. De man bleek intussen tot de wer kelijkheid teruggekeerd. Het was helemaal zijn be doeling niet geweest om de auto cadeau te doen, bleek achteraf, en per soonlijk kwam hij z'n ei gendom weer afhalen. •SENHEIM Bewoners Huize Bernardus in Sas- houden morgen de •lijkse fancy fair in het te- aan de Sassenheimse ifdstraat: Op deze fancy verkopen de bewoners het verpleeg- en verzor- jstehuis hun eigen hand- kprodukten. Er is onder r een loterij en een teken- 1st rijd voor de jeugd. De ningstijden zijn van tien tot lalf uur, van twee tot vijf en 's avonds van zes tot ORDWIJK De Noord- i kse vereniging van vogel- 'i'X hebbers 'Vogellust' houdt -I 14 tot 17 november de lijkse vogelshow in 'Het erhuis' op het binnenter- S tussen Noteboomstraat en >ert de Grootstraat. De vo- ihow wordt vrijdagavond half acht geopend door gemeester Bonnike van irdwijk. Openingstijden vrijdagavaond tot 22.00 zaterdag van 10.00 tot uur, zondag van 11.00 tot 3 uur en maandagavond i 19.00 tot 21.00 uur. TWIJK Het Genoot- ap Oud-Katwijk organi st op vrijdag 14 november bijeenkomst in het Jeugd- s aan de Voorstraat 72. Op programma staat onder r een aantal oude zwart- :j films. Eén van de films is beeldverslag van 50 jaar van een koorreisje waarop van het oude Katwijk te is. Verder worden er dia's loond die een beeld geven i de Katwijkse vrouw van leer. De avond begint om lt uur. De entree is gratis T de leden en hun introdu- lTW'IJK Concertpianist ard Hengeveld geeft vrij- 14 november een concert de Soefitempel in Katwijk Zee. Hij speelt werken Mozart, Schumann, Da la en Debussy. Aanvang: j art over acht. Kaarten zijn coop bij K&O in Leiden (tel 141) en gebouw Tripodia •ornesplein, Katwijk) en de twijkse VVV aan de Boule- 'GSTGEEST In de Mon- sori kleuterschool aan de rt van Neslaan wordt vana- id een bijeenkomst gehou- i over het kinderboek. De ienkomst begint om acht WARMOND De raadscommissie maatschappelijk welzijn behandelde gisteren als eerste commissie de aan biedingsbrief en begroting 1981. Alleen het punt „schoolbegeleidingsdienst" riep enige discussie op. Zoals bekend is iedereen zo langzamerhand overtuigd van het nut van de dienst en vindt ie dereen dat Warmond eigenlijk wel moet toetreden. Maar de financiën ont breken. In de aanbiedingsbrief wordt voorgesteld binnen het onderwijs te bezuinigen om daardoor ruimte te krijgen voor de school begeleidingsdienst. Bezuinigen binnen het onderwijs betekent wél dat er gesneden zal móeten worden in de bestaande voor zieningen. Daarvoor worden o.m. ge noemd: schoolzwemmen en logopedische dienst. Voorgesteld wordt te onderzoeken of de logopedische begeleiding van de kinderen door het ziekenfonds vergoed kan worden. Verder wordt het leren zwemmen door sommigen als een verant woordelijkheid van de ouders gezien. De heer De Vroomen van het schoolbe stuur wees nog eens op de noodzaak van de schoolbegeleidingsdienst vooral met betrekking tot de integratie van het kleu ter- en lager onderwijs. Het afnemen van een deelpakket van de schoolbegeleidings dienst zou volgens de heer De Vroomen nauwelijks kostenbesparend werken om dat dan de 50% rijkssubsidie komt te ver vallen. De heer De Vroomen vond de fi nanciële oplossing in de richting van de sportzaal Klim Op. Het onderwijs betaalt de helft van de totale exploitatiekosten van de sportzaal en naar de mening van het schoolbestuur is dat geen terechte ver deling van de kosten. Bovendien acht het schoolbestuur de exploitatiekosten van de sportzaal uitzonderlijk hoog. Men zou daar graag een onderzoek naar ingesteld zien. KATWIJK De Zuidpost van de Katwijk- se Reddingsbrigade zal voor een bedrag van 285.000,- worden verbouwd en uitgebreid. Naast het bestaande gebouw, dat twee ver diepingen telt, zal op de begane grond een zijvleugel worden gesitueerd, waarin onder meer een bergruimte voor de nieuwe bran dingsboot en een kleine recreatieruimte zul len komen. Ook in de bouw van douches en kleedruimte is hier voorzien. Door renovatie van het bestaande gebouw zal op de bene denverdieping een EHBO-ruimte worden ge realiseerd. De Zuidpost van de reddingsbrigade is gebouwd op de fundering van een uit de Tweede We reldoorlog stammende bunker. Deze bunker is van een zodanig oppervlak, dat ook de geplan de nieuwbouw hierop zal kunnen plaatsvinden. Hoewel de oorspronkelijke plannen van de Katwijkse brigade voorzagen in de bouw van een twee verdiepingen tellende zijvleugel, kon men zich toch verenigen met het huidige ont werp van Openbare Werken. Ook de commis sies van Cultuur en Recreatie, Stadsontwikke lingen en Openbare Werken en Economische Zaken voorzagen de aanvraag van een positief advies aan de raad. De Christelijke muziekvereniging „Uitspanning na inspanning" (UNI) zal voor de aanschaf van nieuwe instrumenten een gemeentelijke subsi die van 10.000,- ontvangen, terwijl eveneens een renteloze lening van 5.000,- zal worden verstrekt. De muziekvereniging, die haar tach tigjarig bestaan viert, zal zelf door middel van acties het resterende bedrag van 20.000,- bijeen brengen. De raadscommissie van financiën en economi sche zaken kon zich verenigen met dit pre-ad- vies, maar plaatste toch enige kanttekeningen. De heer Timmermans: „Elk jubileumjaar wordt aangegrepen om een extra gemeentesubsidie aan te vragen. Het is natuurlijk duidelijk dat dit niet oneindig door kan blijven gaan". Ook zal door de commissie worden nagegaan hoe het zit met de bedragen die de muziekvereniging ont vangt voor het spelen ten bate van de verschei dene festiviteiten. De vereniging ontvangt al jaarlijks een kleine gemeentesubsidie. De tweede stormvloedkering in Katwijk zal bij de Voorstraat worden doorgetrokken tot aan de Zuidstraat. Het gebouw van het jongerencen trum „Mallegat" zal hierdoor als het ware wor den ingebouwd. Deze situatie duurt voort totdat voor het centrum vervangende ruimte is ge vonden, waarna de stormvloedkering daadwer kelijk kan worden doorgetrokken. VOORSCHOTEN De raads commissie financiën meent dat de subsidieregeling oud papier wel voor één jaar mag gelden. Ernstige twijfels zijn er over het nut van dit subsi- dievoorstel, de commissie is echter bereid om de verenigin gen, die oud papier inzamelen een extra subsidie te verlenen. De regeling garandeert een papieropbrengst van minstens 6 cent per kg. Daarnaast bete kent het ophalen van oud pa pier betekent een verminderd aanbod van huisafval. Wet houder Van Dalen lapt alle milieuzaken bij het ophalen van oud papier aan zijn laars. Het zou beter zijn indien de Leidse Vuilverbranding aan gepast zou worden aan de hui dige begrippen en ingericht werd als een terugwinningbe- drijf b.v. in de vorm van stads verwarming. Maximaal per vereniging kan 800,- subsi die op oud papier uitgekeerd worden. Grote vraagtekens plaatste de commissie bij de aanleg tijde lijke volkstuinen op het tracé van Rijksweg 11. Wil deze aanleg mogelijk zijn dan moet heel snel een verklaring van „geen bezwaar" afgegeven worden door Gedeputeerde Staten. Deze zaak ligt politiek heel erg moeilijk. De aanleg van o.a. Rijksweg-U west komt in behandeling bij de Tweede Kamer. Eerst daarna is het mogelijk voor G. S. om een verklaring af te geven. Voorschoten is fel gekant te gen de aanleg van de Rijks weg-11 west, omdat deze het dorp in twee stukken snijdt en de rijksweg geen direkte ver binding vormt met het stuk tussen Leiden en Alphen. NA EIS VAN ZES JAAR WARMOND Een 25-jarige motorrijder uit Oegstgeest is gistermiddag ernstig ge wond geraakt bij een aanrij ding op de Herenweg ter hoogte van het Bos van Kranz. De motorrijder wilde een bestelwagen inhalen maar zag niet dat zich voor de afremmende bestelauto een personenauto bevond die bezig was linksaf te slaan. De Oegstgeestenaar probeerde nog te remmen maar kon niet voorkomen dat de motor zich in de zijkant van de auto boor de. De auto werd bestuurd door een 37-jarige inwoonster van Warmond, die met de schrik vrij kwam. De motorrij der liep een zeer zware her senschudding op en is overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Zowel mo tor als auto werden zwaar be schadigd. LEIDEN/DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft de 31-jarige koopman P. van D. uit Zoetermeer veroordeeld tot vijf jaar gevangenis straf. De eis van de officier van justitie was zes jaar. De man werd verdacht van me deplichtigheid aan een over val op een PTT-auto in het Leidse winkelcentrum 'De Kopermolen'. Hierbij werd voor 95.000 gulden buitge maakt. Verder zou hij nog aan diverse andere overval len zijn medewerking heb ben verleend. De chauffeur van de PTT-auto werd op 7 maart van dit jaar door vijf mannen overvallen, op het moment dat hij 95.000 gulden bij het postkantoor aan de Kopermolen wilde bezor gen. In verband met deze overval en enkele andere ge beurtenissen heeftde Haagse rechtbank al eerder enkele verdachten tot forse straffen veroordeeld. Het groepje ver dachten zou onder meer in Wassenaar, Kortenhoef en Rijswijk actief zijn geweest met het stelen van kostbare Friese- en antieke klokken. Er zouden ook plannen zijn ge maakt om het kantoor op de veemarkt te overvallen, maar die werden verwisseld voor de overval op te PTT-auto. Ook in de Rijnstreek zijn de verdachten bezig geweest: In Bodegraven hebben zij een ju welier een ton aan sieraden af handig gemaakt. Verder heb ben ze fors zaken gedaan door met een auto ruiten van juwe lierswinkels te rammen. De verdachte ontkende iets met dit alles te maken te heb ben. Hij zei, dat hij tijdens de overval thuis rustig een kopje koffie zat te drinken, maar dit alibi bleek niet te kloppen. De officier noemde verdachte „een gevaarlijk persoon die tot alles in staat is en lange tijd uit de maatschappij verwijderd moet worden." i torenflats, die nodig gerenoveerd moeten worden. lenovatic rib uit het lijf van woningbouwvereniging L4TWIJK De algemene Irijfsreserve van de wo- igbouwvereniging „Britten- :g" zal door de restauratie de drie Katwijkse torenf- s flink worden aangetast. gemeentebestuur wil dan i nagaan in hoeverre de irheid bereid is om deze iwvereniging een aanvul de renteloze lening te ver- kken. De bedrijfsreserve de andere belanghebende, Katwijksche Bouwvereni- g, is ruimschoots voldoen- om de rstauratiekosten te ;ken. De restauratiekosten van de torenflats, die voornamelijk betrekking hebben op de bal kons, worden begroot op bijna zeven miljoen gulden. De helft van dit bedrag zal worden be taald door de overheid, terwijl de twee betrokken woning bouwverenigingen eveneens ieder voor 50% deelnemen. Voor „De Brittenburg", die twee flats in haar bezit heft, komt dit neer op een bedrag van bijna 2.4 miljoen gulden. Voor de Katwijksche Bouw vereniging is deze financiële transactie, met een bedrijfsre serve van,meer dan 22 miljoen gulden, niet onoverkomelijk en zij kan dan ook geen aan spraak maken op een aanvul lende renteloze lening van het rijk. voor „De Brittenburg", met een reserve van ruim 5 miljoen gulden (waarvan ook nog eens bijna 3 miljoen gul den binnen het bedrijf is be legd), kan dit wel problemen opleveren. Dit mede gezien het feit dat de woningbouwve reniging over een aanzienlijke bedrijfsreserve moet kunnen blijven beschikken. overheid „De Brittenburg" nog eens extra tegemoet kan komen met eqn renteloze le ning. De gemeente Katwijk heeft hierin een redelijke kans van slagen, mede gezien de uitspraak van de heer D'Ar- noud (provinciale directie) dat het rijk nog nooit een woning bouwvereniging failliet heeft laten gaan. Beide woning bouwverenigingen verspelen met deze overheidsbemoeienis overigens wel het recht om binnen 25 jaar nog eens voor een bijdrage in eventuele an dere restauratiekosten in aan merking te komen. Aan de Dorpsstraat in War mond werd gisteren het twaalfde filiaal van de Leidse Spaarbank geopend. Ter ge legenheid daarvan bood de direkteur van de spaarbank burgemeester de Vreeze een geschenk onder couvert aan als eerste aanzet voor een fonds waaruit te zijner tijd de volledige restauratie van de Dorpspomp gefinancierd kan worden, (zie foto) De Leidse Spaarbank heeft de Pomp als het ware voor de deur staan zodat het een zeer pas send geschenk genoemd kan worden. Burgemeester De Vreeze sprak waarderende woorden over de verbouwing van het pand. Met deze ver bouwing zijn alle panden grenzend aan het pleintje rond de Pomp gerestaureerd zodat de kern van het dorp een fraai aanzien heeft ge kregen. Het filiaal van de Leidse Spaarbank is niet groot maar wel kan men er voor alle bankzaken terecht. Het heeft een volledig servi ce-pakket. Mevrouw De Ko ning zal het filiaal beheren met een assistente. OEGSTGEEST Het ziet ernaar uit dat er toch eindelijk een vierde openbare lagere school in Oegstgeest wordt gebouwd. De raadscommissie openbare werken ging gis teravond tijdens een vergadering akkoord met het door het college voorgelegde ont werp voor de school, die naast de pedagogi sche academie aan de Frans Halslaan wordt gebouwd. Aanvankelijk vond men het ontwerp, gemaakt door de architect Jan Verhoeven, wat al te kostbaar. Vooral de door de architect aanbevol gen aannemer wilde men niet nemen. De ou dercommissie van de Springplankschool, waar- >r het nieuwe gebouw wordt neergezet zocht i aannemer aan die een aanmerkelijk lager bedrag voor de bouw vroeg. Tijdens de vergadering prees de heer Wuisman (D'66) de inzet van de oudercommissie. Hij be klemtoonde dat het geen daad van onbehoorlijk bestuur is om met een andere, goedkopere aan nemer in zee te gaan. „Wij zouden het onbe hoorlijk bestuur noemen, wanneer de gemeente die kans niet waarnam", aldus Wuisman. De CDA-er Kraan herhaalde nog eens dat b en w voor de realisering van de nieuwbouw mogen gaan tot 2.1 miljoen gulden (zonder grondkos- ten). Hij vestigde verder de aandacht op gelden die zouden kunnen worden verkregen uit ver koop van grond waarop de huidige noodschool aan de Lange Voort staat. Verder vond Kraan dat er voor 1987 geen bouwplannen moeten worden gemaakt voor een nieuwe openbare kleuterschool.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7