iiMMa rjibbe en Freek lurkten hun partijtje mee en slikten Italiaanse professionelefoefjes Repelsteel" slaat de vleugels uit f ekort aan mankracht bij in praktijk merkbaar 1 IEGSLEEPREGELING VERRE VAN OPTIMAAL e T arief verhoging gaat ten koste van koopkracht' GINfc»" AD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 11 NOVEMBER 1980 PAGINA 5 )P EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN PIJPROKEN n zondagmiddag de itste restjes vuur in de Ipanse pijp waren {gestorven, had de oorgrondelijke zoon in het Hemelse Rijk in lite Europees kampioen jroken moeten zijn. Jaag niet hoe een iderdaan van Nippon ver weg van huis en irkmat in 2 uur, 31 nuten en nog wat |conden, een westerse lel kon veroveren, iemand zowat weet lt. Ook opa Tjibbe de J-oot uit Alphen aan '„crn> R'Jn niet- ..Vraag oktojs ook niet hoe die man >t kïette, daar zou ik toch erpröjeen maar m'n tong at reqer breken. Het is >punt.WOon een naam om SÏÏÏiF te struikelen". Het ater^s °°k allemaal niet Dg stadig, dat gevraag. nmers de Japanner _jokte wel beresterk en ■^^emand ontziend, maar jj deed mee buiten ededinging. De echte iiropese zegepijp werd (rookt door een jonge gerai^hserse buschauffeur radipn beroep met de g^nnelijk verrassende &id êjkomende aspecten, unnefls.je °°k een infoArlJvende indirtschauffeur hebt), die istori^t 2 uur, 26 minuten J 20 seconden onder de eneer uit Japan bleef, aar als Europeaan de tigste vonk jjtandhield. i stem van opa Tjibbe de 'oot van 69, pijpveteraan n klasse, klonk gisteren iatigd enthousiast. Hij id trouwens ook op het it om naar z'n tuintje te in. Zonder die ialedijde pijp. De nten en de laatste lommen wenkten en len de dagelijkse Drging nodig. Ook voor roker De Groot zaten de >pese kampioenschappen haalbweer op. Het was me het (st wel, daar in het hsterdamse Hilton, maar en vn de week alweer gaat deze routinier er opnieuw tegen aan in Alphen zelf. Dan wordt in gemeentelijk verband de brand erin gestoken. Oud-Nederlands kanipioen Tjibbe de Groot vond het zondag „een heel leuke dag". „Ik rookte in een tijd die boven het gemiddelde lag. Het werd voor mij 1 uur, 14 minuten en 36 seconden. Van de ongeveer 320 deelnemers, onder wie 29 vrouwen, eindigde ik op een plaats die tussen de vijftig en zestig lag. Dat noem ik nou roken met gemiddeld geluk. Je gokt en gaat-ie uit, nou dan gaat-ie uit. Toch mooi, hoor, om als derde van de bijna 40 Nederlandse rokers en rooksters te finishen. Het Nederlands landenteam, met vijf man, lag er na een uurtje al uit. Daar had ik nou in moeten zitten, en een Van Couteren uit Rijswijk, die ondanks z'n lichamelijke handicap een in het oog lopende prestatie leverde. En Preek de Graaf ook. Dan hadden we ze wel een ander tijdje kunnen laten zien met elkaar. Het was niet slecht, vond ik zelf, maar je wilt altijd beter hè. De beste Nederlander was een Verhoef uit Borger, geloof ik; die liet 1 uur en 28 minuten voor zich afdrukken op de stopwatch". Tjibbe de Groot sabbelde nog wat na. Mopperde zelfs een weinig. „En weet je wie derde werd Natuurlijk die verdraaide Italiaan Vecchi, die eindelijk eens een keertje de titel aan z'n geïnjecteerde pijp voorbij zag gaan. Eigenlijk zijn die Italianen smeerpijpen, als ik het zo mag zeggen. Die Vecchi ook. Die gooit, evenals zoveel anderen, hoge ogen met trucjes. Foefjes, meneer, zijn het. Normaal kan geen sterveling drie uur of daaromtrent aan een pijp met drie gram tabak zitten lurken. Voor mij doen die lui aan een soort „doping" van de pijp. En dan maar de met veel geluk gezegende onnozele uithangen. Nou, een volgende keer ga ik ook zitten rommelen. Dan leren ze opa De Groot eens van een andere kant kennen. Nou nee hoor, ik geloof nooit dat ik dat zou kunnen. Maar toch steekt het me, dat die versluierde dingen gebeuren op die kampioenschappen". Niettemin vond De Groot het een uitstekende organisatie, zondag in Hilton; „zo heb ik het nog niet eerder meegemaakt. Na een kwartier konden de prijzen al worden uitgereikt". Volgend jaar, op 4 april, zullen we opa Tjibbe en andere coryfeeën op de pijp weer kunnen aantreffen in het Drentse Borger, niet wijd van Assen. Daar zullen dan de Nederlandse kampioenschappen op de houten pijp weer zuinigjes aan worden verrookt Dan hoeft Tjibbe zich ook niet zitten ergeren aan handige signor Vecchi. Maar dan zijn er wel weer andere manipulators. Op die manier raakt het goudeerlijke rookwerk wel aardig in diskrediet. Maar ja, dat heb je in elke tak van sport, nietwaar Een andere die staande, althans zittende bleef in het Europese rookgeweld, was Leidenaar Freek Nicolaas de Graaf, uit de De Sitterlaan. Hij rookte zowaar een persoonlijk record weg: al jaren kwam hij niet verder dan net even onder het uur. In het Hilton-hotel beheerste hij het smeulende vonkje in z'n bruyère pijp zo meesterlijk, dat hij drie minuten boven het uur uitkwam. Daar moest een sapje op gedronken worden! Toen ik hem opbelde was Freek al weer met PTT- kabels bezig, maar zijn vrouw, die er ook bij was, had haar man vanuit de verte bezig gezien en ze had een gevoel van gepaste trots niet kunnen onderdrukken. „Het was inderdaad een erg fijne dag. Freek deed het leuk en alles droeg ertoe bij dat het een geslaagd kampioenschap werd. Een heerlijk koud buffet, als verwelkoming zaterdagavond. En zondag kregen alle meegekomen dames van de elkaar bestrijdende rokers ieder een grote zijden roos aangeboden. Kijk, zo'n gebaar alleen al doet erg prettig aan! Foefjes onder de pijprokers? Och meneer, dat is niet zo bijzonder. Je hebt eronder die bijna professioneel met de pijp omgaan. Daar hoef je geen Italiaan of Fin of wat dan ook voor te zijn. Van Couteren weet er ook wel wat op! En toch is dat een geweldige pijproker op de lange afstand en z'n prestaties zijn hem van harte gegund. Alleen, degenen die het van 't geluk moeten hebben, komen er vaak bekaaid van af". .IR Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. ff Nog niet iedereen weet, dat 't Repelsteel heet. Maar daar gaat dan gauw verandering in komen. In het Breehuys, aan de Leidse Breestraat, is al een jaar of zeven een winkeltje gevestigd, dat biologisch ik moet schrijven: biologies aardig wat in de onbespoten melk te brokkelen heeft. Daarneven was ook een, even biologies, eethuisje waarin men vegetarisch, of vegetaries, z'n maaltijd kon nuttigen. En in het verlengde van zo veel politiek gerichte gezondheid lagen de projekten die een „voorlichtingsgroep" Gezond Leven op middelbare scholen organiseerde. De winkel beneden had en heeft een beperkt assortiment van produkten en het eethuisje kon maar een man of dertig tegelijk hebben en draaide een paar avonden in de week. En dan nog op inschrijving, teneinde de vrijwillige krachten een overzicht van de „bezetting" te kunnen verschaffen. Daar kwamen nogal wat belangstellenden op af, ondanks de „verborgen" ligging van de eetgelegenheid, die het karakter van een biologische „schuilkerk" had. Dat is nu voorbij. Er mag hoger van de makro- of mikro-biologische toren Aan de verbouwing wordt de laatst hand gelegd. geblazen Worden. Vanaf vandaag kunnen de toegewijden van een vegetarische keuken in een royalere gelegenheid terecht. De winkel haalt vrijer adem em boven kan men aanzitten in een zaaltje, dat even meer dan vijftig personen kan herbergen, in een gezellige sfeer met veel echt hout. Het inschrijfsysteem kon afgeschaft worden en iedereen kan aanschuiven zolang er plaats is. 's Avonds draait het nieuwe eethuis met vier kokende krachten. Dat wordt „Repelsteel" in optima forma Elke dag (de maandag uitgezonderd) worden er maaltijden opgediend, die in prijs variëren van 6 tot even 11 gulden. Als je „all in" wilt hebben, krijg je bij „Repelsteel" een voorafje en een toetje bij het hoofdmenu voorgeschoteld. Voorgerecht: soep of rauwkost; nagerecht: met of zonder zuivel. Ik sprak even met Karin Murris, „voorzitter" van het „Gezond Leven Centrum", en een om de business heenwerkende bezige bij, die oog op zaken houdt. „Och, je hebt een bestuur. Dat is een groot woord. Maar je moet wel de zaken kunnen bijbenen". Karin komt uit een „vleesetend milieu". Haar vader is dol op vlees. Karin is inmiddels „bekeerd", maar zondigt nu en dan: „ik ben voornamelijk politiek en gemeenschappelijk gezien vegetarisch georiënteerd". Het zij haar grotelijks vergeven. Want Karin en die hele vrijwillige staf om haar heen koesteren beginselen die ongetwijfeld de moeite van het onderhouden waard zijn. Het Gezond Leven Centrum is levenspolitiek bepaald. Men streeft er idealen na. Dat is alleen maar toe te juichen. Want die jongeren menen (hebben de overtuiging), dat het helemaal mis is in de samenleving van vandaag. Nou, hier hebben we dan een alternatief een bijna verouderderd begrip, na zoveel jaren vruchtbaar gebruik voor het gangbare voedingspatroon. Mensen zoals Karin Murris zeggen: „Het eethuis is vegetaries, omdat we ons niet achter de hoge westerse vleeskonsumpsie kunnen stellen, zowel uit gezondheidsoogpunt als uit het oogpunt van respekt voor dieren. Uiteraard zijn wij falikant tegen de bio- industrie, ook al of juist daarom streven we „biologies" na. Ook vanuit maatschappelijk oogpunt gezien willen we geen vlees verwerken, want de vleeskonsumpsie houdt voedselverspilling en een erg ongelijke wereldvoedselverdeling in stand". Groeiende belangstelling voor de winkel en voor het eethuis. Het moge „Repelsteel" gegeven zijn, dat het begrip gaat dood ringen in bredere, zich de situatie bewuste kringen. Het is allemaal mens- en milieuvriendelijk, wat in de ingewanden van het Breehuys geboden wordt. Het is ook werkelijk geen peuleschil wat er, vanaf dinsdagavond tot en met zaterdagavond van half zes tot acht uur, geserveerd wordt. Roken aan tafel is niet gewenst; daarvoor kan men over enige tijd terecht in de belendende „thee tuin". Karin Murris had het nog over formidabele soepjes en kruidenthee. Weliswaar soep zonder ballen, maar met Tamari kun je pittig omgaan. Karin: „Vlees missen we niet, en een kastanjesoep in deze tijd van het jaar, o heerlijk Er zijn mogelijkheden te over. Je kunt in dit soort eten een enorme variatie bereiken. En dan te bedenken, dat je tegenwoordig biologische wijnen kunt serveren, en ook zelfs heb ik van horen zeggen biologische pils Wat we hier aan het doen zijn, is een zelfwerkzaamheid om trots op te zijn. Kijk maar eens rond in dit „eethuisje": dat hebben onze jongens en meisjes zelf gedaan, met een minimum aan geld en met een maximum aan energie En dan wil ik alleen nog maar zeggen, dat we zoveel mogelijk produkten betrekken van kleinschalige, mens- en milieuvriendelijke bedrijfjes". Alles in de meest moderne en aangepaste spelling toegelicht, want je moet een keer eruit kunnen breken, als het op „eerlijkheid" aan komt... foto: Zo was het nog een paar dagen geleden: opbouw van het eethuis van „Repelsteel". Met nassen en eten wordt hier straks de meeste tijd versleten.... ilde I t er I l zelfi lien J >EN De gevolgen van 'bezetting van het Leidi olitieapparaat zijn in tijk duidelijk merk- Zo wordt bijvoorbeeld fgelopen zomer inge- le wegsleepregeling de van het gebrek aan ;racht op het politiebu- Dit maakte commissa- Van Voorden gistera- duidelijk tijdens de dering van de commis- Ugemene Bestuurlijke a wiegenlieden. Onderbe- is ook de oorzaak iet uitblijven van de brandpreventie. De zou eigenlijk al rond maar de mensen om te voeren ontbreken. g do /emb l op s d< com rorm jeorj louitt egen ?maa olger6 mmissie ABA hield zich ivond bezig met de be- g die volgende maand in eidse gemeenteraad be- g (ld wordt. Commissaris Voorden maakte hierbij ;ns duidelijk hoe zorge- situatie rondom het po litieapparaat is: „we zijn nu, op één staffunctie na, op volle sterkte. Het Leidse inwone raantal groeit niet en daarmee de omvang van de politie ook niet. We krijgen het daarente gen wel steeds drukker". Veelvoud Burgemeester C.Goekoop maakte via een vergelijking met Amsterdam (zijn oude stek) duidelijk hoe het er in Leiden voor staat. „Leiden heeft 1/7 van het inwoner saantal van Amsterdam maar slechts 1/15 van het aantal po litiemensen wat ze in Amster dam hebben. Daarbij krijgen de vier grootste gemeenten nog eens extra manschappen toegewezen om hun regionale functie te vervullen", aldus de heer Goekoop. De praktisch gevolgen van de onderbezet ting worden bijvoorbeeld dui delijk bij de wegsleepregeling. Commissaris Van Voorden: „op grond van de huidige cij fers gaan we er van uit dat er per jaar zo'n 500 a 600 worden weggesleept. Het aantal auto's dat in werkelijkheid wegge sleept zou moeten worden, be draagt echter een veelvoud hiervan." Momenteel wordt gewerkt aan voorstellen om het gebrek aan mankracht op te vangen door bijvoorbeeld de "tie te belasten met t op het wegslepen. Bovendien zou het invoeren van een éénheidstarief veel administratieve werkzaamhe den schelen. Het tekort aan mankracht zou volgens Van Voorden opgelost kunnen worden wanneer het gemeen tebestuur besluit extra mensen aan te stellen. Geen behoefte De heer J.Walenkamp liet tij dens de vergadering zijn onge noegen blijken over het func tioneren van de parkeerpolitie. Hij kondigde aan bij de begro tingsbehandeling een motie te zullen indienen waarin ge vraagd wordt om een nota parkeerwachters. „Als volgend jaar blijkt dat er niets veran derd is, hebben wij geen be hoefte meer aan deze club", al dus de heer Walenkamp. Hij ziet graag een aktievere be strijding van het foutparkeren. De heer Van Voorden maakte van de gelegenheid gebruik om ook de slechte financiële positie van de politie te bena drukken. De politie heeft mo menteel een tekort van 358.000 gulden wat nu nog opgevan gen wordt door te putten uit de reservepot van ruim één miljoen. Door de aangekondig de bezuinigingsoperatie van minister Wiegel zou de politie er 250.000 gulden op achteruit gaan. Binnen het korps is Bij gebrek aan mankracht worden nog te weinig foutge- parkeerde auto's weggesleept. thans een discussie gaande op welke wijze de politie in kan spelen op tjeze bezuinigingen. Burgemeester Goekoop zegde toe minister Wiegel per brief van de schrijnende situatie op de hoogte te stellen en aan te dringen op het achterwege la ten van verdere bezuinigingen op het politieapparaat. De heer Van Voorden kon als één van de weinige positieve [mnten tenslotte nog medede en dat de oprichting van een wijkbureau in Leiden Zuid- West (het derde wijkbureau in Leiden) vrijwel rond was. #den plaatst order van 2 ton 1 'EN De gemeente Leiden is van plan om een order wee ton te plaatsen bij Wernink beton b.v. De order is hl om het bedrijf, dat enige tijd geleden de bedrijfsak- ""en van het failliete Wernink b.v. overnam, geduren- eerste half jaar uit de liquiditeitsproblemen te hei- De 200.000 gulden worden vooruit betaald, bekend werd het bedrijf Wernink b.v. enkele weken gele- ailliet verklaard. Wernink beton b.v. en Wernink tennis- u en en sportvelden b.v. namen de bedrijfsaktiviteiten over. edrijfsopzet van beide bedrijven is volgens de gemeente Wernink beton b.v. moet de bestelde produkten, die ten zullen komen aan de dienst gemeentewerken, in '81 leve- >ver de vooruitbetaalde som hoeft geen belasting te wor- 1 etaald. Na deze eenmalige order wordt Wernink geacht op kracht mee te kunnen spelen in het krachtenspel van en aanbod. Het voorstel van b en w moet nog door de raad ta goedgekeurd. LEIDEN „Met de tarief- verhogingen die nodig zijn om de bezuinigingen van het rijk op te vangen vallen de plannen om de koopkracht van de minima te handha ven in duigen". Dit zei het PvdA-raadslid J. Maat gis teravond tijdens de vergade ring van de raadscommissie economische- en personeels zaken. Hij vroeg zich af of het bijvoorbeeld bij de on roerend goedbelasting moge lijk is een zogenaamde ba- lastingvrije som in te stel len. De gemeente Leiden heeft voor '81, overeenkomstig de richtlijnen van het ministerie van Economische Zaken, vrij wel alle tarieven met 5% ver hoogd. Uitzonderingen werden gemaakt voor bijvoorbeeld de reinigingsrechten (25%), on roerend goedbelasting (6%=landelijke norm) en het Moties Tijdens de gisteravond gehouden ver gadering van de raadscommissies alge mene bestuurlijke aangelegenheden, economische- en personeelszaken en de raadscommissie financiën werd, tradi tiegetrouw, een aantal moties aange kondigd die de verschillende raadsfrac ties bij de komende begrotingsbehande- Milieunota lingen willen indienen. daarover in de gemeentewet is vastge legd. De stukken zouden te laat ter in zage zijn gelegd. Wethouder P.Borde- wijk zei er evenwel van uit te gaan dat een dergelijke motie geen meerderheid zou halen en dat hij er op rekende dat de behandeling gewoon door zou kun nen gaan. pen", aldus de wethouder. Op de vraag van het raadslid wanneer de milieuno ta klaar zou zijn zei de wethouder te verwachten deze in het eerste kwartaal van '81 aan de raad aan te kunnen bie den. Representatie Voorlichting Opschorten Meest opvallend is de motie van de PSP waarin verzocht wordt de begro tingsbehandelingen op te schorten. De fractie van de PSP is van mening dat de termijn waarin de stukken ter inza ge hebben gelegen niet voldoet aan wat De heer M.Witteveen (D'66) kondigde een motie aan waarin het college ge vraagd wordt met ingang van volgend jaar naast de gewone begroting ook een meerjarenbegroting te ontwerpen. Wet houder Bordewijk van financiën noem de dit een zinloze zaak zolang niet ze ker was wat de gemeente uit zou kun nen geven. „Het blijft in de lucht hap- Een soortgelijke toezegging deed de wethouder de PSP over de nota auto matisering binnen het gemeentelijk ap paraat. Deze fractie kondigde verder twee moties aan waarin gevraagd wordt om enig inzicht te krijgen in de aktiviteiten van bureau Voorlichting en waarin het college voorgesteld wordt op verschillende plaatsen in Lei den muziektenten en podia op te rich ten om zo het amateurgebeuren een kans te geven. Het is bekend dat verschillende par tijen schrokken toen burgemeester Cees Goekoop vlak na zijn benoeming onverhoopt meedeelde weinig .heil te zien in het bezoeken van 60-jarige bruidsparen. De toezegging van de bur gemeester wel verschillende werkbe zoeken af te zullen leggen, maakte ech ter heel wat goed. Niet goed genoeg blijkbaar want het CDA gaf bij monde van de heer M.G.J.Ham te kennen hier toch nog wel eens over te willen pra ten. De PSP stelt in een motie voor de zaak op te lossen door éénmaal per jaar (bijvoorbeeld op 3 oktober) een Leide naar te kiezen die voor één jaar de re presentatieve taken van de burgemees ter voor zijn rekening neemt. ziekenvervoer (25%). De heer Maat zei vooral bang te zijn voor de lastenverschuiving in de onroerend goedbelasting van bedrijven naar woningen en vroeg de wethouder of de mogelijkheid bestond een be lastingvrije som in te voeren. Hij vond hierin steun bij me vrouw A.Ponsen (PSP) die sprak van '.een onzalige hef fing waarbij niet gekeken wordt naar de gevolgen'. De heer P.Bordewijk, wethouder van financiën, achtte een be lastingvrije som een vrijwel onhaalbare zaak mede doordat de hoogte van de belasting geenszins gekoppeld is aan de hoogte van het inkomen. Ook over de suggestie van de heer Maat om de huizen voortaan te taxeren op de oppervlakte- waarde inplaats van op de eco- nomische-waarde had de wet houder zijn twijfels. Deze vorm van taxatie zou aanzien lijk eenvoudiger en daardoor goedkoper zijn. De heer Bor dewijk zei toe de zaak bij een volgende taxatie nog eens te bekijken. De heer Maat pleitte verder voer het extra belasten van een tweede hond. De gemeen te zou er hierbij financiëel op vooruitgaan terwijl ook het aantal honden in Leiden wordt teruggedrongen. Zover wilde de wethouder echter niet gaan. Hij kon wel meede len dat de gemeente een inten sievere controle op de honden- belsting zou gaan uitvoeren. Dergelijke controles hebben in voorgaande jaren al vaker re sultaat gehad.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5