[Jsdanspaar Marianne van Bommel en Wayne Deweyert beginnen in Challenge Cup aan groot avontuur Bokser bijt tegenstander in zijn wang Voorzitter Den Duik behoudt verantwoordelijkheid Marcella Mesker succesvol Tsjech Bubnik trainer/coach ijshockey team De Gier volgt Van Vianen op Schellekens vervangt Hiele £uy Thijs lecteert 22 Belgen fan van Gestel reft geen schuld BESTUURSPROBLEMEN BIJ FC DEN HAAG OPGELOST VROLIJKE A VOND HET VOORNAAMSTE 1JORN BORG FOUTLOOS TEGEN JOHN MCENROE Gelijkspel houdt Liberiaans elftal uit gevangenis PORT LEIDSE COURANT DINSDAG 11 NOVEMBER 1980 PAGINA 19 «- nieuM ai voor ;rvall( )EN HAAG Het ijsdansen is in Ne erland weinig of niet bekend, terwijl uist deze tak van het kunstrijden voor norme kijkcijfers weet te zorgen. Het s jaren geleden dat ons land één paar ijk was: Truus Gerardts en Ronald du jurck. Het Haagse duo viel uit elkaar oen Ronald du Burck 4e militaire ienst in moest. Maar bij de komende êdstrijden om de Ennia Challenge ;up op de Haagse De Uithof heeft Ne erland dan eindelijk weer een dan- jaar in de strijd. Net als de ex-wereld- ampioene Dianne de Leeuw en natio- aal kampioene Astrid Jansen in de fal zijn het Nederlanders, die uit het uitenland afkomstig zijn. De KNSB aaide Marianne van Bommel en Way- Deweyert helemaal vanuit Canada aar Nederland. En nu maar hopen dat gt wat is. "•arianne van Bommel is twintig jaar, orW jar moeder is Nederlandse en bijna de iele familie aan moeders kant woont in èderland. Wayne Deweyert heeft het 8 ederlands staatsburgerschap en is 21 Hij werkt in een groot warenhuis en arianne van Bommel in een restaurant. Iet paar danst al zes jaar samen. In 1977 we rerden ze in Canada divisie kampioen, s (aarna volgden nog enkele leuke regio nale prestaties, maar een bekende klank hun namen in de Canadese kunstijsport zeker niet. Dat is ook niet zo gek. Immers, in Canada doen 300.000 mensen aan kun strijden, waarvoor drieduizend juryleden rond lopen. Het paar staat in de winter voor training dertig uur per week op het ijs. Samen met trainer Don Cunning kwam het paar gis termorgen op Schiphol aan. Voor Marian ne van Bommel en Wayne Deweyert is het avontuur in de Challenge Cup een sprong in het duister. Marianne van Bom mel, die slechts enkele woordjes Neder lands kan uitspreken: „Verwacht van ons echt geen wonderen. Dit is onze eerste in ternationale wedstrijd. Wij zullen ons best voor Nederland doen. Gaat het goed dan mogen wij misschien naar de Europese en wereldkampioenschappen. Maar eerst moeten we ons waarmaken. Lukt het niet, is het toch een leuk iets geweest. Ergens komen we ook om ervaring op te doen. We zijn toch nog jong genoeg". Dat het danspaar de zaak goed aanpakt is duidelijk. De laatste weken heeft men in Canada getraind en geleefd in Europese tijden. Dat betekende midden in de nacht trainen. Marianne van Bommel en Wayne Deweyert zijn door de voorzitter van de KNSB, de heer Van Laer, benaderd om voor Nederland uit te komen. Hij was via een familielid in Nederland met het schaatspaar in contact gekomen. Dat het Nederlandse paar het moeilijk krijgt bij de Challenge Cup staat als een paal boven water. De beste dansparen van de wereld komen in actie. De namen spre ken niet erg aan, maar dat komt omdat er na een Olympisch jaar vele rijdsters en rijders met de wedstrijdsport stoppen en de ijsreveu ingaan of trainer worden. Als het goed uitpakt met Marianne van Bom mel en Wayne Deweyert zullen ze in ja nuari ook het Nederlands kampioenschap rijden. Uiteraard zonder tegenstanders. Voor Nederland doet er geen nationaal kampioene bij de dames mee. Immers, Astrid Jdnsen in de Wal is met de wed strijdsport gestopt. De achttienjarige Rudi- na Pasveer uit Groningen en de vijftienja rige Li Scha Wang gaan proberen de Ne derlandse kleuren hoog te houden. Beide meisjes krijgen training van de zuster van Li Scha Wang. Voor het publiek gaan de wedstrijden om de Challenge Cup donderdag om 20.30 uur van start met de finale paarrijden. Een dag later om 19.30 uur is de vrije kur van de dames en zaterdagmiddag om 14.30 uur volgt de vrije kur heren. De finale ijsdan sen is om 20.00 uur. Aan de vijfde editie van de Challenge Cup doen rijdsters en rijders mee uit achttien landen. ARTHUR VAN RIJSWIJK Met het knappe 'Canadese' duo Marianne van Bommel en Wayne Deweyert heeft Ne- derland eindelijk weer een 'eigen' danspaar op het ijs. Rolhockeyploeg verslaagt Japan SANTIAGO Het Neder- lands rolhockeyteam dat deel neemt aan het toernooi om de wereldtitel in Santiago heeft zijn eerste wedstrijd gewon nen. Japan werd met 14—2 verslagen. Overige uitslagen: ArgentiniëIndia 31—0, Italiè—Ca nada 13—0. Chili—Colombia 13—1. PortugalNieuw-Zeeland 13O. Australië 31. TILBURG De Nederland se ijshockeybond heeft de Tsjechische oud-internatio nal Gustav Bubnik aange trokken als bondscoach. Hij zal van half december tot na het toernooi om het wereld kampioenschap 1981 dat in april in Zweden wordt ge houden, in samenwerking met Dummy Smit, tech-< nisch-directeur van de bond; optreden als trainercoach van het Nederlands ijshoc- keyteam. Bubnik werkte als trainer bij de Tsjechische clubs Slovarf Bratislava, Litvinov, Skoda' Pilsen. Zetor Brno, het Oos tenrijkse Graz, het Tsjechische juniorenteam en het nationale team van Finland. VLAARDINGEN De 32-ja- rige Jan de Gier volgt Martin van Vianen, die naar FC Den Haag is vertrokken, op als trainer van de eerste divisie FC Vlaardingen. d EIST Harry Schellekens, doelman van NEC, is door ga ondscoach Jan Zwartkruis opgeroepen voor de oef en wed- ie trijd die het Nederlands B-elftal vanavond tegen MVV d ieelt. Schellekens vervangt de geblesseerde Joop Hiele van - ei eyenoord. Het is zeker dat André van Gerven het doel zal fba trdedigen. Voor de eveneens geblesseerde Luuk Balkestein m 'eyenoord) heeft de bondscoach geen vervanger aangewe n- Nederlands B-elftal is als volgt samengesteld: Oei: André van Gerven (FC Twente). fhter: Romeo Zondervan (FC Twente), Leo Ehlen (Roda JC), ihn Dusbaba (Anderlecht) en Piet Wildschut (PSV). lidden: Eugene Marijnissen (Roda JC), Edo Ophof (Ajax) en lichel Valke (PSV). oor: Bud Broeken (Willem II). Roger Schouwenaar (Beerschot) i Pierre Vermeulen (Feyenoord). 'isselspelers: Wim Woudsma (Go Ahead Eagles), Martin Vrey- (NAC), Harry Schellekens (NEC) en Ron Jans (Pee-Zwolle), n Swieten is scheidsrechter. de mi BUSSEL Guy Thijs, trai- rcoach van de Belgische itionale voetbalploeg, heeft de interland tegen Neder- I, die op 19 november in i Heizelstadion in Brussel ordt gespeeld voorlopig 22 jelers geselecteerd. Van deze roep moeten zes spelers af- tllen. e 22 zijn: Jan Ceulemans 'lub Brugge), Albert Cluy- trmnsi ns (Beveren), Ludo Coeck Ian w ^erlecht), Maurice De- hrijv (RWDM), Eric Gerets idard), Jos Heyligen (Wa- :hei), Maurice Martens 'c WDM), Walter Meeuws -lub Brugge). Luc Millecamps 'aregem), Raymond Mom- ins (Lokeren), Jacques Mu tt (Anderlecht), Jean-Ma- Pfaff (Beveren), Michel Preud'homme (Standard), Mi chel Renquin (Standard), Er- win van den Bergh (Lierse SK), René van der Eycken (Club Brugge), Wilfried van Moer (Beveren), Frank Ver- cauteren (Anderlecht), René Verheyen (Lokeren), Eddy Voordeckers (Standard), Willy Wellens (Standard). De Westduitse bondscoach Jupp Derwall heegt Uli Stiele- ke (Real Madrid) en Bernd Schuster Barcelona opgeno men in de selectie die op woensdag 19 november in Hannover een vrienschappelij- ke wedstrijd speelt tegen Frankrijk. Beiden waren niet aanwezig in de ontmoeting met Nederland en Eindhoven. „Ik wil zo sterk mogelijk voor de dag komen", verklaarde Derwall". ??T De tuchtcommissie betaald voetbal van de KNVB ■1 de speler van Willem 2, Van Gestel, niet in staat van be- nuldiging stellen. Jan van Gestel was er op 26 oktober in t wedstrijd Excelsior-Willem 2 oorzaak van dat Hans way jr. een dubbele beenbreuk opliep, e commissie heeft kennis genomen van de ontvangen verkla gen van onder meer de scheidsrechter, de grensrechters en clubs inzake dit incident en heeft daarin geen aanleiding ge- onden Van Gestel in staat van beschuldiging te stellen. Secretaris Fred van Hal: „Er is inderdaad een conflict geweest". DEN HAAG De bestuursproblemen bij FC Den Haag zijn gisteravond op gelost. In een openhartige sfeer zijn de perikelen die eind vorige week in de openbaarheid kwamen, besproken en alle betrokkenen waren na afloop van mening dat het klimaat zodanig was verbeterd, dat op een goede basis ver der kon worden gewerkt. Zoals kon worden verwacht heeft de actie van voorzitter Pieter den Duik, <Jie vorige week vrijdag de controverse in het be stuur over de wijze van functioneren van hemzelf naar buiten bracht, geen gevol gen gekregen voor de samensteling van het bestuur van FC Den Haag. Namens de 'opposanten' tegen Den Duik maakte se cretaris Fred van Hal gisteravond gewag van een aantal zaken, dat vervelend was verlopen ondanks anderhalf jaar goed functioneren van het bestuur als geheel. Zoals het niet voldoende op de hoogte stellen van de overige bestuursleden door de voorzitter van de ontwikkeling rond de met trainer Martin van Vianen. „Het is goed, dat er een keer zo openhar tig over verschillende dingen is gepro- ken", deelde Den Duik gisteravond mede. „Dat gebeurt niet zo gek vaak". In de bijeenkomst van gisteravond is een aantal eerder gemaakte afspraken over de taakverdeling van de bestuursleden nog eens doorgelicht en nader bekeken. De conclusie was, dat er verder moet worden gewerkt op de basis die ook de voorbije maanden als uitgangspunt diende. „Daar bij kan het natuurlijk gebeuren, dat een bestuurslid in dit geval de voorzitter de schijn op zich vestigt te veel zaken naar zich toe te treken, maar dat moet dan maar", aldus Den Duik. Fred van Hal die, na het voortijdige ver trek van Den Duik uit een bestuursverga dering vorige week donderdag, de proble men* had gebagatelliseerd, gaf gisteravond toe, dat er inderdaad een conflict was ge weest. „Dat durf ik nu wel te erkennen", zei de secretaris, die instemde met de con clusie van Den Duik dat dit voorval ook een goede uitwerking heeft gehad. „We hebben allemaal boter op bet hoofd. Dat moet je ook willen toegeven en dat is ge beurd. We hebben zeer open gesproken en de zaak is opgelost. Er is afgesproken dat elk bestuurslid zich wat meer gaat verdie pen in zijn eigen taken, zodat de totale gang van zaken bij FC Den Haag daar het best mee is gediend. Bovendien is afge sproken, dat er minder op elkaar wordt gelet. Daardoor zal de samenwerking be ter kunnen worden. Het is nu eenmaal zo in een organisatie als de onze dat een voorzitter een dominerende rol speelt. Dat is eigenlijk helemaal niet zo erg. Ik kan bijvoorbeeld zelf lang zo veel tijd niet meer besteden aan de club als in het ver leden wel is gebeurd. Ik ben in ieder ge val blij dat het zo is gelopen vanavond", merkte Fred van Hal tot slot op. FRANK WERKMAN DEN HAAG Geen merkwaardiger pu bliek dan dat bij het amateurboksen. Er gelden maar twee criteria voor een geslaag de avond: het moet liefst zo laat mogelijk worden en vooral moet er gelachen kunnen worden. Hoe duur de plaatsen zijn doet niet terzake en als er af en toe ook nog gebokst wordt op een peil dat de toets der kritiek kan doorstaan, is dat meegenomen. Giste ren organiseerde de combinatie Kristalijn- Huizenaar weer zo'n avond in „Amicitia". Er werd braaf gelachen om de potsen die in de ring werden vertoond, met als diepte punt de bokser Conquet die uit de ring werd gestuurd omdat hij zijn tegenstander beet. Ook dat komt af en toe voor en de toe schouwer die zoiets meemaakt heeftna tuurlijk helemaal een volledig geslaagde avond. Dat het boksen op een ontstellende manier afglijdt, deert de bezoeker niet. Conquet A-klasser in het middenge wicht, die helemaal uit Assen (Carpentier) was gekomen om tegen Peppel (Oorschot, Rotter dam) aan te treden. De zeer beweeglijke, snelle en met een droge, harde stoot uitgeruste Asse naar maakte er wel een gewoonte van om diep met het hoofd in te komen, waarvoor hij in de eerste ronde al een openbare waarschuwing kreeg. In de tweede werd de'vrij angstige te genstander Peppel eensklaps in zijn linker wang gebeten door Conquet. Scheidsrechter Jan van der Zee zag het en stuurde de Asse naar onverwijld uit de ring. Benieuwd wat de boksbond nog gaat doen, want menseneters in de ring is wel het laatste dat mag gebeuren. Er was nog een tweede A-partij, in de zwaar- welterklasse, tussen Willy van Eemeren (HAB, Helmond) en Chris Lantrok (DTS, Leiden), die in de eerste ronde veel geroutineerder en ge varieerder bokste. Maar in de tweede ging de Helmonder driest in de aanval en pas in de derde had Lantrok zich daarop voldoende in gesteld. De alle risico's nemende Van Eemeren werd toen tijdens een slagenwissellng getrof fen, moest acht tellen nemen en doorstond daarna nog een zware treffer van links op li chaam en hoofd maar had voldoende punten verzameld voor een onbeslist. Van de drie partijen in de B-klasse was alleen die tussen de halfzwaargewichten Schrader (Kristalijn, Den Haag) en Willems (Helmond) van het niveau dat voor deze klasse mag wor den geëist. Twee hard stotende boksers, van wie Schrader beheerster, dus zuiverder, te werk ging en met zijn counter een machtig wapen had. Deze uiterst lastige stoot beheerst hij knap en in de tweede ronde liep Willems op een rechtse counter, zeeg acht tellen en pal daarop werd de handdoek gegooid ten teken van opgave. In de N-klasse lijkt Van Tol (Kristalijn) een aanwinst voor het magere aantal zwaarge wichten te worden. Hij stoot sterk maar zijn techniek is vanzelfsprekend nog niet gepolijst. Als dat gebeurt zal hij ongetwijfeld meer snelle overwinningen behalen zoals tegen Melis (Hel mond) die al in de eerste ronde op een rechtse hoek neerging voor acht tellen en voor de tweede ronde niet meer aantrad. In de C-klasse verzorgde Meijer de Wolf hi t debuut van de nieuwe Haagse boksvereniging „Houtzagerij". Hij is enige jaren niet in de ring geweest en dat was te merken in zijn duel in het zwaarweltergewicht met Tesselaar (Noord- kop, Den Helder) die de zege dan ook tot zich trok. Overige uitslagen: junior C: lichtwelter Bergström (Car pentier) w.o.p van Lange (Kristalijn); N-klasse: midden gewicht v.d.Woord (Huizenaar, Rotterdam) wint door op gave in 2e ronde van Sloof (Gouda), zwaarwelter Knoop (Gouda) w.o.p.van Waarde (Verbon, Utrecht), weiter Braaf (Huizenaar) w.o.p.van v.Hulst (Noordkop), licht welter Hekking (Noordkop) w.o.p.van Klarenbeek (Ver- bon), middengewicht Broeder (Huizenaar) w.o.p.van Swinkels (Helmond); C-klasse: middengewicht Krum- pelman (Huizenaar) onbeslist tegen Reijnen (Verbon); Klasse: i n (Kristalijn. ter Taal (Carpentier) i® r ;port« tl n°r er vo HSTERDAM Hoe serieus de T) o tennisevenement ook ar w( ordt georganiseerd, het pu- op '»ek komt op namen af. On sen taks „lokkertjes" als gratis t verd fles gedurende een week en ordig eristische attracties in en ekrijg' Amsterdam, is de organi- varen 4le van bet eerste internatio- aar vt damestoernooi van Ne- lders frkod er nauwelijks in ge- vo 'tagd een sterk veld bijeen te. lv^m "Jgen. De animo van top es B« "'kters als Chris Lloyd- en Cc en Tracy Austin bleek was ^gering. Steeds weer wordt Quint fwelijk dat de vedetten niet acht* f geld of andere lucratieve besu «en te strikken zijn. nsta &euwas er na"welijks. on- "s' iïï» het feit dat een Neder- wnrdt Weekblad ruim duizend Taartjes had opgekocht en die voor „een gulden de man" had gesleten. Al met al bevolkten ongeveer 600 mensen de tribu- OP de eerste dag van het hoofdtoernooi kwam slechts één geplaatste speelster in ac tie, Mirpa Jausovec. De kleine gedrongen Joegoslavische be reikte zonder problemen de tweede ronde (61, 62 winst op Frederique Thibalt). Aan dacht ging uit naar de verrich tingen van de Nederlandse meisjes. Van Nederland kwa men gisteren maar twee speel sters op de baan. In tegenstel ling tot nationaal kampioene Marianne van der Torre, die in drie sets (57, 61, 36) ten onder ging tegen Hana Strachonova, drong Marcella Mesker door tot de tweede ronde. De als een speelpop ogende Zwitserse Karin Stampfli was geen partij voor de Haagse: 60, 60. Met goed geconcentreerd en aan vallend spel liep de nummer 93 van de wereldranglijst in 38 minuten over haar tegenstand ster heen. Mesker won derhal ve 900 gulden aan rondengeld maar de WTP-punten zijn be langrijker voor haar. Voor het eerst sinds eind juli - de datum van zijn huwelijk - heeft Björn Borg weer een toernooi op zijn naam ge bracht. In de finale van de in ternationale Zweedse indoor kampioenschappen in Stock holm versloeg hij de Ameri kaan John Mcenroe met 63, 64. Voor de vijfvoudige Wimbledonkampioen was het de derde overwinning in de vier partijen, die hij dit jaar te gen zijn Amerikaanse tegen stander speelde. In de met achtduizend toe schouwers uitverkochte „Kun- gliga-hal" was Borg van de eerste tot de laatste slagenwis seling de dominerende speler. Hij speelde zo foutloos, dat Mcenroe geen kans zag de par tij tot leven te brengen. Op de zelfde plaats verloor Borg in 1978 in de halve finales van de toen pas negentienjarige Mcenroe. Dat was zijn eerste verlies tegen een speler, die jonger was dan hijzelf. Op de eerste dag van het in ternationale tennistoernooi in Taiwan is de Nderlander Louk Sanders door de Amerikaan Peter Rennert geklopt met 6 3 en 63. Beter verging het Tom Okker, die de Amerikaan Voor het eerst sinds eind juli (Je datum van zijn huwe lijk heeft BjoKn Borg weer een toernooi op zijn naam gebracht. Eindelijk niet afgeleid doordat hij zijn gade gadesloeg, vermorzelde Borg de Amerikaan John McEnroe (rechts). Links op de foto de trotse koning Carl-Gustaf van Zweden. Martin Goldberg versloeg met internationale tennistoernooi 61 en 61. van Quito. In de finale won hij De Argentijn Jose Luis Clerc met 64, 16 en 108 van is winnaar geworden van het Victor Pecci uit Paraguay. MONROVIA De spelers van de voetbalploeg van Liberia hoeven vooralsnog niet de gevangenis in. Zij speelden zon dag 0-0 tegen Gambia. Het staatshoofd van Liberia, ser geant-majoor Samuel Doe, had vorige week gedreigd dat hij alle spelers zou laten opsluiten als zij weer een 1 andenwed strijd zouden verliezen. De wedstrijd werd in een gespannen sfeer gespeeld omdat ge ruchten gingen, dat Doe 23 gevangenen had vrijgelaten om ruimte voor de voetballers te scheppen. Na de wedstrijd zei de vice-voorzitter van de regerende „Raad voor verlossing van het volk" dat de voetballers gespaard zouden worden, omdat zij goed gespeeld hadden. In een kwalificatiewedstrijd voor het toernooi om de wereldbe ker in Spanje heeft Cuba in Havanna met 1-0 gewonnen van Guyana. In de veertiende minuut doelpuntte Luis Hernandez. De stand: 1. Cuba 3-5 2. Suriname 4-5 3. Guyana 3-0 In een vriendschappelijke wedstrijd, die in de Boliviaanse hoofdstad Li. Paz werd gespeeld, heeft Uruguay met 3-1 van Bo livia gewonnen. Voor Uruguay scoorden De La Pena, Morales en Victorino Uit een penalty doelpuntte Aragones tegen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 19