erstel eenheid van ^abour eerste taak oor Michael Foot Kenia en Nederland halen banden aan Mugabe treft maatregelen tegen geweld in Zimbabwe LINKERVLEUGEL WINT STRIJD jkÓM PARTIJLEIDING t ech Walesa: niet bang oor Russische interventie iscard en Schmidt vreden met Ronald Reagan Heldere Supernova ontdekt Gevangen Britten Iran zijn gijzelaars in RAINBOW WARRIOR NAAR AMSTERDAM UITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 11 NOVEMBER 1980 PAGINA 17 etaris 1 Michael Foot, gisteren gekozen als Labour-leider chtelinj ober •schillei gestaj iVoordi| en van| tebben werdei OOst- z 1 °F_ n oorlc (Van onze correspondent Roger Simons iNDEN De Britse Socialistische Partij wordt nu af geleid door de gewezen liberaal Michael it (67), die in sommige opzichten erg conserva- if is, maar anderzijds ook extreem linkse paden •wandelt. Labours Lagerhuisfractie heeft Foot iterenavond tot partijleider gekozen. Denis Hea- r, die onmiddellijk na het ontslag van ex-pre- r Callaghan als aanvoerder van de Britse socia- :n goede kans scheen te maken diens opvolger worden, heeft maar 129 stemmen gekregen, Foot ;g er 139. Het verschil van 10 stemmen tussen overwinnaar en de verslagen ex-minister van fi- iciën was groter dan algemeen verwacht. (ennis Healey was de kandidaat van de rechtervleu- J tl- Zijn supporters zijn bitter teleurgesteld. Hijzelf 'lClljeemt de nederlaag tamelijk luchtig op en heeft zich al pndidaat gesteld voor het vice-leiderschap van de I prtij. Dat was tot vanavond de functie van Mike Foot, fe verkiezing om die vacature te vullen, vindt volgen- t week plaats. De socialistische Lagerhuisfractie heeft door haar keu ze getoond, dat Foot volgens haar betere verzoenings mogelijkheden biedt dan Healey. En op verzoening komt het nu aan. Van Foot wordt verwacht, dat hij de ernstige meningsverschillen tussen de linker- en de rechtervleugel van Labour over de nieuwe procedure voor toekomstige bredere verkiezingen van een La bour-leider uit de weg zal ruimen. Dat is een zware en volgens sommige politieke waarnemers een onmogelij ke taak. Toch bestaat er geen twijfel over, dat Foot zich hard zal inspannen om dat grote doel te bereiken vóór 24 ja nuari 1981, de datum van het speciale partijcongres in Londen, waarop beslist zal worden over het nieuwe verkiezingssysteem. Mén denkt aan een kiescollege, bestaande uit leden van de fractie, de vakbonden en de plaatselijke afdelingen van de partij. Als niet tijdig een accoord bereikt wordt, lijkt een scheuring in de schoot van de Labour-partij onver mijdbaar. Michael Foot is evenwel een erg aardige man, die praktisch niets dan vrienden telt, niet alleen onder de socialistische Lagerhuisleden, maar ook on der de vakbondsbazen. Hij zal stellig met veel schou derklopjes proberen te bewerkstelligen, dat linkse en rechtse partijleden elkaar weer vriendschappelijk de hand drukken om de onontbeerlijke eenheid van La bour tenminste voorlopig te redden. De rechtervleugel is sterk gekant tegen het voorgestel de kiescollege. Sommige rechtse socialisten hebben al gedreigd de oude Labour-partij vaarwel te zeggen als het nieuwe systeem er door komt. Onder Foot als lei der kunnen slechts twee dingen gebeuren: ofwel de verdeeldheid neemt nog verder toe, ofwel Foot brengt de verzoening tot stand. De nieuwe Labour-leider stamt uit een bekende Wes tengelse liberale familie. Hij werd opgevoed aan een dure privéschool van de Quakers en studeerde daarna aan de universiteit van Oxford. In die tijd was hij nog steeds een overtuigd liberaal. Zijn politieke opvattin gen zijn geleidelijk veranderd. In de jaren veertig was hij hoofdredacteur van het conservatieve Londense avondblad Evening Standard. Pas na de oorlog werd Foot Labour-kandidaat voor een zetel van het Britse parlement. Hoewel hij nooit marxist geweest is, hangt hij toch extreem linkse standpunten aan, ondermeer inzake het nationaliseren van Britse bedrijven, eenzijdige kernontwapening en de beëindiging van het Britse lidmaatschap van de EG. Michael Foot was in 1974-1976 minister van Arbeid in het kabinet Wilson. De toenmalige premier had hem nodig om samenwerking met de vakbonden te bewer ken. Onder James Callaghan werd Foot leider van La bour in het Lagerhuis. Dank zij die benoeming is de minderheidsregering Callaghan verscheidene keren ontsnapt aan verpletterende nederlagen in de stem mingen, die telkens veel eerder tot nieuwe parlemen taire verkiezingen hadden kunnen leiden. Michael Foot is nu de oudste Labour-leider sinds 1932. Aangezien de nieuwe parlementaire verkiezingen in Groot Brittannië nog minstens drie jaar verwijderd lig gen, is Foot's hoge leeftijd een zegen voor de Conserva tieven, die hem vrezen als redenaar. De meeste van zijn toespraken zijn zonder meer subliem. r de voE lenden Polen stonden gisteren voor het gebouw van het Hooggerechtshof in War- lu, in afwachting van de uitspraak van dit hof. 'op de Tung. I tSCHAU Leider Lech sa van de onafhankelijk oolse vakbond Solidari- - die nu al minstens ze- tniljoen leden zou tellen niet bang voor een mili- i interventie van andere 'iloklanden. „Maar it^ dit toch gebeuren, 'In wij bereid aan zo'n tenis het hoofd te bie- aldus Walesa in een [gesprek met een West weekblad. Zondag wa- opnieuw meldingen it over Russisch-Pool- penmanoeuvres. akbeweging wordt voor- geen politieke partij, een dergelijke stap zou aen kunnen worden, „als uit verwachte d ingen gebeu- aldus Walesa, de 39-jarige Walesa het ttsgebouw in Warschau erlaten waar de gerucht- net aan-nde zitting met een posi- oorteat- esultaat was beëindigd, Volgens hjj j00r dujzencien aan- met f>eJuich ontvan- ,Wij hebben nu statuten wij ze willen. Maar dat nooit i igon to te dra- rdt elke conclu* De steeds verbant nlevinj afstam- ice fami' Iheid. Ii jevolget de i t uitzon rikkelijk erlevei In verdeijgi zijn voord) Ide ovi onderfe gen vaitil landeif.' zei grenzemij betekent niet alles. Wij moeten nu aan de slag." Walesa noem de de uitspraak een overwin ning van het gezond verstand en een succes voor het land. Opnieuw hebben de Polen ge toond dat zij het met elkaar eens kunnen worden. Nie mand heeft verloren en „wij spreken niet van een overwin ning". In de statuten van Solidariteit blijven nu ook de twee para grafen gehandhaafd over het stakingsrecht die in eerste in stantie waren geschrapt. De arbeiders kunnen staken wan neer alle andere mogelijkhe den zijn uitgeput. Wel moet bij een arbeidsconflict de absolute meerderheid van de vak bondsleden' voor staken blij ken. De woordvoerder van de Pool se regering, Josef Barecki, zei gisteren over de uitspraak van het Hooggerechtshof tevreden te zijn. De regering zal als partner met de nieuwe vak bond samenwerken, maar re kent erop dat Solidariteit alles doen om de norma- het land te bevor- Gisteren werd ook een maat regel tegen westelijke corres pondenten weer ongedaan ge maakt. Zij mogen nu blijven zolang hun visum ^geldig is. i- [JS Bondskanselier Helmut Schmidt en president 1 d'Estaing hebben zich gisteren na hun besprekin- Parijs tevreden getoond met de verkiezing van Ro- r Reagan tot president van de Verenigde Staten. Zij kon- nauwere Frans-Duitse samenwerking aan. vier uur durende ontmoeting in het Elysée, waarin alle 'rijke internationale kwesties aan de orde kwamen, zei d'Estaing, dat Frankrijk zich slechts kon verheugen sterk en vastbesloten Amerika, dat zijn internationale el chtingen zal nakomen. Schmidt zei, dat „ook wij Duitsers hebben bij een sterke Amerikaanse regering en een sterk leeleei 'an de adviseurs van Reagan, generaal Brent Scowcroft, is 'skou als lid van een delegatie van de Amerikaanse VN- 'ging, die van gedachten zal wisselen met vertegenwoordi gen het Russische instituut voor Noordamerikaanse vraag- SALISBURY Premier Mugabe van Zimbabwe heeft gisteravond een staakt-het-vuren, een uitgaansverbod en versterking van politie en legereen heden bekendgemaakt ter beteugeling van het toenemend geweld tussen 1500 van zijn aanhangers en evenveel van Joshua Nkomo. De confrontatie in de buurt van Bulawayo heeft de afgelo pen dagen zestien doden en ruim twee honderd gewonden geëist. Mugabe gaf zijn minister van binnenland se zaken Nkomo en diens Zanla-strijders de schuld van de gewelddadige incident ten. Volgens assistenten van Nkomo zou Mugabe's minister van financiën, Enos- Nkala, dit weekeinde op politieke bijeen: komsten een verbod van Nkomo's Zapu- partij hebben gesuggereerd en gesproken hebben over een plan voor de vorming van een éénpartijstaat onder de Zanu-par- tij van Mugabe. Daarop zouden geweldda digheden zijn uitgebroken. De strijdende partijen zijn een overblijfsel van de twee zwarte nationalistische groe peringen, die aan de onafhankelijkheids strijd hebben meegedaan. Sinds het einde daarvan zijn duizenden gewapenden gue- rillastrijders ondergebracht in kampen. De nieuwe regering weet nog niet wat zij met hen moet beginnen. PARIJS Professor G. Wild van het astronomisch insti tuut aan de universiteit te Bern heeft op 28 oktober een heldere supernova ontdekt in de spiraalnevel NGC6946, zo heeft de Europese Ruimte vaartorganisatie (ESA), giste ren meegedeeld. Het opvlammen van een hel dere supernova is voor de ster renkundigen een opwindende gebeurtenis, die zich gemid deld tweemaal in de tien jaren voordoet. Een supernova is het levenseinde van een ster in een geweldige ontploffing, die evenveel licht uitstraalt als een heel sterrenstelsel met een miljard sterren. Uit de eerste waarnemingen die in het volgstation van de ESA bij Madrid zijn gedaan blijkt, dat de supernova bijna op het maximum is en lang zaam aan lichtsterkte begint te verliezen. Spiraalnevel NGC6946 staat betrekkelijk dicht bij de aarde. De laatste 63 jaren zijn er 5 su pernova's in waargenomen. Uranium- vondst in Mexico MEXICO In het zuiden van Mexico is een nieuwe grote uraniumvoorraad ontdekt, die het land voegt bij de rij van grote uraniumbezitters. De di recteur van het Mexicaanse uraniumstaatsbedrijf, Vizcaino Murray, deelde mee dat in de zuidelijke provincie Oaxaca, in de Sierra Mixteca, grote reser ves liggen. Kim in beroep tegen doodstraf SEOEL Kim Dae-Jung, lei der van de Zuidkoreaanse op positie, is bij het hooggerechts hof in beroep gedaan tegen zijn terdoodveroordeling, zo is uit officiële bron in Seoel ver nomen. Het zal, zo wordt ver wacht, verscheidene maanden duren alvorens het hof uit spraak zal doen. Elf beklaagden die in hetzelf de proces als Kim werden ver oordeeld tot gevangenisstraf fen uiteenlopend van zeven tot twintig jaar, gingen in beroep. LORD CARRINGTON: LONDEN Volgens de Britse minister van bui tenlandse zaken, lord Car- rington, kunnen vier Brit ten die in Iran worden vastgehouden, beschouwd worden als 'gijzelaars'. „De Iraniërs zeggen dat zij geen gijzelaar zijn, maar ik vind van wel", aldus de mi nister. Lord Carrington zei, dat Groot-Brittannië niets nalaat om de vrijlating van de Britten te bewerkstelli gen. „Er is geen enkele re den om hen vast te houden en goede betrekkingen tus sen Iran en Engeland zijn zeker niet mogelijk zolang zij niet zijn vrijgelaten", zei hij. Sinds augustus worden de drie Britse zendelingen en een zakenman in Iran gegij zeld. Het betreft dr. John Coleman en zijn vrouw Au drey, beiden 57 jaar en hoofden van een medische zendingspost in Yazda, de 58-jarige Jean Waddell, se cretaresse van de voormali ge Anglicaanse bisschop van Isfahan en de zaken man Andrew Pyke. die was aangehouden bij zijn aan komst op het vliegveld van Teheran. LONDEN Het schip „Rainbow Warrior" van de milieuor ganisatie „Greenpeace", die onder meer strijdt voor beëindi ging van de jacht op walvissen en zoals gemeld in het week einde is ontsnapt uit de Spaanse haven El Ferrol, is naar het Kanaaleiland Jersey gevaren. Daarna zou het naar Am sterdam koersen. Het schip heeft vier maanden aan de ketting gelegen, nadat hel Spaanse walvisvaarders bij hun werk had gehinderd. De 417 ton metende trawler werd vastgehouden in afwachting van een be taling van een schadevergoeding van 300.000 gulden. De zeven- koppige bemanning was erin geslaagd onderdelen te vervangen, die de autoriteiten hadden verwijderd om uitvaren te voorko- Schepen en helikopters van de Spaanse marine slaagden er niet in de „Rainbow Warrior" tegen te houden. MINISTERS VAN DER KLAAUW EN DE KONING OP BEZOEK NAIROBI Nederland en het Oostafri- kaanse land Kenia kunnen het goed met el kaar vinden. Afgezien van enkele rimpels die zich recentelijk hebben gevormd, zijn de relaties tussen de twee landen de laatste ja ren goed verlopen. Als een weerspiegeling daarvan brengen momenteel de Nederland se ministers van buitenlandse zaken en van ontwikkelingssamenwerking. Van der Klaauw en De Koning, een officieel bezoek aan Kenia. Aan de goede bilaterale betrek kingen is een niet geringe bijdrage geleverd door de Keniase president, Daniel Arap Moi. de opvolger van de legendarische Jomo Kenyatta, die veel meer dan zijn voorgan ger Kenia's buitenlandse politiek heeft geactiveerd. Arap Moi bracht vorig jaar een bezoek aan Nederland. Een kernpunt in de betrekkingen tussen Nederland en Kenia is ook de Nederlandse ontwikkelingshulp aan dit land, die dit jaar 58 miljoen gulden be loopt In politiek opzicht is er tussen Nederland en Kenia niet veel spectaculairs aan de orde. Het Oostafrikaanse land heeft op het zwarte conti nent geen prominente rol gespeeld, maar heeft zich daarentegen altijd zeer gematigd opgesteld. Jomo Kenyatta. de vader des vaderlands, had het land tot een van de meest stabiele en ont wikkelde staten van het Afrikaanse continent gemaakt, hoewel er de laatste jaren van zijn be wind een zeker isolement van de rest van de wereld ontstond. President Arap Moi komt de verdienste toe dat isolement te hebben doorbroken. Naast zijn be zoek aan Nederland, maakte Arap Moi onder meer al zijn opwachting in Amerika en China. Een bezoek aan de Sowjet-Unie staat binnen kort op het programma. Ambassade Nederland wil, mede ook om commerciële re denen, graag op deze nieuwe, open politiek van Kenia inspelen. Minister Van der Klaauw deed gisteren zijn collega Ouko de suggestie dat Ke nia een ambassade opent in Den Haag om de wederzijdse contacten te kunnen verdiepen. De Keniase belangen in Nederland worden tot nu toe behartigd door de Keniase ambassadeur in Bonn. Kenia, zo liet Ouko weten, wil wel een ambassade in Den Haag openen. Het land heeft er echter niet voldoende financiële middelen voor. Voor het Nederlandse bedrijfsleven zou een verdieping vgn de contacten tussen Nairobi en Den Haag gunstige gevolgen kunnen hebben, temeer daar president Arap Moi de laatste tijd niet nalaat het buitenland te wijzen op het gun stige investeringsklimaat in Kenia. Overigens is het Nederlandse bedrijfsleven al aardig in Ke nia vertegenwoordigd. Unilever werkt in het land via twee bedrijven. Philips heeft in Kenia een servicebedrijf en een vestiging van Poly gram, een grammofoonplatenmaatschappij, die voor de helft eigendom is van Philips en voor de andere helft van Siemens. De ABN heeft vestigingen in Nairobi en Mombasa. De KLM vliegt drie maal per week op Nairobi. Vakantieland? Hoewel de gemiddelde Westeuropeaan Kenia eerder ziet als een prachtig vakantieland, is het een arm ontwikkelingsland en als zodanig een concentratieland in Nederlandse ontwikke lingshulp. Inderdaad is het voor toeristen een prachtig toevluchtsoord, dat rijk is aan natuur schoon en indrukwekkende wildparken. Maar in Nairobi worstelt men de laatste jaren met grote problemen, niet het minst door de sterke bevolkingsgroei (bijna 4 procent) die Kenia kent. Daarnaast heeft ook de oliecrisis van 1973 diepe sporen achtergelaten in de economie van een land dat geen grondstoffen van zichzelf heeft. Voor het overgrote deel van de Kenianen vor men akkerbouw en veeteelt de belangrijkste bronnen var» bestaan. Slechts zeven procent echter van Kenia's-grondgebied is vruchtbaar en met veel moeite zou van nogeens tien pro cent redelijke landbouwgrond kunnen worden gemaakt voor bodemverbetering. Als men be denkt dat Kenia zestien maal zo groot is als Ne derland, mag dit wellicht niet ongunstig klin ken, doch nauwelijks tien procent van de op pervlakte van Kenia is geschikt voor menselij ke bewoning. De rest is woestijn of dreigt dat binnen niet al te lange tijd te worden. Juist door het gebrek aan landbouwgrond drukt de grote bevolkingsgroei in Kenia zwaar. De landbouwgrond wordt steeds schaarser, vooral jongeren en mannen trekken in steeds groteren getale naar de stad en het directe ge volg is dat het werkloosheidsprobleem enorme afmetingen aanneemt. Volgens recente schat tingen is in sommige delen van Kenia de werk loosheid al tot 40 procent gestegen. Ontwikkelingshulp Nederland schiet Kenia al een aantal jaren te hulp met ontwikkelingsgelden. In 1980 kreeg het land uit de Nederlandse hulpfondsen 58 miljoen gulden: 43 miljoen financiële en 15 mil joen technische hulp. De ontwikkelingsactivi teit is onder meer gericht op watervoorziening en medische hulp op het platteland, landaan winning, bodemverbetering en voedselvoorzie ning. Er zijn ook projecten op het gebied van de infrastructuur, zoals verbetering van de haven van Mombasa, een karwei dat de Hollandse Aannemingsmaatschappij (HAM) momenteel in uitvoering heeft. De komende jaren wil Neder land zich vooral concentreren op de semi-droge gebieden van de districten West-Pokot en El- geyo Marakwet. Minister De Koning van ontwikkelingssamen werking kwam gisteren in Nairobi aan om de Kenianen over de ontwikkelingshulp te spre ken en om enkele projecten zelf te gaan bezich tigen. Zo gaat hij naar de Yayala-moerassen, waar ten bedrage van zestien miljoen gulden een project wordt uitgevoerd tot ontginning van gronden en inpoldering van moerassen. Een ander project van 11,5 miljoen gulden be treft de introductie, het gebruik, de verdeling en de keuring van hoogwaardig plant- en zaai- materiaal. Minister De Koning had 's middags al een ge sprek met de Keniase minister van Financiën, Mwai Kibaki, waarbij hij onderstreepte dat Ne derland graag wat meer projecten in uitvoering zou nemen die over een lange periode (16 jaar) kunnen worden begeleid. In dat gesprek kwam overigens ook aan de orde welke problemen Kenia heeft met zijn betalingsbalans, een van de kleine rimpeltjes in de betrekkingen tussen Nederland en Kenia. Het Afrikaanse land kreeg in 1979, buiten de normale toewijzing om, 38 miljoen gulden aan steun voor zijn betalings balans. Dit jaar had Kenia eveneens een derge lijke steunverlening willen hebben, hoewel het daarom niet nadrukkelijk verzocht. Naar de mening van Nederland echter zijn er nu een aantal andere landen die er slechter aan toe zijn dan Kenia.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17