„Geen acties in ziekenhuizen" Ouden nieuw op volle zee „Oranje Regen" blijft na twaalf jaar slachtoffers eiseiï Minder aftrek bejaarden en arbeids ongeschikten Stuurman /journalist ook zelf verdacht Gemeenten verantwoordelij] voor basisgezondheidsdienst BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 11 NOVEMBER 1980 IUIT ZIEKENHUISRAAD DOET BEROEP OP SPECIALISTEN UTRECHT De voorzitter van de sectie ziekenhuizen van de Nederlandse Zieken huisraad, A. G. van Omme, heeft vandaag op een bestuursvergadering in Utrecht ge zegd dat de Ziekenhuisraad bezorgd is over de ontwikkeling van het conflict tussen de regering en de Landelijke Specialisten Vere niging over de inkomens van de specialis ten. Hij deed een beroep op de specialisten af te zien van elke actie die de zorg voor pa tiënten in de ziekenhuizen ondermijnt. Dit omdat de ziekenhuizen noch de patiënten verantwoordelijk zijn voor wat de overheid met de specialisteninkomens doet. Volgens Van Omme moet alles in het werk worden gesteld „om de afzijdigheid van de zie kenhuizen in dit conflict te handhaven en waar nodig tegenover het publiek te benadrukken". De rechter heeft in een kort geding weliswaar bepaald dat de prijsbeschikking waarmee de specialistenhonoraria fors werden verlaagd, buiten werking moet worden gesteld, maar daarmee is volgens hem de kans op het verder uitgroeien van het conflict nog niet weggeno men. Het kabinet bezint zich op andere moge lijkheden voor een aanzienlijke verlaging van de specialisteninkomens en de specialisten be raden zich op acties in ziekenhuizen voor het geval die verlaging hun te snel en te ver gaat.' De vergadering van de sectie ziekenhuizen was belegd om een beleidsnota te bespreken. Hierin wordt gesteld dat specialisten die in ziekenhui zen werken, dat in dienstverband moeten doen. De meeste specialisten werken op contract als „vrije ondernemer" in het ziekenhuis. Dat con tract stelt hen in staat als het ware in het zie kenhuis hun eigen winkeltje te beheren. In de nota stelt het sectiebestuur vast dat de specialisten in elk ziekenhuis een „spilfunctie" hebben, maar dat ze, om hun beroep te kunnen uitoefenen, ook steeds meer gebruik moeten maken van de kennis van andere deskundigen in het ziekenhuis, van para-medisch personeel en van al dan niet dure ziekenhuisapparatuur. Naarmate de arts daarvan afhankelijker wordt gaat, aldus de nota, de gemeenschappelijke ver antwoordelijkheid voor het behandelen van een patiënt een steeds grotere rol spelen. Het bestuur vraagt zich daarom af of de „bijzondere contractuele positie van de specialisten (alle an dere medewerkers zijn in dienstverband) in het licht van deze ontwikkelingen gerechtvaardigd wordt". Het antwoord van het bestuur zelf daarop is „nee", ook al erkent het de centrale rol van de specialist in het hele medische ge beuren en al gaat het ervan uit dat de kwaliteit van het werk van de specialisten niet mag wor den aangetast. UW KRANT MET NORTH SEA FERRIES Wij bieden on2e lezers dit jaar de unieke mogelijkheis om Oud en Nieuw midden op de Noordzee te vieren. Op éèn van de feestelijk aangeklede luxueuze schepen van North Sea Ferries. Snel boeken is een goed advies, omdat het aantal gasten gelimiteerd is, zodat een correcte bediening gegarandeerd kan worden. Aan boord kan onder meer uitgebreid worden gedineerd. Er is overigens ook een overvloed aan oliebol' len, appelflappen en wat dies meer zij. Programma: Dit is het in samenwerking met North Sea Ferries ontwikkelde programma: woensdag 31 december: 16.00 uur - inschepen Beneluxhaven Europoort; 17.00 uur - vertrek richting Noordzee; 18.00-20.00 uur - uitgebreid diner met wijn; 20.00-23.30 uur - dansen op live muziek in de Snug Bar, de Forward Lounge en de Continental Lounge; 23.50 uur - verzamelen in het restaurant; 24.00 utir - de flessen champagne worden ont kurkt voor een toastm et kapitein en officieren. Daarna vuurwerk. donderdag 1 januari; 00.30 uur - voortzetting van het feest in Snug Bar, Continental Lounge en Forward Lounge; 09.00-11.00 uur - ontbijt; 11.000 uur -ontscheping. Deze Oud en Nieuw-party op zee, verzorgd zoals in het pro gramma omschreven, en inclusief hutaccommodatie bieden zij u aan voor 155.per persoon. Er wordt in de prijs geen onderscheid gemaakt tussen standaardhutten en speciale hutten. Voor de drankjes in de verschillende bars aan boord betaalt u de schappelijke, belastingvrije prijzen. Denkt u er wel om, dat aan boord met Engels geld betaald moet worden. Per bus Wie niet met eigen vervoer naar Europoort komt (er is een zeer groot omheind parkeerterrein bij North Sea Ferries) kan gebruik maken van de bus. die op Oudejaarsdag om 14.30 uur vertrekt bij het Centraal Station in Rotterdam (busstation, haltepaal UU). Deze bus rijdt dinsdagochtend, na aankomst in Europoort, vanzelfsprekend in omgekeerde richting. Boeking Na aanmelding van de boeking, telefonisch of door middel van onderstaande bon, ontvangt u de bevestiging en het informatiemateriaal over de reis. Na ontvangst van de betaling graag op de wijze zoals vermeld in de bevesti ging van de boeking worden uw reisdocumenten toege zonden. Voor alle inlichtingen over de Oud en Nieuw-party op zee kunt u zich uitsluitend wenden tot North Sea Ferries, afdeling passage, mejuffrouw Pattu van der Krogt, tel. 01819-62077. Aan: North Sea Ferries Postbus 1123 3180 AC Rozenburg Europoort. Noteer mij/ons als deelnemer(s) aan de Oud en Nieuw- party op zee op 31 december 1980 en 1 januari 1981 voor de prijs van 155.— per persoon. De heer/mevr./mej. Adres: Woonplaats: Telefoon: Aantal personen: Handtekening: Ik (wij) maak (maken) wel/geen gebruik van het gratis busvervoer van Rotterdam CS naar Europoort en terug. Het voederen van de eendjes in het Amsterdamse Sarphati- park gebeurt zo overvloedig, dat de watervogels er niet in slagen alle brood zelf tot zich te nemen. Wat overblijft wordt door de ratten verorberd, die de afgelopen jaren dan ook sterk in aantal zijn gegroeid. Zo sterk dat ze inmiddels een plaag zijn geworden voor hun omgeving. Om de ratten- stand weer tot een meer normale omvang terug te brengen, gaat de gemeentereiniging de komende dagen zoveel mo gelijk van deze dieren vergiftigen. Om te voorkomen dat de eenden ervan eten wordt het gif ondermeer in dunne buizen gestrooid. DIPLOMA-AFFAIRE ROTTERDAM ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft haar onderzoek naar de „diploma-affaire" afgerond. Haar conclusie is dat de Panamese consul die tegen betaling een stuurmansdiploma uitreikte, niet de enige is die zijn vingers heeft gebrand. Ook de Rot terdamse journalist Willem Meijboom die het diplo ma voor 500 kocht met het oogmerk de makkelij ke verkrijgbaarheid ervan aan te tonen, zou zich aan een strafbaar feit hebben schuldig gemaakt. Te- weten oplichting. Verder wordt de vakbondsfunctionaris Johan Altena, die met Meijboom samenwerkte, verdacht van uitlokking. Officier van justitie mr. Hendriks weet nog niet zeker of hij gaat vervolgen in deze zaak. Weliswaar is het bewijs tegen de consul overtui gend, zo meent hij, maar het is niet wettelijk verkregen. Daarom is erg onzeker of de rechter tot een veroordeling zal komen. Staking op Australische vliegvelden houdt aan SCHIPHOL Het perso- neel van de brandstofmaat schappijen op de Australi sche luchthaven staakt toch door. Eerst zouden de sta kers gisteren het werk her vatten. Sinds het begin van de acties op 5 november staat in Sydney de KLM-boeing 747 met lege tanks aan de grond. De 192 passagiers wachten op het eind van de staking in hotels, op kosten van de KLM. In Singa pore wachten bovendien 290 passagiers op KLM-kosten op voortzetting van hun reis. Sin gapore is halteplaats op weg naar Australië, en het toestel dat daar staat was al op weg toen het bericht van de sta king de KLM bereikte. MEERDERHEID TWEEDE KAMER: Jï >]V DEN HAAG De planning en de inrich ting van de toekomstige basisgezondheids diensten dient als eerste een taak te zijn van de gemeenten zelf en niet van de provinciale overheden. Alleen daar waar de gemeenten in gebreke blijven, ligt er een taak voor de provincies. Op dit standpunt stelden de fracties van PvdA en VVD zich gisteren in een commissieverga dering van de Tweede Kamer over de Nota Ba- 3e door de VVD gesteunde motie van j PvdA-kamerlid Buurmeijer gaat in tegen plannen van de staatssecretaris. Zij wil de v antwoordelijkheid voor de basisgezondhei diensten (wijkverpleging etc.) leggen bij de p vinciale overheden. Veder-Smit zei te vrej dat door verschillen in gemeentelijke stand[ ten. de samenwerking in regio's, zoals met basisgezondheidszorg de bedoeling is, zal den bemoelijkt. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De belastingverlichting als gevolg van de verhoging van de belastingvrije voet va rieert voor gehuwden in tariefgroep 4 van 72 gulden bij een belastbaar inkomen van 15.000 gulden per jaar tot 281 gulden bij een belastbaar inkomen van 120.000 gulden. De tijdelijke verzwaring varieert voor deze inkomens van 16 tot 228 gulden. Voor wat betreft de verlaging van de bejaardenaftrek en de wij ziging van de arbeidsongeschiktheidsaftrek stellen de bewinds lieden voor: verlaging van de gehuwden bejaardenaftrek van 438 gulden (was 2.691, wordt 2.253 gulden); verlaging van de ongehuwden bejaardenaftrek met 307 gulden (was 1.886, wordt 1.579 gulden); verlaging van de aftrek bij arbeidsongeschiktheid van 80 pro cent of meer met 236 gulden (was 1.815, wordt 1.579 gulden); verlaging van de aftrek bij arbeidsongeschiktheid van 45 tot 80 procent met 1.025 gulden (was 1.815, wordt 790 gulden). Volgens het wetsontwerp moet de mate van arbeidsongeschikt heid voor de belastingheffing niet alleen op grond van het even tuele uitkeringspercentage worden beoordeeld, maar eventueel ook op grond van feitelijke arbeidsinkomsten. Met deze voorstellen lopen de bewindslieden vooruit op de re sultaten van een onderzoek naar mogelijkheden om alleen af trekken toe te kennen aan belastingplichtigen van wie kan wor den aangenomen dat zij door hulpbehoevendheid of andere oor zaken een duidelijk geringere draagkracht hebben dan andere belastingplichtigen. ipif f. wand sterei f, die ier Cs Stroom Vietnamese vluchtelingen- T toegenomen SINGAPORE Hei aarj Vietnamese bootvluchtelinj is in de maand oktober sti toegenomen. In verschillener)» Aziatische landen gestarv nu neerde vertegenwoordig?, .g van het Hoge Commissaru®? voor de vluchtelingen van Verenigde Naties hebben gemeld. In oktober werden acht landen in Zuid-OOst-j) 8.172 nieuwe vluchtelingen registreerd, die maal zo x ^„-3 als in september. Veel van vluchtelingen waren °PgePp^Jfer door koopvaardij- en oorlo' in schepen. tennis Aardappelen^ door vorst in gevaar VEENDAM Door de vol van de afgelopen dagen het daardoor te snel roof dreigt een deel van de i appeloogst verloren te ga; Dat zegt een woordvoen van het aardappelzetmeel^ drijf Avebe, dat 500.000 aardappelen per jaar x werkt. Boeren die de aardff: pels boven de grond halen f de vorst er nog in zit, lopeng kans dat die oogst verrot zof de aardappelen zijn ontdo<| De vroege vorst heeft de b| ren verrast. Normaal zijnj uit de grond voordat het j vriezen. pndida •rtij. E |e verk p weel De Amerikaanse betrokkenheid bij de nog immer voortdurende oorlogshandelingen in Zuid-Oost-Azië zijn al enige jaren verleden tijd, maar zowel in Viet nam als in de Verenigde Staten zijn de gevolgen van de jarenlange strijd nog steeds merkbaar. Het gaat daarbij vooral om de consequenties van de grote hoe veelheden ontbladeringsmiddelen, die het Amerikaan se leger in zijn jacht op de tegenstanders van het be wind in Saigon gebruikte. Een van de stoffen in deze ontbladeringsmiddelen, waarvan de bekendste „Oran je Regen" of „Agent Oranje" werd genoemd, is het in middels zeer beruchte dioxine, de stof die in 1976 vrij kwam bij de milieuramp in een fabriek bij het Ita liaanse plaatsje Seveso. De gevolgen die de in Vietnam vrijgekomen dioxine heeft gehad zijn echter vele malen erger dan in Italië. De zeer moeilijk af te breken stof heeft, zo wijzen de onderzoeken uit, met name bij de kinderen van zowel de Vietnamezen die tijdens de oorlog in het toenmali ge Zuid-Vietnam hebben vertoefd als bij de kinderen van Amerikaanse (en ook Australische) militairen die met de giftige stof in aanraking zijn geweest, ge leid tot aangeboren afwijkingen aan de lever, huid en ogen. Bij ouders die aan dioxine zijn blootgesteld blijkt het aantal miskramen en spontane abortussen veel hoger dan het gemiddelde. En hoewel er weten schappelijk nog geen bewijzen zijn, ziet men enig ver band tussen het in aanraking zijn geweest met de gif tige stof en uiteenlopende vormen van kanker. De voornaamste onderzoeken op dit terrein zijn gedaan door de Vietnamese chirurg prof. dr. Ton That Tung, een specialist op het gebied van de dioxine-vergitti-T, ging en de lever-chirurgie. Hij verblijft enige tijd in\ ons land en zal op verschillende medische faculteitenl lezingen houden. Op een bijeenkomst gisterenmiddagY in het Haagse Nieuwspoort ging prof. Ton That Tungl nog wat in op de ernstige gevolgen die de dioxine opL de levens van vele duizenden mensen heeft. Omdat de a stof zo moeilijk af te breken is en inmiddels door Q vogels en vissen in de voedselketen is opgenomen V en zich ophoopt, vreest hij dat de moeilijkheden de Jco-I mende jaren niet minder zullen worden. ©ndei Cuardian-verslaggever Martin Woollacott verbleet;U' 10 eerder dit jaar geruime tijd in Vietnam en bericht hierbij over de gevolgen van de „Oranje Regen" op de ipi bevolking en sprak ook met professor Ton That Tung, f AANGEBOREN AFWIJKINGEN DOOR GEBRUIK ONTBLADERINGSMIDDELEN IN VIETNAM tJ aki 0( tSCH HANOI Dan Vict Thuoc kan zich nog goed herinneren hoe de oranje gifwolken over de Vietnamese velden neerdaalden. Samen met enkele andere soldaten keek hij vanuit zijn schuilplaats in de heuvels de Amerikaanse besproeiïngsvliegtuigen na. Het heeft echter nog jaren geduurd voor hij het werkelijke gevaar van de ont bladeringsmiddelen onderkende. Tijdens de oorlog was Thuoc ingedeeld bij een spe ciale eenheid, die tot taak had de voor naamste gevechtstroepen zo snel mogelijk naar het front te brengen. Zo was hij met zijn medesoldaten onder meer verant woordelijk voor het onderhoud van wegen en klinieken, die voortdurend werden platgegooid door Amerikaanse bommen werpers. Toentertijd ging van de bommen de grootste dreiging uit. Bij het geronk van de besproeilngsvliegtuigen haalden we bijna opgelucht adem, aldus Thuoc. Als hij nu, 12 jaar later, naar zijn twee dochtertjes kijkt, weet hij wel beter. Lien en Hien, negen en zes jaar oud, zijn bei den op een vreemde manier blind. Vietname se doktoren zijn ervan overtuigd dat hun blindheid veroorzaakt is door dioxine, een giftig bestanddeel van de „Oranje Regen". Het zijn leuke meisjes om te zien. Hun moe der heeft hun mooie zwarte haar met zorg over hun ogen gekamd, maar als je de zwarte lok wegschuift, staren de troebele ogen je zonder pupil of iris onbegrijpend aan. De 46-jarige Thuoc is een verslagen man wiens gezicht getekend is door verdriet. Zijn slechte gezondheid schrijft hij toe aan de ge volgen van de „Oranje Regen". In het kleine huisie hangen overal portretten van Ho Chi Minn en generaal Giap, omringd door oor logshelden met Vietnamese gevechtsvliegtui gen op de achtergrond. Thuoc is een vader landslievend man. De oorlog heeft hem veel verdriet gebracht, maar niet beroofd van zijn idealen. De kleine meisjes kruipen achter hun moeder weg. „We leren ze allerlei liedjes en we ver tellen hun verhaaltjes. Daar zijn ze dol op. Na twee keer kunnen ze ze helemaal navertel len". Voor het eerst klinkt er trots door in haar stem. Nu de meisjes ouder zijn gewor den. vragen ze keer op keer waarom ze niet naar school kunnen gaan zoals hun vriendin netjes die wel kunnen zien. Maar Vietnam is een arm land dat slechts enkele blindenscho- len telt. „Misschien dat de partij ons op een goede dag geld geeft om de kinderen naar zo'n school te sturen", zegt hun moeder. Thuoc is al jarenlang lid van de communisti sche partij en als ik wegga, doet hij een onder de omstandigheden meelijwekkende poging om mijn bezoek -af te sluiten op de manier waarop een communistische partijbijeen komst wordt beëindigd. Hij gaat staan en be dankt me uitvoerig. „Vandaag", zo begint hij, terwijl op zijn gerimpeld gezicht een ver moeide glimlach doorbreekt, hebben wij de eer gehad U in ons huis te ontvangen. U heeft kennis gemaakt met mijn gezin en we hopen dat U de wereld op de hoogte zult brengen van de gevolgen van de Amerikaan se misdaden...". Zijn stem hapert als het oud ste meisje, Lien, moe geworden van het lange stil zitten, begint te huilen. Gevolgen Het geval Thuoc is slechts één van de vele. Hoeveel het er zijn beginnen de Vietnamese autoriteiten pas langzaam te beseffen. Bij Amerikaanse en Australische oorlogsvetera nen zijn de gevolgen van de „Oranje Regen" ook aangetoond, ofschoon lang niet alles we tenschappelijk is bewezen. Vanaf het begin is duidelijk geweest dat het betrekkelijk kleine aantal Amerikaanse en geallieerde soldaten dat aan de gevolgen van de „Oranje Regen" is gestorven, in het niet valt bij de duizenden slachtoffers die aan Vietnamese zijde zijn ge vallen onder burgers en soldaten. Onderzoe ken hebben de omvang van het probleem nog slechts globaal kunnen bepalen. Het is voor de Vietnamese slachtoffers te hopen dat de Amerikaanse oorlogsveteranen het proces dat ze tegen de producenten van het gif hebben aangespannen winnen, omdat ze in dat geval aanspraak zouden kunnen maken op een gel delijke vergoeding voor het aangedane leed. Amerika heeft meer dan een miljoen mensen in Vietnam verloren; de bondgenoten enkele honderdduizenden. Aan Vietnamese zijde zijn bij beide partijen (Noord- en Zuid-Vietnam) tijdens de voortslepende oorlog miljoenen slachtoffers gevallen. In totaal is meer dan 50 miljoen liter gif over Vietnam, met name het zuidelijk gedeelte, neergedaald, waarin zo'n 500 kilo diozine. Omdat deze stof moeilijk af te breken is, loopt de bevolking daar nog steeds een groot risico, ook al viel het gif tien jaar geleden. Resultaten Aan de hand van een onderzoek dat in vijf provincies in het vroeger Noord-Vietnam is gehouden naar de gevolgen van het gif bij de kinderen van de soldaten, zijn opmerkelijke resultaten geboekt. De vooraanstaande Viet namese professor Ton That Tung en zijn as sistenten hebben talloze soldaten onder vraagd die in het Zuiden hebben gevochten en vervolgens zijn teruggekeerd naar hun fa milies. Daarnaast hebben ze ook een aantal militairen ondervraagd die nooit in het Zui den zijn geweest. Bij de eerste groep was het aantal miskramen, geboorteafwijkingen, vroegtijdige geboortes en gevallen van sterili- to- e. teit veel groter dan bij de groep die nooit in het Zuiden is geweest. De 670 echtparen uit de eerste groep hadden samen 1.187 kinderen van wie er 43 zwaar misvormd zijn. Dit per centage ligt veel hoger dan normaal. Andere cijfers uit ziekenhuizen in Saigon nen een verbazingwekkende piek in het aan tal miskramen, doodgeborenen, geboorteaf wijkingen en kanker aan de lever. Volgens professor Tung is het erg moeilijk aangaande deze zaak wetenschappelijk bewijs aan te dra gen, maar het statistisch materiaal wordt elke maand groter en iedereen weet welke conclu sies daaraan verbonden moeten worden. De cijfers waarover men beschikt, tonen steeds hetzelfde beeld. Er is een duidelijk verband tussen het gif en geboorteafwijkingen en ver moedens over verbanden tussen dioxine en kanker. Verschrikkelijk Professor Ton That Tung is een vooraan staand man in de Vietnamese samenleving een bekwaam chirurg, intellectueel, afstam meling van de Vietnamese koninklijke fami lie en onderminister van volksgezondheid. In 1970 waarschuwde hij al voor de gevolgenn van het gif. Hij zei toen: „Is ooit in de ver schrikkelijke oorlogsgeschiedenis, met uitzon dering van kernwapens, zo'n verschrikkelijk lot voorbestemd geweest voor de overlever den? Nu strekt zijn belangstelling zich verd( uit dan de gevolgen van het gif voor zijn mi deburgers. Volgens hem is het enige voordei van de „Oranje Regen" die neerdaalde ov< Vietnam dat er nu een daadwerkelijk onder g zoek wordt ingesteld naar de gevolgen vaiti chemische wapens die nog in talloze landei 'i worden gebruikt. „Help ons, help uzelf", zep* hij. „Dit probleem reikt verder dan grenr* en ideologieën". lokla t di sija v irteni aldi Igesp; weel tl pen ikbev geer een i }ien ki jiver wa aldus de 3 itsgek xlate "Me zi 'jesulté hij di .Wij 1 wij zi IS V] 01 i- IJS - 1 d' Pai x-Beagj 'ijke I dl ;n st :htinj heb! -airika". izeitogii

Leidse Courant | 1980 | | pagina 16