Slotakte Helsinki belangrijker dan gedacht Xlcentttrtiïfj Vetzucht: een gewichtig probleem Oost en West niet nader tot elkaar S bereid aan tree voorwaarden an te voldoen Deze week bij de melkman: /medische rubriek filNNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 11 NOVEMBER 1980 PAGINA 15 Vandaag moet in het Palacio de Congresos te Madrid de tweede toet singsconferentie beginnen over de vijf jaar geleden tot stand gekomen Slotakte van Helsinki. Of er van een echt begin sprake sal zijn of alleen van een openingsspeech door het gastland Spanje, was op het moment dat dit artikel geschreven werd nog niet bekend. Onze verslaggever Rik in 't Hout, die een deel van de vermoedelijk maandenlange bijeenkomst zal volgen, gaat na waar het in Madrid om gaat en hoe de 35 deelnemen de landen er tegenaan kijken. De behandeling van de dissidenten in Oost-Europa, de inval van de Sovjet-Unie in Afghanistan en de recente gebeurtenissen in Polen hebben ervoor gezorgd dat deze bijeenkomst in het kader van de CVSE (Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa) met meer dan normale spanning tegemoet wordt gezien. I VOORTBESTAAN CVSE STAAT I IN MADRID OP HET SPEL De in Parijs levende Russische dissident Alexander Ginzbourg (I.) ontmoet in Madrid zijn landgenoot Vladas Sakalys, die begin dit jaar uit Rusland wist te vluchten. Veel dissidenten in Oost-Europa hebben het komen de overleg in Madrid aangegrepen om op naleving aan te dringen van de in de Slotakte beloofde toepassing van de mensenrechten. Russische veiligheidstroepen verhinderden gisteren in Moskou een bijeenkomst van een tiental vrouwen die toestemming wilden krijgen om naar het Westen te reizen. I MADRID Het was op 1 augustus 1975 I dat de staatshoofden, regerings- en partij- 1 leiders van alle Europese landen (behalve J Albanië) en de Verenigde Staten en Cana- j da hun handtekening zetten onder een do- jcument, dat naar de plaats van handeling I de Slotakte van Helsinki werd genoemd. I Daarin werd de Europese 'deling' in een westers en een oosters machtsblok for el erkend. De publiciteit, die aan deze ■if overeenkomst werd gegeven, was enorm en had in het Westen veelal het karakter van een juichkreet. Dat laatste liet zich vooral verklaren uit het feit, dat de machthebbers van het Oostblok plechtig "erlei beloften hadden gedaan, die tot Idan toe niet voor mogelijk waren gehou- gden. Daarbij ging het vooral om zaken als de eer biediging van mensenrechten en fundamen tele vrijheden (van denken, geweten, gods- [dienst of overtuiging), het verbeteren van de contacten tussen mensen en de verspreiding van informatie. Enerzijds leek dus de positie van de burgers in het Oostblok verbeterd te kunnen worden en anderzijds had men de [verwachting dat ontmoetingen in de ruimste an het woord tussen de mensen in beide [kampen veel meer mogelijk zouden worden. Te denken was aan familiecontacten, binatio- nale huwelijken, privé- en beroepsreizen, we derzijds toelaten van kranten en tijdschriften, het vergemakkelijken van de arbeidsomstan digheden van buitenlandse correspondenten enzovoort. Het kwam evenwel niet als een verrassing, dat de meeste van deze beloften vrijwel loos 'bleken. De structuur van deze landen blijkt niet toe te laten dat dat burgers dezelfde vrij heden voor zich opeisen als er bestaan in de democratieën van het Westen. Dissidenten als Sacharov in de Sovjet-Unie en leden van de Charta-beweging in Tsjechoslowaki'je heb ben dat tot hun schade moeten ondervinden. Allen in het Oostblok, die met de Slotakte Helsinki in de hand veranderingen eis- an hun leiders, zijn verbannen of zitten gevangen. Eén uitzondering is er: Polen, daarover komen we nog te spreken. In middels heeft de Sovjet-Unie nog een paar beginselen uit de Slotacte met voeten getre- en wel die van de niet-inmenging in bin nenlandse aangelegenheden en het zich ont houden van geweld. We hebben het over de bezetting van Afghanistan. De vraag rijst dan, waarom de Russen en hun zetbazen iets hebben ondertekend, waarvan zij zelf heel goed wisten dat ze het niet se- "ieus zouden nemen? Het antwoord is vrij ?envoudig: dat was hun prijs voor twee din- >en. die zij graag wilden hebben. Ten eerste vas dat de officiële erkenning door het Wes- :en van de huidige grenzen in Europa. Er was Moskou erg veel aan gelegen eindelijk de /erzekering te krijgen dat de NAVO-landen sich neerlegden bij de deling van Europa in ;en Oosters en een Westers stuk. Het gevolg vas ook dat een aantal Westerse landen, vaaronder Nederland, een ambassade opende in Oost-Berlijn, waarmee zij het bestaan van de DDR als staat erkenden en de genoemde stad accepteerden als haar hoofdstad. Ten tweede bevatte de Slotakte ook een serie afspraken, die voor de socialistische landen op de lange termijn van levensbelang zijn. Dit betreft de samenwerking op economisch en technologisch gebied. Het is bepaald geen geheim dat het Oostblok al de grootste moeite heeft met productie van zelfs de eerste le vensbehoeften van zijn burgers. Regelmatig moet er graan geïmporteerd worden uit met name de Verenigde Staten, Canada en Au stralië. Het maken van meer ingewikkelde producten voor de consument zou zonder de hulp van het Westen vermoedelijk nog min der gelukken. Het is niet voor niets dat de Sovjet-Unie zich complete autofabrieken in het Westen aanschaft. Daarnaast zijn er ook strategische industriëen, zoals de exploitatie van de gigantische olie- en gasvoorraden in Siberië, die zonder de „know-how" van het Westen eenvoudig niet zouden bestaan. Gretigheid De gretigheid, waarmee de Russen in Helsin ki aasden op dit soort afspraken, was voor het Westen aanleiding om ook bepalingen in de Slotakte te eisen op het gebied van vrede en veiligheid. Na heel veel heen en weer gepraat kwam tegen het einde van deze Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) de Russische minister van buiten landse zaken, Gromyko, plotseling overvlie gen en deed een laatste voorstel. De Sovjet- Unie was bereid tot zogeheten vertrouwen wekkende maatregelen in Oost-Europa en langs haar eigen westgrens, tot een diepte van 250 kilometer. Het Westerse blok moest dan hetzelfde doen op zijn (gehele) grondge bied. Het resultaat was dat beide partijen be loofden ruim van tevoren grote (meer dan 25.000 man) militaire oefeningen aan te kon digen en daarbij waarnemers uit het andere kamp toe telaten. Tevens werd het „belang van ontwapening" erkend. Alle NAVO- mili tairen zijn het erover eens dat de Russen zich tot nu toe keurig aan deze afspraken hebben gehouden. ïn de Slotakte van Helsinki was opgenomen dat er twee jaar later in Belgrado een ver volgconferentie zou worden gehouden. De deelnemers uit het Westen beschouwden dit als een goede gelegenheid om de Russen en hun vazallen de mantel uit te vegen. De Ne derlandse vertegenwoordiger Van der Valk bijvoorbeeld sprak bijna uitsluitend over de mensenrechten in Oost-Europa. Succes had dit niet, omdat de andere partij zich steeds grimmiger op het standpunt stelde dat de Slo takte van Helsinki geen Verdrag was (maar slechts een intentieverklaring) en dat de wer king ervan beperkt was tot de relaties tussen de deelnemende landen en niet binnen die landen. In dat verband wezen de Russen voortdurend op het beginsel van niet-inmen ging in eikaars binnènlandse aangelegenhe den, dat ook in de Slotakcte was opgenomen. Zo werd de bijeenkomst in Belgrado tot een „dialogue des sourds" (gesprek tussen doven). Zelfs slaagde men er niet in een zogeheten minimumverklaring als slotdocument op te stellen. Dat niet van een algehele mislukking werd gesproken, kwam doordat men het ten- v slotte over één ding eens werd, er zou in 1980 weer een vervolgconferentie worden en wel in Madrid. Daarover moet bepaald niet te licht gedacht worden. Het zou weieens zo kunnen zijn, dat de waarde van de Slotakte van Helsinki niet zozeer gelegen is in hetgeen er in staat, maar veeleer in de controle, die erop mogelijk is. Dit geldt zowel op micro- als op macroniveau. Het is een feit, dat sommige contacten tussen burgers van landen voor en achter het IJze ren Gordijn gemakkelijker verlopen naarma te een toetsingsconferentie dichterbij komt. Nederlanders, die de laatste tijd getrouwd zijn met iemand uit het Oostblok, zullen dat kun nen bevestigen. En dan is er het opvallende verschijnsel dat de Russen (nog) niet hebben ingegrepen in Polen. Het Russische partijblad Pravda noemde het bezoek, dat de Poolse partijleider Kania onlangs aan Moskou bracht „een nieuw bewijs dat de socialistische lan den de Conferentie van Madrid voorbereiden in de wens verder te gaan met de samenwer king in Europa, tot ieders voordeel". Wester se waarnemers in Moskou leidden daaruit af dat de Sovjet-Unie haar gematigde opstelling tegenover Polen wil hanteren als argument om het Westen te bewegen in Madrid een welwillender houding aan te nemen ten aan zien van dë mensenrechten in Oost-Europa. Hieruit moge blijken dat de Sovjet-Unie nog altijd en waarschijnlijk nog om dezelfde rede nen grote waarde hecht aan het (voortbe staan van CVSE. De vraag is hoe het Westen daarop wil inspelen. Er zijn landen, zoals Zweden en Finland, die ervoor pleiten de schendingen van de Slotakte door het Oost blok zo zakelijk mogelijk te benaderen en ze ker niet te vervalen in de „fout" van Belgra do. Andere landen daarentegen, met name de Verenigde Staten, staan erop zaken als de be handeling van Sacharov en de andere dissi denten en de bezetting van Afghanistan uit voerig aan de orde te stellen. Daarna pas mo gen naar hun mening nieuwe voorstellen aan de orde komen. Zij verzetten zich dan ook fel tegen pogingen van de Sovjet-Unie de discus sie over de naleving beperkt te houden tot anderhalve week voor Kerstmis. Volgens de Russen dient de gehele periode na het Kerst reces besteed te worden aan het opstellen van het slotdocument. Nederland Nederland is het volledig eens met de hou ding van de Amerikanen, die er met de op handen zijnde presidentswisseling zeker nier. soepeler op zal worden. Minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) in Den Haag: „Het feit dat wij van de communistische rege ringen niet dezelfde houding tegenover de politieke mensenrechten kunnen eisen als wij zelf in de -democratische landen in praktijk proberen brengen, neemt niet weg dat er nog nlijke marges bestaan waarbinnen die regeringen zonder gevaar voor hun eigen voortbestaan uitvoering kunnen geven aan de toezeggingen, die zij in Helsinki hebben gedaan. Aangezien men er niet van uit mag gaan dat de bestaande marges ook zonder aansporing van buitenaf zullen worden be nut. zal men van Westerse zijde moeten blij ven aandringen op een betere eerbiediging van de rechten van de mensen. Bij het uit voeren van een dergelijke politiek zal een ze kere vorm van wrijving met de Oosteuropese regeringen soms onvermijdelijk zijn. De noodzaak in de Oost-Westrelatie een militaire confrontatie te voorkomen, dwingt ons echter niet tot passiviteit op dit gebied." Volgens de Nederlandse bewindsman moet het duidelijk zijn dat „het Sovjetoptreden in Afghanistan en tegenover de binnenlandse dissidenten voor het Westen nooit in over eenstemming met de ontspanning kan zijn. De Sovjet-Unie heeft daarmee haar belofte om de beginselen van de Slotakte toe te pas sen verbroken. Deze schendingen zullen op deze bijeenkomst (Madrid) ter sprake moeten worden gebracht. Sommigen bepleiten de meningsverschillen tussen Oost en West over de uitvoering van de aangegane overeenkom sten maar zoveel mogelijk te laten rusten en ons te concentreren op de mogelijkheden voor nieuwe afspraken. De conferentie te Madrid komt echter juist bijeen om te bespre ken welke vooruitgang is geboekt. Tegen de achtergrond van die uitvoering zal onder zocht worden in hoeverre het mogelijk is nieuwe afspraken te maken". Het komt erop neer dat de meerderheid van de Westerse delegatieleiders, onder wie de Nederlandse ambassadeur Van Dongen, op dracht heeft de Sovjet-Unie opnieuw in de beklaagdenbank te zetten. Daarna zou er dan gepraat kunnen worden over zaken als het Franse voorstel voor een Europese ontwape ningsconferentie. (Binnen zowel de NAVO als het Warschau Pact is men het erover eens dat zo'n initiatief de impasse zou kunnen doorbreken, waarbinnen de onderhandelin gen over deze zaken tussen Oost en West ver keren). Deze opstelling van het Westen heeft tijdens de voorbesprekingen in Madrid de woede opgewekt van het andere blok. Ten slotte raakte het overleg in zo'n impasse, dat de vrees ontstond voor een bij voorbaat mis lukken van de conferentie. Temeer omdat de Sovjet-Unie zelfs zover ging te stellen dat zij alleen aan een derde toetsingsbijeenkomst wilde deelnemen, als de kritiek in Madrid binnen de perken zou worden gehouden. Nu pleegt de soep op dit soort gelegenheden nooit zo heet gegeten te worden als zij is op gediend, maar het is wel duidelijk dat de par tijen bereid zijn tot zeer hoog spel. Het is te hopen dat zij, te meer daar op fora als SALT en MBFR het overleg is vastgelopen, willen inzien wat het werkelijke belang is van de CVSE-conferentie, namelijk -om met het In terkerkelijk Vredesberaad (IKV) te spreken- „de toekomst van Europa en de wereld, die steeds meer op het spel is komen te staan". RIK IN 'T HOUT iSPREKINCEN GIJZELINGSZAAK IN GIERS pIERS/WASHINGTON [De Amerikaanse onder- pister van buitenlandse fen, Warren Christopher, ït gisteren in Algiers aan jerijnse minister van bui- landse zaken het officiële woord overhandigd, dat graa shington heeft geformu- Uit pul op de eisen die het lanse parlement voor de lating van de Ameri- ;n volg< nse gijzelaars heeft ge- emt hai d. Zoals bekend treedt noet mil erije op als bemiddelaar ervarinsen Washington en Tehe- raan ve Volgens welingelichte sche keingen zouden de VS in -lcpig n( i antwoord stellen, bereid niet, vaö aan twee voorwaarden klantf voldoen: de belofte zich om ma t direct of indirect met n zeer t inse zaken te bemoeien ouwelijl de opheffing van de door n zes ui Shington afgekondigde proje kkade op alle Iraanse te- den in de VS. Iran in het antwoord verder proberen duidelijk te maken, dat de onafhankelijke rechter zal moeten beslissen over de teruggave van de bezittingen van wijlen de sjah en het be slag dat zo'n 100 Amerikaanse bedrijven op de Iraanse eigen dommen hebben laten leggen wegens het niet nakomen van verplichtingen. Onderminister Christopher ar riveerde gisteren met een aan zienlijke delegatie in Algiers. In zijn gevolg bevond zich on-, der meer de eerste juridische adviseur van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington. In Teheran werd gisteren be kend dat ex-minister van bui tenlandse zaken, Ghotbzadeh, die verleden week was aange houden „wegens kritiek op de revolutie", op bevel van aya tollah Khomeiny op vrije voe ten is gesteld. ONDANKS URENLANGE VERGADERINGEN (Vervolg van voorpagina MADRID Dat er gisteren en vannacht in totaal zeventien uur werd vergaderd, leek aanvankelijk onbegrijpelijk. Al heel spoedig was namelijk duidelijk dat beide partijen op de essentiële punten geen duimbreed wilden wijken. Kort voor middernacht kwam voor de eerste keer naar buiten dat de Sovjet-Unie zelfs uit was op een beëimliging van deze vergadering in Madrid. Een lid van de Poolse delegatie ver telde: „Wij zijn het eens met de Russen dat het geen zin heeft in deze sfeer hier door te gaan. Dat leidt alleen tot een verdere confrontatie, die de zaak van de ontspanning tussen Oost en West veel meer schade doet dan een uitstel van de conferentie". Het toch blijven praten van de Russen, legde mr. H.J. Meesman. dr tweede man van de Nederlandse delegatie, uit als een poging om de „Zwarte Piet" naar het Westen te spelen. „Als het hier mislukt, willen zij kunnen zeggen dat het aan ons ligt. Wij moe ten maar zeggen dat het afgelopen was". De Navo-landen op hun beurt, met de Amerikaanse onderhandelaar Max Kampei man voorop, riepen op hun beurt dat het ook niet aan hun zou liggen. „Wij zijn bereid tot de allerlaatste minuut door te verga deren", aldus Kampeiman. Zo kon het gebeuren dat op voorstel van Zwitserland de „klok stil" werd gezet, zodat men wat langer tijd had voordat de eigenlijke conferentie zou moeten beginnen. Wel is het zo, dat conform het slotdocument van de tweede toet singsconferentie in Belgrado de bijeenkomst in Madrid op 11 no vember moet beginnen, al is het 5 voor 12 vanavond. Volgens kenners van het Oostblok is de houding van de Russen te verklaren uit hun angst voor herhaling van „Belgrado", waar zij tot en met de laatste dag een spervuur van kritiek te verdu ren hadden. Iets soortgelijks zouden zij zich nu niet menen te kunnen permitteren, vooral niet. omdat zij met de situatie in Po len levensgroot in gedachten bang zouden zijn dat zoiets zou kunnen bijdragen aan het verspreiden van de Poolse ideeën over heel Oost-Europa. Vandaar dat de Russen zoveel nadruk legden op het sturen van de discussie in de richting van alleen ontwapening en economische en culturele samenwerking. Toch zijn er gisteren nog heel even momenten geweest dat er een compromis mogelijk leek. De Verenigde Staten schenen wel akkoord te willen gaan met de beperking van de toetsingsdiscus sie tot Kerstmis. Toen eisten zij vervolgens echter weer.dat ze zo nodig na Kerst opnieuw over hun zaak zouden kunnen praten, zij het dan dat „iets ergs" moest zijn. Als voorbeeld noemde men een veroordeling van de dissident Sacharov tot gevangenisstraf, Die aanvullende eis schoot de Russen echter weer in het ver keerde keelgat. „Kortom we vertrouwen elkaar gewoon niet voldoende. De Russen denken dat wij er op uit zijn hun stelsel te ondermijnen en wij denken dat de Russen hun eigen beurzen en die van hun bondgenoten best wat meer vrijheid kunnen geven zonder dat hun systeem in gevaar komt", aldus een lid van de Nederlandse delegatie. ADVERTENTIE In 1973 werd aan 2000 Nederlanders in het kader van een enquête van de Nederland se Hartstichting, gevraagd wat zij van hun lichaamsgewicht vonden. Deze vraag werd als volgt beantwoord: te licht 4,8 pro cent, goed 61 procent, terwijl 34,2 procent van de ondervraagden zichzelf te zwaar vond. Zestig procent van de mensen met een ver meend overgewicht, zag dit als een pro bleem. Zij waren bang voor de invloed van het overgewicht op hun gezondheid, ze vonden dat het aan hun uiterlijk af breuk deed, dachten dat het vermoeidheid met zich meebrengt en voelden zich be perkt in hun beweging. maken zich niet ten on rechte bezorgd. Door velen wordt overge wicht als een groot probleem voor de volks gezondheid gezien. Verzekeringsmaatschap pijen houden bij de bepaling van premies voor levensverzekeringen zelfs rekening met het gewicht van hun cliënt. Het instituut voor Medische Statistiek heeft berekend, dat er in 1976 ongeveer 525.000 mensen in verband met een vermeend overgewicht een dokter raadpleegde. Bij een ander onderzoek werd becijferd, dat zo'n 30.000 tot 40.000 personen een afslankclub bezoekt. Ook de industrie toont grote belangstellging voor ons gewicht. Bij verschillende reclameboodschappen wordt benadrukt welk een heilzame werking het aangeprezen product op ons lichaamsgewicht heeft. Risico's Overgewicht, ook wel aangeduid als obesitas, wordt in verband gebracht met een verhoog de kans op ziekten en vervroegd overlijden. Een overgewicht van 30 tot 40 procent geeft in vergelijking met leeftijdsgenoten met een normaal gewicht een oversterfte van 50 pro cent. Vooral bij jonge mensen is een te hoog gewicht gekoppeld aan een verhoogde ziekte- In relatie met te zwaar zijn worden meestal als eerste de hart- en vaatziekten genoemd. Het staat vast dat een te groot gewicht onder de 50 jaar een aanwijzing is voor een ver hoogde kans op een hartinfarct. Hetzelfde geldt voor hypertensie (hoge bloeddruk). Sui- -kerziekte is vooral een probleem voor te dik ke mensen op hogere leeftijd. Voorts is er nog een verband aannemelijk tussen vetzucht en galstenen, gewrichtsklachten, huidaandoe ningen en complicaties na operaties. Evenwicht Het is opmerkelijk, dat hoewel er voor ieder een in Nederland meer dan voldoende voed sel is, slechts 30 procent van de bevolking een overgewicht heeft. Iedereen kent de uitspraak: „Elk pondje gaat door het mondje". Maar hoe komt het nu dat er bij sommigen meer door het mondje gaat en dat dat leidt tot vetafzetting? Opvallend is, dat hoewel we zeker niet iedere dag evenveel eten on ook niet evenveel arbeid verrichten ons gewicht over langere tijd vrij constant blijft. Er bestaan verschillende theorieën over de regulatie van onze voedselopname. Normaal is er een evenwicht tussen energieafgifte (ar beid, beweging, etc) en voedselopname. In een deel van de hersenen (de hypothalamus) bevinden zich het verzadigings- en het hon- gereentrum. Deze twee centra, zo wordt aan genomen, spelen een belangrijke rol bij het reguleren van de voedselopname. Ook het soort voedsel speelt een rol. Zo is het bekend, dat vezelrijke voedingsstoffen een remmende werking op de energieopname vertonen. Allereerst moet vezelrijk voedsel langer gekauwd worden, wordt daardoor sterk vermengd met speeksel en geeft daar door eerder een verzadigd gevoel. Verder onttrekken voedingsvezels eiwit en vet aan het opnameproces. Het aantal maaltijden is ook van belang. Het in kleine porties over de gehele dag verdelen van de voedselhoeveelheid leidt ook tot min der gewichtstoename. Hoewel er al veel bekend is over de manier waarop ons lichaam met voedsel omspringt, zijn er nog veel vragen. Veel stoornissen in de regulatie van de voedselopname zijn ter dege onderzocht. Uitgebreid is het verband bekeken tussen emotionele stoornissen, be paalde sociale eetgewoonten en zeldzame ziekten met vetzucht. Het fijne van de zaak is nog niet bekend. Vindinj* In het laatst uitgekomen „New England Journal of Medicine" werd een nieuwe ontdekking gepubliceerd. Na on derzoek bij muizen is nu ook bij regelsysteem aangetoond, dat mogelijk de op lossing geeft. Onderzoekers toonden aan dat in rode bloed lichaampjes van te dikke mensen een bepaald regelsysteem langzamer .werkt dan bij men sen met een normaal gewicht. Dit systeem, de zogenaamde natrium-kalium pomp, verbruikt een groot deel van onze energiebehoefte in rust. Vergelijken we deze pomp met een motor- pomp, dan zou dat betekenen dat dikke men sen minder brandstof nodig hebben om de pomp te laten draaien dan mensen met een normaal gewicht. De brandstof die overblijft, wordt opgeslagen, hetgeen vetafzetting bete kent. Dit fenomeen is bij de mensen tot nu toe alleen in rode bloedlichaampjes aange toond. Dat is eerder een belofte dan een be perking, omdat in het verleden oplossingen voor ingewikkelde ziektebeelden het eerst bij deze bloedcellen aangetoond werden. Moge lijk werpt deze nieuwe ontdekking ook een nieuw licht op het functioneren van het hon ger- en verzadigingscentrum. Hoe het komt, dat er personen met overge wicht zijn, is nog niet helemaal duidelijk. Dat ze er zijn is dagelijks te zien. Dat de oplossing voor obesitas vermageren is, is ook al lang bekend. Hoe dat het beste in zijn werk kan gaan, is nog een strijdpunt. Verschillende in stanties houden zich daar in Nederland mee bezig. Eén daarvan is de Nederlandse Hart stichting. In juni 1980 werd door deze stich ting een grafiek verspreid waarmee het voor huisartsen en diëtisten gemakkelijker werd om te bepalen of iemand te zwaar is. Dit hulpmiddel, „Waagschaal" genoemd, kan ie dereen aanvragen bij de Nederlandse Hart stichting. Ook is er een tiendelige cursus ver krijgbaar, die nuttige wenken bij vermageren geeft. Het adres Nederlandse Hartstichting, Sophialaan 10, 2514 JR, Den Haag.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15