UMlUHSIin Bijous van gerenommeerde Franse couturiers op Nederlandse huiskamertafels Vrouwelijke steun bij voeding en kuurtjes van de computer Het geluk begint bij de diamant... OM DE TUIN GELEID De natuur... Ons woord „natuur" is af geleid van „naseer" en dat betekent „geboren wor den". Een duidelijk bewijs dat de natuur niet een sta tisch en dus stilstaand ge geven is. Geboren worden betekent verandering, ver nieuwing in de eerste plaats. Als wij praten over een fa voriete vakantiebestem ming omdat „de natuur daar zo mooi is"praten we niet over iets dat vast staat. Ook die mooiste na tuur kan in korte tijd in verval raken. Het meest is dat aan klei ne dingen merkbaar. Bij luchtvervuiling bijvoor beeld verdwijnen korst mossen op eiken en ande re bomen. In Drenthe worden die korstmossen gebruikt als „snuffelpaal" om te onderzoeken hoe veel verontreinigde lucht met de zuidoostwinden vanuit het Duitse Roerge bied ons land binnen waaien. Wanneer de lage re plantensoorten het op gegeven hebben volgen de hogere. Bij voortdurende bespuiting van bermen en plantsoenen met chemi sche middelen ter bestrij ding van ongedierte ver dwijnen bepaalde kruiden. Die door natuur-onvrien- delijke lieden nog steeds „onkruidengenoemd worden maar dat terzijde. In Beige en Duitsland waar mergel en andere mineralen uit de bodem gewonnen worden sterven bomen door de uiterst fij ne asregensdie dag in dag uit vanuit de fabrie ken op hun bladeren val len. Die bomen kunnen daardoor geen adem meer halen en leggen het loodje. De mens is dus duidelijk verbonden met de natuur. Waar de metis ingrijpt kunnen natuurlijke pro cessen veranderen. Ten goede of ten kwade. Tot nu toe is het zo geweest dat in de achter ons lig gende eeuwen die veran deringen meestal niet veel goeds inhielden. De mens deed dat, laten we wel wezen, niet met opzet. Veeleer uit een groot onbegrip voor de na tuur. Wij zitten wél met de gevolgen en het is dan ook erg noodzakelijk dat de bakens snel verzet wor den. Dit even als waar schuwing voor die mensen die menen dat het met de milieuverdedigers zo lang zamerhand de spuigaten uitloopt. Milieubescherming is een levensnoodzaak voor de mens omdat we in een sy steem zitten waar de ene levensvorm de andere niet kan missen. Planten pro duceren onze broodnodige zuurstof, reinigen de lucht, diersoorten zorgen voor een biologisch evenwicht waaronder we niet kun nen leven. Niet alle menselijke ingre pen hebben kwalijke ge volgen gehad voor de na tuurlijke samenhang (met een fraai woord „ecologie" genoemd). Met name de Nederlanders hebben sinds jaar en dag met veel bgrip voor natuurlijke be hoeften het landschap naar hun hand gezet. Zegt niet een oude wijsheid: „God schiep de aarde, de Hollanders bepaalden de inrichting"? Wij waren daartoe in het verleden meer dan eens gedwongen door het ons belagende water uit zee of uit de grond. Tegen het eerste bouwden we dijken, de moerassen bestreden we (met name in Groningen en Drenthe) door de ver veningen met ferme hand aan te pakken. Gevolg 'van deze menselij ke ingrepen zijn een groot aantal geleidelijk in elkaar overvloeiende landschap pen binnen onze rijksgren zen. De menselijke ingre pen hebben ook geleid tot de oprichting van de Ver eniging tot Behoud van Natuurmonumten zo'n 75 jaar geleden. Door mensen die toen al een vooruit ziende blik hadden. Bij het jubileum van Natuurmo numenten organiseerde het Natuurfotografengilde (NFG) een tentoonstelling van werk van de beste na tuurfotograf en van ons land. Onder het motto Welkom in de groene ruimte". De expositie is te zien in Laren, Den Haag, Rotterdam, Tilburg, Apel doorn, Almelo, Assen, Haarlem en Amsterdam. De foto's van de tentoon stelling zijn gebundeld in het boek „In de groene ruimte" dat sedert enkele dagen in de boekhandel te koop ligt. GASTVROUW YVETTE SIX REIST DOOR HET HELE LAND Yvette Six: „Het moet een grapje blijven, een ge zelligheidsbijeen komst". Iedereen kent het exclusieve ver koopsysteem van Tupperware, waarbij de artikelen tijdens een koffiepraatje of een namiddagthee in een gastvrij huis aan een aantal gasten worden getoond en gedemonstreerd. Wie er verrukt van is, bestelt gelijk, want dat is de enige manier om aan dit voortreffelijke spul te komen. In de winkel is het niet ver krijgbaar. Volgens deze formule werkt in Frankrijk Laure de Gazaillan, bijous- couture te Parijs. In kringen waar men waarde hecht aan exclusiviteit en goede toon en bovendien onder deze vlag juwe len wil kopen van couturiers met grote namen, worden bijous-parties gearran geerd, niet alleen in de Franse hoofd stad maar in het hele land. Deze parties zijn een groot succes, want de kettingen, broches, oorbellen, kortom alle ontwer pen, die regelrecht uit de coüturehuizen komen, worden „en petit comité" veel voordeliger verkocht dan in de winkel. De gastvrouw heeft ze in consignatie en behoeft er geen publieksprijs voor te vragen. Op zekere dag, een paar jaar geleden, zat mevrouw Six in Parijs te wachten op haar veel reizende echtgenoot in een klein café, waar het echtpaar had afgesproken. Omdat het wat langer duurde dan ze dacht, begon ze verveeld in een rondslingerend blaadje te kijken. Een advertentie trok haar aan dacht „On demande une presentatrice de byoux" (presentatrice van sieraden ge vraagd). Een intrigerende tekst, vooral om dat het ging om bijous van niemand minder dan Nina Ricci, Hubert de Givenchy, Pier re Cardin, Celine Chanel, Courrèges, bijna al de grote namen uit de modewereld. „Het werd een sneeuwbal", vertelt de ele gante Yvette Six-Christophe, die op de an nonce reageerde. Ze heeft een zuiver ge vormd' ovaal gezicht van een olijfkleurig bruin met daarin een paar bekoorlijke, bruine ogen en een delicaat getekende mond. Ze lijkt kleiner dan ze is door haar wat aarzelend bewegen. Madame Six is Frans-Belgische van geboorte, doorspekt het gesprek m^t Franse woorden (ook als ze haar krullebol van een zes maanden oude poedel Shandy verbiedt de stoelbekle- ding op te eten) en heeft haar drie kinde ren, Hieronyma,* Marina en Alain, Frans ^opgevoed. „Ik dacht: waarom niet op de advertentie reageren? Straks zijn alle kinderen het huis uit en dan heb ik tenminste iets gezelligs om handen". Ze begon in ons land gastmid- dagen te geven bij vriendinnen, die het op hun beurt weer doorvertelden aan andere .kennissen, zodat ze nu soms met drie pre sentatie-bijeenkomsten in één week zit. „Maar ik vind het heel prettig om te doen", zegt ze in Franse zinsbouw met net dat héél lichte accent dat een stem boeiend maakt. „Marina is nu getrouwd, Hieronyma volgt in Genève een cursus in het Centre Touris- tique om later iets te kunnen doen met paardrijden, want ze is dol op paarden en alleen Alain is nog thuis". Mevrouw Six woont nu zeven jaar in Hol land. Na een leven van reizen en trekken door het werk van haar echtgenoot, vestig de de familie zich eerst in Wassenaar en is nu dolgelukkig met haar twee samenge trokken flats aan het Rijswijkse Marshall plein. Het adres is bijna niet te vinden, maar ziet ér enig uit als je het hebt uitgespit tussen omringende torenflats en eengezins woningen. Het is een plekje rust dat artis tiek is ingebouwd naar het ontwerp van moderne projectontwikkelaars, die hier voor de verandering nu eens iets aardigs hebben verzonnen. De kamers zijn groot en lopen in elkaar over: eetkamer-werkka mer, woonvertrek met open haard, televi siekamer, flinke hall. Hier aan de muur een prachtig schilderij met teer gepenseelde zeiljachten. De familie Six is gek op zeilen en doet ook aan wedstrijden mee. Yvette Six heeft op de tafel in het werk- woongedeelte de sieraden uitgestald. „Vori ge week beri ik met mijn collectie naar Bloemendaal gegaan", zegt ze, een beeldige Chanel-ketting van vier of meer dunne strengen gouden en zilveren schakeltjes bengelend tussen de vingers. Hoe weten de verschillende gastvrouwen nu dat u deze bijous-presentaties geeft? „Ach, de een vertelt het aan de ander, het gaat eigenlijk vanzelf. Ik heb al veel met de bijous gewerkt: in Wassenaar, Krimpen aan de IJssel, Hilversum, Pernis, Gorcum, door het hele land; alleen met Amsterdam heb ik nog geen contacten gelegd. Ik laat bij zo'n presentatie de bijous zien en passen (ze pakt een grote ronde handspiegel op een standaard)-. Niemand hoeft zich verplicht te voelen iets te kopen. Het moet een grapje blijven, een gezelligheidsbijeenkomst. Ik hoef dit toch niet voor mijn broodwinning te doen. Maar ik vind het leuk om contac ten met mensen te leggen. Zo'n party is ook een prettige gelegenheid voor diverse men sen om onderling kennis te maken. Een gastvrouw zal bijvoorbeeld bij haar vrien dinnen en kennissen óók de eenzame buur vrouw vragen. Je moet tenslotte een stuk of twaalf mensen bij elkaar spijkeren om in aanmerking te l^omen voor het arrangeren van zo'n party". Wij rommelen wat door de bijouterie. Fan- ja, een klein poesje, gevonden aan de kant van een drukke tweebaansweg in Parijs, wil best meedoen, maar dat mag ze toch niet... Alain, die binnenkomt, zal later zeg gen: „Ik dacht dat het een muis was, maar die muis zei miauw". Dan wandelt hij ge bukt de kamer uit om Fanja die op zijn rug gesprongen is en zich daar behaaglijk heeft uitgestrekt, niet van haar plaatsje te verja gen... Op tafel liggen nog steeds de bijous met een kroontje: grote zilveren oorknoppen van Courrèges met gouden blokjes in het mid den, armbandjes, reversbroches (een in de vorm van een goudkleurige, gekrulde veer), een klein gouden schildpadje met een schildje van parels, korte halskettinkjes met een ornamentje eraan voor in de hals- kuil, alles in prijzen variërend van 25,- tot circa 100,-. „Het vereist nog veel administratie om na de presentatie de bijouterieën te verzenden, notaatjes te schrijven enzovoort", zegt me vrouw Six. „Vooral als de feestdagen nade ren heb ik het er druk mee. Er zijn dan meer gastvrouwenmiddagen. Trouwens met elk nieuw seizoen is er meer aanvraag. Tegen de lente willen ook veel dames een party met bijous-presentatie geven. En ik ben de enige in Nederland die dit doet!". Ze ruimt haar zaakjes weer netjes op, in dozen waarvan de inhoud steeds meer gaat flon keren van goud en zilver. Wat moet iemand nu doen om u bij zich aan huis te inviteren? „Gewoon mij opbellen", zegt ze nuchter, „070-936661". Alsof het afgesproken werk is, gaat de tele foon. Het is een Franse kennis. „Bien", zegt -ze „pour la semaine prochaine" en dan eni ge zinnen in rad Frans die ons ontgaan. Dan brengt ze ons naar de bushalte om uit het labyrint van flats te komen, Shandy springend aan zijn lijntje, pootje lichtend, vol jool, maar toch elegant. TINY FRANCIS Revlon komt met een Party-look voor de verzorgde vrouw, die de naam Midnight Diamonds meekreeg. Ze is speciaal ontworpen bij het modieuze zwart dat deze winter in de mode zo'n belangrijke plaats inneemt. De nieuwe maquillage van dit huis veroorlooft zich als contrast dan ook een kleurtje, de oogschaduw in donker paarsblauw met Royal Purple ..of Rose Diamonds, compositie van roze en goud. Stralen echter moeten de ogen door een splinternieuwe hoogglanzende parelmoer oogschaduw, die daar overheen gaat! De wangen worden Sapphire Roze, een levendig zachtblauwig roze met goud parelmoer; de lippen Frost in de tint Opalescent Ruby (robijn), een dieprood dat vuriger wordt als het licht erop valt. Dit alles wordt nog glinsterender door de „All Over Glitter", een nieuwtje voor deze winter dat zich al eerder aankondigde: een sprankeling voor het hele lichaam (decolleté en armen) via een fluwelig zachte gelëi- substantie die ook leuk staat rond de hals. Smalle enkels verdragen bij al die glitter nog wel een enkelbandje met één enkele diamant! En kleine oren? Nu die smeken toch om oorknopjes? Mevr. Hansen die de titel draagt „local manage ment supporter". Technisch begaafde vrouwen zullen wel in hun schik zijn met het initiatief van F. International Ltd., in Engeland al sinds 18 jaar een begrip, dat een vestiging in Nederland heeft geopend met het doel parttime werk te verschaffen aan dames met een duidelijke B-aanleg in de sector computeropzet. International Ltd. kwam op gang door mrs. Steve Shirley, die na haar hu welijk thuis duimen zat te draaien. Ze richtte met een paar an dere collega's International Ltd. op, dat begon met een paar dames en dat thans in Engeland een enorme organisatie is met meer dan 600 werknemers, van wie 95 procent vrouwen. Er was al een vestiging in Kopenhagen en nu is Amsterdam er bij gekomen. De organisatie biedt firma's hulp wanneer ze programma-pro blemen hebben met hun computers en zelfs wanneer ze een nieuw computersysteem willen opzetten. Zoals in Engeland buigen de consulentes, die naar hun verschillende taken ande re benamingen hebben, zoals bijvoorbeeld systeemanalyste, zich niet alleen over het voeden van de computer, maar ook over diens eventuele kuurtjes... Ze ontwerpen ook speciaal aan de klant aangepaste systemen. Er zijn dames die coderen, een programma in elkaar zetten zóSls dit in de computer moet werken, een systeemanalyse ontwerpen en hiervan een „blauwdruk" maken. Het leuke echter is dat de F. International Group gehuwde en natuurlijk ook ongehuwde dames gelegenheid geeft parttime te werken (bijvoorbeeld twee of drie dagen per week), waarbij men het werk mee naar huis kan nemen. Ideaal voor moeders met kin deren die een goed salaris kunnen verdienen zonder de deur uit te hoeven. Ze kunnen bij wijze van spreken tussen het snuiten van een verkouden zesjarige neus piekeren en cijferen voor een programma dat ze straks in computertaal moeten omzetten. Voorts is het mogelijk na het maken van een ont werp dat bijvoorbeeld drie maanden in beslag heeft genomen, een paar weken niets doen en op je lauweren te rusten om daarna weer vol goede moed computerproblemen te gaan op lossen of een systeem te ontwerpen. Mrs. Penny Tutt, sinds 1969 werkzaam in Engeland als Mar keting Executive, bezoekt vanuit het administratiekantoor Chesham regelmatig de overzeese vestigingen. Wij ontmoetten haar in Amsterdam, waar de nieuwe dochteronderneming huist in een mooi pand aan de Herengracht 498. Deze vesti ging voorziet firma s in de Benelux van de totale reeks „com puter-services", zoals Penny Tutt zegt. De Nederlandse mede werksters kunnen rekenen op de steun en deskundigheid van de Britse specialisten, maar voorlopig klaren ze de klussen nog zelf. Tenminste de medewerksters Else Kooien (39), moeder van twee koters, en mevrouw Hansen (34) uit Haarlem. Die hebben zo'n blik in de ogen van: ik ben voor geen enkel gat te vangen. Else formuleert haar werk aldus: „Uitzoeken hoe ie mand het meeste nut uit zijn computer kan halen". Ze heeft daar evenals haar Engelse, met een Nederlander gehuwde, collega weinig moeite mee, ten gerieve overigens van de klant. Intussen wordt hier een fijn stukje moderne (thuis)werkgele- genheid geboden aan vrouwen met een goed stel hersens en een technische knobbel in een bijkans (althans in ons land) nieuw parttime beroep. Voor klanten is het financieel bijzon der gunstig over programmeringsprojecten ter plaatse te kun nen praten met een deskundige en over de machinetaal te dubben met een systeemanaliste of hoe deze deskundige dan ook genoemd mag worden. Hierna kan eventueel de installatie volgen, terwijl de know how van de dames een flinke kosten besparing kan opleveren. Mevrouw Hansen heeft in Engeland Mevr. Kooien met haar twee boys. „Ik puzzel met ze". Geen wonder, haar hele werk bestaat uit puf» nlen... een graad in de wiskunde behaald;, mevrouw Kooten na de middelbare school speciale cursussen. Ze. noemt hald. Z werk „zper menselijk". De staf van F. International moet mil erije stens een gerichte voorstudie, bestaande uit vier jaar hebben (bijvoorbeeld bij IBM of Philips) met de daaraan bonden, toegepaste, theoretische eri practische technische nis. Aan de Amsterdamse Herengracht loopt het voorlopig niet storm (meer dan zes medewerksters zijn er nog niet, wie drie Engelse), maar de start is er. Er zijn heel wat te bedienen. Unilever, Volkswagen en Lloyds Bank, om een paar cliënten uit Groot-Brittannië te noemen, zijn zeer ttanse vreden over het systematische werk van hun vrouwelijk de op raadgevers. Mevrouw Kooten: „Een probleem kan in zes u4shing of pas na maanden worden opgelost, dat verschilt van tot project, maar de industrie heeft ons nodig". BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 11 NOVEMBER 1980 PAGINA

Leidse Courant | 1980 | | pagina 14