Landelijke bestrijding hartziekten voorgesteld )en Uyl rubbers haalt uit naar en Van Agt EeidóaQowant SER tegen verhoging eigen bijdrage in bijzondere ziektekosten Volgende week acties in horeca Verdwenen echtparen wachten op einde der wereld" levrouw fiegel egraven Wellicht meer adopties buitenlandse kinderen Loonmaatregel en werkgelegenheid weer flNNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 11 NOVEMBER 1980 PAGINA 13 Tal IOGEVEEN lened" ministers en staats olie S retarissen waren gis- l^jltgniddag aanwezig bij rouwdienst die in de 3337ÏRÏderlands Hervormde rk in Hoogeveen rd gehouden vooraf- boni «mde aan de begrafe- rKONiNf van Jacqueline Wie- Frederiks, de echtge- w.zeersig Van de minister >7® Sol i Binnenlandse dii7. Hans Wiegel. ri geh. lier A.van Agt sprak met waardering over de blije ■nergieke jonge r de stad Gods 1900 1*g°nrlerV'- H'J srk. Nie Jacqueline alleen ook buitenshuis sstraat ip bezig was en waardering ervond voor haar onge steldheid. genegenheid en pathie. „Het verbijsteren- Jerlies zal diep worden ge- raads in het huis in Ameron- Hans met zijn echt- IS Dte woonde. Het zal er stil- ivorden". fcingin Beatrix en prins waren tijdens de begra- vertegenwoordigd door uw C. Bischoff van erkende|mskerck - Telders, groot- de koningin, en jade-generaal tit. der cava- -_.a bd W. F. K. Bischoff van mskerek, groot-officier de kopingin. |ister Hans Wiegel met eren en naaste familie ■jhet graf. TERWIJK PvdA-fractieleider Uyl heeft gisteren op'een spreek- t in Oisterwijk felle kritiek geuit het adres van zijn CD A-collega bers en premier Van Agt. Hij he le de manier waarop Lubbers in het l-partijblad CDAktueel de kinder- lag bestempelt als effectief inko- ispolitieke maatregel. De kinder- lagen zijn onder druk van PvdA en 3 fors afgebouwd, maar waar keert wal het schip en gaan wij weer pra- over meer kinderbijslag, zo vroeg bers zich af. Den Uyl is Lubbers erg kort van e. Bijna twee jaar geleden werd, [zij de steun van CDA en VVD. een ïi-Res! in'g'ngsvoorstel °F de kinderbijslag Rijnd ing 11712-8: meisje van 800 miljoen in ijltempo door de Twee de Kamer gejaagd. Daarbij werden op vol strekt willekeurige wijze gezinnen met 16- of 17-jarige schoolgaande of invalide kin deren. alsmede gezinnen waarin de eerste baby op komst was, fors in inkomen te ruggezet. Dat gebeurde tegen de wil van de meerderheid van de SER enkele jaren «en fabelachtige nivellering is bereikt. Als Van Agt stelt dat de aow- ontvanger er sinds 1974 23 procent op vooruit is gegaan, zou hij tevens hebben moeten vertellen dan bijna 20 procent tot stand is gekomen onder het kabinet Den Uyl. Maar als hij zegt dat vier maal mo daal er 7 procent op achteruit is gegaan, de dagbladen in koor dan kent hij, om het vriendelijk te zeggen, laagstbetaalden het de feiten niet. Want die wijzen uit dat ze er slechts een half procent op zijn achter uit gegaan, aldus Den Uyl. Erger vindt hij miljard door de suggestie die van dit sprookje uitgaat, an inkomens namelijk dat het nu uit moet zijn met de inkomensherverdeling omdat Nederland „in onze cultuurkring" toch al eenzame koploper zou zijn. Den Uyl wees vervol de tafel geveegd, aldus Den gens op onrechtvaardigheden in de sa menleving op het gebied van werkgele genheid, huisvesting en beloning. vaststelden zwaarst werden getroffen. Het oorspron kelijke uitgangspunt van de PvdA hield een bezuiniging in van eei een kinderbijslagstelsel dat afhankelijk is, onder gelijktijdige ring van een rechtvaardige studiefinan ciering. Die opzet werd door CDA WD - Uyl. Hij bestreed Van Agts opvatting dat «ster albeda: endbeleid nbtenaren n dode ^geschreven iCHEDE Volgens mi er Albeda zal een vol- l kabinet er waarschijn- niet aan ontkomen om elfstandig loonbeleid te voeren voor de ambte- -n. Nu is het salaris van mbtenaren gebaseerd op ontwikkelingen in het oeiofarerficuliere bedrijfsleven en de ambtenaren trend- yers. r— spreekbeurt in Ensche- 121 telde de bewindsman gis mond een volgend ka- dit trendbeleid waar- [dijk zal moeten loslaten. d VAUR 'ens Albeda zullen dan de tenaren eerder trendset- worden, omdat de over als grootste werkgever,' loet gaan onderhandelen de ambtenaren en vak- «en. „En die onderhande- in worden dan de belang- het hele land". 1( e de minister, da keerde zich scherp te- de Stichting van de Ar- die „over alles bij voor verdeeld is" en maakte eens duidelijk dat de rege- - eind van deze week met 5 loonmaatregel zal komen 'et gesprek in de Stichting de Arbeid morgenmiddag ukt. „De tijd is nu voorbij zullen als regering •LS. ntwoordelijkheid kennen leHjlfte laatreêelen nemen", aldus inleymes a- ,ng'nS|restatie teams isteeg 9. or Amsterdam STERDAM De Am- e P°Bltie gaat zes rEW Jstatieteams samenstel- 3 op alle "'e bij rellen doeltref- «er kunnen optreden. F groep zal dertig man westen n, die zich op basis van ïttardaift willigheid voor de teams >en aangemeld. [eis een politiewoordvoer- is het aanbod van vrijwil- - s voldoende om nog vijf je co» leden samen te stellen. De *j, sJaaWale teams worden opge- omdat zowel justitie als ias ",0 80-82. lle ontevreden zijn over :unctioneren van de arres- groepen, die tot dusver bij ellen zijn ingezet. DEN HAAG De Sociaal Economische Raad wijst unaniem het regeringsplan af om van mensen, die krachtens de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten in een inrich ting verblijven een eigen bijdrage afhanke lijk van het inkomen te vorderen. Wel vindt een deel van de SER, dat de opgenomenen, die een arbeidsongeschiktheidsuitkering hebben, op die WAO uitkering gekort mo gen worden. Dubbelop profiteren van de so ciale verzekeringen hoeft niet, vinden de werkgevers. De vakbeweging wil ook hier van niet weten. Een en ander blijkt uit een ontwerpadvies van de SER aan het kabinet' over het regeringsplan. De AWBZ kent nu ook al een eigen bijdrage, maar pas na langdurig verblijf in een inrichting en dan gerelateerd aan een netto minimum in komen. Het kabinet wil nu uitgaan van het fei telijke inkomen. De redenering daarbij is, dat wie in een inrichting verblijft, geen kosten van levensonderhoud heeft en daardoor aan vermo gensvorming kan doen. Zelfs zou het kabinet, net als bij de Bijstandswet, het reeds aanwezige vermogen willen laten aanspreken, want -zo is de redenering- er hoeven geen erfenissen te worden gekweekt ten koste van de sociale ver zekeringen. Dit alles heeft ten doel de kosten van de sociale voorzieningen te beperken. De SER stelt er tegenover, dat het eventueel vermogen nergens in de sociale verzekering een rol speelt. Bovendien is helemaal niet aan getoond, dat AWBZ-verpleegden vermogen hebben of dankzij het verblijf in een inrichting kunnen kweken. Voorts wordt er op gewezen, dat de AWBZ een verzekering is: tegenover verplichte premiebetaling behoort een onver korte aanspraak te bestaan. Eigenlijk is de hui dige bijdrageregeling dan ook al verkeerd, vindt een deel van de SER, .maar daaraan wil men nu niet tornen. De premie, zo wordt eraan toegevoegd, wordt reeds gerelateerd aan het in komen. Verdeeld is de SER over een kabinetsplan om de WAO-uitkering te beperken als de uitke ringsgerechtigden in een AWBZ-inrichting ver blijven. De werkgevers voelen wel Voor een be perking tot het netto minimumloon en zouden ook particuliere uitkeringen (verzekeringen en pensioenen) op deze wijze willen behandelen. De vakbeweging wijst dit af: kcppeling van AWBZ en WAO is onaanvaardbaar vanwege de verzekeringsgedachte en ómdat het om twee to taal verschillende verzekeringen gaat zowel wat de kring van verzekerden als de soort van aanspraken betreft. DEN HAAG Staatssecretaris Haars van justitie onderzoekt op welke manier vaker in beginsel toe stemming kan worden verleend voor het adopteren van een buitenlands kind. Een te groot overschot aan goedgekeurde aspirant-pleegouders ^cht zij ech ter niet gewenst. Doordat het afgelopen jaar meer kinderen naar Nederland kwa men, is de voorgestane verhouding van vijf tot vier, tussen het aantal afgegeven beginseltoestemmingen en het aantal geplaat ste kinderen, verstoord. Dit heeft mevrouw Haars geantwoord op schriftelijke vragen van de kamerfracties van VVD, D'66 en CDA. Er is geen verband tussen de lange duur van de gezinson derzoeken en het volgens de kamerfracties toenemend aantal echtparen, dat een buitenlands kind opneemt zonder beginsel toestemming. Het aantal illegale opnemingen is sinds '78 eerder gedaald dan gestegen. Nieuwe regeling energiebesparing in de tuinbouw DEN HAAG Het be- stuur van de stichting Ont- wikkelings- en Sanerings fonds voor de Landbouw heeft een nieuwe regeling vastgesteld voor energiebe sparing in de tuinbouw. Tiet betreft een bijdrage in de isolatie van de gevels van kas sen. De subsidie bedraagt een gulden per vierkante meter grond waarop de kassen staan. Deze regeling moet nog wor den goedgekeurd door de Eu ropese Commissie. Ook heeft de stichting besloten de subsi die voor energieschermen in kassen te verlengen van 15 no vember 1980 tot 15 augustus 1981. Voor beide regelingen is twintig miljoen gulden be schikbaar. DEN HAAG Een werkgroep van het de partement van Volksge zondheid en Milieuhy giëne heeft haar staats secretaris Veder-Smit geadviseerd een lande lijk bestrijdingspro gramma op te zetten voor hart- en vaatziek ten. Met betrekking tot de groep van 35-jarige mannen is een aktieve opsporing geboden die het beste vanuit de ba sisgezondheidszorg kan geschieden, aldus het ad vies, dat maandag aan de Tweede Kamer is ge zonden. Het programma dient te be staan uit advisering over en begeleiding van riskante leef gewoonten en zonodig uit ver wijzing van mensen met een hoge bloeddruk naar de huis arts. Tegen 1985 zullen de reeds lopende projecten ter be strijding van hartziekten lan delijk kunnen zijn uit gebouwd. De kosten van een dergelijk programma \yorden geschat op ongeveer 6,5 mil joen gulden per jaar. Bestrijding van de hart- en vaatziekten dient naast bevol- j kingsonderzoekprojecten ook via de huisartsen te lopen, zo dat een zo groot mogelijk deel van de Nederlandse bevolking bij de bestrijding wordt be trokken. Per praktijk zouden de jaarlijkse kosten ongeveer 9000 gulden gaan bedragen. Vanaf 1981 zal in een aanloop fase eerst worden geëxperi menteerd, alvorens tot lande lijke spreiding wordt overge gaan. Tot nu toe heeft de genees kunde zich voornamelijk be ziggehouden met het genezen van hart- en vaatziekten en minder met de preventieve bestrijding. Voorkomen is be ter dan genezen, zegt de werk groep, want gebleken is dat ondanks alle inspanningen het sterftecijfer tot nu toe nauwe lijks is gedaald. De hart en vaataandoeningen zijn verant woordelijk voor bijna een kwart van alle sterfgevallen in Nederland. Pagina 15: Vetzucht, een ge wichtig probleem. De regering komt morgen opnieuw met werkgevers en werknemers bijeen in de Stichting van de Arbeid in een laat ste poging om tussen de sociale partners overeenstemming te bereiken over het arbeidsvoorwaardenbeleid voor volgend jaar. Niemand heeft tot nu toe enige hoop getoond dat het ge sprek tot een volledig resultaat zal leiden. Gevreesd moet worden, dat er voor de regering niet veel anders zal opzitten dan ter beteugeling van de inkomstenontwikkeling opnieuw een loonmaatregel af te kondigen. De werknemersorganisaties zullen die loonmaatregel uiter aard allesbehalve met instemming begroeten. Het is deson- dapks te hopen, dat ze hem niet zonder meer en volledig zul len verwerpen, dat ze hem zullen gedogen. De overheid zou er daarom goed aan doen, de loonmaatregel zodanig in te kleden, dat inderdaad niet op al te groot verzet behoeft te worden gerekend. Want met veel sociale en maatschappelij ke onrust volgend jaar zou de economie van ons land wel licht nog verder van huis zijn dan zonder loonmaatregel. De inhoud van minister Albeda's recente brief aan de Stichting van de Arbeid gèeft hoop op een soepel ingeklede maatregel: in die brief bewees het kabinet opnieuw, zo veel mogelijk te gemoet te willen komen aan de wens van met name de werknemersorganisaties om de koopkracht van de laagstbe taalden zoveel mogelijk te ontzien. DEZE houding van de regering zal echter niet voldoende zijn om de werknemersorganisaties er toe te brengen een loonmaatregel te gedogen. Dat is ook afhankelijk van de mate, waarin de overheid er in zal slagen de werkgeversor ganisaties er toe te "brengen de werknemers tegemoet te ko men in de wensen ten aanzien van werkgelegenheidsafspra- ken. De werkgevers, vooral die georganiseerd zijn in het VNO, hebben tot nu toe weinig soepelheid getoond. Het is van het grootste belang dat het centrale loonoverleg wat be treft de afspraken omtrent werkgelegenheid morgen nog niet wordt afgebroken, zodat dit belangrijke onderdeel van de besprekingen in de komende weken verder kan worden uitgewerkt. UTRECHT Met het uitdelen van stickers, het op hangen van raambiljetten en het discussiëren met de klanten, willen werknemers in de horeca vol gende week acties voeren om hun onvrede te uiten over de gang van zaken rond de cao-besprekingen. De werknemersorganisaties in de horeca zijn boos op de werkge vers omdat deze niet over de verlangens van de bonden zouden willen praten. De vakbonden willen een uitbreiding van de VUT-regeling tot 62 jaar, een kortere werkweek voor seizoen werknemers, toeslagen voor werken op feestdagen en hoger loon voor jeugdigen. Bovendien willen de bonden de nieuwe cao laten ingaan op 1 april '80. Volgens werkgeversvoorzitter Van Goor van Horeca Nederland, wachten de werkgevers nog steeds op een brief van de bonden met hun voorstellen. TEGEL-VEILING In het veilinggebouw van Mak van Waay in Amsterdam wordt vrijdag een collectie van heel bijzondere wandtegels geveild. Van sommige tegeltjes wordt verwacht dat ze 1500 a 2000 gulden opbrengen. BORNE/HARDERWIJK/E- DE In de woning van een Harderwijkse onderwijzer verblijft sedert enige tijd een groep mensen die daar meestentijds verzonken in gebed wachten op wat zij noemen „het einde der wereld". Onder hen bevin den zich het gezin uit Ede, dat sinds 31 oktober verdwe nen was en de naaste ver wanten van de man, die in Borne wonen. Gisteravond laat slaagde de politie in Harderwijk erin via de brievenbus een kort ge sprek te hebben met de terug getrokken groep. De agenten werden namelijk niet binnen gelaten. De afgelopen week werd in Ede alarm geslagen toen een onderwijzer reeds geruime tijd een zoontje van het verdwe nen gezin op school miste. De plaatselijke politie stelde een onderzoek in en kwam er ach ter dat de tweede moeder van de man in Borne woonde. De politie aldaar constateerde snel dat ook hier man en vrouw verdwenen waren. Zowel dit echtpaar als het gezin in Ede behoren tot de sekte van Je zus' Kinderen. Vanochtend werd in Ede be kend dat de Harderwijkse po litie er gisteravond in was ge slaagd de verdwenen mensen op te sporen. Het spoor leidde naar deze stad omdat ook hier iemand (de onderwijzer) was verdwenen. Via de brievenbus slaagde de politie erin contact te maken met de groep, onder wie zich behalve volwassenen ook kinderen bevinden. In to taal zitten er tien tot twaalf mensen in het huis van de on derwijzer, die de tijd doden met wat de politie in Ede van ochtend noemde „veelvuldig bidden". Hoewel de mensen niets strafbaars hebben ge daan, houdt de Harderwijkse politie de woning van de on derwijzer wel in de gaten om te voorkomen dat de bijeen komst uitloopt op excessen. In Borne bleek vanochtend dat het echtpaar, dat zich thans gevoegd heeft bij de groep in Harderwijk, ook reeds een dag of tien niet gesignaleerd is. De auto staat nog voor de deur. Ook dit echtpaar had evenals het gezin in Ede niet of nau welijks contact met de naaste buren. ENKELE BUIEN DE BILT - Het komend et maal blijft de wind bij ons uit het Noordwesten waaien. Hiermee stroomt lucht aan met opklaringen en enkele buien. De temperatuur daalt in de komende nacht tot een paar graden boven nul. morgen middag liggen de temperatu ren rond vijf graden. De noordwesten wind wordt in stand gehouden door een de pressie, die langs de zuidwest- -punt van Noorwegen naar Denemarken trekt. Een hoge- drukgebied. dat boven grote delen van Frankrijk en Duits land rustig herfstweer brengt trekt naar de Balkan weg. Te gelijkertijd dringen Oceaansto ringen over de Golf van Bis- caje op naar Zuidwest Frank rijk. Vooruitzichten voor donder dag: Opklaringen, afgewisseld door enkele buien. Middagtempera- tuur omstreeks 8 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: o tot 4 Min. temp. omstreeks 4 gra den. Max. temp. omstreeks 9 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro- Kans op een geheel droog et maal: 40 procent

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13