Lampe iiibsidie toe ardeniers zegt ertalers meer yin Waterschappen blij met nieuwe wet op waterhuishouding „Boekenclubs onder valse vlag Succes jeugdploeg Ursus AVONDJE KIJK INDE KRANT. Aantal werklozen in EG volgend jaar 8 miljoen Overvaller roofde lege geldcassette Oudshoorn Tel.beantw. INNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 10 NOVEMBER 1980 PAGINA 9 'an onze parlementaire re dactie) EN HAAG Minister irdeniers van CRM heeft vertalers voor volgend ar een ton meer aan subsi- in het vooruitzicht ge lid via een verhoging van t budget van het Fonds or de Letteren. Voordat zover is moet eerst nog advies van de Raad voor Kunst worden afgewacht, bewindsvrouwe heeft dit irdag meegedeeld bij het irig jubileum van de iniging van Letterkundi- in Amsterdam. •deniers zei wel oog te heb- ll voor de zorgwekkende si- Vie van het literaire boek in jderland, maar volgens haar r de overheid de moge heden gering om daar op he termijn iets aan te doen: op dit moment, in een Ineiële situatie die groot- leepse operaties onmogelijk lakt". Zij zei wel goede hoop hebben dat uitgevers en boekverkopers in staat zullen zijn om met een aantal maat regelen de boekenmarkt tijdig te verbeteren. Meer dan voor heen zal een nauwe samen werking nodig zijn tussen de producenten van het literaire boek. Verbetering van de zorgelijke sociale positie van schrijvers en vertalers kan naar de me ning van Gardeniers het best geschieden via een versterking van de marktpositie van het li teraire boek, versterking van de onderhandelingspositie van de auteur en vooral ook ver groting van de belangstelling voor het literaire werk. Een wettelijk leenrecht is, zo het al tot stand komt, zeker de eerste vijf jaar nog niet te ver wachten. zo liet de CRM-mi- nister weten. Het leenrecht is de vergoeding die auteur en vertaler ontvangen voor de uitleen van hun werk. De mi nister zei overigens te betwij felen of dit nu wel zo'n goed instrument zou zijn om de po sitie van het literaire boek te versterken: „Slechts tien pro cent van het aantal uitlenin gen betreft literatuur. Van alle miljoenen die invoering van een leenrecht zou kosten, kan maar tien procent ten goede komen aan de literaire au teur". Volgens een woordvoerdster van het Fonds voor de Lette ren biedt het extraatje van mi nister Gardeniers nog maar weinig soelaas. Het Fonds zal dit jaar voor ongeveer drie miljoen aan werkbeurzen voor schrijvers en een half miljoen gulden aan vertaalsubsidies verlenen. Jaarlijks krijgt het Fonds voor de Letteren zo'n driehonderd aanvragen voor werkbeurzen (waarmee een auteur de kans wordt geboden om zich gedu rende een bepaalde periode met een vast inkomen te kun nen wijden aan zijn literaire werk). Daarvan komt, met toepassing van de CRM-richt- lijnen, ongeveer de helft in aanmerking voor een werk beurs. Mispoes Dit is Nando van Wierinx- veste, een chinchilla die van plan was op de zater dag in Amster dam gehouden internationale kattenshow Felikat de eer ste prijs te winnen. Mis poes. De jury wees Prisila van Iwanda aan als de ,,Poes van het Jaar". Brand bedreigt stadhuis Veere; vrouw omgekomen VEERE Een zware brand heeft vannacht het leven ge kost aan een 75-jarige vrouw uit Veere. Haar woning is vol ledig uitgebrand. Het huis van de bejaarde vrouw grensde aan het vijftiende- eeuwse stadhuis van deze Zeeuwse gemeente. Aanvankelijk werd gedacht dat de brand in het gemeentehuis woedde. De brandweer werd namelijk gealarmeerd door de brandmelders in dit gebouw. Na een uur was men de brand meester maar men slaagde er niet in de vrouw op tijd te bereiken. Wel wist men te voorkomen dat het stadhuis en een momumentaal pand aan de andere kant van de woning schade van enige betekenis opliepen. Hoe de brand is ontstaan is niet bekend. Jonkvrouw 10 jaar opgesloten ACENZA De Ita- politie heeft za ter- de buurt van het \oorditaliaanse stadje Pia- >nca een edel vrouw van jaar bevrijd uit de mid- 'leeuwse toren waarin zij ds veertig jaar door lar familie werd vastge- >uden. Donna Giovanna 'erd in een toestand van nstige ondervoeding, \ock en geestelijke en li- \amelijke achterlijkheid \vergebracht naar een zie- enhuis. >e politie heeft de broers de vrouw aangehou- wegens vrijheidsbero- \g en mishandeling. Zij \rklaarden dat de vrouw <r hun ouders was opge ien, nadat zij op 25-jari- leeftijd tekenen van rankzinnigheid was gaan ertonen. Toen de ouders aren overleden, hadden broers Giovanna achter ot en grendel gelaten. Sainbow arrior" uit manse haven ïtsnapt ,i->mD De „Rainbow rrior", het schip van de mi- ibeweging Greenpeace, is de nacht van zaterdag op Jag ontsnapt uit de haven het Spaanse El Ferrol, het aan de ketting was _d. L.Rainbow Warrior" was op Tjuni opgebracht door de marine, omdat het walvisvaarders in J werk hinderde. Sindsdien Ihet in El Ferrol aan de jing. De kapitein van het lenpeace-schip Castle, is in taje veroordeeld tot een Jie van 10 miljoen peseta Igeveer 200.000 gulden). Zimbabwe I controle over on- tankeiijke pers fAWAYO xvainister van iciën Enos Nkala van labwe heeft verklaard, ie regering van zijn land ">ian is de onafhankelijke |onder controle te brengen Blanke redacteuren door rte te vervangen. -lister zei dit zaterdag op oijeenkomst van het Zanu, Patriottisch Front, in Bula- 10. Hij onthulde voorts dat politieke comité van de re- ingspartij Zanu binnenkort fn zal komen „om te be en of het land een een lij-staat moet worden of Zimbabwe Newspapers, ever van de voornaamste bladen in het land, is voor T dan 40 procent eigendom de in Zuid-Afrika geves- e Argus-groep. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Rijk en provincie zullen de waterschappen meer geld moeten voor, op basis waarvan de provincies en de waterschappen hun eigen plannen moeten maken. Daarnaast moet er een re- geven als die betrokken worden in het geling komen voor af- en aanvoer van landelijke en provinciale beleid ten water en registratieplicht voor lozingen aanzien van de waterhuishouding, van afval. Volgens het wetsontwerp wor- zoals de regering voorstelt in de ont- den de waterschappen betrokken bij de nu ,.iu:: u werpwet op de waterhuishouding. Dit heeft J. van Knobelsdorff, dijkgraaf van het hoogheemraadschap Rijnland, provinciale plannen maar niet bij het rijksplan. Toch zal men, zeker als de eigen wateren aansluiten op de rijkswateren, als gezegd tijdens de jaarvergadering van gevolg van die plannen activiteiten moe de Unie van waterschappen. ten ondernemen die geld kosten, aldus Knobelsdorff. Rijk en provincie moeten In het wetsontwerp stelt de regering een daar dan ook voor betalen. Op de verga- landelijk plan voor de waterhuishouding dering bleek overigens dat de waterschap pen veel waardering hebben voor het wetsontwerp. Van Knobelsdorff betoogde dat de provin cies zoveel mogelijk aan de waterschap pen zelf moeten overlaten. Behalve zijn aandrang op rijks- en provinciebijdragen in de kosten, stelde Knobelsdorff dat meer mensen moeten meebetalen aan de kosten van de waterschappen dan alleen de watervervuilers en zij die direct van het water afhankelijk zijn. Het gaat dan vooral om boeren en tuinders die betalen voor het onderhoud van sloten en kana len. Ook zal het bestuur breder moeten worden samengesteld. Berging Alexander Kielland In de haven van de Noorse stad Sta- vanger steken de drijvers van het eni ge maanden gele den gekapseisde boorplatform Alexander Kielland boven het water uit. Op 27 oktober is men begonnen het gevaarte weer over eind te zetten. Men dacht het werk in een week te kunnen klaren, maar tot op heden is het plat form ongeveer 90 graden gedraaid. Voorzitter VVL 11 AMSTERDAM „De huidige boekenclubs varen onder val se vlag en daarvan zijn schrij vers in eerste instantie de dupe". Dit zei voorzitter Dick Houwaart van de Vereniging Van Letterkundigen zaterdag in Amsterdam op een feeste lijke bijeenkomst ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van deze schrijversbond. Uitgevers moeten aan deze boekenclubs, die bijna een kwart van de boekenmarkt in handen hebben,leveren tegen een korting van ongeveer 73 procent en ateurs moeten ge noegen nemen met een zeer klein honorarium, aldus Hou waart. Het heeft er de schijn van dat de lezer daarmee ge diend is want hij kan toch maar goedkoop boeken kopen. Maar wie wel eens een boe kenclub is binnengestapt weet dat het hele boekenclubgebeu- ren berust op een vorm van gezichtsbedrog. De commerciële 'boekenclubs teren op de geur van idealis me, die de vooroorlogse boe kenclubs hadden, toen zij wer kelijk in dienst stonden van een maatschappelijk ideaal: het goede boek onder bereik brengen van arbeiders, die de drempel van de boekenwinkel nog niet durfden overschrij den, betoogde de voorzitter van de VVL. In de gehele ke ten van boekenproduktie is de schrijver in financieel en eco nomisch opzicht de zwakke schakel. W_aar het er om gaat het belangrijKe 11 eraire boek van de ondergang te reaaen, behoren auteur en uugever niet tegenover elkaar te staan maar naast elkaar. Daarmee wilde Houwaart overigens niet ontkennen dat er tegenstellin gen bestaan tussen deze twee. uit. ;hl9a S,"ïïf|lDEN NWB-stadswandeling trok duizenden De jubileum- öswandeling die het af ge- en weekeinde door de WB in samenwerking de Leidse VVV werd ge organiseerd, heeft enkele duizenden deelnemers ge trokken. Zaterdag liepen 983 mensen de wandeling door de stad; zon dag waren het er 1533. De wandelaars hadden onder meer toegang tot De Burcht en de Pieterskerk. DEN HAAG De jonge wor stelaars van de nieuwe Haag se worstelvereniging Ursus hebben zaterdag in Deventer opnieuw een zege behaald in de Nederlandse worstelcom- petitie: 20—24. De Haagse overwinningen wer den behaald door de zeer suc cesvolle gebroeders Richard en Louis Schneider, Bonanzio de Boer, Frank Donk, Eduard van Halderen en Richard Val kenberg. De tegenstander menstellen tegen Prins Hen drik, waardoor men reglemen tair tot verliezer werd ver klaard. De junioren, die wel voor de competitie worstelden, verloren eveneens. Tegenpartij was Achilles uit Arnhem. Slechts Jan Meershoek, die geen tegenstander had, Leo Stolk, Maarten Kleijn en Henk van der Stoep overwonnen hun tegenstanders en zorgden er voor dat de nederlaag beperkt bleef tot 24—16. KDO (Deventer) zag Kans om vijf partijen te winnen, waar mede de uitslag, 242ü in het voordeel van Ursus een feit was. Geen krant ontvan gen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071- 122248 en per spe ciale koerier wordt de krant alsnog na bezorgd. fm Groenteveiling Leiden (10 oktober) Andijvie: 150-235. Snijbonen: 440- 730. Boerenkool: 75-136. Groene- kool: 125. Spitskool: 140. Prei: 140- 200. Spruiten A: 98-104, B: 126-131, C: 97. D: 86-117. Uien: 35-61. Was- peen: 55-56. Witlof: 320-560. Bloem kool 1 x 6: 105, 8 st.: 55. Knolselderij: 76-106. Sla: 39-65. Peterselie: 35-37. Selderij: 25-51. Kamerleden willen gesprek met Van der Schaar DEN HAAG Enkele leden van de vaste Kamercommis sie voor volksgezondheid willen op persoonlijike titel een onderhoud met hartchi rurg dr. P. Van der Schaar, om uit zijn eigen mond te vernemen wat hij in het me disch centrum De Klokken- berg in Breda heeft trachten te verwezenlijken. Enkele commissieleden die De Klokkenberg in augustus een informeel bezoek brachten, verklaarden zich na afloop te gen Van der Schaars plannen, volgens Van der Schaar den ken velen dat deze uitspraken het officiële commissiestand punt weergeven. Bovendien hebben de betrokken commis sieleden zich geen volledig beeld gevormd, aldus Van der Schaar, omdat zij niet met hem hebben gesproken. Voorzitter metaalwerkgevers: Werk belonen naar produktie DEN HAAG De regering zou alleen de koopkracht moeten garanderen van de genen die echt van de laag ste inkomens moeten rond komen. Dat is de mening van de heer Ter Hart, voorit- ter van de werkgeversorga nisatie voor metaal en elek trotechniek FME, zoals hij die gisteren voor de AVRO- microfoon naar voren bracht. Volgens Ter Hart gaat het daarbij om twintig procent van al diegenen die tot de laagste inkomenscategorie behoren. De overige tachtig procent be treft jongeren en mensen met een tweede gezinsinkomen. Voor hen hoeft die garantie van koopkracht niet op te gaan. Tegelijk met deze veran dering zal werk beloond moe ten worden naar produktie. Als iemand goed werkt zal hij of zij meer loon moeten krij gen dan iemand die niet goed werkt. Op dit moment is dit nauwelijks het geval, aldus Ter Hart die vindt dat dit de motivatie om te werken weg neemt. Varkens vinden zilverschat WENEN Varkens die in de modder wroetten hebben vol gens het Tsjechoslowaakse persbureau CTK bij een boer derij in Bradlo in Moravië een schat van ruim 500 zilveren middeleeuwse munten „opge graven". De munten, die in een kruik van aardewerk za ten, zijn tussen 1471 en 1516 geslagen. IR. H. VREDELING: DINXPERLO Ir. H. Vredeling, vice-voorzitter van de Eu ropese Commissie, sluit niet uit dat het aantal werklozen in de Europese Gemeenschap volgend jaar „het trieste record van acht miljoen" bereikt. Momenteel zijn dat er zeven mil joen. Vredeling zei dit op een spreekbeurt dit weekeinde in Dinxper- lo. West-Europa heeft volgens hem de wind fors tegen, een pro blematiek die niet zomaar kan worden opgelost Aan de andere kant, zo stelde hij, schiet het beleid tekort. „In sommige landen besteden de regeringen meer aandacht aan de bestrijding van de inflatie dan aan de strijd tegen de werkloosheid en dat is uiterst gevaarlijk. Men houdt de geldhoeveelheid zo krap mogelijk en lijkt volstrekt ongevoelig voor de daardoor sterk stijgende rente. Het eerste slachtoffer van zo'n beleid is de bouw", aldus Vrede ling. „Vredesfront" tegen geweld in Spaans Baskenland MADRID De Spaanse minister van binnenlandse zaken. Juan Jose Roson. heeft zich het afgelopen weekeinde voor zichtig optimistisch getoond over de mogelijkheden de Ba» kische afscheidingsbeweging ETA uit te schakelen. De mi nister had waardering voor de verscheidene demonstratie die de afgelopen tijd in Baskenland worden gehouden teren de gewelddaden van de ETA. De oprichting van het „Vredesfront" door de belangrijkste Spaanse politieke partijen kenschetste hij als een teken dat de ETA steeds meer geïsoleerd raakt. Het „Vredesfront" werd vrijdagavond op een bijeenkomst van vertegenwoordigers van de grootste Spaanse politieke partijen opgericht. Ook de „Euskadiko Askerra" (linkse Baskische par tij). die ideologisch gezien dicht bij de politiek-militaire tak van de afscheidingsbeweging ETA staat, was op deze bijeenkomst vertegen woord igd In een communiqué verklaarden de partijen te willen proberen de Basken te mobiliseren tegen het geweld en vóór steun aan de Baskische regering, die wordt geleid door de gematigde Baski sche Nationalistische partij. ROTTERDAM De jonge overvaller, die zaterdag bij een Rotterdamse Rabobank twee dames met een pistool heeft bedreigd en hun geldcassette heeft gestolen, zal danig op zijn neus gekeken hebben. De jongeman bedreigde de dames, toen die de dagopbrengst van hun winkel in een nachtkluis van de bank wilden bergen, en nam de cassette mee. Later bleek echter dat de volle cassette al was doorgedraaid en dat de lege cassette werd gestolen, die de dames mee terug hadden willen nemen. Molotovcoktail in Voorhoutse woning VOOKHOUT In een nieuwbouwwoning achter het Voorhoutse 'Sint Agnes' is zondagavond rond half ze ven geprobeerd brand te stichten. Een verpleegster van het te huis aan de Herenstraat zag hoe enkele personen een bran dende moletov-coktail naar binnen wierpen. Zij sloeg alarm bij de Voorhoutse brandweer. De politie vond de brandbom korte tijd later nog intact in de nieuwbouwwo ning. Het bierflesje waarmee de moletov-cocktail vervaar digd was, is niet gebroken en ook het lont is spontaan ge doofd. Tot nu toe ontbreekt van de brandstichters ieder spoor. Echt bont en dat voor een prijs die imitatie doet vermoeden, 't Is konjjn. Lichtgrijs, lichtgewicht en toch verrukkelijk warm. 4fk 65 cm lang. Mt. 36 t/m 46. DIVERSEN Gero Sola WMF cassettes NU MET 20 TOT 50% KORTINGI Lagostina Gero - WMF pannenset NU MET 30 TOT 40% KORTINGI Belt u even voor de laagste prijs of kom even kijken naar o enorme kollektie cassettes en pannensets. Haarlemmerstraat 160, Leiden. Tel. 123520. voor uw sloopgoud, zoals rin gen. kettingen, armbanden, horloges enz. Mag kapot zijn. Contante betaling. Wij komen ook bij u langs. Tel. 01718- 72495. Sint en Piet op bezoek voor 46.-. Bel Stu denten Sinterklaas Centrale. Elke dag tussen 17.30 en 21.30 uur. tel. 071-312425. Ook ver huur kostuums. Verliefd verloofd? Vraag ooa UITZETBOEKJEI Kompleet met verlanglijstjes en een leuke at tentie. Oudshoorn. roerstraat 160. Lelden. KUNSTGEBITTEN REPARATIE, klaar terwijl u wacht. Elke dag beh. zat. van 9-11.30 en 2-4 uur. Maand.- en dond.avond van 19- 19.30. Fa. v. Berge Henegou wen, Schelpenkade 47, Leiden. Tel. 120794. Ook te huur. Tel. 02522-10063. Management opleiding voor non-profit organisaties ook in Leiden De cursus Management voor non-profit organi saties is bedoeld voor het hoger- en middenkader en maakt duidelijk, waarom het geven van lei ding aan dienstverlenende en non-profit organi saties zoals ziekenhuizen, scholengemeen schappen. verenigingen, charitatieve instellin gen, verpleegtehuizen, kruisorganisaties, reli gieuze instellingen, sekretariaten van instellin gen en organisaties in de overheidssfeer een professionele aangelegenheid is geworden. Aan de hand van cases worden de diverse pro bleemstellingen en technieken, die liggen op hel gebied van communicatie, management en or ganisatie aan de praktijk getoetst. Duur van de cursus: I jaar. Uitvoerige documentatie ligt bij ons klaar. Bel voor inlichtingen (070) 2640 81 of zend deze bon naar het ISW, Antwoordnummer 40. 2500 XP Den Haag. 5 Postzegel hoeft niet. Invullen met blokletters s.v.p. f Naam: rrq CLC-OOö Opleidingen WH Bedrijfctrainingen t CU-008 i i

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9