Kentuck blijft. BRITSE BRANDWEER DOET RUSTIG AAN pen brief bij ezoek paus van 'uitse theologen Onafhankelijkheid rode draad door bezoek aan Antillen Aardbeving I in Engeland ^buitenland anhouding Ghotbzadeh lorzaak verscherping lachtsstri jd in Iran ^witserland bemiddelt izake agenda Madrid- [onferentie DE ju f2,80. LEIDSE COURANT MAANDAG 10 NOVEMBER 1980 PAGINA PROTEST TEGEN BEPERKING LOONSVERHOGING (Van onze correspondent Roger Simons) I LONDEN De brandweer van Londen volgt van- I af vandaag het voorbeeld van overige collegae, die ^het afgelopen weekeinde in andere delen van Groot-Brittannië een langzaam-aan-actie begonnen zijn. Hiermee wordt geprotesteerd tegen de beslis- f sing van premier Thatcher om in de overheidssec- Vier jaar geleden heeft de Britse brandweer langdurig gestaakt voor betere lonen. Het resultaat van die actie was een nieuwe arbeidsovereenkomst, die in 1981 zou moeten leiden tot een loonsverhoging van 18,8 procent. Maar de regering Thatcher, die van alle Britten tijdelij ke financiële discipline verwacht, dwingt de gemeente lijke autoriteiten geen gevolg te geven aan het vroege re akkoord. De actie betekent, dat de brandweer nu alleen uitrukt voor echt bluswerk of andere directe hulpverlening. Maar dit uitrukken gebeurt niet r gelijk manier. Verder weigert de brandweer haar nor maal administratief en onderhoudswerk te doen. Er wordt ook niet geoefend. Een staking zoals vier jaar geleden lijkt evenwel on waarschijnlijk. De tijden zijn te slecht om de gezinnen van de brandweermannen langdurig van hun inkomen te beroven. Bovendien zit de vakbond er zelf krap bij. jlalonds ,a ONN Honderd vijfendertig theologen, itholieke zowel als protestantse, hebben men met vooraanstaande auteurs en poli- :i in een open brief paus Johannes Paulus een zestal vragen gesteld, waarop zij tij- ins het pauselijk bezoek aan Duitsland, it zaterdag begint, een antwoord hopen te ijgen. De vragen hebben betrekking op de eboorteregeling, de ontspanning in de we- l( ld, de oecumene, hertrouwde gescheide- icn; in, gehuwde priesters en de vrijheid i. p a on theologische wetenschap. iri ondertekenaars vragen de paus onder meer kerkelijke doctrine over geboorteregeling anig te herzien, dat de verantwoordelijkheid r het bepalen van het aantal kinderen irdt overgelaten aan de ouders. Dit met name t het oog op de verschrikkelijke misere in de de wereld, mede veroorzaakt door de bevol- igsaanwas. Tegen de achtergrond van de be- ipeningswedloop vragen zij de paus een dui- lijk woord te spreken over ontwapening in jt westen en het oosten en energiek te werken ontspanning in de wereld, erband met de oecumene „in het land waar Hervorming is begonnen" vragen de brief- xijvers de paus te verklaren, dat de katholie- kerk de waarde van de wijding van de pro- itantse pastores en van hun vieringen erkent >k vragen zij, dat de kerk eucharistische gast vrijheid zal betonen, dat een oecumenische boodschap zal worden afgekondigd en dat de samenwerking tussen Rome en de Wereldraad eindelijk in praktische resultaten wordt omge zet. De verdeeldheid van de kerken, aldus de brief, is een van de oorzaken voor het verlies aan geloofwaardigheid van de christelijke ker ken in ons land. „Onder deze omstandigheden zou het indruk maken als de katholieke kerk gebaren van verzoening zal maken en de weg naar vereniging zou vrijmaken door het wegne men van ernstige obstakels." Wat hertrouwde gescheidenen betreft wordt gevraagd de praktijk van de Oosterse kerk toe te passen, waarbij het aan iemand, die door zijn huwelijkspartner is verlaten wordt toegestaan opnieuw kerkelijk te huwen. Ook vragen de briefschrijvers onder meer de paus de voor waarden te scheppen voor het wijden van ge- huwde^priesters. Tegen de achtergrond van de steeds meer beperkte vrijheid van de theologi sche wetenschap wordt de paus gevraagd de richtlijnen voor het mogen doceren in overeen stemming te brengen met de burgerlijke rech ten in het land. Tot de ondertekenaars behoren de schrijver Heinrich Böll, oud-minister dr. Erhard Eppler, de professoren Norbert Greinacher, Hans Küng, Jürgen Moltmann en Helmuth Gollwit- RESIDENT BANI-SADR ACHTER EX-MINISTER EHERAN De aanhou- [ng, afgelopen zaterdag, i de vroegere Iraanse mi eter van buitenlandse za- Ghotbzadeh, wegens Jet zaaien van verdeeld- het land en het af- [euk doen aan de oorlog- ispanningen" heeft de ichtsstrijd tussen de ort- Islamitische Revolu- e Partij en meer ge- ptigde stromingen in Iran •scherpt en de spanningen Jhet land verhoogd. Van |rschillende kanten is gis- fen kritiek geoefend op de statie van Ghotbzadeh. Zo vroeg oud-premier Bazar- gan zich af „waar de eer van de Islam, de revolutie en Iran blijft" wanneer revolu tionairen van het eerste uur als Ghotbzadeh worden aan gehouden en beledigd. Ook president Bani-Sadr schaar de zich, indirect, achter Ghotbzadeh. De arrestatie van de ex-minis ter volgde na een televisiede-' bat. vrijdagavond, waarin hij onomwonden kritiek uitoefen de op de manier waarop de Is lamitische Republikeinse Par tij de Iraanse staatsomroep en, )ver nhet ?an jen aan voor alle ADRID Nog maar een dag voor het begin van Europese veiligheidsconferentie in Madrid Jerst in de delegatiekringen van de 35 deelnemen- I staten een pessimistische stemming over het iot In deze conferentie. De westerse landen en de oost- Jïklanden hebben nog steeds geen overeenstem- ■ng bereikt over een agenda. [Verzoek van de V.S. en de Sovjet-Unie heett de Zwitserse af- aardigde. Peter Tröndle, geprobeerd te bemiddelen in deze istie. Hij had gistermiddag nog geen resultaat geboekt en is niet optimistisch over zijn kans op succes, ar uit welingelichte conferentiebronnen is vernomen is er i geen ven beide kanten de bereidheid concessies te doen. ornaamste geschilpunt is hoeveel tijd er besteed moet worden i de kwestie Afghanistan en de naleving van de rechten van mens. 0.«< remier Begin in Amerika YORK De Israëli- >e premier Begin is giste- voor een privé-bezoek in Verenigde Staten aange ven. Hij zal daar de vie- S bijwonen van de hon- ste geboortedag van de aistische leider Zeev Jo- insky. rgen zal hij met president her spreken. Begin dacht- i ontmoeting niet dat hij al zou kunnen hebben met Rea gan, omdat deze nog niet offi cieel in functie is. Voor zijn vertrek zei Begin het mogelijk te achten dat het topoverleg tussen de Egyptische president Sadat, president Carter en hemzelf inzake Palestijns zelf bestuur zal worden uitgesteld totdat Regan officieel in func- Honecker naar Oostenrijk IST-BERLIJN Het 'stduitse staatshoofd 'ch Honecker is vandaag Oostenrijk aangekomen or een bezoek van vier da- 0. waarbij hij onder meer sPrekingen zal voeren met Oostenrijkse kanselier no Kreisky. Deze liet Ion dat de huidige spao- '5 tussen Bonn en Oost- Berlijn wel eens een van de voornaamste onderwerpen van gesprek zulklen zijn. Kreisky, die bekend staat als een groot voorstander van ont spanning tussen Oost en West, zou graag willen weten wat de diepere oorzaken zijn van de crisis tussen Oost- en West- Puitsland. leidt. Zaterdag werd Ghotbza deh door leden van de Revolu tionaire Garde aangehouden en opgesloten in een gevange nis, die ten tijde van de sjah werd gebruikt voor het opber gen van politieke tegenstan ders. In het Iraanse parlement riep een aantal afgevaardigden gis teren dat de ex-minister de waarheid had verteld en werd een hele lijst „schendingen van de grondwet", waaraan de Iraanse justitie zich zou heb ben schuldig gemaakt, opge somd. Ex-premier Bazargan deed een beroep op Khomeiny in het geschil tussenbefde te komen. President Bani-Sadr verklaar? de gisteren- niet meer voor de Iraanse staatsomroep te willen spreken, zolang deze zichzelf niet heeft „gecorrigeerd". De president had het over een censuur, waaraan spoedig de gehele pers ten slachtoffer zou vallen. Van het oorlogsfront tussen Iran en Irak komen weinig nieuwe berichten. De lucht machten van beide landen blijven anvallen op eikaars stellingen rond met name de stad Abadan uitvoeren. Beide partijen melden de vernieti ging van olie-installaties van de tegenpartij. Volgens uitla tingen van de Iraanse premier Radjai in een pro-Libisch in Beiroet verschijnend dagblad krijgt Iran in de strijd met Irak de hulp van Arabische vrijwilligers. Radjai wilde ech ter niet zeggen om hoeveel vrijwilligers het gaat en uit welke landen zij afkomstig zijn. Oliehulp voor Afrikaanse landen ALGIERS De vier Afri kaanse lidstaten van de OPEC hebben dit weekeinde tijdens een buitengewoon beraad in Algiers besloten vier procent van hun olieproduktie ter be schikking te stellen aan niet- olie-producerende Afrikaanse ontwikkelingslanden, die als gevolg van de oorlog tussen Iran en Irak in de problemen zijn gekomen. De vier landen Algerije, Libië, Nigeria en Gabon hebben een geza menlijke olieproduktie van vijf miljoen vaten per dag. Tweehonderdduizend vaten zijn nu gereserveerd voor de ontwikkelingslanden. STOKE-ON-TRENT De stad Stoke-on-Trent in j Midden-Engeland is gisteren opgeschrikt door j een aardbeving. Hoewel de aardschok voor de inwoners van de stad angstaanjagend was, is geen melding gemaakt van persoonlijke onge- j lukken. Elders in de wereld hadden eveneens aardschokken plaats. I In het dunbevolkte noorden van de staat Californië, op on- geveer 350 kilometer ten noorden van San Francisco, werd een krachtige aardbeving geregistreerd. Negen mensen wer- den gewond. fH El Asnam, de Algerijnse stad die enige weken geleden gro- Het gebied rond El Asnam. aan de Algerijnse Middellandse- tendeels werd verwoest door een aardbeving, werd zater- zeekust werd in het weekeinde getroffen door enkele lichte dag opnieuw door schokken getroffen, die enige uren aan- aardbevingen. Tien mensen raakten lichtgewond El Asnam hielden. Volgens functionarissen hebben 36 mensen ver- werd op 10 oktober verwoest door een zeer zware aardbe is wondingen opgelopen maar kwam nieman om het leven. ving. die aan minstens 2590 mensen het leven kostte ADVERTENTIE 50 gram Kentuck. Een prima zware shag, verpakt in een luchtdicht verzegeld pakje. (Het uiterlijk is echter sinds kort wat aangepast). Kentuck. Een hele goeie zware shag, gemaakt van de beste Kentucky tabakken. Dat kost wat meer en dat kun je proeven. De leider van de Franse socia listen, Mitterand, nadat hij zijn kandidatuur voor het Franse presidentschap had bekendge maakt. Mitterand enige kandidaat socialisten PARIJS De secretaris-ge neraal van de Franse socia listische partij, de 64-jarige Francois Mitterand, zal bij de in april te houden presi dentsverkiezingen de enige kandidaat van de socialisten zijn. De 50-jarige Michel Ro- card, de leider van een min derheidsgroep binnen de partij, die zich zaterdag e- venals Mitterand in een brief aan het partijbestuur kandidaat had gesteld, maakte korte tijd later offi cieel bekend dat hij zich te rugtrok. Rocard handelde hiermee overeenkomstig de besluiten van een in april 1979 te Metz gehouden partijcongres, waar op Rocard geen meerderheid had weten te behalen. Niette min wordt hij, blijkens de re sultaten van opiniepeilingen, beschouwd als de man die de meeste kans zou maken in de stijd met de zittende president. Valery Giscard d'Estaing. Voor Mitterand wordt het de derde poging om staatshoofd te worden. In 1974 versloeg Gis card hem met een gering ver schil. Kuim 75.000 Oegandese vluchtelingen KHARTOUM Ongeveer vijfenzeventigduizend Oegan- dezen, voor het merendeel vrouwen en kinderen, zijn •naar het zuiden van Soedan gevlucht, nadat het Oegandese leger vorigë maand een inva siepoging heeft afgeslagen van uitgeweken soldaten die de verdreven dictator Idi Amin zijn trouwgebleven. De regionale cultuur en voorlichting van de zuidelijke Soedan, Joseph Okella, verklaarde dat de vluchtelingen zijn opgevangen in kampen buiten het directe grensgebied. Okella zei contact te hebben genomen met verte genwoordigers van internatio nale liefdadigheids- en vrijwil ligersorganisaties en bij hen om voedsel, tenten en genees middelen te hebben gevraagd. ANTILLIANEN WILLEN BAND MET ORANJE BEHOUDEN WILLEMSTAD Het bezoek van koningin Beatrix en prins Claus ge durende anderhalve week aan de Ne derlandse Antillen is een opeenvol ging geworden van enthousiaste be groetingen door duizenden Antillia- nen. Rijen dik stonden ze langs de wegen zwaaiend met Nederlandse en Antilliaanse vlaggetjes, gekleed in T-shirts met de hoofden van het ko ninklijk paar er op en van tijd tot tijd juichend op een manier die al leen maar stormachtig kan worden genoemd. Maar toch was het niet al leen maar een aanhankelijkheidsbe tuiging van de Antillianen aan „hun" koningin. Door het hele be zoek heen liep als rode draad de on zekerheid over de toekomst van de zes eilanden en de verschillen van mening die hierover tussen de Antil liaanse politici bestaan. Minister Van der Stee, die als verant woordelijk bewindsman voor Antil liaanse zaken het koninklijk paar ver gezelde, zei tijdens het bezoek dat het hem wel duidelijk was geworden dat negentig procent van de Antillianen niets voor een nieuwe, lossere band met Nederland voelt. En op de ver- schillende eilanden kwamen van tijd tot tijd op weinig subtiele manier de meningsverschillen over de toekomst naar voren. Op Aruba, dat er weinig voor voelt om samen met de andere ei landen een vaste band te behouden, was de Antilliaanse vlag niet te zien, royaar hing naast 'de Nederlandse al,1?en „Majesteithij doet het weer WILLEMSTAD Driftig beende koningin Beatrix in de nacht van vrijdag op zaterdag door het al gesloten restaurant van het Hiltonhotel bij Willem stad. Ze had na zo'n vijf minuten schoon genoeg van het wachten op de lift, die haar en haar gevolg naar de volledig afgehuurde bovenste verdieping van het hotel moest brengen. Een deel van de hofhouding holde bedrem meld achter het staatshoofd aan, maar zag geen kans het tempo van de vor stin. onderweg naar een diensttrap achter de buffetten, bij te houden. Intussen slaagden enkele veiligheidsagenten erin de deur van de lift. die wel degelijk op de begane grond hing. open te breken. In die lift bleek een met een karabijn gewapende para-militair van het Vrijwilligerscorps Curacao (VKC) te staan. Pijlsnel werd de nog immer voortbenende koningin achter volgd. onder het uitroepen van de kreet: „Majesteit, majesteit, hij doet het weer!" De majesteit, die inmiddels al bij de buffetten was aangeland, liet zich door al die vasthoudendheid vermurwen. Haar gezicht stond weer in een vriendelijke plooi, toen ze uiteindelijk toch maar de lift binnenstapte. Prins Claus had al die tijd in een veel langzamer tempo glimlachend zijn echtgeno te gevolgd. de Arubaanse vlag in top. De Arubaan se politicus Betico Croes gaf ook ruiter lijk toe. dat dit opzettelijk gedaan was om de Arubaanse idealen naar voren te brengen. Waar qp Curacao en Aruba tijdens de welkomst-speeches het streven naar onafhankelijkheid nadrukkelijk ge noemd werd, was op de bovenwindse eilanden de aanhankelijkheid aan Oranje en Nederland troef. Op Saba en St. Eustatius stelden de verantwoorde lijke politici zonder meer, dat men ab soluut niet van de band met Nederland af wilde. Uit uitlatingen van verschil lende Antilliaanse politici valt op te maken, dat de geweldige ^anhang van de koningin op Curacao met 160.000 van de kwart miljoen Antillianen twij fel heeft veroorzaakt over de haalbaar heid van het onafhankelijkheidsstre ven. Gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen in Nederland, R. Cassares, verklaarde: „Uit het succes van de Koningin op Curacao is geble ken, dat de onafhankelijkheid maar bij een heel klein deel van de bevolking leeft". De Antilliaanse krant Amigoe probeer de nog het enthousiasme van de bevol king wat te relativeren met als argu ment dat iedereen op de beun was uit nieuwsgierigheid omdat de bevol king een vrije dag had. Maar ook pre mier Don Martina zei, dat hij dergelijke reapties op Curacao niet verwacht had. Op St. Maarten zei het eilandraadslid Vance James dat het Koninkrijkssta tuut, waarin de betrekkingen tussen Nederland en de Antillen zijn vastge legd, verder moet worden uitgebouwd. „Het is een uniek dokument", meent James qn hij vindt het onzinnig om een dergelijke vorm van samenwerking af te breken in een periode dat de hele wereld naar grotere samenwerking streeft. Achtergrond hiervan is ook, dat de Bovenwinden zicg zeer onprettig voelen in de huidige staatkundige structuur van .de Antillen en zich enigszins als stiefkind behandeld voe len door het bijna 1000 kilometer ver wijderde Willemstad. Vlak voor de aankomst van koningin en prins toonden Antillianen in Wil lemstad zich nog wat sceptisch over het bezoek. „Bij Juliana wisten we wat we hadden, bij Beatrix moeten we het nog maar zien", was ongeveer de teneur. Maar al op de eerste dag wist koningin Beatrix de Antillianen voor zich te winnen door in haar rede in de Staten (het Antilliaanse Parlement) een stukje in het Papiamento voor te lezen. „Komt u maar terug, het hoeft niet al tijd zo officieel te geschieden", zei pre mier Martina in zijn welkomstwoord aan het begin van het bezoek. Gezien de reacties gedurende de elf dagen van het bezoek, zullen de Antillianen een hernieuwd bezoek waarschijnlijk niet in de weg-staan. u

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7