TERUGBLIK flink gedoe in 'De terrorist' Veel lawaai en Annet Nieuwenhuyzen krijgt in NOS-f ilm niet de kans over Mutter Courage te vertellen TELEVISIE VANAVOND1 RADIO DINSDAG TELEVISIE DINSDAG RADIO VANAVOND DUITSLAND WDR 3 18.00 Kleuterprogr. 18.30 Curi Duits. 19.00 Inform, serie. 19.45 Jo nal 3. 20.00 Journ. 20.15 Gev progr. 21.45 ein Privatuntornehem private enterprise), Engelse speelfij 22.55 Journ. BELGIE NEDERLANDS 18.00 Poppenfilmserie. 18.05 Tek filmserie. 18.30 Slapstick. 18.35 Ql School. 19.00 Inform, progr. UflDEf Verkeerstips. 19.35 Meded. en Mnenoc gen. 19.45 Journ. 20.10 Weerfj" 20.15 Spelprogr. 20.50 Oorlogsrfj ten, tv-serie. 21.40 Consumenljd SeS mag. 22.20 Journ. 22.35 Ofpsen School. T'bis'-| nt nif BELGIE FRANS tfne d 18.15 Spelprogr. 18.30 Progr. vi geer ouderen. 19.00 Sportmag. 19( Weerber. 19.30 Journ. 19,55 La "jonge' au bout du fil, speelfilm. Aansl.: l\y;iiv cussie. 23.00 Weerber. en journ. L,eer BELGIE FRANS 2 Tot 18.30 Zie NET 1. 18.30 f Amours de la Belle Epoque. Tv-s«Pen Serie 4: Het huwelijk van Chiipen v naar het werk van Gyp. Met inr funj hoofdrollen: Magall Renoir, France ha Berge, Jean-Pierre Moulin, e.a. 1sL,aar, Zie NET 1 tot 19.55. 19.55 Sol Wallonne. Vandaag het cabaret )15 °P' Doornik. 21.50 La rèvolution sijgezet cieuse. Herhaling van het progranjzitten van 9 november op NET 1: Het Lide derwijs en de computer. 22.30 Sqn tacle Magazine, Kulturele agenda r; Bernadette Abratè (herh. v. 9 novfnuhe ber NET 1). 22.50 Einde. n hun Journ. 16.10 Journ. 16.15 Docurrt taire film. 17.00 Michael aus Lonrt, berga, kinderserie. 17.25 Kinj. progr. 17.50 Journ. (Region, prf NDR: 9.30-10.00 Kleuterprogr. W|- 8.10-11.55 Schooltelevisie). t DUITSLAND 2 16.30 Progr. voor ouderen. 1 Journ. 17.10 Informatieve kinders 17.40 Gevarieerd magaz. DUITSLAND 3 WDR 8.00 Gym. 8.10-11.55 Schooltelev 9.30 Kleuterprogr. 17.00 Schoolte sie. BELGIE NED. 1 15.30 Documentaire. 16.40-17. Iltaire muz. Zie Net 1 BELGIE FRANS 16.00 Un veterinaire en campa tv-serie. 17.30 Tekenfilmserie. 1 Tekenfilms. IM 3 "etffc uur nieuws. 18.03 De Avond tWee alionale Hitparade AVRO: hrip\ 15 20.02 Het Sleenen Tijd 'IF >s. ballads en beat. 22.02 AVl- Ue i. 23.02 Candlelight. ig om Zaterdagavond was er bij de NCRV weer „Schrikdraad", een ietwat alarmerende titel voor een nogal argeloos uitval lend programma. Daar was om te beginnen het optreden van de beklagenswaardige man, die het niet kon vermijden zo veel op Jimmy Carter te lijken en die wij dus al eens lijfelijk hadden kunnen aanschouwen in, ik meen een of andere Wil lem Duysshow. Hij sloeg wat onzin uit die ons nauwelijks aan het schrikken kon bren gen en zelfs niet aan het la chen. Voor de rest stelden Henk Mochel en Hans Sleeu- wenhoek op vrij onduidelijke wijze een of andere „witte boordencriminaliteit" aan de orde. Een interessant onder werp voorwaar, maar de enige conclusie die wij uit het gehele gedoe konden trekken was, dat wij nou eenmaal niet alle maal Frits Bom kunnen zijn. Maar over hem hieronder. Voor de rest zal ik niet zeggen dat „Schrikdraad", de zoge naamde „ergernisknop" het meest ergerniswekkende is, maar ik moet er de samenstel lers van het programma toch wel attent op maken, dat zij zich met het invoeren van dat ding schuldig maakten aan een verleggen van de verant woordelijkheid. Het is name lijk typisch de taak van de programmamakers te zorgen voor niet-vervelende of zelfs ergerende interviews. Hoezeer dat allemaal pijnlijk gaat spe len bleek trouwens uit een vraaggesprek met de heer dr. Johan Ferrier, gewezen presi dent van Suriname, dat vol strekt ten onrechte abrupt werd afgeknepen. In de „Alles is anders-show" is toch niet alles zozeer anders of daar kwam de hierboven ge noemde Frits Bom de om budsman van de VARA dus opdraven. Hij legde zijn onge twijfeld terechte (en door de rechter inmiddels dan ook ge sanctioneerde) strijd tegen de Scientology kerk nogmaals uit. In een andere omgeving, dat wel. Naar aanleiding van de Ame rikaanse verkiezingen was er verder Marcel van Dam, die enige weet schijnt te hebben van het „mannetjes- en vrouwtjesmaken" in de poli tiek, zoals Van de Heuvel het uitdrukte. Over de image-buil ding dus. Bij Den Uyl hielp het, naar zijn getuigenis, niet. Of de duvel ermee speelde kwam meteen daarna een item over de Sterreclame aan orde, waarin een middel te jeugdpuistjes werd aanbevi dat ook niet bleek te hel~ Gisteravond kwam de voor het eerst met „Vrau vuur", dat die omroep een de twee maanden schijnt willen uitzenden en wa „een deskundige" door de natie per telefoon en door beperkt publiek in de zaal worden ondervraagd. Om te beginnen was dat een minister president Agt. Wat een mens al lang zien aankomen' gebeurde tuurlijk ook weer: er ware.' veel vragen, er was te wt tijd (een uur). Zo gaat het deze soort programma's al zo ging het ook nu. Gegeh, die onuitroeibare situatie gezegd worden, dat èn Agt èn Van Meekren e beste van maakten. Ter en tenslotte: toen laat noemde even Joop den zou opbellen om een r" van hem los te krijgen, de oppositieleider iets te aan de lijn. Althans zal zei meest argeloze kijker zich ben afgevraagd waarom zo'n duidelijk afgespri werk enige spontaniteit worden voorgewend. HERMAN HOFHUI v° JL - lpe^g iNaam Adrei Postc IgBetaa er A< it Posto Pelef< Sfuur >lakk l Antwi RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURANT MAANDAG 10 NOVEMBER 1980 PAGINA NEDERLAND 1 NOS 18.25 Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 Sesamstraat 18.45 Klem 18.55 Journaal NCRV 18.59 Wollie's Wereld 19.05 Mini-voetbal 19.55 President F.D.R. Roosevelt, speelfilm DUITSLAND 1 20.00 Journ. 20.15 Amus.mag. 2lJ Kontraste. 21.30 Berlin Alexanc platz, tv-serie. 22.30 Actual. 23 Der Tanzpalast (Roseland). Ar speelfilm. 00.40 Journ. (Reg.pre NDR: 18.00 Sport. 18.30 Act 18.45 Kleuterserie. 18.55 Achti Zoll, tv-serie. 19.25 Inform. 19.59 Progr.-overz. WDR: 18.00 Pauli Landungsbrucken. 18.30 Sprookje. 18.40 Achtung tv-serie. 19.15 Actual. 19.45 film.). DUITSLAND 2 18.20 SOKO 5113, politieserie. 19) Journ. 19.30 Muziek kwls. 20.15 F rep. 21.00 Actual. 21.20 ein H fur sich, tv-serie. 23.15 Journ. EC tterscl betr »vinci ;houi ontw ft J- ffhcc Toneelgroep Randstad geeft op donderdag 13 en vrijdag 14 november in het Congresge bouw te Den Haag voorstellin gen van 'Arsenicum en oude kant' van Joseph Kesselring in de regie van George van Woerden. Vier delen omvat de serie „De terrorist", waarvan van avond het eerste deel wordt uitgezonden. De Amerikaan se titel „To kill a cop" (Doodt een politieman) komt dichter bij de inhoud van het verhaal, waarin po litieagenten zonder enige noodzaak naar de andere wereld worden geholpen. De hele serie, een samenraapsel van zinloos geweld, roept de vraag op hoe zinvol het is een dergelijke serie op de buis te brengen. Liefhebbers van veel lawaai, gierende banden, Amerikaanse vaart en flinke types komen ruim schoots aan hun trekken en dat zal de bedoeling ook wel zijn geweest. Centraal staat een Oosters type, Everett Walker, die in New York een aardige baan had als ter rorist en na vele jaren terug komt om dat baantje voort te zetten. Hij mist zijn vroe gere gabbers. Maar als hij tot de ontdekking komt dat twee man voortdurend aan slagen plegen op politiemen sen, zoekt hij contact met dat tweetal. En dan ontstaat vanzelf een nieuwe golf van misdaden, waarmee de kij ker zich vier keer 45 minu ten kan vermaken. Ned. II 21.20 uur. Klem In het KLEM-programma brengt de schoiengroep van to neelgroep Centrum een spel en gesprek, waarin inzicht wordt gegeven in maatschap pelijke situaties en systemen. Ned. I 18.45 uur. Wollie's wereld Een afgebrand huisje brengt Bertus en Wollie nader tot huilen dan tot lachen. Ned. I 18.59 uur. Minivoetbal De finalisten van het vorige seizoen komen tegenover el kaar te staan, t.w. Rotterdam Ahoy en Limburg, met daarin voetballers als Arie Riedijk, Gerard Hoenen, Barry Huls hof en Frans Körver. Ned. I 19.05 uur. President Roosevelt Een film over het meest kri tieke regeringsjaar in 1944 van de alom sympathiek gevonden Amerikaanse president Fran klin Delano Roosevelt. Hij leed aan polio en was deson danks twaalf jaar werkzaam op zijn hoge post. Zijn ziekte verergerde in het oorlogsjaar 1944, maar men verzweeg dat om het verloop van de Tweede Wereldoorlog niet ongunstig te beïnvloeden. Jason Robards speelt de rol van Roosevelt en Eileen Hackart diens .vrouw Eleanor. Zij had echter in dat historische stadium minder met hem te maken dan zijn persoonlijke secretaresse. Ned. I 19.55 uur. Meterkast Niek Heizenberg maakte de documentaire „Instructies in de meterkast" over civiele verdediging en bewapening. Per minuut geeft de wereld 250 miljoen aan bewapening uit, jaarlijks meer dan een bil joen gulden, schrijve: 1000.000.000.000. De huidige voorraad kernwapens bevat een vernietigende kracht, die de in elk jong mens. Tegelijk echter ver dient zij als marketentster aan de oorlog. Brecht, op het toneel toch een leermeester, geeft in dit stuk zijn kijk op zin en waanzin van de oorlog. Dit vergt van de speelster van de Courage-rol een dubbelhartige hou ding. En verder werkt Brecht met wat men in de toneelwereld „vervreemding" noemt, d.w.z. dat de acteurs in Brecht-stukken hun rol zo moeten opvatten, dat zij duidelijk de indruk wekken een rol te spelen. Zij zijn daarmee niet wie zij spelen, maar laten mensen in bepaalde omstandigheden zien. Ook dat stelt eisen aan de instelling van een acteur(trice). Als je niet in staat bent een bepaalde voor stelling te zien, en wie kan er avond aan avond vanuit de verste uithoeken van het land naar Amsterdam reizen, dan ben je aangewezen op wat kranten schreven. Daaruit weet men wat men ervan weet. En dan wil men van Annet Nieuwenhuyzen als Mutter Courage horen hoe zij tegen Brecht aankijkt en wat zij in die moeder-marke tentster ziet, wat die Mutter noopte tot een verfoeilijke verscheurdheid omdat zij leven moet en hoe zij die gedreven en geteisterde vrouw op het toneel tot leven wekt. Geen vage vragen dus over hoe je een rol doet, maar wat voor een mens die Mutter is. Van deze overweging had Luk Brancquaert van het Ned. Theater Instituut moeten uit gaan om een groot publiek te bereiken. Van Roodeschool tot Maastricht. En als hij al niet op dat idee gekomen was, hadden de men sen van de NOS hem op die gedachte moe ten brengen. Dat deze programmamakers initiatieven doorschuiven naar anderen lijkt een vorm van delegeren, waar we gelukkig mee kunnen zijn, maar het initiatief uit handen geven duidt of op een te groot ver trouwen in een ander dan wel op een te ge ringe fiducie in zichzelf. Voor beide is geen enkele reden. En dit geldt dan ook voor de filmieke bena dering van Herman Vinck van het Werk- teater en Jack Vecht van de toneelgroep Baal. Ook die mogen praten over hoe je de figuur van een rol bij jezelf opzoekt en hoe je je beschikbaar stelt voor de regisseur. Leuk voor de vertrouwelingen in het vak, maar wat wordt de kijker daarmee wijzer over het stuk „George Sand" en van het spel „Gewoonweg", waarin zij spelen? Men krijgt er weliswaar fragmenten van te zien, maar diepere duidingen ontbreken. George Sand, ook alweer zo'n vrouw die een eigen wereld om zich heen schiep, waarin zij kun stenaars als Flaubert en Chopin betrok. Toen die op het toneel werd gezet, hield men zich in de voorstelling bezig met de drijfveren van een artiest. Geen woord daarover van Vecht, noch van het Ned. Theater Instituut, noch van de NOS. Idem dito Herman Vinck, die met Werkteater in voorstellingen voor scholieren meer begrip zoekt te wekken voor het gehandicapte kind. Men ziet in deze voorstelling acteur- s(trices) zich spastisch bewegen, maar wat weten zij echt van het gevoelsleven van een dergelijk kind? Dat kun je dan wel naspe len, maar alles wat in deze sfeer niet au thentiek, niet levensecht is, wordt gemakke lijk potsierlijk. Hoe denken tonelisten aan dit levensgrote gevaar te ontkomen? De be doeling van deze voorstelling is oprecht "meer begrip te wekken, maar hoe doe je dat zonder gehandicapten in het belachelijke te trekken? Daar wordt niet over gepraat in deze film, wel over de gevoelens van de ac teurs. We denken, dat hier het verschijnsel van het sterrendom zich wreekt. De man/vrouw die een rol doet wordt belangrijker geacht dan hetgeen door middel van die rol bij een breed publiek moet worden gebracht. Op die manier lijkt het Hollywood wel, maar daar moest het zo benaderd worden, omdat de film daar eerst en vooral commercieel was en het publiek ertoe verleid moest wor den om sterren te gaan kijken. Hier wordt echter theater van overheidswege gefinan cierd en niet de acteur gesubsidieerd. Dat vraagt in de verkenning van het theater werk een andere invalshoek. Een Mutter Courage die zegt waar het op staat en waar het om gaat. 1.25 miljoen maal sterker is dan die op Hiroshima tot ont ploffing kwam. Zal dit leiden tot wereldvrede of tot een wereldcatastrofe en kunnen we dat geld niet beter gebrui ken? Ned. I 21.55 uur. De vijf De club van vijf uit deze jeugdserie belandt op een boerderij, waar vreemde din gen geschieden, o.a. met een verdwenen piloot. Ned. II 18.59 uur. Angie Angie geniet van een paar baaldagen, maar dan wordt het heimwee naar haar werk in de koffieshop haar weer te sterk. Ned. II 19.25 uur. Dubbelspel Spel van Ivo Niehe met twee vrouwelijke en twee mannelij ke koppels voor fraaie prijzen. Hierbij wordt ter verhoging van de vreugde ook gewerkt met de verborgen camera. Een van de deelneemsters is Jan- nie Drost uit Hoorn. Ned. II 20.27 uur. Soap In de Soap-aflevering gaan de Twee politieagenten op wie terrorist" heeft gemunt. spelers weer op de vlotte toer met ontvoerders, een zwanger schap en een detective. Ned. II 22.40 uur. Tennis Beelden van het in Amster- men het in de tv-serie „De dam te houden proftennistour- nooi met aandacht voor de dubbels met dames als Betty Stöve, Virginia Ruzici, Hana Mandilkova, Mimi Jausovec, Ellie Vessies en Marcella Mes- ker. Ned. II 23.05 uur. nVo&ltt <N0S: leder heel uur nws->- AVRO: 7.03 Radlojourn evenals Tl om 7.30, 8.03 en 8.30). Tol 9.03 _J L (S) Aulo In? AVRO aan. 9.03 (S) Vicht Arbeidsvitaminen. 10.02 De uxt Zandbakshow 10.10 (S) Arbeids vitaminen. vervolg. 11.02 Desiree, hoorspel- 0 (S) UIT is IN. 11.45 (S) R 12.30 Nws. 12.36 Echo. 13.00 Nws Goal. 13.30 Schoolradio. 14.30 school. 15.15 God. hoe heet je (NOS: leder heel VARA: 7.02 (S) Gesoder een mieters progr. 8.30 land, ze zeggen. 10.30 pisch Jansen. 11.30 (S) zin. 9.30 (S) V 10.00 (S) Opus tien tol 12.00 Nws. 12.02 (S) Interi 13.00 (S) De meest ver klassieke tien. 13.30 (S) Koren en kc 14.00 Nws. 14.02 (S) De hoge "C". 14. Guitarlteiten. 15.00-17.00 (S) Belcantoi Annet Nieuwenhuyzen had men meer over Mutter Courage moeten laten praten en wat minder over zichzelf. NCRV 21.55 Instructies in de Meterkast, documentaire 22.45 Tot besluit NOS 23.00 Journaal 23.05 Nieuws voor doven en slechthorenden NEDERLAND 2 TELEAC 18.25 Sociale verzekering, 1e cyclus, les 5 TROS 18.59 De Vijf 19.25 Angie TROS 20.27 Dubbelspel 21.20 De Terrorist, tv-serie 22.05 AktuaTV 22.40 Soap 23.05 TROS Sport Extra NOS 23.50 Journaal 23.55 Nieuws voor doven en slechthorenden De drama-afdeling van de NOS zoekt be wust samenwerking met instellingen die zich bekommeren om kunst. Om ver schillende redenen een toe te juichen col laboratie, want bij de een zit het subsi diegeld en bij de ander de kennis en sa men kunnen zij een heel eind komen in de kunst om kunst bij het volk te bren gen. Maar dan moeten wel de bij beide aanwezige kwaliteiten in de juiste ver menging aangewend worden. Helaas ge beurt dat niet altijd. Dat gaat dan ten koste van het product dat zo mooi had kunnen zijn. Van een minder gelukkige greep getuigt de NOS-film „Bij wijze van spelen", die mor genavond om 22.10 uur op Ned. I iets over toneel vertelt. Voor het maken van dit werkstuk zocht de NOS contact met het Ne derlands Theater Instituut. Prachtig. Op dit instituut weet men alles van toneel en de NOS beschikt over de mensen om in die to neelwereld te filmen. Dus Jonne Severijn er met de camera op af, terwijl hij ook in ande re opzichten de aanmaak van deze film re gelde. De redactie, zeg maar de benadering van het gekozen onderwerp, liet de NOS echter in handen van een medewerker van genoemd instituut, met name Luk Blanc- quaert, over wie geen kwaad woord, maar de moeilijke kunst van de journalistiek, het overbrengen van informatie, beheerst hij in onvoldoende mate. Hij blijft bij vage vragen en daarop komen voornamelijk vage ant woorden. Dit had gemakkelijk voorkomen kunnen worden door een andere invalshoek te kiezen. Dat dit niet gebeurde is jammer, want een actrice als Annet Nieuwenhuyzen, draagster van de Theo Mann-Bouwmeesterring, die destijds bij de Haagse Comedie begon, zou heel wat over haar vak kunnen vertellen. En dat doet zij ook, maar voornamelijk over het ook voor haar moeilijk grijpbare proces om zich de rol eigen te maken van „Mutter NEDERLAND 1 NOS-NOT 10.00-12.00 Schooltelevisie NOS 13.00-13.05 Nieuws voor doven en slechthorenden NOS-NOT 14.00-15.00 Schooltelevisie NEDERLAND2 Courage de titelrol in het stuk van Bertold Brecht, die zij speelde in de opvoering van het Publiekstheater. Zij vertelt hoe belang rijk de aanwijzingen van een regisseur zijn, omdat die bepaalt wat er met een rol moet worden gedaan. Dat je voor de regisseur als materiaal geldt. Dat je daarna met zijn allen aan een stuk gaat werken. Dat je met zo'n rol vergroeit, omdat je er ook heel wat van jezelf in aan moet brengen. En hoe je als ac trice in jezelf op zoek gaat en daarbij jezelf weer tegenkomt. Zij ontdekt dan dingen bij zichzelf, die zij blijkbaar in zich draagt, maar die zij in het dagelijks leven niet nodig heeft en derhalve in het normale menselijke verkeer niet gebruikt. Op het toneel laat zij juist die verborgen persoonlijkheid in haar spreken aan de hand van voor die rol enor me lappen tekst. Er komt een onderstroom van emoties in haar los. Die moet zij in zich voelen om haar tekst goed te kunnen zeg gen en al toneel spelend indringend over te laten komen. Om dit te kunnen'doen moet zij heel diep in het karakter van een ander duiken, in dit geval Mutter Courage. Op een gegeven ogenblik zegt zij niet meer te weten wat toneelspelen is. Dat gevoel overkomt haar als de vrouw, van wie zij de rol speelt, bezit van haar heeft genomen en eigenlijk bezig is een rol met haar te spelen. Ze zeg gen wel eens, dat een toneelspeler in de huid van een ander kruipt. In wezen is het net andersom en kruipt de figuur van een rol in de huid van een acteur, die zich op dat moment helemaal laat voortdrijven door de ziel die tijdelijk onderdak heeft gekozen in zijn lichaam en in zijn geest. Ongetwijfeld interessante kost voor die Am sterdammers, die deze voorstelling hebben gezien, maar minder eenvoudig te volgen voor de mensen in het hele land, die van deze opvoering niet meer weten dan zij er in de krant over hebben kunnen lezen. Wat weet het merendeel van het volk van Brecht en in het bijzonder van Mutter Cou rage, de vrouw die haar dochter in de oorlog het slachtoffer ziet worden van een aanran ding, die de oorlog verfoeit, omdat doodge wone jongens van het ene land tot doden toe worden opgezet tegen doodgewone jongens uit een ander land, waarbij misbruik wordt gemaakt van de verborgen aanwezige woe-

Leidse Courant | 1980 | | pagina 2