II '67 heeft aan 20 minuten superieur voetbal genoeg lieter den Duik ich aanwezig Sparta straft taktische blunder Beenhakker af A PSV EN AJAX OOK FEYENOORD AJAXVERGEET DAT EEN HELFT 45 MINUTEN DUURT P\m op beleid staatssecretaris MAANDAG 10 NOVEMBER 1980 PAGINA 13 HHWIi i 111 lil—M ((MAAR Veel zorgen over de nationale npetitie hoeft AZ'67 zich niet meer te ma> I want na de overtuigende triomf op naaste bger Feyenoord is er voorlopig geen vuiltje (de lucht. Vijf punten is inmiddels de kloof en AZ en de rest van het eredivisieveld. Imposant puntenverschil, dat opgebouwd fi slechts twaalf wedstrijden. Anders dan in ''gaande jaren, toen AZ steeds punten inle- le tegen de gevestigde orde, 6luit AZ dit en de toppers winnend af. Na PSV en was Feijenoord aan de beurt. De cijfers I) laten aan duidelijkheid niets te wensen heeft AZ het tegen Feyenoord niet gemak- gehad. Weliswaar was al vrij snel in de Ie helft de onwaarschijnlijke score van 5-0 Ikt maar desondanks was er vaak niet eens il niveauverschil tussen de ploegen. AZ'67 jt meer individuele klasse maar de Rotter- imers compenseerden dat aanvankelijk uit end met een onverschrokken inzet. Tl werklust van Feyenoord zorgde voor een lende eerste helft, mede omdat AZ stroever glide dan voordien in de competitie. Min of Ir de verdienste van Feyenoord trouwens, t de ploeg van invaller-trainer Clemens Iterhof hield het tempo hoog en het speel- I klein. Westerhof later: „Wij hebben in de Ite helft goed gevoetbald. Toen zag het er maal nog niet naar uit, dat het een debacle worden". wel van krachtsverschil nauwelijks sprake sloot AZ de eerste 45 minuten toch af met [voorsprong. Een doelpunt dat voor 90 pro- op naam kwam van Richard van der Meer. htervleugelverdediger van AZ pikte tegen irwachting in na een ren van ten minste 20 de bal na een mislukte pass net voor de irlijn op, waarna de ongedekt staande Pier an der Meers werk simpel kon afronden, Stafleu:,,Niemand van ons rekende erop, 'an der Meer die bal nog zou halen. Daar- lok stond Tol volkomen vrij in het straf- jebied." Westerhof met stemverheffing: had natuurlijk nooit mogen gebeuren. Je er als speler niet van uitgaan, dat een bal lat. Je moet attent blijven. En dat verzuim- (nze verdediging." Jhcasseerde die meevaller vol vreugde, zoals Ikloeg ook kort na de rust uiterst dankbaar jteerde van een blunder in de afweer van oord. Ditmaal faalde doelman Hiele. Uit [ongevaarlijke inzet van Jan Peters liet hij de los, waarna het voor Kees Kist een koud Pier Tol seoort met de buitenkant van zijn voet. AZ staat op 1-0 maar het drama voor Feyenoord moest zich nog voltrekken. In 20 minuten van superieur voetbal voerden de Alkmaarders de score op tot 5-0. Superieur Pas daarna ging AZ helemaal voluit. Toen ook viel er gedurende 20 minuten te genieten van superieur Alkmaars spel. Onder de bezielende leiding van Jan Peters werd Feyenoord opge rold. De anders zo hechte Rotterdamse defensie werd volkomen dolgedraaid door de acties van Peters, Nygaard, Jonker en Tol. De beloning bleef niet uit, want de doelpunten werden aan de lopende band gemaakt. Eerst door Arntz, na uitstekend werk van Peters en een onbaatzuch tig passje van Jonker, daarna door Kist uit een „onmogelijke hoek" na aangeven van Peters, en tenslotte door Peters zelf. Kessler over die periode:„We hebben toen uit stekend gespeeld. Op dat moment zat een nog veel hogere score erin". Zijn collega Westerhof, berustend: „In die fase bleek dat AZ volkomen terecht met voorsprong bovenaan staat. Wij werden opgerold. Uiterst professioneel profi teerde AZ van de mogelijkheden die wij boden. Klasse, een ander woord heb ik er niet voor." Na 5-0 geloofde AZ het wel. De concentratie ebde weg uit de ploeg, vooral omdat de tegen stand van Feyenoord wel heel minimaal was. AZ was nog slechts geïnteresseerd in het maken van doelpunten, met als gevolg dat nauwelijks meer aandacht werd besteed aan de verdedi ging. Kessler:,, En dat was fout. De ploeg liet zich opzwepen door het publiek, dat alsmaar „tien, tien" scandeerde. De discipline vloeide daardoor weg uit het spel. En daar profiteerde Feyenoord uitstekend van." Bekwaam Inderdaad strafte Feyenoord die lankmoedig heid van AZ bekwaam af. Invaller Budding en spits Peters met een spectaculaire omhaal ver kleinden de achterstand tot 5-2. Daar bleef het bij, hoewel Feyenoord nog voldoende kansen kreeg om te scoren. Toen René Notten echter zelfs vanaf de strafschopstip niet kon scoren, gaf Feyenoord zich definitief over. Westerhof:„lk weet dat het gek klinkt, maar na die 5-0 hebben we nog wel degelijk kansen ge kregen om er nog 5-5 van te maken. We zijn blijven voetballen, ook met die hopeloze achter stand. Ik hoop dat AZ dat bij het tegenbezoek over een paar maanden ook doet. Want hoewel ik moet toegeven dat AZ verdiend gewonnen heeft, zal men ook in Alkmaar moeten erkennen dat dit duel mede door onze aanvallende instel ling een spektakelstuk is geworden." Kessler, toch nog voorzichtig: „De weg is nog steeds lang. Wij mogen ons niet in slaap laten wiegen door dit succes. Hooguit kunnen we signaleren, dat we inmiddels zo'n ruime voorsprong heb ben, dat we voorlopig nog wel even op die eer ste plaats blijven staan". ROB HARTOG Scoreverloop: 35.Tol 1-0, 55.Kist 2-0, 59.Arnlz 3-0, 60.Kist 4-0, 63.Jan Peters 5-0, 65.Budding 5-1, 71. Peters 5-2. Scheidsrechter: Van Ettekoven. Toeschouwers: 18.000. Gele kaart Vermeulen(Feyenoord). AZ'67: Treijtel; v.d.Meer, Metgod, Spelbos, Hovenkamp; Arntz, Peters, Nygaard, Jonker; Kist, Tol. FEYENOORD: Hiele; Wijnstekers, Stafleu, Galkestein, Brard (Troost); Nielsen, Notten, Bouwens; Peters, Vermeu len, De Leeuw (Budding). HAAG Pieter den was zaterdagavond I aanwezig bij de wed- 1 FC Den Haag - Willem had indachtig zijn den van vrijdagavond 'n het Zuiderpark willen hijnen, maar van de van de overige be steden alsmede van de nte werd er zo veel op hem uitgeoefend wel te komen dat de titter getuige was van derlaag van zijn club. den om in strijd met zijn ising van vrijdag, toen Ichzelf zoals bekend na Intern bestuursconflict op (actief stelde, toch in het Vpark acte de presence jven was dat alle betrok- bij nader inzien de toverse niet verder op de wilden drijven. Om fnee een gezonder kli maat te scheppen voor de vergadering van vanavond, waarin alle scherpe kantjes van het ondanks alles princi piële conflict zullen moeten worden afgeslepen. Er zullen betere afspraken moeten worden gemaakt over de ver deling van de werkzaamhe den, waardoor wrijvingen over procedurefouten en in menging op eikaars werkter rein in de toekomst worden vermeden. Alle betrokkenen verwachten dat vanavond een oplossing wordt gevonden voor het eind vorige week tot een uit barsting en naar buiten geko men conflict. „Misschien is het zelfs wel goed geweest dat de zaak nu op deze ma nier openbaar is geworden. D^ar kunnen alle betrokke- neri een les uit leren", aldus voorzitter Den Duik zaterdag avond. Met de lengte van Loggie (links) en het specialisme van Geels (koppen) legde trainer Hughes op slink se wijze de defensie van Ajax en trainer Beenhak ker in de luren. Loggie juicht overigens omdat Van Tiggelen (niet zicht baar op de foto) Sparta op een voorsprong van 3-2 heeft gezet. Arnesen, Lerby en Jensen staan er verschrikt bij, doelman Schrijvers ligt verslagen op de grond. er den Duik zat zaterdagavond op veler verzoek i op de tribune in het Zuiderpark. ■x- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het voornemen van minister Gardeniers (CRM) shirtreclame in het betaalde voetbal toe te laten, is strijdig met hetgeen de Tweede Kamer wil. Het voornemen van de be windsvrouwe zal betekenen dat de overheid de eigen subsidie aan het betaalde voetbal zal moeten intrekken en dat de ge meenten en de toto-lotto hetzelfde zullen doen. Door de zeer dubieuze financiering door shirtreclame zullen de grote clubs rijker worden en de arme clubs armer. Uiteindelijk zal dit betekenen dat de competitie gaat. Het is immers niet te verwachten dat in de regio voldoende sponsors te vinden zij om alle 37 clubs overeind te houden. Shirtreclame verminkt dan ook het totale competitiegebeuren. Dit is de mening van het PvdA-Kamerlid Joop Worrell, zoals hij die zaterdag voor de radio naar voren bracht. Worrell zei er niet van overtuigd te zijn dat de minister haar plan door do Kamer krijgt. Hij wees erop dat PvdA, CDA en de kleine linkse partijen tegen shirtreclame zijn. Worrell zei verrast te zijn door het plan- Gardeniers aangezien haar staatssecretaris Wallis de Vries juist via overheidsgelden probeert het betaalde voetbal gezond te maken, wel met instemming van de Kamer. Het voornemen van Gardeniers staat echter haaks op dit beleid. Worrell stelde de bewindsvrouwe dan ook voor maar eens met Wallis de Vries te gaan eten om het beleid op elkaar af te stemmen. „Links weet nu kennelijk niet wat rechts doet", aldus het Kamerlid. K9H ROTTERDAM De wonderlijkste trainer in het betaald voetbal is en blijft Barry Hughes. De ene keer acteert hij voortreffelijk zijn teleurstelling en een andere maal springt hij juichend rond, zoals gistermiddag toen Ajax een over winning op onvolwassen wijze uit handen had gegeven. Er was in en om het hele Kasteel van Spar ta voor Hughes alleen nog maar rozegeur en maneschijn, verge ten was zijn teleurstelling van enige weken geleden toen het be stuur zijn wens tot het aantrek ken van versterking niet wenste te honoreren, hoewel Hughes la ter toch zijn zin kreeg. Vergeten waren de eerste, magere resulta ten. Hughes stak de loftrompet en was niet te stuiten. Hij verzweeg voor het gemak dat Ajax slechts in staat was gebleken de helft van een halve wedstrijd - voor de rust - te spelen waarin Sparta niets had in te brengen. Maar toen direct na de rust de achter stand van 2-0 door René van der Gijp werd teruggebracht tot 2-1, was er van Ajax ineens niet veel meer over. Sparta daarentegen kan in dergelijke situaties boven eigen kracht groeien, en dat was gistermiddag het geval. Het en thousiasme en de werklust wer den zo groot dat Ajax' toch al zo wankele defensie omver werd ge kegeld en Hughes kon uitbarsten in vreugdekreten over zijn „ge weldige ploeg", die „grandioze Van der Gijp" en „we zijn toch maar in één ruk van de staart naar de middenmoot geklom men". Vandaag, als Barry Hughes rustig de wedstrijd nog eens analyseert, zal hij tot de conclusie komen dat er aan zijn Sparta nog wel wat mankeert, maar aan Ajax nog veel •meer. Sparta kon op het juiste mo ment de weg terug ontdekken toen Ajax helemaal wegviel, vooral door het gestuntel in de verdediging, waaraan een taktische blunder van trainer Beenhakker ten grondslag lag. Want wat was er gebeurd Nadat René van der Gijp - inderdaad een talent - Sparta's achterstand had teruggebracht tot 2-1 werden Geels en Loggie consequent ge posteerd in de spits omdat zij sterk zijn in de lucht. En Hughes had al lang gezien dat de defensie van Ajax in Jensen en Ziegler spelers bezat die met het hoofd niet sterk zijn. Voorts miskende Beenhakker het talent van Van der Gijp, die geen stringente bewaking kreeg en dat heeft de trainer van de Amster dammers geweten. Tweemaal was Van der Gijp de aanstichter van een doelpunt, Sparta's tweede en derde, waardoor de voorsprong was bereikt en de 14.000 - jawel, want Sparta deed het de laatste wedstrijden goed, scoorde flink en dan wil het publiek met een sensa tie tegen Ajax in het achterhoofd best komen - toeschouwers als één man achter (ineens) hun ploeg stonden, die zelfs de marge nog uitbreidde tot 4-2. Onvolwassen „Onvolwassen spel", zo beoor deelde Beenhakker zijn ploeg. „Nog maar één punt achter Ajax op de ranglijst", jubelde Hughes. Het onvolwassene, waarop Been hakker doelde, was gebundeld in de eerste helft toen Ajax met ge mak door de Rotterdamse linies stevende en verzuimde meer dan twee doelpunten te maken maar ook op de tweede, toen Ajax zich van het veld liet spelen en niet de moed en de kracht kon opbrengen zich afdoende te verzetten. Er was trouwens ook niemand in de Am sterdamse gelederen, die in de ga ten had hoe Hughes op slinkse wij ze de zwakte van Ajax' defensie uitbuitte. En daar de Amsterdammers nog steeds met een geïmproviseerde aanval ten strijde moeten trekken, was het niet eens zo verwonderlijk dat Sparta won. Het zag er in de eerste helft overigens niet naar uit. Hughes mag dan juichen over zijn aanwinsten Advocaat en Suurbier maar dat zij aan snelheid (Advo caat) en conditie (Suurbier) hebben ingeboet, zal hem toch niet ont gaan. Zonder moeite zocht Ajax de weg naar het doel van Formannoy en na ruim een kwartier leek de wedstrijd gewonnen. Eerst vond Arnesen bij een vrije trap een gaat je in de muur en daarna kon Kieft een combinatie Jensen - Lerby af ronden. Toen had Ajax nog een halve eerste helft om het karwei geheel en al af te maken. Maar het kwam er niet vqn. De aanval was te steriel en uit de tweede lijn kwam ook al geen gevaar meer. Niemand Toen René van der Gijp pal na de rust de achterstand had verkleind, zag nog niemand bij Ajax in hem enig gevaar want in de eerste helft was hij er nauwelijks aan te pas gekomen. Maar met het elan dat Sparta ten toon spreidde, groeide ook Van der Gijp die wel "besefte waarom Hughes de kopspecialisten Geels en Loggie naar voren had geschoven. Daarom legde v.d.Gijp de bal op het hoofd van Geels die onmiddellijk het leer retourneerde waardoor v.d.Gijp succesvol kon uithalen naar 2-2. Nogmaals haal de v.d.Gijp hetzelfde kunstje uit. Ditmaal kopte Loggie de bal voor de voeten van Van Tiggelen: 3-2. Nog geen minuut daarna omspeel de Geels doelman Schrijvers: 4-2. Ajax was aan taktische blunders en gebrek aan geloof in zichzelf teh onder gegaan tegen Sparta waar van geen tegenstander tevoren ooit weet in welke bui het verkeert. En in een bui zoals gistermiddag in de tweede helft kan Sparta op ba sis van werklust veel. Althans vol doende om het weifelachtige Ajax - Schoenaker bracht zijn ploeg nog tot de eindstand 4-3 - eronder te houden. Scoreverloop: 7.Arnesen 0-1, 18.Kieft 0-2, 46-v.d.Gijp 1-2, 55'.v.d.Gijp 2-2, 62.v.Tig- gelen 3-2, 63.Geels 4-2, 77.Schoenaker 4- 3. Scheidsrechter: Bosman. Toeschou wers: 14.000. Gele kaart voor Van Gaal (Sparta), Ziegler, Jensen en Boeve (allen Aja*). SPARTA: Formannoy. Jansen, Van Gaal. Robinson, Tiktak; v.d.Gijp, Advocaat, Suurbier (Meijer); Holverda (v.Tiggelen), Loggie, Geels. AJAX: Schrijvers; Weggelaar (Wiggeman- sen), Jensen, Ziegler, Boeve; Schoenaker. Rijkaard, Arnesen, Lerby. Ophol, Kieft.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13