Energieprobleem geen motief om Nederlandse tuinbouw „in te dikken Tendens naar uitbreiding teelt andere siergewassen MINISTER BRAKS OVER JAREN TACHTIG Rijk stimuleert leningen door boer en tuinder VORST SLAAT TOE EEN SLECHTE WEEK IN DE BLOEMENHANDEL DROOGVERKOOP BLOEMBOLLEN GROEIT IND-EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 10 NOVEMBER 1980 PAGINA 11 envj lerijbl liter g POELDIJK „De explo sieve ontwikkeling van de olieprijzen heeft de buiten landse concurrentie weer cnoflc^ eens op volle kracht laten opstomen tegen onze zo be nijde glastuinbouw. Het nare daarbij is, dat een zo van de export afhankelijk land als het onze, dergelij ke pressie niet volledig kan negeren, ook al is dat geble\ strikt juridisch genomen prei prima verdedigbaar". Aldus de landbouwminis- ter Braks tijdens de alge- i zoeA| mene vergadering van de j Kring Westland van de door\ Katholieke Land- en Tuin- de p| bouwbond (L.T.B.) in de nie e/i| veiling Westland-Noord te Poeldijk, waar hij zijn vi sie heeft gegeven op de glastuinbouw in de jaren citro «so. Centraal hierbij ston den de energieproblema- tiek en de internationale, concurrentiepositie. sm$ Gaandeweg is een situatie ontstaan, die bij overheid en tuinbouwbedrijfsleven tot het besef heeft geleid, dat aan passing van de afspraken tus sen Gasunie en Landbouw schap onontkoombaar was. Bij de totstandkoming van het nieuwe akkoord heeft minister Braks bemiddeld. Uitgangspunt hierbij was ttta w voor ^em °-m-: tuinders de JEAN grootst mogelijke zekerheid te bieden over een langere periode; streven naar het weer bereiken van een pari teit met de olieprijzen. De bewindsman zei er zich van bewust te zijn, dat de o- peratie niet pijnloos is, maar ook dat de druk nog niet van de ketel is. De Europese Commissie zal een onderzoek instellen naar ons aardgasbe leid voor tuinders en is voor- nemens dat beleid ter toet- ooglëijsing °P ongeoorloofde con- 'currentie-aspecten voor te Ieê6en aan het Hof van Justi- zijn I tie. leerstflln verband met het optrek- faculken van de gasprijs is een schap]aanta' begeleidende maatre- bij. bij. uur Rijks' inder- ticht. Weel deel op kortere termijn enige verlichting kan bren gen. Andere zijn er mede op gericht door energiebespa- in tej jeug<" ped bekro ring de concurrentiekracht blijvend op te vijzelen. Voor 1980 en 1981 is hiervoor 10 min resp. 25 min beschik baar. Minister Braks verklaarde daf onderzoek naar mogelijk heden tot energiebesparing temeer omdat de budget taire ruimte gering zal blij ven een hogere prioriteit heeft dan bijvoorbeeld direc te subsidies aan het bedrijfs leven. In dit verband deelde hij mee dat in de periode 1973-1980 het energiever bruik per kg produkt met ca. éénderde is teruggedrongen en per m2 met 15 a 20%. In de jaren tot 1990 zal de totale besparing ten opzichte van 1973 kunnen oplopen tot zelfs 40 a 50% per m2. Daarnaast acht hij ook het veredelings- onderzoek van groot belang. Resultaten hiervan geven be sparing met de minste kos ten, maar vragen veel tijd. Concurrentiepositie „Wie voor zijn export de voordeur wagenwijd openzet, kan zich niet permitteren de achterdeur voor invoer op slot te doen. Natuurlijk moet worden voorkomen dat een ongebreidelde invoer tegen elke prijs als normaal zou .worden beschouwd", aldus minister Braks. Het EEG- groenteninvoerbeleid krijgt vooral gestalte in het refe- rentieprijsstelsel. Na de intro ductie hiervan in het begin van de jaren '70 is het gelei delijk uitgebouwd en geper fectioneerd. Het resultaat van dit beleid was, dat ons aandeel op de .Duitse markt zich goed heeft kunnen handhaven. De Ca- narische Eilanden, Kreta en in beperkte mate het Spaanse vasteland hebben hun export naar de EEG weliswaar kunnen vergroten, maar het Oostblok en Marok ko hebben aanzienlijk gas moeten terugnemen. Snijbloemen Ook het invoerbeleid voor snijbloemen is op basis van Nederlandse voorstellen onderwerp van intensieve besprekingen in de EEG ge weest. Voor de bijzonder ge voelige importen van anjers Ir. G. M. J. Braks: onmisbare bouwstenen...". en rozen is een aantal afspra ken gemaakt, zo wordt de in voer vanaf 1 november, zo wel naar volume als naar prijs, door alle lidstaten ge volgd. De Europese Commis sie wordt wekelijks geïnfor meerd; als de prijzen in de EG onder 85% van het ge middelde niveau van de drie voorgaande jaren zakten, zal de situatie snel bezien wor den teneinde zonodig bij te sturen. Van alle groenten die de on derlinge grenzen tussen de EEG-landen passeren, is zo'n 40 a 50% van Nederlandse af komst. Daarnaast komt jaar lijks zo'n 1,2 min ton (even veel als onze eigen export) de EEG binnen. Bij sierteeltge wassen is ons aandeel in het internationale verkeer ca. 70%. Gezien deze cijfers be schikt ons land daarmee over een sterke uitgangspositie. Sterke centra en een goed functionerende toe- en afle vering. Een bedrijfskolom waar goed op elkaar wordt ingespeeld. Een actieve handel die en thousiast mee zoekt naar nieuwe afzetgebieden en vaak de weg wijst naar nieu we produkten. Een sector waar de werkgelegenheid (direct en indirect) groeit, e- venals de waarde van onze export èn het broodnodige overschot op de betalingsba lans. Met een totale produk- tiewaarde van ca. 6 mld en een uitvoerwaarde van zo'n 5 mld is de totale tuinbouw (incl. bollen en bomen) een te respecteren loot van onze agrarische sector. Deze uit gangspositie berust niet op het hier gevoerde aardgasbe leid. Deze positie was er vóór de energiecrisis en is er nu nog. De collega's in andere EEG-lidstaten zullen zich moeten realiseren dat be drijfsstructuur, specialisatie, onderlinge samenwerking èn kwaliteit van het eindpro- dukt onmisbare bouwstenen zijn om in het internationale krachtenveld overeind te blijven. De huidige energieproblemen en de uitbreiding van de Ge meenschap mogen niet wor den aangegrepen als motief om de Noordelijke tuinbouw kunstmatig in te laten dik ken om daarmee ruimte te scheppen voor produktie-uit- breidingen in het Zuiden van de EEG, aldus minister Braks. DEN HAAG Het rijk aat steeds meer borg voor iningen die boeren en uinders aangaan. In 1979 werden totaal bijna 1000 jianvragen voor een borg stelling door de staat inge diend waarvan 85 procent verd toegezegd. Dit betekende een stijging 'iran 12 procent ten opzichte Jpan 1978. De stijging was iet grootst in de provincies riesland, Overijssel, Gel- lerland, Utrecht en Lim- lurg en in de IJsselmeer- lolders. Daar steeg het tantal aanvragen voor een staatsgarantie ten opzichte van 1978 met 24 procent. In totaal omvatte de garantie verlening een bedrag van 134 miljoen gulden waar van ruim 84 miljoen gul den in de landbouw en bij na 50 miljoen in de tuin bouw. Dit blijkt uit het jaarvers lag van de stichting borg stellingsfonds voor de landbouw. In de landbouw bedroeg de gemiddelde borgstelling 165.000,- in de tuinbouw 158.000,-. Het aantal aanvragen voor staatsborgstelling steeg vooral in de landbouw na melijk van 455 in 1978 naar 510 in 1979, in de tuinbouw bedroeg die stijging 11 aan vragen. 300 in 1978, 311 in 1979. Met de staatsgarantie in de landbouw werd to taal een kapitaalbehoefte van ruim 220 miljoen gul den gedekt, het grootste deel daarvan, 152 miljoen gulden, werd besteed aan bedrijfsontwikkeling. Ruim zestig procent daar van ging naar de melkvee houderij. In de tuinbouw werd via de staatsgarantie een vermo genbehoefte van 150 mil joen gulden gedekt waar van ruim 110 miljoen gul den aan bedrijfsontwikke ling werd besteed. Boeren en tuinders losten in 1979 minder geld af dan in 1978. De aflossing liep terug met ruim acht miljoen gulden. Ook de schulden die boeren en tuinders bij het fonds hebben lipen in 1979 ten op zichte van 1978 op. De schuld van de boeren liep met 32 procent op, die van de tuinders met procent. Over alle aanvragers uitge smeerd heeft de boer een achterstand in betalingen aan het fonds van 4800 gul den, de tuinder van 6200 gulden. f>EN HAAG Er bestaat momenteel in ons land een endens om de teelt van iloemen en planten uit te breiden in de richting van andere siergewassen. Maar tot dusver zijn het nog de levert potplanten die de belang: tuigen tfjkste plaats innemen. Dat krachfblijkt ook uit het jongste twee >verzicht van het Produkt- gesk ichap voor Siergewassen se per(P.V.S.) over de eerste ne gen jen maanden van dit jaar. Dei ^an twaalt Nederlandse iloemenveilingen werden tot :n met september dit jaar >5.806.000 potplanten ver- landeld tegen 44.444.000 tuks in dezelfde periode van vorig jaar. Ondanks die 'ergrote aanvoer, wisten de ijzen zich toch aardig te landhaven, gemiddeld 1,57 >er stuk tegen vorig jaar 1,60. i procenten uitgedrukt is let aanbod met 26 procent estegen en daalde de prijs i. net 2 procent. De grootste 2S0. anvoer is van Saintpaulia 174! net 11.806.000 stuks, stijging net 26 procent tegenover vo- \'i ig jaar, gevolgd door begonia 49. net 10.403.000 en 25 procent. )e hoogste gemiddelde prijs i3 aat naar anthurium met 4,63 (vorig jaar 4,29) TErei 1 >ri BEHALVE BLOEMEN EN PLANTEN rig jaar 3.586.718.000, een toe name met 6 procent. De ge middelde prijs bedroeg nu 0,28 en vorig jaar 0,27, een stijging met 4 procent, die dus achter bleef bij het groter aanbod. De tulpen lie pen in aanvoer achteruit, al staan zij nog aan de top met 449.573.000 en gemiddelde prijs van 0,22 tegen vorig jaar 516.179.000 stuks en ge middelde prijs van 0,28. onfi s vUil6 Jatxl J en 1,7 e azalea met 3,63 (J 2,92) tijging 24 procent. De chry- ant met een aanvoer van 3<jk'90 0!X'vorig jaar 6'315000' Afzetkanalen 5 met 23 procent toegenomen n gemiddelde prijs 80 cent, en cent lager dan vorig jaar. Vat de snijbloemen betreft, 122. ledroeg de totale aanvoer in 32!lns land over de eerste negen 2iofnaanden van dit jaar '8.813.000 bos of stuks, vo- Over de afzetkanalen deelt het huishoudpanel van het NIAM mee, dat per afzetka naal de verschillende bloem soorten nogal eens afwijken van het gemiddelde in dat kanaal. Hieruit blijkt dat het ge mengde boeket dat oorspron kelijk aan de supermarkt werd toegeschreven, alleen in de bloemenwinkels meer dan gemiddeld wordt ver kocht. In alle andere afzetka nalen blijft het beneden het gemiddelde percentage. Van de drie afzetkanalen met het grootste gemiddelde, de win kel, standplaats en markt, zijn de afwijkingen van het gemiddelde het grootste in de winkel. Deze verkoopt wel in verhouding mee ketten, rozen, anjers e; sanjers. boe- Gering Bij de standplaats zijn de af wijkingen gering en bij de markt zijn zij weer iets gro ter. Vooral het gemengde boeket ligt hier laag, terwijl de overige bloemen er het hoogste percentage boven het gemiddelde halen. Opmerke lijk is, dat de winkel en standplaats de enige afzetka nalen zijn, waar de chrysant beneden het gemiddelde blijft. De afwijkingen in het le- vensmiddelenbedrijf zijn groot, zo wordt geconsta teerd. Veel groter dan op de markt, terwijl het doorsnee percentage van beide kana len niet veel verschilt. Voor al de narcis en de tulp wor den er veel verkocht. Buiten deze seizoenprodukten moet het levensmiddelenbedrijf het vooral hebben van de freesia, chrysant, iris en lelie. De rest van het sortiment blijft beneden het doorsnee percentage van dit afzetka naal. Kweker-tuincentrum verkoopt in verhouding vooral veel.langstelige rozen. Verder liggen alleen de chry sant en kortstelige roos bo ven het gemiddelde. De venter verkoopt in ver houding veel freesia's. Voor het gemengde boeket en de overige bloemen is de afwij king naar beneden Van alle afzetkanalen bij de venter het grootste. Van de „overige bloemen" verkopen winkel en kwekercentrum wat meer dan hun aandeel in de totale bloemenverkoop. Waarmee de markt zijn, in verhouding, grote verkoop van exotische bloemen haalt, is de vraag. Mogelijk zijn het de zomer bloemen, welke het meest in augustus, september, oktober worden omgezet. In de afgelopen week veranderde het weerbeeld zeer sterk. De gewassen in de vrije natuur kregen een temperatuurver- val van maar liefst 18 graden Celcius te verwerken. Voor veel gewassen bleek dit echter teveel van het goede, vooral ook omdat er sprake was van een aanhouden de snijdende oosten wind. Zo zijn er in het hele land gewassen verloren gegaan of dreigen verloren te gaan. Vollegronds groenten Veel vollegrondsgewassen hebben rake klappen te incasseren gekregen, vooral in het Oosten van het land ontstond er een zorgelijke situatie. De grote aanvoer van bloemkool nam sterk af; dit bleek ook uit het prijspeil. De prijzen klommen van 90 cent naar f 2,30 per stuk. Veel van de nog op het veld staande bloemkool kan als af geschreven worden beschouwd. Ook een gewas als rode kool heeft danig van het weer te lijden gehad, veel gewassen raak ten tot op het hart bevroren, mede door de aanhoudende snijdende wind. De prijs van rode kool liep op van 25 cent naar 64 cent per kilo. Een flinke partij bewaar- kool (rode, witte en groene kool) is voor bewaring verloren gegaan. Wat er nog aan vollegrondsla op het veld stond, is in een klap verdwenen. Het is nog niet dui delijk of het winterse weer veel schade heeft berokkend bij de Franse sla-telers. Stagnering Voor een aantal gewassen geldt, dat er in een minder snel tempo geoogst kan wor den door het winterse weer. Daardoor stagneert de aanvoer en lopen de veiling- prijzen op. Spruiten klommen als gevolg hiervan in prijs van 92 cent per kilo naar 2,21 per kilo. Bij een gewas als prei was de prijsstijging helemaal spectaculair, want de gemiddelde prijs liep maar liefst op van 57 cent per kilo naar 2,75. Ook een wintergroente als boerenkool werd de afgelopen week goed betaald, er kwamen namelijk prijzen van 1,98 per kilo tot stand. De genoemde gewassen kunnen wat meer vorst verdragen. Zodra het weer omslaat zullen de prijzen weer dalen. Westland in de sneeuw. Profiteren Een aantal glasgewassen profiteert van de ontstane situatie. Een kleiner totaal aan bod van groenten doet de vraag naar glas groenten toenemen. Andijvie klom in prijs van 70 cent naar 2,35 per kilo. Dit is voor de tijd van het jaar een abnormaal hoge prijs. Het nog kleine aanbod van spi nazie deelde ook mee in de goede prijzen, de prijs liep op tot 2,30 per kilo. De vraag naar selderij is ook uitstekend, er werd 68 cent per bosje betaald. Chinese kool zat in een klap weer op het paard, de prijs steeg van 28 cent naar maar liefst 1,32 per kilo. Ijsbergsla liep in prijs op naar 1,87 per stuk. Bleekselderij bracht prijzen op die tussen de 1,10 en 1,55 per stuk lagen. Knolselderij, een belang rijk ingrediënt voor een goede pan snert, noteerde een gemiddelde prijs van een gulden per stuk. Uien klommen van 44 cent naar 62 cent per kilo. Overige kasgroenten Het verder inkrimpende aanbod van au bergines werd tegen oplopende prijzen verkocht, de gemiddelde prijs bedroeg 4,40 per kilo. Het nog aan te voeren aanbod zal tegen hogere prijzen verkocht worden. Radijs deed het de afgelopen week ook weer goed, de gemiddelde prijs lag op 75 cent per bos. De vraag naar ra dijs is goed, het aanbod kan aan de vraag voldoen. Er wordt bij een wat kleiner aanbod een hogere prijs verwacht. Het toegenomen aanbod van glassla kon tegen gelijke of wat hogere prijzen afgezet wor den, vooral de zwaarste sla liep in prijs op. Het winterweer kan voor de sla-tuinders wel eens een gunstige uitwerking op de prijsvorming hebben. Op de tomaten- markt was er sprake van een prijsstijging van 20 cent voor de A-I-export, de prijs liep op naar 1,89 per kilo. Voor de vlees tomaten pakte het nog gunstiger uit: de sortering BBB klom van 2,16 naar 2,45 per kilo. Vorig seizoen lag de prijs in de zelfde verslagweek bij een aanmerkelijk kleinere aanvoer (100%) op 2,25. Bij de komkommers veranderde er weinig, de prijzen bleven nagenoeg gelijk en varieer den van 63 cent tot 99 cent per stuk. De paprikamarkt vertoonde weinig ingrijpen de verschuivingen. Het totale aanbod zal afnemen en als gevolg hiervan worden er hogere prijzen verwacht. Uitzondering In het hele prijsoverzicht van de groente markt, dat zich kenmerkt door de sterke prijsverschuivingen als gevolg van het sterk veranderde weertype moet men zoe ken naar een goedkope groentesoort. Deze uitzondering was er de afgelopen week wel. Een gewas als raapstelen bracht slechts een dubbeltje per bos op. Zo blijkt dat er op de algemene regel toch weer een uitzondering is. Het is echter niet uitgeslo ten dat de prijs voor dit gewas bij aanhou dende vorst ook flink oploopt. De afgelo pen week maakt in ieder geval weer eens duidelijk dat de prijsvorming op de groen temarkt net zo veranderlijk is als het Het was ronduit een slechte week in de bloemenhandel. Slecht voor wat betreft de kleinhandel met als terugslag hetzelfde in de veilinghandel. De winterse weersomstandigheden zullen daar wel sterke invloed op hebben uitge oefend, want ook de export had het niet gemakkelijk, het weerbeeld was in het buitenland niet veel beter. Vooral gerbera maakte een terugval bij een gemiddelde prijs van 39 cent tegen vorig jaar zelfde week 57 cent en met de chrysanten was het al niet veel beter. De normaal troschrysanten kwamen nu gemiddeld op 82 cent tegen vorig jaar 1.69, de geplozen normaal 35 cent, vorig jaar 54 cent. Zo verging het ook met de andere chrysantensoorten. De CCWS had ruim een miljoen gulden minder omzet dan vorig jaar. De tamelijk optimistische verwachtingen van vorige week, werden dus wel de bo dem ingeslagen? En dit terwijl de verwarmingskosten moesten worden opgejaagd. Er heerste dan ook geen bepaald optimis tische stemming bij de kwekers afgelopen week. Overigens kan worden geconstateerd, dat van 1 januari tot en met 31 oktober dit jaar de totale omzet van de CCWS 559.444.379.89 bedroeg tegen vorig jaar in dezelfde periode 470.556.302.96, een stijging met 88.888.076.93 of bijna 19 procent. De omzet aan snijbloemen bedroeg afgelo pen maand oktober 63.618.876.79 tegen vorig jaar oktober 52.521.271.67, een stij ging met 11.079.605, 12 of ruim 21 pro- Aan potplanten werd omgezet 6.770.589.37, vorig jaar 5.599.031.27. stijging met 1.171.558.19 of bijna 21 pro cent. Zodat de snijbloemen en potplanten in ok tober vrijwel gelijk op gingen? In het algemeen kan worden gesteld dat in oktober de gang van zaken niet slecht is geweest, zowel wat betreft de aanvoer als prijzen. Met de chrysanten ging het minder fleurig en lagen de gemiddelde prijzen lager dan vorig jaar. Er waren dan ook voorgaande week redelijk goede ver wachtingen hetgeen lelijk is tegengeval len. Gemiddelde prijzen over de afgelopen week met tussen haakjes die van vorig jaar zijn: Amerikaanse anjers 43(45), tro- sanjers, 43(41), anthurium 88(1.32), ook hier dus een slechte beurt bij vrijwel gelij ke aanvoer: snijgroen 13(14), troschrysan ten jaarrond 32(44), idem geplozen 56(69), freesia 34(29), gladiolen 16(11) irissen 21(21), Leliekelke 67(71), idem takken 60(49), grote cymbidium 72(78), idem klein 18(22), grote rozen 36(41), idem klein 25(30), sonia 31(34), belinda 25(28). In de importsector werden aangevoerd 7900 stuks anjers met prijzen van 28-42 25.160 rozen 27-39, en 16.525 statice 48- 87. De totale import beliep 108.131 bos of stuks met omzet van 101.681.30. Met de potplanten wil het nog maar ma tig, van begonia ging de prijs wat omhoog. De totale aanvoer van planten bedroeg aan de CCWS 677.988 stuks en opbrengst van 1.319.365.21 tegen 565.475 potplan ten en opbrengst 1.151.550.84 in dezelfde week vorig jaar. De situatie is momenteel als geheel wat onzeker en sterk afhankelijk van het wis selende winterse weer. Want de kleinhan del en bijzonder de straathandel heeft het dan niet gemakkelijk en dat demonstreert zich aan de veilingklokken. Intussen kunnen de buitenbloemen nu wel geheel als afgeschreven worden be schouwd en moet alles uit de kassen en warenhuizen komen, dus inclusief ener giekosten. En die hangen er wel in! Langzamerhand gaat ook in de bloemen veilingen het naderend kerstfeest zich aankondigen middels de rode poinsettia en azalea. De bloembollenexport kent twee markten: de broeiers- en de droogverkoopmarkt. De groep handelaren die bollen verkoopt aan buitenlandse bloemkwekers - die uit de Hollandse bollen dus weer bloemen te len - is vele jaren de belangrijkste ge weest. De tweede groep zocht de afnemers onder supermarkets, de zgn. chainstores, de zaadwinkels, de tuincentra, enz. Duide lijk is, dat beide doelgroepen vaak andere artikelen voerden. Tal van kleinere bolge- wasjes doen het in de tuin voortreffelijk, maar zijn niet geschikt als snijbloem. Vele tulpen zijn niet geschikt om in bloei te worden getrokken in kassen, maar lenen zich uitsluitend voor tuinbeplanting. Neem bijv. de fraaie Kaufmanniana-tul- pen, stuk voor stuk juweeltjes voor de tuin, maar in de bloemenhandel moet men er niet mee aankomen. Groene markt Toen de groene markt sterk begon te groeien heeft men in het bollenvak wel eens gemeend dat de droogverkoopmarkt sterk zou gaan groeien. De argumenten die men aandroeg, klonken alleszins aan nemelijk. De grote massa krijgt meer vrije tijd, is heel vaak liefhebber van tuinieren en behoeft niet meer op een gulden meer of minder te kijken. Naast bomen, hees ters, vaste planten, zullen deze mensen ook meer bloembollen gaan kopen, zo luidde de verwachting. Sloom tempo In het begin is dat alles toch wel tegenge vallen. Er zat een groei in de droogkoop- markt, maar het ging allemaal in een erg sloom tempo. Eerst de laatste vijf jaar is daar in enkele landen verandering in ge komen. Maar een land als Amerika ver toont voor het eerst sedert vele jaren in fJu tijd om bollen te plaatsen 1978-1979 pas een flinke toe- Voor die tijd bleef de omzet daar schommelen tussen de 34 en 37 miljoen. natuurlijk een schijntje. Bondsrepubliek De Bondsrepubliek die ook al zo veel bloemen en planten koopt - en ook nog eens voor zo'n 78 miljoen gulden aan bol len voor de broeierij! - heeft bij dat alles nog een droogverkoopmarkt die vorig jaar ruim tachtig mihoen gulden bedroeg. In West-Duitsland is wel sprake van een fik se groei. Terwijl men op de Duitse droog verkoopmarkt in 1974 voor vijftig miljoen omzette, is dat bedrag nu gestegen naar ruim tachtig miljoen. In Frankrijk loopt het ook aardig. Be droeg de droogverkoop in het Land van Marianne in het seizoen 1973-1974 nog maar 27 miljoen, vorig jaar registreerde men een omzet van 46 miljoen. Zweden is een land dat qua inwoneraantal het groot ste aantal bollen koopt. Men zit daar met de omzet tegen het plafond en de droog verkoop ligt daar al een lange reeks van jaren tussen de 14 en de 16 miljoen. Italië is in langzaam tempo van 8 naar 10 mil joen opgeklommen. Zwitserland ging in vijf jaar van 8 naar 13 miljoen, terwijl En geland dat vier verkoopseizoenen achter een op 20 miljoen bleef steken, vorig jaar op 24 miljoen is gekomen. Omzetten Op de droogverkoopmarkt werd wereld wijd een omzet gehaald die ruim 268 mil joen bedroeg. Dat is niet eens zo veel min der dan de verkopen op de broeierij- markt, waar voor 300 miljoen werd omge zet. Over groei gesproken: die van de droog verkoopmarkt is in zijn totaliteit maar weinig groter dan die van de broeiershan- del. Werd in het seizoen 1973-1974 aan de broeiers „all over the world" voor 253 miljoen verkocht, vijf jaar later ging men nét over de 300 miljoen-grens heen. Vijf jaar geleden haalde droogverkoopmarkt een omzet van nog geen 200 miljoen, maar in het vorig seizoen registreerde men een omzet van 268 miljoen. De broeiersmarkt ging er in vijf jaar dus met 67 miljoen op vooruit en de droogverkoophandel steeg met 71 miljoen. Dat ontloopt elkaar dus niet zo veel. Een sterke groei is er wel te zien op de Duitse droogverkoopmarkt die in vijf jaar van 51 naar bijna 80 miljoen ging. Het Wirtschaftswunder duurt nog altijd voort

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11