^olen geteisterd door stakingen Italiaans belastingschandaal neemt steeds grotere vormen aan 'JvdA wil extra t^erk afdwingen ia initiatiefwet Lussen en ransen peveren wapens -^an Iran en Irak AKBOND SOLIDARITEIT KLAAR VOOR ACTIES weer Twee doden in winterweer Weer moeilijkheden tussen krakers en gemeente Amsterdam Russische minister bepleit versterking van defensie Rotterdam adopteert haven GINA ivond Jber a.t n div. ar NNENLANDI BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 8 NOVEMBER 1980 PAGINA 7 RSCHAU Een reeks korte sta- sacties heeft de Poolse autoriteiten voorproefje gegeven van de landelij- taking die volgende week zal worden bloeie eroepen als de statuten van de onaf- v'kelijke vakbond Solidariteit niet in T oorspronkelijke vorm worden goed- ;urd. Deze kwestie wordt maandag indeld door het Poolse hooggerechts- Gdansk en omliggende steden hadden gisteren verschillende stakingsacties plaats voor de inwilliging van looneisen. Een groep van zestig werknemers van de ge zondheidsdienst en het onderwijs gingen tot bezetting over van de zetel van het regio naal bestuur. De bezetters zouden van plan zijn er tot maandag willen blijven uit protest tegen de weigering van de autoriteiten om aan hun looneisen tegemoet te komen. Het loonoverleg tussen vertegenwoordigers van de bond en de minister van volksgezond heid, Marian Sliwinski, werd gisteren afge broken. De politie van Gdansk is bij de be zetting niet tussenbeide gekomen. Uit soli dariteit met de werkers in de gezondheids zorg staakte ook het openbaar vervoer in Gdansk en omliggende steden. De postbe- stellers in Poznan beëindigden hun staking nadat een akkoord was bereikt nadat zij van de verplichting waren ontheven kranten te bezorgen. De onafhankelijke vakbond Solidariteit heeft inmiddels plannen opgesteld voor een reeks stakingen wanneer het hooggerechts hof het niet eens is met de vakbondseisen. De bond, die nu tien miljoen leden zegt te hebben, voorziet de leden van gedetailleer de stakingsinstructies. Met uitzondering van vitale instanties zal het stakingsparool gel den voor alle lagen van de bevolking. Poli tie en militairen zullen niet worden toegela ten in de bedrijven tijdens de staking. Hun veiligheid loopt dan groot gevaar, aldus de stakingsinstructies. Poolse regeringskringen hebben geruchten bevestigd dat het Poolse leger en het Sovjet- leger gemeenschappelijke manoeuvres zijn begonnen. Bijzonderhheden over plaats en duur van de oefening werden niet verstrekt. De voedselsituatie in Polen is intussen ern stig verslechterd als gevolg van de slechte oogsten. In Warschau zijn de rijen bij slagers en supermarkten groter dan ooit. Onmisba re levensbehoeften als suiker, aardappelen eieren en melk worden sneller verkocht dan aangevoerd. Er gaan in de pers stem men op om tot een voedselrantsoenering te komen. ing Jegstge».. iflll r &isterm*ddag aangekondigd, dat zij met een initiatief- IIW» Sontwerp zal komen om het bereiken van werkgelegen- Isafspraken af te dwingen. Deze fractie vreest voorts, >22-iOo|het nieuwe loonoverleg weer tot niets zal leiden als de -{s bekende uitgangspunten worden herhaald. Daarom is kabinet in overweging gegeven het oor te lenen aan de HIJS beweging, die ingrijpende aftopping van de prijscom- zoais £atie a^s een vorm van loonmatiging wel bespreekbaar rmbanrft maar niets (FNV) of weinig (CNV) voelt voor het kapot petten van een stuk prijscompensatie in belastingverla- Wij korf- el. 017| PvdA vindt, dat wat het rijk aan belastingverlaging besteedt -koste gaat van steun voor de werkgelegenheid. Den Uyl en willen de minima geen koopkrachtverlies laten lijden, gn2-4u°0É»st betaalden zouden om gelijk te spelen vijf procent moe- van inleveren. Heneatwee procent loonkostenmatiging te bereiken zou de prijs- Leidpensatie afgetopt moeten worden even boven modaal (dus 4rca 35.000 gulden) en de vakantietoeslag bij anderhalf maal Dor mü (50-000 gulden). In dit hele kader past ook een fasering k r|everj^e verhoging van het gastarief. De PvdA beseft wel, dat aftopping de ondernemers met veel personeel met inko- De Sitte tot aan modaal weinig profijt hebben, maar dit zou kun- jwordpn ondervangen door hun wat extra steun te geven via ITAGE aging van sociale premies. iaar '^vdA-fractie wil tot élke prijs voorkomen, dat er weer een ^"jj^naatregel zou komen bij het niet bereiken van een accoord. i alleen was nadrukkelijk afgesproken, dat de huidige loon- iregel voor het einde van het jaar zou aflopen, op grond van besluit overal cao's werden afgesloten, maar bovendien |t een nieuwe loonmaatregel het verdere overleg over werk eenheid de grond in. den. 1 -|- T "I aar, 5 ji lymes SHINGTON De Sov- in min. LJnie en Frankrijk hou- ZTl een z°danige wapen- 9 V)m naar Irak en Iran op us vk dat de oorlog op het «and- niveau nog voor een De Lanppaalde tijd kan voort- dwijk. en, zo hebben functiona- 9 doffen van het Amerikaanse isterie van defensie gis- bi verklaard. zowel Frankrijk als de (et-Unie aan Irak leverden, I volgens het Pentagon al jer bekend, want beide hebben langlopende pacten met Irak voor wa- iveranties, maar de twee ;n verkopen volgens het (agon ook reserve-onder- ijkheid r delen en andere militaire goe deren aan Iran, waardoor zij in staat zijn hun belangen in de Golf in stand te houden. Iran krijgt volgens het Ameri kaanse ministerie via Syrië en Libië Sovjetwapens en muni tie. De Russische goederen voor Irak bereiken hun be stemming via Jordanië. De Fransen leveren Iran onder meer motoren en onderdelen voor vliegtuigen van Ameri kaanse makelij. De Franse or ders voor Irak zouden in de miljarden lopen. Het zou gaan om helicopter-onderdelen, uit rusting voor verbindingen, vliegtuigmotoren en luchtaf- weerraketten. en duur jnkwagen et explosieve |>f van de weg 4MSDONK Op rijks- 27 (Breda Gorin- n) is vanmorgen ter te van de gemeente lisdonk een tankwagen- Ibinatie gevuld met jhyl van de weg geraakt, dat er explosiegevaar be stond, heeft de rijkspolitie de weg geruime tijd in beide richtingen afgesloten. Met behulp van kraanwagens zou in de vroege ochtenduren de tankwagencombinatie weer op de weg gezet worden gezet. Overpompen bleek niet nodig omdat de tanks niet bescha digd waren geraakt. Volgens een woordvoerder van de poli tie was het ongeluk ontstaan door oververmoeidheid van de bestuurder. •ruitzichten voor zondag en andag. Kans op enkele "in. Geleidelijk wat minder :rsvooruitzichten in cijfers tiddeld over Nederland zondag: ital uren zon: 0 tot 5. temp.: omstreeks -1 1. temp.: omstreeks 4 gra- 's op een droge periode minstens 12 uur: 90 pro- as op een geheel droog et- al: 60 procent. t maandag: ital uren zon: 1 tot 6. temp.: omstreeks 0 gra- Weersgesteldheld van gisteren Amsterdam temp.: omstreeks 5 gra- ns pp een droge periode minstens 12 uur: 80 pro- ns op een geheel droog et- »^al: 50 procent. Klagenturt Kopenhagen Stockholm Wenen Zürlch Sneeuwval en de daarmee gepaard gaande gladheid hebben gisteren nogal wat slip partijen veroorzaakt op de Nederlandse wegen. De bestuurder van deze bestelwagen op de weg Castricum-Uitgeest kwam met de schrik vrij. DEN HAAG Het winterweer heeft gisteren voorzover bekend twee slachtoffers geëist. Bij Ha- velte reed een auto de Drentse hoofdvaart in na een slip, waarbij een 24-jarige man overleed. In Ouderkerk aan de Amstel overleed een 57-jarige man, nadat zijn auto eveneens bij een slip in het water was geraakt. De vertragingen waarmee de spoorwegen gistermorgen kampten namen in de loop van de mid dag wat af. Wel ontstonden er in de middag op de lijn Utrecht-Rotterdam vertragingen als ge volg van een draadbreuk. Op Schiphol was dit beeld, zeer ongewoon voor de tijd van het jaar, te zien. Sneeuw ploegen moesten in actie komen om start- en taxlbanen van een sneeuwlaag te ont doen. AMSTERDAM Er zijn opnieuw opnieuw moeilijkheden gerezen tussen de krakers van de Groote Keyser en de ge meente Amsterdam over het gekraakte pandencomplex aan de Keizersgracht in de hoofdstad. De krakers beschuldigen wethouder Wolffensperger van huisvesting ervan in verkla ringen terug te komen op de afspraken die zijn gemaakt tussen gemeente en krakers. Daarmee wordt een oplossing die na de onderhandelingen van 30 oktober in zicht kwam, ernstig vertraagd, aldus de krakers in een verklaring gistermiddag. Ze zeggen de barricades pas te zul len opruimen als de gemeente er blijk van geeft alle afspraken te zullen nakomen. De twintig bezetters willen met name op hun urgentie niet nog eens getoetst worden door ambtenaren van de dienst huisvesting, omdat dit niet is overeengekomen. Een woordvoerder van de gemeente ontkende dat wethouder Wolffensperger op de eerder gemaakte afspraken wil terugko men. De krakers hebben ook kritiek op burgemeester Polak, die volgens hen gezegd zou hebben dat de schade aan de panden op de krakers zal worden verhaald. De krakers noemen dat provo cerend. Ook dit is door de gemeente Amsterdam ontkend. In Groningen heeft de politie een voormalig, door krakers ge barricadeerd hotel ontruimd. De gemeente had tot de ontrui ming bevolen op grond van brandgevaar. Naderhand gingen de krökers, die daarover zeer verbolgen waren en minstens gere kend hadden op een vorm van overleg naar het stadhuis waar zij burgemeester Buiter zouden hebben bedreigd. Volgens hem kreeg hij van de krakers drie minuten de tijd zijn kamer te ver laten, daar hij anders door hen „eruit zou worden gegooid". Er werden volgens de burgemeester door de krakers ook vernielin gen aangericht. Naderhand werden de krakers met de sterke arm uit het stad huis verwijderd. MOSKOU De Russische minister van defensie, Dmitry Oestinov, heeft gisteren op de 63-ste verjaardag van de Ok- tober-revolutie gezegd dat het nodig is dat zijn land de de fensie versterkt met het oog op wat hij noemde de agressie ve activiteit van de Verenigde Staten en andere „imperialis tische mogendheden". Sprekend vanaf het Lenin-mausoleum op het Rode Plein en ge flankeerd door andere Sovjet-leiders bij de traditionele novem- ber-parade ter herdenking van de Russische revolutie beschul digde hij de VS en de NAVO ervan te trachten de wereld op nieuw in een koude oorlog te storten". In de parade, die werd bijgewoond door de Russische partijleider Leonid Brezjnev en de nieuwe premier Nikolai Tichonov als op volger van de afwezige Alexei Kosygin, werden geen nieuwe wapens getoond. Met uitzondering van Noorwegen en Turkije waren de ambassadeurs van de NAVO-landen uit protest niet bij de parade aanwezig. Ook China, Japan en Australië bleven weg. Militairen moeten afzien van rijles DEN HAAG Minister Tuijnman (Verkeer en Wa terstaat) zal gaan bezien hoe hij militairen die in het be zit zijn van een rij-instruc- teursbewijs, ervan kan weer houden buiten hun dienst tijd rijles te geven aan parti culieren. De bewindsman wil eventuele maatregelen gaan bepraten met zijn col lega's van Justitie, Defensie en Binnenlandse Zaken. Overigens verwacht Tuijnman dat na de wettelijke erkenn ingsregeling voor autorijscho len de militaire activiteiten zullen afnemen. De leerling heeft dan immers niet die faci liteiten die aan een opleiding Israëlische aanvallen TEL AVIV Israëlische vliegtuigen hebben gisteren aanvallen gedaan op vijf Pa lestijnse bases in Libanon. Dit heeft een militaire woordvoer der in Tel Aviv meegedeeld. Alle vliegtuigen keerden be houden terug. De aanvallen zouden mogelijk bedoeld zijn als vergelding voor raketaan- vallen op Kiryat Sjmona in Noord-Isrifèl van donderdag. Staatsgreep Bolivia verijdeld BRUSSEL Twee dagen ge leden is een staatsgreep in Bo livia, voorbereid door de de mocratische groepering bin nen de strijdkrachten, verij deld. Dit heeft de vice-presi dent van de Boliviaanse rege ring in ballingschap, Jaime Paz Zamora, gisteren in Brus sel meegedeeld. De autoriteiten hebben hier het stilzwijgen over bewaard omdat ze niet de aandacht wil len vestigen op de bestaande verdeeldheid binnen het leger, aldus Jaime Zamora. In Boli via verzetten drie verschillen de stromingen zich tegen de huidige junta: de groep rond kolonel Luis Arce Gomez, die de harde lijn wil volgen, de groepering rond oud-president Banzer die voorstander is van het houden van verkiezingen en „een gecontroleerde demo cratie", en de democratische groeperingen binnen het leger. ROTTERDAM De gemeen te Rotterdam zal in 1981 een havenstad uit de Derde We reld adopteren. Het is de be doeling dat een dergelijke stad gedurende een aantal jaren door middel van overdracht van kennis, ervaring en mate rieel zich zodanig „versterkt" dat ze daarna een gerede kans heeft op eigen kracht verder te groeien. Dit deelde burge meester André van der Louw gisteren op een bijeenkomst naar aanleiding van een re cente reis van gemeentebe stuur en bedrijfsleven naar het midden-westen van de Vere nigde Staten, mee. (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME - Sinds de arrestatie op 25 oktober van generaal Raffaele Giudice, ex-com mandant van de geüniformeerde Italiaan se belastingcontroledienst, Guardia di Fi- nanze, gaat er geen dag meer voorbij, of er volgen nieuwe arrestaties in het jongste Italiaanse belastingschandaal. Dat "jong ste" slaat dan op het feit, dat de justi- tie-autoriteiten eerst thans tot actie over gaan, hoewel het schandaal al een jaar of tien heeft voortgewoekerd en de Italiaan se schatkist zo'n 5 miljard gulden aan be lastingderving heeft gekost. Tegen de 30 verdachten zitten thans achter slot en grendel. Het totale aantal medeplichtigen wordt geschat op meer dan 2000, nu eens niet afkomstig uit de traditionele Zuidita- liaanse maffiagebieden, maar uit de sere ne Noorditaliaanse industrie-streken. Het eerste tipje van de sluier werd in augus tus 1978 opgelicht door de kleine plaatselijke krant La Tribuna in Treviso ten noorden van Venetié. Het blad schilderde hoe een plaatse lijke belastinginspecteur werd geveld door griep en tijdelijk werd vervangen door een zeer nauwgezette ondergeschikte. Deze ont dekte onregelmatigheden in de administratie van zijn baas. Hij riep de hulp in van twee boekhouders die de zaak gingen napluizen. Ze meldden de resultaten van hun speurwerk - aan hun baas, luitenant-kolonel Sergio Favil- li. In plaats van een pluimpje kregen ze een vorstelijk aanbod. "Jullie hebbeiï prima werk geleverd, jongens, maar als jullie het verder vergeten, zit er voor elk van jullie 25 miljoen lire (meer dan 60.000 gulden) aan vast", aldus de chef. Het tweetal stapte echter naar de officier van justitie, Domenica Labozzetta. Deze haastte zich langzaam. Hij werd voortdurend geprik keld door de vasthoudende verslaggevers van La Tribuna, dat een reeks van liefst 140 arti kelen publiceerde. Het duurde tweeéneen half jaar eer generaal Raffaele Giudice verleden week werd gear resteerd op beschuldiging van belastingfrau de. Zijn arrestatie vormde de inleiding tot een hele reeks. Wat er tien jaar lang is gebeurd, komt hier op neer, dat grote en kleine olie maatschappijen werden bevoordeeld, doordat benzine en dieselolie in de belastingadmini stratie werden vermeld als stookolie, waarop slechts weinig accijns drukt. Er werd dus weinig belasting afgedragen, terwijl in de verkoopprijzen toch hoge accijnsbedragen werden verrekend. De vroegere president-directeur van de Ita liaanse oliemaatschappij ENI, Eugenio Cefis, heeft op zijn Zwitserse adres een dagvaarding ontvangen om zich te komen verantwoorden in Turijn. De Fransman Raymond Labbé, oud-hoofddirecteur van de Franse oliemaat schappij Total in Italié en thans wonende in Parijs, kreeg een officiële Italiaanse waar schuwing. Geheel passendbij het karakter van het schandaal, breidt'het zich uit als een olievlek. Italië zou Italië niet meer zijn wanneer politi ci buiten de zaak zouden blijven. Dat is dan ook niet het geval. De neo-fascistische sena tor Giorgio Pisano slingert sinds de arrestatie van generaal Giudice beschuldigingen van fraude naar alle kanten. Voor de officier van justitie vormen ze een aanleiding tot het in stellen van hoe langer hoe meer onderzoe ken. Deze hebben inmiddels tot ettelijke ar restaties geleid, maar ook tot een beschuldi ging tegen Pisano wegens smaad. Begin deze week kwam aan het licht dat de christen-democratische senator Remo Segna- na in zijn kwaliteit van voorzitter der se naatscommissie voor financiën, al meer dan zeven maanden een geheim dossier over het belastingschandaal in zijn lessenaar had lig gen zonder dat hij er werk van heeft ge maakt. Nadat Pisano dit had gepubliceerd is het dossier inderdaad boven water gekomen. De zich op een naïeve manier verdedigende senator Segnana maakte moeilijke uren door in het parlement. Aldo Moro Zijdelings speelde ook de weduwe van de in 1978 ontvoerde en door de Rode Brigades vermoorde Aldo Moro een rol. Zij zou tegeno ver een Italiaans weekblad hebben verklaard dat haar man van het hele belastingschandaal op de hoogte was geweest. Christen-democra tische politici zouden hem veel geld hebben geboden om te zwijgen, maar nadat hij dit had geweigerd zou hij zijn ontvoerd en ver moord. Zowel Moro als de leiding van de De- mocrazia Cristiana ontkennen het interview, maar het weekblad Panorama heeft tot twee maal toe volgehouden, dat Eleonora Moro's interview met een van haar vrouwelijke ver slaggevers authentiek is geweest. Pisano van zijn kant beschuldigt zowel wijlen Aldo Moro als de huidige minister voor de in dustrie, Antonio Bisaglio, ervan dat ze heb ben meegeprofiteerd van de belastingontdui king. Hij heeft hierover stukken gedeponeerd bij de officier van justitie. Bisanglio heeft geantwoord met een beschuldiging wegens het aantasten van zijn goede naam en faam. Laatste ontwikkeling is dat het prille kabi- net-Forlani, dat op zulk een hechte basis in he.t parlement leek te rusten, in gevaar is ge komen. Forlani heeft senator Pisano namelijk verzocht om zijn publikaties te staken en eventuele beschuldigingen in te dienen bij de justitie-autoriteiten. Daar wil Pisano niet van weten, uit vrees dat de zaak dan onder de ta fel wordt gewerkt. Hij wordt hierin bijgeval len door socialistenleider Bettino Craxi, de man wiens machtige steun Forlani niet kan ontberen. Craxi krijgt op zijn beurt weer ad hesie van de regeringspartij der Republikei nen en de oppositiepartij der communisten. Het belastingfraudeschandaal, dat jarenlang figuurlijk geen grotere omvang heeft gehad dan het vlammetje van een aansteker, is een uitslaande brand geworden die ernstige poli tieke consequenties kan krijgen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7