emeente Leiden wil deeltijdarbeid invoeren Begroting Warmond liet rooskleurig Financiële meevallers in Valkenburgse begroting Sinterklaas volgende week in Leiden Haat-liefde verhouding in mooi Vader Zaliger Virtuose Steven Mayer in Leidse Kapelzaal VOORPROEFJE VAN TAPTADE Met Kerstmis naar Hilton in Brussel ^TAP/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 8 NOVEMBER 1980 PAGINA 3 IN VIJF JAAR VIJFTIG NIEUWE BANEN EIDEN Met een gerichte aanpak linnen in vijf jaar 150 volledige func ties van 40 uur per week omgezet wor- E^>n in 200 deeltijdbanen van 30 uur tr week. De kosten van een dergelijk roject zouden zo'n 5 ton bedragen. In n proefperiode van één jaar kunnen volledige banen omgezet worden in in deeltijdbanen. Hiervoor zou 45.000 lil ilden uitgetrokken moeten worden.' ■uït zijn de twee belangrijkste conclu- s uit het rapport 'Deeltijdarbeid bij gemeente Leiden' waarmee het ge meentebestuur een start wil maken &t de invoering van deeltijdarbeid. de begrotingsbehandeling in '77 verzocht de het college te onderzoeken in welke vorm een eerlijke verdeling van arbeid door twee ling-banen tot stand zou kunnen komen. Bij de behandeling van de begroting voor '79, een jaar later, verzocht de raad in alle gemeentelijke ad vertenties de mogelijkheid van deeltijdarbeid op te nemen. B en w stuurde daarop in augus tus '79 een notitie naar de afdelingshoofden over dit onderwerp. „Het effect van deze circu laire is echter niet zo groot geweest", zo schrijft het college: „deeltijdarbeid vraagt blijkbaar om een andere, meer actieve aanpak". Van die andere aanpak wordt nu blijk gegeven door het uitbrengen van een nota over de deel tijdbanen. Naast het feit dat de belangstelling voor dit soort 'gedeelde arbeid' de laatste jaren sterk is gestegen, wordt verwacht dat de be hoefte aan deeltijdarbeid in de toekomst enorm zal toenemen. Het college stelt daarom voor de komende vijf jaar via de deeltijdarbeid 50 extra banen te scheppen. Een proefperiode van één jaar moet meer duidelijkheid scheppen over de financiële consequenties van het geheel. Ge schat wordt dat de loonkosten van een gemid delde werkweek van 30 uur 2 1/2% hoger zul len uitvallen dan die van een 'normale' werk week. Als uitgangspunt is gekozen dat in principe alle functies in aanmerking komen voor vervulling in deeltijd. Problemen worden, ook bij de hoge re functies, nauwelijks verwacht daar de vraag hoog is. Wel zal een aantal maatregelen in de rechtpositionele sfeer (bv pensioenpremie en wachtgeld) dienen te worden getroffen. Zo zal bijvoorbeeld het salaris, dat evenredig met de werktijd wordt verminderd, en de vakantie toeslag door het progressieve belastingsysteem gunstiger uitvallen. Voor het functioneren van de organisatie zal de deeltijdarbeid alleen maar voordelen opleveren. Uit onderzoeken is geble ken dat de produktiviteit bij deeltijders hoger ligt terwijl het ziekteverzuim en het te laat ko men juist gunstiger uitvalt. Deeltijdarbeid is in de eerste plaats bedoeld om het aanwezige werk eerlijker te verdelen. Daarbij speelt het in op de behoefte van vrou wen om aan het arbeidsproces te kunnen deel nemen en natuurlijk aan de behoefte van man nen om een groter aandeel in het huishouden te hebben. Bovendien kan het uitkomst bieden aan groepen die slechts een gedeeltelijke baan kunnen of mogen vervullen, zoals gehandicap ten, ouderen, studenten of alleenstaanden. Werkenden krijgen, door korter te werken, de mogelijkheid om deel te nemen aan culturele- of maatschappelijke aktiviteiten. Ambtenaren die 'de gok' willen wagen mogen het een hall jaar op proef proberen. Alvorens dat de raad zich over de voorstellen van het college uitspreekt, komt de nota maan dag aan de orde in de deelcommissie perso neelszaken. SOMBER TOEKOMSTBEELD WONINGBOUW VALKENBURG De magere economische ontwikkelin gen gaan in het begrotingsjaar 1981 aan de gemeente Val kenburg voorbij. Het college van b en w kan een sluitende begroting aan de raadsleden aanbieden met een post on voorziene uitgaven van 25.000 gulden en een reservering van 155.000 gulden. De toeneming van het aantal woningen le vert Valkenburg een verhoogde bijdrage uit het gemeente fonds en een verhoogde onroerend-goedbelasting op. Het be reiken van de grens van 2900 inwoners levert eveneens voordeel op. In totaal kan de gemeente Valkenburg een be drag van bijna 183.000 gulden als 'financiële meevaller' boe ken. De gemeente Valkenburg heeft van het ministerie van CRM toestemming ontvangen om op de plaats van de oude o- penbare school een sportzaal te ^fARMOND De financiële positie van de gemeente War- dag jond is in vergelijking met vorig jaar aanzienlijk verslech- Af1A; !rd, dat blijkt uit de gemeentebegroting voor het jaar 1981. !c i4 docht de gemeente zich bij de begroting voor 1980 zich nog V s testeren in de weelde van een overschot van ruim 16.000 Nal'ilden, voor 1981 wordt gerekend met een tekort van ruim l2_24 (5.000 gulden. Net zoals bij de meeste gemeenten worden t bezuinigingen van het Rijk, die doorwerken op de uitke- ng uit het gemeentefonds als boosdoener aangewezen en >k Warmond zal door middel van verhogingen van belas ts) \ngen en dergelijke de begroting weer sluitend trachten te 2 (S) laken. .dium gemeente Warmond verwacht door een sterkere toename de bevolking dan was aangenomen en de restauratie van de ïrdi. kien Tuinders- en Kogjespolder toch nog ruim 11.000 gulden Zfpet gemeentefonds te kunnen meepakken. Verhoging van de milastingen met vijf procent, het adviespercentage van het Rijk n een tariefsverhoging voor reinigingrechten zullen in 1981 lim 86.000 gulden opleveren. Dat bedrag tfordt echter weer Ligszins afgeroomd door uitgaven voor het aantrekken van een )ar noodzakelijke part-time krachten, de subsidie voor het jerde Wereld-project en een verminderd gebruik van de win- uitkering van het energiebedrijf voor structurele uitgaven, oor middel van extra afschrijvingen, een iets minder regelma- j» onderhoud van de wegen en een beroep op de post "onvoor- ene uitgaven" kan de begroting sluitend worden gemaakt. jonsolidatie vs. T^lgens de gemeente Warmond biedt de begroting 1981 geen kuiai ^mte om n'euwe taken aan te vatten. De Rijksuitkeringen Tega?rden teruggedraaid tot de nullijn en de gemeentelijke belas- n Heigen zitten aan het maximum. Volgens de opstellers van de „ganN groting zal Warmond volgend jaar mogelijkerwijs op de nul- 3.20 a moeten gaan zitten. Ook de directe toekomst biedt weinig dmd® rpectief. In de gemeentebegroting is geen rekening gehouden 02" t! een aandeel in de kosten van WS W-mede werkers die in armond zijn tewerkgesteld. Van de zijde van „Het Spektrum" Sassenheim is hierover nog steeds geen uitsluitsel ontvangen. stijgende energieprijzen betekenen ook een aantasting van M°evarmonds financiële positie. De gemeente zal ook steeds min- 16 hu r een beroep kunnen doen op de het geld van het Grond- en Deum ndwinningsbedrijf, dat steeds werd gebruikt voor de financie- deHvilg van kapitaaluitgaven. Dit bedrijf zal het geld voor eigen in- sch^steringen moeten gaan benutten. De gemeente Warmond ver- g0m^icht voorlopig de voorzieningen op het huidige redelijke ni- 2n tui au te kunnen handhaven. In de gemeentebegroting is wel re- Minii ning gehouden met de tweede fase kleedaccommodaties en de 12*36' eede ontsluiting van het sportveldent-omplex Overbos. Inci- vamntele meevallers zijn mogelijk te verwachten bij de verkoop ®n ,|c n „Groot Leerust" en door een overschot op de gemeentereke- ipo g Hg- tier e het jaar 1981 zal onder meer worden gewerkt aan de verdere itwikkeling van plan Zuid, bestemmingsplan Lommerlust, sa- iringsplan Ter Leede en recreatiegebied Koudenhoorn. Daarbij idiojo,men noS de verdere uitwerking van het plan bebouwde kom 35 e de planning van het welzijnsbeleid. Verder zal het vertrek e."R(in burgemeester W.F. de Vreeze en twee afdelingshoofden 30 Roeten worden opgevangen. Volgens de opstellers van de begro- shov, ig komt het onder de huidige omstandigheden goed uit dat het oppo' ntal grote projecten in de directe toekomst niet zal toenemen, e gemeente Warmond vreest dat de regionale bouwlokatie in oorhout, die de Warmondse woningzoekenden soulaas moet eden er uiteindelijk niet zal komen. Wanneer er op korte ter- woo Ün geen resultaten worden geboekt in het stagnerende overleg ite 1 erover zal binnen de eigen gemeente een beperkte bouwloka- jenerworcjen ontwikkeld. LEIDEN De traditionele intocht van Sint Nicolaas vindt dit jaar op zaterdag 15 November plaats. De Goedheiligman arriveert om 13.30 uur in de haven om daarna in een feestelijke optocht naar het stadhuis te trekken. Na de ontvangst door burgemeester C.Goe- koop treedt het zangeresje Sandy op. Vanaf de Haven zal de Sint, voorafgegaan door de drum band Kunst en Genoegen en omgeven door een aantal van zijn knechten, een rondrit door Leiden maken. De route van de optocht, die rond 13.45 uur vanaf het Waardeiland start, is als volgt: Haven-Haarlemmerstraat-Prinsessekade- Breestraat-Hoge Woerd-Watersteeg-Nieuwe Rijn-'t Gange tje-Botermarkt-Stadhuisplein. Aan de optocht kunnen ook verenigingen deelnemen. Zij zullen op kreatieve wijze één van de volgende onderwerpen moeten uitbeelden: Leiden Leeft, Leiden Museumstad of Leiden Sportstad. Voor de drie beste verenigingen zijn geldprijzen van 1000, 500 en 250 gulden beschikbaar. De befaamde 'Third U.S. Infantry Devision Band' (Marne Band) uit Amerika gaf gisteravond in de Burgerzaal van het Stad huis alvast een 'voor proefje van hetgeen van avond tijdens de Taptade in de Groenoordhal ten gehore gebracht gaat worden. Wethouder P.H. tjes muziekspel ten beste Schoute heette de Ameri- geven, maar aangezien kanen welkom in de Sleu- het risico om op het be- telstad. De Marne Band sneeuwde plein onderuit zou aanvankelijk op het te gaan levensgroot aan- Stadhuisplein enige staal- wezig was, werd besloten in het Stadhuis zelf op te treden. Overigens bleken de Amerikanen niet al leen uit muzikaal oogpunt bezien hun instrumenten uiterst goed te beheer sen. Zij bleken ook met het koperwerk te kunnen excerceren en een stalen discipline bleek er bij het muzikale gezelschap eveneens opmerkelijk diep ingehamerd te zijn. Maar spelen en zingen konden de bezoekers in ieder geval wel. 9? LEIDEN De vader die zo wel je beste vriend als je grootste vijand is, is het the ma van „Vader Zaliger" van de Ier Hugh Leonard, gistera vond en vanavond gespeeld in de Schouwburg. De schrijver is van zichzelf en zijn vader uitgegaan, en heeft een stuk geschreven waarin de worste ling van een zoon met de her innering aan zijn dode vader centraal staat. Ook het mo ment dat de zoon alle herinne ringen aan zijn vader wil ver geten, dringen ze zich het sterkst op. Zoon Charlie raakt in discussie met zichzelf en zijn vader, en gaat diens in vloed op zijn leven nog eens na. Het stuk bevat veel ver wijzingen naar de Ierse situa tie die niet over te zetten zijn naar een Nederlands model. Hongersnood, fel katholicis me, pro-Hitier gevoelens geïn spireerd door anti-Engelse sentimenten; dit zijn elemen ten die Charlie's jeugd be paald hebben en die voor En gelstalige toeschouwers zeer herkenbaar zijn. De hoofdrollen van de jonge en de oude Charlie en van de vader zijn sterk bezet, vooral het toneeldebuut van Sjoerd Playsier als de jonge Charlie is opvallend. Het hoofdzakelijk realitische decor is misschien wat te mooi voor wat het arme gezin. De lichtwisselingen helpen goed mee de vaak veranderen de tijd en plaats te bepalen. Aanvankelijk loopt het stuk wat stroef, en dreigt het voor namelijk een praatstuk wor den. Later trekt dit echter bij, en krijgen de spelers de gele genheid voluit te acteren. Te gen het eind begint het stuk weer (een beetje) te slepen. „Vader Zaliger" is een geniet baar stuk doordat het qua the matiek en intentie niet te hoog gegrepen is. Cor van Rijn, Guus Hermus en Sjoerd Play sier maken er ook met hun spel iets fraais van. JACQUELINE MAHIEU Kraakbond brengt 'Kraakhelder' LEIDEN De Leidse kraakbond heeft een eigen krantje op de markt ge bracht. Het blad heeft de naam 'Kraakhelder' mee gekregen. Door dit krantje wil de Kraakbond meer be kendheid geven aan haar ak tiviteiten en haar visie over ontruimingen, speculanten en leegstand meer in de pu bliciteit brengen. In het krantje wordt ook aan dacht besteed aan het landelijk kraakgebeuren. In het eerste nummer van Kraakhelder wordt nog eens op een rijtje gezet waarom het pand aan de Zoeterwoudseweg op 16 okto ber ten onrechte door de poli tie ontruimd zou zijn. Ook wordt in'een artikel ingegaan op de stand van zaken wat be treft het gekraakte Hemapand aan de Haarlemmertstraat. Tenslotte wordt melding ge maakt van het 'kraakspreek- uur' van de Kraakbond (elke dinsdag van 17.00 tot 19.00 uur) in het gebouw van de KWJ aan de Koppenhinksteeg 2. LEIDEN In de Kapelzaal was gisteravond de Ameri kaanse pianist Steven Mayer te gast. Al eerder deze week gaf hij in Den Haag een concert met het Residentie Orkest. In het re cital dat hij in Leiden gaf liet hij uitnemend spel ho ren. De moeiteloze perfectie, waarmee hij zulke uiteenlo pende werken als „Carna val" van Schumann, „Silhou etten" van Reger en „Pe- troesjka" van Strawinsky vertolkte, het zeer hoge ni veau dat hij constant wist te handhaven, het was alles verbluffend wat deze betrek kelijk jonge pianist pres teerde. Geopend werd met een sonate van Mozart die in de uitvoe ring duidelijk nadelige gevol gen ondervond van nog niet ingespeelde vingers. „Carna val" van Schumann, dat erna volgde, werd virtuoos vertolkt. De aanmerkingen die we zou den willen maken betreffen de entourage: de niet geheel zui vere piano, de benauwde a-. koestiek ook, die bij een heftig vertolker te meer stoort. Dat Mayer wellicht een voorkeur voor treffende en/of korte stukken heeft werd onder steund door de keuze van na de pauze: Silhouetten van Re ger en Petroesjka Strawinsky. Vooral het eerstgenoemde werk liet horen hoe precies Mayer nuances weet aan te brengen en hoe verfijnd zijn ritmisch gevoel is. Het van Strawinsky gespeelde stuk is moeilijk los te horen van het orkestwerk. Probeert men dit wel dan blijft een enorme tour de force voor de pianist staan, maar de spitsvondige instru mentaties van het origineel vinden een niet voldoende rijk equivalent op de piano. Het bewonderende publiek kreeg Chopin toe. bouwen. In 1981 wil het colle ge hiervoor dan ook een be drag van 1,8 miljoen gulden uittrekken. De bouw kan be ginnen als het Amsterdamse Instituut voor Prea- en Proto historie de opgravingen naar Romeinse Castella heeft afge rond. In 1981 wil de gemeente Valkenburg de sanering van de Dorpskern afronden en het Castellumplein reconstrueren. Op dit moment is het archeo logisch instituut op het Castel lumplein bezig met opgravin gen. Met de nodige zorgen bezien burgemeester en wethouders de toekomst op het gebied van de woningbouw. B en w vre zen dat de huidige prijsont wikkelingen in de woning bouw, de kosten van wonen boven de draagkracht van veel inwoners van Valkenburg zal brengen. Dit terwijl er in de gemeente geen grote belangstelling bestaat voor re novatie. Voor deze problema tiek zien burgemeester en wet houders geen oplossing, zo staat te lezen in de toelichting op de begroting '81. 40 mille meer voor begeleiding buitenlandse werknemers LEIDEN Burgemeester en wethouders van Leiden zijn van plan om 140.000 gul den uit te trekken voor de begeleiding bij huisvesting van buitenlandse werkne mers. Dit project, waarvoor de raad in eerste instantie slechts 100.000 gulden had uitgetrok ken, is van start gegaan nadat het gemeentebestuur had be sloten in drie jaar 300 buiten landse werknemers te (her- )huisvesten. Van het uitge trokken krediet worden de sa- larisseiy van de begeleidings functionarissen betaald. Exclusief arrangement van uw krant Een exclusief Kerstdiner is door de culinaire specialisten en de banquet-master van het Brusselse Hilton samengesteld voor het speciale Kerst-arrangement, dat door uw krant, mede in samenwerking met Maaskant-tours, van woensdag 24 december tot en met vrijdag 26 december 1980 wordt georganiseerd. Kerstmis in Brussel met verblijf in het luxueuze Hilton hotel zal zelfs de meest verwende deelnemer nog aangenaam verrassen. Woensdag 24 december 1980 is het vertrek met de Maaskant-touringcars vanuit Den Haag en Rotterdam naar Brussel, waar in het begin van de middag intrek wordt genomen op de comfortabele kamers van het Hilton hotel. 's Avonds wordt in de Egmont-zaal een diner geserveerd, waarna het vertrek is naar de kathedraal St. Michel et Gu- dule (waar destijds het huwelijk tussen koning Boudewijn en koningin Fabiola is gesloten) voor de Kerstnachtmis. De touringcar brengt u 's nachts weer naar het Hilton om de eerste Kerstdag heerlijk uit te slapen. Daarom is het ontbijt en de lunch die dag gecombineerd in een brunch, compleet met koude en warme gerechten, 's Middags bent u vrij. 's Avonds is in het Maison du Boeuf Restaurant het speciale Kerstdiner (o.m. kalkoen), terwijl op de piano zachte illu stratieve muziek wordt gespeeld. Tweede Kerstdag maakt u na het ontbijt in het hotel een rondrit door Vlaanderen. U krijgt onderweg gelegenheid koffie te drinken en (voor de hongerigen) om te lunchen, 's Avonds is ter afsluiting een diner in het befaamde Restau rant Engel in Baarle Nassau. Omstreeks 22.00 uur bent u tweede Kerstdag weer in Den Haag, resp. Rotterdam. De prijs van dit speciale Kerstarrangement is 425,- p.p. op basis van 2-persoonskamer. Toeslag 1 persoonskamer 35.- Inbegrepen: vervoer per touringcar naar Brussel v.v.; twee maal overnachten in Hilton (alle kamers met bad of douche en toilet); diner in Egmont zaal; brunch en Kerstdiner op eerste Kerstdag; ontbijt op tweede Kerstdag en slotmaaltijd in restaurant Engel. Inlichtingen en boekingen bij Sijthoff Pers Reisorganisatie te Den Haag, tel. 070-635918. Minimum aantal deelnemers: 40.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3